Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!

Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο, να μου πείτε αν μπορώ να ξεκινήσω και εγώ το bodybuilding. Το γιατί;

Είμαι 21 ετών, 96 κιλά και έχω ύψος 1,83. Στα 15 μου χρόνια, ξεκίνησα να ασχολούμαι με το Kick Boxing εντελώς στην πλάκα και το συνέχισα εως τα 17 μου, μέχρι που ανακάλυψα οτι έχω καθ'υποτροπίν εξάρθρημα στο δεξί μου ώμο (μετά απο επίσκεψη σε τρείς ορθοπεδικούς). Έτσι το σταμάτησα και απο τότε δεν ασχολήθηκα με οτιδήποτε έχει να κάνει με άθληση.

Πρόσφατα και αφού βρήκα την κοινότητα σας, σκέφτηκα πως ίσως να ήταν καλύτερα αν βελτίωνα την εμφάνιση μου και την υγεία μου. Έκανα μια λιπομέτρηση και το ποσοστό λίπους που έχω πάνω μου είναι στο 29%.

Το εξάρθρημα αυτό που έχω, έχει καλυτερέψει απο τότε. Ξέρω πως κάθε άσκηση με βάρη ή με τρέξιμο επηρεάζει αρκετά τους ώμους. Θα έχω πρόβλημα με αυτό;

Επίσης είμαι σε διαδικασία διακοπής του καπνίσματος (έχω να το πιάσω εδω και 9 μήνες) θα με επηρεάσει αυτό; Επειδή ξέρω ένα παιδί που ασχολείται με τον τομέα αυτο του bodybuilding και μου είπε πως το μόνο που τον επηρεάζει είναι οι αντοχές του και οτι πέρα απο αυτό δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Τέλος, είμαι ναυτικός και περνάω αρκετούς μήνες το χρόνο πάνω σε πλοίο, (τα περισσότερα έχουν πλήρες γυμναστήριο), μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για να κάνω μια αρχή; Διατροφή μπορώ να φτιάξω με τις πληροφορίες που έχετε ήδη βάλει αλλά δε γνωρίζω τι να διαλέξω. Για γράμμωση ή για μυικό όγκο;

Συγνώμη για το κατεβατό που σας έγραψα, μα σκέφτηκα πως αν σας βοηθήσω καλύτερα θα μπορέσετε να με βοηθήσετε και εσείς!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.: Ξέρω πως το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτώ κάποιον προπονητή που να γνωρίζει, για να μου πει τι να κανω και πως και θα το κάνω, αλλά θα ήθελα και μια γνώμη απο εσάς που ασχολείστε θερμά με το αντικείμενο!