Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 85 of 85
  1. #61
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Εγω κοπελια περνω της pema το gluten free πεντακαθαρω,πεντανοστιμο για εναν οσο γηνετε καθαρο ογκο
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  2. #62
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    Quote Originally Posted by strafou View Post
    Εγω κοπελια περνω της pema το gluten free πεντακαθαρω,πεντανοστιμο για εναν οσο γηνετε καθαρο ογκο
    σ ευχαριστω
    δεν το εχω ξανακουσει, απο που το αγοραζεις?

  3. #63
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Το αγοραζω απο τα ΑΒ κοστιζει 3.72 αλα τα αξιζει τα λεφτα του
    δες εδω αυτο ειναιhttp://www.pema.de/en/pema-gluten-free.html
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  4. #64
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    ωραια θα το δοκιμασω ευχαριστω κ παλι!
    αν κ ακριβουτσικο οντως!

  5. #65
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    τον τελευταιο καιρο για τοστ, χρησιμοποιω το ψωμι απο το φουρνο (black, always ), το κοβω σε λεπτες φετες και το βαζω στη φρηγανιερα για να ξεροψηθει και μετα πεταω τα φετονια τα κασερια και τις γαλοπουλες

  6. #66
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Παρακαλω!
    Δεν εκανα τιποτα
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  7. #67
    Νίκος.'s Avatar
    Join Date
    04-09-12
    Location
    dis ma be da place
    Posts
    192

    Default

    πλεον περνω του γαλαξια,1,60 η μεγαλη συσκευασια

  8. #68

    Default

    το φθηνοτερο

  9. #69
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    συμφορουμιτες μπορουμε ν'αντικαταστησουμε το ψωμι του τοστ με ψωμι ολικης απο αρτοποιειο τοπικης εταιρειας?βγαινει σε μπαγκετα και τα αναγραφομενα συστατικα ειναι αλευρι ολικης,αλευρι τυπου 70%,νερο μαγια αλατι σουσαμι.αν ναι με ποσα γραμμαρια απο αυτο ισοδυναμει με κια φετα ψωμι τοστ?ρωταω γιατι δεν γραφει υδατανθρακες θερμιδες κτλ. ευχαριστω εκ των προτερων

  10. #70
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    συμφορουμιτες μπορουμε ν'αντικαταστησουμε το ψωμι του τοστ με ψωμι ολικης απο αρτοποιειο τοπικης εταιρειας?βγαινει σε μπαγκετα και τα αναγραφομενα συστατικα ειναι αλευρι ολικης,αλευρι τυπου 70%,νερο μαγια αλατι σουσαμι.αν ναι με ποσα γραμμαρια απο αυτο ισοδυναμει με κια φετα ψωμι τοστ?ρωταω γιατι δεν γραφει υδατανθρακες θερμιδες κτλ. ευχαριστω εκ των προτερων
    Με όλο το θάρρος, αν ισχύει η φώτο σου στο avatar σου και είσαι τόσο πολύ αδύνατη, τί πρόβλημα πιστεύεις ότι θα σου φέρει αν δεν ξέρεις τα macros του ψωμιού σου? Το πολύ πολύ να φας 10 θερμίδες παραπάνω. Ε και?

    Όσο για τα συστατικά, λογικά αφού γράφει πρώτο-πρώτο το αλεύρι ολικής, θα ισχύει ότι είναι αυτό στο μεγαλύτερο πσοσοστό, οπότε δε φαντάζομαι ότι θα έχει καμιά σοβαρή διαφορά από τυποποιημένο, πιθανόν να είναι και καλύτερο γιατί δε θα έχει συντηρητικά, bulking agents κλπ.

  11. #71
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Με όλο το θάρρος, αν ισχύει η φώτο σου στο avatar σου και είσαι τόσο πολύ αδύνατη, τί πρόβλημα πιστεύεις ότι θα σου φέρει αν δεν ξέρεις τα macros του ψωμιού σου? Το πολύ πολύ να φας 10 θερμίδες παραπάνω. Ε και?

    Όσο για τα συστατικά, λογικά αφού γράφει πρώτο-πρώτο το αλεύρι ολικής, θα ισχύει ότι είναι αυτό στο μεγαλύτερο πσοσοστό, οπότε δε φαντάζομαι ότι θα έχει καμιά σοβαρή διαφορά από τυποποιημένο, πιθανόν να είναι και καλύτερο γιατί δε θα έχει συντηρητικά, bulking agents κλπ.
    αρχικα η εικονα μου ειναι αυτη της φωτογραφιας και για να εχω αυτην τη εικονα και ακομα καλυτερη κανω σταθερη διατροφη απο το 2010 χωρις αγγαρεια αλλα επειδη μ'αρεσει.η βελτιωση και η εξελιξη ερχεται με τη συνεχη αποκομιση γνωσεων αλλιως μενεις στασιμος.αλλωστε το φορουμ γι'αυτο δεν ειναι?η' κανω λαθος?αν τοτε λεγαμε οπως πολλακις εσυ εχεις γραψει "φαε εκεινο φαε το αλλο,μην το πολυψαχνεις ,μην κοιτατε τη λεπτομερεια..."τοτε δεν θα καναμε σωματοδομηση αλλα αχταρμα.η λεπτομερεια κανει τη διαφορα και εγω οπως και αλλοι συμφορουμιτες επιδιωκουμε το βελτιστο και οποιος ειναι στρατιωτης,το πετυχαινει.τωρα αν εσενα σου φαινονται τραγικα ολα αυτα,δεν σε πιεσε κανενας ν'απαντησεις,γιατι με οσα γραφεις σε πολλα ποστ ειρωνεια διακρινω και οχι αρωγη.οποτε ναι εμενα αυτο μαζι με πολλα αλλα θα μου κανουν τη διαφορα και ειμαι εδω για να εφοδιαζομαι με γνωσεις και οχι να το παιζω γκουρου.οταν θα εχεις κατι να πεις στα ερωτηματα μου να το κανεις,αλλιως να μην ποσταρεις σε παρακαλω.
    συγγνωμη για το οφφ,αλλα δεν μ'αρεσει η ειρωνεια.
    η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, ειναι πιο υγιεινο και αν ναι με ποσα γραμμαρια αντικαθισταται μια φετα ψωμι τοστ?

  12. #72
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ε, εντάξει, δεν σε ειρωνεύτηκε ο άνθρωπος, τη γνώμη του είπε. Σε ό,τι αφορά την ερώτησή σου, αρκετά συγκεκριμένα κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει, αφού για το ένα ψωμί αναφέρεις τα συστατικά του, ενώ για το άλλο λες απλά ότι είναι ένα ψωμί του τοστ. Η περιεκτικότητα 70% σε αλεύρι ολικής χωρίς να είμαι φούρναρης, νομίζω ότι είναι σχετικά υψηλή, συγκριτικά με άλλα "ολικής" που έχουν κάτω από 50%. Γνώμη μου είναι ότι η επιλογή του ολικής είναι καλύτερη.

  13. #73
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    αρχικα δεν θα σχολιασω την πρωτη σου φραση διοτι δεν μ'αρεσει να αναπαραγω ανουσιες καταστασεις.οσο για το ψωμι δεν ειπα οτι εγραφε αλευρι ολικης 70%.εγραφε αλευρι ολικης,αλευρυ τυπου 70%,νερο,σουσαμι,αλατι,μαγια.τωρα το ψωμι του τοστ που αναφερομαι μια φετα 24,3 γρ εχει 61 θερμιδες,λιπαρα 1,0 με κορεσμενα 0,4 ,υδατανθρακες 9.6 εκ των οποιων σακχαρα 0.7,φυτικες ινες 1,5 και πρωτεινες 2.7 και αλατι 0,27.
    βασικα πιο πολυ οι υδατανθρακες θελω να ξερω που κυμαινονται περιπου..

  14. #74
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, εδώ: www.diettv.gr/site/foods/psomia έχει συγκριτικούς πίνακες με γνωστά ψωμιά του τοστ. Βλέπω ότι έχουν μεγάλες διαφορές στους υδατάνθρακες, οι οποίοι κυμαίνονται από 35 έως και 50% στα 100 γρ.

  15. #75
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    αρχικα η εικονα μου ειναι αυτη της φωτογραφιας και για να εχω αυτην τη εικονα και ακομα καλυτερη κανω σταθερη διατροφη απο το 2010 χωρις αγγαρεια αλλα επειδη μ'αρεσει.η βελτιωση και η εξελιξη ερχεται με τη συνεχη αποκομιση γνωσεων αλλιως μενεις στασιμος.αλλωστε το φορουμ γι'αυτο δεν ειναι?η' κανω λαθος?αν τοτε λεγαμε οπως πολλακις εσυ εχεις γραψει "φαε εκεινο φαε το αλλο,μην το πολυψαχνεις ,μην κοιτατε τη λεπτομερεια..."τοτε δεν θα καναμε σωματοδομηση αλλα αχταρμα.η λεπτομερεια κανει τη διαφορα και εγω οπως και αλλοι συμφορουμιτες επιδιωκουμε το βελτιστο και οποιος ειναι στρατιωτης,το πετυχαινει.τωρα αν εσενα σου φαινονται τραγικα ολα αυτα,δεν σε πιεσε κανενας ν'απαντησεις,γιατι με οσα γραφεις σε πολλα ποστ ειρωνεια διακρινω και οχι αρωγη.οποτε ναι εμενα αυτο μαζι με πολλα αλλα θα μου κανουν τη διαφορα και ειμαι εδω για να εφοδιαζομαι με γνωσεις και οχι να το παιζω γκουρου.οταν θα εχεις κατι να πεις στα ερωτηματα μου να το κανεις,αλλιως να μην ποσταρεις σε παρακαλω.
    συγγνωμη για το οφφ,αλλα δεν μ'αρεσει η ειρωνεια.
    η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, ειναι πιο υγιεινο και αν ναι με ποσα γραμμαρια αντικαθισταται μια φετα ψωμι τοστ?

    Πρώτον: Δεν σε ειρωνεύτηκα. Και κακώς το πήρες έτσι. Και σε παρακαλώ πολύ βρες μου ένα ποστ που ειρωνεύτηκα κάποιον.

    Επίσης παρακαλώ τους moderators να μου πουν αν έχω ειρωνευτεί ποτέ κάποιο παιδί από το forum. Και αν το έχω κάνει να το πουν γιατί θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη.

    Δεύτερον: Η φωτογραφία σου τουλάχιστον εμένα μου δείχνει ότι είσαι πάρα πολύ αδύνατη. Και η σωματοδόμηση πιστεύω ότι δεν είναι αυτό. Εγώ για παράδειγμα το έχω πει πολλές φορές ότι δεν κάνω bodybuilding, γυμνάζομαι με βάρη. Το να είσαι υγιής και να γυμνάζεσαι είναι το βασικό και μπράβο σου που το ακολουθείς. Αλλά πες μου εσύ τώρα ότι δεν έχεις περιθώριο να πάρεις βάρος. Δεν σου είπα κάτι κακό, ούτε σου είπα πλακώσου στις σοκοφρέτες και στα γαλακτομπούρεκα.

    Τρίτον: Πότε έχω πει εγώ φάτε ότι να'ναι? Μιλάς σε άνθρωπο που κατάφερε με τη σωστή διατροφή του να ρίξει την χοληστερίνη του από 370 στο 170. Εννοείται να τρως υγιεινά και σωστά. Αυτό ακριβώς έπρεπε να καταλάβεις, το ψωμί του τοστ του εμπορίου σε σχέση με το ψωμί ενός φούρνου (αν ο φούρνος είναι της προκοπής) είναι ανώτερο γιατί δεν έχει ένα σκασμό συντηρητικά, χημικά κλπ. Και δεν νομίζω ότι χρειάζεται πίνακας, macros κλπ. Στο κάτω κάτω για μένα προέχει το να είναι κάτι όσο το δυνατόν πιο σωστά φτιαγμένο και από καλά υλικά παρά ο πίνακας και τα macros.

  16. #76
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    το ψωμί του τοστ του εμπορίου σε σχέση με το ψωμί ενός φούρνου (αν ο φούρνος είναι της προκοπής) είναι ανώτερο γιατί δεν έχει ένα σκασμό συντηρητικά, χημικά κλπ. Και δεν νομίζω ότι χρειάζεται πίνακας, macros κλπ. Στο κάτω κάτω για μένα προέχει το να είναι κάτι όσο το δυνατόν πιο σωστά φτιαγμένο και από καλά υλικά παρά ο πίνακας και τα macros.
    Τα έμπλεξες. Το ψωμί του φούρνου είναι ανώτερο από του εμπορίου. Μην τα λες ανάποδα.

  17. #77
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Τα έμπλεξες. Το ψωμί του φούρνου είναι ανώτερο από του εμπορίου. Μην τα λες ανάποδα.
    Ωωωωωωωωωωχ ναι. τώρα το είδα τι έγραψα.
    Εντάξει συγχωρούμαι λόγω γήρατος χαχαχαχαχαχα

  18. #78
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Πρώτον: Δεν σε ειρωνεύτηκα. Και κακώς το πήρες έτσι. Και σε παρακαλώ πολύ βρες μου ένα ποστ που ειρωνεύτηκα κάποιον.

    Επίσης παρακαλώ τους moderators να μου πουν αν έχω ειρωνευτεί ποτέ κάποιο παιδί από το forum. Και αν το έχω κάνει να το πουν γιατί θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη.

    Δεύτερον: Η φωτογραφία σου τουλάχιστον εμένα μου δείχνει ότι είσαι πάρα πολύ αδύνατη. Και η σωματοδόμηση πιστεύω ότι δεν είναι αυτό. Εγώ για παράδειγμα το έχω πει πολλές φορές ότι δεν κάνω bodybuilding, γυμνάζομαι με βάρη. Το να είσαι υγιής και να γυμνάζεσαι είναι το βασικό και μπράβο σου που το ακολουθείς. Αλλά πες μου εσύ τώρα ότι δεν έχεις περιθώριο να πάρεις βάρος. Δεν σου είπα κάτι κακό, ούτε σου είπα πλακώσου στις σοκοφρέτες και στα γαλακτομπούρεκα.

    Τρίτον: Πότε έχω πει εγώ φάτε ότι να'ναι? Μιλάς σε άνθρωπο που κατάφερε με τη σωστή διατροφή του να ρίξει την χοληστερίνη του από 370 στο 170. Εννοείται να τρως υγιεινά και σωστά. Αυτό ακριβώς έπρεπε να καταλάβεις, το ψωμί του τοστ του εμπορίου σε σχέση με το ψωμί ενός φούρνου (αν ο φούρνος είναι της προκοπής) είναι ανώτερο γιατί δεν έχει ένα σκασμό συντηρητικά, χημικά κλπ. Και δεν νομίζω ότι χρειάζεται πίνακας, macros κλπ. Στο κάτω κάτω για μένα προέχει το να είναι κάτι όσο το δυνατόν πιο σωστά φτιαγμένο και από καλά υλικά παρά ο πίνακας και τα macros.
    αν ειρωνευτηκες δεν με αφορα,απλα ο καθεις εδω μεσα οταν ρωταει κατι αυτο σημαινει οτι γι'αυτον εχει επιπτωση.το οτι ειμαι αδυνατη και αν εχω περιθωρια βαρους το ξερω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τρωω χωρις να μετραω.καταφερα και πηρα 13 κιλα εκ των οποιων 3κιλα λιπους μονο με αυστηρη διατροφη και αεροβια και προπονησεις,κατι που ακολουθω ακομα και σημερα.δεν αφηνω τιποτα στην τυχη του,και το ψωμι μου τρωωκαι το μελι μου και τα φρουτα μου αλλα ολα ελεγχομενα.ειμαι ερωτευμενη με την εικονα μου και δεν επιτρεψω να χαλασει αυτο που με κοπο εφτιαξα.
    εσυ σε πολλα σου ποστ λες στον καθενα μην το ψειριζεις εκεινο,μην το αλλο κτλ.τεσπα θελω να τελειωσει εδω και αν νομιζεις οτι εχεις δικιο σου ζητω συγγνωμη.
    ας συνεχισουμε επι του θεματος!

  19. #79

    Default

    Μ' αρέσει πολύ το ψωμί σαν πηγή υδατάνθρακα. Βέβαια όχι ο,τι κι ο,τι.
    Για τοστ, προτιμώ και εγώ το ολικής αλέσεως Κρις Κρις.

    Γενικά όμως, μου αρέσει να φτιάχνω το δικό μου ψωμί, για να ξέρω τι έχει μέσα και να κάνω 'ξεχωριστές', πιο φυσικές συνταγές.
    Πχ καρβελάκια ζέας και κριθαριού. Η ζέα σε σύγκριση με το κοινό σιτάρι έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση μετάλλων και πρωτεϊνης.
    Το κριθάρι δεν, αλλά βοηθά στο ρήξιμο της χοληστερόλης, έχει αντιφλεγμωνώδες δράση, και αρκετά αντιοξειδωτικό, συν καλύτερη γεύση!

    Το πρόβλημα μου με το κοινό ψωμί , και τα συνηθισμένα αλεύρια που πουλάν στα σούπερ μάρκετ, είναι ότι προέρχονται από γενετικά τροποποιημένη ποικιλία σιταριού, (σκληρό σιτάρι) ειδικά επεξεργασμένη για να αντέχει το φυτό σε περισσότερες κακουχίες, προς ώφελος των παραγωγών, αλλά ταυτόχρονα λόγο της επεξεργασίας χάνει μια ποσότητα από τις θρεπτικές του ουσίες, και χάνει και στη γεύση. Ενώ το κριθάρι και η ζέα είναι απείραχτα δημητριακά, με τα οποία η ανθρωπότητα τρέφεται τα τελευταία 7-9 χιλιάδες χρόνια. Άσε που είναι της μόδας στους φούρνους οι κατεψυγμένες ζύμες εισαγωγής από τη Βουλγαρία, και ποιος ξέρει πόσους μήνες πριν φτιάξανε τις ζύμες που ζυμώνουν οι φούρνοι...

    Αυτό που θέλω να πάρω και ακόμα δε το έχω καταφέρει αλλά το έχω στο νου μου, είναι ένας αρτοπαρασκευαστής. Το χειρότερο μέρος του να φτιάξεις το ψωμί είναι ότι το ζυμάρι κολλάει στα χέρια και άντε μετά να τα καθαρίσεις..

  20. #80
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Σε σχέση με το ψωμί από Ζέα ή τελοσπάντων από δίκοκκο σιτάρι που κυκλοφορεί έχω τις αμφιβολίες μου για το αν είναι όντως πιο θρεπτικό πάντως. Όχι γιατί το αλεύρι αυτό καθ' αυτό δεν έχει περισσότερα στοιχεία αλλά λόγω του τι εννοούν, όταν λένε δίκκοκο σιτάρι, ολικής, με προζύμι κλπ.

    Του ψωμί του παπαδοπούλου ας πούμε έχει ποσοστό δίκοκκου σιταριού 13% τόσο το απλό όσο και το ολικής. Το ίδιο συμβαίνει και με το ψωμί ολική που συχνά το ποσοστό του είναι πολύ μικρό, να μην αναφέρω τα ψωμιά που υποτίθεται είναι με προζύμι και έχουν κάτι γελοία ποσοστά προζυμιού όταν χρειάζεται μια σεβαστή ποσότητα για να πούμε ότι γίνεται η ζύμωση με προζύμι. Υπάρχουν φυσικά φούρνοι που βγάζουν σωστά προϊόντα αλλά είναι η εξαίρεση. Αν καταναλώνουμε ψωμί πιστεύω η επένδυση σε έναν αρτοπαρασκευαστή είναι απαραίτητη, λίγες δοκιμές και φτιάχνεις εύκολα το ψωμί που θέλεις με τα υλικά που θέλεις.

  21. #81

    Default

    Quote Originally Posted by StavrosDelta View Post
    Μ' αρέσει πολύ το ψωμί σαν πηγή υδατάνθρακα. Βέβαια όχι ο,τι κι ο,τι.

    Αυτό που θέλω να πάρω και ακόμα δε το έχω καταφέρει αλλά το έχω στο νου μου, είναι ένας αρτοπαρασκευαστής. Το χειρότερο μέρος του να φτιάξεις το ψωμί είναι ότι το ζυμάρι κολλάει στα χέρια και άντε μετά να τα καθαρίσεις..
    Δοκίμασε να φορέσεις γάντια την επόμενη φορά.

  22. #82
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by StavrosDelta View Post
    Μ' αρέσει πολύ το ψωμί σαν πηγή υδατάνθρακα. Βέβαια όχι ο,τι κι ο,τι.
    Για τοστ, προτιμώ και εγώ το ολικής αλέσεως Κρις Κρις.

    Γενικά όμως, μου αρέσει να φτιάχνω το δικό μου ψωμί, για να ξέρω τι έχει μέσα και να κάνω 'ξεχωριστές', πιο φυσικές συνταγές.
    Πχ καρβελάκια ζέας και κριθαριού. Η ζέα σε σύγκριση με το κοινό σιτάρι έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση μετάλλων και πρωτεϊνης.
    Το κριθάρι δεν, αλλά βοηθά στο ρήξιμο της χοληστερόλης, έχει αντιφλεγμωνώδες δράση, και αρκετά αντιοξειδωτικό, συν καλύτερη γεύση!

    Το πρόβλημα μου με το κοινό ψωμί , και τα συνηθισμένα αλεύρια που πουλάν στα σούπερ μάρκετ, είναι ότι προέρχονται από γενετικά τροποποιημένη ποικιλία σιταριού, (σκληρό σιτάρι) ειδικά επεξεργασμένη για να αντέχει το φυτό σε περισσότερες κακουχίες, προς ώφελος των παραγωγών, αλλά ταυτόχρονα λόγο της επεξεργασίας χάνει μια ποσότητα από τις θρεπτικές του ουσίες, και χάνει και στη γεύση. Ενώ το κριθάρι και η ζέα είναι απείραχτα δημητριακά, με τα οποία η ανθρωπότητα τρέφεται τα τελευταία 7-9 χιλιάδες χρόνια. Άσε που είναι της μόδας στους φούρνους οι κατεψυγμένες ζύμες εισαγωγής από τη Βουλγαρία, και ποιος ξέρει πόσους μήνες πριν φτιάξανε τις ζύμες που ζυμώνουν οι φούρνοι...

    Αυτό που θέλω να πάρω και ακόμα δε το έχω καταφέρει αλλά το έχω στο νου μου, είναι ένας αρτοπαρασκευαστής. Το χειρότερο μέρος του να φτιάξεις το ψωμί είναι ότι το ζυμάρι κολλάει στα χέρια και άντε μετά να τα καθαρίσεις..
    θα συμφωνησω απολυτα με οσα γραφεις.κι εγω ειμαι λατρης του ψωμιου και αν μου ελεγε καποιος ποιο cheat meal θα ηθελες να κανεις,θ'απαντουσα ζεστα προζυμενια καρβελια ψωμι.ουτε με γλυκα δελεαζομαι ουτε με κατι αλλο.στη διατροφη μου εχω μονο ενα τοστ ολικης καθημερινα.προτιμω να επιλεγω απο τα χειροτερα το καλυτερο.γενικα δεν το εχω με την κουζινα και μαλιστα αδικα ειχα αγορασει πριν καποια ετη αρτοπαρασκευαστη.οποτε ας ειναι αυτο το ανθυγιεινο στη διατροφη μου αφου η διατροφη μου ειναι συγκεκριμενη χρονια τωρα.μιας και ανεφερες τον αρτοπαρασκευαστη μπορω να στον χαρισω αν θελεις,αφου εγω δεν προκειται να τον χρησιμοποιησω.ειναι καινουριος.

  23. #83
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Για το αλεύρι Ζέα μην έχετε και πολλές ελπίδες το μόνο σίγουρο κοινό με την Ζέα του παρελθόντος είναι το όνομα.
    Και ο ίδιος σπόρος να είναι με αυτόν του παρελθόντος τα χωράφια που τον καλλιεργούν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά των παππούδων μας και το χώμα έχει μεγαλύτερη σπουδαιότητα από τον σπόρο.

  24. #84
    New Member DemGainz's Avatar
    Join Date
    19-03-15
    Location
    Αρτέμιδα
    Posts
    46

    Default

    Δοκιμάστε το πολύσπορο του Καραμολέγκου στη ροζ συσκευασία (Δέκα). Ότι πιο γευστικό σε ψωμί και αρκετά θρεπτικό!
    And when you are about to give up, close your eyes.. remember why you started and keep moving forward!

  25. #85
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Δεν τρωω πολυ ψωμι, αλλα αν κατα εξαιρεση φαω θα παρω ζυμωτο προζυμης, θα το κοψω λεπτες φετες κ θα το κανω σαντουιτς πχ με κοτοπουλακι , σαλατα

    Το ψωμι για τοστ ειναι εντελως ψευτια, σαν αφρος ειναι


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εσείς πώς προτιμάτε το μοσχάρι;!
    By xaris110 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-11, 16:45
  2. Κάτι αντι για τόστ???
    By plato in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-11, 07:48
  3. Γρήγορη ερώτηση περί σάντουιτς ---> Τοστ
    By Hamurabi in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-05, 16:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •