Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    9

    Default Διατροφη-πρόγραμμα γυμναστικής για μυικό όγκο

    Γεια σας και από μένα.
    Διαβάζω αρκετό καιρό τα post, και θα ήθελα την βοήθειά σας στο δικό μου πρόγραμμα.
    είμαι 35 χρονών, 80 κιλα και 1,80 ύψος.
    Τα τελευταία 5 χρόνια ασχολούμαι με το kick box, κάνοντας 4 με 5 προπονήσεις την εβδομάδα. Τα τελευταία δύο χρόνια πρόσθεσα και βάρη αρχικά 4 φορές και τώρα τελευταία 3 φορές την εβδομάδα το πρωί (δεν έβγαινε με τίποτα). Τους τελευταίους 5 μήνες κάνω το πρόγραμμα P90x(τρεις φορές την εβδομάδα βάρη-μέσος ορός καρδιακών παλμών 132 για μία ώρα).
    Τα αποτελέσματα τα κρίνω ικανοποιητικά (λίπος κάτω από 8%), αλλά δεν μπορώ με τίποτα να πάρω κιλά. Όμως καθώς είναι περίοδος όγκου, θα ήθελα να ανέβω μέχρι το Γενάρη, όσο πιο πολλά μυικά κιλά μπορώ.
    Από φαγητό(τελευταίο μήνα):
    πρωί
    20γρ πρωτεΐνη
    μετά 20 λεπτά:αργινίνη-γλουταμίνη-bcaa
    μετά 20 λεπτά:
    Πολυβιταμινη
    100γρ βρώμη + γάλα 0%
    2 φέτες ολικής
    3 αυγά(2 κρόκους)
    1 μπανάνα
    (όταν κάνω βάρη μόνο p90x-20γρ πρωτεΐνη-κρεατίνη)
    μετά απο 2,5 ώρες:
    τοστ(2 φέτες ολικής) με τυρί light, 3 φέτες γαλοπούλα, μαρούλι, σπανάκι, 50γρ cottage 2%, ντομάτα
    μεσημέρι
    μοσχάρι ή τόνο ή ψάρι ή κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτες φούρνου ή μακαρόνια ολικής
    ύπνος-μετά απο 2,5 ώρες:
    3πλός εσπρέσσομετά 20 λεπτά:αργινίνη-γλουταμίνη-bcaa
    μετά 20 λεπτά:20γρ πρωτεΐνη-υδατάνθρακας
    προπόνηση kick box(μία ώρα)
    αργινίνη-γλουταμίνη-bcaa
    μετά 20 λεπτά:20γρ πρωτεΐνη-υδατάνθρακας-κρεατίνη( κρεατίνη όταν δεν παίρνω το πρωί)
    Βραδυνό:
    Πολυβιταμινη
    ότι το μεσημέρι
    πρίν τον ύπνο
    γιαουρτάκι 0%



    Θα ήθελα την γνώμη σας τόσο για το πρόγραμμα γυμναστικής, όσο και για την διατροφή μου. Τί μπορώ να βελτιώσω για να ανέβω σε καθαρό όγκο? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Last edited by zisgeo; 29-10-11 at 21:16.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Με 4-5 προπονήσεις κικ, 3 φορές P90X, και άλλες 3-4 βάρη, πώς να βάλεις κιλά φίλε μου ? Εξοντωτικό πρόγραμμα...

    Αφού είσαι τόσο χαμηλά σε λίπος, μπορείς να συνδυάσεις το κικ, με προπόνηση με βάρη, και με βάση μια σωστή διατροφή, να βάλεις μερικά καθαρά κιλά πάνω σου.

    Αφού θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερα κιλά, περιόρισε το κικ, και αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στα βάρη και την ανάρρωση. Δεν υπάρχει περίοδος όγκου κα ιγράμμωσης. Εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις...

    Στη διατροφή σου, φρόντισε να μετράς ποσότητες, για να ξέρεις τι διατροφικά στοιχεία προσλαμβάνεις καθημερινά. Υπολόγισε τι σου αντιστοιχεί ανάλογα με το στόχο σου, και προσάρμοσε τις ποσότητες των τροφών σου, ώστε να σε καλύπτουν.

    Πρόγραμμα γυμναστικής δε γράφεις.... Το P90X, δεν είναι γυμναστική με βάρη.... Είναι για τόνωση κυρίως....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Κανεις βαρη,κικ και π90χ μαζί?δυσκολο να βαλεις κιλά αν τα κάνεις μαζί οι μυες σου δεν ξερουν πως ποια κατευθυνση να αναπτυχθουν, ετσι νομιζω τουλαχιστον.

    Δεν θα βαλεις ογκο κανοντας το p90x μονο οπως γινετε στα βιντεακια, φυσικη κατασταση θα φτιαξεις και οπως λεει ο cuban ειναι για τονωση κυριως και για αδυνατισμα!

    Για να πετυχεις ογκο με το p90x πρεπει να βαλεις κιλα στις προπονησεις,τη μερα των plyometrics βαλε κανα γιλεκο με βαρη,κανε 30 push ups-15 ελκσεις τη μερα του στηθους-πλατης,βαλε βαρακια οταν κανεις ποδια-πλατη, γενικα βαλε βαρη στις προπονησεις σου .Αλλά και πάλι πολύ ογκο ίσως να μην δεις..

    Γενικα πιστευω οτι αμα αυξυσεις τις θερμιδες τις διατροφης σου και μειωσεις τον χρονο εκγυμνασης σου θα ανεβεις ποιοτικά κιλά σε πολυ μικρό χρονο!
    Last edited by nikos nikos; 30-10-11 at 20:28.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    9

    Default

    καλησπέρα,
    καταρχάς σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας.
    μάλλον το έγραψα λάθος. Όταν έγραψα βάρη εννοούσα το P90X τρεις φορές την εβδομάδα. Απλώς το κάνω με τόσα βάρη έτσι ώστε να βγαίνουν σε κάθε άσκηση το πολύ 8 επαναλήψεις. Αλλά μάλλον έχετε δίκιο. Δηλαδή προσανατολίζομαι προς τις 3 φορές καθαρά βάρη με δύο μυικές ομάδες(στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα, ώμους-πόδια) και τρεις κικ. όσο αφορά για τις ποσότητες φαγητού, και εδώ δίκιο έχεις, αλλά το βρίσκω πολύ δύσκολο για να τα υπολογίσω Δεν ξέρω πώς τα καταφέρνετε και σας θαυμάζω για την αφοσίωσή σας. Έτσι τρώω όσο πιο καθαρά μπορώ και όσο μπορώ. Απλώς πριν το κικ έχω παρατηρήσει ότι πρέπει να τρώω τις τρεις με μια μπανάνα και καφέ κατά τις πέντε για να βγάλω την προπόνηση στις 8 χωρίς φουσκώματα κτλ.

  5. #5
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Καλά μη φανταστεις οτι κανουμε ολοι και τελεια διατροφη...

    Προσπαθησε να μην γραφεις παραγραφους γτ διαβαζονται δυσκολα! το p90x δεν ειναι για να γινετε 3 φορες τη βδομαδα,χαχα ολη του η φιλοσοφια ειναι στη σειρα των ασκησεων και οχι στα dvd αυτα καθ'αυτα.Καθε μερα χτιζει πανω στην προηγουμενη και με το να κανεις τα workouts με τα βαρη καλυτερα, να κανεις μονος σου ασκησεις με βαρη μεχρι το σημειο που νιωθεις οτι εισαι ετοιμος!ή και παλι τα workouts μια χαρα!

    Αν παρολαυτα θελεις να συνεχισεις το προγραμμα γυμναστικης σου, που εγω το βρισκω ιδανικο!θα σου προτεινα την 7 μερα να κανεις τη γιογκα,ή καποια άλλη απο τις 3 φορες , και οπως αναφερεi ειναι το σημαντικοτερο workout απο ολα στο p90x, οι ωμοι σου θα καινε,τα ποδια,η πλατη,ο κορμος. δοκιμασε το και θα δεις οτι θα σε βοηθησει ακομα και στον ογκο!

    Για ογκο πρεπει να περνεις περισσοτερς θερμιδες απο αυτες που καταναλωνεις και νομιζω οτι εσυ πρεπει να καταναλωνεις πολλες
    Last edited by nikos nikos; 30-10-11 at 23:39.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    9

    Default

    μάλλον θα επιλέξω τα βάρη μέχρι το Γενάρη με κικ 2-3 φορές την εβδομάδα. Μετά πάλι p90x γιατί τη θεωρώ πολύ καλή γυμναστική (στο τέλος δεν μπορώ να κουνηθώ!!!). γιόγκα μία φορά την δοκίμασα και να σου πω την βαριέμαι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Διατροφή μου για μυικό όγκο
    By Billy D in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-11, 22:36
  2. Πρόγραμμα Προπόνησης Bodybuilding Για Μυικό Όγκο!
    By giorgio k in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 19-01-11, 19:22
  3. Η Διατροφή Μου Για Μυικό Όγκο!
    By k0stas90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 33
    Last Post: 28-09-10, 23:42
  4. Το Πρόγραμμά Μου Για Μυικό Όγκο
    By k0stas90 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 25-02-10, 22:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •