Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
350. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.71%
  • Shotokan

    8 2.29%
  • Wado Ryu

    3 0.86%
  • Ju Jitsu

    26 7.43%
  • Tae Kwon Do

    28 8.00%
  • aikido

    12 3.43%
  • Box

    66 18.86%
  • Kick-Boxing

    79 22.57%
  • Muay Thai

    88 25.14%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.71%
Multiple Choice Poll.
Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 280
  1. #61
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    εννοειτε εξω μονο με ανοιχτα χερια βαραμε τις γνωστες ''μπουφλες'' χαχα

    δειτε κ αγωνες πανκρας με μπας ρουτεν σαμροκ κ λοιπους

  2. #62
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Mixed.Martial.Arts Οι καλυτερες επιθεσεις, αμυνες και γενικα κινησεις απο καθε τεχνη μαζεμενες σε μια. ΜΜΑ a legend is born....

  3. #63

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ψηφισα αλλο πιο, και αυτο γιατι λειπουν αρκετες πολεμικες τεχνες, εγω παντως αν και εχω ασχοληθει μονο με κικ μποξινγκ και λιγες λαβες ,θα διαλεγα ΜΜΑ ,ειναι πολυ πιο real και μπορεις να ανταπεξελθεις σε δυσκολες συνθηκες,γιατι κακα τα ψεματα παιδια στο δρομο αλλαζουν πολυ τα δεδομενα ...Παντως καθαρα αθλητικα μου αρεσει πολυ το tae kwon do ,το θεωρω απο τις πιο θεαματικες πολεμικες τεχνες και πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να ξεκινησει καποιος σε μικρη ηλικια ,θα φτιαξει τρομερη βαση για καθε πολεμικη τεχνη που θα θελει να ασχοληθει μετεπειτα.
    Το MMA δν ειναι πολεμικη τεχνη φιλε μου ειναι συνδιασμος πολεμικων τεχνων μην μπερδευεσε.... συνηθως πηγαινουν ατομα που ξερουν καποιο ηδους παλης και καποιο ηδους kick box , muai thai....

    αγαπημενος αθλητης απο το mma Fedor emilianenko... TOP!
    Last edited by UltraB; 18-03-12 at 20:30.

  4. #64
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-03-12
    Location
    athens
    Posts
    22

    Default

    ακριβως τα ιδια και εγω μονο που δεν κατεβηκα ποτε σε αγωνες
    λογω σχολειου..και μαλλον θα αφησω το γυμναστηριο και θα συνεχισω
    απο κει που το αφησα..

  5. #65
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    kick box - muay thai. εκει που παω τα κανουμε και τα δυο μαζι.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  6. #66

    Default

    δεν έχει σημασία η πολεμική τέχνη. Αλλά ο ΑΘΛΗΤΉΣ που την εξασκεί!!

  7. #67
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Δεν ασχοληθεί ποτέ μου αλλά ψήφισα πυγμαχία και άλλο (πάλη)

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  8. #68
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    2

    Default

    OI POIO POLLES TEXNES EINAI EPIREASMENES APO T ARXAIO ELLINIKO ATHLIMA PANGKRATIO K VEVAIA POLU DUNATO.VEVAIA K I KATHE ALI TEXNI EXEI T PLEONEKTIMATA TS ALLA I GNWMI M EINAI OTI T PAGKRATIO S KANEI POLU DUNATO.T KUNG FU VEVAIA S KANEI PARA MA PARA POLU UPOMONETIKO OPWS K KAPOIES ALLES TEXNES.K AN KANEIS OPOIADIPOTE POLEMIKI TEXNI I KAPOIO ATHLIMA P EXEI MESA KLOTSOMPOUNIA DN MPLEKEIS POTE S FASARIES GT EXEIS KATHARO MUALO DN PAS POTE S MIA POLEMIKI TEXNI G N KANEIS TN JET LI I TN JACKIE CHAN I ESTW TN CHUCK NORRIS

  9. #69
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-12-11
    Posts
    2

    Default

    εγω κανω ταεκβοντο περιπου 9 χρονακια.... αλλα ξεχασατε να βαλετε τζουντο και πανκρατιο που λεει και ο φιλος απο πανω, το πανκρατιο ειναι η αρχαιοτερη πολεμικη τεχνη και πιστευω μια απο τις καλυτερες...

  10. #70
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Ωραίο ακούγετε το τετριμμένο ότι το 90 % η μάχη πάει κάτω στο δρόμο αλλά είναι εντελώς αναληθές και μάλλον ισχύει μόνο στα κλουβιά . Στο δρόμο όταν η μάχη πάει κάτω πάει να πει πως αυτοί που πλακώνονται δεν ξέρουν να χτυπάνε , πάρε για παράδειγμα τα παιδάκια στο δημοτικό , τα παιδάκια παλεύουν γιατί δεν ξέρουν να χτυπάνε είναι πιο φυσιολογικό , είναι η φύση που τα οδηγεί να πιαστούν στα χέρια , όταν ο άλλος ξέρει να χτυπάει γιατί να σε πάει κάτω? εξ άλλου αν πάει κάτω δεν έχει την δυνατότητα να αντιμετωπίσει και δεύτερο , όταν ο άλλος ξέρει να χτυπάει σε πάει κάτω αλλά αυτός δεν πέφτει , δεν υπάρχει λόγος να πέσει είναι λάθος γιατί πότε δεν ξέρεις αν αυτός που σου επιτέθηκε έχει και παρέα, αυτός που ξέρει να χτυπάει θα σε ρήξει εν τέλη κάτω και θα σε χτυπάει από όρθια στάση . Στα κλουβιά όμως συμβαίνει το εξής , ο ένας από τους δύο θέλει από την αρχή να πάει κάτω , προφανώς είναι αυτός που έχει πλεονέκτημα στην πάλη , έχει πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου του στο έδαφος και το ξέρει , ο άλλος λοιπόν δεν θέλει να πάει κάτω και θέλει να τελειώσει τον αγώνα όρθιος , αυτό που συμβαίνει συνήθως όμως είναι ο αγώνας να καταλήγει κάτω και να νικάει αυτός που είναι καλύτερος στην πάλη αυτό συμβαίνει γιατί όσο και καλός να είναι στην όρθια μάχη , αν έχεις απέναντί σου ενα γαιδούρι με τεράστια ξυλοχωριτικότητα λόγο πρέζας και πολύ γυμνασμένο κάποια στιγμή όταν θα υπάρχει η κούραση θα σε πετάξει κάτω , θα σε πλησιάσει θα ρισκάρει να φάει ότι φάει και θα σε πάει στο έδαφος , εκεί θα νικήσει και όλοι θα πούνε άααα !! το bjj είναι το καλύτερο !! Δεν είναι το καλύτερο , είναι απλά το κατάλληλο εργαλείο για την συγκεκριμένη δουλεία , δεν μπορείς να πας σε ποδηλατικό αγώνα βουνού με ποδήλατο δρόμου θες Mountain bike αυτο δεν σημαίνει οτι το Mountain bike είναι καλύτερο από το κουρσάκι απλά αν πας με κουρσάκι το πιθανότερο είναι οτι θα το σπάσεις . To ufc είναι κομμένο και ραμμένο για να προωθήσει το bjj και συγκεκριμένες σχολές , δίνει βάση στην δύναμη και δίνει με τους κανόνες του πλεονεκτήματα στους παλεστές . Πάντως επιμένω ότι στο δρόμο δεν πάει η μάχη κάτω αν ένας από τους δύο ξέρει να χτυπάει και επίσης στο δρόμο πρέπει να ξέρεις να μάχεσαι ένας εναντίον πολλών για να είσαι σίγουρος δεν θέλεις πάλη αρκούν οι ρίψεις και οι τεχνικές απεγκλωβισμού - σπασίματα που έχει καθε πολεμική τέχνη που σέβεται τον εαυτό της .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  11. #71
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by themakistzekis View Post
    OI POIO POLLES TEXNES EINAI EPIREASMENES APO T ARXAIO ELLINIKO ATHLIMA PANGKRATIO K VEVAIA POLU DUNATO.VEVAIA K I KATHE ALI TEXNI EXEI T PLEONEKTIMATA TS ALLA I GNWMI M EINAI OTI T PAGKRATIO S KANEI POLU DUNATO.T KUNG FU VEVAIA S KANEI PARA MA PARA POLU UPOMONETIKO OPWS K KAPOIES ALLES TEXNES.K AN KANEIS OPOIADIPOTE POLEMIKI TEXNI I KAPOIO ATHLIMA P EXEI MESA KLOTSOMPOUNIA DN MPLEKEIS POTE S FASARIES GT EXEIS KATHARO MUALO DN PAS POTE S MIA POLEMIKI TEXNI G N KANEIS TN JET LI I TN JACKIE CHAN I ESTW TN CHUCK NORRIS
    Πώς επηρεάστηκαν οι πιο πολλές τέχνες από το παγκράτιο ποίος στο είπε αυτό? Πώς ανακαλύψανε το παγκράτιο οι σύγχρονοι μπορείς να μου πείς? υπήρχε στην ελλάδα παράδοση σε κάποια μέρη που το εξασκούσαν ακόμα και σήμερα όπως πχ συμβαίνει στην Κίνα με αρχαίες τέχνες ή πήρανε 3 παραστάσεις από αμφορείς και κοροϊδεύουν τον κόσμο οτι έχουν αναβιώσει την αρχαία φοβερή αυτή τέχνη?
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  12. #72
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by katikserw View Post
    εγω κανω ταεκβοντο περιπου 9 χρονακια.... αλλα ξεχασατε να βαλετε τζουντο και πανκρατιο που λεει και ο φιλος απο πανω, το πανκρατιο ειναι η αρχαιοτερη πολεμικη τεχνη και πιστευω μια απο τις καλυτερες...
    Το παγκράτιο είναι μια σύγχρονη πολεμική τέχνη που πουλάει αρχαιοελληνικά φούμαρα , αν τώρα σου αρέσει είναι άλλο θέμα απλά δεν έχει τίποτα από την αρχαία ελληνική τέχνη γιατί δεν σώζετε και τίποτα από τότε αν κάνω λάθος πες μου τι στοιχεία είχαν αυτοί που το αναβίωσαν (υποτίθεται) γύρω στο 1970 .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  13. #73
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    QiWizard εχεις πλακωθει στο δρομο (για οποιοδηποτε λογο)?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #74
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    QiWizard εχεις πλακωθει στο δρομο (για οποιοδηποτε λογο)?
    Είμαι 37 ετών , (πριν 17 - 20 χρόνια) όταν πήγαινα σχολείο στην περιοχή που πήγαινα το ξύλο ήταν καθημερινό φαινόμενο δηλαδή τουλάχιστον μέρα πάρα μέρα κάτι έβλεπα και ναι πολλές φορές είχα πλακωθεί , έχω βιώσει τα πάντα , έχω φάει ξύλο από παρέα έχω δώσει ξύλο ένας προς ένα και έχω φάει από ένα προς ένα εκείνη την εποχή δεν είχα καμία εμπειρία από πολ. τέχνες . Πλέον το ξύλο που υπήρχε εκείνες τις εποχές δεν υπάρχει και επιπλέον θα έκανα τα πάντα να μην εμπλακώ σε καταστάσεις που φεύγουν εκτός ελέγχου οπότε από τότε έχω να παίξω ξύλο . Πάντως αν εννοείς αν έχω κάποια εμπειρία , ναι το βρομόξυλο εκείνης της εποχής το έχω βιώσει και μάλιστα από κοντά . Όσο για το λόγο που λες συνήθως αφορούσε σε πια κλίκα ήσουνα όπως οι συμμορίες κάπως . Τα τελευταία χρόνια έχω μόνο μια εμπειρία αξιόλογη με άνθρωπό που ήξερε πολεμικές τέχνες και το πράμα ξέφυγε λίγο . Πες μου γιατί μου έκανες αυτήν την ερώτηση όμως , ας πούμε ότι ποτέ δεν είχα πλακωθεί στο δρόμο η γνώμη μου θα μέτραγε λιγότερο ?
    Last edited by QiWizard; 02-08-12 at 13:01.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  15. #75
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Πιστεψε με φιλε virbas οτι αν εξω πας να ριξεις γροθια το ΠΙΟ πιθανο ειναι να σπασεις τα δακτυλα σου.Απο κει φαινεται το ποσο λαθος ειναι μερικα μαχητικα αθληματα ή ακομα και πολεμικες τεχνες.
    Δεν συμφωνώ με αυτό που λες , ναι μεν θέλει προσοχή όταν χτυπάς στο κεφάλι αλλά ιδιαίτερα το κρανίο που έχει πολύ μικρή απόσβεση το χτύπημα.Μια σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα σε κανένα άλλο σημείο του σώματος (ούτε στο σαγόνι - μύτη) φυσικά υπάρχουν και άλλα χτυπήματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως πχ παλάμες οι οποίες εκτός τους ότι έχεις μεγαλύτερο έλεγχο είναι και ταχύτερες (επειδή δεν σφίγγεις τον πήχη) παρόλα αυτά η γροθιά είναι το νο 1 όπλο . Αν η γροθιά σου έχει κενό μέσα η αν ο αντίχειρας δεν κλείνει σωστά με τον τρόπο που σου δείχνει η πολεμική σου τέχνη τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα (αν δηλαδή δεν είσαι άρτιος τεχνικά) , αν δεν είναι σωστή η γροθιά μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο καρπό γενικά μια τεχνικά σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα , τα προβλήματα αρχίζουν όταν είναι λάθος .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  16. #76
    New Member pavlos23's Avatar
    Join Date
    29-07-12
    Location
    ATHENS
    Posts
    63

    Default

    KRAV MAGA,MMA,

  17. #77
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Qiwizard δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης,πιστεψε με, αλλα αν μου ελεγες οτι δεν εχεις πλακωθει ποτε στο δρομο,δεν θα εδινα καμια σημασια στην αποψη σου και νομιζω οτι αυτο,ειναι απολυτως κατανοητο.
    Τωρα, για τη διαφωνια σου στις γροθιες,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι,εισαι τυχερος που δεν εσπασες καποια απο τα μετακαρπια κοκκαλα.Η συντριπτικη πλειοψηφια των δασκαλων που εχουν 'προσσεγιση' δρομου στις προπονησεις τους υποστηριζουν αυτο,αλλα και τα στατιστικα δεδομενα λενε αυτο.Γροθια στο σαγωνι ειναι ο πιο σιγουρος τροπος να σπασεις τα χερι σου.Για το κρανιο δεν το συζητω καν.
    Και αν θελεις να το δεις αλλιως,δε ρισκαρω τις πιθανοτητες μου να μεινω με ενα χερι λιγοτερο πανω στη μαχη απο λαθος χτυπημα.
    Αποψη μου:Αποτελειωσε τον με λιγα καιρια χτυπηματα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  18. #78
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Δεν συμφωνώ με αυτό που λες , ναι μεν θέλει προσοχή όταν χτυπάς στο κεφάλι αλλά ιδιαίτερα το κρανίο που έχει πολύ μικρή απόσβεση το χτύπημα.Μια σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα σε κανένα άλλο σημείο του σώματος (ούτε στο σαγόνι - μύτη) φυσικά υπάρχουν και άλλα χτυπήματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως πχ παλάμες οι οποίες εκτός τους ότι έχεις μεγαλύτερο έλεγχο είναι και ταχύτερες (επειδή δεν σφίγγεις τον πήχη) παρόλα αυτά η γροθιά είναι το νο 1 όπλο . Αν η γροθιά σου έχει κενό μέσα η αν ο αντίχειρας δεν κλείνει σωστά με τον τρόπο που σου δείχνει η πολεμική σου τέχνη τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα (αν δηλαδή δεν είσαι άρτιος τεχνικά) , αν δεν είναι σωστή η γροθιά μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο καρπό γενικά μια τεχνικά σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα , τα προβλήματα αρχίζουν όταν είναι λάθος .

    με ποια πολεμικη τεχνη ασχολεισαι?

  19. #79
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-12
    Posts
    2

    Default

    Επέλεξα, Άλλο και αυτό είναι το Παγκράτιο.
    Και όσο και να μην αρέσει σε κάποιους τουλάχιστον πρέπει να το σεβόμαστε γιατι είναι κάτι 100% Ελληνικό.
    Άποψή μου.

  20. #80
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    με ποια πολεμικη τεχνη ασχολεισαι?
    Wing chun
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  21. #81
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Το wing chun εχει ευθειες γροθιες,γρηγορες και χωρις μεγιστη δυναμη.Τοτε ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις γροθιες στο προσωπο μιας και οι περισσοτερες κατευθυνονται σε μυτη-στομα.Εχει hooks,που μπορει να πετυχεις σαγωνι?Εχει uppercut που παλι μπορει να τραυματιστεις?Νομιζω οχι,αν κανω λαθος διορθωσε με.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  22. #82
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Το wing chun εχει ευθειες γροθιες,γρηγορες και χωρις μεγιστη δυναμη.Τοτε ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις γροθιες στο προσωπο μιας και οι περισσοτερες κατευθυνονται σε μυτη-στομα.Εχει hooks,που μπορει να πετυχεις σαγωνι?Εχει uppercut που παλι μπορει να τραυματιστεις?Νομιζω οχι,αν κανω λαθος διορθωσε με.
    Έχεις δίκιο , οι γροθιές στο wing chun είναι γρήγορες και στοχευμένες δεν δίνει βάση στη δύναμη όπως πχ το καράτε , κατ εμένα αυτό είναι προτέρημα , γιατί μια στοχευμένη γροθιά μπορεί να αποπροσανατολίσει τον αντίπαλο ενώ μια δυνατή γροθιά μπορεί να αστοχήσει χάνοντας ενέργεια - ισορροπία δίνοντας την ευκαιρία για counter attack οι γροθιές στο wing chun είναι περισσότερο ελεγχόμενες .
    To wing chun για τον πολύ κόσμο δεν έχει hooks και uppercuts , για λιγότερο κόσμο δεν έχει hook αλλά έχει uppercut και για λίγο και εκλεκτό κόσμο έχει και Hook και uppercuts ... σε μπέρδεψα λίγο ε? Για μένα που θεωρώ τον εαυτό μου μέσα στους λίγους το Wing chun έχει και hook και uppercuts τα οποία και εξασκώ συνεχώς είτε σε σάκο είτε σε chi sao η sparring τις κινήσεις αυτές μπορείς να τις δείς στην δεύτερη φόρμα "cham kiu" έχει το uppercut θεωρητικά χτυπάει ακριβώς κάτω από το σαγόνι και μάλιστα πολλοί έχουν το δείκτη του χεριού σε θέση "phoenix eye fist" δεν είναι όμως και απαραίτητο αυτό . όσο για το Hook punch πάλι στην δεύτερη φόρμα εκει που γίνεται το shifting με το διπλό laan sao to laan sao μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα Hook γροθιά μαζί με την μέση shifting . Επιπλέον όμως μπορείς να βάλεις μέσα στο Wing chun άνετα hook punch από tai chi αν είσαι λίγο πιο έμπειρος και προχωρημένος στο chen tai chi πιο κυκλική πιο ανοιχτή και με άλλη στόχευση (άλλο σημείο επαφής στη γροθιά ) ακόμα και αυτήν την γροθιά μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν Hook αν είσαι έμπειρος . Γενικά στο Kung fu να ξέρεις ότι μπορείς να δανείζεσαι πράματα που σου κάνουν από άλλα στίλ παρόλα αυτά εγώ θεωρώ ότι το Wing chun έχει και hook και uppercut απλά οι περισσότεροι δεν το χρησιμοποιούν γενικά να ξέρεις ότι το Wing chun όσο και απλό να φαίνεται έχει τεράστιο βάθος οι περισσότεροι μένουν στην πρώτη φόρμα και chi sao γι αυτό και το βλέπεις πολλές φορές φτωχό .

    Σε pm σου έχω στείλει και Links με video και photo για να καταλάβεις τι σου λέω (δεν με άφηνε να ποστάρω εδώ Links πρέπει να έχω πάνω από 75 Posts για να το κάνω αυτό)
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  23. #83

    Default

    απο ποτε το wing tsun/chun δεν δινει εμφαση στα ισχυρα χτυπηματα??

  24. #84
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by miyamoto musashi View Post
    απο ποτε το wing tsun/chun δεν δινει εμφαση στα ισχυρα χτυπηματα??
    Το wing chun δεν δίνει την έμφαση που δίνει το καράτε στο 1 ισχυρό χτύπημα , το Wing chun βασίζεται όπως και όλα τα είδη του Kung fu στην ροή και την έκρηξη η οποία έρχεται ως αποτέλεσμα πολλών παραμέτρων . Το wing chun Δεν βασίζεται στην δύναμη αλλά στην ελαστικότητα και την ταχύτητα αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι τα χτυπήματα του Wing chun Δεν είναι αποτελεσματικά κάθε άλλο, να ξέρεις όσο δυνατό και να είναι ένα χτύπημα δεν είναι τίποτα αν δεν βρει τον στόχο του ή αν σε κάνει να χάσεις την ισορροπία σου η την ενέργειά σου , κατά την άποψή μου όλα τα συστήματα Kung fu διαχειρίζονται την ενέργεια με τον καλύτερο τρόπο και αυτός δεν είναι το 1 και ισχυρό χτύπημα . Τώρα αν θες να σου απαντήσω στο "απο πότε το wing chun δεν δίνει έμφαση στα ισχυρά χτυπήματα " θα σου πώ από τότε που αποφάσισε ότι η γροθιά θα πρέπει να είναι κάθετη και όχι οριζόντια , πιστεύω πριν πολλά χρόνια ., αν έψαχνε πάντως για την πιο ισχυρή γροθιά θα την έκανε οριζόντια και θα εκμεταλλευόταν την δύναμη της στροφορμής αλλά και μερικών μυικών ομάδων όπως πχ του ώμου και του πήχη οι οποίες είναι αμέτοχες στην γροθιά του wing chun , τί κέρδισε λοιπόν από την κάθετη γροθιά ? Αυτό είναι ολόκληρο κεφάλαιο αλλα επιγραμματικά μπορώ να σου πώ , μεγαλύτερη ταχύτητα καλύτερη στόχευση καλύτερη διείσδυση στην αντίπαλη άμυνα λιγότερη δαπάνη ενέργειας είναι μερικά από αυτά που κερδίζεις , δεν κερδίζεις παντός σε δύναμη δεν μπορείς να τα έχεις όλα εξ΄αλλου το Wing chun δεν βασίζεται στην δύναμη .
    Last edited by QiWizard; 04-09-12 at 15:32.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  25. #85
    laynas's Avatar
    Join Date
    19-08-12
    Posts
    127

    Default

    Αυθεντικό καράτε.Μόνο και μόνο για τους ''κανόνες'' του (θέματα ήθους κλπ)(μην ξεχνάμε και την τεχνική)(ένα χτύπημα και κάτω) είναι το πρώτο για μένα.

  26. #86
    New Member miko's Avatar
    Join Date
    03-09-12
    Posts
    17

    Default

    παραδοσιακο ελληνικο βρομοξυλο (πυγμαχια)

  27. #87

    Default

    το wt δεν στηριζεται οντως στη δυναμη αλλα στη ροη & την ταχυτητα των τεχνικων, ομως η ισχυς των χτυπηματων ειναι παντα το ζητουμενο, τουλαχιστον στην σχολη που παω εγω. Δεν θυσιαζουμε την ταχυτητα για την δυναμη αλλα επιζητουμε την ισχυ μεσω αλλων τροπων οπως ο βηματισμος, γνωστο & ως drop step.και επειδη εχω ασχολκηθει & με karate καλο ειναι να μην βαζουμε ταμπελες στα διαφορα στυλ, πχ καρατε ισον μονο δυναμη χωρις ταχυτητα κα wt ταχυτητα χωρις δυναμη. Με την καταλληλη προπονηση ολα γινονται

  28. #88
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Αφού συμφωνείς σε αυτό "το wt δεν στηριζεται οντως στη δυναμη αλλα στη ροη & την ταχύτητα" τι το θες το "όμως" μετά ? Αν θες να το συνεχίσουμε το θέμα στο Wing chun όπως και στα περισσότερα στιλ kung fu Που γνωρίζω η ισχύς έρχεται μέσα από την ανάπτυξη της τεχνικής αλλά και την ανάπτυξη της εσωτερικής δύναμης και της έκρηξης "fajin" γι αυτό λέμε ότι δεν στηρίζετε στην μυική δύναμη , όλα τα άλλα είναι λόγια απλά για να κάνουμε κουβέντα να λέμε πως διαφωνούμε ή συμφωνούμε . Δες για παράδειγμα το One inch punch , υπάρχει καμιά περίπτωση ο οποιοσδήποτε δυνατός και γυμνασμένος να σου βγάλει την ισχυ σε γροθιά μιας ίντσας ? όχι γιατί χρειάζεται τεχνική και άλλα πράγματα για να φτάσεις σε αυτό το σημείο , η γροθιά του Wing chun Λοιπόν είναι κάπως έτσι , δυναμώνει και αποκτά ισχύ μεγαλύτερη όσο περισσότερο η τεχνική σου αλλά και η ενέργειά σου αναπτύσσεται . Επίσης δεν είπα ότι καράτε ίσον μόνο δύναμη χωρίς ταχύτητα πουθενά , ενα παράδειγμα έδωσα , μια σύγκριση έκανα στην γροθιά του καρτάτε και του Wing chun .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  29. #89

    Default

    Θα προτιμησω ninjutsu αφου μιλάμε για ροή. Έχω ασχοληθεί ένα χρόνο χωρίς να χάσω προπονηση. Τωρα μόνο γυμναστήριο δυστυχώς. Στον όγκο!
    Ωραίο κ το wing chun, πιστευω βλέπεις καλα αποτελέσματα γρήγορα.

  30. #90
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Καλα,πιστευετε ακομα σε 'εσωτερικες δυναμεις' και κουραφεξαλα?Πως την μετραμε αυτην?Με ποτενσιομετρο?
    Ημαρτον ρε παληκαρια.9 χρονια στις πολεμικες τεχνες εχω και δεν εχω δει κανενα με 'εσωτερικη δυναμη'.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!


 
Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 20:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •