Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default μεταπροπονητικο γευμα

    καλησπερα σε ολους.το ξερω ακομα δε γραφτηκα στο forum και κανω ενα σωρο ερωτησεις αλλα εχω πολλες αποριες και αν ειναι να κανω κατι ας το κανω σωστα τουλαχιστον.λογο δουλειας καταληγω να παω γυμναστηριο κατα της 10 το βραδυ και οπως καταλαβαινετε μετα τη γυμναστικη κανω ενα μπανιο,τρωω και πεφτω για υπνο.μετα το γυμναστηριο περνω πρωτεινη gold standart whey και αμονοξεα.το θεμα μου ειναι τι τρωω εφοσον κοιμαμαι σχετικα γραγορα μετα το γυμναστηριο.τρωω υδατανθρακα η οχι.τι περιπου πρεπει να περιλαμβανει?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    δεν μας ειπες τιποτα σχετικα με την κατασταση σου τους στοχους σου την διατροφη σου και την προπονηση σου...αν εγω ημουν στην θεση σου και πηγαινα προπονηση η ωρα 10- ακριβως μετα την προπονηση θα επερνα whey με μπανανα(τα αμινοξεα αστα) και μετα απο καμια - αναμιση ωρα (ασχετα αν θα επεφτα για υπνο) θα ετρωγα κανονικα το γευμα μου με πρωτεινη - υδατανθρακα.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    βαρη κανω 6 μηνες τωρα(εκανα προταθλατισμο στη ενοργανη πριν)εχω γενικα πολυ φυμνασμενο σωμα απλα θελω να βαλω μυικα κιλα.επισης μτα απο λιπομετρηση μου εβγαλε οτι εχω 11% λιπος.ειμαι 1.63 και 52 κιλα

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ θα σου έδινα μια εναλλακτική: μετά τη προπόνηση πρωτεΐνη και κάποια μορφή γρήγορου, όπως λέμε υδατάνθρακα (μπανάνα, μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη). Μετά από περίπου μιάμιση ώρα που πέφτεις για ύπνο ένα γιαούρτι 2% με αμύγδαλα ή λίγο φυστικοβούτυρο είναι ότι πρέπει.

    Αν κάνεις αυτό που προτείνει ο Λεωνίδας, δηλαδή μια με μιάμιση ώρα περίπου μετά τη πρωτεΐνη και τον υδατάνθρακα, να τρως κανονικό γεύμα, τότε πρέπει να περνάει άλλη μια τουλάχιστον ώρα πριν κοιμηθείς. Δηλαδή ύπνος (αν πίνεις τη πρωτεΐνη στις 11:15 και τρως φαγητό στις 12:30) τουλάχιστον στις 1:30 το βράδυ.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Σταυρο εχεις δικαιο...και τωρα καταλαβα πως ειναι κοπελα.εγω μηλουσα για την περιπτωση μου που ειμαι σε υπερθερμικη διατροφη και με τιποτα δεν χανω γευμα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Γτ δεν τρως κανονικο στερεο γευμα (πρωτεινη+υδατ/κα) μετα την προπονηση..??

    Με το ροφημα απλα 8α κερδισεις ενα παραπανω -γρηγορης αφομοιωσης- γευμα, nothing more..

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    μπα δεν παιζει το 1.30 γιατι 8 καθε μερα εχω χειρουργειο οποτε πρεπει να κοιμηθω και λιγο.το θεμα ειμαι ομως μηπως με μια μπανανα η γιαουρτι πεσω σε κοιλα?ειμαι και λιγο φαγανο και πρεπει να συμπληρωσω και καποια κενα που μπορει να υπαρχουν καποιες μερες στο φαγητο λογο δουλειας αν και προσπαθω να κανω το λιγοτερο 5 γευματα την ημερα.φυατικοβουτηρο δεν το πολυτρωω

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    Σταυρο εχεις δικαιο...και τωρα καταλαβα πως ειναι κοπελα.εγω μηλουσα για την περιπτωση μου που ειμαι σε υπερθερμικη διατροφη και με τιποτα δεν χανω γευμα
    Κι εγώ Λεωνίδα έχω κανονικό γεύμα πριν τον ύπνο, απλά σίγουρα αφήνω να περνάει καμιά ωρίτσα πριν με πάρει ο ύπνος.

    Και, ΟΚ, δεν έχει σημασία που είναι κοπέλα για το βραδυνό γεύμα. Εγώ το πρότεινα ξεκάθαρα με το πως βολεύει τη κοπέλα να πέφτει για ύπνο, γιατί αν θέλει να κοιμάται νωρίς κάποιος τότε δεν είναι και ότι καλύτερο να κάνεις ένα γεύμα ρύζι κοτόπουλο και αμέσως να πέφτεις να κοιμάσαι. Αν όμως έχεις ένα γεύμα γιαούρτι με κάποια καλή πηγή λίπους, τότεεγώ το βρίσκω πιο σωστό για το σώμα μας.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    γιατι δεν τρως πριν να κοιμηθεις λιγο cotage με λιγα αμυγδαλα?αφου πρωτεινη και υδατανθρακα οπως ειπαμε θα παρεις ακριβως μετα την προπονηση τοτε το cotage και τα αμυγδαλα μια χαρα θα σε κρατησουν
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    δεν μας ειπες τιποτα σχετικα με την κατασταση σου τους στοχους σου την διατροφη σου και την προπονηση σου...αν εγω ημουν στην θεση σου και πηγαινα προπονηση η ωρα 10- ακριβως μετα την προπονηση θα επερνα whey με μπανανα(τα αμινοξεα αστα) και μετα απο καμια - αναμιση ωρα (ασχετα αν θα επεφτα για υπνο) θα ετρωγα κανονικα το γευμα μου με πρωτεινη - υδατανθρακα.
    Ακριβώς.

    Το μεταπροπονητικό σου γεύμα, είναι το σημαντικότερο μέσα στη μέρα. Εκείνη την ώρα, οι μύες σου χρειάζονται τα θρεπτικά συστατικά, περισσότερο από κάθε άλλη στιγμή.

    Έτσι κι αλλιώς, κατά τη διάρκεια του ύπνου, το σώμα δε σταματά τη διαδικασία της πέψης, απλά την επιβραδύνει. Άρα, αυτά που έφαγες θα καταλήξουν έτσι κι αλλιώς στους μύες σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    απο τη μια δε θελω με τιποτε να πεσω σε κιλα εχω κανει που κοπο να παω στα 52(τα ατιμα μπαινουν που δυσκολα )και χανω και πολυ ευκολα και απο την αλλη δεν θελω να τουμπανιαζω στο φαγητο πριν τον υπνο γιατι μετα δεν μπορω να κοιμηθω.δεν ειναι κακη η ιδεα Leo για το cottage με τα αμυγδαλα

  12. #12
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    απλα συνδιασε κατι που να σου αρεσει...αν και γω στη θεση σου αφου δεν θα ηθελα να πεσω σε κιλα θα προτημουσα ενα γευμα πληρες εστω και αν ειναι λιγο βαρυ για πριν τον υπνο.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    μεχρι τωρα τρωω η τονο με σαλατα που εχει και πατατα μεσα,η 4 ασπραδια με δυο φρυγανιες ολικης,η σαλατα με cottage, η κοτοπουλο με πλιγουρι.πως ειναι αυτα?

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ο τόνος με τη σαλάτα (+πατάτα) που έχεις πρώτο, είναι καλύτερη επιλογή.

    Και το κοτόπουλο αν το συνδύαζες με πατάτα ή ρύζι, θα ήταν εξαιρετική επιλογή !!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    γιατι το πλιγουρι δε θεωρειται καλη πηγη υδατανθρακα.δεν ειναι επεξεργασμενο

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Είναι καλή πηγή υδατάνθρακα, για μέσα στη μέρα. Μετά την προπόνηση, προτιμώνται πιο βαριοί υδατάνθρακες. Π.χ. πατάτα, ρύζι, μακαρόνια. Αν δε μπορείς να φας έτσι, τότε ΟΚ. Φάε ότι μπορείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    επισης μου εχει πει ενας επαγγελματιας bodybuilder οτι τα μακαρονια δεν ειναι πολυ καλα γιατι ειναι επεξεργασμενα,ισχυει?και απο την αλλη δεν μπορω να φαω μαυρα μακαρονια.ποσο λαθος ειναι?

  18. #18
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κάποιας μορφής επεξεργασία, περνούν πολλές τροφές που καταναλώνουμε καθημερινά. Σίγουρα, τα μαύρα μακαρόνια είναι καλύτερα από τα απλά, όπως και το μαύρο ρύζι αντί για λευκό. Όχι όμως σε βαθμό που να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

    Αφού δε μπορείς να φας μαύρα μακαρόνια, φάε απλά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. μεταπροπονητικό γεύμα
    By vassaggel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-08, 10:00
  2. Μεταπροπονητικο γευμα!
    By proti-man in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-05, 03:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •