Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 29 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 862

Thread: Comrade.

  1. #61
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    clean and jerk δλδ? τι διαφορα εχει?

    επισης κατι ακομα....στις military λες οι φτερνες ειναι ενωμενες?? με εχετε μπερδεψει με την ορολογια! :P το OHP τι ειναι???
    Η διαφορά είναι στο clean and press, αφού κάνεις το clean, δεν κάνεις την εκρηκτική κίνηση push-jerk, παρά μόνο κάνεις press τα κιλά από τις κλείδες.Δες εδώ http://www.youtube.com/watch?v=3nJrYPVJ88M

    Όσων αφορά την άλλη σου ερώτηση, ούτε εγώ το ήξερα αυτό που είπε ο Παναγιώτης.Έτσι όπως το έθεσε, military press δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, μόνο ohp(overhead press), δηλαδή με τα πόδια ανοιγμένα στο φάρδος των ώμων περίπου.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  2. #62
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    τι κανει ο τυπος στο video ρε??? πωπω,δυναμη....
    αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης για τη συγκεκριμενη ασκηση. ετσι οπως εγω το βλεπω τα κιλα που μπορεις να κανεις clean ειναι λιγα για press. τι νοημα εχει η ασκηση? οσο για τη διαφορα OHP και military περιμενω ;)

  3. #63

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Μirmidon κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και φυσικά ανταποδίδω...
    Γιατί λες πως είναι λιγότερα τα κιλά στο clean από ότι στο press?Εγώ π.χ. μπορώ να κάνω clean 80 κιλά αλλά δεν μπορώ να τα κάνω press.
    To push-jerk έχει να κάνει πως στην ουσία την μπάρα την ξεκολλάς από τους ώμους σου κάνοντας 1/4 κάθισμα ενώ σχεδόν την ίδια στιγμή αναλαμβάνουν να κάνουν lock out την κίνηση τα χέρια.Η διαφορά στις Military και στις OHP είναι αυτή που είπα παραπάνω.Τώρα εντάξει οκ αυτό λίγη σημασία έχει...αρκεί κάποιος να κάνει αυτήν την κατά τ'άλλα ξεχασμένη και όμως πιο σημαντική άσκηση για βελτίωση δύναμης του άνω σώματος.Πολλοί πλέον κάνουν πιέσεις ώμων καθιστοί και τις ονομάζουν OHP,Military, και 'γω δεν ξέρω τί άλλο?@!?!ΠΦ!

    Τo CP φαντάσου πως ο Wendler το έχει βάλει κανονικά στο 5/3/1 του σαν βασικό lift και προτείνει σε όποιον θέλει να το κάνει πριν το SQ/DL για την έκρηκτικότητα...μωρέ εάν μπορούσα θα έκανα και Standing Side Press αλλά κάπου κολλάω ακόμη :)

  4. #64
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    τι κανει ο τυπος στο video ρε??? πωπω,δυναμη....
    αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης για τη συγκεκριμενη ασκηση. ετσι οπως εγω το βλεπω τα κιλα που μπορεις να κανεις clean ειναι λιγα για press. τι νοημα εχει η ασκηση? οσο για τη διαφορα OHP και military περιμενω ;)
    Η αλήθεια είναι οτι η ερωτησή σου ειναι απόλυτα λογική αλλα... Το clean'n'press ήταν μια αρκετά αμφιλογόμενη τεχνηκή και γιαυτό και σταμάτησε να υπάρχει στους ολυμπιακούς αγώνες. Γιατί οπως λες και εσύ εφόσον τα κιλά που κάνεις press δεν μπορούν να είναι σε καμία περίπτωση παραπάνω απο αυτα που κανεις clean τότε ποιο το νόημα ολης της κίνησης? Έτσι σιγά σιγά η lifters εκείνης της εποχής ανέπτυξαν μια τεχνηκή λίγο ανορθοδοξη για να σηκωνουν παραπάνω κιλά στο press. Έκαναν μία ταλάντωση στην μέση σπρώχνοντας τα κιλά προς τα πάνω και μετά έσπαγαν την μέση τους ωστε να μπουν κάτω απο τα κιλά χωρις όμως να κουνίσουν τα πόδια τους. Στην συνέχεια ίσιωναν την μέση και τα κιλά φενομενικά είχαν σηκωθεί μόνο με τα χέρια πρακτικά όμως είχε βοηθίσει όλο το σώμα. Αυτό ομως απο πολλούς θεωρήθηκε "κλεψιά" και υπήρχε διαφωνία μεταξύ κριτών για το ποιά είναι έγκυρη εκτέλεση και ποιά όχι. Οπότε καταργηθηκε αυτή η μέθοδος από τους αγώνες. Σίγουρα για κάποιον που θέλει να βελτιώσει την δύναμη στους ώμους το press εκείνης της εποχής δεν έχει νόημα.

    Δες την μέθοδο απο το πλαι.
    http://www.youtube.com/watch?v=7erVblY7aiU
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  5. #65

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    δεν εχω συγκεκριμενο λινκ η καποιο βιβλιο απλα το ειχα ακουσει δεν ξερω κατα ποσο ισχυει σαν μεθοδος αυξησης του 1ρμ

    στις σουμο deadlifts πρεπει να παιζω οσa κ στις conventional?
    Συνήθως στις Sumo παίζουμε περισσότερα κιλά.Είναι και ελαφρώς "μικρότερη" διαδρομή(WSB style)από το starting position μέχρι το lockout :)
    Last edited by _Akaloupotos_; 24-11-11 at 18:23.

  6. #66

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by digitalboy View Post
    Η αλήθεια είναι οτι η ερωτησή σου ειναι απόλυτα λογική αλλα... Το clean'n'press ήταν μια αρκετά αμφιλογόμενη τεχνηκή και γιαυτό και σταμάτησε να υπάρχει στους ολυμπιακούς αγώνες. Γιατί οπως λες και εσύ εφόσον τα κιλά που κάνεις press δεν μπορούν να είναι σε καμία περίπτωση παραπάνω απο αυτα που κανεις clean τότε ποιο το νόημα ολης της κίνησης? Έτσι σιγά σιγά η lifters εκείνης της εποχής ανέπτυξαν μια τεχνηκή λίγο ανορθοδοξη για να σηκωνουν παραπάνω κιλά στο press. Έκαναν μία ταλάντωση στην μέση σπρώχνοντας τα κιλά προς τα πάνω και μετά έσπαγαν την μέση τους ωστε να μπουν κάτω απο τα κιλά χωρις όμως να κουνίσουν τα πόδια τους. Στην συνέχεια ίσιωναν την μέση και τα κιλά φενομενικά είχαν σηκωθεί μόνο με τα χέρια πρακτικά όμως είχε βοηθίσει όλο το σώμα. Αυτό ομως απο πολλούς θεωρήθηκε "κλεψιά" και υπήρχε διαφωνία μεταξύ κριτών για το ποιά είναι έγκυρη εκτέλεση και ποιά όχι. Οπότε καταργηθηκε αυτή η μέθοδος από τους αγώνες. Σίγουρα για κάποιον που θέλει να βελτιώσει την δύναμη στους ώμους το press εκείνης της εποχής δεν έχει νόημα.

    Δες την μέθοδο απο το πλαι.
    http://www.youtube.com/watch?v=7erVblY7aiU
    Σωστόοοοοοοος!+1

  7. #67

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Πέμπτη 24/11

    4 αυγά ολόκληρα+4 ασπράδια+1,5 σκουπ κουάκερ+λίγο λάδι+κοτόπουλο
    200 κοτόπουλο+λάδι+σαλάτα+λίγη σοκολάτα
    200 κοτόπουλο+λάδι+ταχίνι+λίγη σοκολάτα
    2 αυγά+4 ασπράδια+200 κοτόπουλο+2 σκουπ κουάκερ+λάδι
    6 εσπρέσο ως ώρας

  8. #68
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Από που προμηθεύεσαι το πουλερικό;

    Είναι ένας χασάπης πάνω απ΄το σπίτι μου και λέω να πάω να του κάνω παζάρια να μου αφήνει το φιλέτο 5.5 το κιλό να 'ουμ.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  9. #69
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Μirmidon κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και φυσικά ανταποδίδω...
    Γιατί λες πως είναι λιγότερα τα κιλά στο clean από ότι στο press?Εγώ π.χ. μπορώ να κάνω clean 80 κιλά αλλά δεν μπορώ να τα κάνω press.
    To push-jerk έχει να κάνει πως στην ουσία την μπάρα την ξεκολλάς από τους ώμους σου κάνοντας 1/4 κάθισμα ενώ σχεδόν την ίδια στιγμή αναλαμβάνουν να κάνουν lock out την κίνηση τα χέρια.Η διαφορά στις Military και στις OHP είναι αυτή που είπα παραπάνω.Τώρα εντάξει οκ αυτό λίγη σημασία έχει...αρκεί κάποιος να κάνει αυτήν την κατά τ'άλλα ξεχασμένη και όμως πιο σημαντική άσκηση για βελτίωση δύναμης του άνω σώματος.Πολλοί πλέον κάνουν πιέσεις ώμων καθιστοί και τις ονομάζουν OHP,Military, και 'γω δεν ξέρω τί άλλο?@!?!ΠΦ!

    Τo CP φαντάσου πως ο Wendler το έχει βάλει κανονικά στο 5/3/1 του σαν βασικό lift και προτείνει σε όποιον θέλει να το κάνει πριν το SQ/DL για την έκρηκτικότητα...μωρέ εάν μπορούσα θα έκανα και Standing Side Press αλλά κάπου κολλάω ακόμη :)
    Αυτο λεω,akaloupote,τα κιλα που κανεις clean ειναι παραπανω..και οσο βελτιωνεις τεχνικη θα μεγαλωνει ακομα η διαφορα...προσωπικα με φοβιζει λιγο η τεχνικη του press οπως την ειδα τουλαχιστον στο κτηνος στο video. Ισως η ασκηση εχει λογικη αν κανεις το clean για conditioning και εκρηκτικοτητα και το press να το παιζεις με δυναμη. Λεω μια αποψη. Αλλιως παιζει clean & press με το press να ειναι Push press (λιγο λιγοτερο απο το Jerk του Δημα δλδ σαν τεχνικη). Με μπριζωσες τωρα και θα μου φυγει καμια μπαρα στο gym και ειχα πει να αφησω τις τεχνικες αυτες... :)

  10. #70

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Από που προμηθεύεσαι το πουλερικό;

    Είναι ένας χασάπης πάνω απ΄το σπίτι μου και λέω να πάω να του κάνω παζάρια να μου αφήνει το φιλέτο 5.5 το κιλό να 'ουμ.
    Makro!:) Συμφέρει πάαααααρα πολύ,ειδικά στη Vodka :) χαχαχαχαχαχαχα

  11. #71

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Πέμπτη 24/11
    όσο πάει και αισθάνομαι πιο δυνατός και γερός....λοιπόν:

    SQ:5x5@95(ανεβάζω στην επόμενη προπόνηση)εδώ να παρατηρήσω πως έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η έκρηξή μου,πράγμα που θεωρώ οφείλεται στα cleans,snatches..η μεγάλη ευχάριστη έκπληξη της ημέρας :)
    CP:5x3@55
    Pullups:5x5

    Mirmidon ρε συ,μην κοιτάς την τεχνική από εκείνον εκεί,ψάξε την από τον Coach Rip.Έλα έλα αφού σ'αρέσει να πούμε λολ,θα δεις πολλά,πάρα πολλά παράπλευρα οφέλη που δεν είναι άμεσα παρατηρήσιμα(εκτός από το ότι οι τραπέζιοι θα γίνουν μοσχάρια από τα επολέ)αλλά θα το καταλάβεις περισσότερο στις άλλες κινήσεις σου φίλε :)

  12. #72
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Makro!:) Συμφέρει πάαααααρα πολύ,ειδικά στη Vodka :) χαχαχαχαχαχαχα
    Χαχαχα, αυτό να λέγεται.Κάπου άκουσα βέβαια ότι από Νοέμβριο με φοιτητικό πάσο δεν μπαίνεις, οπότε QQ for me.
    Παίρνεις αυτό το φιλέτο που έχει 5.5/κιλό; Αξίζει..; Φίλοι που κάνουν διατροφή μου έχουν πει οτι δεν παλεύεται από γεύση..
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  13. #73
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Mirmidon: μην δοκιμάσεις ούτε για πλάκα να κάνεις clean&press όπως το κάνουν αυτα τα τέρατα, μιλάμε για ανθώπους με δύναμη από άλλο πλανήτη. Το να λυγίσεις την σπονδυλική σου στήλη με τέτοιο τρόπο κρατόντας και κιλά απο πάνω...bad idea! Πάντως όπως λεει ο Akaloupotos με χαμηλά κιλά είναι καλή άσκηση την έχω κάνει και εγώ με 50-60 κιλάκια.
    Last edited by digitalboy; 25-11-11 at 00:02.
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  14. #74

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Χαχαχα, αυτό να λέγεται.Κάπου άκουσα βέβαια ότι από Νοέμβριο με φοιτητικό πάσο δεν μπαίνεις, οπότε QQ for me.
    Παίρνεις αυτό το φιλέτο που έχει 5.5/κιλό; Αξίζει..; Φίλοι που κάνουν διατροφή μου έχουν πει οτι δεν παλεύεται από γεύση..
    χαχα γιατί ρε?Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει καμία διαφορά από αυτό του χασάπη,όχι ότι με πολυ-νοιάζει κιόλας λολ Κοίτα μπαίνω με ΑΦΜ οπότε για το πάσο δεν γνωρίζω αλλά γιατί να το καταργήσουν ρε συ?

  15. #75

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Παρασκευή 25/11
    RHCP

    Σήμερα έχει λίγο τρέξιμο έξω στο λόφο πάνω από το σπίτι μου ή αλλιώς στο διάδρομο στο σπίτι εάν δεν βαρεθώ εν τέλει(λολ)

    5 βασικά πράγματα για Strength Training:
    1)<5 επαναλήψεις-μπορείς να είσαι πολύ πιο συγκεντρωμένος από το να κάνεις 25 επαναλήψεις(αντίθετα με το τί πιστεύουν οι περισσότεροι οι πιο πολλοί τραυματισμοί δεν συμβαίνουν κατά την προσπάθεια της 1 RM αλλά σε σετ με πολύ περισσότερρες επαναλήψεις.)
    2)3-5' διάλειμμα μεταξύ των σετ(μην ακούς τον γυμναστή σου,θέλει να σε διώξει από το γυμναστήριο σε 30',υπάρχουν κ'άλλοι που θέλουν κάνουν στο αγαπημένο σου πεκ-ντεκ καθημερινά χααχαχαχαχα)
    3)δεν προπονούμε μία κίνηση πάνω από 5 φορές την εβδομάδα(εκτός και εάν ανήκεις στην εθνική ομάδα Α.Β.)
    4)ποτέ failure(σκέψου το,ούτε το υπερπολύτιμο protein-shake σου δεν θα μπορείς να κουνήσεις AMEΣΩΣ ΜΕΤΑ την προπόνησή(μετακόμιση) σου(εναλλακτική εδώ-πάρε φραπιέρα και συνέχισε να προπονείσαι σε failure)
    5)get your shit together and do a couple o' squats(α ναι ξέχασα,δεν κάνεις πόδια,περπατάς πολύ στη δουλεία σου)
    Εμπλουτισμένο με ειρωνική-χιουμοριστική διάθεση

    POWER TO YOU!!
    Last edited by _Akaloupotos_; 25-11-11 at 13:58.

  16. #76
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    ωραιος ο akaloupotos...

  17. #77
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    καμια φορα φτανω κ στο failure εγω σε προπονηση δυναμης για διαφορετικο ερεθισμα στις μυικες ινες αν κ δεν ξερω αν με βοηθαει το εχω δει κ σε αλλα λογκς παντως

    ακαλουπωτε οταν λες 5επι5 πουλ απς εννοεις με το σωματικο βαρος η βαζεις κ κιλα?οι βυθισεις σαρεσουν ?ποσες εχεις μαξ εχεις μετρησει ποτε?

  18. #78

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    καμια φορα φτανω κ στο failure εγω σε προπονηση δυναμης για διαφορετικο ερεθισμα στις μυικες ινες αν κ δεν ξερω αν με βοηθαει το εχω δει κ σε αλλα λογκς παντως

    ακαλουπωτε οταν λες 5επι5 πουλ απς εννοεις με το σωματικο βαρος η βαζεις κ κιλα?οι βυθισεις σαρεσουν ?ποσες εχεις μαξ εχεις μετρησει ποτε?
    Μη φθάνεις failure.Όχι σε strength training.

    Ναι Κώστα με το σωματικό βάρος και μόνο.Ναι ρε φίλε,βυθίσεις έκανα σχεδόν κάθε μέρα αλλά μια μέρα απλά τις σταμάτησα,δεν ξέρω απλά δεν μου έβγαινε να κάνω άλλο βυθίσεις,δεν μου ταίριαζε,δεν την ήθελα και δεν την κάνω πλέον.Ίσως κάποια στιγμή την κάνω πάλι....ναι με το σωματικό μου βάρος κάνω 20-25 και έκανα και με 35κιλο αλτήρα 5άρες.

  19. #79

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ευτυχώς σήμερα θα κοιμηθούμε νωρίς γιατί άυριο έχει "εφημερία" λολ

    4 αυγά ολόκληρα+4 ασπράδια+100 κοτόπουλο+λάδι
    200 κοτόπουλο+ρύζι+λάδι+σάλτσα(δεν θυμάμαι εάν έφαγα και ταχίνι)
    250 κότοπουλο+λάδι+σαλάτα(σοκολάτα)
    250 κοτόπουλο+λάδι+ταχίνι(σοκολάτα)
    γιαούρτι+ταχίνι

  20. #80

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Αυτός,αυτός ο "σατανάκος" (λολ) ο Κ72 με έχει μπριζώσει με Coan/Phllipi...όταν φθάσω τα 110 5x5 και τα 65 5x5 θα το μπω.

  21. #81

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Αυτός,αυτός ο "σατανάκος" (λολ) ο Κ72 με έχει μπριζώσει με Coan/Phllipi...όταν φθάσω τα 110 5x5 και τα 65 5x5 θα το μπω.
    Με φώναξε κανείς;
    Από Δευτέρα ξαναμπαίνω.

  22. #82

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    χαχα καλά και εγώ από Δευτέρα θα κάνω bulking χαχαχα πάντως σοβαρά ρε φίλε,θα το ξεκινήσω,μπορεί όμως και κανα Smolov(που λέγαμε,αν και ξέρω πως μάλλον δεν υπάρχει νόημα εκεί)το σκέφτομαι από τώρα όμως πάλι με specialaziation....

  23. #83

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Σάββατο 26/11

    CP:5x5@55(ανεβάζω κιλά στην επόμενη προπόνηση)
    Snatches:5x2@45(τί ωραία άσκηση....)
    Pullups:5x5

    Όλα πάνε καλά,σταθερός στο σωματικό μου βάρος και προχωράμε.
    Yogi instructor σήμερα σε ΑΛΛΑ γέλια λέμε...ΛΟΛαρα!

  24. #84

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Σκέψεις για το C/P που θα είναι το επόμενο πρόγραμμά μου:

    Πώς θα χωρέσω το Cοan/Phil με τα άλλα lifts?Aπλά ΔΕΝ γίνεται να χωρέσω το specialization με κάτι σαν το 5/3/1 ή κάτι ανάλογο,θα ήταν ας πούμε σαν να προσπαθούσα να βάλω Smolov στον Korte,με πιάνεις έτσι??Να βάλω τα υπόλοιπα σε "safe mode" και την week 5 που στην ουσία είναι deload να κάνω max -out στο SQ για να τεστάρω πού βρίσκομαι σε δύναμη??Eπίσης το volume από το week 3 και μετά είναι τρελό.Να το πάω μέχρι το week 4 όπου και πάλι θα είμαι πάνω από το PR μου?
    Ένα πλάνο που σκέφτομαι είναι το εξής:
    1)Coan/Phil
    2)Press,snatches
    3)REST
    4)light snatches,FSQ,PC
    5)Press
    6)χαλαρή αερόβια
    7)REST

    Είναι ένα πλάνο...θα δούμε τί θα γίνει μέχρι τότε...
    Όποιος έχει να προτείνει κάτι ας το πει τώρα ή ας σωπάσει για πάντα(λολ)

  25. #85

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Mother Russia do not suffer i know u'r bold enough i've been around the world and i have seen your love
    Γιατί δεν μπορώ να κάνω edit?
    Καλημέρα comrades!

    Επειδή κάποιος με ρώτησε πώς γίνεται το week 5 στο Coan/Phil να είναι deload ενώ έχει 3x3@80%,πρώτον όντως αυτό είναι deload στο intensity,είναι φανερό αυτό και δεύτερον....όσο παράξενο και εάν ακουστεί έχει γίνει ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ COAN/PHILLIPI προγράμματα και αντί για 3x3@80% είναι 1x3@80%. Btw o Ed Coan ποτέ δεν πήρε μέρος στη δημιουργία του προγράμματος,ο Mark Phillipi το έφτιαξε για τον πρώτο.
    Οπότε για το SQ μάλλον θα το κρατήσω είτε στο 90% με μονές,είτε 3x3,3x5..προφανώς εάν το αφήσω για 10 βδομάδες θα με πάει λίγο πίσω.Eκτός και εάν κρατήσω FSQ γα να βοηθήσω όσο γίνεται το DL...ή να δώσω μια WSB approach και να αλλάζω SQ κάθε εβδομάδα?Ή τίποτα από όλα αυτά και να χαλαρώσω??!! χαχαχα
    Προφανώς έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για να μπω σε αυτό το πρόγραμμα αλλά οκ,μέσα από τους προβληματισμούς γινόμαστε σοφότεροι.(πσσσσσσσσ....)
    K72,DigitalBoy,Mirmidon,Leo, δώστε feedback ρε lol

    MAY THE FORCE BE WITH YOU.
    Last edited by _Akaloupotos_; 27-11-11 at 13:41.

  26. #86

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Kυριακή 27/11
    Μπορεί να κάνω λίγο περπάτημα έξω με μουσική ή μπορεί και τίποτα,θα δείξει,πάντως ό,τι και να κάνω θα φροντίσω να έχω στο νου μου πάντα το αυριανό σκουότ που σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται "αντρικό" Λολ(5x5@100)

  27. #87
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Καλημέρα comrade!

    Δυστυχώς, βγαίνω έξω από τα νερά μου, δεν έχω μελετήσει τόσο διεξοδικά τα προγράμματα δύναμης, οπότε δεν μπορώ να εκφράσω και άποψη, με πιάνεις αδιάβαστο:)
    Πρέπει να συναντηθούμε Πάτρα για κανένα ιδιαίτερο μου φαίνεται, λολ.Μιλούσα και με τον Άλεξ και λέγαμε το ίδιο.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  28. #88

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Εγώ αν το ξανάκανα θα κρατούσα τα σκουώτ χαμηλά, παράδειγμα μια φορά την εβδομάδα speed sets 6-8*3. Το έκανα με τα σκουώτ να "τρέχουν" στο 531 και έφτασα μέχρι την ένατη εβδομάδα διότι ψιλοκαηκα...

  29. #89
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Kυριακή 27/11
    Μπορεί να κάνω λίγο περπάτημα έξω με μουσική ή μπορεί και τίποτα,θα δείξει,πάντως ό,τι και να κάνω θα φροντίσω να έχω στο νου μου πάντα το αυριανό σκουότ που σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται "αντρικό" Λολ(5x5@100)
    Γειά σου Akaloupote θηρίο, εμένα η γνώμη μου είναι να μην πειραματίζεσαι πολύ με προχωριμένα προγράματα δύναμης, μείνε συγκεντρομένος σε βασικά και απλά πράγματα και προσπάθησε να τα δώσεις όλα εκεί. Από ότι έχω καταλάβει έχουμε πανω κάτω ίδια stats (εγω: 1,85 89 κιλα 11-12% bf) και τα max μου είναι λίγο πιό χαμηλά απο τα δικά σου. Ο Κ72 δεν είναι καλό παράδειγμα :P :P γιατί είναι πιο προχωριμένος lifter και αρκετά πιο βαρής απο εμάς και είναι λογικό να έχει χρησιμοποίσει πιο προχωριμένες μεθοδους και προπονήσεις. Προσωπικά εγω εάν δεν σπάσω τα 150-160 κιλά squat+deadlift δεν θα το εγκαταλήψω το 5χ5. Απο εκεί και πέρα κατι που μου άρεσε σαν ιδέα στις προπονήσεις σου είναι το 5χ5 pullups και σκεφτομαί να το βάλω και εγώ. Όσο για την αυριανή προπόνηση μην μασάς τα 5χ5χ100 θα σου βγουν σαν παιχνιδάκι, εγώ θελω να πάω στα 105 αυτήν την εβδομάδα, απο θέμα δύναμης το έχω η τεχνική είναι το θέμα. Τέλος κάτι που με βοηθάει πολυ ψυχολογικά στα squats είναι ο spotter δεν ξέρω αν έχεις παντως εγώ όταν δεν φοβάμαι τα βγάζω όλα ευκολότερα.
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  30. #90

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by digitalboy View Post
    Γειά σου Akaloupote θηρίο, εμένα η γνώμη μου είναι να μην πειραματίζεσαι πολύ με προχωριμένα προγράματα δύναμης, μείνε συγκεντρομένος σε βασικά και απλά πράγματα και προσπάθησε να τα δώσεις όλα εκεί. Από ότι έχω καταλάβει έχουμε πανω κάτω ίδια stats (εγω: 1,85 89 κιλα 11-12% bf) και τα max μου είναι λίγο πιό χαμηλά απο τα δικά σου. Ο Κ72 δεν είναι καλό παράδειγμα :P :P γιατί είναι πιο προχωριμένος lifter και αρκετά πιο βαρής απο εμάς και είναι λογικό να έχει χρησιμοποίσει πιο προχωριμένες μεθοδους και προπονήσεις. Προσωπικά εγω εάν δεν σπάσω τα 150-160 κιλά squat+deadlift δεν θα το εγκαταλήψω το 5χ5. Απο εκεί και πέρα κατι που μου άρεσε σαν ιδέα στις προπονήσεις σου είναι το 5χ5 pullups και σκεφτομαί να το βάλω και εγώ. Όσο για την αυριανή προπόνηση μην μασάς τα 5χ5χ100 θα σου βγουν σαν παιχνιδάκι, εγώ θελω να πάω στα 105 αυτήν την εβδομάδα, απο θέμα δύναμης το έχω η τεχνική είναι το θέμα. Τέλος κάτι που με βοηθάει πολυ ψυχολογικά στα squats είναι ο spotter δεν ξέρω αν έχεις παντως εγώ όταν δεν φοβάμαι τα βγάζω όλα ευκολότερα.
    Μίλησες σοφά comrade!Ειδικά μέχρι τα 150-160 SQ/DL έχεις δίκιο σε αυτό απλά βαριέμαι εύκολα και μου αρέσει να δοκιμάζω.Όμως όντως έχεις ένα δίκιο εδώ ρε φίλε +1
    Spotter δεν θέλω να έχω ρε συ,απλά θέλω να είμαι εγώ και το σίδερο(λολ?!?).Μόνο στην προσπάθεια για PR θέλω spotter.
    POWER TO YOU!!!


 
Page 3 of 29 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •