Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default Personal Training - Αξίζει ή Όχι;

    Εχω αναρωτηθεί πολλές φορές για τον τιτλο του αρθρου.
    Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
    Τι είναι το personal?
    Ποιοί μπορούν να κάνουν?
    Απο αυτούς που το κανουν ποιοί γνωρίζουν πως να το κάνουν?
    Είναι πολλά η λίγα τα χρήματα που ζητούν?
    Ποια άτομα επιζητούν να κάνουν?
    Είναι κάποιες σκέψεις που κάνω αρκετά βράδια που τα λέω με τον εαυτό μου.
    Απο την λέξη και μόνο όλοι καταλαβαίνουν οτι σημαίνει ατομική,προσωπική προπόνηση,δηλαδή κάποιος γυμναστής που σε γυμνάζει προσωπικά κάποιες φορές την εβδομάδα και συνήθως πληρώνεται με την προπονηση η με την εβδομάδα η με τον μήνα.
    Personal Training μπορεί να κάνει κάποιος που είναι γυμναστής με γνώσεις στο θέμα βαρη,κάποιος που ασχολείται χρόνια με αγωνιστικό bodybuilding,η και ενας απλός γυμναστής χωρίς να εχει και ειδίκευση στο θέμα βαρη.
    Κακά τα ψέμματα αν πάτε σε ένα γυμναστήριο όλοι θα σας πουν ότι γνωρίζουν,και δεν αμφιβάλω σε αυτό,και ένα 10χρονο να βάλεις σε 5 μέρες θα σου λεει απέξω για ποιά ασκηση είναι το κάθε μηχάνημα και πόσα σέτ να κάνεις,δεν θα μπορέσει όμως να σου εξηγήσει πως και τι πρέπει να κάνεις για να καταφέρεις μυική ανάπτυξη για να μην πηγαίνουν χαμένοι οι κόποι σου,λίγοι γνωρίζουν να σού δείξουν και ταυτόχρονα να σου εξηγήσουν κιόλας για ποιό λόγο πιέζεις μία ομάδα.
    Τωρα τα άτομα που επιζητούν αυτόν τον τρόπο προπόνησης εγώ προσωπικά τα χωρίζω σε 4 κατηγορίες
    1η κατηγορία ειναι αυτοί που εχουν πολλα κιλά και θέλουν να χάσουν βάρος
    2η κατηγορία,άτομα που θέλουν μια κομψή εμφάνιση οι λεγόμενοι (φραγκάτοι)
    3ηκατηγορία τα ψώνια
    4η κατηγορία άτομα που κάνουν αγωνιστικό,bodybuil... fitn...κτλ
    Για την πρώτη κατηγορία χρειάζεται ενας γυμναστής πού να έχει και ιδιαίτερες γνώσεις και έπανω σε θέματα διατροφής.
    Γία την δεύτερη κατηγορία ο γυμναστής θα πρέπει να έχει πόλυ υπομονή και γερά νεύρα γιατί συνήθως οι πελάτες δέν έχουν μάθει να στερούνται και να δέχονται διαταγές.
    Στην τρίτη κατηγορία είναι ο τύπος ανθρώπου που κάνει personal απλά για να κάνει και για να το λέει σε φίλους και γνωστούς ότι έχει προσωπικό γυμναστή,και η τέταρτη κατηγορία είναι για εμένα και η πιο σημαντική αλλα και η πιο δύσκολη γιατί το αποτέλεσμα του πελάτη το βλέπει εκτός απο τον κύκλο του και πάρα πολύ κόσμος(θεατές) οπότε εκει κρίνεται άμεσα και ο προπονητής αν αξίζει η όχι,η καλύτερα αν θα φτιάξει η θα τσαλακώσει το ονομά του.
    Όσον αφορά τα χρήματα τώρα.
    Εδώ είναι καθαρά θέμα συμφωνίας μεταξύ προπονητή και πελάτη,προπονητές που εχουν φτιάξει το ονομά τους και ειναι γνωστοί στο χώρο σίγουρα παίρνουν παραπάνω,χωρίς απαραίτητα να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τους άλλους, απλά ειναι αυτό που λένε ότι την φίρμα την πληρώνεις.
    Καταλήγω λοιπόν για κάποιον που θέλει να κανει personal να σκεφτεί καλά για ποιό λόγο θέλει να το κάνει,όταν αποφασίσει να βρεί κάποιον που θα έχει τις γνώσεις να τον βοηθήσει,να κοιτάξει να μην τον κοροιδέψουν και του πάρουν χρήματα χωρίς να δει αποτελεσμα, και να έχει υπομονή σε αυτό που κανει.
    Και μια προσωπική μου άποψη.
    ΔιΆλεξε κΆποιον προπονητή εμφανισιακά να προσεγγίζει σε αυτό που έχεις φανταστεί να κάνεις επάνω σου

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ΔιΆλεξε κΆποιον προπονητή εμφανισιακά να προσεγγίζει σε αυτό που έχεις φανταστεί να κάνεις επάνω σου

    φιλε φανη πραγματικα πολυ ωραια ολα οσα μας εγραψες και σευχαριστουμε και σαν αθλητης που εισαι ολα οσα μας λες σιγουρα τα αφομιωνουμε.
    θα διαφωνησω ομως λιγο μαζι σου στην τελευταια προταση γιατι ξερω πολλα παιδια που κανουν αυτη τη δουλεια αλλα τα ωραρια τους ειναι τοσο γεματα για να βγαλουν τα προς το ζην που ουτε καν ωρα για να γυμναστουν δεν εχουν αφου εχουν και τις οικογενειες τους
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ΔιΆλεξε κΆποιον προπονητή εμφανισιακά να προσεγγίζει σε αυτό που έχεις φανταστεί να κάνεις επάνω σου

    φιλε φανη πραγματικα πολυ ωραια ολα οσα μας εγραψες και σευχαριστουμε και σαν αθλητης που εισαι ολα οσα μας λες σιγουρα τα αφομιωνουμε.
    θα διαφωνησω ομως λιγο μαζι σου στην τελευταια προταση γιατι ξερω πολλα παιδια που κανουν αυτη τη δουλεια αλλα τα ωραρια τους ειναι τοσο γεματα για να βγαλουν τα προς το ζην που ουτε καν ωρα για να γυμναστουν δεν εχουν αφου εχουν και τις οικογενειες τους
    +1 Νομίζω πως δεν μπορούμε να κρίνουμε απόλυτα κάποιον για το πόσο καλός είναι στη δουλειά του από την εμφάνισή του, παρόλο που το αντικείμενο του έχει να κάνει με την εμφάνιση. Μπορεί πέρα από υποχρεώσεις που ανέφερε ο Leo να προέκυψε κάποιος τραυματισμός. Και επίσης αυτός που προσεγγίζει το σώμα που θες μπορεί να έχει τις γνώσεις αλλά όχι την υπομονή για να γίνει personal trainer.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Εγω και θα συμφωνισω και θα διαφωνισω. Ενας personal trainer που εχει ενα σωμα κοντα σε αυτο που θες και εσυ σιγουρα ξερει πως να φτασει εκει και επομενος σε μια πρωτη γνωριμια με εναν αγνωστο, καταλαβενεις εξ αρχης οτι κανει σαν προπονητης για εσενα. Απο την αλλη υπαρχουν ατομα που μπορει να εχουν περασει απο αυτην την φαση και αυτην την εποχη για καπιον λογο να κανουν κατι διαφορετικο (μπορει πχ να αφησανε το hardcore bb και να περασανε σε fitness, για οποιονδηποτε δικο τους λογο). Θα ξερει μεν παραπολυ καλα, αλλα αν δεν τον ξερεις και τον βλεπεις πρωτη φορα πως θα ξερεις αν ξερει η οχι;
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  5. #5
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    To kαταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες φίλε μου δεν διαφωνώ μαζι σου σε κάτι,όλοι στο τρέξιμο είμαστε,απλα αν θες να είσε πειστικός στον πελάτη πρέπει να προσέχεις και λίγο την εμφανισή σου γιατί κακα τα ψέμματα η εμφάνιση είναι κράχτης σε αυτή την δουλειά,θα αγόραζες εσυ ένα θερμογεννετικο αν αυτός που το πούλαγε ήταν χοντρος και σου έλεγε το έχω δοκιμάσει και κάνει δουλειά?νομίζω πως θα ήσουν διστακτικός

  6. #6
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by fanis72 View Post
    To kαταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες φίλε μου δεν διαφωνώ μαζι σου σε κάτι,όλοι στο τρέξιμο είμαστε,απλα αν θες να είσε πειστικός στον πελάτη πρέπει να προσέχεις και λίγο την εμφανισή σου γιατί κακα τα ψέμματα η εμφάνιση είναι κράχτης σε αυτή την δουλειά,θα αγόραζες εσυ ένα θερμογεννετικο αν αυτός που το πούλαγε ήταν χοντρος και σου έλεγε το έχω δοκιμάσει και κάνει δουλειά?νομίζω πως θα ήσουν διστακτικός
    +1000 σε όλα! Σωστα μεν ειπε ο φιλος παραπανω οτι "δεν μπορούμε να κρίνουμε απόλυτα κάποιον για το πόσο καλός είναι στη δουλειά του από την εμφάνισή του παρόλο που το αντικείμενο του έχει να κάνει με την εμφάνιση.." αλλα ειναι κραχτης παιδια η εμφανιση. Εγω ξερω οτι ο Παναγιωτης που δουλευει στα Holmes place ειναι απιστευτος αλλα ειναι αρκετα αδυνατος. Καταστεγνος μεν αλλα κατι στυλ Bruce Lee. Τον ξερω προσωπικα και αν διαλεγα personal trainer καποια στιγμη θα ηταν αυτος γιατι ξερω οτι μπορει να κανει απιστευτα πραγματα σε οτι του ζητησεις.. Αν ομως δεν τον ηξερα και εμπαινα σε ενα gym να ζητησω personal και μου τους εβαζαν μπροστα μου πιθανοτατα θα ημουν διστακτικος αν με εβαζες να διαλεξω αναμεσα σ αυτον και στον Rob Riches και πιθανοτατα θα διαλεγα τον 2ο.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Αλλο ενα προιον του fitness market το οποιο οσο ποιο πολυ καλο σερβιριστει τοσο ποιο ευκολα θα πουλησει.
    Ναι η εμφανιση ειναι μια πρωτη εικονα που εχει πολυ καλη πιθανοτητα επιτυχιας στο να πουλησει.

    Η ουσια μπορει να διαφερει, αλλα οπως και να το κανουμε η βιτρινα βοηθαει στις πωλησεις πολυ (δυστυχως η ευτυχως).
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  8. #8
    New Member Blast's Avatar
    Join Date
    17-03-10
    Location
    Ηράκλειο, Κρήτης
    Posts
    79

    Default

    Πολύ καλό και σωστό άρθρο. Μπράβο παληκάρι!

  9. #9
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    ωραιο και ενδιαφερον θεμα ανοιξες φανη.

    το personal training οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο τοπικ ειναι παρα πολυ παρεξηγημενο στην Ελλαδα γιατι αφενος οι περισσοτεροι νομιζουν τα εμαθαν ολα διαβαζοντας ( η καλυτερα παπαγαλιζοντας) μια ερευνα 2 αρθρα και βλεποντας κανα 2 βιντεο στο you tube ,και αφετερου γιατι στην Ελλαδα η πλειοψηφια του κοσμου θεωρει κακο/ντρεπεται να βλεπουν οι αλλοι στο γυμναστηριο καποιον να τους δειχνει και τριτον επειδη ο Ελληνας εχει μαθει στο τσαμπα.

    δυστυχως ομως ελαχιστοι ξερουν να γυμναστουν σωστα (απο πολλες αποψεις --> σωστη τεχνικη,καταλληλη ενταση,motivation για να συνεχισεις οταν αρχισεις να κουραζεσαι στη μεση της προπονησης και θες να τα παρατησεις,αποφυγη plateu κτλ) γι'αυτο και η πλειοψηφια των ασκουμενων στα γυμναστηρια δεν εχει τα αναλογα σωματικα αποτελεσματα.

    τωρα οσον αφορα τις κατηγοριες πελατων εγω προσωπικα εχω στραφει πολυ σε κυκλους εντελως εκτος bodybuilding,και μπορω να πω οτι και περισσοτερους πελατες βρηκα, και πιο πολυ χρημα εχουν να διαθεσουν,και επειδη δεν ασχολουνται με περιοδικα,ιντερνετ κτλ και γενικα δεν το ψαχνουν, ακουνε ο,τι τους λες χωρις να το παιζουν εξυπνοι.αντιθετως οσοι το ψιλο-ψαχνουν αφενος νομιζουν οτι τα εχουν μαθει ολα και θεωρουν περιττο το personal (η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας ως γνωστον) ,αφετερου ολα τα λεφτα τα χαλανε σε συμπληρωματα (η και φαρμακα) θεωρωντας πως αυτα θα τους κανουν τη διαφορα.

    δε το κρυβω πως εγω προσωπικα εχω απογοητευτει απο αυτα που βλεπω και ακουω τελευταια και απο ατομα που υποτιθεται οτι το ψαχνουν κι ολας(απο ιντερνετ φορουμ περιοδικα κτλ). ατομα που χρονια ολοκληρα πετανε με ευκολια αρκετα λεφτα σε αχρειαστα συμπληρωματα διχως να εχουν τα επιθυμητα αποτελεσματα ,τσιγκουνευονται να δωσουν πολυ λιγοτερα,για να κανουν μερικα μαθηματα και να μαθουν και 5 πραγματα που θα τους μεινουν κι ολας (γιατι τα συμπληρωματα τελειωνουν αργα η γρηγορα. η γνωση μενει).

  10. #10
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Στο Πουκετ που εργαζομαι ως personal trainer ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα.Οι περισσοτεροι πελατες μου στο περσοναλ ειναι Ρωσοι οι οποιοι ειναι αρκετα σωματωδης κ ολοι εχουν κανει κλασικό αθλητισμο στο παρελθον.

    Οι υπολοιποι ειναι Αυστραλοι κ Καναδοι,οπου το στυλ τους ειναι να ειναι τεραστιοι ,γεματοι ταττου με αρκετα θετικη νοοτροπια για το μποντυ μπιλντινγκ,χωρις να υπαρχει ο παρεξηγημενος τροπος που το αντιμετωπίζει ο κοσμος στην Ελλαδα(εδω χαιρεσαι να "τουμπανιαζεις").Ολοι αυτοι με βαση τα οικονομικα τους ,ειναι σε θεση να κανουν προπονηση με καποιον προσωπικο προπονητη,αρκει να βρουν αυτο που θελουν κ να τους κανεις να σε εμπιστευτουν.

    Ομως αν εισαι κατω απο 100 κιλα (δεν εννοω αγωνιστικα 100 κιλα αλλα αρκετα γυμνασμενα...) δεν δεχονται καν οτι μπορεις να τους πεις εστω κ πληροφορια για προπονηση,ποσο μαλλον να τους γυμνασεις.
    Λογο του οτι το μερος ειναι τουριστικο θερετρο κ εχει ολο το χρονο καλοκαιρι,οι περισσοτεροι που μενουν εδω μονιμα ειναι ολο τον χρονο σε καλη κατασταση κ οσοι ερχονται απο τις πατριδες τους κ ασχολουνται με προπονηση,εχουν κανει πανω κατω, μια σχετικη "προετοιμασια"(οπως κανουν κ στην Ελλαδα ο κοσμος ,πριν το καλοκαιρι.Αυτο απο την μια αυξανει τον ανταγωνισμο,αλλα απο την αλλη προδιαθετει ολο τον κοσμο του νησιου να θελει να φτιαξει το σωμα του κ να ασχοληθει με την γυμναστικη,με αποτελεσμα να υπαρχει "πελατεια".



    Επισης γυμναστες του στυλ αδυνατος με γραμμες κ ψιλο ομορφοπαιδο, τους κανουν δεκτους μονο σαν yoga instructors σε ξενοδοχεια που κανουν yoga lessons στην πισινα , με μισθους που δεν θελω καν να να φερω ποσο χαμηλοι ειναι με δικαιολογια οτι ειμαστε 5αστερο ξενοδοχειο κ θα εχεις στο βιογραφικο σου οτι δουλεψες για εμας..... :-)

    Υπαρχουν κ οι αθλητες του Μουαι ται που κανουν για ενδυναμωση κ βελτιωση φυσικης καταστασης οι οποιο ειναι "κομματια" εμφανησιακα κ θελουν κ αυτοι να δουν βιτρινα.Το θεμα βιτρινας βεβαια ειναι στην αρχη για να τραβηξεις κοσμο κ κανεις δεν στεκεται εκει κ μαλιστα θελουν κ γρηγορα αποτελεσματα.

    Απο Ταίλανδους θελουν να κανουν περσοναλ μονο οι γυναικες κ περισσοτερο οσες ειναι απο Μπανγκοκ οπου υπαρχουν ταξικα στρωματα που εχουν οικονομικη δυναμη κ το κανουν πιο πολυ οχι για να γυμναστουν αλλα για να δειχνουν ισχυρο οικονομικο status.
    Last edited by bigsteve; 11-12-11 at 05:17.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    ωραίο ποστ και ειδικά οι εμπειρίες απο τα ξένα :D
    Και να για πώ την αλήθεια αν και εμένα μου φάνηκε κάπως η τελευταία πρόταση του Φάνη προσωπικά δεν παύει να ισχύει . Εγώ το κοιτάω αυτό ακόμα και στον απλό γυμναστή που είναι λάθος γιατί έχω πετύχει γυμναστή που δεν μου γέμιζε το μάτι και ήταν ο μόνος που έκανε ολόκληρη μελέτη για τα προβλήματα υγείας που έχω και δεν μου έβγαλε το κλασσικό πρόγραμμα,

  12. #12
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Ποσο ειναι οι χρεωσεις η ο μισθος για περσοναλ ? Απλα θελω να δω δεδομενα ελλαδας δεν χρειαζετε να πει καποιος 31 ευρω την ωρα η για ενα 3μηνο 331 απλα στο περιπου ποσο ειναι πανω κατω.

    Σταυρο αν θελεις πες και για εκει που εισαι απο περιεργεια και μονο για το εξωτερικο.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    24

    Default

    Νομίζω ισχύει αυτό που είπε ο Savage, δηλαδή αφού θες να διαθέσεις λεφτά δώστα σε personal και θα σου μείνει και η γνώση.

  14. #14
    Unworthy Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Γνωμη μου ειναι οτι σιγουρα αξιζει το περσοναλ,γιατι τα αποτελεσματα που θα εχει καποιος σε 1 μηνα,θα τα δει σε 6 μηνες η και ποτε αν γυμναζεται μονος.
    Τωρα η εμφανιση σιγουρα μετραει αλλα δεν πρεπει να ειναι το απολυτο κριτηριο.Το δεχομαι, αλλα αυτος πρεπει να ειναι υγειης και εξωτερικα και ''εσωτερικα''.
    Εκει θα δειξεις την αξια σου,και οχι να λες οτι ξερεις και δες πως ειμαι,αλλα στην ουσια να στηριζεσαι σε εξωτερικους παραγοντες.
    Οι περισσοτεροι περσοναλ στην Ελλαδα εχουν απτεστες γνωσεις στην φαρμακευτικη,και μηδαμινες στην προπονητικη και διατροφη.
    Σιγουρα υπαρχουν και αξιοι,μην παρεξηγηθω κιολας.Προτιμηστε γυναικες,κατα την γνωμη μου.

  15. #15
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post

    Σταυρο αν θελεις πες και για εκει που εισαι απο περιεργεια και μονο για το εξωτερικο.
    Νικο να τα πω σε ευρω αμεσα για να μην υπαρχει μπερδεμα με το νομισμα.Εδω ξεκιναει η προπονηση ,(η οποια συνηθως κραταει 1 ωρα μαζι με το ζεσταμα κ την αποθεραπεια)
    Απο 17,5 ευρω αν σου κανει καποιος Ταϊλανδος ο οποιος δουλευει σε αλυσιδα γυμναστηριου οπου τους εχουν με μισθο κ τα εσοδα πανε στο γυμανστηριο.Σε αυτα τα γυμναστηρια οπου εχουν δικη τους υπηρεσια περσοναλ,δεν μπορει να δουλεψει καποιος ελευθερος επαγγελματιας,δεν του δινουν αδεια.Βεβαια αυτοι το μονο που σου κανουν ειναι να ειναι σποτερ στην προπονηση σου.Να σε βοηθανε στα κιλα κ να σου μετρανε επαναληψεις.Αστειο θα ελεγα.

    Οι δυτικοι που ζουν στην Ταϊλανδη παιρνουν για την καθε προπονηση 40 ευρω την ωρα κ η τιμη πεφτει αν κανει καποιος συμφωνια απο την αρχη για πολλες προπονησεις τις οποιες θα τις πληρωσει στην αρχη σαν προκαταβολη.

    Το καλο εδω ειναι οτι καθε σπιτι,πολυκατοικια,ουρανοξυστης,εταιρεια,παρκο,εχει το δικο του γυμναστηριο κ την δικη του πισινα.Εκει μπορεις να κανεις στον καθε πελατη προπονηση.Αν ειναι γραμμενος σε καποιο γυμναστηριο κ σε θελει εκει,θα πρεπει να πληρωσει την συνδρομη σου στο συγκεκριμενο γυμανστηριο(μιλαμε για Μπανγκοκ που ειναι μεγαλη πολη.Βεβαια εκει τα περισσοτερα γυμναστηρια εχουν συνδρομη με το 6μηνο-ετος κ δεν εχουν για μηνα)

    Εδω στο Πουκετ απλα κανεις συμφωνια με τους γυμναστηριουχους ειτε να παιρνουν ενα μικρο ποσοστο απο την καθε προπονηση που κανεις σε καποιον πελατη κ να μην πληρωνεις συνδρομη,ειτε να πληρωνεις συνδρομη (25 ευρω τον μηνα) κ να σου επιτρεπουν να φερνεις οποιον πελατη θελεις χωρις να σου παιρνουν χρηματα απο την προπονηση του.Αναλογα δηλαδη τι συμφωνια θα κανεις.

    Επισης υπαρχουν κ οι αθλητες Μουαι-ταϊ που ερχονται εδω για 2,3 μηνες ο καθε ενας κ γραφονται σε τοπικα καμπ αλλα θελουν να κανουν συγχρονως κ ενδυναμωση.Αυτοι συνηθως δεν εχουν μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα αφου τα εισητηρια ,η διαμονη τους κ τα διδακτρα στο καμπ( Τους τα παιρνουν χοντρα στα καμπ για μουαι-ταϊ,μιλαμε για 200 ευρω τον μηνα διδακτρα ,ενω για καποιον Ταϊλανδο αν παει σε καπιο καμπ να γυμναστει,δεν υπαρχει συνδρομη ,ειτε ειναι δημοσιο ,ειτε ειναι ιδιοτικο.... ) τους εξαντλουν το μπατζετ .Οσοι κανουν εδω αγωνες παιρνουν 175 ευρω/αγωνα αν χασουν κ 400 ευρω/αγωνα(μιλαμε για το τοπικο σταδιο στην Μπάγκλα του Πουκετ κ οχι για το Λουμπινι της Μπανγκοκ ή το ραντζα οπου εκει τα ποσα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα) περιπου αν κερδισουν .Εκει συμπληρωνουν καπως τα χρηματα τους.Τελος παντων,η προπονηση γι αυτους ειναι 125 ευρω τον μηνα με 4 προπονησεις/εβδομαδα αλλα θελουν μονο ενδυναμωση (με την παραμετρο οτι δεν θα "δεσει" το σωμα τους απο τα βαρη )κ βελτιωση στην αντοχη τους.

    Τωρα το ποσο υγιεις δειχνει ενας προπονητης εσωτερικα,κανενα πελατη δεν τον ενδιαφερει εδω, αρκει να στηριζεις αυτο που κανεις με τον τροπο ζωης σου κ εννοω για παραδειγμα , να μην σκυβεις να του δειξεις την ασκηση κ μυριζεις τσιγαρο,δηλαδη να προβαλεις ενα λαϊφ-σταϊλ σχετικο με αυτο που προσφερεις εργασιακα κ αυτο ειναι αρκετο.Εδω παει ο κοσμος κ εμπιστευεται την υγεια του σε γιατρους που απο την κοιλια τους δεν βλεπουν να κατουρησουν κ τα δαχτυλα τους ειναι κιτρινα απο το τσιγαρο κ παλι ακουνε ,το πως ειναι ο προπονητης εσωτερικα θα κοιταξουνε ; σιγα μην ζητησουν κ εξετασεις τρανσαμινασες κ χοληστερολη(τραγικο) .Απο εκει κ περα τα παραπανω ειναι να χαμε να λεγαμε...
    Last edited by bigsteve; 20-12-11 at 10:25.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Πολυ ενημερωτικο thanks big steve

  17. #17

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    καλησπερα ,καταρχας,χρονια πολλα κ καλα Χριστουγεννα με υγεια,για ολους....

    οσον αφορα το θεμα του personal...
    ηθελα να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια

    γυμναζομαι απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου,
    το μεγαλυτερο διαστημα μονη μου σπιτι
    κ αυτο γιατι οσες φορες επιχειρησα να παω σε καποιο γυμναστηριο
    οι γυμναστες που μου ετυχαν,
    ηταν τελειως αδιαφοροι,μη συνεργάσιμοι κ αλλες φορες ασχετοι εντελως....

    εδω κ 1,5 μηνα περιπου ξεκινησα γυμναστηριο κ μαλιστα βαρη
    ο ιδιόκτητης-προπονητης απαντουσε στις ερωτησεις μου,οσο κουτες κ αν μπορουσαν να ειναι
    μου εξηγουσε το καθετι,απο το πια μυικη ομαδα δουλευει σε καθε μια ασκηση...
    μεχρι κ τη διατροφη-την ξεκουραση ..ολα
    μετα απο καποιες προπονησεις κ βλεποντας το ζηλο μου
    μου ζητησε να με προπονεί εκεινος
    εχει απιστευτες γνωσεις,ειναι ηρεμος,συζητησημος,με απιστευτο σωμα .
    στο διαστημα αυτο που με προπονει βλεπω αλλαγες πανω στο σωμα μου
    πηγαινω μερα παρα μερα...κ τοσο πολυ με εχει κανει να το αγαπησω το ΒΒ
    που αν μου ελεγαν καθε μερα θα πηγαινα με ολη μου την καρδια...

    που θελω να καταλληξω
    οτι για μενα το σημαντικοτερο ολων ειναι να αγαπαει πολυ αυτο που κανει ο εκάστοτε προπονητης
    για να εχει υπομονη να σου δειχνει τις ασκησεις κ να σου εξηγει...
    σιγουρα θα συμφωνησω με το Φανη οτι η εμφάνιση μετραει...
    ειναι αυτο που λεμε "κραχτης"
    ειναι σα να εχω εγω καμένα μαλλια που ειμαι κομμωτρια κ να λεω στην πελατισα μου
    οτι πρεπει να κουρευτει γιατι σπανε οι ακρες της.χαχχαχαχχαχχα!!

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το τόπικ καθαρίστηκε από τα άσχετα ποστ. Ας συνεχίσουμε σας παρακαλώ σχολιάζοντας το άρθρο και ας μη ξεφύγουμε προς άλλες κατευθύνσεις..

  19. #19
    Body Fitness Athlete Nora Kollia's Avatar
    Join Date
    25-07-09
    Location
    Korinthos
    Posts
    72

    Default

    Καταρχας να πω μια μεγαλη καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ και να ζητησω συγνωμη που δεν μπαινω πλεον στις συζητησεις σας,αλλα το προγραμμα μου δεν επιτρεπει ιδιαιτερη ενασχοληση με το ιντερνετ.Δυστυχως,διαπιστωνουμε (ο κλαδος των γυμναστων εννοω) για αλλη μια φορα οτι το personal training ειναι το νεο "θυμα" των επαγγελματων.Συζητησεις -πολιτισμενες ή μη- σχετικα με την καταλληλοτητα και τις γνωσεις των γυμναστων γινονται σε συχνοτατη πλεον βαση εντος κι εκτος διαδικτυου με μονιμο δεκτη αμφισβητησης -και υβρεολογιου ενιοτε- τους γυμναστες.

    Στις γρηγορες ματιες σε φορουμ,facebook κλπ,παρελαυνουν αμετρητοι "γκουρου" του ΒΒ που προσπαθουν να διαφημιστουν... δυσφημιζοντας,εαυτους και αλληλους με τον τροπο τους.Επειδη τυγχανει να παταω και στα δυο...στρατοπεδα ως πτυχιουχος Φυσικης Αγωγης και αθλητρια ταυτοχρονα,εχω να πω οτι κατι τετοιες ιστοριες με λυπουν,τοσο για την επιστημη οσο και για το συγκεκριμενο αθλημα.
    Κανενας επιστημονας δεν εχει αμφισβητησει την βοηθεια ενος εμπειρικου,γι αυτο και σε καθε επιστημη υπαρχει και ο τομεας της ερευνας,το αντιστροφο γιατι συμβαινει...αραγε?
    Το ΒΒ ειναι ισως το πιο υποκειμενικο αθλημα.Δεν εχει ουτε χρονομετρα,ουτε μετρα.Το τι εικονα θα επιλεξει ο καθενας σαν προτυπο,ειναι προσωπικο θεμα.Το πώς ομως θα καταφερει να ερθει κοντα σε αυτο το προτυπο,ειναι πολυ αντικειμενικο και πολυ σοβαρο θεμα θα ελεγα.δεν εχουμε να κανουμε με ενα οποιοδηποτε ζητημα,αλλα με τον ανθρωπινο οργανισμο,το μεγαλυτερο και τελειοτερο εργοστασιο της φυσης.Οφειλουμε να το σεβαστουμε και να μην το αφηνουμε ερμαιο στον καθενα που θα βρεθει μπροστα μας.Ουτε το πτυχιο ειναι πανακεια,ουτε ενας τιτλος μπορει να εξασφαλισει τις απαιτουμενες γνωσεις.



    ο λογος που μεχρι τωρα το ΒΒ δεν ειχε εισαχθει στο ΤΕΦΑΑ,ειναι κυριως οτι δεν ειναι ακομα αναγνωρισμενο ολυμπιακο αθλημα,ανηκει στα προ-ολυμπιακα.συντρεχουν και καποιοι αλλοι λογοι βεβαια που ειναι ασκοπο να αναφερθουν τωρα.Οι βασεις ομως για να αναλαβει ενας γυμναστης την σωματικη διαπλαση καποιου,υπαρχουν,εφοσον στο προγραμμα σπουδων συμπεριλαμβανονται η διατροφη,εργοφυσιολογια,βιοχημεια,ανατομια,προπονητικη,γυμναστικη,βαρη και ποσα αλλα μαθηματα που απαρτιζουν στην ουσια το Fitness και το ΒΒ.Απο κει και περα,ειναι προσωπικο θεμα του γυμναστη αν θα ειναι συνεπης στην δουλεια του,οπως και καθε επαγγελματιας.

    Κι εγω γνωριζω φιλολογους που κανουν φραστικα λαθη και μαλλον δεν θα εμπιστευομουν για να κανω φροντιστηριο(γιατι και το περσοναλ φροντιστηριο ειναι),αυτο δεν σημαινει οτι εγω μπορω να διδαξω καποιον φιλολογικα επειδη ενδεχομενως να μιλαω καλα ελληνικα και να εχω διαβασει Ομηρο:p
    Με αφορμη λοιπον και το thread,αλλα και την κριση,η οποια ειναι πρωτα κριση θεσμων και αξιων, και κατοπιν οικονομικη,θα συνιστουσα να απασχοληθει "καθεις εφ'ω εταχθη" αρκει να υπηρετησει το επαγγελμα του με συνεπεια,οποιο κι αν ειναι αυτο.γυμναστης,μαθηματικος,αστυνομικος,γιατρος....


    Καλες Γιορτες!
    I could have sperad my wings
    and done a thousand things
    i have never done before...

  20. #20
    New Member Blast's Avatar
    Join Date
    17-03-10
    Location
    Ηράκλειο, Κρήτης
    Posts
    79

    Default

    Από τα λίγα post που με κάνει να το διαβάζω και να μην το χορταίνω! Μπράβο και σας εύχομαι τα καλύτερα!

  21. #21
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Nora Kollia View Post
    Κανενας επιστημονας δεν εχει αμφισβητησει την βοηθεια ενος εμπειρικου,γι αυτο και σε καθε επιστημη υπαρχει και ο τομεας της ερευνας,το αντιστροφο γιατι συμβαινει...αραγε?
    Το ΒΒ ειναι ισως το πιο υποκειμενικο αθλημα.Δεν εχει ουτε χρονομετρα,ουτε μετρα.Το τι εικονα θα επιλεξει ο καθενας σαν προτυπο,ειναι προσωπικο θεμα.Το πώς ομως θα καταφερει να ερθει κοντα σε αυτο το προτυπο,ειναι πολυ αντικειμενικο και πολυ σοβαρο θεμα θα ελεγα.δεν εχουμε να κανουμε με ενα οποιοδηποτε ζητημα,αλλα με τον ανθρωπινο οργανισμο,το μεγαλυτερο και τελειοτερο εργοστασιο της φυσης.Οφειλουμε να το σεβαστουμε και να μην το αφηνουμε ερμαιο στον καθενα που θα βρεθει μπροστα μας.Ουτε το πτυχιο ειναι πανακεια,ουτε ενας τιτλος μπορει να εξασφαλισει τις απαιτουμενες γνωσεις.
    Εμενα ποιο πολυ με απασχολει για ποιον λογω βαζουν γυμναστες απο τεφφα στα γυμναστηρια,δεν ξερω για τα αλλα αθληματα σε τι επιπεδο γνωσεων βρηκοντε αλλα απο σωματικη διαπλαση τιποτα.Το μεγαλυτερο θεμα απο εμπειρια μου μηλαω ειναι οτι δεν το αγαπανε αυτο που κανουν επειδη αν τυχει να τελιωσαν το τεφφα πριν 5 χροννια δεν ξανανοιξαν βιβλιο η καμια ερευνα που συνεχεια βγαινουν.(αυτος ο τομεας ειναι πολυ καινουριος συνεχεια βγαινουν νεες ερευνες,στο εξωτερκο τους βαζουν και να ξαναδηνουν εξετασεις)

    σιγουρα θα συμφωνησω με το Φανη οτι η εμφάνιση μετραει...
    ειναι αυτο που λεμε "κραχτης"
    ειναι σα να εχω εγω καμένα μαλλια που ειμαι κομμωτρια κ να λεω στην πελατισα μου
    οτι πρεπει να κουρευτει γιατι σπανε οι ακρες της.χαχχαχαχχαχχα!!
    Αν και για τον απλο ανθρωπο συνηθως πηθετε με το να δει ποσο μεγαλο δικεφαλο εχει ο αλλος.Η κατεβηκε αγωνες ειναι θεος ολα τα ξερει.
    Ειναι μεγαλος επιρεασμος ετσι προσελκυουν τον απλο κοσμο που δεν γνωρηζει γιατι κανει μια απλη συσχετιση σωμα=ξερει ,ε με την ιδια ψυχολογια περνουν συμβουλες απο γιατρο ,δεν πα να ειναι οδοντιατρος αν πει κατι ειναι νομος "ελα μωρε γιατρος το ειπε"
    Καλυτερα να ζητας απο τον προπονητη σου προηγουμενους πελατες του να δεις τι δουλεια βγαζει.Η αναλογικα βλεπεις τις πελατησες του κομωτηριου.
    Last edited by nikos_123; 30-12-11 at 22:54.

  22. #22
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    δεν νομιζω οτι ο κολεμαν ηταν γυμναστης που πηρε 8 ολυμπια,αν δεν κανω λαθος αστυνομικος ηταν,με το σκεπτικο αυτο θα πρεπει να ασχολουνται με βαρη μονο οσοι ειναι γυμναστες,και κατα ενα περιεργο τροπο το 90% μονο με βαρη δεν ασχολουνται,καλη χρονια σε ολους σας και η γνωση να ξερετε ερχεται απο την διψα για μαθηση για αυτο που αγαπας και οχι απλα απο ενα χαρτι,χωρις να θελω να υποτιμησω ανθρωπους(γυμναστες) που αγαπουν αυτο που κανουν η καταστασεις

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by fanis72 View Post
    καλη χρονια σε ολους σας και η γνωση να ξερετε ερχεται απο την διψα για μαθηση για αυτο που αγαπας και οχι απλα απο ενα χαρτι,χωρις να θελω να υποτιμησω ανθρωπους(γυμναστες) που αγαπουν αυτο που κανουν η καταστασεις
    Συμφωνώ απόλυτα! Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, ούτε η γνώση σταματάει στις αίθουσες των πανεπιστημίων.

    Καλή χρονιά!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σεμινάρια Personal Training
    By atrotoi in forum Off Topic
    Replies: 2
    Last Post: 31-03-10, 17:32
  2. Personal Training?
    By giorgioathens in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 05-08-09, 20:02
  3. Personal training
    By djforcegr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-07, 04:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •