Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default Νευρα και Ευερεθιστοτητα..

    Τον τελευταιο καιρο με ανησηχει ιδιαιτερα το γεγονος οτι τα νευρα μου δεν πανε καθολου καλα...Στην αρχη σκευτομουνα οτι ειναι της εποχης τελος καλοκαιριου δουλειες κλπ και οτι θα χαλαρωσω καπια στιγμη..

    Για να μην μακριγορω εν τελει ΔΕΝ εχω χαλαρωσει και δεν ξερω τι να κανω και απο που να αρχισω

    Ειδηκα μετα την προπονηση νιωθω περιεργα..εκει που στην αρχη ειμουνα χαλαρος και ευδιαθετος πλεον νιωθω οτι τα παντα με ενοχλουν.

    Σκευτηκα τα εξεις..
    1) διατροφη? (σε περιπτωση που δεν τρωω αρκετα)
    2) καφεδες? (εναν το πρωι και εναν πριν την προπονηση αλλα ειναι κουβαδες οχι κουπες)
    3) Υπερπροπονηση αυξημενη κορτιζολη? (αυτο με αγχωνει ακομα περισσοτερο)
    4) Κακος υπνος? (οντως δεν κοιμαμαι αρκετα 6-7 ωρες τη μερα και ξυπνω στην τσιτα)
    5) 1+2+3+4?

    Γενικα πριν ενα εναμιση μηνα σταματησα την υποθερμιδικη γιατι δεν την παλευα πλεον και αυτη τη στιγμη τρωω 2500-2600 τις μερες προπονησης σε αναλογιες 40/40/20..το βαρος μου ειναι σταθερο γενικα περαν απο μια αυξηση 1 κιλου σε 2 ευδομαδες οταν πρωτοανεβασα υδατανθρακα..απο κει και περα ανεβαζω 150γρ την εβδομαδα και αν..

    Γυμναζωμαι 5 φορες την εβδομαδα και ειμαι 75 κιλα
    Κουρασμενος δεν νιωθω..ισως τις βραδυνες ωρες λιγο οταν εχω κλεισει 12 ωρες ξυπνιος

    περιμενω να κανω αιματολογικες να δω τι παιζει

    Επισης δεν ξερω αν εχει σχεση εχω παρατηρησει οτι το δερμα στα χερια μου απο τον αγκωνα και κατω ειναι πολυ ξηρο σε σημειο που μετα το μπανιο ψιλοξεφλουδιζω..αν και ειχα στο παρελθον θεμα ξηροδερμιας ηταν πριν πολα χρονια

    Καμια ιδεα ρε παιδια? Με εχει φαει το αγχος και τα ασχημα σεναρια και δεν ξερω τι να κανω...

    Ευχαριστω προκαταβολικα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Βασίλη.

    Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά ρε συ....

    Νομίζω ότι μάλλον είναι από τους καφέδες-κουβάδες πρωτίστως, και από τον κακό ύπνο.

    Την κορτιζόλη σου την ανεβάζεις περισσότερο με το άγχος που έχεις ψάχνοντας να βρεις την αιτία.

    Τα συμπτώματα της υπερπροπόνησης που γράφεις, είναι πολλά, όχι μόνο αυτό.

    http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=1&recid=151

    http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=1&recid=109

    Πάντως σκέψου την πιθανότητα να είναι ψυχολογικοί οι παράγοντες... Ειδικά αυτό με το ξεφλούδισμα, μου φέρνει στο μυαλό έκζεμα που οφείλεται σε άγχος, στεναχώρια, κλπ παρόμοια.... Απλά εμφανίζεται σε διάφορα σημεία του σώματος. Σε κάποιον άλλον μπορεί να εμφανιζόταν π.χ. ξεφλούδισμα στην παλάμη...

    Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να είσαι ήρεμος και χαλαρός όσο είναι εφικτό...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Oτι και να σου πουμε εμεις θα ειναι απλα υποθεσεις.Οχι διαγνωση.
    Πιστευω ο οποιοσδηποτε θα δοκιμαζε να κοψει τους καφεδες.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  4. #4
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    και εγω πολλα νευρα...

  5. #5
    Junior Bodybuilder korte's Avatar
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    146

    Default

    k gw me 2 diplous espresso eimai kathe mera .. alla eimai calm . nmzw oti sxetizetai genikotera me tin epoxi .. prospathise na xalarwseis kai na kaneis pragmata pou se euxaristoun kai se anakoufizoun.pies k kana tsai (mavro / prasino)

  6. #6
    Junior Bodybuilder korte's Avatar
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    146

    Default

    Σορρυ για τα greeklish ξεχαστηκα.

  7. #7
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Quote Originally Posted by TheBulkman View Post
    4) Κακος υπνος? (οντως δεν κοιμαμαι αρκετα 6-7 ωρες τη μερα και ξυπνω στην τσιτα)
    Εγω πιστευω οτι εκει πρεπει να εστιασεις.Και εγω εχω κανα μηνα+ που δεν κοιμαμαι καλά λόγω δουλειας κτλ και οι προπονησεις μου εχουν πεσει, ξυπναω σαν να μην κοιμηθηκα κ.α και ειμαι στη τσιτα.Και αλλα παιδια που ξερω κοντα στην ηλικια μου με τα ιδια θεματα, κακος υπνος,δουλεια κτλ εχουν πεσει στις προπονησεις τους και εχουν μειωσεις στο σωματικο τους βαρος.. Αλλά μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι γιατι ειναι πιθανον να εχει να κανει και με τη διατροφη σου.

    Εγω παντως αυτη τη στιγμη προσπαθω να εφαρμοσω το ξυπνημα του στρατου 11 το βραδυ - 6.30 το πρωι, γιατι ηταν η μοναδικη φορα που ξυπνουσα με απιστευτη διάθεση και όρεξη!

  8. #8
    Junior Bodybuilder jk_79's Avatar
    Join Date
    28-12-04
    Location
    Marko_polo, Attica, Greece.
    Posts
    209

    Default

    Μηπως έκανες καμμια low carb διατροφή για πολύ καιρό;
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe - Albert Einstein

  9. #9
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    δεν με αφηνει για καπιο λογο να κανω reply το ποστ μου...και μου λεει οτι δεν μπορω να βαλω λινκ αμα δεν εχω 50 ποστς...ενω δεν εχω βαλει κανενα λινκ..

  10. #10
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

    KOSTASFIT ναι ρε συ προφανως και δεν περιμενα καπιος να κανει e-διαγνωση για το αν υπερπροπονουμαι..κυριως να ακουσω αποψεις ηθελα γιατι οι "σχετικοι" απο τον κυκλο μου μονο πανικο μου εφεραν...

    χτες το συζηταγα με ενα "σχετικο φιλο" και μου λεει...

    "υπερπροπονηση σιγουρα..κανε deload και 20 μερες διαλειμα!"

    Ε δεν θελω και πολυ να αγχοθω γενικα. deload και 20 μερες διαλειμα? πανω στη φαση που εχω οργανωθει τελεια αυτο μου ελειπε....

    Αντωνη το ξερω για την κορτιζολη και το αγχος και πιστεψε με προσπαθω χρονια τωρα να αποβαλω οσο μπορω το αγχος απο τη ζωη μου.
    Επισης εχω προιστορια απο δερματικα αλλα ηταν σε μικρη ηλικια και δεν περιμενα να εμφανιστουν τωρα μετα απο τοσα χρονια.

    Τα εχω διαβασει τα αρθρα και δεν πιστευω οτι ειναι υπερπροπονηση αλλα με τσιτωσε ο αλλος και ηθελα λιγο support..

    jk_79 ναι εκανα και κανω ακομα low carb (στο παρελθον παραηταν low) διατροφη αλλα ανεβαζω καθε εβδομαδα πλεον..240γρ τη μερα τρωω αυτη τη στιγμη

    pao34 δεν καταλαβαινω αν μιλας σοβαρα η αν ειναι ειρωνια αλλα δεν πειραζει..cool

    nikos nikos λες ε? και γω την ιδια ωρα ξυπναω και κοιμαμαι 1 ωρα αργοτερα αλλα δεν νιωθω κουραση..μονο πεινα

    για αρχη κομενος ο καφες σιγουρα

    εχω μια απορεια..

    υποθετικα καπιος κανει 7 γευματα μαζι με το μεταπροπονητικο σεικ (εγω αυτο κανω)<br>
    ξυπνημα στις 6.30 και τα γευματα πανε ετσι..

    7.00
    10.00
    13.00
    προπονηση
    17.00 το σεικ
    18.00
    21.00
    00.00 τελευταιο
    00.30 υπνος.
    πως κοιμαστε πανω απο 6 ωρες? θελω τοσο πολυ να κοιμηθω ενα 8ωρο μονο και μονο για να μου φυγει η ιδεα οτι δεν ξεκουραζωμαι σωστα. αλλα δεν βγενει με τιποτα...εχει καταντησει πλεον φαι ή υπνος..

    thanks και παλι παιδες
    Last edited by TheBulkman; 18-10-11 at 21:31.

  11. #11
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    οχι σοβαρα μιλαω..καμια ειρωνεια..με καλυψαν οι υπολοιποι αλλωστε..

  12. #12
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Α σορρυ ρε συ..απλα δεν μπορουσα να καταλαβω λογω του ηταν πολυ "minimal" η απαντηση σου.

    Ειναι και η εποχη γενικα που το ζηταει δε λεω...αμα ξερεις το γιατι μια χαρα εισαι..αμα δεν ξερεις ειναι το θεμα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΩΜΟΙ ...ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ
    By kadronias in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 36
    Last Post: 23-11-10, 14:45
  2. Μονοφαγία & Νεύρα
    By annie in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 20-08-07, 18:31
  3. Τα νεύρα μου!!!!!!
    By v@g in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 29-06-06, 17:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •