Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder Afonia's Avatar
    Join Date
    27-10-11
    Posts
    3

    Default Πάλη - Απώλεια Λίπους

    Geia se olous , asxoloume arketa me to a8lima mou palh , eimai 63 kila kai exw ligo lipos stin kilia , alla 8elw na xasw arketo lipos gia na exw wreous koiliakous . Opios mporei as me voi8isei

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες! Πρώτα, γράφε μόνο με ελληνικά, γιατί είναι κανόνας.
    Αν θες να χάσεις λίπος, τότε πρέπει να φροντίσεις τη διατροφή σου. Τι δίαιτα ακολουθείς;

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-01-06
    Location
    United Kingdom.
    Posts
    55

    Default

    Ποσο χρονων εισαι και σε ποιο συλλογο κανεισ προπονηση?
    ...

  4. #4
    New Bodybuilder Afonia's Avatar
    Join Date
    27-10-11
    Posts
    3

    Default

    Εχω κοψει ολα τα γλυκα, αναψυκτικα και αλκοολ . Χρειαζομαι ενα προγραμμα διατροφης υδικο για κοιλιακους . Εγω το πρωι τρωω δυμιτριακα η βραστα αυγα οταν δεν εχω σχολειο , αλλα οταν εχω περνω 1-2 τοστ κατα τις 10:00 . Οταν γυρισω σπιτι , τρωω το σπιτικο οπως μακαρονια , σουπες κ.τ.λ . Μετα απο 2 ωρες τσιμπαω κανα φρουτο . Μετα την προπονηση τρωω 1-2 φρουτα και πινω γαλα με μελη . Ειμαι 16 ετων και ζω στη Γερμανια , εχω 4 φορες προπονηση την βδομαδα , δευτερα , τριτη , πεμπτη και παρασκευη . Δεν χανω ουτε μια μερα . Τις τεταρτες λεω να αρχισω τρεξιμο και μια το σαββατοκυριακο . Αυτα απο μενα , πειτε μου την γνωμη σας .

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aν είσαι εσύ στη φωτό, σε βρίσκω μια χαρά! Είσαι μικρός, 16χρ. μπορείς με λίγη προσοχή να φτιαξεις περισσότερο.
    Διατροφή ειδικά για κοιλιακούς δεν υπάρχει. Μακάρι να υπήρχε δηλαδή, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται Το λίπος το χάνεις από όλο το σώμα, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο, ανάλογα τα λιποκύταρα.

    Καλά έκανες και έκοψες γλυκά κ αναψυκτικά. Βέβαια η διατροφή που γράφεις είναι λίγο αόριστη.. Ακόμα και σχολείο που πας, μπορείς με σωστό προγραμματισμό να τρως σωστά. Περιόρισε τα πολλά φρούτα, μέχρι 2 μερίδες είναι καλά.
    Σάντουιτς με κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή ασπράδια με λίγο τυρί με λίγα λιπαρά (πχ κασέρι), λαχανικά με κοτόπουλο και ρύζι ή πατάτα, γιαούρτι... είναι μερικές ιδέες για γεύματα. Το πρωι μπορείς να τρως τα δημητριακά σου με γάλα και με λίγα ασπράδια (μπορεί να τα εχεις αυτά ετοιμα απο το βράδυ αν δεν προλαβαίνεις).
    Υπάρχουν και άλλα παιδιά εδω που πανε σχολείο και τα καταφερνουν.
    Άρχισε και το τρέξιμο (ή γρήγορο περπάτημα, ότι σου αρέσει) και με υπομονή και επιμονή θα βελτιώσεις το σώμα σου.
    Με μικρές και σωστές αλλαγές θα τελειοποιήσεις τη διατροφή. Ρίξε και μια ματιά τι τρώνε και τα άλλα παιδιά στα ημερολόγια προπόνησης στην αναλογη ενότητα.
    Καλή επιτυχία!

  6. #6
    New Bodybuilder Afonia's Avatar
    Join Date
    27-10-11
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω πολυ !

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-01-06
    Location
    United Kingdom.
    Posts
    55

    Default

    Θα συμφωνησω με την καρδουλα, το σωμα σου φαινεται δουλεμενο/γυμνασμενο.

    Θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια, μην ριξεισ τισ θερμιδεσ/κοινηγησεισ την εμφανιση γιατι θα οδηγηθεισ με μαθηματικη ακριβεια σε τραυματισμο σε αυτη την ηλικια. Εκανα ελληνρωμαικη στην Ελλαδα κ τωρα κανω Ελευθερα+ελληνρωμαικη στο Λονδινο. Οταν ημουν μικροσ σκεφτομουν οπωσ εσυ (η μονη διαφορα ηταν οτι δεν ημουν σε καμια περιπτωση οσο δουλεμενοσ/καλοσ σωματικα οσο εσυ..... ) κ "εβγαλα" το γονατο μου 2 φορεσ. Το μερασμενο Σαββατο δουλευα με ενα παιδι στην ηλικια σου (υποθερμιδικοσ για να κατεβει κατηγορια σε αγωνεσ) κ "εβγαλε" το γονατο του, 1 χρονο πριν ειχε βγαλει τον ωμο του.

    Αμα σε ενδιαφερει η παλη τοτε μην ακολουθησεισ διατροφη bodybuilding. Εχει διαφορετικεσ απαιτησεισ σαν αθλημα, ειναι ιδιαιτερο. ;) Κρατα σταθερα την πρωτεινη σου στο 25%, τα λιπαρα 25-30% κ τα υπολοιπα carbs.

    Οσον αναφορα για τρεξιμο/αεροβιο θα σου ηταν πιο χρησιμο να κανεισ καποιο conditioning πανω στην παλη. ψαξε για τα Βουλγαρικα συστηματα προπονησησ παλησ που χρησιμοποιουν και οι αμερικανικεσ ομαδεσ (λαστιχα, σχοινια, σακουλεσ αμμου κλπ..).
    ...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους !!
    By kanapes7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 14-08-08, 17:12
  2. Απωλεια λιπους?
    By Erik in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-08, 05:04
  3. Απώλεια Λίπους
    By vlasis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-08, 05:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •