Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default Kickboxing μήπως είναι αργά?

    Γεια σας . Είμαι 15.5 χρονών , κι τελευταία έχω σκαλωθεί στις πολεμικές τέχνες . Πάντα μου άρεσαν μιας κι έχω πατέρα που ασχολήθηκε ερασιτεχνικά με το kick boxing . Εγώ ασχολούμαι απο τα 9 μου με το μπάσκετ , κι αυτή τη στιγμή παίζω σε αντρική κατηγορία . Δεν είναι εκεί το θέμα . Για να μην λέω πολλά , υπάρχει ,λόγω κάποιον προβλημάτων, περίπτωση να σταματήσω . Στην περιοχή που βρίσκομαι δεν έχει και καμία σχολή πολεμικών τεχνών (Εκτός απο μία που θα πω αργότερα) . Άμα σταματήσω το μπάσκετ , δεν πηγαίνω στις γύρο πόλεις για προπονήσεις πολεμικών τεχνών με τίποτα .

    Οπότε γυρνάμε στην παρένθεση . Η "σχολή" που έχουμε στη περιοχή μου , κάποτε είχε τμήμα kick boxing . Βέβαια , φαίνεται πως το Kyokushin Kai έχει εξαπλωθεί ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να καταργηθεί το τμήμα του kick boxing . Βέβαια άμα βρω 2-3 παιδιά ακόμα θα γίνει ένα τμηματάκι και θα είμαστε μια χαρά . Από την άλλη , υπάρχει η περίπτωση να δοκιμάσω kyokushin , το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου . Άθλημα χωρίς μπουνιές στο κεφάλι ? Το θέμα είναι πως πρέπει να το "έχω" ! Χτες που λέτε , κατα την διάρκεια κενού στο σχολείο κάναμε την τάξη ring . Κι έδωσα αγώνα με ένα παλικάρι 10 κιλά παραπάνω από εμένα , όπου πάει kyokushin . Παίξαμε με τους κανόνες τους κι από έξω , οι άλλοι που και αυτοί πήγαιναν kyokushin να μας κοιτάνε . Στο τέλος ενημερώθηκα πως είχα νικήσει (Το τι κορόιδεμα έφαγε ο τύπος δεν περιγράφεται) . Από την άλλη σκέφτηκα πως , αυτός μπορεί απλά να ήταν εύκολος , κι άμα πάω , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φάω άγριο ξύλο ...

    Οπότε η ερώτηση μου είναι , μήπως είναι λίγο αργά να ξεκινήσω ?

    Μερικά στοιχεία για να μην ρωτάτε

    Ύψος 1.86
    Βάρος 72kg
    Λίπος Το καλοκαίρι Ιούλιο 9% (τώρα δεν ξέρω πόσο θα έχω φτάσει)



    Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω ισχύουν ΑΝ σταματήσω το μπάσκετ .

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    02-06-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    279

    Default

    Φίλε ακου αλλα τις πολεμικές τέχνες δεν τις μαθαίνουμε για να δέρνουμε.Συγνώμη κιολας δεν θέλω να σε προσβάλω αλλα αυτα τα πράγματα είναι ανυκουστα.Δηλαδη άτομο που έκανε πολεμικές τέχνες έπαιζε για την πλάκα του ξύλο στο σχολείο?Λεω για τον αλλο ανεξαρτήτως ποιος κέρδισε.Μην βλέπεις έναν και επειδή δεν είνε σε καλό επίπεδο να κατηγορείς την τέχνη του.Η κάθε τέχνη έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της.Εξαρτάται το κάθε ατομο το τι του αρέσει και τι του πάει
    Οσο για το kick boxing όχι δεν είναι αργά να ξεκινήσεις απο 15 χρονών.Έκανα σχεδόν τρία χρόνια kick 2.5 και πάνω και ξεκίνησα και εγω απο παρόμια ηλικία.Δεν είναι θέμα

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Με παρεξήγησες ... Δεν κατηγόρησα το kyokushin . Απλά δεν μου αρέσει , προσωπικά . Έχω δει και προπονήσεις , είχα και φίλο που έχει βγει 1ος σε τουρνουά , αλλά δεν μου αρέσει .

    Όσο για το ξύλο στο σχολείο , δεν τα ξέρεις ? Είναι η ηλικία τέτοια , υπάρχει μαθητής που να είναι στα 16 και να μην πλακώνεται στο σχολείο ?

    Υ.Γ. Δεν ξέρω από που θεωρείς πως θα πάω π/τ για να δέρνω ...

  4. #4
    Pumping Iron boutsk's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Posts
    464

    Default

    Μια χαρά είναι η ηλικία σου. Και το kyokushin επίσης. Αν είναι καλή η σχολή, μετά από μια ώρα προπόνησης δεν θα μπορείς να πάρεις τα πόδια σου. Οπως επίσης μπορεί να μην έχει γροθιές στο κεφάλι, δεν φοράς όμως προστατευτικά οπότε ο πόνος και η μελανιά πάνε σύννεφο.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    02-06-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    279

    Default

    Δεν με κατάλαβες δεν ήταν η ενσταση να το πουμε οτι πλακωθηκατε λογικο ειναι σε αυτην την ηλικια αλλα ποτε καποιοσ που ξέρει πολεμικη τεχνη δεν την χρησιμοποιει αυτο ηταν το θέμα μου.
    Και για το ξύλο δεν είπα για σενα συγκεκριμενα αλλα γενικά..

  6. #6
    Pumping Iron boutsk's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Posts
    464

    Default

    Κοίτα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να παρακολουθήσεις μια προπόνηση. Αρχικά για να δεις αν αυτό που κάνουν σε γεμίζει. Από εκεί και ύστερα δώσε προσοχή στην πειθαρχία, κάτι για το οποίο φημίζονται τα γιαπωνέζικα καράτε. Δηλαδή αν δείς κάποιον να κάνει χαβαλέ την ώρα του μαθήματος ή τσαμπουκά σε άλλους αθλητές και ο δάσκαλος να αδιαφορεί τότε δεν αξίζει. Ομοίως και αν η ξεχειλίζει μαγκιά από τα μπατζάκια του δασκάλου. Και δες και την ένταση της προπόνησης. Πολλές σχολές, ανεξαρτήτου τέχνης, προκειμένου να κρατήσουν πελατεία (και τους λίγο τεμπελάκους που ακουμπάν τον οβολό τους) χαλαρώνουν την ένταση της προπόνησης. Aν η σχολή kyokushin είναι καλή, η προπόνηση θα πρέπει να είναι αρκετά κουραστική. Και τέλος επειδή είσαι σε ηλικία που δεν έχεις δικό σου μεταφορικό, κοίταξε να μην κάνεις 1-2 ώρες δρομολόγια γιατί σύντομα 8α βαρεθείς. Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

  7. #7
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by boutsk View Post
    Κοίτα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να παρακολουθήσεις μια προπόνηση. Αρχικά για να δεις αν αυτό που κάνουν σε γεμίζει. Από εκεί και ύστερα δώσε προσοχή στην πειθαρχία, κάτι για το οποίο φημίζονται τα γιαπωνέζικα καράτε. Δηλαδή αν δείς κάποιον να κάνει χαβαλέ την ώρα του μαθήματος ή τσαμπουκά σε άλλους αθλητές και ο δάσκαλος να αδιαφορεί τότε δεν αξίζει. Ομοίως και αν η ξεχειλίζει μαγκιά από τα μπατζάκια του δασκάλου. Και δες και την ένταση της προπόνησης. Πολλές σχολές, ανεξαρτήτου τέχνης, προκειμένου να κρατήσουν πελατεία (και τους λίγο τεμπελάκους που ακουμπάν τον οβολό τους) χαλαρώνουν την ένταση της προπόνησης. Aν η σχολή kyokushin είναι καλή, η προπόνηση θα πρέπει να είναι αρκετά κουραστική. Και τέλος επειδή είσαι σε ηλικία που δεν έχεις δικό σου μεταφορικό, κοίταξε να μην κάνεις 1-2 ώρες δρομολόγια γιατί σύντομα 8α βαρεθείς. Ελπίζω να βοήθησα λίγο...
    Ευχαριστώ για την απάντηση . Κάνω τα τελευταία 6 χρόνια δρομολόγια 1 ώρας (Πήγαινε - έλα) , για το μπάσκετ . Το θέμα είναι πως άμα σταματήσω , δεν πρόκειται να τα ξανακάνω ... Πολύ κούραση ..

    Λοιπον στο θέμα μας , παρακολουθώ την προπόνηση Kyokushin κάθε Παρασκευή , μιας και πάει ένας φίλος μου κι δίπλα είναι το club , οπότε πάω τον βλέπω μέχρι τις 10:30 κι μετά φεύγω . Σαν σχολή είναι πολύ καλή . (Πήγαινε παλιά και ο αδερφός μου kickboxing εκεί κι μου τα έχει πει -δεν υπάρχει πια τμήμα kickboxing- ). Σαν προπόνηση καλή είναι , το θέμα είναι πως δεν με "εμπνέουν" οι π/τ του στιλ ζώνες , στολές κτλπ . Τον ρώτησα χτες για kickboxing κι μου λέει κάνουμε 1 φορά την βδομάδα . Ε τι να το κάνω μία φορά την βδομάδα?

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBoy View Post
    Όσο για το ξύλο στο σχολείο , δεν τα ξέρεις ? Είναι η ηλικία τέτοια , υπάρχει μαθητής που να είναι στα 16 και να μην πλακώνεται στο σχολείο ?
    Ναι, ο φυσιολογικος...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  9. #9
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Ναι, ο φυσιολογικος...



    Εγω στα 22 και δεν εχω πλακωθει...λες να έχω κάτι;;...να αρχήσω κανα Kickbox να πλακωνω κοσμο;
    Obese To Fit

  10. #10
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post



    Εγω στα 22 και δεν εχω πλακωθει...λες να έχω κάτι;;...να αρχήσω κανα Kickbox να πλακωνω κοσμο;
    Το παραξεγήσατε όλοι . Τι να πω . Αν αυτό καταλάβατε τότε πάω πάσο .

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Φίλε μου μην αρπάζεσαι για το καλό σου το λένε οι περισσότεροι. Όσο για το αν νίκησες η όχι ότι και αν σου είπαν οι άλλοι δεν θα το μάθεις ποτέ. Επίσης αν το παλικάρι που λές ότι κάνατε "Αγώνα" στο σχολείο έχει ένα δάσκαλο της προκοπής θα έχει μάθει να μην κάνει ταρζανίες και εφαρμογή σε αυτά που έχει μάθει έξω απο την σχολή και ειδικά για χαβαλέ. Γιατί μπουνίες μπορεί να μην έχει αλλά αν έτρωγες καμία κλωτσία στο κεφάλι άστο το τι επιπτώσεις μπορεί να είχε σε εσένα αλλά και στον φίλο σου.
    Όλα αυτα στα λέω ώς 28 χρονών, ώς δάσκαλος Tae Kwon Do και ώς παιδί που έχει περάσει απο το σχολείο και αυτό που εσείς το κάνατε για χαβαλέ εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ.
    Και τέλος και το Tae Kwon Do "μπουνιές" δεν έχει αλλά κάτι ωραιότατες κήλες απο κλωτσίδια σε αγώνες εγώ τις έχω αποκτήσει.
    Αν θές ολοκληρωμήνη γνώμη απο ένα άθλημα πολεμικών τεχνών καλύτερα να κανονίσεις να πάς μία απο αγώνες να δείς αν πέφτει ξύλο ή όχι και τι γίνεται αν τρώς μπουνίες ή κλωτσίες.
    Τέλος όπως είπαν όλοι να κάνεις κάτι που θα σου αρέσει γιατί ειδικά οι πολεμικές τέχνες χρειάζονται πειθαρχία, και αφού κάνεις τον κόπο και βλέπεις τον φίλο σου δεν είναι κακό να μπείς να κάνεις μία προπόνηση και εσύ γιατί άλλο να κοιτάς και άλλο να κάνεις.
    Όλα αυτά με απερίοριστη αγάπη και συμπάθεια :)

  12. #12
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by tsofras View Post
    Φίλε μου μην αρπάζεσαι για το καλό σου το λένε οι περισσότεροι. Όσο για το αν νίκησες η όχι ότι και αν σου είπαν οι άλλοι δεν θα το μάθεις ποτέ. Επίσης αν το παλικάρι που λές ότι κάνατε "Αγώνα" στο σχολείο έχει ένα δάσκαλο της προκοπής θα έχει μάθει να μην κάνει ταρζανίες και εφαρμογή σε αυτά που έχει μάθει έξω απο την σχολή και ειδικά για χαβαλέ. Γιατί μπουνίες μπορεί να μην έχει αλλά αν έτρωγες καμία κλωτσία στο κεφάλι άστο το τι επιπτώσεις μπορεί να είχε σε εσένα αλλά και στον φίλο σου.
    Όλα αυτα στα λέω ώς 28 χρονών, ώς δάσκαλος Tae Kwon Do και ώς παιδί που έχει περάσει απο το σχολείο και αυτό που εσείς το κάνατε για χαβαλέ εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ.
    Και τέλος και το Tae Kwon Do "μπουνιές" δεν έχει αλλά κάτι ωραιότατες κήλες απο κλωτσίδια σε αγώνες εγώ τις έχω αποκτήσει.
    Αν θές ολοκληρωμήνη γνώμη απο ένα άθλημα πολεμικών τεχνών καλύτερα να κανονίσεις να πάς μία απο αγώνες να δείς αν πέφτει ξύλο ή όχι και τι γίνεται αν τρώς μπουνίες ή κλωτσίες.
    Τέλος όπως είπαν όλοι να κάνεις κάτι που θα σου αρέσει γιατί ειδικά οι πολεμικές τέχνες χρειάζονται πειθαρχία, και αφού κάνεις τον κόπο και βλέπεις τον φίλο σου δεν είναι κακό να μπείς να κάνεις μία προπόνηση και εσύ γιατί άλλο να κοιτάς και άλλο να κάνεις.
    Όλα αυτά με απερίοριστη αγάπη και συμπάθεια :)
    Έχω αδερφό με 2 χρυσά σε τοπικά τουρνουά στο Tae Kwon Do , οπότε πίστεψε με το ξέρω πολύ καλά :) . Όσο για την κλωτσιά στο κεφάλι που είπες , δύσκολο να μου την έριχνε αφού τον έπαιξα κολλητά .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολυ αργά να ξεκινήσω πυγμαχία;
    By Sorips in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 49
    Last Post: 04-05-17, 16:42
  2. Replies: 3
    Last Post: 09-06-11, 01:18
  3. Μεταπροπονητικό Γεύμα Αργά Το Βράδυ
    By Letis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-11, 21:18
  4. Μηπως ειναι υπερβολικο?
    By slash in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-08, 11:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •