Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default Celebrity Workout Plans ερωτηση???

    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

    λεμε οτι πανω απο 45 λεπτα το πολυ βαροι δεν πρεπει να κανουμε???
    και οτι χρειαζοντε μερες ξεκουρασης???

    οι Celebritys ομως πως τα καταφερνουν και καναν τετοια σωματα???

    παραδειγμα προγραμματων :

    αρθρο για τον Gerald Butler

    Η προπόνησή του βασίστηκε σε βασικές ασκήσεις για όλο το σώμα (pushups, στριψίματα, έλξεις), τις οποίες εκτελούσε χωρίς διάλειμμα σε κυκλική προπόνηση, κάνοντας μάλιστα παραπάνω από είκοσι επαναλήψεις σε κάθε άσκηση. Η κυκλική του προπόνηση περιλαμβάνει:

    * Έλξεις στο μονόζυγο με ανοιχτή λαβή μέχρι εξάντλησης
    * Άρσεις θανάτου (25 επαναλήψεις)
    * Pushups μέχρι εξάνλτησης
    * Σκοινάκι για ένα με δύο λεπτά, εναλλακτικά jumpin jacks
    * Στριψίματα με μπάρα (25 επαναλήψεις)
    * Άλματα πάνω σε βάθρο μισού μέτρου (25 άλματα)
    * Έλξεις στο μονόζυγο μέχρι εξάντλησης

    Μετά το τέλος των ασκήσεων, κάνετε διάλειμμα 30-60 δευτερόλεπτα, μέχρι να πέσουν οι καρδιακοί σας παλμοί και το επαναλαμβάνετε 4 ή 5 φορές, κάνοντας τα ανάλογα διαλείμματα ανάμεσα στους κύκλους. Σε διάστημα ενός μήνα, πάντα σε συνδυασμό με προσεγμένη διατροφή, είναι σίγουρο ότι θα δείτε τα πρώτα αποτελέσματα πάνω σας.



    και ΣΤΑΛΟΝΕ

    http://www.fitness-and-bodybuilding-...e-work-out.pdf

    πως γινεται??μπορουμε και εμεις???

  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Εγω θα σου ελεγα μην τα κοιτας τετοια πραγματα. Ο καθενας απο αυτους εχει απο πανω του διατροφολογους,σεφ,προπονητες κτλ + οτι παιρνουν για να μπορουν μεσα σε 1 χρονο να γινουν οπως γινονται....
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  3. #3
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default

    o gerard το εκανε σε 4 μηνες.......ελεος

    αλλα τι τραγικη διαφορα να εχει η διατροφη μας απο διατροφολογο σε σχεση με τους δικους τους???
    και τις ασκησεις τις γραφουν οποτε μπορουμε και εμεις να τις κανουμε......

  4. #4
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Αυτοι φιλε αν παθουν οτιδηποτε εχουν τα λευτα να πανε στα καλυτερα νοσοκομεια και να ειναι περδικια σε 2-3 μερες. Επισεις απο αυτο το σκηνικο θα γινει "σουσουρο", θα γινουν πιο γνωστοι και θα "κονομισουν" κανα συμβολαιο για καμια ταινια παραπανω.
    Εσυ το ρισκαρεις;
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  5. #5
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Ρε παιδια εχουν δεκαδες χιλιαδες δολλαρια να δωσουν τι λετε τωρα, εδω εγω δεν εχω να αγορασω whey protein, τι συγκρινουμε, ας μπορουσα να δινω εστω 200 ευρω τον μηνα σε διατροφη και συμπληρωματα και θα ειχα διπλασια αποτελεσματα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by venom1987 View Post
    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

    λεμε οτι πανω απο 45 λεπτα το πολυ βαροι δεν πρεπει να κανουμε???
    και οτι χρειαζοντε μερες ξεκουρασης???

    οι Celebritys ομως πως τα καταφερνουν και καναν τετοια σωματα???
    Καλησπέρα.

    Αυτή δεν είναι μια ερώτηση...

    Λοιπόν, προπόνηση μπορείς να κάνεις μέχρι 60 λεπτά. Απλά φρόντισε ο χρόνος που κάνεις προπόνηση (τα λειτουργικά σετ) να βρίσκεται μεταξύ 45-60 λεπτών.

    Τα σώματα των διάσημων, είναι μεγάλη ιστορία..... Σκέψου ότι αυτοί, πρέπει να έχουν και μια εικόνα για να "πουλάνε". Δηλαδή για να θέλει να τους βλέπει ο κόσμος. Άρα μπαίνει το κέρδος στη μέση....

    Πάντως δεν ξέρεις αν αυτά που λένε τα έκαναν όντως, ή αν απλά τα είπαν-έγραψαν, για θέματα μάρκετινγκ, διαφήμισης, κλπ.

    Κάνε τις προπονήσεις σου και τη διατροφή σου, και αν έχεις υπομονή, θα δεις το σώμα σου να αλλάζει.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Εγώ πάντως διαφωνώ με το σκεπτικό ότι η προπόνηση πρέπει να είναι μέχρι 45 λεπτά. Γιατί πολύ απλά αν δουλεύεις στο όριο 45 λεπτά δεν φτάνουν. Σε προπονήσεις ποδιών με βαριά σετ squat και πρέσσας η προπόνηση μου πάει κοντά στα 90 λεπτά. Βέβαια όλα τα παραπάνω όταν είσαι σε υπερθερμιδική διατροφή και το σώμα σου μπορεί να υποστηρίξει όλη την προπόνηση και το χρόνο. Γενικά κανόνες πιστεύω δεν υπάρχουν, έχει αποδειχτεί άλλωστε αυτό πολλές φορές...

  8. #8

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    και εγω δεν πιστευω οτι μπορεις κα κανεις προπονηση σε 45 τουλαχιστον στην πλατη και στα ποδια... Μιλαμε παντα για την τελεια προπονηση... Και ουτος ι αλος μεγαλε αυτοι περνουν αυξητικη-τεραστειες δωσεις απο τα σημπληροματα στερεοιδοι και οτι μπορεις να φανταστεις... ακομα εχω ακουσει οτι μερικοι κοιμουντε το βραδυ με ορο σε καποιες περιοδους του χρονου για να τρεφοντε το βραδυ οι μυς... Οποτε μην συγκρινεις εσενα και εμενα με αυτους... Οπως ειπε και ο cuban παιζοντε τα συμφεροντα και τα φραγκα....;)

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Συμφωνω με τον Αντωνη σχετικα με τον χρονο της προπονησης.Μετα οι εκκρίσης της καταβολικης κορτιζολης αρχιζουν κ γινονται πολυ εντονες με αποτελεσμα να εχουμε ασχημα αποτελεσματα.Επισης παραγονται πολλες ελευθερες ριζες κ οδηγουμαστε κ σε υπερπροπονηση ακομα κ αν εχουμε χημικη υποστιριξη ή τελεια σχεδιασμενη μεσα στην μερα μας την διατροφη μας,τα συμπληρωματα μας κ τον υπνο μας.

    Σχετικα τωρα με την παραπανω προπονηση ειναι διαλειμματικη προπονηση η οποια ξεκιναει απο χαμηλη σχετικα ενταση κ καθε 2 εβδομαδες αυξανεται η ενταση της με πολλους τροπους .Ενας απο αυτους ειναι να ανεβαζεις τον χρονο το οποιο κανει καποιος σετ (δεν ειναι αναγκη να οριζουμε ενα σετ μονο με επαναληψεις αλλα μπορουμε για παραδειγμα σε τετοιου ειδους προγραμματα να ορισουμε οτι ενα σετ θα εχει διαρκεια 30 δευτερολεπτα κ μεσα εκει θα προσπαθσηουμε με το Χ βαριος να βγαλουμε οσες περισσοτερες επαναληψεις γινεται.Τελος παντων οι συνδιασμοι που μπορουμε να κανουμε ειναι ατελειωτοι....) ωστε να μπορει ο ασκουμενος να ανταπεξελθει,γιατι αν απο την αρχη γινει αυτο ,ειδικα σε καποιον ο οποιος δεν ειναι επαγγελματιας αθλητης(βελεπε ηθοποιοι του χολυγουντ) κ δεν μπορει να εχει την καταλληλη φυσικη κατασταση κ νευρομυικη προσαρμογη στο προγραμμα,τοτε θα ειναι καταστρεπτικο.Η συγκεκριμενη μεθοδος εχει ριζες στην προπονηση crossfit η οποια με την σειρα της σε αθληματα οπως 10θλο κτλ.

    Πολυ λειτουργικη κ χρησιμη προπονηση για καποιον που θελει να καψει γρηγορα λιπος κ να εμφανισει ενα μετριο εως καλο σωμα το οποιο ομως συγχρονως θα εχιε δυναμη,εκρηξη κ φυσικη κατασταση ολα ομως μεχρι σε ενα σημειο ,χωρις καποιο να υπερτερει.Σου δινει την αισθηση της κουρασης κ μετα σου χαριζει καλο αισθημα απο τις ενδορφινες που παραγεις.Διαλειμματα υπαρχουν αναμεσα σε καθε σετ ή αναμεσα σε καθε κυκλο(δηλ να επρασεις ολη την σειρα των ασκησεων μια ολοκληρωμενη φορα)αναμεσα στα σετς τα διαλειμματα εχουν μικροτερη διαρκεια 10 δευτερολεπτα που ειναι ο χρονος που χρειαζεται να οξυγονωθουν οι μυς .Αναμεσα σε κυκλους το διαλειμμα μπορει να φτανει τα 3 λεπτα βεβαια αυτα ολα που αναφερω ειναι τυχαια νουμερα κ στην κριση του καθε προπονητη να αλλαξει τις παραμετρους του προγραμματος του,συμφωνα με το επιπεδο ,τον στοχο κ τον τροπο ζωης του ασκουμενου.Οταν εννοω να αλλαξει τις παραμετρους εννοω κ ασκησιολογιο κ ξεκουραση αναμεσα στα σετς κ αναμεσα σε κυκλους κ την οργανωση του χωρου κ τον εξοπλισμο(βαρη,δραμια,σακια με αμμο,λαστιχα απο τρακτορες ,λαστιχα,αλτηρες κ μπαρες,ιμαντες ΤΡΧ κ οτιδηποτε αλλο μπορει να σκεφτει κανεις να συνδιασει.

    Το μεγαλο του πλεονεκτημα κ αυτο που κατα την γνωμη μου το κανει τοσο δημοφιλή ειναι το οτι αντικαταστα την αγρια κ κοπιαστικη φυσικη ζωη που ζουσε για χιλιαδες χρονια ο ανθρωπος κ την εχει χασει απο την καθιστικη εργασια του γραφειου κ των υπολογιστων.Εινια ενα παιχνιδι το οποιο μας θυμιζει τα αρχεγονα ενστικτα επιβιωσης κ γενικα παιζει κ πολυ με το μυαλο μας αφου μπορουμε να γυμναστουμε κ με παρτενερ με τον οποιο θα δουλευουμε ανταγωνιστικα για το ποιος θα κανει καλυτερους χρονους για παραδειγμα ή για το ποιος θα βγαλει περισσοτερες επαναληψεις σε ενα σετ με συγκεκριμενο χρονο!!!!
    Δεν ειναι κακο.... μια διαφορετικη νοτα στην προπονηση μας ,αλλα οχι για τους hardcore bodybuilders ειναι για αλλου τυπου ασκουμενων!
    Να τελειωσω λεγοντας οτι το πιο δημοφιλη απο αυτα τα προγραμματα ειναι το γνωστο στους περισσοτερους spartacus .

    για οποιον θελει να κανει τετοιους ειδους προγραμματα,θεωρω απαραιτητο το γυμναστηριακο γκατζετ gymboss
    gggg.JPG
    Last edited by bigsteve; 02-12-11 at 16:48.

  10. #10

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    bigsteve μηπως μπορεις να μασ δωσεις αυτο το προγραμμα ??? το spartacus εννοω...
    το εκανα αναζητηση στο φορουμ αλλα δεν μου εβγαλε τιποτα...

  11. #11
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by UltraB View Post
    bigsteve μηπως μπορεις να μασ δωσεις αυτο το προγραμμα ??? το spartacus εννοω...
    το εκανα αναζητηση στο φορουμ αλλα δεν μου εβγαλε τιποτα...
    με μεγαλη μου χαρα!
    Εχει 10 ασκησεις
    ξεκινα με την 1η κ στην συνεχεια το youtube θα σου βγαλει κ τις υπολοιπες 9...


    Στο παραπανω βιντεο ο Scott herman παρουσιαζει ολες τις ασκησεις (10) με την σειρα που πρεπει να γινουν στο σπαρτακους κ δινει κ στην αρχη κ καποιες πληροφοριες για τις παραμετρους του προγραμματος.Αυτα ομως κατα την γνωμη μου ειναι πολυ γενικα κ δεν πρεπει να το κναουν ολοι ετσι.Εξαρταται απο το ατομο κ το επιπεδο του,τον τροπο ζωης τους,τις ιδιαιετεροτητες του καθε ενος κ τυχον προβληματα υγειας.Απο εκει κ περα εγω σου το δινω ως πληροφορηση .Δεν στο προτεινω δηλ να το κανεις ετσι ακριβως
    Last edited by bigsteve; 02-12-11 at 16:55.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Φιλε μου BigSteve αυτη η προπονηση θαπρεπε να ακολουθειται απο υποθερμιδικη διατροφη για γραμμωση φανταζομαι,ε;
    Get big or die trying!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pre-Workout
    By GoDaemon in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 10-10-11, 22:17
  2. My Workout!
    By m_ariel19 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 01-05-10, 18:54
  3. Workout Videos
    By chpanag in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 0
    Last Post: 26-06-06, 21:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •