Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 22 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 181 to 210 of 641
  1. #181
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Δε μου εδωσες κανενα συγκεκριμενο παραδειγμα. Μου παρουσιασες την φοβια των ανθρωπων. Και σου εξηγω οτι μετα τη χρεοκοπια, δε βασιζεσαι και δε μπορεις να βασιστεις σε ξενες χωρες και στο ποσο ανεκτικες θα ειναι ή οχι, δε θα μπορει να βασιστει η οικονομια σε ξενα τιμαλφη. Οι φοβιες αυτες δε θα ειναι υπαρκτες μετα τη χρεοκοπια. Επισης η υποτιμηση 70% δεν εχει καμια σχεση με την συρρικνωση της οικονομιας 70%. Το ΑΕΠ την ημερα πριν την χρεοκοπια και την ημερα μετα θα ειναι το ιδιο αναλογικα, με μειωμενη αγοραστικη δυναμη, αλλα πολυ πολυ μεγαλυτερα περιθωρια αναπτυξης.

  2. #182
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Χρήστο ποιες φοβίες ρε συ? Τα ζεις αυτά στην καθημερινότητά σου, τα βλέπεις τα βιώνεις, έχεις μπει μέσα σε αυτούς τους οργανισμους να δεις τι γίνεται ή μιλάς από βιβλία ή internet ή από άσχετους να χαμε να λέγαμε? Με δεδομένα μιλάμε, Οι πιστώσεις που έχουν αλλάξει από τις αγορές που μιλάνε και συναλλάσονται ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ (από που θα πάρει η αλουμινοβιομηχανία την πρώτη ύλη της ή η κάθε μεταποιητική την τα μηχανήματά της κοκ χιλιάδες παραδείγματα που αναγκαστικά εισάγουμε) οι ελληνικές μας επιχειρήσεις είναι άκρως ρεαλιστικό και απόλυτα συγκεκριμένο παράδειγμα. Δεν είναι φοβία, το σκηνικό της αντιμετώπισης άλλαξε τα τελευταία 2-3 χρόνια με τον κίνδυνο της χρεοκοπίας (της χαρακτηρισμένης).
    Υποτιμηση 70% και αντίστοιχη αύξηση των αγαθών/πληθωρισμού κοκ σημαίνει μείωση βιοτικού επιπέδου 70%, και της αξίας της αγοραστικής δύναμής μας κοκ.
    To παράδειγμα με την ανάπτυξη και την ανασυγκρότηση ασχέτως πάτου είναι αστείο σου έδωσα το concept με το παράδειγμα πριν με τα νούμερα κάτω όχι θεωρίες.

    Χρήστο αν θες να κλείσεις τα μάτια και να μιλάς θεωρητικά, χωρίς εμπειρία, απλά να αντιδράμε για την αντίδραση κανένα πρόβλημα, η αντίληψη είναι στο δέκτη.

    Εγώ τοποθετούμε σε αυτά που ΞΕΡΩ, με νούμερα, το μήνυμα το έθεσα συγκεκριμένα και το πέρασα, that's all folks

    ps Μια συμβουλή: Μην είστε τόσο ισχυρογνώμονες σε θέματα που ΔΕΝ ξέρετε από εμπειρία, πρώτον δε θα εξελιχθείτε ποτέ και δεύτερο είναι αστείο - φαντάσου αντίστοιχα να κάνω την έξυπνη σε προπόνηση στον κάθε cuban:) από εμπειρία καναπέ, να μιλάω στην Κωνσταντίνα :) για βαφές κοκ, και να το παίζω έξυπνη απλά επειδή διάβασα 5 πράγμτα (κι αυτά ίσως και λάθος) στο κάθε ένα που τα έχει φάει αν μη τι άλλο στην πράξη χρόνια στη ζωη του.
    Last edited by natasa; 16-05-12 at 07:16.

  3. #183
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post
    Και σου εξηγω οτι μετα τη χρεοκοπια, δε βασιζεσαι και δε μπορεις να βασιστεις σε ξενες χωρες και στο ποσο ανεκτικες θα ειναι ή οχι, δε θα μπορει να βασιστει η οικονομια σε ξενα τιμαλφη. Οι φοβιες αυτες δε θα ειναι υπαρκτες μετα τη χρεοκοπια. Επισης η υποτιμηση 70% δεν εχει καμια σχεση με την συρρικνωση της οικονομιας 70%. Το ΑΕΠ την ημερα πριν την χρεοκοπια και την ημερα μετα θα ειναι το ιδιο αναλογικα, με μειωμενη αγοραστικη δυναμη, αλλα πολυ πολυ μεγαλυτερα περιθωρια αναπτυξης.
    Συγνώμη βρε αγόρι μου τα διάβασες κάπου αυτά, στα είπε κανένας άλλος, τα είδες τέλος πάντων να γίνονται στη δουλειά σου? Να μας πεις που δουλεύεις τότε να έρθουμε και εμείς. Αφού μετά από μια χρεοκοπία δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και δε θα έχουμε ανάγκη κανέναν τι καθόμαστε λοιπόν? Ξέρεις μια επιχείρηση (όπως και μια χώρα) δυστυχώς έχει να αντιμετωπίσει πελάτες, προμηθευτές, υπάλληλους, μετόχους κτλ. Αν χάσει την αξιοπιστία της όχι επειδή έφτεξε σε κάτι αλλά λόγω ταμπέλας που γράφει "ΕΛΛΑΔΑ" έχει τελειώσει. Αυτό σημαίνει κανένας προμηθευτής δεν σου πουλάει χωρίς προκαταβολή, οι πελάτες πάνε στον ανταγωνιστή γιατί φοβούνται ότι δεν θα μπορείς πλέον να παραδόσεις παραγγελίες και σου αφήνουν και μερικά φέσια για να τους θυμάσαι, οι υπάλληλοι την κάνουν για άλλη γη κι άλλα μέρη και όσοι μένουν σέρνονται γιατί θα είναι απλήρωτοι και οι μέτοχοι σταματάνε να βάζουν κεφάλαια γιατί απλά δεν έχουν απόδοση. Αν αυτά σου είναι δύσκολα στην κατανόηση τι να σου πω, ότι το μέλλον σου δε θα είναι ιδιαίτερα ρόδινο εκτός κι αν είσαι βολέμενος από κούνια?
    Πραγματικά όμως θέλω να ξέρω που βασίζεσαι και τα λες όλα αυτά. Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι εν έτη 2012 μπορούν να υπάρξουν κλειστές οικονομίες τύπου Αλβανίας επί Χότζα? Κι αν όντως είναι έτσι δείξε μου μία που ευημερεί?

  4. #184
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    Χρήστο ποιες φοβίες ρε συ? Τα ζεις αυτά στην καθημερινότητά σου, τα βλέπεις τα βιώνεις, έχεις μπει μέσα σε αυτούς τους οργανισμους να δεις τι γίνεται ή μιλάς από βιβλία ή internet ή από άσχετους να χαμε να λέγαμε? Με δεδομένα μιλάμε, Οι πιστώσεις που έχουν αλλάξει από τις αγορές που μιλάνε και συναλλάσονται ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ (από που θα πάρει η αλουμινοβιομηχανία την πρώτη ύλη της ή η κάθε μεταποιητική την τα μηχανήματά της κοκ χιλιάδες παραδείγματα που αναγκαστικά εισάγουμε) οι ελληνικές μας επιχειρήσεις είναι άκρως ρεαλιστικό και απόλυτα συγκεκριμένο παράδειγμα. Δεν είναι φοβία, το σκηνικό της αντιμετώπισης άλλαξε τα τελευταία 2-3 χρόνια με τον κίνδυνο της χρεοκοπίας (της χαρακτηρισμένης).
    Υποτιμηση 70% και αντίστοιχη αύξηση των αγαθών/πληθωρισμού κοκ σημαίνει μείωση βιοτικού επιπέδου 70%, και της αξίας της αγοραστικής δύναμής μας κοκ.
    To παράδειγμα με την ανάπτυξη και την ανασυγκρότηση ασχέτως πάτου είναι αστείο σου έδωσα το concept με το παράδειγμα πριν με τα νούμερα κάτω όχι θεωρίες.

    Χρήστο αν θες να κλείσεις τα μάτια και να μιλάς θεωρητικά, χωρίς εμπειρία, απλά να αντιδράμε για την αντίδραση κανένα πρόβλημα, η αντίληψη είναι στο δέκτη.

    Εγώ τοποθετούμε σε αυτά που ΞΕΡΩ, με νούμερα, το μήνυμα το έθεσα συγκεκριμένα και το πέρασα, that's all folks

    ps Μια συμβουλή: Μην είστε τόσο ισχυρογνώμονες σε θέματα που ΔΕΝ ξέρετε από εμπειρία, πρώτον δε θα εξελιχθείτε ποτέ και δεύτερο είναι αστείο - φαντάσου αντίστοιχα να κάνω την έξυπνη σε προπόνηση στον κάθε cuban:) από εμπειρία καναπέ, να μιλάω στην Κωνσταντίνα :) για βαφές κοκ, και να το παίζω έξυπνη απλά επειδή διάβασα 5 πράγμτα (κι αυτά ίσως και λάθος) στο κάθε ένα που τα έχει φάει αν μη τι άλλο στην πράξη χρόνια στη ζωη του.
    Τα ζω καθε μερα, αλλα σου εξηγω οτι δε γινεται να βασιστουμε σε ξενους πιστωτες μετα τη χρεοκοπια. Δε λεω οτι θα ειναι καλο και ευκολο αυτο, λεω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο τη σημερινη κατασταση. Η Ελλαδα ειναι στις πρωτες χωρες εξαγωγης βωξιτη μπορει να τροφοδοτησει πολλες μικρομεσαιες αλουμινοβιομηχανιες, δε λεω οτι η μεγαλη αλουμινοβιομηχανια θα γινει τεραστια, δε θα γινει, δε μπορει να γινει και λογο αγορας και λογο ελλειψης πορων, λεω οτι οι μικρομεσαιοι θα επιβιωσουν και μαλιστα με αξιοπρεπεια. Σε αντιθεση με τωρα.
    Η υποτιμηση 70% δεν σημαινει μειωση βιοτικου επιπεδου 70%, γιατι συνεχιζεις να ταυτιζεις νουμερα; Το βιοτικο επιπεδο δεν επηρεαζεται καν αμεσα απο την υποτιμηση, βεβαια εμμεσως μεσω του πληθωρισμου θα επηρεαστει, θα μειωθει. Βεβαια ετσι κι αλλιως να μιλαμε για ποσοστιαια μειωση του βιοτικου επιπεδου δεν εχει νοημα. Ωστοσο υπαρχουν αμεσες συνεπειες της χρεοκοπιας που εχουν αμεση θετικη επιρροη στο βιοτικο επιπεδο. Η ανισοκατανομη της παραγωγης και το επερχομενο 20% ανεργιας δεν ειναι ικανοποιητικο επιπεδο για μενα. Και τα πραγματα θα γινουν χειροτερα οσο ειμαστε στο ιδιο συστημα.
    Το παραδειγμα εννοεις την θεωρια σου για την συνταξη; Τελειως αυθαιρετο. Αν ο γεωργος θελει 10 λιτρα το χρονο για 2 ντοματες, 10 λιτρα θα θελει και μετα τη χρεοκοπια. Επομενως, εκτος μνημονιου, ο μισθος των 700 ευρω παει στα 1200, εκτος ευρωζωνης, 400.000 δραχμες, υποτιμημενες κατα 60% αγοραζοντας μια ντοματα με κοστος ιδιο ακριβως με πριν (δηλαδη αν την επαιρνα 1 ευρω πριν, τωρα θα την παρω 340 δραχμες και ας υποτιμηθηκε το νομισμα μου, καθως ο γεωργος το ιδιο κοστος θα εχει), τελικα απλως θα αγορασεις 500 ευρω περισσοτερες ντοματες. Βεβαια η ντοματα ειναι πρωτογενες προϊόν και ιδανικο για ενα τετοιο παραδειγμα αλλα μερικη εφαρμογη του παραπανω θα ταιριαζει σε πολλα προϊοντα, το χρημα θα κυκλοφορησει εντονα μεσα στην Ελλαδα και αυτο θα οδηγησει σε εγχωρια αναπτυξη και με αργα βηματα και διεθνη.
    Εσυ πως εχεις εμπειρια απο χρεοκοπια; Εζησες την χρεοκοπια του 1932; Η εμπειρια σου ειναι μεσα σε ενα σαπιο συστημα, με δεδομενη αποτυχια που δεν ειναι χρεοκοπημενο, παρα μονο με τις κακες συνεπειες. Για πιστευεις οτι ξερεις; Εφοσον και να σπουδασες το αντικειμενο θα το σνομπαρεις γιατι ειναι θεωρητικο.
    Τη συμβουλη σου μαλλον πρεπει να τη δωσεις στο εαυτο σου πρωτα θεωρω. Δε τα λεω με καμια επιθετικη διαθεση.

    DimitrisK πως μπορει να ειδα κατι που δε συνεβη τα τελευταια 80 χρονια στη χωρα που ζω; Εσυ ειδες να εχει η χρεοκοπια κακη συνεπεια στο υπαρχον συστημα και δε θες να συμβει; Δεν το ειδες. Φυσικα δε γινεται να υπαρξουν κλειστες οικονομιες, ανοιχτη θα ειναι αλλα με μεγαλη δυσκολια στο "ανοιγμα" στην αρχη (η οποια ειναι εντονοτατη και τωρα). Ειναι δυσκολο αυτο, θελει δουλεια, δε λεω, αλλα τουλαχιστον δουλευεις για επιτυχια δικη σου και οχι αλλων. Μετα τη χρεοκοπια θα υπαρχει προβλημα, αλλα θα λυνεται ευκολοτερα απο τωρα. Δε χρεοκοπουμε γιατι δε συμφερει τα κεφαλαια και γιατι ο λαος μας προτιμα να ειναι αραχτος και στον πατο παρα να δουλευει για καλυτερη ζωη. Εξηγησα παραπανω για τις υποχρεωσεις των επιχειρησεων. Οι μεγαλες θα μεγαλωνουν δυσκολα εως καθολου και πιθανα θα συρρικνωνονται μεχρι να υπαρξει μια σχετικη ισορροπια. Δυσκολο κι αυτο βεβαια.

  5. #185
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    χρήστο οργάνωσε την σκέψη σου.

    ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
    Τα τελευταία 3 χρόνια και μόνο με το κίνδυνο της δηλωμένης (όχι off the record απλά) χρεοκοπείας, και με όσα ακούγονται-φήμες κτλ, ενδεικτικά οι πιστώσεις από το εξωτερικό, από εκεί που δίναμε π.χ. 30 % προκαταβολές έχουν πάει στο 100% ητοι όλο προκαταβολή. Αν συνδυάσεις αυτό με όλη την πτώση των μεγεθών έχει οδηγήσει σε απίστευτη ασφυξία την αγορά με όλο αυτό το μπούμερανγκ που βλέπετε στις επιχειρήσεις και στη ζωή μας (κλείνουν επιχειρήσεις, χάνονται θέσεις εργασίας, μειώνεται η αγοραστική δύναμη, μειώνονται τα έσοδα του κράτους κοκ και φαύλος κύκλος).

    Αν είσαι στο 100 κι έχεις πτώση 70%, ήτοι φτάνεις στο 30, ακόμα και πόσο? 2-3 ή 5% ανάπτυξη να έχεις (υπερβολικά και ιδανικά νούμερα στην πραγματική ζωή) για κάνε τον υπολογισμό σε πόσα χρόνια θα φτάσεις πάλι στο 100 (τον 1ο χρόνο 31,5, το 2ο 33,075 κοκ you get the math). Άρα το εξαιρετικά «αισιόδοξο» σενάριο ότι θα είναι καλύτερα και δεν περιράζει που θα πατώσουμε γαιτί θα το καλύψουμε με ανάπτυξη είναι αστείο.

    Ξέρεις μια επιχείρηση (όπως και μια χώρα) δυστυχώς έχει να αντιμετωπίσει πελάτες, προμηθευτές, υπάλληλους, μετόχους κτλ. Αν χάσει την αξιοπιστία της όχι επειδή έφτεξε σε κάτι αλλά λόγω ταμπέλας που γράφει "ΕΛΛΑΔΑ" έχει τελειώσει. Αυτό σημαίνει κανένας προμηθευτής δεν σου πουλάει χωρίς προκαταβολή, οι πελάτες πάνε στον ανταγωνιστή γιατί φοβούνται ότι δεν θα μπορείς πλέον να παραδόσεις παραγγελίες και σου αφήνουν και μερικά φέσια για να τους θυμάσαι, οι υπάλληλοι την κάνουν για άλλη γη κι άλλα μέρη και όσοι μένουν σέρνονται γιατί θα είναι απλήρωτοι και οι μέτοχοι σταματάνε να βάζουν κεφάλαια γιατί απλά δεν έχουν απόδοση.

    Οι πιστώσεις που έχουν αλλάξει από τις αγορές που μιλάνε και συναλλάσονται ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ (από που θα πάρει η αλουμινοβιομηχανία την πρώτη ύλη της ή η κάθε μεταποιητική την τα μηχανήματά της κοκ χιλιάδες παραδείγματα που αναγκαστικά εισάγουμε) οι ελληνικές μας επιχειρήσεις είναι άκρως ρεαλιστικό και απόλυτα συγκεκριμένο παράδειγμα.


    Τα άλλα είναι θεωρίας να λέμε. Αν μιλάμε για το τι καλό να χρεοκοπήσουμε και ολα καλά το βιοτικό μια χαρά, ε τι να λέμε:))

    Δεν εχω καμία συμβουλή να δώσω στον ευατό μου, εγώ παράγω, δημιουργώ υπηρεσία, εξάγω κι έχω κι ανθρώπους στην ομάδα μου, μεσα σε έναν οργανισμό, που παλεύουμε στα δύσκολα, ζουμε από τη δουλειά μας και ταιζουμε τις οικογενειες μας έντιμα, πληρωνόμαστε στο τέλος του μήνα, πληρώνουμε και τους φόρους μας και το τελευταίο χρόνο δημιουργησαμε θέσεις απασχόλησης ενάντια στη κριση. Οταν καταφέρεις έστω τα μισα έλα να μου δώσεις συμβουλή.

  6. #186
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Δεν ειναι πτωση 70% αλλα πιθανη (απαισιοδοξο μαλιστα σεναριο) υποτιμηση καμια σχεση με σμικρυνση οικονομιας 70%. Μη συγχεεις το 3% της μετεπειτε οικονομικη μεγενθυσης με το 70% της υποτιμησης, δεν εχουν καμια σχεση. Ειναι σαν να εχεις 100 μηλα, να σου παιρνουν τα 70 αλλα αν σου δωσουν μετα 3 καρπουζια, να λες εχω 33 μηλα.

    Δε θελω να καταφερω τα μισα που εχεις καταφερει, δε θελω ουτε το 1/100. Δε θελω γραμμη πλευσης προς τα εκει. Για να κανω αυτο που κανεις, πρεπει να πεσω σε μεγαλη αναγκη, αλλιως δε θα παρω. Πρωταρχικος μου σκοπος ειναι να γινω οσο πιο ανθρωπος μπορω.

  7. #187
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Φίλε μου επειδή μάλλον ακόμη σε ταίζουν οι γονείς σου καλό είναι πριν μιλήσεις να σκέφτεσαι. Είναι δυνατόν να λες ότι η χρεοκοπεία θα έχει καλό αποτέλεσμα? Ποια εταιρία είδες να χρεοκοπεί και να έχει καλό αποτέλεσμα? Γιατί να διαφέρει δηλαδή ένα κράτος?
    Κι επειδή τυγχάνει να είμαι στον κλάδο του αλουμινίου αυτά ποιός σου τα είπε για βωξίτες και τα συναφή? Έχεις ιδέα τι είναι το αλουμίνιο, πως αγοράζεται, πως μεταποιείται, τι είναι το LME? Μάλλον δεν έχεις ιδέα ότι κάνουμε και εισαγωγή αλουμίνας. Για πες μου πως θα καταφέρεις να αγοράσεις πρωτόχυτο αλουμίνιο με προκαταβολή και να πουλάς με πίστωση? Αν το ανακαλύψεις πως γίνεται χωρίς κεφάλαια κίνησης (δανεικά δηλαδή) μπορεί να χτυπήσεις και nobel οικονομικών.
    Και δεν έχει σημασία αν είσαι μεγάλη ή μικρή εταιρία γιατί άφαντη θα καταλήξεις.
    Παρεπιπτόντως τα οικονομικά μοντέλα που επικαλείσαι που τα έμαθες? Τουλάχιστον να καταλάβαινες πως λειτουργούν οι αγορές.

  8. #188
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    LOL, Να σαι καλά ρε Χρήστο που μας τη λες που δουλεύουμε και ζούμε τις οικογένειες μας και κάποιους ανθρώπους γύρω μας και που κοιτάμε να παλεύουμε και να παράγουμε, δημιουργούμε και να εξάγουμε.

    Εχεις δίκιο δεν είναι ανθρώπινο ούτε προς το κοινωνικό κι εθνικό καλό

  9. #189
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Δημήτρη μη μπαίνεις σε κόπο να εξηγείς συγκεκριμένα προφανώς δεν έχει νόημα.

    Με αφορμή τη συζήτηση ήταν ευκαιρία να περάσει ένα ευρύτερο μήνυμα ότι η νέα γενιά είναι η ελπίδα και να σκέφτεται πάνω απ΄όλα αναπτυξιακά και δημιουργικά. Όποιος διαβάζοντας κατάλαβε κατάλαβε.

    Δυστυχώς εμένα αυτό που με απογοητεύει πάνω κι από τα λαμόγια και τα θηρία που έχουμε να παλέψουμε είναι να μη βλέπω το παθος του έργου και της δημιουργίας, της μάθησης, της παραγωγής και της ανάπτυξης στα νέα παιδιά πέρα από συστήματα - αλλά της καταστροφολογίας. Αν δεν υπαρχει κι αυτό είμαστε χαμένοι ως χώρα.

    Καλή συνέχεια από εμένα :)

  10. #190
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Υπάρχουν παραδείγματα χωρών που χρεωκόπησαν, αμέσως μετά υπέστησαν αρμαγεδώνα στην αρχή και κατόπιν άρχισαν να αναπτύσονται με ρυθμούς 6% και 8% (Αργεντινή, ινδονησία, Ν. Κορέα κ.λ.π). Με αυτή τη λογική ο φίλος παραπάνω έχει κάποιο δίκιο, αλλά απαντά στο λάθος πρόβλημα. Η κρίση στην Ελλάδα δεν είναι κατά βάση οικονομική είναι κρίση κουλτούρας. Αν λοιπόν δεν αλλάξει η νοοτροπία (πελατεικό κράτος, συνδικαλιστάδες, λαμόγια, φοροδιαφυγή κ.λ.π) δεν πρόκειται ποτέ να ανακάμψουμε μετά από χρεωκοπία. Χρεωκοπία = Βόρεια Κορέα.

    Τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών δείχνουν την ανωριμότητα των πολιτών και τα μετέπειτα γεγονότο το πόσο επικίνδυνοι είναι οι πολιτικοί.

  11. #191
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Με ευρω ή δραχμη ΘΑ ΠΕΙΝΑΣ
    εργατη σταματα να τους προσκυνας

    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  12. #192
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Υπάρχουν παραδείγματα χωρών που χρεωκόπησαν, αμέσως μετά υπέστησαν αρμαγεδώνα στην αρχή και κατόπιν άρχισαν να αναπτύσονται με ρυθμούς 6% και 8% (Αργεντινή, ινδονησία, Ν. Κορέα κ.λ.π). Με αυτή τη λογική ο φίλος παραπάνω έχει κάποιο δίκιο, αλλά απαντά στο λάθος πρόβλημα. Η κρίση στην Ελλάδα δεν είναι κατά βάση οικονομική είναι κρίση κουλτούρας. Αν λοιπόν δεν αλλάξει η νοοτροπία (πελατεικό κράτος, συνδικαλιστάδες, λαμόγια, φοροδιαφυγή κ.λ.π) δεν πρόκειται ποτέ να ανακάμψουμε μετά από χρεωκοπία. Χρεωκοπία = Βόρεια Κορέα.

    Τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών δείχνουν την ανωριμότητα των πολιτών και τα μετέπειτα γεγονότο το πόσο επικίνδυνοι είναι οι πολιτικοί.
    κώστα συμφωνω μαζί σου..ΕΑΝ δεν στηριχτούμε στις δυνάμεις μας και συνεχίζουμε να στηριζόμαστε στους αλλους θα συνεχίσει η καταστροφή της χώρας και όπως είπες υπήρξαν και αλλες χώρες που χρεοκόπησαν.

    Πάντως ο παπαδημος πριν πέσει εδωσε 18 δισ..στα φιλαρακια του τους τραπεζίτες ..(εκμεταλευονται την ακυβερνησία της χώρας και μην ακουσω για να υπάρχει ρευστοτητα στην αγορα οτι τα εδωσε...γτ θα γελασω.)

  13. #193
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Φίλε μου επειδή μάλλον ακόμη σε ταίζουν οι γονείς σου καλό είναι πριν μιλήσεις να σκέφτεσαι. Είναι δυνατόν να λες ότι η χρεοκοπεία θα έχει καλό αποτέλεσμα? Ποια εταιρία είδες να χρεοκοπεί και να έχει καλό αποτέλεσμα? Γιατί να διαφέρει δηλαδή ένα κράτος?
    Κι επειδή τυγχάνει να είμαι στον κλάδο του αλουμινίου αυτά ποιός σου τα είπε για βωξίτες και τα συναφή? Έχεις ιδέα τι είναι το αλουμίνιο, πως αγοράζεται, πως μεταποιείται, τι είναι το LME? Μάλλον δεν έχεις ιδέα ότι κάνουμε και εισαγωγή αλουμίνας. Για πες μου πως θα καταφέρεις να αγοράσεις πρωτόχυτο αλουμίνιο με προκαταβολή και να πουλάς με πίστωση? Αν το ανακαλύψεις πως γίνεται χωρίς κεφάλαια κίνησης (δανεικά δηλαδή) μπορεί να χτυπήσεις και nobel οικονομικών.
    Και δεν έχει σημασία αν είσαι μεγάλη ή μικρή εταιρία γιατί άφαντη θα καταλήξεις.
    Παρεπιπτόντως τα οικονομικά μοντέλα που επικαλείσαι που τα έμαθες? Τουλάχιστον να καταλάβαινες πως λειτουργούν οι αγορές.
    Η εταιρια στην οποια ο ιδιοκτητης δεν συνεχιζει να βουλιαζει, οπως βουλιαζουμε εμεις. Οταν προκειται να εχεις ζημια για 3 χρονια 50.000 ευρω το χρονο, το να χρεοκοπησεις τον 1ο χρονο ειναι θετικη εξελιξη.
    Ξερω τι ειναι αλουμινιο και ξερω τι ειναι βωξιτης. Οπως επισης ξερω οτι η Ελλαδα ειναι στις τοπ χωρες εξαγωγης. Τα αλλα δε τα ξερω. Ποσο πιο ακριβο θα βγει στον Ελληνα να αγορασει αλουμινιο ελληνικης παραγωγης σε σχεση με εισαγωγης τωρα; 10 ευρω καθε 100 ευρω; οταν μισθοι κοβονται 30% για πλακα και η ανεργια καλπαζει, η αυξηση 10% στην τιμη ενος προϊοντος ειναι πολυ μικροτερο κακο. Ασε που και να αυξηθει η τιμη, σε 2 χρονια θα εχει πεσει πιο χαμηλα απο τωρα. Δε θα μπορεις να αγορασεις υλες απο το εξωτερικο ευκολα, και δε θα σου δινουν και δε θα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το κανεις λογω του υποτιμημενου νομισματος.
    Δεν ειναι οικονομικα μοντελα, καμια σχεση με οικονομικα μοντελα το οσα λεω/λεμε. Ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων.

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    LOL, Να σαι καλά ρε Χρήστο που μας τη λες που δουλεύουμε και ζούμε τις οικογένειες μας και κάποιους ανθρώπους γύρω μας και που κοιτάμε να παλεύουμε και να παράγουμε, δημιουργούμε και να εξάγουμε.

    Εχεις δίκιο δεν είναι ανθρώπινο ούτε προς το κοινωνικό κι εθνικό καλό
    Σου την ειπα που δουλευεις και ζεις την οικογενεια σου; Καλα κανεις, και κλεφτης να γινεις για να ζησεις την οικογενεια σου, δε προκειται να στην πω. Ειπα οτι δε θελω να γινω γραναζι του συστηματος, ποσο μαλλον να το επιδιωκω, ωστοσο αν παραστει αναγκη, δυστυχεστατα, θα γινω. Δε βρισκω καμια ολοκληρωση στην υπαρξη μου στο να ασκω τη μεση ελληνικη δουλεια, δημιουργωντας τη μεση ελληνικη οικογενεια, να οδηγω το μεσο ελληνικο αυτοκινητο, να βλεπω την μεση ελληνικη τηλεοραση την οποια κατα τα αλλα λεω οτι σιχαινομαι (τουλαχιστον οπως τα "ελληνικα" των τελευταιων 40 ετων). Ουτε πανω απο τα "μεσα" ολα θελω. Ουτε να γινω Βαρδινογιαννης θελω. Δε θελω τετοιο μελλον.

    kostas69 συμφωνουμε απολυτα. Η χρεοκοπια ειναι το πρωτο βημα.

  14. #194
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Συγνώμη ρε μεγάλε αλλά έχεις καταρίψει κάθε έννοια της αγοράς. Πως γίνεται να είσαι top εξαγωγική χώρα στον βωξίτη όταν οι εξαγωγές σου στο προιόν αυτό ετησίως δεν ξεπερνάνε τα 50εκ ευρώ? Όχι απλά δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτά για τα οποία μιλάς αλλά έχεις χάσει τη μπάλα στο σύνολο των λεγόμενών σου.
    Όταν αποκτήσεις μια "ανώτερη ανθρώπινη" ζωή μετά τη χρεοκοπία σε σχέση με τη "μέση απάνθρωπη" ζωή που ζούμε εμείς πριν από αυτή έλα να τα ξαναπούμε. Και που σαι να έχεις και καμιά δραχμή στην τσέπη από τον δικό σου κόπο όμως και όχι των γονιών σου.

    Κι όσο γι αυτά που είπε ο Κώστας τι σχέση έχουμε εμείς με την Ν. Κορέα μια χώρα που όταν χρεοκόπησε είχε μικρότερο χρέος από το δικό μας και ήτανε αν δεν κάνω λάθος στις 10-15 μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη? Και χρέος που δημιουργήθηκε για την στήριξη υποδομών και όχι εξοχικών και κότερων? Έλεος ρε παιδιά τι λέτε τώρα?

  15. #195
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by pao34 View Post
    κώστα συμφωνω μαζί σου..ΕΑΝ δεν στηριχτούμε στις δυνάμεις μας και συνεχίζουμε να στηριζόμαστε στους αλλους θα συνεχίσει η καταστροφή της χώρας και όπως είπες υπήρξαν και αλλες χώρες που χρεοκόπησαν.

    Πάντως ο παπαδημος πριν πέσει εδωσε 18 δισ..στα φιλαρακια του τους τραπεζίτες ..(εκμεταλευονται την ακυβερνησία της χώρας και μην ακουσω για να υπάρχει ρευστοτητα στην αγορα οτι τα εδωσε...γτ θα γελασω.)
    Έχεις ιδέα ποιες είναι οι δυνάμεις μας? Ποιος σου είπε ότι τα 18 δις ήτανε μετρητά? Ομόλογα που θα ενισχύσουν την κεφαλαική τους επάρκεια είναι - αν σου λέει τίποτε αυτό. Πριν πείτε οτιδήποτε φιλτράρετε λίγο αυτά που ακούτε. Μην αρχίζετε σαν τα ωραία που άκουσα ότι θα κάνουν τις καταθέσεις των τραπεζών ανάπτυξη. Και αυτά τα λόγια είναι από άτομα που θέλουν να κυβερνήσουν. Πως είναι δυνατόν να κυβερνήσει κάποιος που δεν καταλαβαίνει ούτε τις βασικές αρχές λειτουργίας του τραπεζικού συστήματος? Δεν έχει σημασία αν συμφωνεί με αυτό ή όχι γιατί και αν ακόμη διαφωνεί πως θα το αλλάξει μορφή αν δεν κατανοεί πως δουλεύει έστω στα βασικά?

  16. #196
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Γενικά έχω να πω οτι από δημοσιογράφους, πολιτικούς κ.λ.π πέφτει το δούλεμα της αρκούδας. Αν δεν είσαι σχετικός σου παρουσιάζουν το άσπρο μαύρο.
    Προσωπικά πλεον στις περισσότερες δηλώσεις που ακούω δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.

    Καλώς ή κακώς για να πάρεις θέση και κατ' επέκταση να ψηφίσεις απαιτεί πλέον και γνώσεις και εμπειρία. Τόσα χρόνια λαικισμού δυστυχώς έχουν καταργήσει ακόμα και το κριτικό πνεύμα των Ελλήνων.

    Και να πω και το χειρότερο: προσωπικά σταθερές και κατανοητές θέσεις έχουν 2 ακραία κόμματα άσχετα αν διαφωνώ κάθετα μαζί τους. Οι υπόλοιποι .......

  17. #197

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Ο κοσμακης πειναει και δεν αντεχει αλλο την ιδια πουστικη πολιτικη γλωσσα.Προσωπικα ψηφιζω ακραια και δεν θελω να ξανακουσω για καμια πολιτικη.Αφου τα ιδια λαμογια παραμενουν ,τοτε ας το οδηγησει καποιος το καραβι με μαχητικοτητα, Ελληνικο πνευμα και φιλοτιμο....και ας βουλιαξει στην τελικη.Βαρεθηκα να ακουω για πολιτικες κρυμμενες στην αλαζονεια και την προσωπικη φιλοδοξια.

  18. #198
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Κώστα προφανώς το πρόβλημά μας που οδηγηθήκαμε εδώ που οδηγηθήκαμε είναι δυστυχώς ότι παράγουμε απλά περισσότερο από αυτά που καταναλώνουμε και από την κακοδιαχείρισή μας, όπως ακριβώς την ανέφερες, ήτοι πελατεικό κράτος, συνδικαλιστάδες, λαμόγια, φοροδιαφυγή κ.λ.π. Είχαμε μια ελπίδα έστω ύστατη με την κρίση τα τελευταία χρόνια ότι κάτι θα αλλάξει αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε ούτε πολιτική βούληση όντως ούτε όμως και κοινωνική. Αυτές είναι οι πηγές των κακών μας κι όχι αν είμαστε στο ευρώ.

    Κανένας δεν αγνόησε το συντελεστή ανάπτυξης της αργεντινής, είναι γνωστός, αλλά είναι λάθος να μπαίνουμε στα ίδια καλούπια με άλλες χώρες, εκεί ήταν η διαφωνία. Απλά η καραμέλα του κόσμου έλα μωρέ θα αναπτυχθούμε και θα έρθουμε σιγά σιγά στα ίσα είναι απλοική, αυτή ήταν η διαφορά με όσα είχαν γραφτεί.

    Αυτό που ήθελα imo να περάσω συντελεστές ανάπτυξης της τάξης του 5% αποτελούν την εξαίρεση και δεν πρέπει να το θεωρούμε αυτονόητο, πόσο μάλλον αν μιλάμε ρεαλιστικά για το περιβάλλον και τη κουλτούρα που είμαστε. Και σημασία έχει η βάση εκκίνησης, το base point που ξεκινάς. Εξού και το παράδειγμα, αν η βάση σου είναι η απόλυτη καταστροφή ακόμα και το 5% ανάπτυξης δε σε σώζει. Να ξεκινήσουμε την ανάπτυξη από εδώ που είμαστε έστω όχι να φουντάρουμε παρά πάνω τη χώρα.

    Όντως τα αποτελέσματα των εκλογών και η ψήφος μας από διαμαρτυρία κατ εμέ είναι ανησυχητικά. Όλοι προσπαθήσαμε σε αυτές τις εκλογές να δώσουμε το μήνυμά μας έναντι στη λαμογιά και στην ανάγκη για αλλαγή αλλά δυστυχώς η ψήφος μας πρέπει να είναι συνάμα διαμαρτυρίας και ανάπτυξης και ρεαλιστικότητας. Ο τυχοδιωκτισμός των πολιτικών ακόμα και την ύστατη ώρα δυστυχώς όντως ακόμα μας εντυπωσιάζει.

    Ps Oι ανώτεροι άνθρωποι ας πατήσουν επιτέλους από τον καναπέ του σπιτιού τους το κουμπί και να παράγουν ανάπτυξη, θετικά ισοζύγια, καμιά θέση για τους άνεργους γύρω μας, να διασφαλίσουν το βιωτικό μας επίπεδο / ζωή, και αποτέλεσμα μπας και σωθούμε επιτέλους.
    Last edited by natasa; 16-05-12 at 18:23.

  19. #199
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Εχετε μια περιεργη αντιληψη οτι αναπτυξη για τη "χωρα" σημαινει αναπτυξη για το λαο..
    Οπως επισης οτι το κρατος πρεπει να λειτουργει σαν επιχειρηση, σα μαγαζι, πραγμα το οποιο ειναι σωστο για το κρατικομονοπωλιακο σταδιο του καπιταλισμου, αλλα δεν ειναι θετικο για τον κοσμο.
    Επισης ξεχνατε οτι το 2000 η Ελλαδα ειχε αναπτυξη που *@μ@γε και εδερνε και τα μεροκαματα αυξανονταν κατα 77 λεπτα την ημερα και τα ορια συνταξιοδοτησης αυξανονταν.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  20. #200
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    powerbuilderi χώρα θεωρώ ότι είμαστε εμείς, όταν λέω χώρα πάντα εμάς εννοώ σαν σύνολο,

    μη βαζουμε παρομοιώσεις ρε συ ή παίζουμε με τις λέξεις, μαγαζί ή επιχείρηση ή χώρα ή κοκ. όταν παράγεις λιγότερο από αυτά που καταναλώνεις είτε είσαι μεμονωμένο πρόσωπο, είτε σύνολο προφανώς θα δανειστείς και θα έχεις αρνητικό αποτέλεσμα, κοκ.

    Την ανάπτυξη την εννοώ με την υγιή της έννοια. Προφανώς και δε συμφωνώ με το καθεστώς του 2000, ή όπως τα είχαμε τα περασμένα χρόνια όπου είχαμε αρνητικό αποτέλεσμα, όντως τα κάναμε σπίτια, κότερα, αυτοκίνητα με δάνεια, ζούσαμε σα λαός μία πλασματική ζωή, χρεωμένη. Συνέπεια της κακοδιαχέιρισης είναι και η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης, αλλά ας μην ανοιξουμε και το συνταξιοδοτικό, λυπήσου το βρε δε βλέπεις τι γίνεται στο τόπικ?:)

    τα μεροκάματα βέβαια σε μέσο όρο, ιδιωτικού - δημοσίου κτλ ανεξαρτήτως κλάδου δεν ανέβαιναν κατά 77 λεπτά αλλά παραπάνω. Αλλά προφανώς ήταν πλασματική ζωή.

  21. #201
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Συγνώμη ρε μεγάλε αλλά έχεις καταρίψει κάθε έννοια της αγοράς. Πως γίνεται να είσαι top εξαγωγική χώρα στον βωξίτη όταν οι εξαγωγές σου στο προιόν αυτό ετησίως δεν ξεπερνάνε τα 50εκ ευρώ? Όχι απλά δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτά για τα οποία μιλάς αλλά έχεις χάσει τη μπάλα στο σύνολο των λεγόμενών σου.
    Όταν αποκτήσεις μια "ανώτερη ανθρώπινη" ζωή μετά τη χρεοκοπία σε σχέση με τη "μέση απάνθρωπη" ζωή που ζούμε εμείς πριν από αυτή έλα να τα ξαναπούμε. Και που σαι να έχεις και καμιά δραχμή στην τσέπη από τον δικό σου κόπο όμως και όχι των γονιών σου.

    Κι όσο γι αυτά που είπε ο Κώστας τι σχέση έχουμε εμείς με την Ν. Κορέα μια χώρα που όταν χρεοκόπησε είχε μικρότερο χρέος από το δικό μας και ήτανε αν δεν κάνω λάθος στις 10-15 μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη? Και χρέος που δημιουργήθηκε για την στήριξη υποδομών και όχι εξοχικών και κότερων? Έλεος ρε παιδιά τι λέτε τώρα?
    http://thedayaftergr.blogspot.com/2011/10/bauxite.html
    Ε
    ισαι και στον κλαδο.
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  22. #202
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Έχεις ιδέα ποιες είναι οι δυνάμεις μας? Ποιος σου είπε ότι τα 18 δις ήτανε μετρητά? Ομόλογα που θα ενισχύσουν την κεφαλαική τους επάρκεια είναι - αν σου λέει τίποτε αυτό. Πριν πείτε οτιδήποτε φιλτράρετε λίγο αυτά που ακούτε. Μην αρχίζετε σαν τα ωραία που άκουσα ότι θα κάνουν τις καταθέσεις των τραπεζών ανάπτυξη. Και αυτά τα λόγια είναι από άτομα που θέλουν να κυβερνήσουν. Πως είναι δυνατόν να κυβερνήσει κάποιος που δεν καταλαβαίνει ούτε τις βασικές αρχές λειτουργίας του τραπεζικού συστήματος? Δεν έχει σημασία αν συμφωνεί με αυτό ή όχι γιατί και αν ακόμη διαφωνεί πως θα το αλλάξει μορφή αν δεν κατανοεί πως δουλεύει έστω στα βασικά?
    δημητρη της τράπεζες τις έχουν ιδιώτες ΜΕΧΡΙ και την τράπεζα ελλαδος εχουν μετέχουν ΙΔΙΩΤΕΣ..
    ΜΗΠΩΣ λεω εγω τωρα ο ΚΥΡΙΟΣ λαμογιο τραπεζιτης ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ που απο παλιά αρχίζει η δράση του τα 18δις που υπέγραψε τα χρώσταγε ΩΣ κράτος απο τις προηγουμενες λαμογιες τους και βρήκε ευκαιρια μεσα στην ακυβερνησια και καλυψη των ΜΜΕ να τα παραχωρησει ?
    ρε σεις πιο χρεος? το χρεος ειναι ΑΕΡΑΣ μπορει να θεωρηθει απεχθες και να το διαγράψουν ..κοιταξτε λιγο τι εκανε το εκουαδορ Ή ή αμερικη στον πολεμο με το Ιρακ.
    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει την αναπτυξη μας και ολοι εχουν πέσει σαν κορακια σε οτι εχουμε πανω σε αυτη την χώρα τα περνουν μας λεηλατουν,διοριζουν πρωθυπουργους του χεριου τους χωρις να τους εχει εκλεξει ο λαος και κανουν την δουλεια τους (μην πω οτι αλλοι διορισμενοι απο τους απεξω τους λενε τι να κανουν στο backround)

    εγω εχω βαρεθει παντως το κάθε λαμόγιο να βγαίνει και να λεει την δικιά του π@π@ρολογια και θεωρια και οτι δεν υπαρχει αλλη λύση κτλ κτλ..
    Last edited by pao34; 16-05-12 at 19:28.

  23. #203
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Καταρχας μην κανουμε εντελως χαλια το θεμα!Εχουν ηδη ειπωθει χαρακτηρισμοι που παροτι παραπεμπουν σε γιγαντισμο(Μεγαλε!)
    περιεχουν μπολικη μικροτητα!Τεσπα ειναι κριμα να το χαλαμε το επιπεδο τζαμπα και βερεσε για να επιτεθουμε μεσα σε ενα φορουμ
    ο ενας εναντιον του αλλου!Ειναι τοσα πολλα τα quotes που θα μπορουσαν να γινουν στην συγκεκριμενη κατευθυνση,δλδ των προσωπικων επιθεσεων.
    Το θεμα με τον οικονομικο ελεγχο των τραπεζων ξεκιναει εδω και πολυ καιρο.Εχουν γινει τοσες ενεσεις εγγυησεων και ανακεφαλαιοποιησεις
    με χρηματα που δανειζομαστε σαν κρατος απο την τροικα που κατανταει ξεφτιλα να υποστηριζει κανεις οτι φταιμε εμεις στο τελος.
    Η εκθεση της Blackrock για τις τραπεζες που ειναι?Γιατι ειναι εμπιστευτικη?Αρα εφοσον δεν ξερει ο λαος για την κατασταση τους γιατι να μπει εγγυητης
    για αυτες?Και εμενα να μου κοβουν τις παροχες τις ασφαλειας που πληρωνω τοσο καιρο γιατι αυτοι δεν ξερουν τι τους γινετε?
    Οσο για κρατικες τραπεζες,με συγχωρειτε οταν θα λετε για τα ιδρυματα τα τραπεζικα της παλιοτερης εποχης
    και τα συσχετιζετε με τον ορο κρατικες βαλτε και απο διπλα και τον ορο ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ,γιατι αυτο ηταν πανω απο ολα.
    Και απλως αντικατασταθηκαν απο ιδιωτικες ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ παλι,που παιρνουν τηλεφωνα βουλευτες και
    υπουργους για να προωθησουν αιτηματα δανεισμου!Μην τα ξεχναμε αυτα!
    Και δυστυχως οσο υπαρχει αυτο το πολιτευμα οπου για 4 χρονια μπορει ο αλλος να κανει οτι θελει,τοτε οποιο κομμα
    και να ψηφισω ή οποιο κομμα και να βγει λιγο πολυ τα ιδια θα κανει παντα!
    Πρεπει να εισαχθει η ανακλησιμοτητα των αντιπροσωπων με καποιο τροπο στο πολιτευμα,με παραλληλη αλλαγη
    της λειτουργιας τω ΜΜΕ.Να μην μπορει να κανει ο αλλος οτι θελει για οσο καιρο θελει.Γιατι αυτο μας οδηγησε ουσιαστικα στην κατασταση μας.
    Η αλαζονεια των εκαστοτε κυβερνωντων!Η αγαπη για την καρεκλα!

    Και αυτο ειναι το γενικο θεμα στην παγκοσμια πολιτικη σκηνη!Η αμεση δημοκρατια
    ακουγεται ολο και πιο συχνα,αλλα για να γινει εφικτη πρεπει πρωτα να μην ακουμε τα μεσα
    της διαπλοκης.Οποτε ψυχραιμια και ας γραψουμε σαν ανθρωποι μπας και καταληξουμε
    καταρχας στο τι συμβαινει(γιατι πραγματικα κανεις δεν ξερει τι συμβαινει 100%) τωρα και
    αμεσως μετα τι μπορουμε να κανουμε για να το αντιμετωπισουμε
    Last edited by steven300; 16-05-12 at 19:57.

  24. #204
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post
    Οι εξαγωγές ελληνικού βωξίτη ξεπερνούν τα 30 εκατ. ? ετησίως.
    Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις ανάγνωση? Είναι αντιγραφή από το link που έβαλες. Εγώ τι έγραψα "Πως γίνεται να είσαι top εξαγωγική χώρα στον βωξίτη όταν οι εξαγωγές σου στο προιόν αυτό ετησίως δεν ξεπερνάνε τα 50εκ ευρώ?"
    Και θέλεις να μου πεις ότι σε ένα ΑΕΠ 200δις τα 30εκ είναι άθλος? Τι έχεις σπουδάσει ρε μεγάλε? Τι σχέση έχει ο βωξίτης με τα προιόντα διέλασης και έλασης αλουμινίου? Χώρες που δεν έχουν βωξίτη δεν έχουν και παραγωγή προιόντων αλουμινίου? Τι θέλεις να μας πεις τώρα?
    Πες τον καθοδηγητή σου στο κόμα ότι δεν διάβασε καλά το φυλάδιο.

  25. #205
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    Προφανώς και δε συμφωνώ με το καθεστώς του 2000, ή όπως τα είχαμε τα περασμένα χρόνια όπου είχαμε αρνητικό αποτέλεσμα, όντως τα κάναμε σπίτια, κότερα, αυτοκίνητα με δάνεια, ζούσαμε σα λαός μία πλασματική ζωή, χρεωμένη.
    Μια μικρη σημειωση εχουμε ενα απο τα μικροτερα(αν οχι το μικροτερο) ιδιωτικο χρεος προς το ΑΕΠ μας σε ολοκληρη την ευρωζωνη.Εξου και ο
    σχετικα ιδιαιτερος χαρακτηρας του χρεους μας!Οτι κατα βαση ειναι δημοσιο,και αυτο σιγουρα δεν δημιουργηθηκε με το κοτερο ή τα σπιτια(εγω προσωπικα δεν εχω κανενα απο τα δυο
    και πιστευω και πολλοι αλλοι).Ας σταματησουμε να λεμε αυτα που μας λεει συνεχεια το μπλοκ της DIGEA και των Κρατικων(Κομματικων) ΜΜΕ.Δεν
    ειναι αυτη η πραγματικοτητα!
    Last edited by steven300; 16-05-12 at 20:33.

  26. #206
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by pao34 View Post
    δημητρη της τράπεζες τις έχουν ιδιώτες ΜΕΧΡΙ και την τράπεζα ελλαδος εχουν μετέχουν ΙΔΙΩΤΕΣ..
    ΜΗΠΩΣ λεω εγω τωρα ο ΚΥΡΙΟΣ λαμογιο τραπεζιτης ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ που απο παλιά αρχίζει η δράση του τα 18δις που υπέγραψε τα χρώσταγε ΩΣ κράτος απο τις προηγουμενες λαμογιες τους και βρήκε ευκαιρια μεσα στην ακυβερνησια και καλυψη των ΜΜΕ να τα παραχωρησει ?
    ρε σεις πιο χρεος? το χρεος ειναι ΑΕΡΑΣ μπορει να θεωρηθει απεχθες και να το διαγράψουν ..κοιταξτε λιγο τι εκανε το εκουαδορ Ή ή αμερικη στον πολεμο με το Ιρακ.
    Το αν έχουν μετοχές και ιδιώτες στην τράπεζα της Ελλάδος σε τι πιστεύεις ότι αλλάζει το ρόλο της? Καταρχήν ξέρεις ποιο είναι το αντικείμενο της τράπεζας της Ελλάδος? Τι ακριβώς εννοείς για τον Παπαδήμο γιατί δεν βγάζω άκρη με αυτά που λες. Τι σχέση έχει η ανακεφαλεοποίηση των τραπεζών με τον Παπαδήμο και το παρελθόν του?
    Κι αφού πιστεύεις ότι το χρέος είναι αέρας είμαι διαθετιμένος να δανειστώ τα χρήματά σου και μετά να το θεωρήσω επαχθές και να το διαγράψω.

    Μια μικρη σημειωση εχουμε ενα απο τα μικροτερα(αν οχι το μικροτερο) ιδιωτικο χρεος προς το ΑΕΠ μας σε ολοκληρη την ευρωζωνη.Εξου και ο
    σχετικα ιδιαιτερος χαρακτηρας του χρεους μας!Οτι κατα βαση ειναι δημοσιο,και αυτο σιγουρα δεν δημιουργηθηκε με το κοτερο ή τα σπιτια
    Σκέφτηκες ποτέ ότι λόγω της αύξησης του δημόσιου χρέους δεν χρειάστηκε να αυξηθεί το ιδιωτικό γιατί δανειζόταν το κράτος για να μας "ταίζει" είτε σαν εργοδότης είτε σαν πελάτης είτε πολλές φορές κάτω από το τραπέζι? Σκέψου λίγο και θα καταλάβεις. Απλά οικονομικά είναι.


    Κοιτάξτε ειδικά οι νεότεροι αν θέλετε να πολεμήσετε, να αλλάξετε, να αναδιαρθρώσετε, πείτε το όπως θέλετε, το αντίπαλο δέος πρέπει να κατανοήσετε πως λειτουργεί. Ειδάλλως το "τέρας" πάντα θα βρίσκει τρόπους να βγαίνει στην επιφάνεια και εσείς να πέφτετε όλο και πιο κάτω.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς (ανάλογα σε ποια θέση βρίσκεται ο καθένας μας) η γνώση είναι δύναμη και τα γραφόμενά σας δείχνουν ότι δεν την έχετε. Κι όποιος δεν έχει γνώση είναι ο πλέον κατάλληλος για χειραγώγηση ασχέτως πολιτικών πιστεύω.
    Last edited by DimitrisK; 16-05-12 at 20:42.

  27. #207
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Οι εξαγωγές ελληνικού βωξίτη ξεπερνούν τα 30 εκατ. ? ετησίως.
    Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις ανάγνωση? Είναι αντιγραφή από το link που έβαλες. Εγώ τι έγραψα "Πως γίνεται να είσαι top εξαγωγική χώρα στον βωξίτη όταν οι εξαγωγές σου στο προιόν αυτό ετησίως δεν ξεπερνάνε τα 50εκ ευρώ?"
    Και θέλεις να μου πεις ότι σε ένα ΑΕΠ 200δις τα 30εκ είναι άθλος? Τι έχεις σπουδάσει ρε μεγάλε? Τι σχέση έχει ο βωξίτης με τα προιόντα διέλασης και έλασης αλουμινίου? Χώρες που δεν έχουν βωξίτη δεν έχουν και παραγωγή προιόντων αλουμινίου? Τι θέλεις να μας πεις τώρα?
    Πες τον καθοδηγητή σου στο κόμα ότι δεν διάβασε καλά το φυλάδιο.
    Με συγχωρεις διαβασα λαθος.
    Μιλαμε για 30εκ ΕΞΑΓΩΓΩΝ οχι παραγωγης, την παραγωγη πρεπει να συγκρινεις με το ΑΕΠ. Τελειωνω οικονομικο. Nevermind. Δε λεω οτι ειναι αθλος, λεω οτι δε χρειαζομαστε εισαγωγη βωξιτη, ωστε να καταρρευσει ο κλαδος μετα την χρεοκοπια. Η πρωτη υλη του αλουμινιου βωξιτης δεν ειναι; Τι εννοεις τι σχεση εχουν;
    Δεν ανηκω σε κανενα κομμα, δεν εχω καθοδηγητη.
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  28. #208
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post
    Με συγχωρεις διαβασα λαθος.
    Μιλαμε για 30εκ ΕΞΑΓΩΓΩΝ οχι παραγωγης, την παραγωγη πρεπει να συγκρινεις με το ΑΕΠ. Τελειωνω οικονομικο. Nevermind. Δε λεω οτι ειναι αθλος, λεω οτι δε χρειαζομαστε εισαγωγη βωξιτη, ωστε να καταρρευσει ο κλαδος μετα την χρεοκοπια. Η πρωτη υλη του αλουμινιου βωξιτης δεν ειναι; Τι εννοεις τι σχεση εχουν;
    Δεν ανηκω σε κανενα κομμα, δεν εχω καθοδηγητη.
    Πες τον καθηγητή τότε που σας τα λέει να ξαναγυρίσει στο θρανίο. Η τιμή του πρωτόχυτου αλουμινίου που χρησιμοποιείται για την παραγωγή διελασμένων ή πλατιών προιόντων καθορίζεται παγκοσμίως από το London Metal Exchange, εκφρασμένη σε USD και όχι από την τιμή του βωξίτη η οποία ακολουθεί το LME. Συνεπώς έχει δεν έχει μια χώρα βωξίτη είναι το ίδιο και αυτό για τη βιομηχανία παραγωγής προιόντων αλουμινίου.
    Και αφού είσαι μελλοντικός οικονομολόγος σκέψου μια χρεοκοπία και ένα εθνικό νόμισμα ποιους κάνει πλουσιότερους και ποιους φτωχότερους. Απλές λογικές που δυστυχώς στην Ελλάδα του 2012 φαντάζουν hyper space science.

  29. #209
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    steven ούτε εγώ έχω κότερα:) και μεγάλη ζωή, συμφωνώ ρε φίλε να μη χαλιόμαστε

    Παιδιά εγώ κουράστηκα και δε θέλω να χαλάσω την καρδιά μου, έτσι κι αλλιως την εμπειρία μου από αυτά που βλέπω στον ιδιωτικό τομέα από μέσα στη ζωή μου καταθετω. Την ιδιότητα μου τη δήλωσα εξαρχής και βάσει αυτής μίλησα. Στην ιδιότητά μου ήθελα να προσθέσω ότι δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι μου :) και η άποψη μου είναι μόνο από τη γύρα στην αγορά και μπαίνοντας σε επιχείρησεις αυτής.

    Απλά ήθελα να ρωτήσω κάτι?

    Γιατί δε γίνονται απλές και καθαρές τοποθετήσεις του στυλ, ξέρεις Νατάσα:

    - Ναι θέλω να χρεοκοπήσουμε,
    - Ναι δεν με νοιάζει αυτή τη στιγμή ότι χάνονται θέσεις εργασίας ή πως δημιουργούνται, ούτε με νοιάζει εμένα προσωπικά να τις κρατήσω, δεν είναι η προτεραιότητά μου,
    - Δε με ενδιαφέρει αν παράγουμε λιγότερα απ όσα καταναλώνουμε,
    - Για μένα δε θα πω στο παιδί μου να παράγει και να δημιουργεί, είναι "μεσοαστικό", αλλά ότι μπορεί να κρίνει και να φαίρεται με την ίδια βαρύτητα απλά και μόνο από ότι έχει μάθει από τα blog,
    - Δε με ενδιαφέρει κι αγνοώ την πρακτική εμπειρία των ανθρώπων,
    - Θέλω καθεστώς Αλβανίας του Χότζα.
    - Δε με νοιάζει να κλείσουν οι επιχειρήσεις,

    κοκ

    Δε θέλω να έρθουμε σε αντιπαράθεση, απλά μπαίνουμε σε ένα κυκεώνα σκέψεων, εγώ προσπαθώ να ακολουθήσω πώς ξαφνικά το επιχείρημα σε συγκεκριμένη τοποθέτηση φέρνει και κάτι άλλο στο τραπέζι, και γίνεται αντίδραση απλά για την αντίδραση, αλλά και ξαφνικά κάποιοι να έχουν γνώση για τα πάντα ανεξαρτήτως ιδιότητας κι εμπειρίας.
    Ας έρθει κάποιος απλά και σεβαστά να δηλώσει την άποψη του τι θέλει, ξεκάθαρα όμως όχι γύρω γύρω και κυρίως χωρίς να χρησιμοποιούνται τσιτάτα ή απλοικές γενικεύσεις, και να αντιδρούμε για την αντίδραση, να συμφωνήσουμε όμορφα κι ωραία στο τέλος της ημέρας ότι διαφωνούμε κι ότι απλά έχουμε άλλη φιλοσοφία ζωής.

  30. #210
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    συζητηση κανουμε ρε σεις :p δημητρη ψάξε λίγο για το τι εστι παπαδημος.Φυσικα και εχουν σχέση οι τράπεζες με τον παπαδήμο Αλλιως δεν θα τον βαζανε σε αυτη την θέση (τωρα βαλαν αλλο με επιθετο ΠΙΚΡΑΜΕΝΟ..δηλαδη κλαιω απο τα γελια ΜΟΝΟ και μονο απο το επιθετο ,δεν το ξερω τον ανθρωπο ετσι :p)


 
Page 7 of 22 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επαγγελματικοί Αγώνες MMA Στην Ελλάδα!!
    By zenclub in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-11, 01:50
  2. Udo's 3-6-9 Oil Blend στην Ελλάδα
    By tolismann in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-07, 02:32
  3. IFBB αγωνες στην Ελλαδα...?
    By erestikosv in forum Νέα Bodybuilding Aπό Ελλάδα
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-07, 07:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •