Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default Ασπαρτάμη και υποκαταστατα ζάχαρης

    Λοιπον παιδια χρησιμοποιω εδω και καιρο ασπαρταμη για τον καφε... Υπαρχει κατι καλυτερο για την υγεια ? γιατι ακουσα οτι ειναι λιγο επιβλαβες.... Αν ναι προτενετε μου κατι χωρις θερμιδες παντα...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η καλύτερη επιλογή είναι η stevia! Είναι φυτικό προϊόν, χωρίς θερμίδες και άλλα πρόσθετα. Στην Ελλάδα την πουλάνε λίγο ακριβά, εγώ την παραγγέλνω online από το iherb.com και μου έρχεται πολύ φθηνότερα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    συμφονω με την καρδουλα το stevia ειναι φυτο και ειναι 3 φορες πιο πολυ γλικο απο τα γλικαντικα, βεβαια στην Ελλαδα ειναι παρα πολυ ακριβο γιαφτο καλητερα να το παρεις απο το iherb που ειναι αξιοπιστο μαγαζι και το εχει και στην μιση τιμη
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    ανοιξες μεγαλο θεμα ultrab,επιβλαβης δεν ειναι μονο η ασπαρτάμη.....ειναι και η σουκραλοζη και ακεσουλφάμη που υπάρχουν στα συμπληρώματα

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Και εγω τα ιδια πιστευω για Stevia και θα παραγγειλω συντομα βεβαια δεν πολυ πιστευω οτι τοσες μικρες ποσοτητες ασπαρταμης και λοιπων γλυκαντικων ειναι αρκετες για να τα θεωρησω επιβλαβη..

  6. #6
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    επισης μιας που αναφερατε για πρωτεινης και γλυκαντικα κτλ εδω και 1,5 χρονο σχεδον για isolate παιρνω απο now foods την isolate που βγαζει η οποια εχει φυσικα αρωματα και stevia αντι για ασπαρταμες κτλ
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Δηλαδη αν βαλεις λιγο μελακι, αφου δεν παιζει να την παλεψει κανεις χωρις γλυκασια, και να παιξει λιγο με τις θερμιδες και τους υδατανθρακες σε ολο το υπολοιπο διατροφικο πλανο...που ειναι το προβλημα;

    Ειλικρινα αυτην την εμμονη με τις γλυκασιες δεν μπορω να την καταλαβω...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια οχι παλι αυτη την κουβεντα με την ασπαρταμη, μια χαρα ασφαλης ειναι η ουσια οπως και οι αλλες γλυκαντικες που ερευνωνται χρονια τωρα χωρις τελικα συμπερασματα. Για μενα πλεον αυτο με την ασπαρταμη ειναι στο ιδιο επιπεδο με το τελος του κοσμου το 2012, φανταστικο σεναριο δηλαδη. Η κινδυνολογια μερικων δεν εχει ορια.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Δηλαδη αν βαλεις λιγο μελακι, αφου δεν παιζει να την παλεψει κανεις χωρις γλυκασια, και να παιξει λιγο με τις θερμιδες και τους υδατανθρακες σε ολο το υπολοιπο διατροφικο πλανο...που ειναι το προβλημα;

    Ειλικρινα αυτην την εμμονη με τις γλυκασιες δεν μπορω να την καταλαβω...
    Εγω φιλε τρωω 4000-4200 θερμιδες την ημερα και κρατιεμαι με το ζωρι απο πεινα , αμα βαλω μελια και βγαλω φαγητο θα πειναω περισσοτερο οποτε δεν με βολευει

    εγω βασικα δεν καταλαβαινω το κολλημα με το μελι... προσωπικα δεν με τρελενει, εκτος αμα ετρωγα μια φετα ψωμι με βουτυρο και μελι ή με ταχινι και μελι αλλα επειδη δεν τρωω ψωμι το μελι δεν θα με χρησημευε καπου, στο πιτακι βρωμης το εχω δοκιμασει και δεν καθετε καθολου καλα ή τουλαχιστον εμενα μου αρεσε.
    χαλαλι και ερχονται τα Walden farms , που να ειναι τωρα που μιλαμε τα ατιμα.. θα εχουν περασει τον οκεανο?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    Εγω φιλε τρωω 4000-4200 θερμιδες την ημερα και κρατιεμαι με το ζωρι απο πεινα , αμα βαλω μελια και βγαλω φαγητο θα πειναω περισσοτερο οποτε δεν με βολευει

    εγω βασικα δεν καταλαβαινω το κολλημα με το μελι... προσωπικα δεν με τρελενει, εκτος αμα ετρωγα μια φετα ψωμι με βουτυρο και μελι ή με ταχινι και μελι αλλα επειδη δεν τρωω ψωμι το μελι δεν θα με χρησημευε καπου, στο πιτακι βρωμης το εχω δοκιμασει και δεν καθετε καθολου καλα ή τουλαχιστον εμενα μου αρεσε.
    χαλαλι και ερχονται τα Walden farms , που να ειναι τωρα που μιλαμε τα ατιμα.. θα εχουν περασει τον οκεανο?
    Σταθη δεν εχω καμμια εμμονη με το μελι ρε συ.

    Γενικα δεν με καιει το θεμα γλυκο. Αμα πειναω και ειμαι σε περιοδο που πρεπει να φαω...τρωω και ξυλα, τωρα το αν το κοντρα πλακε εχει ασπαρταμη η βολφραμιο ξερω γω...θα του λιανισω τα πρεκια.

    Απλα δεν μου καθεται καλα στο μυαλο μου, να ψαχνομε τοσο για γλυκασιες...τωρα βεβαια μιλαω προσωπικα να μου πεις...ενω αλλος για παραδειγμα βλεπει γλυκασια και παθαινει επιληψια...ενταξυ γουστα ειναι αυτα.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  11. #11
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Παιδια οχι παλι αυτη την κουβεντα με την ασπαρταμη, μια χαρα ασφαλης ειναι η ουσια οπως και οι αλλες γλυκαντικες που ερευνωνται χρονια τωρα χωρις τελικα συμπερασματα.
    πως εισαι τοσο σιγουρος; ουτε εσυ ο ιδιος να εκανες ερευνα..ή μηπως επειδη στο wikipedia αναφερει οτι ειναι ασφαλης

    πως ειναι δυνατον απο 90 μη επιδοτουμενες απο την βιομηχανια ερευνες,οι 82 να βγαζουν την ασπαρταμη επικινδυνη;

    βεβαια εχουν γινει αλλες τοσες και περισσοτερες,επιδοτουμενες απο την βιομηχανια τροφιμων και ολες εχουν βγαλει την ασπαρταμη 100% ασφαλη
    Last edited by Δανάη; 03-12-11 at 23:02.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όποιος πιστεύει πως κινδυνεύει από ασπαρτάμη ή άλλα γλυκαντικά, πολύ απλά δεν χρησιμοποιεί. Αλλά σκεφτείτε λίγο σε πόσα τρόφιμα υπάρχει και διαγράψτε και αυτά από το διαιτολόγιό σας.
    Αν κάποιος καταναλώνει βουνά από ασπαρτάμη σίγουρα θα έχει θέμα, αλλά με 1-2 κουταλιές στον καφέ ή στο γιαούρτι δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου.
    Είναι επιλογή του καθενός, σεβαστές όλες οι απόψεις. Αλλά μη βγάλουμε την ασπαρτάμη το δηλητήριο της εποχής... Υπάρχουν τόσα άλλα εξάλλου που τρώμε και δεν το παίρνουμε χαμπάρι.

  13. #13

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ενταξει τα εχω παρακολουθησει τα post σου, θελεις να κινδυνολογεις, δεν μπορω να κανω κατι για αυτο. Ομολογω οτι το να βλεπουμε συνομωσιες και συμφεροντα παντου κανει την ζωη πιο ενδιαφερουσα.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όποιος πιστεύει πως κινδυνεύει από ασπαρτάμη ή άλλα γλυκαντικά, πολύ απλά δεν χρησιμοποιεί. Αλλά σκεφτείτε λίγο σε πόσα τρόφιμα υπάρχει και διαγράψτε και αυτά από το διαιτολόγιό σας.
    Αν κάποιος καταναλώνει βουνά από ασπαρτάμη σίγουρα θα έχει θέμα, αλλά με 1-2 κουταλιές στον καφέ ή στο γιαούρτι δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου.
    Είναι επιλογή του καθενός, σεβαστές όλες οι απόψεις. Αλλά μη βγάλουμε την ασπαρτάμη το δηλητήριο της εποχής... Υπάρχουν τόσα άλλα εξάλλου που τρώμε και δεν το παίρνουμε χαμπάρι.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  15. #15
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Ενταξει τα εχω παρακολουθησει τα post σου, θελεις να κινδυνολογεις, δεν μπορω να κανω κατι για αυτο. Ομολογω οτι το να βλεπουμε συνομωσιες και συμφεροντα παντου κανει την ζωη πιο ενδιαφερουσα.
    ναι αυτο θελω να κάνω!να τρομαζω και να τρομοκρατω τον κοσμο,μπράβο με καταλαβες! βρηκες το βιτσιο μου!

    τελοςπαντων δεν εχω ορεξη να κατσω να μαλωνω εχω και να ετοιμαστω,καλο σαββατοβραδο σε ολους!

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    ναι αυτο θελω να κάνω!να τρομαζω και να τρομοκρατω τον κοσμο,μπράβο με καταλαβες! βρηκες το βιτσιο μου!

    τελοςπαντων δεν εχω ορεξη να κατσω να μαλωνω εχω και να ετοιμαστω,καλο σαββατοβραδο σε ολους!
    και εγω εχω να ετοιμασω το κοτοπουλο με το ρυζι και την σαλατα γιατι με περιμενει πολυ φαγητο μεχρι να κοιμηθω :P

    Εγω παντως λεω προσεχε που θα πας γιατι υπαρχει κα ο καπνος απο το τσιγαρο που ειναι πολυ επιβλαβερος για την υγεια, χαχα πλακα κανω ε χωρις παρεξηγηση :P


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασπαρτάμη...
    By Napalm in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 13-05-09, 04:43
  2. Αθώωσαν την ασπαρτάμη
    By whiz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-05-06, 05:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •