Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default Προπόνηση Διαφορετικές Ώρες Της Μέρας - Συζήτηση Άρθρου.

    Προπόνηση Bodybuilding: Ποιά Είναι Η Καλύτερη Ώρα; Πρωί - Μεσημέρι - Απόγευμα Ή Βράδυ;
    Πλεονεκτήματα και Μειονεκτήματα.

    Πολλοι αναρωτιουνται ποια ωρα της μερας ειναι καλυτερη για να προπονηθει καποιος,θα παραθεσω τις αποψεις μου επανω σε αυτο και ο καθενας μετα μπορει να εχει μια αποψη αναλογα και με το προγραμμα του εννοειται ποτε ειναι η ιδανικη ωρα για να γυμναστει.

    ΠΡΩΙ (πλεονεκτηματα) το πρωι ο καρδιακος ρυθμος βρισκεται σε υψηλα επιπεδα και αυτο βοηθα τον μεταβολισμο για παραπανω καυση θερμιδων,επισης μαζι με το πνευμα ξυπναει και το σωμα,οποτε δινεται αυτη η φυσικη ενεργεια μετα την προπονηση στο σωμα για ωρες καθως και η πνευματικη,επισης για αυτους που κανουν και αεροβια το πρωινο ειναι καλο γιατι και οι ατμοσφαιρικοι ρυποι ειναι σε χαμηλα επιπεδα.
    (μειονεκτηματα)η θερμοκρασια του σωματος 2 με 3 ωρες πριν ξυπνησουμε ειναι χαμηλη με αποτελεσμα μικροτερη ροη αιματος στους μυς που σημαινει λιγοτερα πρηξηματα,επισης οι μυες δεν ειναι τοσο ελαστικοι και ειναι πιο επιρρεπης σε τραυματισμους,και αλλο ενα αρνητικο ειναι το πρωινο ξυπνημα για οσους κοιμουνται αργα το βραδυ,και εγω σε αυτους ειμαι.

    ΜΕΣΗΜΕΡΙ,πολλους τους βολευει στο σχολασμα απο την δουλεια να πεταχτουν στο γυμναστηριο για μια ωρα και μετα να συνεχισουν την μερα τους,το μεσημερι, τα επιπεδα των ορμονων ειναι σαφεστατα πιο πανω απο το πρωι καθως και η ροη αιματος στο σωμα και τον εγκεφαλο,το αρνητικο το μεσημερι ειναι οτι συνηθως δεν γινεται ολοκληρωμενη προπονηση λογω περιορισμενου χρονου,αυτο βεβαια δεν ισχυει για καποιους που κανουν βαριες προπονησεις

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ ισως η καλυτερη ωρα και απο ερευνες που εχουν γινει ειναι 15.00 με 19.00 γιατι αυτες τις ωρες η θερμοκρασια του σωματος καθως και τα επιπεδα ορμονων ειναι στα υψηλοτερα επιπεδα οι μυες ειναι πιο ζεστοι οποτε και πιο ευκαμπτοι οποτε μειωνεται η πιθανοτητα τραυματισμων και ο οργανισμος εχει παραπανω αντοχη για πιο δυνατες προπονησεις,τα μονα αρνητικα το απογευμα ειναι η βαριομαρα(παμε για καφε) που μπορεις να χασεις την προπονηση η τυχγον οικογενειακες υποχρεωσεις.

    ΒΡΑΔΥ,αν και τα επιπεδα ορμονων μπορει να εχουν αρχισει να πεφτουν δεν πειραζει,οι επιδοσεις θα ειναι περιπου οπως και το απογευμα,το καλο ειναι οτι εχουν γινει πολλα γευματα κατα την διαρκεια της ημερας και το σωμα εχει ενεργεια σε υψηλο επιπεδο,οι μυες ειναι ζεστοι και ευκινητοι οπως και το απογευμα και εχουν αντοχη για να τους βασανισετε,αλλο ενα θετικο ειναι οτι τετοιες ωρες στα γυμναστηρια ειναι σχετικα ησυχα και ανετα για να κανεις την προπονηση σου χωρις να περιμενεις να τελειωσει ο προηγουμενος,το αρνητικο για εμενα το βραδυ ειναι οτι λογω της υπερεντασης μπορει να δημιουργειται προβλημα με τον υπνο,γνωμη μου ειναι οτι καλυτερη ωρα για προπονηση ειναι το απογευμα γιατι μετα χαλαρωνεις και το βραδυ που αρχιζει το σωμα να απελευθερωνει αυξητικη ορμονη ηδη σε εχει βρει να κοιμασαι,γιατι οπως γνωριζουν οι περισοτεροι η εκριση της αυξητικης γινεται κατα την διαρκεια του υπνου λιγο πριν τα μεσανυχτα και συνεχιζεται κατα την διαρκεια,γιαυτο πρεπει να ξεκουραζομαστε αρκετες ωρες,το σωμα αναπτυσετε οταν ξεκουραζετε,το πρωι ειναι η καλυτερη ωρα για αεροβικη προπονηση για τους λογους που ανεφερα παραπανω, απο το να μην γυμναζεται καποιος καθολου καλυτερα να κανει οποια ωρα τον βολευει,απο το να μην κανει τιποτα,πιστευω να βοηθησα οσο μπορουσα,τα σχολια δικα σας.

  2. #2
    Junior Bodybuilder gsisr's Avatar
    Join Date
    04-03-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    224

    Default

    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες..δε ξέρω αν ισχύουν κ για όσους έχουν υιοθετήσει ένα άλλο ωράριο του στυλ τρώνε κατά τις 3 το μεσήμερι όσων αφορά την ελαστικότητα των μυών κλπ.

  3. #3
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Αναλογα με το ωραριο σου φτιαχνεις και το προγραμμα σου,προσπαθησε ομως η προπονηση σου να ειναι περιπου ενα 3ωρο μετα το γευμα σου,η ελαστικοτητα των μυων δεν εχει να κανει με το αν φας στις 3.00

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-10-11
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    188

    Default

    Πάντα απόγευμα για εμένα προσοπικά και το Σαββάτο λίγουλακι πιο νωρίς. Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον άρθρο.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-08-06
    Location
    Salonika, Greece.
    Posts
    12

    Default

    Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη βραδυνή προπόνηση, πως γίνεται να έχεις ένα πλήρες γευμα? Αν τελειώσεις κατά της 9:00 πότε θα προλάβεις? Αν πούμε ότι έχοντας και το μεταπροπονητικό γευμα τρώς καμιά ωρίτσα μετά, δε μπορείς να πας για ύπνο νωρίς.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Γιατί δε μπορείς;

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-08-06
    Location
    Salonika, Greece.
    Posts
    12

    Default

    Δε ξέρω αν ισχύσει μόνο για μένα, αλλά έχω παρατηρήσει ότι, αν δε χωνέψω λιγάκι, δυσκολέυομαι να κοιμηθώ, γιαυτό συνήθως το τελευταίο γευμα που κάνω είναι κάτι πιο ελαφρύ.

  8. #8
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Εγω τελειωνω στης 9.30 ,στης 10.30 εχω χωνεψει το μεταπροπ. τρωω το κανονικο γευμα και στης 11.30 εχω μια επιθυμια για γιαουρτακι με αμυγδαλα Στης 12 ροχαλιζω..........

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-11
    Posts
    9

    Default

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΑΡΓΑ! /:)
    ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΝΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10.30 ΜΕ 11 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟΥΣΙΚΟΥΛΑ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ Κ ΥΠΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ......


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προπόνηση Διαφορετικές Ώρες - Πλεονεκτήματα & Μειονεκτήματα!
    By fanis72 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 14-12-11, 03:54
  2. Replies: 0
    Last Post: 13-09-11, 00:39
  3. Hi - Πόσες ώρες πριν την προπόνηση τρώμε;
    By alicia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 09-07-11, 00:40
  4. Εκτομεσομορφικός & Ενδομεσομορφικός Τύπος Σωματος: Σχολιασμός Άρθρου!
    By Kos316 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 135
    Last Post: 19-06-11, 17:39
  5. Τα 45 πιο σημαντικα λεπτα της μερας ενος bodybuilder...ή οχι ?
    By iskraone in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 17-05-10, 23:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •