Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-10-11
    Posts
    7

    Default Πρωτεϊνη Μυικού Όγκου ή Καθαρή;

    Λοιπόν παιδιά έχω διαβάσει αρκετά άρθρα απο το bodybuilders.gr αλλά και γενικά τον τελευταίο καιρό ψάχνω να βρω αν θα με βοηθήση η λήψη κάποιου συμπληρώματος διατροφής...Λίγα πράγματα για μένα , είμαι 17-18 χρονών , έχω ύψος 1.80 περίπου και 66 κιλά (όπως καταλαβαίνετε θέλω να βάλω μυικά κιλά).Επίσης , έχω αρχίσει gym εδω και 3,5 μήνες και κανω ασκησεις με βαρη 3 φορές την εβδομάδα...Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα κατάστημα με συμληρώματα διατροφης και μου πρότειναν μια φόρμουλα πρωτέινης(πρωτείνη ογκου) αλλά προτου την αγοράσω ρώτησα τον γυμναστη στο gym και μου είπε να πάρω καθαρη πρωτέινη και φυσικά να τρωω γιατι 'χωρις φαι δεν βλέπεις προκοπή'...Τελικά τι να πάρω καθαρη ή ογκου.Με ποια θα δω διαφορά,ποια θα με βοηθησει περισσοτερο?Και κατι τελευταιο τα συμπληρώματα πρωτεινης και γενικότερα προκαλούν παρενέργειες ή είναι ακίνδυνα?

    Οποιαδήποτε γνώμη είναι δεκτή.

    Ευχαριστω προκαταβολικά

  2. #2
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    το μόνο σίγουρο είναι ότι διαφορά θα δεις με προπόνηση-διατροφή-ξεκούραση.αν κανεις αυτα σωστα παρε οποια πρωτεινη θελεις.

    Γενικά προτίμησε την καθαρή για πρωι και μετα απο το gym και εισαι κοπλε.

    οχι οτι αμα παρεις την αλλη θα αλλαξει κατι.απλα θα εχεις περισσοτερες θερμιδες-υδατ-πρωτ.

    ολα εξαρτιουνται απο την διατροφη.αν ειναι κοπλε η διατροφη τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε την μια ουτε την αλλη.

    βλεποντας και κανοντας...
    Obese To Fit

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-10-11
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση zog89.Πρίν από 6 περίπου μήνες είχα μόλις 54 κιλά και 1.80 ύψος και τώρα με διατροφη έχω 66...Το συμπλήρωμα το θέλω για αύξηση όγκου κατάλαβες...? Πιστεύεις οτι θα με βοηθήσει ή τιποτα το σημαντικο?

  4. #4
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by stratos_bodybuilding View Post
    Λοιπόν παιδιά έχω διαβάσει αρκετά άρθρα απο το bodybuilders.gr αλλά και γενικά τον τελευταίο καιρό ψάχνω να βρω αν θα με βοηθήση η λήψη κάποιου συμπληρώματος διατροφής...Λίγα πράγματα για μένα , είμαι 17-18 χρονών , έχω ύψος 1.80 περίπου και 66 κιλά (όπως καταλαβαίνετε θέλω να βάλω μυικά κιλά).Επίσης , έχω αρχίσει gym εδω και 3,5 μήνες και κανω ασκησεις με βαρη 3 φορές την εβδομάδα...Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα κατάστημα με συμληρώματα διατροφης και μου πρότειναν μια φόρμουλα πρωτέινης(πρωτείνη ογκου) αλλά προτου την αγοράσω ρώτησα τον γυμναστη στο gym και μου είπε να πάρω καθαρη πρωτέινη και φυσικά να τρωω γιατι 'χωρις φαι δεν βλέπεις προκοπή'...Τελικά τι να πάρω καθαρη ή ογκου.Με ποια θα δω διαφορά,ποια θα με βοηθησει περισσοτερο?Και κατι τελευταιο τα συμπληρώματα πρωτεινης και γενικότερα προκαλούν παρενέργειες ή είναι ακίνδυνα?

    Οποιαδήποτε γνώμη είναι δεκτή.

    Ευχαριστω προκαταβολικά
    καλησπερα φιλε μου εν ολιγοις ισχυει οτι σου πε ο zog89 για ναμην λεμε τα ιδια!!αυτο που θελω να σου επισης στην ερωτηση σου για τα συμπληρωματα οχι δεν προκαλουν παρενεργειες και δεν ειναι επικυνδινα αποδεδειγμενα!!απλως εαν παρεις να κανεις χρηση και οχι καταχρηση!!!δεν κανουν θαυματα το λεει και η λεξει συμπληρωμα...

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by stratos_bodybuilding View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση zog89.Πρίν από 6 περίπου μήνες είχα μόλις 54 κιλά και 1.80 ύψος και τώρα με διατροφη έχω 66...Το συμπλήρωμα το θέλω για αύξηση όγκου κατάλαβες...? Πιστεύεις οτι θα με βοηθήσει ή τιποτα το σημαντικο?
    αν η διατροφή σου είναι οντως καλη εγω θα εκανα το εξής(που το εχω κανει με καλα αποτελεσματα)

    θα έπερνα καθαρη και ογκου.

    την καθαρη θα την εβαζα με το πρωινο.(ή και το βραδυ πριν τον υπνο)

    και την ογκου μετα απο την προπονηση μονο.

    οποτε θα εχεις περιπου ενα Boost 80 γρ πρωτεινης την μερα περιπου.

    αλλα παντα σε σχεση με την διατροφη και να δεις οταν θα βαλεις και την πρωτεινη μεσα ποσο πρωτ-υδατ-λιπη περνεις την μερα. και αν σε περνει την βαζεις.


    φυσικα θα βοηθησει.ή μαλλον θα συμπληρωσει την διατροφη σου.
    Obese To Fit

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Αν παρεις καθαρη μπορεις να την χρησιμοποιεις ολες τις ωρες κ να την συνοδευεις εσυ με τα γραμμαρια υδατανθρακα που θα χρειαστεις σε καθε γευμα αλλα κ με το ειδος των υδατανθρακων.Απο εκει κ περα τωρα πια στις πρωτεινες ογκου βαζουν υδατανθρακα ο οποιος αποροφαται πολυ γρηγορα κ δεν δημιουργει φουσκωμα στο στομαχι.Αυτος ειναι ο ενας λογος που μπορεις να την παρεις μια πρωτεινη ογκου αλλα μονο για μεταπροπονητικα.Απο εκει κ περα ο αλλος βασικος λογος ειναι για καποιος που δεν εχει την δυνατοτητα να φαει πολλες θερμιδες απο στερεα τροφη για να παρει βαρος,μπορει με τετοια ροφηματα τα οποια εχουν πολλες θερμιδες κ με την καταλληλη διατροφη παντα,να πετυχει ενα καλυτερο αποτελεσμα!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-10-11
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις σας...

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-10-11
    Posts
    7

    Default

    Τελικά αποφάσισα να πάρω και πρωτεινη ογκου και καθαρή...Τώρα μηπως θα μπορούσατε να μου προτείνατε καμιά καλή ώστε να δω και καλά αποτελέσματα...

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

  9. #9
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Πηγαινε στο μαγαζι που ψωνιζεις (ακομα καλυτερα απο το νετ μακρια απο τους ληστες....) και διαβαζε πισω απο τα κουτια να ειναι χαμηλες σε ζαχαρη απο 5-10 γρ για τα serving που λενε (τα οποια ειναι τεραστια) ειναι καλες απευφευγε τις μεγαλες ποσοτητες ζαχαρης.Θα το δεις με τα ματια σου αλλες θα εχουν 5-10 γρ αλλλες 50-60 για weight gainers μιλαμε παντα
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-10-11
    Posts
    7

    Default

    Ok ευχαριστώ που απάντησες μήπως έχεις να μου προτείνεις καμιά εταιρία γιατι πρώτη φορά θα παρω και δεν γνωρίζω ποια θα με βοηθήσει πιο πολύ....

  11. #11
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Δοκιμασε την True mass ειναι και αλλες απλα τωρα δε μπορω να θυμιθω ...
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  12. #12
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    επειδη χρησιμοποιω ογκου πρωτεινη αν θες να εχει οσο γινεται λιγοτερη ζαχαρη εγω παιρνω η ULTRA MASS /4500g (STACKER 2)η ISOPURE MASS 2200g (Nature?s Best) η MASS-TECH 5LB.[ πραγματικα εχουν ελαχιστη ζαχαρη με σχεση αλλες πρωτεινες ογκου που ειναι οντος τιγκα στην ζαχαρη...οπως εχουν προαναφερει και αλλοι!!

  13. #13
    New Bodybuilder Archo's Avatar
    Join Date
    09-11-11
    Posts
    3

    Default

    Γεια χαρα φιλε.Κατα την δικη μου γνώμη το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις μια πρωτεινη ορου γαλακτος με υψηλο Gl την οποια θα χρησιμοποιείς ως εχει το πρωί με το πρωινό σου ενω για μετα την προπονηση θα την παιρνεις σε συνδιασμό με μαλτοδεξτρινη και δεξτρόζη...Ειναι προτιμοτερο απο το να παρεις τα αλευρια που βαζουν στις λεγομενες πρωτεινες ογκου.
    Everything is Natural

  14. #14
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-07-12
    Location
    Athens
    Posts
    1

    Default

    Χαίρετε,

    Μερικές ερωτήσεις για τις πρωτεΐνες με υδατάνθρακες και τις καθαρές.

    Στη αρχή έπαιρνα την NUTRABOLICS ISOGAINER (Με φούσκωσε πολύ)
    Τώρα παίρνω δύο φορές τη μέρα την NATURES BEST - ISOPURE LOW CARB (ξεφουσκώνω σιγά-σιγά και έχω φρικάρει)

    Δεν μπορώ να καταλήξω αναφορικά με το ποια είναι η σωστή και ισορροπημένη λήψη αυτών των σκευασμάτων στη διάρκεια της ημέρας.

    Ποιες ώρες πρέπει να λαμβάνει κανείς πρωτεΐνες με υδατάνθρακές και ποιες ώρες καθαρές. Η προπόνησή μου είναι από 17.45 μέχρι 19.00 και ο στόχος είναι να πάρω ομοιογενή όγκο σε λογικά πλαίσια.

    Σκέφτομαι να σταματήσω την NATURES BEST - ISOPURE LOW CARB και να πάρω ένα εκ των παρακάτω συνδιασμών:

    Α)
    OPTIMUM - WHEY GOLD STANDARD (για μετά την προπόνηση)
    μαζί με
    OPTIMUM - SERIOUS MASS GAINER (για το μεσημέρι κατά τις 13.00 ? και αν χρειάζεται μίξη με την πααπάνω για μετά την προπόνηση)

    Β)
    OPTIMUM - WHEY GOLD STANDARD (για μετά την προπόνηση)
    μαζί με
    OPTIMUM - PRO COMPLEX GAINER (για το μεσημέρι κατά τις 13.00 ? και αν χρειάζεται μίξη με την παραπάνω για μετά την προπόνηση)

    C)
    OPTIMUM - WHEY GOLD STANDARD (για μετά την προπόνηση)
    Μαζί με
    ΔΕΞΤΡΟΖΗ ή ΜΑΛΤΟΔΕΞΤΡΙΝΗ. (Ποια προτείνετε και πώς θα πρέπει να συνδυάζεται με την παραπάνω πρωτεΐνη;)

    D)
    SYTOSPORT ? MUSCLE MILK (για μετά την προπόνηση και κατά τη διάρκεια της μέρας το μεσημέρι)

    Ε)
    SYTOSPORT ? MONSTER MILK (για μετά την προπόνηση και κατά τη διάρκεια της μέρας το μεσημέρι)

    Ποιον συνδυασμό προτείνετε και γιατί;
    Ποιες ακριβώς ώρες της ημέρας από την κάθε μία και γιατί;
    Όταν συνδυάζουμε καθαρή πρωτεΐνη και πρωτεΐνη υδατάνθρακα ή σκέτο υδατάνθρακα, ο συνδυασμός γίνεται στο ίδιο σέικερ ή χρησιμοποιούμε δύο διαφορετικά σεικερ.

    Ευχαριστώ !
    Last edited by x-sw; 04-07-12 at 12:54.

  15. #15

    Default

    kalispera na sou kanw mia erwtisi? giati me tin formula ogkou me pianoun ponokefaloi kai me tin kreatini to idio?? mipws ksereis?ti prepei na kanw etsi wste na mporw na ta pernw xwris na exw ponokefalo??


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιά πρωτεϊνη να πάρω για αύξηση μυικού όγκου;
    By HatTrick in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-11, 16:39
  2. Πρωτεινη ογκου ή καθαρή?
    By taino in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-09, 10:58
  3. Πρωτείνη "όγκου" ή καθαρή + δεξτρόζη??
    By jbasm in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-08, 23:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •