Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 63
  1. #1
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Γνώμες;

    Τους τελευταιους μηνες γινεται ενας ψιλοπανικος με το ηλεκτρονικο τσιγαρο.Πολλοι θα το ξερετε η θα το εχετε δοκιμασει.Γνωστοι μου που καπνιζαν κανονικο τσιγαρο και το εχουν "γυρισει" εκει μου λενε ολοι το ιδιο πραγμα..."νιωθω σαν να το εχω κοψει".Συν το οτι συμφαιρει κατα πολυ και οικονομικα.Επισης μπορει να το καπνισει καποιος σε χωρους που απαγορευεται το κανονικο τσιγαρο.

    Εχει δοκιμασει κανεις σας?
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Εγώ ποτέ δεν υπήρξα καπνιστής ούτε και είμαι αλλά έχω δοκιμάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο με γεύση και είναι πολύ καλό :P
    Από την πλευρά του καπνιστή δε μπορώ να εκφέρω γνώμη κατά πόσο αποτελεί υποκατάστατο, αλλά σαν μη καπνιστής , μου άρεσε xDD

  3. #3
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Ο πατερας μου (γυρο στα 30 χρονια καπνηστης) πειρε ενα, για καπιων καιρο καπνιζε μονο αυτο αλλα τελικος το παρατησε στο ραφι και γυρισε στα τσιγαρα.
    Εγω γενικα δεν θα το προτινα γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να φανει σε καπια χρονια... Και τα πρωτα που ειχανε βρει λεγανε συνεχος ποσο ακυνδυνα ειναι αλλα τελικα φανηκε οτι περιειχανε καποια ουσια που ητανε ακρως επικυνδηνη.
    Γνωμη μου, ειτε καπνιζεις κανονικα, ειτε το παρατας εντελος!
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-11
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Wargod View Post
    Ο πατερας μου (γυρο στα 30 χρονια καπνηστης) πειρε ενα, για καπιων καιρο καπνιζε μονο αυτο αλλα τελικος το παρατησε στο ραφι και γυρισε στα τσιγαρα.&amp;amp;lt;br&amp;amp;gt;&amp;lt;br&amp;gt;&lt;br&gt;<br>


    Εγω γενικα δεν θα το προτινα γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να φανει σε καπια χρονια... Και τα πρωτα που ειχανε βρει λεγανε συνεχος ποσο ακυνδυνα ειναι αλλα τελικα φανηκε οτι περιειχανε καποια ουσια που ητανε ακρως επικυνδηνη. &amp;amp;lt;br&amp;amp;gt;&amp;lt;br&amp;gt;&lt;br&gt;<br>
    Γνωμη μου, ειτε καπνιζεις κανονικα, ειτε το παρατας εντελος!
    <br><br>Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μια νέα, εναλλακτική (και πιθανώς ασφαλέστερη) μορφή καπνίσματος. Αποτελείται από ένα αναλώσιμο cartridge που περιέχει υγρό το οποίο αποτελείται κυρίως από νικοτίνη (εκχύλισμα, σε υγρή μορφή) και προπυλενογλυκόλη (ή φυτική γλυκερίνη). Εισπνέοντας, ένας μικροεπεξεργαστής διοχετεύει σταγονίδια νικοτίνης στον καπνό (ή καλύτερα, ατμό) που παράγεται και ο χρήστης έχει την ίδια αίσθηση και ικανοποίηση με αυτή που θα είχε από ένα κανονικό τσιγάρο, χωρίς όμως τα υπόλοιπα βλαβερά συστατικά (πίσσα, μονοξείδιο του άνθρακα κλπ) που περιέχουν τα συμβατικά τσιγάρα.

    Ειναι γνωστό οτι ένας μεγάλος αριθμός βλαβερών / καρκινογόνων ουσιών παράγεται από την καύση του τσιγάρου. Το ηλεκτρονικο τσιγάρο δεν έχει καύση. Λειτουργεί με μπαταρία και ο καπνός παράγεται σε ένα ειδικά διαμορφωμένο θάλαμο (τον λεγόμενο atomizer). Η θερμοκρασία του καπνού που παράγεται είναι ίδια με αυτή του καπνού ενός κανονικού τσιγάρου (50-60 °C). Λογω του οτι ο "καπνός" που παράγεται είναι στην ουσία ατμός, το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν βλάπτει τους γύρω σας.

    structure-rutoo-e-cigarette

    Είμαι και εγώ ένα από τα ?πειραματόζωα? ή τους ?βλάκες? (κατά το προσφιλές Ελληνικό δόγμα του ?ο,τι δεν ξέρουμε εμείς ή δεν το λένε οι ειδήσεις είναι λάθος?) που δοκίμασαν και υιοθέτησαν το ηλεκτρονικο τσιγάρο αρκετά νωρίς, πριν ακόμα υπάρξουν οι νόμοι και οι απαγορεύσεις για το κάπνισμα. Ο λόγος ήταν οτι το κανονικό τσιγάρο με είχε μπουχτίσει, με έκανε να αισθάνομαι άσχημα, αλλά δεν είχα πετύχει στις προσπάθειές μου να το κόψω. Ετσι, επέλεξα μια λιγότερο επικίνδυνη (οχι όμως εντελώς ακίνδυνη) εναλλακτική προσέγγιση, προκειμένου να μειώσω τις επιπτώσεις που είχε στην υγεία μου το όλο πράγμα.

    Μετά από 2 χρόνια, οι μισοί που με χαρακτήριζαν ?πειραματόζωο? μου ζητάνε συμβουλές για το που θα βρούν την καλύτερη μάρκα και το καλύτερο υγρό/φιλτράκι, ενώ οι άλλοι μισοί αντιστάθηκαν σθεναρά μέχρι την εφαρμογή του νομου για την απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους. Τώρα, άρχισαν και αυτοί να κάνουν τα ?πειραματόζωα?.

    Ολα αυτα καλά. Ωσπου άρχισαν τα όργανα, αρχής γενομένης από τις (πάντα υστερικές ΗΠΑ).

    Ναι, καλά ακούτε. Αυτοί που μας πάσαραν τις προηγούμενες δεκαετίες το κάπνισμα ως cool συνήθεια και μέρος του lifestyle μας, τώρα κάνουν ο,τι μπορούν για να το βγάλουν από τη μέση. Βλέπετε, κοστίζει πολύ στο σύστημα δημοσιας υγείας (τα λεφτά είναι το θέμα, σιγά μην δίνουν δεκάρα για την υγεία μας).

    Και πώς θα το πετύχαιναν; Απλά, δημιουργώντας μια υστερία παρόμοια με αυτή της προώθησης του καπνίσματος. Αντικαπνιστική, αυτή τη φορά.

    Θα μπορούσα να γράφω ώρες για το ψυχολογικό μοντέλο πάνω στο οποίο στηρίζεται όλο αυτό το ?παιχνίδι?, αλλά θα περιοριστώ σε αυτό που με αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση:

    Ο FDA (ο οργανισμός ελέγχου τροφίμων και φαρμάκων των ΗΠΑ) έχει ξεκινήσει μια εκστρατεία κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου, η οποία βασίζεται στο εξής επιχείρημα (συνοπτικά):

    ?Εξετάσαμε 19 δείγματα υγρών ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε ΔΥΟ από αυτά βρήκαμε ΙΧΝΗ νιτροζαμινών, που είναι καρκινογόνες, άρα το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι βλαβερό και πρέπει να τεθεί εκτός νόμου και να απαγορευτεί η πώλησή του?. (Για περισσότερα, διαβάστε εδώ)

    Η, χρησιμοποιώντας την δημοφιλή υπηρεσία gyromyristis translate, αυτό μεταφράζεται:

    40?Επιλέξαμε ΔΥΟ μόνο (Αμερικάνικες) εταιρίες, πήραμε τα προϊόντα τους που απευθύνονται ΣΕ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ, βρήκαμε σε δύο από αυτά ποσότητα αμφισβητήσιμη ως προς το αποδεκτό όριο μιας εκ των 400 καρκινογόνων ουσιών που βρισκει κανείς στα συμβατικά τσιγάρα και στις τσίχλες νικοτίνης, και αυτό μας ήταν αρκετό για να έχουμε ένα επιχείρημα να σας πείσουμε οτι πρέπει να επιλέξετε να συνεχίσετε να πεθαίνετε από το συμβατικο κάπνισμα, γιατί μπορεί το ηλεκτρονικό κάπνισμα να σας δημιουργήσει δερματικά εξανθήματα, φαγούρα και δυσκοιλιότητα. Επίσης μοιάζει με συμβατικό τσιγάρο και επειδή έχει αρωματικά υγρά, μπορεί να το αγοράζουν μικρά παιδιά. Οπως τις τσίχλες. Αλλά τις τσίχλες νικοτίνης δεν τις πειράζουμε γιατί τις έχουμε ήδη εγκρίνει?.

    Ωραίο παιχνίδι. Κανείς δεν το κατάλαβε. Εύγε.

    Φυσικά, τα Ελληνικά ΜΜΕ αρχίσανε το παραμύθι: ?ΒΛΑΒΕΡΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ?, ?ΚΑΡΚΙΝΟΟΟΟΟΣ ΘΑΝΑΤΟΟΟΟΣ?, ?ΘΑ ΨΟΦΗΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ? και άλλα τέτοια χαριτωμενατζίδικα, ενώ κανείς δεν εξέτασε τη σκοπιμότητα του όλου πράγματος.

    Και ερωτώ: Δημοσίευσε κανείς αυτό;

    (Ελεύθερη μετάφραση από το άρθρο ? υπογράφει η Dr. Elizabeth Whelan ,president of the American Council on Science and Health ? πρόεδρος του Αμερικανικού Συμβουλίου Επιστήμης και Υγείας)

    Το ρεαλιστικό μέρος της ανακοίνωσης του FDA είναι οτι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν έχουν υποβληθεί σε επίσημους ελέγχους και κυκλοφορούν μονο εδώ και μερικά χρόνια. Να όμως τι δεν σας είπε ο FDA, αν και θα έπρεπε:

    Τα παραδοσιακά τσιγάρα είναι θανατηφόρα όχι λόγω της παρουσίας συγκεκριμένων ?καρκινογόνων? και ?τοξινών? αλλα λόγω του οτι χρησιμοποιώντας τα, οι καπνιστές εισπνέουν τεράστιες ποσότητες καπνού ? αλλιως γνωστού ως ?προϊον κάύσης?. Ειναι ο εισπνεόμενος καπνός αυτός που σκοτώνει με τόσους τρόπους ? καρκίνο, καρδιαγγειακές παθήσεις, παθήσεις του πνεύμονα και ακόμα περισσότερα.

    Το τσιγάρο ήταν ένα σχετικά μη διαδεδομένο προϊόν στην κοινωνία μας μέχρι την εφεύρεση της μηχανής στριψίματος, και οι πωλήσεις του ανέβηκαν με ταχύ ρυθμο πριν τον Πρώτο Παγκόσμιο πόλεμο. Πριν από αυτό, ο καπνός χρησιμοποιούνταν με σχετική ασφάλεια ? μασώμενος, σε πίπες ή πούρα ? γιατί οι καπνιστές εισέπνεαν λίγο ή και καθόλου καπνό. Τα τσιγάρα το άλλαξαν αυτό.

    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο, μια συσκευή που μιμείται το συμβατικό τσιγάρο και αποτελείται από μια μπαταρία, έναν ατμοποιητή και ένα φυσίγγιο ? επιτρέπει στους καπνιστές να εισπνέουν τη δόση της νικοτίνης που τους χρειάζεται εκπνέοντας ατμό (ο οποίος μυρίζει λίγο ως καθόλου) μιμούμενοι το τελετουργικό και την αίσθηση του καπνίσματος κανονικών τσιγάρων.

    Ο FDA παραπονέθηκε οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν μια ?συσκευή παροχής νικοτίνης?. Μέχρι εδώ, είχε δίκιο. Ομως, είναι ο καπνός που σκοτώνει, όχι η νικοτίνη. Ναι, η νικοτίνη είναι εξαιρετικά εθιστική, και είναι αυτή που ?κρατάει? τον καπνιστή. Η παροχή νικοτίνης όμως χωρίς τον καπνό, αποτελεί ένα τεράστιο πλεονέκτημα για τους καπνιστές [?]

    Ο FDA έχει εγκρίνει άλλα προϊόντα παροχής νικοτίνης όπως τσίχλες και patches τα οποία έχουν αποτύχει. Το ποσοστό διακοπής του καπνίσματος με τη χρήση αυτών των προϊοντων είναι λιγότερο από 15% μετά από ένα χρόνο χρήσης, καταδικάζοντας εκατομμύρια καπνιστών σε θάνατο. Χρειαζόμαστε απεγνωσμένα άλλες εναλλακτικές λύσεις. Ομως, ο FDA [?] έχει υιοθετήσει τη φράση ?κόψτο ή πέθανε?. [?]

    Περισσότεροι από 1 εκ. καπνιστές χρησιμοποιούν σήμερα το ηλεκτρονικό τσιγάρο [?]. Ο FDA, ελλείψει στοιχείων οτι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα αποτελούν απειλή προς την υγεία, ήταν τόσο απεγνωσμένος που ζήτησε από τους ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ να τηλεφωνούν αναφέροντας παρενέργειες της χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου έτσι ωστε να μπορεί να ?χτίσει? στοιχεία εναντίον του και να προχωρήσει στην απαγόρευσή του. Αμέλησαν, όμως, να ζητήσουν την ίδια επικοινωνία και από τους καπνιστές που έκοψαν επιτυχώς το κάπνισμα χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό τσιγάρο.

    Η υποκρισία του FDA δεν πρέπει να μας ξενίζει, εξάλλου πόσες φορές έχει εγκρίνει πράγματα που οδήγησαν σε θανάτους και απαγόρευσε άλλα λόγω ποιός ξέρει ποιών (συμφερ/παραγ)όντων; Το θέμα είναι οτι στο δόγμα του ?ο,τι εισαγομενο είναι καλό? θα μας έρθουν και εδώ αυτοί, καταδικάζοντάς μας στο ευφυέστατο ?κόφτο ή ψόφα?, αγαπημένη φράση όλων των φανατικών αντικαπνιστών, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ.

    Πάρτε ταμιφλού?

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Καλο θα ηταν να ειχαμε και το οριτζιναλ γραπτο να το δουμε.
    Οπως και να εχει ωραια συζητηση οσον αφορα το ηλεκτρονικο τσιγαρο

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Τελικα το εχει δοκιμασει ρε παιδια κανεις? Τον "κρατησε" ή ξαναγυρισε στο τσιγαρο?? Σημερα μπηκα στη διαδικασια να επισκεφθω ενα καταστημα και να δοκιμασω ενταξει καλη φαση λιγο με τις τιμες τρελαθηκα αλλα βρηκα ακρη στο νετ δε ξερω φυσικα τι διαφορες εχουν αλλα οι τιμες ειναι διπλασιες...Οποιος εχει εμπειρια ας μας την πει!!
    Κωστα εσυ το πηρες τελικα??
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα 10 ημερες το χρησιμοποιω βρηκα και το liguoid που μου κανει και γενικα ειμαι ευχαριστημενος!απλως εκανα 1 πακετο την ημερα και τωρα κανω ενα με το καφε ενα μετα το φαγητο και ενα το βραδακι συνολο τρια την ημερα!!μαχαιρι τελειως το τσιγαρο δεν μπορω ακομα.τωρα αν ειναι καλο η καρκινογονο πραγματικα θελω να πιστευω οτι ειναι καλυτερο.η συνολικη τιμη για να ξεκινησει καποιος ειναι 20 ημπαταρια 10 ο ατμοποιητης και 10 το υγρο και 10 ο φορτιστης συνολο 50.[μπορεις να το παρεις κομματια γιαυτο το αναφερω και οχι ολο το πακετο 85 ευρο επειδη εχει δυο μεσα τσιγαρα]

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    καλησπερα 10 ημερες το χρησιμοποιω βρηκα και το liguoid που μου κανει και γενικα ειμαι ευχαριστημενος!απλως εκανα 1 πακετο την ημερα και τωρα κανω ενα με το καφε ενα μετα το φαγητο και ενα το βραδακι συνολο τρια την ημερα!!μαχαιρι τελειως το τσιγαρο δεν μπορω ακομα.τωρα αν ειναι καλο η καρκινογονο πραγματικα θελω να πιστευω οτι ειναι καλυτερο.η συνολικη τιμη για να ξεκινησει καποιος ειναι 20 ημπαταρια 10 ο ατμοποιητης και 10 το υγρο και 10 ο φορτιστης συνολο 50.[μπορεις να το παρεις κομματια γιαυτο το αναφερω και οχι ολο το πακετο 85 ευρο επειδη εχει δυο μεσα τσιγαρα]
    Kαλα το αν ειναι η οχι κανεις δε ξερει ρε συ καρκινογονο αλλα οπως λες και εσυ σιγουρα πιστευω ειναι καλυτερο.. Μαζευω γνωμες ασχετα αν ειναι εντλεως υποκειμενικο θεμα, σιγουρα δε μπορω να το κοψω εντελως γιαυτο και ψαχνω μια λυση, ενταξει και το κοφτω μαχαιρι ή καπνισε το λενε οσοι δεν ειναι καπνιστες... Βρηκε ενα site με ηλεκτρονικα τσιγαρα, φυσικα δινει πληρες πακετο με 64ευρα +5 τα εξοδα αποστολης...

    http://www.stopsmoke.gr/products.php?4&catID=25
    Κατι τετοιο πηρες??
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    δηλαδη 70 ευρω.. γιατι εχει μεσα και ενα δευτερο τσιγαρο οπως σου ειπα.εγω πηγα και το πηρα μεμονομενα απ την alter smoking πηγε 50 κομπλε συν και ενα υγρο!!ναι αυτο πηρα αλλα εκανα και την μετατροπη μου πηρα την μπατερια 650 που ειναι μικρη και κραταει μια μερα γεματιο μη σου που και δευτερη! και ατμοπποιητη εβαλα με δεξαμενη 3 ml κραταει πολυ περισσοτερο!!!!και εχει καλυτερες τσουρες συγκριτικα κε το 1.2 ml που εχουν μες το κουτι....

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Οποτε φιλος με λιγα λογια μου προτεινεις να κανω ενα συνολακι συμφωνα με τις "αναγκες" μου... Μεγαλυτερη μπαταρια... αυτη του πακετου ειναι 650 η επομενη ειναι στα 900. μεγαλυτερη δεξαμενη για ευκολια και μεγαλυτερη ευχαριστηση, και τα υπολοιπα ειναι τα στανταρ.. ο φορτιστης, ο ατμοποιητης, και κανα 3-4 μπουκαλακια υγρο για ποικιλια μεχρι να βρεις αυτο που σε βολευει!!!!
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Το πηρε ο αδελφος μου με την κοπελα του και χθες που ειχε την γιορτη του και
    περασα απο το σπιτι τους ειχα απο μεριας μου μια ευχαριστη εκπληξη.
    Το σπιτι του δεν μυριζε τσιγαρο!!
    Μιλαμε σιγουρα δεν ξερεις αν ειναι καρκινογο αλλα το τσιγαρο το κανονικο ειναι στανταρ.
    Γνωμη μου ειναι οτι αξιζει μια δοκιμη.Και εκ μερους των μη καπνιστων,και πρωην καπνιστης,εγω προσωπικα το βλεπω
    ως σιγουρα μια θετικη κινηση.Οχι οσο το να κοψεις φυσικα(γιατι δεν ξερουμε
    τις επιπτωσεις του ακομα)αλλα κατι καλυτερο απο το κανονικο.
    Δοκιμασε το.Οσο για τις γνωμες για την αισθηση του ειναι οτι μοιαζει
    αρκετα με τις τζουρες του να κανεις ναργιλε.Ο ατμος δηλαδη που βγαζει.

  12. #12
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Οποτε φιλος με λιγα λογια μου προτεινεις να κανω ενα συνολακι συμφωνα με τις "αναγκες" μου... Μεγαλυτερη μπαταρια... αυτη του πακετου ειναι 650 η επομενη ειναι στα 900. μεγαλυτερη δεξαμενη για ευκολια και μεγαλυτερη ευχαριστηση, και τα υπολοιπα ειναι τα στανταρ.. ο φορτιστης, ο ατμοποιητης, και κανα 3-4 μπουκαλακια υγρο για ποικιλια μεχρι να βρεις αυτο που σε βολευει!!!!
    αν εισαι αθηνα πηγαινε μητροπολεως 43 μαρουσι στο εμπορικο 1 οροφο.εκει εχεις την δυνατοτητα να δοκιμασεις διαφορες γευσεις καπνου!!επισης ειναι η μονη η alter smoking που βγαζει και μεγαλυτερη δεξαμενη υγρου που αξιζει αρκετα και σε τραβηγμα και σε γεμισμα! δεν θασαι με ενα μπουκαλακι συνεχως να το γεμιζεις ξανα και ξανα!!και οι τιμες ειναι η ιδιες παντου!!απλως εκει θα το ζητησεις κομματια!! οπως σου ειπα πιο πανω!!γιατι κανεις εμπορος δεν στο λεει απο μονος του.. κανουν το κοροιδο και σου λεν μετα πιο πακετο θα παρετε?απλα θα πας στο μαγαζι και θα ζητησεις κατευθειαν αυτο και αυτο και αυτο.... επισης μπορει η μπαταρια 950 να κρατα περισσοτερο μιαμιση μερα αλλα δεν λεει διοτι ειναι ματσουκι!!η 650 ειναι ωραια μαζεμενη απλως θα βγαζεις κανονικα την μερα σου και τπο βραδυ φορτιζμα.σιγα και τη εγινε!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Παιδια,οπως ειδατε στα σιροπια αραπληρωσης υπαρχουν κατηγοριες στην περιεκτικοτητα νικοτινης.0mg-9mg-18mg και 24mg.
    Μην παει καποιος που καπνιζει πχ Marlboro και παρει υγρο με χαμηλη νικοτινη γιατι λογικο ειναι να μην τον "πιανει" και να το ξαναγυρισει στο κανονικο τσιγαρο.Βρειτε τη νικοτινη που σας πιανει και με τον καιρο μειωνετε.Καποιοι φιλοι μου το εκαναν ακριβως ετσι και στο τελος εκοψαν ΚΑΙ το ηλεκτρονικο.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  14. #14
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    ισχυει!!!!!

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASFIT View Post
    Παιδια,οπως ειδατε στα σιροπια αραπληρωσης υπαρχουν κατηγοριες στην περιεκτικοτητα νικοτινης.0mg-9mg-18mg και 24mg.
    Μην παει καποιος που καπνιζει πχ Marlboro και παρει υγρο με χαμηλη νικοτινη γιατι λογικο ειναι να μην τον "πιανει" και να το ξαναγυρισει στο κανονικο τσιγαρο.Βρειτε τη νικοτινη που σας πιανει και με τον καιρο μειωνετε.Καποιοι φιλοι μου το εκαναν ακριβως ετσι και στο τελος εκοψαν ΚΑΙ το ηλεκτρονικο.
    Kωστα το ξεκινησες τελικα??
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    αν εισαι αθηνα πηγαινε μητροπολεως 43 μαρουσι στο εμπορικο 1 οροφο.εκει εχεις την δυνατοτητα να δοκιμασεις διαφορες γευσεις καπνου!!επισης ειναι η μονη η alter smoking που βγαζει και μεγαλυτερη δεξαμενη υγρου που αξιζει αρκετα και σε τραβηγμα και σε γεμισμα! δεν θασαι με ενα μπουκαλακι συνεχως να το γεμιζεις ξανα και ξανα!!και οι τιμες ειναι η ιδιες παντου!!απλως εκει θα το ζητησεις κομματια!! οπως σου ειπα πιο πανω!!γιατι κανεις εμπορος δεν στο λεει απο μονος του.. κανουν το κοροιδο και σου λεν μετα πιο πακετο θα παρετε?απλα θα πας στο μαγαζι και θα ζητησεις κατευθειαν αυτο και αυτο και αυτο.... επισης μπορει η μπαταρια 950 να κρατα περισσοτερο μιαμιση μερα αλλα δεν λεει διοτι ειναι ματσουκι!!η 650 ειναι ωραια μαζεμενη απλως θα βγαζεις κανονικα την μερα σου και τπο βραδυ φορτιζμα.σιγα και τη εγινε!!
    Οχι ρε παλικαρε δε μενω Αθηνα, αλλα στο site που βρηκα νομιζω οτι εχεις δυνατοτητα να επιλεξεις τεμαχια...Πολυ ματσουκι η 900αρα εεε??Η 650 κραταει ολοκληρη μερα δηλαδη?
    Παντως σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τη συγκεκριμενη εταιρεια μου ειπε πως δε προσαρομοζει μεγαλυτερη "δεξαμενη" ανω του 1.0ml....και υσχιει ενα πακετο των 37ευρω με τα βασικα χωρις το μετατροπεα φορτισης....
    Last edited by Antoin; 18-11-11 at 13:19.
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Kωστα το ξεκινησες τελικα??
    Oχι,οχι.Εγω δεν καπνιζω.
    (Μονο ναργυλε)
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  18. #18
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Οχι ρε παλικαρε δε μενω Αθηνα, αλλα στο site που βρηκα νομιζω οτι εχεις δυνατοτητα να επιλεξεις τεμαχια...Πολυ ματσουκι η 900αρα εεε??Η 650 κραταει ολοκληρη μερα δηλαδη?
    Παντως σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τη συγκεκριμενη εταιρεια μου ειπε πως δε προσαρομοζει μεγαλυτερη "δεξαμενη" ανω του 1.0ml....και υσχιει ενα πακετο των 37ευρω με τα βασικα χωρις το μετατροπεα φορτισης....
    αρα συν 10 47ευρο συν 10 υγρο στα 57 περιπου...ναι κραταει χαλαρα μια μερα η 650 αυτην να παρεις!επισης γιατην δεξαμενη παρε αυτη τι να κανουμε...οπως σου ειπα μονο η alter smoking βγαζει και πιο μεγαλη!!ενταξει δεν τρεχει τιποτα παρτο εγω το βολευτικα τωρα 20 μερες

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default



    Αν δεν έχεις θέληση... ότι και να σου δώσουμε... Λοιπόν, λίγη φυσιολογία: Η νικοτίνη προκαλεί και ΣΩΜΑΤΙΚΗ εξάρτηση εκτός απο ψυχολογική. Όσο περισσότερη νικοτίνη μπαίνει στον οργανισμό, τόσο περισσότεροι νικοτινικοί υποδοχείς δημιουργούνται. Κάποια στιγμή η ενδογενής παραγωγή δε φτάνει και ο οργανισμός αναζητάει νικοτίνη. Το τσιγάρο είναι ο μόνος και πιο γρήγορος τρόπος για να μπει στον οργανισμό η νικοτίνη. Και κάπου εδώ μπαίνουν τα βοηθήματα διακοπής. Τα τσιρότα υποκαθιστούν το τσιγάρο με την έννοια οτι η νικοτίνη λαμβάνεται μεσω του δέρματος πλέον. Για να το συνειδητοποιήσει ο οργανισμός αυτό θέλει 3-4 μέρες(προσωπική εμπειρία και 4 πακέτα την ημέρα). Κατόπιν, σταδικά μειώνεται η περιεκτικότητα σε νικοτίνη, αρα μειώνονται και οι υποδοχείς. Το CHAMPIX δρα αποκλείοντας τους νικοτινικούς υποδοχείς ως εκλεκτικός αναστολέας. Απο τη στιγμή που δεν διεγείρονται, αφενός το τσιγάρο δεν έχει δράση, αφετέρου τόση νικοτίνη ελεύθερη είναι υπεύθυνη και για παρενέργειες.-μεταξύ μας δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί επιτρέπονται κάποια τσιγάρα τις πρώτες μέρες-. Για το Zyban δε γνωρίζω πολλά, ετός του ότι προκαλεί εως νέκρωση ήπατος... Α, και οι τσίχλες απλά αντικαθιστούν το τσιγάρο για τη στιγμή-καλή λύση για μέρη που απαγορεύεται το κάπνισμα-, και έχω πετύχει αρκετούς εθισμένους στην τσίχλα! Επαναλαμβάνω στόχος είναι η μείωση του αριθμού των νικοτινικών υποδοχέων. Οταν γίνει αυτό κόβεται και το τσιγάρο. Αυτά για τη σωματική εξαρτηση... Η ψυχολογική είναι άλλο κομμάτι...
    Πηγη


    Οσον αφορα το ηλεκτρονικο τσιγαρο..ακουσα ενα σχολιο απο εναν μανιωδη καπνιστη, που σταματησε το κανονικο τσιγαρο και ξεκινησε το ηλεκτρονικο.
    Το σχολιο του λοιπον ηταν "...σκεφτομε να ξεκινησω το κανονικο τσιγαρο τωρα για να ξεκολησω απο το ηλεκτρονικο..."

    Μηπως τελικα υπαρχει και μια μεριδα ατομων που απλα "πρεπει" να ειναι καπου εθισμενοι;
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    [IMG]Μηπως τελικα υπαρχει και μια μεριδα ατομων που απλα "πρεπει" να ειναι καπου εθισμενοι;
    πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη!Ο εθισμος ειναι ψυχοσωματικο θεμα.Και μπαινουν μεσα
    θεματα πολλων τομεων.Γενετικη φυσιολογια περιβαλλον ιστορικο ψυχολογικα ολα παιζουν ρολο.

  21. #21
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    ενταξει και το κοφτω μαχαιρι ή καπνισε το λενε οσοι δεν ειναι καπνιστες...
    Επειδη πιο πανω ειπα αυτο το πραγμα. Δεν ειμαι εθισμενος καπνιστης, αλλα καπνιζω. Εχει φορες που θα κανω ακομα και ενα πακετο καπνου μεσα σε μια μερα, και εχει φορες που για μια βδομαδα δεν θα καπνισω καθολου. Και εκτος απο τσιγαρο καπνιζω πιπα, και καμια φορα πουρακια. Καπνιζω απο επιλογη, γιατι μ'αρεσει να στριβω το τσιγαρο και να το καπνιζω, να ασχολουμε με την πιπα μου, να δοκιμαζω καινουργια πουρακια κλπ.
    Το αρχισα σε μια περιοδο που ειχα φρικαρει απο καπιες συνθικες. Επι 6 μηνες καπνιζα 5-8 καπνους μεσα σε μια εβδομαδα. Μετα αλλαξανε οι συνθικες, και συνεχισα για αλλους 6 μηνες να καπνιζω, αλλα πιο λιγο, 3-4 καπνους την εβδομαδα. Αλλα και μετα απο εναν χρονο συνολικα καπνιστης, και καπνιζοντας πιο πολυ απο οτι ολοι οι καπνιστες φιλοι μου, δεν εθηστικα. Απλος καταλαβα οτι περασε ενας χρονος και ειπα "μα καλα, τι κανω; Γιατι καπνιζω;" και σταματισα να καπνιζω. Δεν ξερω ποσο καιρο ακριβος δεν καπνισα, 1,5-2 μηνες περιπου ισως, οσπου καπια στιγμη ξανακαπνισα, γιατι απλα μ'αρεσει. Δεν ενιωσα ποτε ομως στεριση η οτι εχω αναγκη ενα τσιγαρο.
    Πιστευω λοιπον οτι ο εθισμος ειναι πρωτα απο ολα ψυχολογικος, και οτι ειτε θα καπνιζεις κανονικα για να το απολαυσεις κιολας ειτε θα το κοψεις, γιατι αν το θες μπορεις. Ξερω ατομο που αρχισε το ηλεκτρονικο τσιγαρο χωρις να ειναι καπνιστης, επειδη του αρεσε η ιδεα οπως λεει. Εκει ειναι αλλη ιστορια, και αν αρεσει σε καπιων το ηλεκτρονικο τσιγαρο πιο πολυ απο το κανονικο, οκ, θεμα γουστου. Αλλα ειναι επιλογη του και παλι. Και το θεμα αυτο ειναι, οτι κανεις να ειναι επιλογη σου!
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    αρα συν 10 47ευρο συν 10 υγρο στα 57 περιπου...ναι κραταει χαλαρα μια μερα η 650 αυτην να παρεις!επισης γιατην δεξαμενη παρε αυτη τι να κανουμε...οπως σου ειπα μονο η alter smoking βγαζει και πιο μεγαλη!!ενταξει δεν τρεχει τιποτα παρτο εγω το βολευτικα τωρα 20 μερες
    Φιλος... Εχεις κανα site για αγορα λαδιου ρε συ?? Αυτα που ξερω ολα εχουν ξεπουλησει......
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Φιλος... Εχεις κανα site για αγορα λαδιου ρε συ?? Αυτα που ξερω ολα εχουν ξεπουλησει......
    www.nobacco.gr συγκεκριμενα υγρα εχουν και πιστοποιηση απ τον δημοκριτο..χημικη αναλυση και τετοια!! μετα υπαρχει και αυτο www.njoyhellas.gr
    Last edited by lary2332; 22-11-11 at 21:18.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    www.nobacco.gr συγκεκριμενα υγρα εχουν και πιστοποιηση απ τον δημοκριτο..χημικη αναλυση και τετοια!! μετα υπαρχει και αυτο www.njoyhellas.gr
    Σευχαριστω πολυ ρε παλικαρε!!!!!
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Κι εγω παλευω να το κοψω.. Καπνιζα απο τα 13 περιπου μεχρι τα 22-23, το εκοψα και τωρα στα 26 μου εχω ηδη ενα χρονο που καπνιζω σαν το Γαβαλά :-))). Απ το 1μιση πακετο τη μερα επεσα τις 3 τελευταιες μερες στα 5 τσιγαρα. Αντε και εις κατωτερα λεω στον εαυτο μου.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by afthartos View Post
    Κι εγω παλευω να το κοψω.. Καπνιζα απο τα 13 περιπου μεχρι τα 22-23, το εκοψα και τωρα στα 26 μου εχω ηδη ενα χρονο που καπνιζω σαν το Γαβαλά :-))). Απ το 1μιση πακετο τη μερα επεσα τις 3 τελευταιες μερες στα 5 τσιγαρα. Αντε και εις κατωτερα λεω στον εαυτο μου.
    Ασε ρε φιλος το παλεψα αλλα δεν.... Τωρα να δω μαυτη τη π@π@ρια μπας και το μειωσω ή μηδενισω τουλαχιστον τη νικοτινη
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  27. #27
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Ήμουνα κοντά 20 χρόνια καπνιστής και μάλιστα άρωστος. 3 πακέτα camel τη μέρα. Να σκεφτείται ξύπναγα το βράδυ για να καπνίσω. Είχα δοκιμάσει τα πάντα και είχα πληρώσει πολλά σε διάφορες "λύσεις" αλλά τζίφος. Πριν 3 χρόνια το έκοψα οσιστικά παίρνοντάς το μόνο απόφαση. Από τότε ούτε 1.

    Μη πληρώνεται άδικα. Όποιος θέλει να το κόψει δε χρειάζεται τίποτα παρά μόνο θέληση.

    BTW η έννοια ελάτωση δεν υφίστατε

  28. #28
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Μηπως τελικα υπαρχει και μια μεριδα ατομων που απλα "πρεπει" να ειναι καπου εθισμενοι;
    Indeed.
    Αλλά οι μόνες μου εναλλακτικές επιλογές για εθισμό, είναι θερμιδοφόρες και συχνάζουν σε σουβλατζίδικα. Καμιά πρόταση;

  29. #29
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Όποιος θέλει να το κόψει δε χρειάζεται τίποτα παρά μόνο θέληση.
    Έτσι ακριβώς !!

    Με αυτή τη φράση, τα είπες όλα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  30. #30
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Eγω παλι καπνιζα για κανα-δυο χρονια, καπνο 1-2 την εβδομαδα. Ολη μου τη ζωη αντικαπνιστης και οσο ξαφικα το αρχισα, τοσο ξαφνικα το εκοψα. Και ξανακανα μονο ενα τσιγαρο σε ενα γερμανικο νουμερο τη μερα πανω της μεταθεσης...
    Και ερχομαι τωρα να ρωτησω, τι σας αρεσει απο το τσιγαρο;; Δεν αποτελει κατα καμμια εννοια απολαυση η εισπνοη καπνου. Οχι μονο δεν ειναι απολαυση, αλλα ειναι μια ακραια ενοχληση, ενα ξενο πραγμα, σα να καταπινεις χωμα. Το θεωρω το μεγαλυτερο μαζικο παροξυσμο του πλανητη, απλα δεν το καταλαβαινω...
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνωμες
    By CooperS in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-06, 03:10
  2. Τσιγάρο και ποτά μάς παχαίνουν
    By ouzo in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 04-06-05, 00:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •