Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default Κάτω Κοιλιακοί - Βοήθεια!

    Γεια σας εχω ενα θεματακι με την κοιλια μου που με προβληματιζει καιρο τωρα.

    40552.jpg

    Οι κοιλιακοι μου αυτη εδω η περιοχη με το κοκκινο (δεν ειμαι εγω στην φωτο ) ειναι λιγο πιο μπροστα απο το στομαχι δλδ δεν ειναι σε μια εφθια και οταν τρωω αρκετα (βρισκομαι σε ογκο) αλλα γενικα οταν τρωω αυτο το κομματι φουσκωνει αρκετα και πεταει πολυ μπροστα και με ενοχλει. Ξερεταε καμια ασκηση που να το φερνει σε μια ευθεια με το στομαχι? (μεχρι πριν 2 χρονια ημουν 110 κιλα τωρα βρισκομαι στα 69-70 απο 61 δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο αλλα και οταν ειμουνα 61 κιλα παλι το ιδιο θεμα ειχα).

  2. #2
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Συνήθως σε αυτη την περιοχη εχουμε τη ταση να εχουμε το διπλάσιο λίπος απο την ανω μοιρα των κοιλιακών.

    Τωρα αμα ειναι γονιδιακο...με διατροφη,γυμναστικη κτλ κτλ ισως φτιαξει στο τέλος,και εγω ενα τετοιο θεμα εχω, αλλα ειναι γονιδιακο,οτι και να κανω στο σημειο που δειχνεις και εσυ εχω θεμα και φαίνετε και σαν κοιλία...προσπαθεια και κα΄ποια στιγμή ίσως πέσει...

    Εγω πιστευω οτι παιζει ρολο το οτι ησουν 110 κιλά,χαλαρωνει η σταθεροτητα του δερματος πιστευω αλλα με προσπαθεια ολα γινονται!

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα.

    Ασκήσεις που να "ισιώνουν" την κοιλιά δεν υπάρχουν. Με την κατάλληλη διατροφή και τη συστηματική άσκηση, θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Βέβαια η απώλεια 40 κιλών σε 2 χρόνια, σίγουρα παίζει ρόλο στη σύσταση και τη δομή το σώματος, αλλά αυτά μπορείς να τα διορθώσεις. Τέλος, καλό είναι να μην αυξομειώνεις το βάρος σου απότομα, γιατί δε θα έχεις καλά αποτελέσματα στην εικόνα σου στον καθρέφτη.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλημέρα.

    Ασκήσεις που να "ισιώνουν" την κοιλιά δεν υπάρχουν. Με την κατάλληλη διατροφή και τη συστηματική άσκηση, θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Βέβαια η απώλεια 40 κιλών σε 2 χρόνια, σίγουρα παίζει ρόλο στη σύσταση και τη δομή το σώματος, αλλά αυτά μπορείς να τα διορθώσεις. Τέλος, καλό είναι να μην αυξομειώνεις το βάρος σου απότομα, γιατί δε θα έχεις καλά αποτελέσματα στην εικόνα σου στον καθρέφτη.
    δηλαδη?

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default

    αν και τα 40 κιλα δεν τα εχασα σε 2 χρονια, εχασα 20 σε 3-4 μηνεσ κσερω γω και τα αλλα αμεσος γιατι η διατροφη μου ηταν πολυ αθλια χωρισ πρωτεινεσ/υδατ/λιπαρα (σχεδον μηδαμινα) παιζει ομος να ειναι και γονιδιακο γιατι νομιζω και η μανα μ κατι τετιο εχει

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γράφεις στην αρχή, ότι από τα 110, πήγες στα 61 και τώρα στα 69.

    Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα, αν απλά από τα 110 πήγαινες στα 69 και έμενες εκεί.

    Δε χρειαζόταν να πάς μέχρι τα 61 και μετά να ξανανέβεις...

    Αυτό εννοώ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by TonyTZ View Post
    αν και τα 40 κιλα δεν τα εχασα σε 2 χρονια, εχασα 20 σε 3-4 μηνεσ κσερω γω και τα αλλα αμεσος γιατι η διατροφη μου ηταν πολυ αθλια χωρισ πρωτεινεσ/υδατ/λιπαρα (σχεδον μηδαμινα) παιζει ομος να ειναι και γονιδιακο γιατι νομιζω και η μανα μ κατι τετιο εχει
    Πότε γράφεις ρε και δε σε προλαβαίνω....

    Αυτό που έκανες, ήταν ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ !!!! Τέλος πάντων. Τώρα έγινε...

    Θα προσπαθήσεις να το μειώσεις και ίσως να το εξαφανίσεις, με σωστή διατροφή και καλές προπονήσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default

    ναι γραφω λιγο γρηγορα αλλα αμα παρατιρισεις ειναι full στα ορθογραφικα, οσο για την διατροφγ ακολουθω πιστα αυτην π εχω ποσταρι χωρις να προσθεσω τπτ, αλλα νομιζω βγικαμε οφφ απο το τοπικ, ευχαριστω για της απαντισεις σας

  9. #9
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by TonyTZ View Post
    Γεια σας εχω ενα θεματακι με την κοιλια μου που με προβληματιζει καιρο τωρα.

    40552.jpg

    Οι κοιλιακοι μου αυτη εδω η περιοχη με το κοκκινο (δεν ειμαι εγω στην φωτο ) ειναι λιγο πιο μπροστα απο το στομαχι δλδ δεν ειναι σε μια εφθια και οταν τρωω αρκετα (βρισκομαι σε ογκο) αλλα γενικα οταν τρωω αυτο το κομματι φουσκωνει αρκετα και πεταει πολυ μπροστα και με ενοχλει. Ξερεταε καμια ασκηση που να το φερνει σε μια ευθεια με το στομαχι? (μεχρι πριν 2 χρονια ημουν 110 κιλα τωρα βρισκομαι στα 69-70 απο 61 δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο αλλα και οταν ειμουνα 61 κιλα παλι το ιδιο θεμα ειχα).
    Το περιεργο θα ηταν να μην εχεις προβλημα εκει περα αν αποτελουσες γενος αρσενικο φυσικα.
    Ξερεταε καμια ασκηση που να το φερνει σε μια ευθεια με το στομαχι?
    Ναι και λεγετε γενηθηκα απο λαθος μπαμπα και μαμα και δεν εχω τα γονιδια που θα ηθελα οπως το μοιρασμενο ομοιομορφα σε ολο το σωμα λιπος.
    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα εκει ειναι η λιποαποθηκη τον ανδρων το σημειο που δηχνεις ειναι η τελικη λιπαποθηκη οπου αυτο σημανει για να δεις κοιλιακους τερμα κατω πρεπει να εχεις πολυ μικρο στρωμα λιπους εκει, πρωτα βλεπεις τους τερμα πανω μετα 4αδα μετα 6αδα(αν εχεις γενετικη προδιαθεση πχ ο αρνολντ ειχε μονο 4) η 8αδα(γενετικα)
    Πρακτικα δες τι στρωμα λιπους εχεις στο πανω μερος της παλαμης που φενοντε οι φλεβες κτλ οταν φτασεις σε τετοιο ποσοστο τοτε θα φενοντε ολα στην κοιλια φλεβικοτητα γραμμωσεις πλαγιοι κοιλιακοι ολα, αλλα και το υπολοιπο σωμα θα φενετε ακομα ποιο κομενο.Αν θελεις στο λεω και με νουμερα οταν πας μονοψηφια νουμερα πχ 9%λιπος τοτε φενετε 6αδα οσο ποιο κατω πας 8-7-6-5% τοσο ποιο βαθεια γινετε.
    Το προβλημα δεν ειναι να εχεις την παραπανω επιγνωση αλλα τα @@+γνωσεις για να φερεις το σωμα σου σε τετοια κατασταση.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default

    mmm καταλαβα καλητερα οκ ευχαριστο πολυ

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    35

    Default

    Και σε μένα μου φαίνεται να 'χω περίπου το ίδιο πρόβλημα,όταν έχω φουσκώσει απ' το φαί.
    Βέβαια,εμένα είναι 100% το δέρμα,μιας και λίπος έχω φτάσει στο 6.7.
    Τώρα πως διορθώνεται,μακάρι να 'ξερα φίλε μου.
    Έχω κάψει τον εγκέφαλο μου με το να σκέφτομαι αυτό το πράμα 5 μήνες τώρα.
    Δυστυχώς όμως αυτή την περιόδο δε μπορώ να κάνω και πολλά για να το βοηθήσω. . .

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default

    βασικα κ μενα δερμα πεζει να ειναι γιατι και οταν ειχα 8% λιπος παλι το ιδιο μου σινεβεναι

  13. #13
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Παιδια οταν τρωμε και μετα τα εντερα νομιζω φουσκωνουν λιγο ειδικα με καποιες τροφες. Νομιζω ειναι λογικο, απο την στιγμη που δεν εχεις λιπος δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω, απλα ασκηση και θα στρωσουν πιστευω, εγω εχασα 23 κιλα απο τον Μαρτιο και εχω αμυδρα 4 πανω κουτακια και απο κατω μια σαμπρελα σαν να ειμαι ετοιμος να μπω στην θαλασσα να επιπλευσω, αλλα δεν αγχωνομαι. Προσπαθω να βαλω μυικη μαζα, να αυξησω μεταβολισμο και απο τον μαρτιο 30 λεπτα τρεξιμο την μερα για να καψω τα λιπη του χειμωνα..

  14. #14
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Ρε παιδια αυτα τα 6,7 και τα 8% πως τα βγαζεται?Με το ματι?Μην μου πειτε με την μακακια που εχουν στα γυμναστηρια με τα ηλεκτροδια....αυτο εχει αποκλιση μαμισετα...καντε σωστη διατροφη και ασκηση και θα τους δειτε και τους κατω αργα ή γρηγορα.Μην αγχώνεστε.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πλάγιοι Κοιλιακοί - Βοήθεια!
    By SpyrosS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 26-10-11, 22:14
  2. πάνω κ κάτω κοιλιακοί
    By smigol in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 07-06-09, 00:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •