Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Smile Διατροφή για γράμμωση - Βοήθεια παιδιά!

    γεια σας παιδιά, πάει λίγος καιρός να γράψω και σας γράφω την διατροφή που κάνω τώρα που άρχισαν και τα σχολεία, και βοηθήστε με στα λάθη που κάνω.....

    1ο γευμα 7.00
    300 μλ γάλα
    -αυτό προλαβαίνω από το πρωί, είναι αναγκαίο να μεγαλώσει?

    2ο γεύμα 9.00
    2 φέτες ολικής πολύσπορες
    1 φέτα τυρί
    50 γρ κοτόπουλο στήθος
    ντοματα-αγγουρι

    3ο γεύμα 12.00
    2 φέτες ολικής πολύσπορες
    1 φέτα τυρί
    50 γρ κοτόπουλο στήθος
    ντοματα-αγγουρι

    4ο γεύμα 2.10
    (αυτό ανα μέρα αλλάζει αλλα συνήθως υπάρχει κρέας)
    αν υπάρχει κρέας 200 γρ. από το πιο άπαχο
    σαλάτα ή ρύζι
    ή
    φακές ή μαυρομμάτικα φασόλια συμπληρώνω με μια κονσέρβα στην χειρότερη περίπτωση

    5ο γεύμα 6.00
    (εξαρτάται τι υπήρχε την συγκεκριμένη μέρα)
    αναλόγως 1 χούφτα αμύγδαλα με γιαούρτι 2% ή 300 γρ. κρέας

    6ο γεύμα 9.00
    1 ποτήρι γάλα 200 μλ
    2 αυγά(2 κρόκοι)



    αν βλέπετε κάποια λάθη στην διάταξη μπορώ να τα αλλάξω,,,, ως προσωπική γνώμη μπορώ να πω πως θα έπρεπε το τυρί να μην το ξαναβάλω στα σάντουιτς....κρίνετε και μου λέτε

    87 κιλά είμαι προσπαθώ να πέσω κι άλλο μετά από μεγάλο διάλειμμα που έκανα μετά το καλοκαίρι.... κάθε γνώμη αποδεκτή
    Last edited by neos_cy; 11-10-11 at 19:43.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σίγουρα το πρωί μπορείς να βάλεις λίγη βρώμη μέσα στο γάλα. Στα σάντουιτς να κάνεις πιο πολύ το κοτόπουλο και να συγκεκριμενοποιήσεις το μεσημεριανό και το γεύμα το 4ο. Επίσης το 5ο γεύμα είναι φλου. Είναι το γεύμα αμέσως μετά τη προπόνηση;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    προπόνηση υπάρχει περιστασιακά ρε φίλε, καταλαβαίνεις τώρα με τις υποχρεώσεις που τρέχω... άρα δεν είναι μεταπροπονητικό..

    και όπως καταλαβαίνεις τα γεύματα δεν τα καθορίζω εγω πάντα δυστυχώς αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς... πιέζω και έχουμε βελτίωση, τις παραπάνω μέρες έχουμε κρέας έτσι μπορείς να πεις ότι τα 2 γεύματα είναι

    200 γρ. κρέας και σαλάτα συνήθως... αν έρθει κανένα στραβό όσπριο θα βάλουμε και το ελαιόλαδο και θα συμπληρώσω με κονσέρβα δυστυχώς που θέλω να αποφεύγω.......

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    2400 οι θερμίδες συντήρησης

    πρωτείνες: 217,5 γρ *4= 870 θερμίδες

    υδατάνθρακες:181 γρ. * 4= 725 θερμίδες

    λίπη : 45 γρ. * 9= 405 θερμίδες

    η απώλεια 400 θερμίδων τον μήνα μας δίνει πάνω από 1,5 κιλό το μήνα κάτι που μου κανει..!
    πάνω κάτω οι ισορροπίες διατηρούνται με αυτή την διατροφή...

    κάποιες φορές τα λίπη αυξάνονται αν υπάρχει κάποιο λιπαρό ψάρι αλλά υπολογίζω και μειώνω τους υδατάνθρακες...
    Last edited by neos_cy; 11-10-11 at 20:06.

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άρα λοιπόν δε κάνεις γράμμωση Σάββα. Η γράμμωση δεν γίνεται έτσι, ούτε καν η αρχή της.

    Έτσι, εγώ το βλέπω περισσότερο σαν μια καθαρή διατροφή, που θα συμβάλει γενικά στην απώλεια κιλών ας πούμε, ή στην διατήρηση των όσων έχεις τώρα. Δυστηχώς πρέπει να το δεις το θέμα πιο καλά αν θες πραγματικά να μπεις σε αυτό το τρυπάκι (και μην πεις "α εγώ δε θέλω να γραμμώσω πολύ, δε θέλω να φτάσω το τέρμα" και άλλα τέτοια κλαψουρίσματα).

    Ταυτόχρονα με το ζήτημα της διατροφής πρέπει να προγραμματίσεις και το πότε θα κάνεις προπόνηση. Για κάτι σοβαρό χρειάζεσαι τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση.

    Εγώ σου προτείνω λοιπόν:

    Πρωινό: 300 ml γάλα και 8 κουταλιές της σούπας βρώμη (περίπου 80 γρ.)
    Γεύμα 2: Σάντουιτς με τόνο, τνομάτα μαρούλι και μαύρο ψωμί.
    Γεύμα 3: Το ίδιο σάντουιτς αλλά με κοτόπουλο.
    Γεύμα 4: Κοτόπουλο φιλέτο ή μοσχάρι, μπιφτέκι κοτόπουλο ή μοσχάρι, φιλέτο γαλοπούλας, με ρύζι ( τουλάχιστον δυό γεμάτες κούπες του τσαγιού) + πράσινη σαλάτα και 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.
    Γεύμα 5: 5 ασπράδια κι ένα ολόκληρο αυγό, μαζί με πατάτα (ας πούμε χοντρικά 2 μεγάλες πατάτες).
    Γεύμα 6: 1 γιαούρτι 2% μαζί με αμύγδαλα.

    Αυτά πολύ μπακαλίστικα και χοντρικά. Το γεύμα 3 θα πρέπει να αντικατασταθεί με ένα γεύμα παρόμοιο με το 4ο, για να κάνεις ακόμη πιο σωστή δουλειά. Είναι ένα πρόγραμμα που θα σε βοηθήσει σιγά σιγά να βρεις ένα δρόμο και να δουλέψεις ποιοτικά το σώμα σου (μαζί με τα βάρη) και να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις αργότερα. Μια τόσο καθαρή διατροφή μαζί με βάρη και αερόβια εγώ πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.

    Και όοοοταν με το καλό τελειώσεις το σχολείο που αυτό θα πρέπει να σε απασχολεί τώρα, τότε μιλάμε για γράμμωση.
    Last edited by Mazda 6; 11-10-11 at 20:22.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    οκ ρε φιλε δε μιλω για γράμμωση, ήταν αυτό για να σου πω να καταλάβεις πως θα συνεχίσω την απώλεια κιλων(λίπος).....

    πες οτι ήταν λάθος διατύπωση από μενα... είσαι σωστός, απλά βασίζομαι πάνω στις αρχές της γράμμωσης, όπου φουλάρεις την πρωτείνη.... για γράμμωση καταλαβαίνω πως πρεπει να γινει μια απώλεια 10 κιλών για να γίνει κάτι τετοιο....

    ευχαριστώ για την βοήθεια και τα παραδείγματα σου....

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σάββα δεν είναι απαραίτητο το χάσιμο 10 κιλών. Για να γραμμώσει κάποιος. Σε άλλους, ανάλογα με την κατάστασή τους, είναι λιγότερα, σε άλλους περισσότερα.

    Τέλος δεν είναι πάλι απαραίτητο το φουλάρισμα της πρωτεΐνης και η μείωση των υδατανθράκων. Αυτό πάλι πάει ανάλογα με την κατάσταση αλλά και με τον οργανισμό του καθενός.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ρε Σταύρο εσύ είσαι ώραιος ρε φίλε και με καταλαβαίνεις και ξέρεις και την περίπτωση μου,... θεωρούμαι υπέρβαρος ακόμη, και 10 κιλά λίγα θα ναι για να λέω ότι μπορώ να αρχίσω γράμμωση... βέβαια όταν φτάσω εκεί δεν θα κάνω γράμμωση αλλά θα διατηρηθώ και θα έχω και τον διαθέσιμο χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά

    προς το παρών βλέπουμε το πρόγραμμα της διατροφής, θα περιμένω 1 μηνα να δω πως πάει και αν δουλέψει καλά τότε μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω πέσει 3-5 κιλά που είναι ο νέος στόχος μου... βασικά βάζω βραχυπρόθεσμους στόχους και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό αλλα λειτουργεί για την ώρα, αφου μου δίνουν θαρρος όταν τους πετυχαίνω,.. βέβαια ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι τώρα άπιαστος και γι αυτο πάω βήμα βήμα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα παιδιά - Βοήθεια με διατροφή fitness!!
    By shahsem_1 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 21-03-11, 01:40
  2. H διατροφη μου για γραμμωση,τα σχολια σας παιδια
    By Konstantinos45 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 21-05-09, 14:23
  3. Βοήθεια με γράμμωση, διατροφή & βιταμίνες.
    By teo5000 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 15-05-09, 05:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •