Εχω αναρωτηθεί πολλές φορές για τον τιτλο του αρθρου.
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Τι είναι το personal?
Ποιοί μπορούν να κάνουν?
Απο αυτούς που το κανουν ποιοί γνωρίζουν πως να το κάνουν?
Είναι πολλά η λίγα τα χρήματα που ζητούν?
Ποια άτομα επιζητούν να κάνουν?
Είναι κάποιες σκέψεις που κάνω αρκετά βράδια που τα λέω με τον εαυτό μου.
Απο την λέξη και μόνο όλοι καταλαβαίνουν οτι σημαίνει ατομική,προσωπική προπόνηση,δηλαδή κάποιος γυμναστής που σε γυμνάζει προσωπικά κάποιες φορές την εβδομάδα και συνήθως πληρώνεται με την προπονηση η με την εβδομάδα η με τον μήνα.
Personal Training μπορεί να κάνει κάποιος που είναι γυμναστής με γνώσεις στο θέμα βαρη,κάποιος που ασχολείται χρόνια με αγωνιστικό bodybuilding,η και ενας απλός γυμναστής χωρίς να εχει και ειδίκευση στο θέμα βαρη.
Κακά τα ψέμματα αν πάτε σε ένα γυμναστήριο όλοι θα σας πουν ότι γνωρίζουν,και δεν αμφιβάλω σε αυτό,και ένα 10χρονο να βάλεις σε 5 μέρες θα σου λεει απέξω για ποιά ασκηση είναι το κάθε μηχάνημα και πόσα σέτ να κάνεις,δεν θα μπορέσει όμως να σου εξηγήσει πως και τι πρέπει να κάνεις για να καταφέρεις μυική ανάπτυξη για να μην πηγαίνουν χαμένοι οι κόποι σου,λίγοι γνωρίζουν να σού δείξουν και ταυτόχρονα να σου εξηγήσουν κιόλας για ποιό λόγο πιέζεις μία ομάδα.
Τωρα τα άτομα που επιζητούν αυτόν τον τρόπο προπόνησης εγώ προσωπικά τα χωρίζω σε 4 κατηγορίες
1η κατηγορία ειναι αυτοί που εχουν πολλα κιλά και θέλουν να χάσουν βάρος
2η κατηγορία,άτομα που θέλουν μια κομψή εμφάνιση οι λεγόμενοι (φραγκάτοι)
3ηκατηγορία τα ψώνια
4η κατηγορία άτομα που κάνουν αγωνιστικό,bodybuil... fitn...κτλ
Για την πρώτη κατηγορία χρειάζεται ενας γυμναστής πού να έχει και ιδιαίτερες γνώσεις και έπανω σε θέματα διατροφής.
Γία την δεύτερη κατηγορία ο γυμναστής θα πρέπει να έχει πόλυ υπομονή και γερά νεύρα γιατί συνήθως οι πελάτες δέν έχουν μάθει να στερούνται και να δέχονται διαταγές.
Στην τρίτη κατηγορία είναι ο τύπος ανθρώπου που κάνει personal απλά για να κάνει και για να το λέει σε φίλους και γνωστούς ότι έχει προσωπικό γυμναστή,και η τέταρτη κατηγορία είναι για εμένα και η πιο σημαντική αλλα και η πιο δύσκολη γιατί το αποτέλεσμα του πελάτη το βλέπει εκτός απο τον κύκλο του και πάρα πολύ κόσμος(θεατές) οπότε εκει κρίνεται άμεσα και ο προπονητής αν αξίζει η όχι,η καλύτερα αν θα φτιάξει η θα τσαλακώσει το ονομά του.
Όσον αφορά τα χρήματα τώρα.
Εδώ είναι καθαρά θέμα συμφωνίας μεταξύ προπονητή και πελάτη,προπονητές που εχουν φτιάξει το ονομά τους και ειναι γνωστοί στο χώρο σίγουρα παίρνουν παραπάνω,χωρίς απαραίτητα να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τους άλλους, απλά ειναι αυτό που λένε ότι την φίρμα την πληρώνεις.
Καταλήγω λοιπόν για κάποιον που θέλει να κανει personal να σκεφτεί καλά για ποιό λόγο θέλει να το κάνει,όταν αποφασίσει να βρεί κάποιον που θα έχει τις γνώσεις να τον βοηθήσει,να κοιτάξει να μην τον κοροιδέψουν και του πάρουν χρήματα χωρίς να δει αποτελεσμα, και να έχει υπομονή σε αυτό που κανει.
Και μια προσωπική μου άποψη.
ΔιΆλεξε κΆποιον προπονητή εμφανισιακά να προσεγγίζει σε αυτό που έχεις φανταστεί να κάνεις επάνω σου.

Συζήτηση του θέματος στο παρακάτω topic:
Personal Training - Αξίζει ή Όχι - Συζήτηση Θέματος