Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-09-11
    Posts
    27

    Default Προβλημα με ογκο-γραμμωση

    Εδω και μερικους μηνες ακολουθω προγραμμα ογκου το θεμα ειναι πως ειχα αρκετα καλα αποτελεσματα στο σωμα μου πηγα απο 65 στα 88 κιλα(με μια εξαιρεση στα χερια που μηναν λιγο πισω λογω υπερπροπονησης) αλλα πηρα και αρκετο λιπος και θα ηθελα συμβουλες στο τι να κανω τωρα?Σκεφτομαι 2 πραγματα, το ενα ειναι να κανω γραμμωση να χασω λιπος οχι παραπανω απο μηνα γιατι δεν με ενδιφερει να γινω και φετες, εναν περιορισμο λιπους θελώ.Το δευτερο ειναι να κανω κανα 2 εβδομαδες γραμμωση και μετα να ακολουθησω προγραμμα ογκογραμμωση δλδ και τα δυο μαζι, εχω ακουσει οτι γινετε και θα ηθελα κια περαιτερω πληροφοριριες για αυτο μιας και δεν μπορω να βρω.Επισεις ασχετο αλλα θα ηθελα να ρωτησω, επειδη εχω παρει πολυ λιπος στα ποδια(λεκανη και στα μποτια κυριως) σε σχεση με την κοιλια μου και γιατι συμβαινει αυτο??

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Αυτο που εχω κανει εγω και εχει δουλεψει πανω μου ειναι , οταν βλεπεις και ανεβαινεις σε κιλα στη περιοδο του ογκου ειναι να αντισταθμιζεις με αεροβιο αν δεν κανεις η με περισσοτερο αεροβιο αν ειδη κανεις. Σιγουρα θελει προσοχη και τι τρως ( ποσοτητες - ποιοτητα ) Το σημειο που περνεις τα περισσοτερα κιλα ειναι γονιδιακο θεμα του καθε ανθρωπου , δυστιχος το λιπος δεν φευγει τοπικα οποτε γιανα φτασεις να καθαρισεις τα ποδια θα εχεις στεγνωσει επανω , και αυτο μονο σε συνδιασμο ( αεροβιο-καθαρη και μετριμενη διατροφη) Φιλικα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by vaggelis321 View Post
    Εδω και μερικους μηνες ακολουθω προγραμμα ογκου το θεμα ειναι πως ειχα αρκετα καλα αποτελεσματα στο σωμα μου πηγα απο 65 στα 88 κιλα(με μια εξαιρεση στα χερια που μηναν λιγο πισω λογω υπερπροπονησης) αλλα πηρα και αρκετο λιπος και θα ηθελα συμβουλες στο τι να κανω τωρα?Σκεφτομαι 2 πραγματα, το ενα ειναι να κανω γραμμωση να χασω λιπος οχι παραπανω απο μηνα γιατι δεν με ενδιφερει να γινω και φετες, εναν περιορισμο λιπους θελώ.Το δευτερο ειναι να κανω κανα 2 εβδομαδες γραμμωση και μετα να ακολουθησω προγραμμα ογκογραμμωση δλδ και τα δυο μαζι, εχω ακουσει οτι γινετε και θα ηθελα κια περαιτερω πληροφοριριες για αυτο μιας και δεν μπορω να βρω.Επισεις ασχετο αλλα θα ηθελα να ρωτησω, επειδη εχω παρει πολυ λιπος στα ποδια(λεκανη και στα μποτια κυριως) σε σχεση με την κοιλια μου και γιατι συμβαινει αυτο??

    Αυτο που λες "ογκογραμμωση" μαλλον εννοεις την παραλληλη απωλεια λιπους/αυξηση μυικου ιστου. Αυτο λοιπον ονομαζεται "recomposition" και ειναι κατι που επιτυγχανετε με σωστη διατροφη και ασκηση. Ενα google search θα σου δωσει τοννους πληροφοριων.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    03-09-11
    Posts
    558

    Default

    Αυτο μπορεις να το πετυχεις σε ενα βαθμο με μια εξιδεικευμενη διαιτα,η πιο γνωστη ειναι η anabolic diet,την ειχα ακολουθησει παλιοτερα με καλα αποτελεσματα,ομως ακομα καλυτερα τελευταια ανταποκρινομαι στο carb/back loading,κανε ενα search να δεις και μονος σου γιατι πραγμα μιλαω

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by vaggelis321 View Post
    Εδω και μερικους μηνες ακολουθω προγραμμα ογκου το θεμα ειναι πως ειχα αρκετα καλα αποτελεσματα στο σωμα μου πηγα απο 65 στα 88 κιλα(με μια εξαιρεση στα χερια που μηναν λιγο πισω λογω υπερπροπονησης) αλλα πηρα και αρκετο λιπος και θα ηθελα συμβουλες στο τι να κανω τωρα?Σκεφτομαι 2 πραγματα, το ενα ειναι να κανω γραμμωση να χασω λιπος οχι παραπανω απο μηνα γιατι δεν με ενδιφερει να γινω και φετες, εναν περιορισμο λιπους θελώ.Το δευτερο ειναι να κανω κανα 2 εβδομαδες γραμμωση και μετα να ακολουθησω προγραμμα ογκογραμμωση δλδ και τα δυο μαζι, εχω ακουσει οτι γινετε και θα ηθελα κια περαιτερω πληροφοριριες για αυτο μιας και δεν μπορω να βρω.Επισεις ασχετο αλλα θα ηθελα να ρωτησω, επειδη εχω παρει πολυ λιπος στα ποδια(λεκανη και στα μποτια κυριως) σε σχεση με την κοιλια μου και γιατι συμβαινει αυτο??
    Βάλε 2-3 αερόβιες τη βδομάδα, στο 70% του MHR σου. Θα βοηθήσει αρκετά !!

    Δεν είναι καλές αυτές οι απότομες εναλλαγές στις θερμίδες για 1 μήνα γράμμωση, και μετά πάλι όγκο....

    Η ογκογράμμωση που λες, δηλαδή το recomp, παρατηρείται μόνο σε αρχάριους που έρχονται σε επαφή με τα βάρη για πρώτη φορά.

    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι, είτε να διατηρήσεις τις 2-3 αερόβιες, όλο το χρόνο, είτε να ανεβάζεις λίγο τις θερμίδες σου, ώστε να έχεις μικρό θερμιδικό πλεόνασμα και άρα μικρότερη πιθανότητα αποθήκευσης λίπους.

    Το θέμα της τοπικής αποθήκευσης λίπους, οφείλεται κυρίως στο σκαρί σου, αλλά κοίταξε μήπως τα πόδια σου είναι αγύμναστα και άρα δεν έχεις μυική μάζα εκεί, με αποτέλεσμα να φαίνεται αρκετό (χωρίς να είναι), το λίπος που υπάρχει εκεί.

    Τέλος, δες μήπως κάνεις συχνά cheat meal, ή καταναλώνεις πολύ αλάτι, και απλά έχεις κάνει κατακράτηση νερού....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-09-11
    Posts
    27

    Default

    Μαλλον τα γονιδια μου φταινε για τα ποδια,(γιατι καθε αλλο παρα αγυμναστα ειναι) αλλα για το λιπος μαλλον φταιω εγω.Το αλατι δεν το σκεφτηκα, γενικα δεν το πολυχρησιμοποιω αρα δεν μπορω και να το ενοχοποιησω.
    Τελος απο οτι βρηκα το recomposition ειναι πολυ αργη μεθοδος για αναπτυξη μυων και για χασιμο λιπους.Το anabolic diet μου φανηκε αρκετα επικινδυνο μιας και λεει οτι δεν πρεπει να καταναλωνεις υδατανθρακες για 12 μερες και μονο λιπος και πρωτεινη για να κανεις τον οργανισμο σου να χρησιμοποιει λιπος για ενεργεια.Εμενα μου φαινεται οτι στο νοσοκομειο θα βρεθω αν το ακολουθησω, αλλα παλι χωρις να το εχω δοκιμασει, απλα δεν ακουγεται οτι το καλητερο για την υγεια.Συμπερασμα, θα προσπαθησω να διατηρησω το λιπος σταθερο με αεροβια και τελειως καθαρη διατροφη.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by vaggelis321 View Post
    Συμπερασμα, θα προσπαθησω να διατηρησω το λιπος σταθερο με αεροβια και τελειως καθαρη διατροφη.
    Γιατι δεν κανεις μια δοκιμη, κρατωντας τις θερμιδες ληψης σου στο επιπεδο της συντηρησης σου για οσο αθλησαι κανονικα; Δοκιμασε να κρατησεις αυτο το πλανο με 40-40-20 αναλογιες πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπους. Δες τα αποτελεσματα σε ενα βαθος χρονου και αναλογα προσαρμοζεις.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ογκο η γραμμωση?
    By enositis21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-09, 09:35
  2. Όγκο ή γράμμωση??
    By Bill89 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 03-02-09, 00:59
  3. Πρόβλημα με δύναμη και όγκο στήθους
    By darknes in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-12-05, 15:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •