Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default Δημιουργια καινουργιου προγραμματος

    Εχει δυο μηνες που ακολουθω το προγραμμα μου και θελοντας να αποφυγω να συνιθισει το σωμα μου και να μην αντιδραει ιδιετερα λεω να σχεδιασω ενα καινουργιο. Λεω να το κανω μονος για να αρχισω να μαθενω και να μπω στην λογικη. Αλλωστε και εσεις υπαρχετε για συμβουλες, και γυμναστης να του παω το τελικο και να μου δωσει το πρασινο φως η να κανει διορθωσεις.

    Πριν αρχισω ομως να το σχεδιαζω θα ηθελα να μου πειτε καπια πραγματα για να μην βρεθω στον γαμο του Καραγκιοζη με αυτα που θα σκευτω μονος...:P Τις επαναληψης και τον αριθμο των σετ να τα πειραξω η να τα αφισω ιδια; Να προσθεσω ασκησεις (θεωρωντας οτι πλεων το σωμα μου εχει ενκλιματιστει στην γυμναστικη και μπορει να αντεξει) η απλος να αλλαξω καπιες απο αυτες;

    Στοχοι μου ειναι να αυξισω τον μυΐκο μου ογκο (ηδη τα παω καλα σε αυτο το κομματι), να αυξησω τα κιλα των επαναληψεων (και σε αυτο δεν τα παω ασχημα νομιζω) και να μειωσω το λιπος μου, χωρις να με ενδιαφερει ο ρυθμος με τον οποιον επιτυνχανετε το τελευτεο. Κυριο μελιμα τα δυο πρωτα, και οσο παει το τελευτεο απο καλη διατροφη σε σχεση με τα μεχρι προτινος δεδομενα μου.
    Να σημειωσω οτι δεν ακολουθω συγκεκριμενη διατροφη, απλος προσεχω τις θερμιδες και οσο μπορω τα μακρο.
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Αν έχεις αποτελέσματα με το πρόγραμμά σου και δεν το έχεις βαρεθεί, γιατί να αλλάξεις ? Κράτησέ το, και αν παρατηρήσεις στασιμότητα, το ξανασκέφτεσαι.

    Αν θέλεις, άλλαξε είτε τη σειρά των ασκήσεων στη ρουτίνα σου, είτε άλλαξε μια άσκηση σε κάθε μυική ομάδα. Π.χ. αντί για εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία, κάνε βυθίσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Επειδη απο οσο εχω καταλαβει μετα απο καπιον καιρο το σωμα παυει να αντιδραει το ιδιο ευκολα σε μια ρουτινα, για να το προλαβω θελω να το αλλαξω.
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς για κάτι τέτοιο.

    Στον αντίποδα μήπως πρέπει να δώσεις αρκετό έως πολύ χρόνο στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που κάνεις πρώτα για να αξιολογήσεις τα αποτελέσματά του;! Μήπως νομίζεις δηλαδή ότι θα συνηθίσει το σώμα σου εύκολα, ενώ στη πραγματικότητα το να γίνει αυτό σε σύντομο διάστημα δεν ισχύει;!

    Το να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις θα σου δώσει μια αίσθηση πως ξέφυγες από τη προηγούμενη ρουτίνα σου, όμως το να αλλάξεις στυλ προπόνησης σε σύντομο διάστημα, δε νομίζω πως πρακτικά θα σε βοηθήσει και πολύ.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Η ρουτινα δεν με ενοχλει, δεν ειναι οτι το βαρεθικα δλδ οπως λεει ο cuban. Τα αποτελεσματα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλα, παρα τις καπιες παρατιπιες απο μεριας μου. Δεν εχω δηλαδη παραπονο απο το προγραμμα. Απο αυτα που εχω διαβασει εβγαλα το συμπερασμα οτι μετα απο δυο μηνες (περιπου) το σωμα δεν αντιδραει το ιδιο καθος εχει προσαρμοστει στις συγκεκριμενες ασκησεις και για αυτο πρεπει να εναλλασουμε τα προγραμματα. Κανω λαθος δηλαδη σε αυτο;
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι κάνεις λάθος. Δηλαδή αν σου έλεγα εγώ ότι σε 3 μήνες, 6 ημέρες, 5 ώρες και 29 λεπτά πρέπει να διαρκεί ένα πρόγραμμα, θα το πίστευες;!

    Μένω λοιπόν στο ότι πρέπει το επίπεδό σου σαν ασκούμενος να είναι εξαιρετικά υψηλό ώστε να βλέπεις το σώμα σου να σου "μιλάει" και να μπορείς να αναγνωρίζεις πως κολλάει και χρειάζεται κάποια αλλαγή.

    Βέβαια ένας μπούσουλας είναι οι 10 ή 12 εβδομάδες σε ένα πρόγραμμα. Πρέπει παράλληλα όμως το κόλλημα, να σκέφτεσαι αν έχεις φτάσει πραγματικά στο απόγειο του προγράμματος που χρησιμοποιείς. Είσαι σίγουρος ότι έχεις δει ή ότι θα δεις κάτι τέτοιο με την συμπλήρωση 8 εβδομάδων;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Δεν πιστευω φυσικα οτι στις 8 ακριβος εβδομαδες εφτασε το απογειο, ουτος η αλλος βρισκομαι στην 9η, απλα ειχα σκευτει να αρχισω να το σχεδιαζω ωστε απο την μεθεπομενη ισως βδομαδα να αρχιζα το καινουργιο.

    Σαφως και δεν μου εχει μιλισει το σωμα μου και δεν ξερω αν εχω φτασει στο απογειο. Το μονο που βλεπω ειναι οτι εχω ανεβει πολυ στα κιλα των επαναληψεων απο οταν ξεκινισα (πχ εμπροσθολαιμιες στην αρχη εκανα με 15 κιλα και σημερα εκανα με 50) και βλεπω στον καθρευτη οτι το σωμα μου εχει αλλαξει, εχουν φουσκωσει οι μυς, εχει ανοιξει η πλατη, εχω χασει λιγο λιπος...

    Δεν εχω ιδεα αν εχω φτασει στο απογειο η οχι, ουτε εχω την πειρα η την γνωση για να το καταλαβω οταν αυτο γινει. Αυτο που ειχα κατα νου ειναι οτι θα αλλαξω το προγραμμα οπως λεει η γενικη ιδεα (αυτην που ειχα εκλαβει δηλαδη) ωστε να αποφυγω μια στασιμοτιτα η οπια θα ερθει καπια στηγμη (ειτε αυτη εχει ερθει και δεν το εχω καταλαβει, ειτε αργει ακομα). Οτι οπως και να εχει δεν βγαινω χαμενος απο μια αλλαγη προγραμματος, εφοσων το εχω ηδη ακολουθισει για μια περιδο (γιατι αν αλλαζω καθε βδομαδα προγραμμα καταλαβενω οτι δεν θα εχω αξιοπρεπει αποτελεσματα).

    Δηλαδη κατα την γνωμη σου πρεπει να κρατισω αυτο το προγραμα 10-12 βδομαδες, η να περιμενω μεχρι να καταλαβω (πως; )οτι εχει φτασει στο απογειο του;
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα τι συγκεκριμένο στόχο έχεις ώστε να τον πετύχεις και μετά να αλλάξεις πρόγραμμα;!

    πχ. Εμπροσθολαίμιες γιατί δε το πας μέχρι να παίξεις το βάρος σου;! Γιατί δε κάνεις το ίδιο σε πάγκο και σε καθίσματα;!

    Αν νιώθεις πως είσαι ικανοποιημένος με όλα αυτά δεν έχεις κάποιο λόγο να μην αλλάξεις πρόγραμμα...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Δεν εχω συγκεριμενο στοχο, βραχυπροθεσμα δλδ. Καλο σημειο δλδ θεωρειτε οταν παιζω σε τετια κιλα; Αν ειναι ετσι να το κρατησω μεχρι να φτασω σε αυτο το επιπεδο.
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε μου είσαι 1,75 και 95 κιλά... θα έπρεπε να σε νοιάζει το πως θα χάσεις αυτά τα κιλά και μετά που θα τα χάσεις να βάλεις στόχο να αποκτήσεις μυική μάζα.

    Ας κρατήσεις το 4Χ10 που κάνεις, ας το κάνεις 3Χ10... πρέπει να φροντίσεις να μη χάνεις το διάδρομό σου μετά τα βάρη (τουλάχιστον μισάωρο) και να συγκεκριμενοποιήσεις τη διατροφή σου.

    Γενικά δηλαδή σου προτείνω να κοιτάξεις λίγο καλύτερα τους στόχους σου γιατί δε πιστεύω πως στα 95 κιλά στο 1,75 έχεις πολλές περισσότερες επιλογές...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Αδερφε αυτο που θα επρεπε να ψαξεις λιγο ειναι την διατροφη σου ωστε να ωφεληθεις μυικα τα μεγιστα μιας και εισαι σε αυτα τα κιλα.

    Ψεξε λιγο περι Body Recomposition.

    Το Προγραμμα εκγυμνασης σου ειναι νωρις να σε απαχολει και να πρεπει να ξεκινησεις αλλαγες και βελτιωσεις πανω σε αυτο. Αυτα ερχοντε μετα αφου φτασουμε σε καποιο επιπεδο.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  12. #12
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Σαφως εχω πολλα κιλα να χασω, και ηδη εχω θεσει πιο αυστιρους στοχους για το αεροβιο μου. Αλλα δεν βιαζομαι να δω αποτελεσματα, ειμαι χαρουμενος που βλεπω οτι αυξανετε η δυναμη μου, βλεπω αλλαγη στο σωμα μου, δεν θελω να χασω σε δυναμη για να χασω σε κιλα...
    Διατροφικα ξερω οτι δεν ειμαι σε ιδιετερα καλο δρομο, αλλα δεν εχω την δυνατοτιτα να ακολουθισω μια σωστη διαιτα. Φροντιζω το πρωΐνο μου να ειναι βρωμη η ασπραδια, για δεκατιανο τρωω καπιο φρουτο, μεσημεριανο οτι υπαρχει σπιτι, μετα ξανα καπιο φρουτο και για βραδυ ειτε οτι εχει μεινει απο το μεσιμεριανο, ειτε ενα τοστ (ψωμι ολικης) με γαλοπουλα (χωρις τυρι) ειτε σαλατα, αν αργισω να κοιμιθω προσθετω ενα φρουτο η σαλατα.
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Μη ξεχνας ομως οτι για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.... το Α και το Ω ειναι η διατροφη σου..Απο εκει ξεκινα, τωρα σου καρφωθηκε να αλλαξεις προγραμμα, αν σε κανει αυτο να νιωσεις καλυτερα κανε το, αλλα γνωμη μου ειναι οτι ειτε πιεσεις με μπαρα κανεις ειτε με αλτηρες το ιδιο αποτελεσμα θα σου δωσει στη φαση που εισαι...Δωσε βαση σε διατροφη και αεροβια, δουλεψε το προγραμμα που εχεις.. γινε με λιγα λογια "στρατιωτης" και θα ρθουν ολα...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Στην διατροφη θα ηθελα να δωσω περισσοτερη εμφαση, αλλα χωρις λευτα και χωρις δικο μου χορο και χρονο για μαγειρεμα κλπ ειναι δυσκολο...
    Στο αεροβιο εχω προβλημα με την αντοχη μου, αλλα απο βδομαδας θα κανω 1 ωρα αεροβιο τις ημερες που δεν κανω βαρη, και 2 απο τις μερες που κανω βαρη θα το πηγενω μεχρι να εξαντληθω η μεχρι τα 45 λεπτα αν τα φτασω. Πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα με την αντοχη αν δεν εχει προηγιθει αλλη ασκηση, οποτε οτι θα εχω και καλητερη αποδοση. θα φανει στην πραξη...!
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Η αντοχη θα ρθει σιγα σιγα, μη περιμενεις απο τη πρωτη μερα να γινεις Σπιντι Γκονζαλες, εξαλου δε σου χρειαζεται.....
    Ξεκινα με ενα γρηγορο περπατημα μετα απο τα βαρη.. 40-45 λεπτα και σταδιακα αυξανε την ενταση..
    Εδω ειναι ενα πολυ αναλυτικο αρθρο του BigSteve θα σου λυσει αρκετες αποριες για την καυση λιπους.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...l=1#post931030
    Last edited by Antoin; 08-12-11 at 13:14.
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Δημιουργία Προγράμματος
    By crond in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-11, 12:28
  2. Βοήθεια Για Δημιουργία Προγράμματος
    By Dar in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 09-11-11, 20:42
  3. Replies: 2
    Last Post: 23-10-10, 16:11
  4. Τελευταία προσπάθεια για δημιουργία προγράμματος
    By xaris110 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-12-08, 07:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •