Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default Πρόβλημα Συχνοουρίας

    Παιδιά καλησπέρα. Τα συμπληρώματα τα οποία λαμβάνω είναι τα εξής (και θα μπω στο θέμα):
    -Το πρωί και πριν την προπόνηση 1 scoop Whey Gold
    -Μετά την προπόνηση 1 scoop On HydroWhey
    -Επίσης μετά την προπόνηση 5γρ μονουδρική κρεατίνη σε σκόνη της ON
    -Υδατάνθρακα δεν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα αλλά καλύπτω τις ανάγκες μου μέσω στερεών γευμάτων, 2 μπανάνες μετά την προπόνηση, 1 μήλο και μισή μπανάνα μιάμιση ώρα πριν την προπόνηση και φυσικά καθ'όλη τη διάρκεια της μέρας με ρύζι, quaker, λαχανικά κλπ, κλπ...
    -Επίσης 2 φορές την βδομάδα (ιδιαίτερα σε σκληρές προπονήσεις, mma κάνω, που διαρκούν 2 ώρες γεμάτες) παίρνω καμιά νιτρική φόρμουλα για λίγο παραπάνω τσίτα και διέγερση)

    Εδώ και 20 μέρες περίπου παρατηρώ συχνουρία και νυκτουρία, ενώ, πριν δεν είχα και με έχει βάλει σε σκέψεις... Πήγα σε γιατρό και έκανα εξετάσεις για νεφρά (ουρία, κρεατινίνη, ουρικό οξύ) και τα αποτελέσματα ήταν άψογα. Επίσης έκανα και συκώτι (τρανσαμινάσες, αλκαλική φωσφατάση κλπ) και ήταν ιδανικές και αυτές... Επειδή συνεχίστηκε έκανα και υπέρηχο νεφρών-προστάτη-ουροδόχου κύστεως και έδειξε πεντακάθαρος χωρίς παθολογικά ευρήματα.

    Και αναρωτιέμαι, παίζει κάποιο συμπλήρωμα να μου προκαλεί συχνουρία??? Συμπληρώματα ξεκίνησα να λαμβάνω από τις 24 ιουλίου του 2011, πιο πριν δεν είχα πάρει ποτέ.

    Ξέρω ότι η υπερπρόσληψη πρωτεΐνης-αμινοξέων μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο αλλά δεν νομίζω να κάνω κάτι τέτοιο... 85 κιλά είμαι και παίρνω περίπου +- 200γρ ανά μέρα...

    Κάθε σχόλιο δεκτό!!

    Α! Ξέχασα!!! Νερό πίνω όπως και πριν, δηλαδή 3 με 3,5 λίτρα/ανά μέρα
    Last edited by GoDaemon; 17-10-11 at 18:47.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    αν τα τσεκαρες και βγηκαν σωστα (πχ ο προστατης) τοτε πιθανον ειναι απλα εξαιτιας της ληψης νερου.Εχεις καθολου τσουξιμο κατα την ουρηση?

  3. #3
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    Καθόλου τσούξιμο. Ναι όλες οι εξετάσεις είναι κομπλέ.. Λογικά παίζει να είναι καμιά προστατίτιδα, έτσι είπε ο ουρολόγος που πήγα και μου έγραψε αντιβίωση. Πάντως από τα συμπληρώματα χλωμό το βλέπω γιατί και λογική χρήση κάνω και πάντοτε μέσα στα όρια είμαι και δεν παίρνω και τόσο καιρό πια, 3 μήνες δεν νομίζω να είναι και τραγικό!!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-02-09
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Σακχαρο μέτρησες?

  5. #5
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    πήγε το μυαλό μου και σε σάκχαρο και η τιμή του που μέτρησα ήταν 90, κομπλέ δλδ. Τι να πω, εύχομαι να μην προέρχεται από συμπλήρωμα.

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    07-11-10
    Posts
    48

    Default

    Σε τι γιατρό πήγες και σου είπε για προστατίτιδα, κανένα ουρολόγο? Επίσης τις εξετάσεις αίματος ποιός γιατρός στις έγραψε?

    Πήγαινε να σε ξεσκονίσει κανένας καλός παθολόγος που εμπιστεύεσαι. Μία τυχαία μέτρηση σακχάρου δε λέει τίποτα. Πρίν πόσες ώρες είχες φάει και είχες 90? Χρειάζεται καμπύλη σακχάρου και γλυκοζυλιωμένη για να μπεί διάγνωση. Χώρια που μπορεί να είναι πολλά άλλα πράγματα.. που δεν θα ήθελες να μάθεις γιατί τότε θα έκοβες τα συμπληρώματα και τις κρεατίνες στην στιγμή.

  7. #7
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by GoDaemon View Post
    Κάθε σχόλιο δεκτό!!

    Α! Ξέχασα!!! Νερό πίνω όπως και πριν, δηλαδή 3 με 3,5 λίτρα/ανά μέρα
    φιλε αν το καλοκαιρι με τα ιδια πραγματα που επερνες δεν πηγαινες το ιδιο συχνα τουλετα,ειναι γιατι το καλοκαιρι το σωμα αποβαλει περισοτερα υγρα με τον ιδρωτα..
    τωρα που χειμωνιαζει δεν γινεται αυτο,παρα μονο στις προπονησεις,οποτε καπως πρεπει να φυγουν αυτα τα υγρα..
    κ εχει να κανει κ με ουσιες οπως καφεδες/τσαγια κ λοιπα υγρα πλην του νερου,που μπορει να εχουν ηπια διουριτικη δραση.

    επισης το ποσα συχνα πας ειναι κατι πολυ σχετικο..
    :satisfaction is the death of desire:

  8. #8
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    Quote Originally Posted by toobano View Post
    Σε τι γιατρό πήγες και σου είπε για προστατίτιδα, κανένα ουρολόγο? Επίσης τις εξετάσεις αίματος ποιός γιατρός στις έγραψε?

    Πήγαινε να σε ξεσκονίσει κανένας καλός παθολόγος που εμπιστεύεσαι. Μία τυχαία μέτρηση σακχάρου δε λέει τίποτα. Πρίν πόσες ώρες είχες φάει και είχες 90? Χρειάζεται καμπύλη σακχάρου και γλυκοζυλιωμένη για να μπεί διάγνωση. Χώρια που μπορεί να είναι πολλά άλλα πράγματα.. που δεν θα ήθελες να μάθεις γιατί τότε θα έκοβες τα συμπληρώματα και τις κρεατίνες στην στιγμή.
    ΄


    Είχα 90 και είχα φάει 2 ώρες πριν... Αρα δεν νομίζω να είναι αυτό... Πολλά άλλα όπως?

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    τη συχνοουρια ρε παιδια ?.. Χαμηλο νατριο / ψηλο καλλιο και Πολυ νερο λεγετε αυτο, φαε μια μερα πολυ αλατι, μην ποιεις πολυ νερο, και μετριο καλλιο και θα δεις οτι δν θα κατουρας τοσο πολυ, και εγω τωρα τελευταια ξυπναω 2 φορες το βραδυ για να παω για κατουρημα, τη να σου κανει με 5 λιτρα νερο και 2 κιλα πατατες την ημερα

  10. #10
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    Θα το δοκιμάσω Φίλε μου το παράδειγμά σου. Όσο για το φίλο που κινδυνολογεί παραπάνω απαντώ πως λογική χρήση συμπληρωμάτων δεν προκαλεί τπτ μα τπτ... Αν ήταν έτσι το 99% από εδώ μέσα θα είχαμε ξοφλήσει...

  11. #11
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Παιρνεις μηπως και τπτ βιταμινη c ?αν ναι ποσα γραμμαρια και τι ωρα?
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τον ώμο μου!
    By kafros in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-08, 02:04
  2. Προβλημα η οχι??
    By a_khs in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 16-03-08, 02:42
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ..
    By Pal in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 17-12-07, 22:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •