Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 36
  1. #1
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default Διατροφικό πλάνο.

    Έπειτα από τη βοήθεια του cuban ο οποίος κατέληξε σε αυτό το αποτέλεσμα θα ήθελα να διαμορφώσω τη διατροφή μου ακόμη πιο σωστά γι΄αυτό το λόγο ποστάρω το διατροφικό μου πλάνο. Δεν γνωρίζω πως να υπολογίζω τα macros kai τις θερμίδες σωστά γι΄αυτό όποιος μπορεί ας με βοηθήσει έτσι ώστε να το κάνω ακριβώς σωστά και να ακολουθήσω το πρόγραμμα αυτό για 1 μήνα μέχρι να αλλάξω ξανά πρόγραμμα. Στόχος είναι ο όγκος.
    Οι θερμίδες συντήρησής σου, είναι 2345
    για αύξηση βάρους 2 κιλά ανά μήνα, πας στις 2850 θερμίδες.

    Πρωτεΐνες 140
    Υδατάνθρακες 460
    Λιπαρά 50

    Για για αύξηση βάρους 1 κιλό ανά μήνα, πας στις 2600 θερμίδες.

    Πρωτεΐνες 140
    Υδατάνθρακες 400
    Λιπαρά 50
    1ο γεύμα στις 9:00
    100γρ δημητριακά με 300ml γάλα 1,5% κ 20 γρ πρωτείνη
    2ο γεύμα στις 12:00
    100γρ ρύζι basmati με 1 τόνο 100γρ στο νερό
    3ο γεύμα 14:00
    1 μήλο
    Στις 15:00 προπόνηση για 1 ώρα
    4ο γεύμα μετά την προπόνηση(16:00) 1 μπανάνα με 1 scoop πρωτείνη
    5ο γεύμα 17:00
    200γρ ολικής άλεσης μακαρόνια κ 5 αυγά , 1 ολόκληρο και 4 ασπράδια.
    6ο γεύμα 20:00
    200γρ βραστή πατάτα με 2 ποτήρια γάλα (250ml το κάθε ένα) 1,5%
    7o γεύμα πριν τον ύπνο 23:00
    1 γιαούρτι

    Δεν ξέρω όπως είπα πόσες θερμίδες βγαίνουν συνολικά και τα macros όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεως. Επίσης αν γίνεται να μου βρείτε λύσεις στο μεταπροπονητικό γεύμα έτσι ώστε να μπορώ να προσθέσω είτε όσπρια , είτε κοτόπουλο , είτε μοσχάρι. Δεν ξέρω τι ποσότητες. Επίσης , δεν μπορώ να τρώω τη βρώμη ως πρωινό γι αυτό αν γίνεται να μπει κάπου ενδιάμεσα.
    Τέλος , είμαι 55-56 κιλά , 167 ύψος και ηλικία 21. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Last edited by Pwnageseason; 12-12-11 at 11:55.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  2. #2

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    καλη σου μερα :)
    http://www.calorieking.com/
    απο δω θα τα βρισκεις τα μακροδιατροφικα στοιχεια των τροφων
    Last edited by konstantina81; 12-12-11 at 13:22.

  3. #3
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Γεια σου φιλε.

    Για πρακτικους λογους ειναι αδυνατο να σου υπολογισει καπιος ακριβως τις θερμιδες ποσο μαλον τα μακρος...

    Χοντρικα τη διατροφη σου την υπολογιζω γυρω στις 2400 θερμιδες 320γρ υδ/κα 135γρ πρωτεινη και λιπαρα 45γρ..

    Απλα υποθετικα γιατι δεν ξερω πως τα μαγειρευεις, μαρκες κλπ οποτε μην τα παρεις εως δεδομενα αυτα που γραφω..

    Ολλα σχεδον τα προιοντα αναγραφουν πανω διατροφικα συστατικα.

    Καλο θα ηταν να υπολογισεις μονος σου συμφωνα με τις αναγκες σου για να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα σου και να μπορεις να κανεις αλλαγες πιο ευκολα οταν τις χρειαζεσαι.

    Καλη επιτυχια

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    1ο γεύμα στις 9:00
    100γρ δημητριακά με 300ml γάλα 1,5% κ 20 γρ πρωτείνη - αντι δημητριακα θα εβαζα βρωμη
    2ο γεύμα στις 12:00
    100γρ ρύζι basmati με 1 τόνο 100γρ στο νερό - θα εβαζα και σαλατα με 1 κουταλι ελαιολαδο
    3ο γεύμα 14:00
    1 μήλο - δεν ειναι γευμα
    Στις 15:00 προπόνηση για 1 ώρα
    4ο γεύμα μετά την προπόνηση(16:00) 1 μπανάνα με 1 scoop πρωτείνη - θα εβαζα 2 μπανανες γιατι δινουν περιπου 50 γρ. υδατανθρακα
    5ο γεύμα 17:00
    200γρ ολικής άλεσης μακαρόνια κ 5 αυγά , 1 ολόκληρο και 4 ασπράδια. - θα εβαζα και σαλατα με λιγο ελαιολαδο
    6ο γεύμα 20:00
    200γρ βραστή πατάτα με 2 ποτήρια γάλα (250ml το κάθε ένα) 1,5% - θα εβαζα πατα ή ρυζι με κοτοπουλο
    7o γεύμα πριν τον ύπνο 23:00
    1 γιαούρτι - θα εβαζα και 25-30γρ αμυγδαλα(ξηρους καρπους)


    οσο για τον υπολογισμο των θερμιδων υπαρχουν πολλοι πινακες και σε αλλα ποστς εδω στο φορουμ και αν κανεις ενα search στο google.
    αυτη την δουλεια πρεπει να την κανεις εσυ και γραψε στο τελος τα macros για να δουμε αν ειναι οκ ή αν ξεφυγες καπως.
    παντως σιγουρα ο Αντωνης(cuban) θα σε διαφωτισει καλυτερα ειμαι σιγουρος.απλα ακου τον
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Δηλαδή 100 γρ βρώμη το πρωί;
    Για το βράδυ οι ξηρολι καρποί πειράζει αν έχουν αλάτι;
    Με την μπανάνα οκ απλώς μου φαίνεται πολύ και μετά από 1 ώρα να φάω κανονικό γεύμα.
    Την σαλάτα ξέχασα να την γράπσω την τρώω κανονικά με 1 κουταλιά λάδι όπως είπες.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    100 γρ βρωμη ειναι οκ.φυσικα οπως σου ειπα δεν ξερω ποσο βγαινει σε macros η διατροφη σου
    οι ξηροι καρποι να ειναι αναλατοι

    αφου δεν μπορεις να φας μια ωρα μετα την προπονηση φαε μετα απο 1,5 - 2 ωρες ρε συ
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Λοιπόν δυσκολεύομαι λίγο με το calorie king γι αυτό τα φώτα σας. Σας ευχαριστώ για την έως τώρα βοήθεια.
    Λοιπόν για το πρωινό τα 100 γρ βρώμη με 300μλ γάλα είναι σωστό το λινκ? calorieking.com/foods/calories-in-breakfast-cereals-to-be-cooked-quaker-oats-quick-dry_f-ZmlkPTEwOTk3OQ.html
    Με το γάλα πάνω κάτω βγαίνουν 155 θερμίδες, τα 300μλ
    Έπειτα έβαλα 300γ πατάτα για να βγαίνουν οι θερμίδες. Αυτό το λινκ calorieking.com/foods/calories-in-fresh-or-dried-vegetables-potatoes-boiled-flesh-only-without-salt_f-ZmlkPTE1MTAxMA.html
    Μετά το basmati το ανέβασα στα 150γ και μου βγαίνει περίπου 513 θερμίδες με 114 γρ υδατάνθρακα και 12γρ πρωτείνη.
    Τα 200γρ μακαρόνια ολικής μου βγαίνουν 694 θερμίδες με 137 γρ υδατάνθρακα
    Ο τόνος είναι sta 95 gr με καθαρό βάρος στραγγυσμένος νομίζω 68γρ και δίνει περίπου 25γρ πρωτείνη.
    Τώρα τι να προσθέσω έτσι ώστε να γίνει καλύτερο ;


    Όλα τα φαγητά είναι στο φούρνο . ή είναι βραστά , όπως για παράδειγμα η πατάτα ή το ρύζι.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Last edited by Pwnageseason; 12-12-11 at 13:30.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  8. #8

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    αυτο ειναι το λινκ της βρωμης
    http://www.calorieking.com/foods/cal...TEwOTk4MA.html


    το γαλα απο το κουτι του θα βρεις διατροφικα στοιχεια

  9. #9

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    αυτο ειναι το λινκ για το κοτοπουλο
    http://www.calorieking.com/foods/cal...kPTY4MzEy.html

    αυτο ειναι το λινκ για τη γαλοπουλα
    http://www.calorieking.com/foods/cal...TE2NzE5OQ.html

    για τα ασπραδια
    http://www.calorieking.com/foods/cal...kPTk5MTU1.html

    για το μπασματι(ρυζι)
    http://www.calorieking.com/foods/cal...kPTUyODU3.html

    για τα ωμα αμυγδαλα
    http://www.calorieking.com/foods/cal...kPTYyNDEx.html

    για το ελαιολαδο
    http://www.calorieking.com/foods/cal...TE2NDczMw.html

    για τις πατατες
    http://www.calorieking.com/foods/cal...TE1MTAxMA.html
    Last edited by konstantina81; 12-12-11 at 13:59.

  10. #10
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ kostantina81 για την πολύτιμη βοήθεια. Θα υπολογίσω ξανά τίς ποσότητες και θα ξαναποστάρω να μου πείτε αν είμαι σωστός.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  11. #11

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by Pwnageseason View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ kostantina81 για την πολύτιμη βοήθεια. Θα υπολογίσω ξανά τίς ποσότητες και θα ξαναποστάρω να μου πείτε αν είμαι σωστός.
    τιποτε,να σαι καλα!
    μαθε να χρησιμοποιεις αυτο το λινκ
    ειναι σωτηριο ειλικρινα
    θα βρισκεις τα παντα

  12. #12
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Λοιπόν επανήλθα, ελπίζω το ανανεωμένο πρόγραμμα να είναι καλύτερο από το προηγούμενο. Αρχικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι είχα χρόνο να υπολογίσω τις θερμίδες μόνο γι'αυτές τις τροφές , επομένως θα ποστάρω εναλλακτικές αργότερα για να μου πείτε αν είμαι σωστός. Όπως είπα στόχος είναι ο όγκος και 2 κιλά ανά μήνα. Άρα πρέπει να καταναλώνω περίπου 2800 θερμίδες Γι΄αυτό το λόγο διαμόρφωσα το εξής διατροφικό πλάνο. Μπορεί να γίνονται επίσης ορισμένες διαφοροποιήσεις εντός τις μέρες όσο αφορά τις ώρες που τρώώ γιατί θα χρειάζεται άλλες φορές να πηγαίνω προπόνηση στις 15:00 και άλλες στις 12:00 ωστόσο το διατροφικό πλάνο θα τηρείται καθώς και οι τροφές που πρέπει να λαμβάνω ανά 3 ώρες.
    Λοιπόν:
    1o γεύμα στις 9
    100γρ δημητριακά με 300ml γάλα 1,5% κ 20γρ πρωτεΐνη κ . Σύνολο 513 θερμίδες
    2ο γεύμα στις 12:00
    150γρ ρύζι basmati με 5 ασπράδια αυγών σύνολο 586 θερμίδες
    Γεύμα πριν την προπόνηση ένα μήλο στις 14:00 , σύνολο 94 θερμίδες
    Προπόνηση στις 15:00
    3ο Γεύμα στις 16:00 μετά την προπόνηση
    2μπανάνες κ 1 scoop πρωτείνης , περίπου 400 θερμίδες
    4ο γεύμα στις 17:00
    200γρ μακαρόνια ολικής άλεσης κ 5 ασπράδια , σύνολο 780 θερμίδες
    5ο γεύμα
    300γρ βραστή πατάτα με 1 ποτήρι γάλα 250μλ, σύνολο 381 θερμίδες
    6ο γεύμα
    1 γιαούρτι
    Σύνολο περίπου 2830 θερμίδες. Δεν έβαλα βρώμη ακόμη στο πρωινό , γιατί δεν μπορώ να την συνηθίσω το πρωί , τις υπόλοιπες μέρες μπορώ να την τρώώ μια χαρά. Επίσης αν γίνεται να μου ποστάρετε το λινκ με τη διατροφική αξία του μοσχαριού έτσι ώστε να το συνδυάσω σήμερα με βραστή πατάτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τα φώτα σας.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  13. #13
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φιλε στο ειπα και χθες πως ενα μηλο δεν ειναι γευμα!!!!βαλε ρυζι με κοτοπουλο αν ειναι πριν απο την προπονηση
    και στο τελευταιο γευμα μαζι με το γιαουρτι σου βαλε λιγα αμυγδαλα(20-30 γρ ξηρους καρπους αναλατους οπως σου ειπα και χθες)

    δεν εγραψες ομως και παλι τα ποσοστα σε πρωτεινες/υδατανθρακες/λιπη για να δουμε που στεκει η διατροφη

    τις αλλες διορθωσεις στη διατροφη σου τις εκανα χθες...παντα την γνωμη μου σου λεω φιλικα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  14. #14
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    είναι σαν να μου λες ότι 1 ώρα πριν την προπόνηση να φάω ρύζι και κοτόπουλο. Πότε θα προλάβω να χονέψω το φαγητό; Αφού γράφω ότι τρώω 150γρ ρύζι και 5 ασπράδια στις 12 και στις 2 το μήλο και 3 μπαίνω για προπόνηση. Εσύ μου λες να φάω ρύζι και κοτόπουλο στις στις 2 και 3 να μπω γυμναστήριο . Δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Θα ποστάρω μετά τα macros :) , Τέλος δεν έχω προσθέσει υδατάνθρκα στο τέλος όχι μόνο γιατί μου βγαίνουν ήδθ 2830 θερμίδες αλλά και γιατί αμέσως μόλις φάω το γιαούρτι θα πέσω για ύπνο. Έχω διαβάσει σε αρκετά περιοδικά ότι πρέπει να περιορίζουμε τον υδατάνθρακα πριν τον ύπνο και αν είναι να φάμε υδατάνθρακα τουλάχιστον να το κάνουμε 2 ώρες πρωτού κοιμηθούμε.
    Last edited by Pwnageseason; 13-12-11 at 12:40.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  15. #15
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    οκ δεν πολυ ειδα τις ωρες να σου πω την αληθεια.εγω θα ετρωγα το ρυζι και τα ασπραδια οπως τα εχει κατα τις 12 30 - 13 00 αφου στις 3 εχεις προπονηση.οποτε δεν χρειαζεσε αλλο γευμα αλλα το μηλο κρατα το για κανενα μισαωρο πριν την προπονηση σου και ειναι οκ.

    και τους ξηρους καρπους τους τρως για το λιπος και οχι για τους υδατανθρακες φιλε μου. 33 γρ αμυγδαλα ειναι περιπου 7 γρ πρ. 7 γρ υδ. και 17 γρ λιπος. που ειδες ρε συ τον πολυ υδατανθρακα στα αμυγδαλα?
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  16. #16
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    έχεις δίκιο , είδα άλλο link:p
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  17. #17
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ελα δεν τρεχει τιποτα.απλα γραψε ρε συ τα macros για να μπορουμε να την δουμε καλυτερα την διατροφη στο τι σου δινει απο πρ/υδ/λυπη. φυσικα και ο αντωνης σε καποια φαση θα σε καθοδηγησει 100%
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  18. #18
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    υπολόγισα τα macros για υδατάνθρακα και πρωτείνη αλλά χωρίς να εντάξω μέσα το scoop πρωτείνης. Λοιπόν από τις τροφές μου βγαίνει 495 υδατ, (35 πιο ψηλά από το 460 που πρέπει) και πρωτείνη 113 ( ενώ πρέπει να είναι 140) λογικά θα καλύπτεται με το scoop η πρωτείνη. Αλλά ο υδατάνθρακας μου φαίνεται αρκετά πιο πάνω.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  19. #19

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by Pwnageseason View Post
    υπολόγισα τα macros για υδατάνθρακα και πρωτείνη αλλά χωρίς να εντάξω μέσα το scoop πρωτείνης. Λοιπόν από τις τροφές μου βγαίνει 495 υδατ, (35 πιο ψηλά από το 460 που πρέπει) και πρωτείνη 113 ( ενώ πρέπει να είναι 140) λογικά θα καλύπτεται με το scoop η πρωτείνη. Αλλά ο υδατάνθρακας μου φαίνεται αρκετά πιο πάνω.
    η γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιησεις αυτο(που σου ειπε ο Αντωνης)

    Για για αύξηση βάρους 1 κιλό ανά μήνα, πας στις 2600 θερμίδες.

    Πρωτεΐνες 140
    Υδατάνθρακες 400
    Λιπαρά 50

    θα πρεπει να ακολουθησεις τα γρ με μικρη απόκλιση μεχρι 5 γρ (που λεει ο λογος)
    αλλα οχι κ 35γρ + οπως εγραψες...
    Last edited by konstantina81; 13-12-11 at 15:17.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    λιπος?
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  21. #21
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Το λίπος θα το γράψω πιο μετα , άρα από εκεί που τρώω 150 γρ ρύζι , να το μειώσω στα 100 και βγαίνουν και οι υδατάνθρακες και οι θερμίδες. Περίπου στις 2650 και υδατάνθρακες γύρω στο 465. Σωστά;
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  22. #22

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by Pwnageseason View Post
    Το λίπος θα το γράψω πιο μετα , άρα από εκεί που τρώω 150 γρ ρύζι , να το μειώσω στα 100 και βγαίνουν και οι υδατάνθρακες και οι θερμίδες. Περίπου στις 2650 και υδατάνθρακες γύρω στο 465. Σωστά;
    προσπαθησε να βγαλεις τα ποσοστα που σου εδωσε ο Αντωνης
    αν σου βγουν ακριβως οκ
    αλλα αν εχουν ελαχιστη διαφορα δε χαθηκε ο κοσμος

    μην ξεκινας ομως με τη λογικη ηδη των παραπανω γρ που θα προσθεσεις

    κ υπολογιζε τα macros ολα μαζι ,γιατι λιπος εχουν κ οι υδατανθρακες κ η πρωτεινη
    Last edited by konstantina81; 13-12-11 at 15:34.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    +1000 με την Κωνσταντινα

    εγω θα σε συμβουλευα να βλεπεις και λιγο την ζυγαρια.αν βλεπεις να ξεφευγεις στη αυξηση βαρους ελαττωνεις λιγο υδ. και λιπος.αν μενεις στασιμος αυξανεις λιγο.επειδει αποκλειετε να εισαι ολη μερα με ενα μολυβι και χαρτι να καταγραφεις ακριβως δες σαν συμβουλο το σωμα σου.

    σαν σκελετο νομιζω εκανες καλη δουλεια με την διατροφη (μενει να βρεις τα λιπαρα) και ακολουθα σαν γνωμονα αυτη την διατροφη και αυτα τα macros.

    αλλα οπως σου ειπα και πριν παντα να ακους το σωμα σου
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  24. #24

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21353

    εδω θα δεις παραδειγματα για να καταλαβεις πως πρεπει να διαμορφωσεις το διατροφικο σου πλανο


    αααααα κ κατι αλλο....

    για να διευκολυνθείς διαιρεσαι τα γρ πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπους
    δια ποσα γευματα θες να κανεις την ημερα
    5/6/7 γευματα,αναλογως

    κ ετσι θα βρεις ακριβως τα γρ που χρειαζεσαι
    κ θα σου βγει πιο ευκολα

    ελπιζω να βοηθησα...
    Last edited by konstantina81; 13-12-11 at 15:46.

  25. #25

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    +1000 με την Κωνσταντινα

    εγω θα σε συμβουλευα να βλεπεις και λιγο την ζυγαρια.αν βλεπεις να ξεφευγεις στη αυξηση βαρους ελαττωνεις λιγο υδ. και λιπος.αν μενεις στασιμος αυξανεις λιγο.επειδει αποκλειετε να εισαι ολη μερα με ενα μολυβι και χαρτι να καταγραφεις ακριβως δες σαν συμβουλο το σωμα σου.

    σαν σκελετο νομιζω εκανες καλη δουλεια με την διατροφη (μενει να βρεις τα λιπαρα) και ακολουθα σαν γνωμονα αυτη την διατροφη και αυτα τα macros.

    αλλα οπως σου ειπα και πριν παντα να ακους το σωμα σου
    thanks Leo :)
    +10000 to you

  26. #26
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Pwnageseason View Post
    Λοιπόν επανήλθα, ελπίζω το ανανεωμένο πρόγραμμα να είναι καλύτερο από το προηγούμενο. Αρχικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι είχα χρόνο να υπολογίσω τις θερμίδες μόνο γι'αυτές τις τροφές , επομένως θα ποστάρω εναλλακτικές αργότερα για να μου πείτε αν είμαι σωστός. Όπως είπα στόχος είναι ο όγκος και 2 κιλά ανά μήνα. Άρα πρέπει να καταναλώνω περίπου 2800 θερμίδες Γι΄αυτό το λόγο διαμόρφωσα το εξής διατροφικό πλάνο. Μπορεί να γίνονται επίσης ορισμένες διαφοροποιήσεις εντός τις μέρες όσο αφορά τις ώρες που τρώώ γιατί θα χρειάζεται άλλες φορές να πηγαίνω προπόνηση στις 15:00 και άλλες στις 12:00 ωστόσο το διατροφικό πλάνο θα τηρείται καθώς και οι τροφές που πρέπει να λαμβάνω ανά 3 ώρες.
    Λοιπόν:
    1o γεύμα στις 9
    100γρ δημητριακά με 300ml γάλα 1,5% κ 20γρ πρωτεΐνη κ . Σύνολο 513 θερμίδες
    2ο γεύμα στις 12:00
    150γρ ρύζι basmati με 5 ασπράδια αυγών σύνολο 586 θερμίδες
    Γεύμα πριν την προπόνηση ένα μήλο στις 14:00 , σύνολο 94 θερμίδες
    Προπόνηση στις 15:00
    3ο Γεύμα στις 16:00 μετά την προπόνηση
    2μπανάνες κ 1 scoop πρωτείνης , περίπου 400 θερμίδες
    4ο γεύμα στις 17:00
    200γρ μακαρόνια ολικής άλεσης κ 5 ασπράδια , σύνολο 780 θερμίδες <-------------- Βάλε κρέας /πουλερικό /ψάρι Άσε τα ασπράδια...
    5ο γεύμα
    300γρ βραστή πατάτα με 1 ποτήρι γάλα 250μλ, σύνολο 381 θερμίδες
    6ο γεύμα
    1 γιαούρτι <------------------- + ξηρούς καρπούς
    Σύνολο περίπου 2830 θερμίδες. Δεν έβαλα βρώμη ακόμη στο πρωινό , γιατί δεν μπορώ να την συνηθίσω το πρωί , τις υπόλοιπες μέρες μπορώ να την τρώώ μια χαρά. Επίσης αν γίνεται να μου ποστάρετε το λινκ με τη διατροφική αξία του μοσχαριού έτσι ώστε να το συνδυάσω σήμερα με βραστή πατάτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τα φώτα σας.
    Στο υπόλοιπο πλάνο, είσαι ΟΚ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  27. #27

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Aντωνη μονο μηλο μια ωρα πριν την προπονηση?

  28. #28
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έχει πλήρες γεύμα στις 12 Κωνσταντίνα. Είναι καλυμμένος από θρεπτικά συστατικά. Το μήλο είναι μόνο για ενέργεια.... Αν φάει γεύμα πάλι, θα πάει για προπόνηση με γεμάτο στομάχι....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #29

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Έχει πλήρες γεύμα στις 12 Κωνσταντίνα. Είναι καλυμμένος από θρεπτικά συστατικά. Το μήλο είναι μόνο για ενέργεια.... Αν φάει γεύμα πάλι, θα πάει για προπόνηση με γεμάτο στομάχι....
    αααα ο.κ!
    απλα βλεποντας πως 3 ωρες μετα απο το γευμα του,εχει προπονηση...νομιζα πως επρεπε να φαει κ κατι παραπάνω...
    πχ + γιαουρτι
    thanks Αντωνη :)
    Last edited by konstantina81; 13-12-11 at 16:08.

  30. #30
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Για να βρούμε τα λίπη από το σίτε παίρνουμε το total fat ή τα sugars;
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το διατροφικό μου πλάνο...
    By Spike in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-06, 22:05
  2. Διατροφικο πλανο
    By patrinos2003 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-06, 10:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •