Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default Τα push up και τα pull up.

    Λοιπόν σήμερα κάτι παίχτηκε (Δεν έχω χρόνο για αναλύσεις) κι φεύγω απο την ομάδα μπάσκετ που αγωνιζόμουν . Το κατα πόσο θα βρω άλλη ομάδα κι σε πόσο καιρό θα ξανά ξεκινήσω προπονήσεις δεν το γνωρίζω καθόλου . Οπότε πρέπει να βρω τρόπο να γυμναστώ και να σπαταλήσω τον ελεύθερο χρόνο μου στο σπίτι . Οπότε ξεκινάω με την σχέση μου με τις ασκήσεις .

    Push Ups

    Πολύ αγαπημένη άσκηση . Μπορεί εκεί που κάθομαι να πέσω 30 push ups , γιατί έτσι μου ήρθε . Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το κάψιμο , ίσα ίσα ...

    Βαθμολογία μου = 9.5/10


    Pull Ups

    Ποτέ δεν την άντεξα αυτή την άσκηση . Ποτέ δεν κατάφερα να κάνω σωστές επαναλήψεις , πάντα έκλεβα γιατί πολύ απλά δεν μπορούσα . Την θεωρώ ίσως την πιο σημαντική , αλλά δεν την κάνω καθόλου , γιατί δεν μπορώ καθ'όλου . Ειδικά άμα τεντώσω τα χέρια με λαβή που πάει στην πλάτη η άσκηση , δεν βγάζω 3 ...

    Βαθμολογία μου = 6/10


    Κοιλιακοί

    Κλασική άσκηση , ίσως από τις πρώτες που γνώρισα . Κανένα πρόβλημα μαζί της , ούτε και ιδιαίτερη λατρεία .

    Βαθμολογία μου = 8/10



    Τώρα που καταλάβατε πάνω κάτω να ρωτήσω τι να κάνω κάθε μέρα? Σύνολο 200 push ups φτάνουν ? Μιλάω για 200 κατα την διάρκεια της μέρας . Πχ 40 τώρα , 40 σε κανα τέταρτο κτλπ ... Είναι πολοί ή λίγοι ? Σίδερο για pull ups δεν έχω στο σπίτι , οπότε το μόνο μέρος που μπορώ να σκεφτώ είναι της τέντας (!?) .. Κρατάει το έχω δοκιμάσει . Για κοιλιακούς λέω περίπου 100 σε 4 σετ , δηλαδή από 25 το καθένα .. Κάθε συμβουλή , ευπρόσδεκτοι . Ευχαριστώ για το χρόνο σας .
    Last edited by PowerBoy; 19-12-11 at 23:17.

  2. #2
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    200 push ups την μέρα? Καταδρομέας θες να γίνεις? Δεν είναι άσχημη ιδέα αλλα κατα την διάρκεια της μέρας δεν μου φαίνεται και ότι καλύτερο. Προσπάθησε να συνθέσεις ένα προγραμμα με μια συνεκτικότητα και μια λογική το οποίο θα διαρκεί πχ. 1 ωρα. Το να πέφτεις για push ups όπου βρεθείς και όπου σταθείς δεν έχει λογική. Τώρα τα pull-ups πάλεψε τα και θα τα καταφέρεις...πρόσεχε βεβαια μην σπάσει η τέντα και σε μαζεύουν με τα κουταλάκια :P Επίσης επειδή βλέπω οτι παίζεις μπάσκετ καλό θα ήταν να δουλέψεις και τα πόδια σου, είναι πολυ βασικά για το άθλημα.
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default






    Κοιτα γενικα για plyometrics...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  4. #4
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    πολύ ωραία βιντεάκια!!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον digitalboy.

    Δες κι εδώ, μερικές ασκήσεις, μήπως βοηθηθείς.

    Γυμναστική Στο Σπίτι - Λίστα Με Ασκήσεις

    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by digitalboy View Post
    200 push ups την μέρα? Καταδρομέας θες να γίνεις? Δεν είναι άσχημη ιδέα αλλα κατα την διάρκεια της μέρας δεν μου φαίνεται και ότι καλύτερο. Προσπάθησε να συνθέσεις ένα προγραμμα με μια συνεκτικότητα και μια λογική το οποίο θα διαρκεί πχ. 1 ωρα. Το να πέφτεις για push ups όπου βρεθείς και όπου σταθείς δεν έχει λογική. Τώρα τα pull-ups πάλεψε τα και θα τα καταφέρεις...πρόσεχε βεβαια μην σπάσει η τέντα και σε μαζεύουν με τα κουταλάκια :P Επίσης επειδή βλέπω οτι παίζεις μπάσκετ καλό θα ήταν να δουλέψεις και τα πόδια σου, είναι πολυ βασικά για το άθλημα.
    Η τέντα δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει . Είναι απο τις μεγάλες , καλύπτει μεγάλο χώρο (είναι της αυλής) , οπότε για κακή μου τύχει θα κάνω pull ups . Όσο για τα πόδια , τα δούλεψα μέσα στο καλοκαίρι κάνοντας πρόγραμμα για το άλμα (air alert) , οπότε μακρια από εμένα και άλλες ασκήσεις ποδιών ! Τα απλά αλματάκια κατά την διάρκεια τις προπόνησης κι πολλά είναι !
    Last edited by PowerBoy; 20-12-11 at 20:19.

  7. #7
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Οκ αύτο για τα πόδια είναι δικιά σου επιλογή. Power to you powerboy :) Παλεψέ τα, τα pull-ups δεν είναι τιποτα, κανε μονες επαναλήψεις την επόμενη εβδομάδα διπλες μετά τιρπλές κτλ και σε 2-3 μήνες θα μπορείς να κάνεις αρκετές περισσότερες.
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  8. #8
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by digitalboy View Post
    Οκ αύτο για τα πόδια είναι δικιά σου επιλογή. Power to you powerboy :) Παλεψέ τα, τα pull-ups δεν είναι τιποτα, κανε μονες επαναλήψεις την επόμενη εβδομάδα διπλες μετά τιρπλές κτλ και σε 2-3 μήνες θα μπορείς να κάνεις αρκετές περισσότερες.
    Τα χέρια πρέπει να τεντώνουν ε?

  9. #9
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBoy View Post
    Τα χέρια πρέπει να τεντώνουν ε?
    Κανονικα ναι ,αλλα και να μην τεντωνουν αν εχεις ελεγχο μπορεις να τη γυμνασεις πολυ καλα τη πλατη , παντως για αρχη μπορεις να κανεις γυναικεια ,θα σε βοηθησουν να δυναμωσεις και μετα πας σε κανονικα ,το θεωρω πιο σωστο.

    http://www.youtube.com/watch?v=fkaHuXJ8wcc

  10. #10
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Κανονικα ναι ,αλλα και να μην τεντωνουν αν εχεις ελεγχο μπορεις να τη γυμνασεις πολυ καλα τη πλατη , παντως για αρχη μπορεις να κανεις γυναικεια ,θα σε βοηθησουν να δυναμωσεις και μετα πας σε κανονικα ,το θεωρω πιο σωστο.<br>
    <br>
    Συγνώμη που αργό να απαντήσω . Ξεκίνησα τα pull ups και όντως βγαίνουν πιο εύκολα από ότι νόμιζα , ήταν μέχρι να δώσω το ερέθισμα . Σε λιγότερο απο 4 μέρες βγάζω 5 (!?) με τεντωμένα χέρια :)

  11. #11
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    πληροφοριακα καπου κυκλοφορει και ενα προγραμμα με καμψεις, ελξεις, κοιλιακους ραχιαιους που χρησιμοποιουν για την προετοιμασια τους οι navy seals. ειναι αρκετα καλο αλλα εξαρταται και τι θελεις να πετυχεις.

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    πληροφοριακα καπου κυκλοφορει και ενα προγραμμα με καμψεις, ελξεις, κοιλιακους ραχιαιους που χρησιμοποιουν για την προετοιμασια τους οι navy seals. ειναι αρκετα καλο αλλα εξαρταται και τι θελεις να πετυχεις.
    Nice,και νομίζω το έχει γράψει ο Tsats.αν δεν είναι το συγκεκριμένο επειδή ο τύπος έχει γράψει για τους seals αλλα και του Σπετσνιακ(κάπως έτσι λέγεται ειδικές δυνάμεις της Ρωσίας)μπορείς να το βρεις άνετα στο νετ.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    196

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Nice,και νομίζω το έχει γράψει ο Tsats.αν δεν είναι το συγκεκριμένο επειδή ο τύπος έχει γράψει για τους seals αλλα και του Σπετσνιακ(κάπως έτσι λέγεται ειδικές δυνάμεις της Ρωσίας)μπορείς να το βρεις άνετα στο νετ.
    Spetsnaz (Russian Special Purpose Regiment)
    Απ'τις πιο επίλεκτες ειδικές δυνάμεις του κόσμου.

    Attachment 8059 Attachment 8060
    Attachment 8061Attachment 8062
    Last edited by zals8; 28-12-11 at 03:54.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    10-11-11
    Posts
    26

    Default

    Κάποια βοήθεια ώστε να βρω το πρόγραμμα?

  15. #15
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    http://sportsmedicine.about.com/cs/c...g/a/012204.htm
    Το ειχα ακολουθησει πριν παω φανταρος για 3 μηνεςπριν πολλα χρονια με αποτελεσμα να χασω καμια 15αρια κιλα, το καλο ηταν οτι ειχα τρελη φυσικη κατασταση και τρομερη αντοχη στη δυναμη, αμετρητες ελξεις καμψεις κλπ.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Εννια εβδομαδες training με το προγραμμα αυτο, οπως λενε των navy seals.

    http://www.teenbodybuilding.com/brent2.htm
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  17. #17
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Χαχαχα ! navy γατακια , αυτα τα καναμε για να σπασουμε πλακα στη σχολη αλεξιπτωτιστων.............

  18. #18
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    κολυμπι ομως δεν κανατε!

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Χαχαχα ναι εχεις δικιο ! Λαος της θαλασσας οπως ειμαστε θεωρειται περιτο...........Χαιρε μεγα της θαλασσας κρατος !!!

  20. #20

    Default

    λοιπον φιλε με διαφορα ειδη δυσκολων push ups οχι των συνηθισμενων,με pull ups, κοιλιακους και βυθισεις πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Push-Pull!! --> I need your opinion! :D
    By niknik in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-08, 08:59
  2. Ερώτηση για push/pull και ώμους
    By grgstrggg in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-06, 17:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •