Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-01-09
    Location
    .
    Posts
    9

    Default Άρσεις Θανάτου

    Γεία σας ,
    σε κάθε προπόνηση ανεβαίνω κιλά στις άρσεις θανάτου και έχω αρχίσει να φοβάμαι για την μέση μου ,
    χωρίς να έχω κάποιες ενδείξεις εκτός βέβαια από ένα πιάσιμο στην μέση που κρατάει περίπου μία μέρα .
    Στα βαρία σετ είναι ο γυμναστής από πάνω μου για να ελέγχει αν όλα πάνε καλά .
    Αυτά που θέλω να μάθω είναι :
    1) αν με καλή τεχνική αλλά με πολλα κιλά υπάρχει κύνδινος ?
    2) στην ίδια βδομάδα χωράνε δύο φορές άρσεις θανάτου ( πλάτη - μηριαίοι δικέφαλοι ) και squat
    και τότε σίγουρα όχι σε συνεχόμενες προπονήσεις οποιαδήποτε δύο ?
    3) πως μπορώ να αντιμετοπίσω τα γδαρσιμάτα πάνω από τα γόνατα από την επαφή με την μπάρα ?
    4) όλα τα λειτουργικά σετ τα κάνω με straps και μόνο το ζέσταμα με ελεύθερα χέρια , θα ήταν καλύτερο
    ρίξω τα κιλά στο 1ο σετ και να μπω χωρίς straps ?

  2. #2
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Απο την δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω οτι 1ον αν η τεχνικη σου ειναι καλή + καλο ζεσταμα + το σωμα σου ξεκουράζεται οσο πρεπει τοτε δεν υπαρχει κίνδυνος. 2ον για μενα καλη περιοδος ξεκουρασης ανάμεσα σε δυο προπονήσεις με βαριές άρσεις θανάτου ειναι 3-4 μερες, αυτό βέβαια εξαρταται και απο τις άλλες σου προπονήσεις και το πόσο βαριές ειναι. 3ον straps δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε και ουτε πρόκειται, το μόνο βοηθητικό που χρησιμοποίω είναι ζώνη.

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Στις δύο πρώτες ερωτήσεις σου συμφωνώ με τον φίλο από πάνω.

    Στην 3η, αν δε φοράς φόρμα ή παντελόνι που να καλύπτει το γόνατο, κάντο. Αν πάλι έχεις γδαρσίματα, τύλιξε έναν ελαστικό επίδεσμο γύρω από το σημείο που θέλεις, ΧΩΡΙΣ να τον σφίξεις. Απλά να δημιουργήσεις ένα λεπτό στρώμα προστασίας του δέρματος.

    4). Τα straps, χρησιμοποίησέ τα, μόνο όταν είναι απαραίτητα. Όταν δηλαδή νιώθεις ότι το grip σου δεν αντέχει να συνεχίσει.

    Έτσι θα δυναμώνεις και τη λαβή σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    New Member traitor's Avatar
    Join Date
    28-01-10
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    εγω θα σου προτεινα να κάνεις μία φορά την εβδομάδα αρσεις. Εγω οταν εκανα δυο φορες (μια πλατη, μια μοιριαιο δικεφαλο) μεσα σε κανα μηνα ενιωσα τη μεση μου να ειναι αρκετα κουρασμενη, αν και είχα σωστη τεχνικη. Με 4-5 το πολυ σετ την εβδομαδα νομιζω πως δε θα εχεις προβλημα για πολυ καιρο.
    Θα σου προτεινα να μην το παρακανεις γιατι την μεση θα την εκτιμησεις ιδιαιτερα οταν την χασεις... Εγω αυτη τη στιγμη εχω σοβαρο προβλημα, δε το παθα απο τις αρσεις σε καμια περιπτωση ομως. Για να γλιτωσω απο τα γδαρσιματα εγω ειχα κλειστη λαβη και εβρισκε το χερι στο καλαμι και οχι η μπαρα. για να μη σου φευγει η μπαρα δοκιμασε να τη κρατησεις με τη μια παλαμη να κοιταει εσενα και την αλλη αντιθετα.
    Last edited by traitor; 02-11-11 at 16:40.

  5. #5
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Quote Originally Posted by traitor View Post
    εγω θα σου προτεινα να κάνεις μία φορά την εβδομάδα αρσεις. Εγω οταν εκανα δυο φορες (μια πλατη, μια μοιριαιο δικεφαλο) μεσα σε κανα μηνα ενιωσα τη μεση μου να ειναι αρκετα κουρασμενη, αν και είχα σωστη τεχνικη. Με 4-5 το πολυ σετ την εβδομαδα νομιζω πως δε θα εχεις προβλημα για πολυ καιρο.
    Θα σου προτεινα να μην το παρακανεις γιατι την μεση θα την εκτιμησεις ιδιαιτερα οταν την χασεις... Εγω αυτη τη στιγμη εχω σοβαρο προβλημα, δε το παθα απο τις αρσεις σε καμια περιπτωση ομως. Για να γλιτωσω απο τα γδαρσιματα εγω ειχα κλειστη λαβη και εβρισκε το χερι στο καλαμι και οχι η μπαρα. για να μη σου φευγει η μπαρα δοκιμασε να τη κρατησεις με τη μια παλαμη να κοιταει εσενα και την αλλη αντιθετα.
    η μεικτη λαβη που λες, παρολο που βοηθαει καπως στα πολλα κιλα να μην φυγει η μπαρα απο τα χερια, εχει κατηγορηθει για κοψιματα δικεφαλων στο χερι που η παλαμη κοιταει προς τα εξω, κατα την γνωμη μου στα πολλα κιλα αρκουν απλα τα στραπς

  6. #6

    Join Date
    29-10-10
    Posts
    89

    Default

    Δύο φορές την εβδομάδα deadlift ?

    Σε καμία περίπτωση.

    Μία φορά την εβδομάδα και να αφήνεις και ενδιάμεσα κάποιες εβδομάδες χωρίς deadlift.

    Λίγα κιλά και deadlift δεν υπάρχει. Κίνδυνος (για μεγάλη ζημιά) αν η τεχνική είναι σωστή δεν υπάρχει.

  7. #7

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by Speculator View Post
    Δύο φορές την εβδομάδα deadlift ?

    Σε καμία περίπτωση.

    Μία φορά την εβδομάδα και να αφήνεις και ενδιάμεσα κάποιες εβδομάδες χωρίς deadlift.

    Λίγα κιλά και deadlift δεν υπάρχει. Κίνδυνος (για μεγάλη ζημιά) αν η τεχνική είναι σωστή δεν υπάρχει.

    +1 to that

  8. #8
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Δε μπορω να καταλαβω τι εννοειτε καλη τεχνικη.Καλη τεχνικη και πολλα κιλα δε στεκει κατα τη γνωμη μου.Οσους κι αν εχω δει,οταν προσπαθουν ειτε για μεγιστη ειτε για πολλες reps που φθανουν σε failure ΠΑΝΤΑ η τεχνικη χαλαει και η μεση γινεται ουρανιο τοξο.

    Εγω λεω πως μπορεις να τραυματιστεις με πολλα κιλα,ειτε κανεις ζεσταμα,ειτε εισαι ξεκουραστος,μπορει να γινει μ@λακια.Οπως σε καθε ασκηση που παιζεις στα ορια,ειτε αυτο το λενε αρσεις θανατου ειτε καμψεις δικεφαλων με μπαρα.Αλλα αυτη ειναι και η ουσια..φτανεις ψηλα μονο εαν εισαι διατεθημενος να ρισκαρεις,γιατι χωρις ρισκο και τραυματισμους ολοι θα ηταν πρωταθλητες τωρα.

    Αν γδερνονται τα γονατα σου βαλε καμια παλια φορμα,οχι καμια καινουργια μη τυχων τη σκισεις και κλαις μετα ;p παντως μη προσπαθησεις να πηγαινεις τη μπαρα μακρια απ το σωμα για να μη σε ακουμπαει.

    Για τα στραπς,καλο ειναι να δυναμωσεις τη λαβη σου και να χρησιμοποιεις στραπς μονο στα πολυ βαρια σετ,επισης +1 στον conviction.

  9. #9

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Δε μπορω να καταλαβω τι εννοειτε καλη τεχνικη.Καλη τεχνικη και πολλα κιλα δε στεκει κατα τη γνωμη μου.Οσους κι αν εχω δει,οταν προσπαθουν ειτε για μεγιστη ειτε για πολλες reps που φθανουν σε failure ΠΑΝΤΑ η τεχνικη χαλαει και η μεση γινεται ουρανιο τοξο.

    Εγω λεω πως μπορεις να τραυματιστεις με πολλα κιλα,ειτε κανεις ζεσταμα,ειτε εισαι ξεκουραστος,μπορει να γινει μ@λακια.Οπως σε καθε ασκηση που παιζεις στα ορια,ειτε αυτο το λενε αρσεις θανατου ειτε καμψεις δικεφαλων με μπαρα.Αλλα αυτη ειναι και η ουσια..φτανεις ψηλα μονο εαν εισαι διατεθημενος να ρισκαρεις,γιατι χωρις ρισκο και τραυματισμους ολοι θα ηταν πρωταθλητες τωρα.

    Αν γδερνονται τα γονατα σου βαλε καμια παλια φορμα,οχι καμια καινουργια μη τυχων τη σκισεις και κλαις μετα ;p παντως μη προσπαθησεις να πηγαινεις τη μπαρα μακρια απ το σωμα για να μη σε ακουμπαει.

    Για τα στραπς,καλο ειναι να δυναμωσεις τη λαβη σου και να χρησιμοποιεις στραπς μονο στα πολυ βαρια σετ,επισης +1 στον conviction.
    Έχεις δίκιο στα πρώτα για την τεχνική ΟΜΩΣ δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος για κάποιον εκτός και εάν προετοιμάζεται για κάποιον αγώνα,να πηγαίνει για 105% ή ακόμα και 100%...μπορεί να ξεπερνάει το μέγιστό του διαφορετικά.Στις κινήσεις αυτές βλ.άρσεις και σκουότ,power cleans δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει να πηγαίνουμε failure.Πάντα πρέπει να αφήνουμε 2 επαναλήψεις στο ρεζερβουάρ.
    Επίσης μέγιστη επανάληψη και καλή τεχνική στέκει και παραστέκει.Εδώ το πότε,πώς και πότε και πάλι πώς θα πάρεις και θα βγάλεις την αναπνοή έχει σημασία φαντάσου δε για τα υπόλοιπα ειδικά στο σκουότ που είναι η κίνηση με τη περισσότερη τεχνική.
    Μην ακούς τον μουρλο-Wendler(μεγάλη η χάρη του)που τα έχει παίξει ρε συ!χαχαχα!
    Last edited by _Akaloupotos_; 03-11-11 at 14:01.

  10. #10
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Και γω νομιζα οτι η τεχνικη μου στη μονη παει περιπατο, αλλα μετα απο ενα βιντεακι που τραβηξα δεν ημουν τοσο ασχημος.
    @akaloupote πως θα ξεπερναει το μεγιστο του κανεις, χωρις να δινει το 105%; Με τις (αποκατω) επαναληψεις εννοεις;
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  11. #11
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    speculator γιατί έτσι?

    Αμ κατάλαβα καλά ο akaloupotos εννοεί πως δεν υπάρχει λόγος να κανουμέ πχ 10επαν μεχρι failure σε αυτες τις ασκήσεις. 1rep max για μένα μια φορα το μήνα επιβάλεται δεν ξέρω αν κάνω λαθος..

    Νομίζω γενικά ότι σε αυτές τις ασκήσεις η τακτική μέχρι failure είναι ρίσκο χωρίς ιδιαίτερο λόγο γιατί δεν μιλάμε για απομονωση αλλα για βαριες ασκήσεις που ασκούν πίεση σε όλλο το σώμα οπότε ακόμα και αν η μέση τη βγάλει καθαρή μπορει κάπιο αλλο σημείο να μην.....τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγω

    Επίσης εγώ που κάνω Δευτέρα κανονικές άρσεις και Τρίτη για δικέφαλα ξύνομαι στου βλάχου τη γκλίτσα λέτε? Δεν με ενοχλεί η μέση μου καθόλου αλλά 1 φορά γίνεται η στραβή...
    Συγνώμη για το off

  12. #12
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Quote Originally Posted by TheBulkman View Post
    speculator γιατί έτσι?
    Επίσης εγώ που κάνω Δευτέρα κανονικές άρσεις και Τρίτη για δικέφαλα ξύνομαι στου βλάχου τη γκλίτσα λέτε? Δεν με ενοχλεί η μέση μου καθόλου αλλά 1 φορά γίνεται η στραβή...
    Συγνώμη για το off
    Για μενα δε θαπρεπε να γινονται τοσο κοντα μεταξυ τους.
    Get big or die trying!

  13. #13

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Και γω νομιζα οτι η τεχνικη μου στη μονη παει περιπατο, αλλα μετα απο ενα βιντεακι που τραβηξα δεν ημουν τοσο ασχημος.
    @akaloupote πως θα ξεπερναει το μεγιστο του κανεις, χωρις να δινει το 105%; Με τις (αποκατω) επαναληψεις εννοεις;
    Έλα ρε φίλε!Ναι με τις επαναλήψεις είναι ένας τρόπος.Νομίζω είναι αρκετά ασφαλής τόσο κατά Simmons όσο και κατά Τsatsouline.Θα ανατρέξω και σε βιβλιογραφία και θα ενημερώσω το πόστ μου φίλε για παραπάνω πράγματα γιατί με βιάζει ο χρόνος τώρα :(
    Δεν λέω να μην γίνονται max out προσπάθειες,μην παρεξηγηθώ,απλά χρειάζεται σωστή σχεδίαση κτλ κτλ τα ξέρεις τώρα αυτά ρε φίλε καλύτερα από μένα.:)
    Last edited by _Akaloupotos_; 04-11-11 at 13:49.

  14. #14

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by TheBulkman View Post
    speculator γιατί έτσι?

    Αμ κατάλαβα καλά ο akaloupotos εννοεί πως δεν υπάρχει λόγος να κανουμέ πχ 10επαν μεχρι failure σε αυτες τις ασκήσεις. 1rep max για μένα μια φορα το μήνα επιβάλεται δεν ξέρω αν κάνω λαθος..

    Νομίζω γενικά ότι σε αυτές τις ασκήσεις η τακτική μέχρι failure είναι ρίσκο χωρίς ιδιαίτερο λόγο γιατί δεν μιλάμε για απομονωση αλλα για βαριες ασκήσεις που ασκούν πίεση σε όλλο το σώμα οπότε ακόμα και αν η μέση τη βγάλει καθαρή μπορει κάπιο αλλο σημείο να μην.....τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγω

    Επίσης εγώ που κάνω Δευτέρα κανονικές άρσεις και Τρίτη για δικέφαλα ξύνομαι στου βλάχου τη γκλίτσα λέτε? Δεν με ενοχλεί η μέση μου καθόλου αλλά 1 φορά γίνεται η στραβή...
    Συγνώμη για το off
    Ακριβώς φίλε μου γιατί :"Training to failure leads to failure."
    Βρε συ,όχι τόσο κοντά οι άρσεις,δόθηκε παραπάνω η απάντηση.

  15. #15
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Ακριβώς φίλε μου γιατί :"Training to failure leads to failure."
    σεβαστη η αποψη σου φιλε ακαλουπωτε,εγω παντως εχω να καταθεσω μια διαφορετικη αποψη.
    εκτελω εδω και καποιους μηνες ΟΛΑ τα σετ ΟΛΩΝ των ασκησεων,ΟΛΕΣ τις μερες μεχρι failure,και σε αυτο το διαστημα ειχα τα καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με ολα τα προηγουμενα χρονια που ειχα χρησιμοποιησει αλλες τεχνικες προπονησεις/διαφορετικα προγραμματα προπονησης.

    βεβαια η προπονητικη μου προσεγγιση ειναι εντελως διαφορετικη απο τη συνηθη προσεγγιση των ασκουμενων στα γυμναστηρια,διοτι εκτελω πολυ λιγα σετ ανα ασκηση (αλλα και ανα μυικη ομαδα) . οποτε ελπιζω να μην γινει καμια συγχυση και διαβασει κανεις αυτα που γραφω και να παει να κανει 20 σετ στηθος η 25 σετ πλατη (αριθμοι που κανουν πολλοι απ'οτι εχω δει) μεχρι failure σε ολα.

    Οn topic τωρα,εγω δε βλεπω να υπαρχει προβλημα να κανει καποιος αρσεις μια φορα για πλατη και μια φορα για μηριαιους ,αρκει να υπαρχουν 2-3 μερες διαφορα αναμεσα στις 2 μερες,και φυσικα να μην επιχειρει μεγιστες προσπαθειες ( η κοντα στο μεγιστο) και τις 2 φορες. ειναι κουραστικο σιγουρα αλλα για 2-3 μηνες μπορει πιστευω να γινει αν προσεξει κανεις τα %MR και το συνολικο ογκο προπονησης,σε συνδυασμο με την ξεκουραση/διατροφη κτλ.

    φυσικα δε μιλαω για powrliferαδικη λογικη,αλλα για bodybuilderαδικη.αν στοχος ειναι η μεγιστη δυνατη αυξηση της δυναμης στις αρσεις προφανως δε συμφερει να κανεις καποιος και αρσεις για δικεφαλους.
    αν καποιος ενδιαφερεται για μεγιστη δυνατη αναπτυξη μυων ,χωρις να ενδιαφερεται για μεγιστη αναπτυξη δυναμης,νομιζω πως μπορον να γινονται παραλληλα οι 2 παραλλαγες αρσεων

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Εαν το επιπεδο ενος αθλουμενο ειναι προχωρημενο, εχει ενα σωμα που ηδη ειναι "δουλεμενο" ΚΑΙ γνωριζει καλα την τεχνικη εκτελεσης, ΤΟΤΕ ναι μπορει να εκτελει με σχετικη ασφαλεια καποιες ασκησεις οπως αυτην του θεματος up to the failure...

    Διαφορετικα ο κινδυνος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ να προκληθει καποιος τραυματισμος.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  17. #17

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by savage View Post
    σεβαστη η αποψη σου φιλε ακαλουπωτε,εγω παντως εχω να καταθεσω μια διαφορετικη αποψη.
    εκτελω εδω και καποιους μηνες ΟΛΑ τα σετ ΟΛΩΝ των ασκησεων,ΟΛΕΣ τις μερες μεχρι failure,και σε αυτο το διαστημα ειχα τα καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με ολα τα προηγουμενα χρονια που ειχα χρησιμοποιησει αλλες τεχνικες προπονησεις/διαφορετικα προγραμματα προπονησης.

    βεβαια η προπονητικη μου προσεγγιση ειναι εντελως διαφορετικη απο τη συνηθη προσεγγιση των ασκουμενων στα γυμναστηρια,διοτι εκτελω πολυ λιγα σετ ανα ασκηση (αλλα και ανα μυικη ομαδα) . οποτε ελπιζω να μην γινει καμια συγχυση και διαβασει κανεις αυτα που γραφω και να παει να κανει 20 σετ στηθος η 25 σετ πλατη (αριθμοι που κανουν πολλοι απ'οτι εχω δει) μεχρι failure σε ολα.

    Οn topic τωρα,εγω δε βλεπω να υπαρχει προβλημα να κανει καποιος αρσεις μια φορα για πλατη και μια φορα για μηριαιους ,αρκει να υπαρχουν 2-3 μερες διαφορα αναμεσα στις 2 μερες,και φυσικα να μην επιχειρει μεγιστες προσπαθειες ( η κοντα στο μεγιστο) και τις 2 φορες. ειναι κουραστικο σιγουρα αλλα για 2-3 μηνες μπορει πιστευω να γινει αν προσεξει κανεις τα %MR και το συνολικο ογκο προπονησης,σε συνδυασμο με την ξεκουραση/διατροφη κτλ.

    φυσικα δε μιλαω για powrliferαδικη λογικη,αλλα για bodybuilderαδικη.αν στοχος ειναι η μεγιστη δυνατη αυξηση της δυναμης στις αρσεις προφανως δε συμφερει να κανεις καποιος και αρσεις για δικεφαλους.
    αν καποιος ενδιαφερεται για μεγιστη δυνατη αναπτυξη μυων ,χωρις να ενδιαφερεται για μεγιστη αναπτυξη δυναμης,νομιζω πως μπορον να γινονται παραλληλα οι 2 παραλλαγες αρσεων
    Σέβομαι και εγώ την άποψή σου φίλε savage.Σύμφωνα με την bodybuilding λογική ναι αυτό είναι δυνατόν,οπότε όλα είναι σε συνάρτηση με το τί θέλουμε να κάνουμε και τι μας ταιριάζει περισσότερο.Και ναι πάντα μιλάω(λογικά σε όλα τα ποστ μου ΛΟΛ) για ανάπτυξη δύναμης και όχι υπερτροφίας,οπότε πάλι μάλλον συμφωνούμε.Our precious hypertrophy ας έρθει από το volume σε αυτήν την περίπτωση.
    Όπως γράφεις και εσύ όμως παραπάνω είναι πολλοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν εάν κάποιος θα ήθελε να ακολουθήσει προπόνηση μέχρι failure(πράγμα που από μόνο του είναι κάπως οξύμωρο είναι παρα μα πάρα πολύ δύσκολο για τον μέσο αθλούμενο να φθάσει σε μυική κόπωση)και να πάιξει με διάφορες παραμέτρους.

  18. #18

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Εαν το επιπεδο ενος αθλουμενο ειναι προχωρημενο, εχει ενα σωμα που ηδη ειναι "δουλεμενο" ΚΑΙ γνωριζει καλα την τεχνικη εκτελεσης, ΤΟΤΕ ναι μπορει να εκτελει με σχετικη ασφαλεια καποιες ασκησεις οπως αυτην του θεματος up to the failure...

    Διαφορετικα ο κινδυνος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ να προκληθει καποιος τραυματισμος.
    Σε αυτές τις κινήσεις όταν λέμε ότι ένα σώμα είναι "δουλεμένο" δεν έχει να κάνει και πολλά με αυτές.Δεν μας νοιάζει πόση μάζα κουβαλάει.Αυτό όμως που μας νοιάζει είναι το motor learning της κίνησης.Αυτό έχει κατά κύριο λόγο τη μεγαλύτερη σημασία και μετά φυσικά ακολουθούν και όλα τα υπόλοιπα όπως μάζα κτλ κτλ
    Είναι διαφορετικές φιλοσοφίες.
    Όσο για την τεχνική της κίνησης συμφωνώ απόλυτα.Στη Ρωσσία τα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με άρση βαρών τα βάζουν 2-3 χρόνια ΜΟΝΟ να μάθουν την κίνηση!
    Last edited by _Akaloupotos_; 04-11-11 at 16:32.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Σε αυτές τις κινήσεις όταν λέμε ότι ένα σώμα είναι "δουλεμένο" δεν έχει να κάνει και πολλά με αυτές.Δεν μας νοιάζει πόση μάζα κουβαλάει.Αυτό όμως που μας νοιάζει είναι το motor learning της κίνησης.Αυτό έχει κατά κύριο λόγο τη μεγαλύτερη σημασία και μετά φυσικά ακολουθούν και όλα τα υπόλοιπα όπως μάζα κτλ κτλ
    Είναι διαφορετικές φιλοσοφίες.
    Όσο για την τεχνική της κίνησης συμφωνώ απόλυτα.Στη Ρωσσία τα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με άρση βαρών τα βάζουν 2-3 χρόνια ΜΟΝΟ να μάθουν την κίνηση!
    Ναι...ενα δουλεμενο κορμι δεν εχει να κανει με την μαζα μονο που κουβαλαει.

    Εγω τελος παντων αναφερομε λεγοντας "δουλεμενο" σε ενα μυικο συστημα τετοιο που να μπορει αν support-αρει πληρως ολη την κινηση μεχρι και την τελευταια επαναληψη (up to the failure) και οχι να "κρεμασει" ξαφνικα ενα κοματι που θα οδηγησει στο να υπερφορτωθει ξαφνικα ενα αλλο κοματι που ενδεχωμενα να υποστει τον οποιοδηποτε τραυματισμο.

    Τελος το σχολιο μου εχει να κανει κυριως για τα ενδιαφερομενα (αρχαρια) παιδια που διαβαζουν φρασεις οπως "καλυτερα αποτελεσματα", "μεγιστη αναπτυξη μυων" και ενδεχομενα να προσπαθησουν ξαφνικα να μπουν σε ενα τετοιο προπονητικο μοτιβο.
    Last edited by Slack `N Track; 04-11-11 at 17:28.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  20. #20
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    2-3 χρονια να μαθεις τεχνικη??Μα δε μιλαμε για κανα snatch ρε παιδια..οι αρσεις θανατου κινησιολογικα ειναι απ τις πιο ευκολες ασκησεις!!Σηκωνεις ενα βαρος απο κατω,αυτο ειναι ολο!Κανονικα προσεχεις να εχεις την πλατη ευθεια και να μη καμπουριαζεις..ναι,νταξει,οταν παιζεις με το 60-70% RM ολα ειναι πιθανα.Αλλα οταν φορτωνεις ειναι δυνατον να μη καμπουριασεις?Δεν εχω δει κανεναν να το κανει αυτο,εκτος απο μερικους πολυ κοντους αθλητες του pl και πολυ χοντρους,πχ Magnusson,εκει δε καταλαβαινεις αν σπαει και πολυ η μεση τους λογο του ογκου.Αλλα παιζει και το υψος ρολο βεβαια..αν δειτε τον konstantinovs που ειναι και ψηλος,η μεση του γινεται σαν λυγαρια ενω ο κοντος θα ξεκινησει τη λαβη "απο πιο ψηλα" χωρις να χρειαστει να σκυβει πολυ δλδ.

    Προσωπικα επειδη μου αρεσε να φλερταρω με τα μεγιστα στις αρσεις,καποια στιγμη την επαθα ασχημα με τη μεση και εδω και 2 μηνες παλευω με αντιφλεγμονωδη κλπ κλπ..για να μην αναφερω το ποσο μου εχει κοψει τα ποδια στην προπονηση,ουτε σκουοτ δε μπορω να κανω.Σιγα σιγα ξεκινησα και παλι τις τελευταιες 2 βδομαδες αλλα παιζοντας συντηρητικα,πχ 100Χ20 και 120Χ15.Εχω πει οτι δε θα φορτωσω για κατω απο 6 εαν δε φτασω να κανω τα 100 (η τα 120 πρωτα ο θεος) για 30 επαναληψεις.Να γινουν οι ραχιαιοι πετρα και μετα..

  21. #21
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    2-3 χρονια να μαθεις τεχνικη??Μα δε μιλαμε για κανα snatch ρε παιδια..οι αρσεις θανατου κινησιολογικα ειναι απ τις πιο ευκολες ασκησεις!!
    Hey Eddie ;)

    Υπερ-απλουστευεις καπως τα πραγματα...αλλα τραυματιστηκες ΚΑΙ εσυ... (γρηγορη αποκατασταση ευχομε)

    Ο _Akaloupotos_ αναφερεται σε 2-3 χρονια εκμαθηση τεχνικης αρσης βαρων γενικα...

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Όσο για την τεχνική της κίνησης συμφωνώ απόλυτα.Στη Ρωσσία τα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με άρση βαρών τα βάζουν 2-3 χρόνια ΜΟΝΟ να μάθουν την κίνηση!
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Άστον να λέει Slack..... Δε μασάει... Θηρίο είναι... Σε λίγο καιρό πάλι τα κέρατά του θα σηκώνει...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Άστον να λέει Slack..... Δε μασάει... Θηρίο είναι... Σε λίγο καιρό πάλι τα κέρατά του θα σηκώνει...
    Το χουι δεν κοβετε ευκολα εξ αλλου...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  24. #24
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    χαχαχαχαχαχαχ ετσι..απλως μερικες φορες πορωνομαστε και παμε ως.. no gain,just pain..χαχαχαχα!Καλη φαση τα πολλα κιλα,αλλα εαν παιζεις συνεχεια βαρια καποια στιγμη θα την παθεις,ειναι νομος πιστευω.

    Α!Και σορυ για το λαθος μου,διαβασα λιγο βιαστηκα και νομιζα οτι ειπε 2-3 χρονια για αρσεις και λεω WTF! ;p

  25. #25

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Eddie ο Konstantinov χρησιμοποιεί μια πολύ προχωρημένη τεχνική στις άρσεις. Αν προσέξεις καλύτερα θα διαπιστώσεις ότι η μέση του είναι ίσια. Η πλάτη του καμπουριάζει για να μικρύνει το rom της κίνησης.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Να επεμβω και εγω στη συζητηση σας...Παιζοντας το 95% στις αρσεις και χρησιμοποιοντας straps ειμαι περιπου +20 κιλα ,χωρις αυτα και οσο το δυνατον καλυτερη τεχνικη παω αμεσως -20.Τι θα προτεινατε .... straps και περισσοτερα κιλα ή μεσα εξω λαβη και ενδυναμωση της???
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  27. #27
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Το εχουμε ξανασυζητησει αυτο Κωστα,οντως μπορει να ισχυει δεν αντιλεγω.Το θεμα ειναι οτι και μενα ετσι μου βγαινει η κινηση..δε το κανω εσκεμμενα,αλλα εχω δει σε βιντεο μου οτι η μεση ειναι σχετικα ισια ενω το μεσαιο-πανω τμημα πλατης κανει καμπουρα.Τεσπα..εγω μαλλον δεν ειμαι και το πιο καταλληλο ατομο να μιλησει για τραυματισμο απ τις αρσεις επειδη κανα 6μηνο πριν το συμβαν ειχε προηγηθει μινι τραυματισμος στη δουλεια,για πρωτη φορα δλδ,απλα απο κει και επειτα στις αρσεις με πεθαινε.

  28. #28
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by eth_90 View Post
    Γεία σας ,
    σε κάθε προπόνηση ανεβαίνω κιλά στις άρσεις θανάτου και έχω αρχίσει να φοβάμαι για την μέση μου ,
    χωρίς να έχω κάποιες ενδείξεις εκτός βέβαια από ένα πιάσιμο στην μέση που κρατάει περίπου μία μέρα .
    Στα βαρία σετ είναι ο γυμναστής από πάνω μου για να ελέγχει αν όλα πάνε καλά .
    Αυτά που θέλω να μάθω είναι :
    1) αν με καλή τεχνική αλλά με πολλα κιλά υπάρχει κύνδινος ?
    2) στην ίδια βδομάδα χωράνε δύο φορές άρσεις θανάτου ( πλάτη - μηριαίοι δικέφαλοι ) και squat
    και τότε σίγουρα όχι σε συνεχόμενες προπονήσεις οποιαδήποτε δύο ?
    3) πως μπορώ να αντιμετοπίσω τα γδαρσιμάτα πάνω από τα γόνατα από την επαφή με την μπάρα ?
    4) όλα τα λειτουργικά σετ τα κάνω με straps και μόνο το ζέσταμα με ελεύθερα χέρια , θα ήταν καλύτερο
    ρίξω τα κιλά στο 1ο σετ και να μπω χωρίς straps ?
    1. Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει. Γι αυτό προτείνω οπωσδήποτε ζώνη για την μέση και όχι υπερβολές. Είναι δύσκολη άσκηση και μπορεί να γίνει και επικίνδυνη. Σχεδίαζε πολύ καλά τα κιλά που πας να σηκώσεις, χωρίς βιασύνες. Μόνο όταν νιώσεις 110% έτοιμος, ανέβασε κιλά.

    2. Εξαρτάται από την ένταση όλου του προγράμματός σου. Αν ακολουθείς ένα πρόγραμμα με λίγες βασικές ασκήσεις, λίγα λειτουργικά σετ, αρκετό βάρος και καλή ξεκούραση, τότε ναι, μπορείς. Αν όμως ακολουθείς ένα πιο "τυπικό" πρόγραμμα (Π.χ. 3-5 ασκήσεις για κάθε ομάδα με 3-5 σετ στην άσκηση) οι βαριές άρσεις μάλλον θα σε κουράσουν πολύ στο πέρασμα του χρόνου. Αυτό βέβαια πιστεύω ότι αλλάζει αν οι άρσεις σου δεν είναι τόσο βαριές (Π.χ. 8-10 επαν.). Εκεί με έναν καλό σχεδιασμό, ίσως να μπορέσεις να τις στριμώξεις 2 φορές την εβδομάδα, αλλά και πάλι για μικρό χρονικό διάστημα (Π.χ. 4-6 εβδομάδες)

    3. Φόρα φόρμα... Ποτέ δεν με ένοιαξε, οπότε πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις ό,τι σου πρότειναν τα παιδιά από επάνω.

    4. Μόλις νιώσεις την λαβή σου να κουράζεται, χρησιμοποίησε δέστρες. Απόφυγε την μικτή λαβή. Εμένα πάντα με ενοχλούσε στον ώμο, στα πολλά κιλά.


    Κάνε καλό ζέσταμα πριν από τις άρσεις. Εγώ π.χ. πάντα έκανα και κάνω 2 Χ ΜΑΧ υπερεκτάσεις πριν.
    Επίσης μετά, καμμιά φορά έκανα το καμπούριασμα της γάτας για να "διώξω" λίγο την ένταση και να μπορέσω να φτάσω σπίτι

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  29. #29

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Ναι...ενα δουλεμενο κορμι δεν εχει να κανει με την μαζα μονο που κουβαλαει.

    Εγω τελος παντων αναφερομε λεγοντας "δουλεμενο" σε ενα μυικο συστημα τετοιο που να μπορει αν support-αρει πληρως ολη την κινηση μεχρι και την τελευταια επαναληψη (up to the failure) και οχι να "κρεμασει" ξαφνικα ενα κοματι που θα οδηγησει στο να υπερφορτωθει ξαφνικα ενα αλλο κοματι που ενδεχωμενα να υποστει τον οποιοδηποτε τραυματισμο.

    Τελος το σχολιο μου εχει να κανει κυριως για τα ενδιαφερομενα (αρχαρια) παιδια που διαβαζουν φρασεις οπως "καλυτερα αποτελεσματα", "μεγιστη αναπτυξη μυων" και ενδεχομενα να προσπαθησουν ξαφνικα να μπουν σε ενα τετοιο προπονητικο μοτιβο.
    +1 agreed

  30. #30

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Eddie ο Konstantinov χρησιμοποιεί μια πολύ προχωρημένη τεχνική στις άρσεις. Αν προσέξεις καλύτερα θα διαπιστώσεις ότι η μέση του είναι ίσια. Η πλάτη του καμπουριάζει για να μικρύνει το rom της κίνησης.
    +1!Aκριβώς!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. άρσεις θανάτου
    By kostaszs in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 23-04-09, 03:12
  2. Αρσεις Θανάτου.
    By john1888 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-06, 04:04
  3. Αρσεις Θανατου
    By thanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-06, 10:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •