Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
350. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.71%
  • Shotokan

    8 2.29%
  • Wado Ryu

    3 0.86%
  • Ju Jitsu

    26 7.43%
  • Tae Kwon Do

    28 8.00%
  • aikido

    12 3.43%
  • Box

    66 18.86%
  • Kick-Boxing

    79 22.57%
  • Muay Thai

    88 25.14%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.71%
Multiple Choice Poll.
Page 4 of 10 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 91 to 120 of 280
  1. #91

    Default

    αλλο η μθικη δυναμη & αλλο η δυναμη που προερχεται απο την τεχνικη. Το wt δεν στηριζεται οπως ειπα στην μθικη δυναμη αλλα η ισχυς των χτυπηματων ειναι ζητουμενο. ισχυς η οποια ειναι προιον προπονησης & τεχνικης, οπως σε ολες τις πολεμικες τεχνες. Το παραμυθι οτι μονο το wc εχει τεχνικη το τρωνε μονο οσοι δεν εχουν δει τιποτα αλλο παρα μονο wc. Η γροθια μιας ιντσας ειναι μονο για επιδειξη, σε μαχη δεν υπαρχει περιπτωση να βγει. Εαν εχεις προβλημα να κανεις κουβεντα qiwizard απλα μην συμμετεχεις.
    Στο θεμα του εδαφους για το οποιο εγινε λογος πριν. Εαν αταληξεις στο εδαφος δεν σημαινει αυτοματως οτι δεν ξερεις να χτυπας. οσοι εχουν συμπλακει σοβαρα στο δρομο ξερουν οτι η μαχη δεν τελειωνει παντα στο πρωτο χτυπημα. Και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, μετα απο χρονια προπονησης σε muay thai & kiokushin karate δεν μπορει κανεις να μου πει οτι δεν χτυπαω καλα. Εχω ριξει μπουνια & εχει μεινει ξερος ανθρωπος, εχω ριξει μπουνια & απλα εσπασαν κανα 2 δοντια. Στη δευτερη περιπτωση η αποσταση εκλεισε & πηγαμε σε σωμα με σωμα μεχρι που μας χωρισαν. Ας μην βαζουμε ετικετες, η μαχη ειναι χαοτικη. Οσοι βρεθηκαν σε μαχη ξερουν.

  2. #92
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by miyamoto musashi View Post
    αλλο η μθικη δυναμη & αλλο η δυναμη που προερχεται απο την τεχνικη. Το wt δεν στηριζεται οπως ειπα στην μθικη δυναμη αλλα η ισχυς των χτυπηματων ειναι ζητουμενο. ισχυς η οποια ειναι προιον προπονησης & τεχνικης, οπως σε ολες τις πολεμικες τεχνες. Το παραμυθι οτι μονο το wc εχει τεχνικη το τρωνε μονο οσοι δεν εχουν δει τιποτα αλλο παρα μονο wc. Η γροθια μιας ιντσας ειναι μονο για επιδειξη, σε μαχη δεν υπαρχει περιπτωση να βγει. Εαν εχεις προβλημα να κανεις κουβεντα qiwizard απλα μην συμμετεχεις.
    Στο θεμα του εδαφους για το οποιο εγινε λογος πριν. Εαν αταληξεις στο εδαφος δεν σημαινει αυτοματως οτι δεν ξερεις να χτυπας. οσοι εχουν συμπλακει σοβαρα στο δρομο ξερουν οτι η μαχη δεν τελειωνει παντα στο πρωτο χτυπημα. Και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, μετα απο χρονια προπονησης σε muay thai & kiokushin karate δεν μπορει κανεις να μου πει οτι δεν χτυπαω καλα. Εχω ριξει μπουνια & εχει μεινει ξερος ανθρωπος, εχω ριξει μπουνια & απλα εσπασαν κανα 2 δοντια. Στη δευτερη περιπτωση η αποσταση εκλεισε & πηγαμε σε σωμα με σωμα μεχρι που μας χωρισαν. Ας μην βαζουμε ετικετες, η μαχη ειναι χαοτικη. Οσοι βρεθηκαν σε μαχη ξερουν.

    Ότι πεις φίλε αν κάνεις wing chun και λες αυτό το πράγμα "Η γροθια μιας ιντσας ειναι μονο για επίδειξη" τότε καλύτερα να το ξαναγυρίσεις στο καράτε .

    "σε μαχη δεν υπαρχει περιπτωση να βγει"... και εδώ αποδεικνύεται ότι δεν έχεις καταλάβει τι κάνεις (αν κάνεις Wing chun) , chi sao έχεις κάνει ποτέ?

    Βασικά δεν νομίζω να καταλαβαίνεις και τι λέω , γιατί δεν προσπαθείς να κατανοήσεις καλύτερα τι λέω πριν γράψεις μια απάντηση?
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  3. #93
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Καλα,πιστευετε ακομα σε 'εσωτερικες δυναμεις' και κουραφεξαλα?Πως την μετραμε αυτην?Με ποτενσιομετρο?
    Ημαρτον ρε παληκαρια.9 χρονια στις πολεμικες τεχνες εχω και δεν εχω δει κανενα με 'εσωτερικη δυναμη'.
    Τι περιμένεις να δεις δηλαδή ... κάποιον να κλάνει αστραπές ? Η εσωτερική ενέργεια δεν μπορεί να μετρηθεί γιατί δεν υπάρχει όργανο να την μετρήσει , έτσι ακριβώς όπως οι ξερόλες επιστήμονες στο παρελθόν αμφισβητούσαν πράγματα που σήμερα τα θεωρούμε δεδομένα .Αν ψάχνεις να βρεις ορατά αποτελέσματα δες αν μπορεί πχ να θεραπεύσει ο βελονισμός παθήσεις , αν το ψάξεις και δεις ότι δεν μπορεί τότε ok μπορείς να κρατήσεις την άποψή σου περί κουραφέξαλα , επίσης μπορείς να δοκιμάσεις ασκήσεις για να αναπτύξεις την ενέργεια μην έρθεις και πεις όμως έκανα μια βδομάδα και δεν κατάλαβα τίποτα γιατί τότε θα έχεις πράξει ως δυτικός αρπακόλας , δώσε χρόνο και μην είσαι δογματικός .Αν τα χεις κάνει όλα αυτά και επιμένεις ότι είναι της πλάκας η όλη υπόθεση τότε δεν μπορώ να σε πίσω για τίποτα και ούτε θέλω βασικά .
    Γιατί σου μίλησα για βελονισμό θα μου πεις . Μα το ίδιο πράμα είναι ροή ενέργειας από ενεργειακά κανάλια , τα πιστεύουν αυτά οι δυτικοί ? όχι φυσικά αφού τεμαχίζουν πτώματα και δεν βλέπουν τίποτα μέσα να κυλάει πως είναι δυνατόν να το πιστέψουν κάτι αόρατο και μη μετρήσιμο από τα κολομηχανήματά τους κατι αρχιζουν να ψηλίαζονται όμως τα ζώα ...

    "Εφαρμόζοντας βελονισμό σε ποντίκια του εργαστηρίου, οι επιστήμονες ανακάλυψαν ότι ο οργανισμός τους παρήγε ένα φυσικό αναλγητικό, και συγκριμένα την ουσία αδενοσίνη. Η αδενοσίνη είναι μία από τις βασικές νουκλεοτιδικές μονάδες που συγκροτούν τα νουκλεϊκά οξέα, DNA και RNA. Αυτό το νουκλεοτίδιο έχει αποδειχθεί ότι παίζει σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του μεταβολισμού, καθώς εμπλέκεται στον μηχανισμό ρύθμισης της κούρασης και της νύστας. Είναι επίσης γνωστή η επίδραση της αδενοσίνης στην καρδιακή λειτουργία καθώς και η αντιφλεγμονώδης δράση της."

    Η έρευνα του Nedergaard και της ομάδας του έρχεται να ρίξει φως και σε ένα άλλο αναπάντητο μέχρι σήμερα ερώτημα που αφορά τη βελονιστική «χαρτογράφηση»: γιατί ο βελονισμός αποδίδει μόνο όταν οι βελόνες τοποθετηθούν σε συγκεκριμένα σημεία; Κατά τον Nedergaard, οι βελονιστικοί «κόμβοι» βρίσκονται πάνω στις βασικές νευρικές οδούς, που βρίθουν από υποδοχείς αδενοσίνης.

    Επίσης, οι ερευνητές έδειξαν ότι η παυσίπονη δράση του βελονισμού μπορεί να ενισχυθεί αν συνδυαστεί με τη χορήγηση δεοξυκοφορμυκίνης, ενός φαρμάκου που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία ορισμένων μορφών καρκίνου, όπως η λευχαιμία. Η ουσία αυτή έχει την ιδιότητα να παρατείνει τη δράση της αδενοσίνης στους ιστούς, πολλαπλασιάζοντας έτσι σημαντικά την αναλγητική επίδραση του βελονισμού.


    Υπάρχουν τοσα άρθρα που αλλά δεν μπορώ να παραθέσω Links

    Το θέμα είναι το εξής όμως
    όταν θα αποδειχτει πλήρως εργαστηριακά μετα απο 10 - 20 χρόνια τα ίδια ζώα θά ρθουν και θα σου πούνε ....
    ναι όμως αυτό που περνάει απο τα συγκεκριμένα κανάλια δεν είναι ενέργεια είναι μπλα μπλα μπλα .... άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή .

    H FDA έχει αποδεχτεί ώς ιατρική πρακτική τον βελονισμό εδώ και πάρα πολλά χρόνια εγκρίνοντας κιόλας συγκεκριμένες βελόνες για την ιατρική αυτή πρακτική .
    Για την Ελλάδα ισχύει το εξής :
    Στην Ελλάδα ο βελονισμός αναγνωρίστηκε επίσημα από το υπουργείο Υγείας ως ιατρική πράξη το 1980 και η άσκησή του επιτρέπεται μόνο σε αδειούχους γιατρούς. Σήμερα υπάρχουν πάνω από 800 αδειούχοι ειδικευμένοι γιατροί βελονιστές σε όλη την επικράτεια και τρεις ιατρικές εταιρείες βελονισμού

    Το μόνο που απομένει στα ζώα δηλαδή είναι να απαντήσουν στο γιατί .Μέχρι να το βρούνε λοιπόν εμένα με καλύπτει η θεωρία περί ενέργειας και όταν το βρούνε μπορούμε να το πούμε και αλλιώς αν θέλουν.

    Συγνώμη προκαταβολικά αν το ύφος μου φαίνεται έντονο πραγματικά είμαι χαλαρός χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση
    Last edited by QiWizard; 14-09-12 at 13:44.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  4. #94
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Καλα κανεις και εχεις τετοιο υφος.Δειχνει ανθρωπο ζωντανο με παθος.
    Το θεμα ειναι οτι εγω ως θετικος επιστημων,δεν μπορω να δεχθω κατι το οποιο ουτε εχω δει,ουτε εχω μετρησει.Νομιζω ειναι απλο.Ειναι φαντασμα.
    Εχω κανει 3 ημερο σεμιναριο με grandmaster της τεχνης που παρακολουθουσα επι 2ετιας (78 χρονων κινεζος) και οταν τον ρωτησα για chi μου τα μασησε.Επισης δεν ασχοληθηκε καθολου σε ολο το σεμιναριο με το chi.
    Οταν λοιπον βλεπω δισταγμο ακομα και απο αυτον,φυσικο ειναι και εγω,που ημουν ηδη αρνητικος,να το απορριψω.
    Και επαναλαμβανω.Πως φανερωνεται η εσωτερικη ενεργεια?Πως αναπτυσσεται και γιατι αναπτυσσεται ετσι?Και τι μπορω να κανω με αυτην?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  5. #95
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Καλα κανεις και εχεις τετοιο υφος.Δειχνει ανθρωπο ζωντανο με παθος.
    Το θεμα ειναι οτι εγω ως θετικος επιστημων,δεν μπορω να δεχθω κατι το οποιο ουτε εχω δει,ουτε εχω μετρησει.Νομιζω ειναι απλο.Ειναι φαντασμα.
    Εχω κανει 3 ημερο σεμιναριο με grandmaster της τεχνης που παρακολουθουσα επι 2ετιας (78 χρονων κινεζος) και οταν τον ρωτησα για chi μου τα μασησε.Επισης δεν ασχοληθηκε καθολου σε ολο το σεμιναριο με το chi.
    Οταν λοιπον βλεπω δισταγμο ακομα και απο αυτον,φυσικο ειναι και εγω,που ημουν ηδη αρνητικος,να το απορριψω.
    Και επαναλαμβανω.Πως φανερωνεται η εσωτερικη ενεργεια?Πως αναπτυσσεται και γιατι αναπτυσσεται ετσι?Και τι μπορω να κανω με αυτην?
    Οταν μιλάς για αρχαία κινεζική Ιατρική θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν μιλάς με όρους σύγχρονης ιατρικής όπως και δεν μιλάς με όρους σύγχρονης ιατρικής όταν αναφέρεσε στην ιποκκράτειο ιατρική για παράδειγμα .
    Θα πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου ότι , μιλάς για πρακτικές οι οποίες έχουν παραδοσιακά αναπτυχθεί με βαση μακροσκοπικές παρατηρήσεις και όχι με συλογή πληροφοριών και αναλύσεων από σύγχρονους εξοπλισμούς . Αρα κατα την γνώμη μου , το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι δυτικοί είναι να απορρίπτουν (και μερικοί με πάθος) όλη αυτήν την γνώση γιατί είναι κάτι το οποίο δεν αποδυκνύετε (προς το παρόν) και σύμφωνα με αυτούς δεν υπάρχει . Σου έδωσα το παράδειγμα όμως του βελονισμού που τον αποδέχεται η δυτική ιατρική χωρίς να έχει καταλήξει περί τίνος πρόκειται !! Το ίδιο συμβαίνει και με την ιποκράτειο ιατρική πχ αποδέχονται την θεραπεία και την πρόληψη μέσω της διατροφής όπως την περιγράφει ο Ιποκράττης αλλά γελάνε με χλεβασμό σε ότι περιγράφει με τον δικό του τρόπο (καθότι δεν είχε τα κατάλληλα όργανα) την λειτουργία του οργανισμού. Η σύγχρονη επιστήμη δεν έχει μελετήσει όμως μακροσκοπικά το ανθρώπινο σώμα και τις αντιδράσεις του για αιώνες η ακόμα και χιλιετίες και δεν πηρε ούτε καν υπόψη της έσβησε δηλαδή ως μη γενόμενες παλαιότερες μελέτες και παρατηρήσεις για το ανθρώπινο σώμα . Μέσα σε αυτόν τον δυτικό αφορισμό λοιπόν που μερικές φορές είναι και δικαιολογημένος (για άλλα πράγματα) έπεσε και η κινέζικη παραδοσιακή Ιατρική που είναι κατά την γνώμη μου θησαυρός που μένει να αποδειχτεί . Αυτά γενικά για το πως αντιμετωπίζει η επιστήμη ότι δεν μπορεί να αποδείξει και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Ιατρική αλλά συμβαίνει και αλλού . Και έρχομαι σε αυτά τα απλά αλλά όχι και τόσο εύκολα να απαντηθούν γιατί μάλλον πρώτα πρέπει να τα καταλάβει το σώμα σου και μετά το μυαλό σου .
    Επειδή ασχολούμαι με το kung fu όσα χρόνια περίπου εσύ ασχολείσαι με τις πολεμικές τέχνες θα σου πω το εξής :
    Δεν είμαι ικανός να απαντήσω σε όλα αυτά τα ερωτήματα που μου θέτεις ειδικά όμως στο δεύτερο ο λόγος είναι ότι δεν έχω φτάσει στα επίπεδα που πρέπει να φτάσει κάποιος γι να είναι σίγουρος και να απαντήσει να έχει βιώματα δηλαδή μπορώ όμως να σου πώ μερικά πράγματα
    Η εσωτερική ενέργεια σου φανερώνεται στην πράξη . Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με την θεωρία θέλει να κάνεις ασκήσεις να κάνεις chi kung να εκτελείς φόρμες ιδανικό είναι να κάνεις chi kung ασκήσεις αλλά και να κάνεις στιλ Kung fu περισσότερο εσωτερικά όπως πχ tai chi η ba gua αυτά θα σε βοηθήσουν μια ώρα αρχύτερα να νοιώσεις την ροή της ενέργειας . Αυτά τα στυλ Kung fu δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε εσωτερική ενέργεια . Η ενέργεια σου φανερώνεται συνήθως ξαφνικά θα νοιώσεις μια φοβερή ευεξία και δύναμη και μούδιασμα στα χέρια (δεν θα νοιώσεις ότι είναι κάτι φυσιολογικό η αναμενόμενο) , εκείνη την στιγμή νιώθεις σαν να έχει συγκεντρωθεί ενέργεια που πρέπει να την εκτονώσεις , οι φόρμες Tai chi είναι φτιαγμένες γι αυτόν τον σκοπό παρακολούθησε μια φόρμα στο Youtube να δεις πως εκτονώνεται η ενέργεια με fajin (έκρηξη) μετά υπάρχει μια ροή κινήσεων εώς ότου πάμε πάλι στην επόμενη έκρηξη το ίδιο και στο bagua . Άρα το να σου πώ πως είναι ειναι το 20 % το να το νοιώσεις είναι το 100% το να μην με πιστέψεις δεν με απασχολεί καθόλου. Το δεύτερο που με ρωτάς το πως και γιατί αναπτύσσεται μπορώ να σου απαντήσω στο ένα σκέλος μόνο στο πώς , αναπτύσσεται με ασκήσεις και με αναπνοές και όπως σου περιέγραψα παραπάνω το γιατί δεν το ξέρω θα με ενδιέφερε να το μάθω όπως θα ενδιέφερε και τους "φωστήρες" να μάθουν πώς στο διάολο ο βελονισμός έχει αποτεέσματα. Στην τελευταία σου ερώτηση μου λες τι μπορώ να κάνω με αυτήν . Βασικά αυτό που είναι φανερό τι μπορώ να κάνω είναι να εκμεταλλευτώ την έκρηξη φυσικά αυτό είναι το πιο απλό που μπορώ να σου πω και κάτι που το κάνω επίσης μπορείς να νοιώθεις δυνατός και ξεκούραστος μετά τις ασκήσεις σου και με μεγάλη ευεξία κατά τα άλλα τα οποία δεν νομίζω ότι μπορώ να έχω άποψη γιατί τα 8-9 χρόνια εμπειρίας μου θεωρώ ότι είναι λίγα , είναι :1 Διατήρηση καλής ροής ενέργειας στο σώμα συνεπάγεται καλή υγεία σε όλα τα όργανα , 2 . θεραπευτικές αλλά και μαχητικές ικανότητες σε όσους μπορούν να ελέγχουν και να κατευθύνουν την ροή της ενέργειας (αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στο οποίο δεν έχω κάν πλησιάσει).

    Αυτά λοιπόν περί εσωτερικής ενέργειας ελπίζω να σου φάνηκα χρήσιμος

    Α για τον Κινέζο που λες
    Βασικά δεν πιστεύω να ήταν μουφα ο τύπος , συνήθως είναι καλοί αυτοί που έρχονται για επιδείξεις κτλ (γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί και καλοί στην Κίνα εδώ που τα λέμε ποιό εύκολα πέφτεις σε καλό παρά σε μούφα) αλλά ξέρεις κάτι ? δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας τι είναι το chi πέρα από το ότι είναι ενέργεια ,δεν είναι τίποτα άλλο ,Καλύτερο είναι να μην ρωτάς αλλά να κάνεις μέχρι να καταλάβεις τι είναι . Η πράξη μόνο θα σε κάνει να καταλάβεις τι είναι το chi
    Last edited by QiWizard; 14-09-12 at 16:20.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  6. #96
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ποσα χρονια προπονησης χρειαζεται καποιος περιπου για να μπορει να χρησιμοποιει αυτην την ενεργεια στη μαχη?

  7. #97
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Η κινεζικη ιατρικη ποιες ανιατες ασθενειες θεραπευει?Ή τελικα,ποιες ασθενειες θεραπευει?
    Ο βελονισμος περα απο 'πειραγμα' καποιων νευρων δεν νομιζω να θεραπευει ασθενειες.Απλα μιλαμε για επηρεασμο των νευρων και τιποτα παραπανω.Εχω παμπολα παραδειγματα γνωστων που πηγαν για βελονισμο και φυγαν 'κουρεμενοι'.
    Εχω κανει και ται τσι μιας και ασχολουμουν με ying jow pai.Τον grandmaster μπορεις να τον βρεις ποιος ειναι (ή αν θες σου τον λεω) και δεν ειναι μουφα.τοσες ωρες σεμιναριου και καμια αναφορα σε εσωτερικη ενεργεια παρα μονο κατι ασκησεις αναπνοων που καταλαβαινω απολυτα πως δουλευουν στο ανθρωπινο σωμα.
    Επειδη ειμαι 'φιλος' του Bruce Lee,εχω τις ιδιες αποψεις.Οι παραδοσιακες τεχνες εχουν πολυ πραγμα μεσα τους που ειναι χασιμο χρονου.Οσο αφαιρεις ,τοσο τελειοποιεις.Η αποτελεσματικοτητα του ενος ή δυο χτυπηματων μετραει και αυτην επιδιωκουμε.Τιποτε παραπερα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  8. #98
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Η κινεζικη ιατρικη ποιες ανιατες ασθενειες θεραπευει?Ή τελικα,ποιες ασθενειες θεραπευει?
    Ο βελονισμός σαν πρακτική της Κινεζικής Ιατρικής μπορεί επισήμως να αντιμετωπίσει 300 παθήσεις , επειδή όμως πρέπει να δούμε και τι δέχονται τα ζώα ότι μπορεί να αντιμετωπίσει θα σου πω ότι ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας τον Δεκέμβριο του 79 αναγνώρισε ότι ο βελονισμός μπορεί να θεραπεύσει τις εξής 40 παθήσεις :

    Μυοσκελετικές παθήσεις:
    Οσφυαλγία
    Ισχιαλγία
    Ρευματοειδής αρθρίτιδα
    Οστεοαρθρίτιδα
    Σπονδιλοαρθρίτιδα
    Αυχενικό σύνδρομο
    Περιαρθρίτιδες
    Αρθραλγίες

    Γαστρεντερικές παθήσεις:
    Οισοφαγίτιδα
    Γαστρίτιδα
    Σπαστική κολίτιδα
    Δυσκοιλιότητα

    Αναπνευστικές παθήσεις:
    Αλλεργική ρινίτιδα
    Αλλεργική βρογχίτιδα
    Αλλεργική ιγμορίτιδα
    Αλλεργική φαρυγγίτιδα
    Βρογχικό άσθμα
    Οξεία βρογχίτιδα (δύσπνοια)

    Νευρολογικές παθήσεις:
    Κεφαλαλγία
    Ημικρανία
    Νευραλγία τριδύμου
    Πάρεση προσωπικού νεύρου
    Ίλιγγος
    Μεσοπλεύριος νευραλγία

    Ψυχοσωματικές παθήσεις:
    Αϋπνία
    Αδυναμία, εξάντληση
    Νευροφυτικές διαταραχές
    Κατάθλιψη, μελαγχολία
    Δυσμηνόρροια Σύνδρομο κλιμακτηρίου
    Σεξουαλικές διαταραχές
    Αποτοξινώσεις, εξαρτήσεις
    Αλκοολισμός
    Διακοπή καπνίσματος
    Βουλιμία, παχυσαρκία
    Νυχτερινή ενούρηση
    Ανώδυνος τοκετός

    Η κουβέντα μας όμως δεν άρχισε για το τι θεραπεύει ο βελονισμός , άρχισε γιατί η θεωρία του βελονισμού περί καναλιών εσωτερικής ενέργειας επιβεβαιώνεται και στην πράξη με απτά αποτελέσματα .

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Ο βελονισμος περα απο 'πειραγμα' καποιων νευρων δεν νομιζω να θεραπευει ασθενειες.Απλα μιλαμε για επηρεασμο των νευρων και τιποτα παραπανω.Εχω παμπολα παραδειγματα γνωστων που πηγαν για βελονισμο και φυγαν 'κουρεμενοι'.
    Επειδή έχεις πει ότι είσαι των θετικών επιστημών και εγώ το ίδιο δεν είμαι κανένας φιλόσοφος , μηχανολόγος μηχανικός είμαι αν θες να μιλάμε με στοιχεία το "απλά επηρεασμός των νεύρων " και το "πάμπολλα παραδείγματα" δεν είναι επιχειρήματα που να μπαίνουν σε μια σοβαρή κουβέντα αφενός γιατί το ένα δεν εξηγεί τίποτα είναι μετέωρο και δεν ξέρω που μπορεί να έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι απλός ένας επηρεασμός νεύρων και αφετέρου τι σημαίνει το πάμπολλα παραδείγματα , πόσους μπορεί να ξέρεις που πήγαν σε βελονιστή και δεν είχαν αποτέλεσμα 2 ? 3 άτομα μήπως δουλεύεις σε γραφείο βελονιστή και έχεις ξέρω γω πάνω από 500 περιπτώσεις στα χέρια σου ? Πως βγάζεις έτσι συμπεράσματα και πόσα τέλος πάντων είναι τα πάμπολλα . Θα μπορούσα να σου πω λοιπόν έτσι αερολογώντας οτι και εγώ έχω πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων με προβλήματα που βρήκαν την υγειά τους σε ένα βελονιστή .


    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Εχω κανει και ται τσι μιας και ασχολουμουν με ying jow pai.Τον grandmaster μπορεις να τον βρεις ποιος ειναι (ή αν θες σου τον λεω) και δεν ειναι μουφα.τοσες ωρες σεμιναριου και καμια αναφορα σε εσωτερικη ενεργεια παρα μονο κατι ασκησεις αναπνοων που καταλαβαινω απολυτα πως δουλευουν στο ανθρωπινο σωμα.
    οταν λες "εχω κάνει και tai chi μιας και ασχολούμουν με ying jow pai" μήπως έκανες λάθος και θέλεις να πείς "εχω κάνει chi kung μια και ασχολούμουν με ying jow pai"? Μήπως δηλαδή μπέρδεψες το tai chi με τις ασκήσεις chi kung που προφανώς περιγράφεις μετά ώς "ασκήσεις αναπνοών " ? τέλος πάντων αν περίμενες σε σεμινάριο να σου μιλήσει κινέζος για εσωτερική ενέργεια θα έπρεπε να περιμένεις πολύ . Οι κινέζοι δάσκαλοι δεν βλέπουν τίποτα περίεργο η άξιο ανφοράς για την εσωτερική ενέργεια εμείς "ψαρώνουμε" ο κινέζος το πολύ πολύ να σου πεί να κάνεις τις ασκήσεις για να μπορεσεις να αποκτήσεις ενέργεια και εκρηκτικότητα , μπορεί να σου πεί πως να αναπνέεις όταν κάνεις την στάση αλόγου πχ για να κατεβαίνεις πιο χαμηλά και να μην μπλοκάρεις την ροή της ενεργείας δεν έχουν να σου πουν τίποτα για την ενέργεια φίλε μου γιατί την θεωρούν κάτι αυτονόητο δεν υπάρχει εξ άλλου Kung fu χωρίς την ύπαρξη της εσωτερικής ενέργειας . Αν αυτοί οι δάσκαλοι δεν πιστεύανε στην εσωτερική ενέργεια δεν θα ήταν δάσκαλοι του Kung fu θα τανε μπακάληδες μανάβηδες η κάτι άλλο τέλος πάντων , άρα ο δάσκαλος δεν θα σου μιλήσει για την ενέργεια αλλά θα σου δείξει ασκήσεις για να μην την μπλοκάρεις και για να ελευθερώνεις την ροή της .

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Επειδη ειμαι 'φιλος' του Bruce Lee,εχω τις ιδιες αποψεις.Οι παραδοσιακες τεχνες εχουν πολυ πραγμα μεσα τους που ειναι χασιμο χρονου.Οσο αφαιρεις ,τοσο τελειοποιεις.Η αποτελεσματικοτητα του ενος ή δυο χτυπηματων μετραει και αυτην επιδιωκουμε.Τιποτε παραπερα.
    Καταρχήν έχεις την εντύπωση ότι είσαι στο επίπεδο να μπορείς να αφαιρείς ότι δεν σου κάνει από μια πολεμική τέχνη? Αν ναι τότε γιατί δεν φτιάχνεις μια δικιά σου και να την ονομάσεις όπως θες ? Γιατί δεν κάνεις ότι ο bruce lee δηλαδή ? Θέλω να πω , μπορεί να μην σε ενδιαφέρει να το κάνεις αλλά θεωρητικά μιλώντας κάποιος θα έλεγε ότι με αυτά που λες θα μπορούσες.
    Εφόσον είσαι φίλος του Bruce lee και εγώ το ίδιο αν και όχι φανατικός θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι στο θέμα της εσωτερικής ενέργειας θεωρούσε υπερβολές μύθους που θέλανε δασκάλους να κάνουν τρελά πράγματα με την εσωτερική τους ενέργεια και χαρακτηριστικά είχε πει πως αν είναι έτσι θα κατέβαιναν σε μια ολυμπιάδα και θα τα σαρώνανε όλα τα μεταλλεία στην άρση βαρών άλμα εις μήκος σφαίρα , ακόντιο κτλ όμως είχε τονίσει ότι υπάρχει ενέργεια εσωτερική που μπορεί να σε βοηθήσει να αυξήσεις τις επιδώσεις σου .Επίσης είναι γνωστό ότι έκανε διαλογισμό πολύ συχνά . Εγώ λοιπόν συμφωνώ απόλυτα μαζί του αλλά εσύ προφανώς όχι .

    Και τέλος

    Η αποτελεσματικότητα του ενός η των δύο χτυπημάτων δεν είναι αυτή που επιδιώκω εγώ πάντως μιλάς για τον εαυτό σου και κάποιους άλλους προφανώς εγώ δεν επιδιώκω αυτό γιατί αυτό το έχω .
    Last edited by QiWizard; 15-09-12 at 15:50.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  9. #99
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by finalgates View Post
    ποσα χρονια προπονησης χρειαζεται καποιος περιπου για να μπορει να χρησιμοποιει αυτην την ενεργεια στη μαχη?
    To kung fu είναι συνυφασμένο με την διαχείριση της εσωτερική ενέργειας άρα δεν θες χρόνια για να την χρησιμοποιήσεις , την χρησιμοποιείς όταν μάθεις να μάχεσαι με το συγκεκριμένο στυλ που έχεις διαλέξει , τώρα αν με ρωτάς για άλλα πράγματα όπως πχ dim mak(googlare το αν δεν ξέρεις τι είναι) κατεύθυνση ενέργειας , θεραπείες , ενεργειακά σημεία κτλ πραγματικά δεν ξέρω πόσα χρόνια θες δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που λένε παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά βιβλία και μάλιστα από καλούς συγγραφείς του χώρου ότι και να σου πώ θα είναι απλά λόγια και θεωρίες βασικά νομίζω ότι χρειάζεται και ανάλογου γνώσης δάσκαλος και είναι λίγο δύσκολο να τον βρείς τουλάχιστον Ελλάδα .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  10. #100
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Κατ'αρχας ειμαστε συναδελφοι.Ειμαι μηχανολογος και εγω εκ ΑΠΘ.
    Οπως καταλαβαινεις,δεν μπορω να απαντησω σε 'σεντονι' με ακομα ενα 'σεντονι'.Θα αρκεστω στις σκεψεις που εχω στο μυαλο μου εν συντομια.
    Καμια σχεση ο διαλογισμος με την εσωτερικη ενεργεια που λες εκτος κι αν εχεις αλλο ορισμο της εσωτερικης ενεργειας απο μενα.Εσωτερικη ενεργεια εγω εννοω (και αναφερομουν ως κουραφεξαλα) την γνωστη ιστορια του κινεζου grandmaster που ακουμπησε με την παλαμη του ενα αλογο και επεσε κατεθειαν νεκρο.Το ανοιξανε και ολα τα εσωτερικα οργανα ηταν καμμενα.ΑΥΤΑ εγω λεω κουραφεξαλα μιας και ειναι μυθοι που μεταδιδονται απο στομα σε στομα και δεν αποδειχθηκαν ποτε.
    Αντιθετως,ο διαλογισμος ειναι μια εσωτερικη ψυχικη ηρεμια που επιτυγχανεις και εχεις αντικρυσμα και στα ψυχοσωματικα σου φαινομενα.Χαμηλωνει η αναπνοη σου,οι χτυποι της καρδιας σου,το σωμα σου παραγει ενδορφινες κλπ.
    Με τον Bruce Lee ασχολουμαι χρονια και πιστεψε με,ποτε δεν εκανε ασκησεις για εσωτερικη ενεργεια απο τη στιγμη που διαμορφωσε το ανωτερο επιπεδο της πολεμικης του τεχνης το jeet kune do.Ηταν πληρως επιστημικοποιημενο και δεν χωρουσε ανατολισμος.
    Τσι κουνγκ εκανε επι W.C μονο και μονο γιατι ετσι τον εμαθαν οπως καθε παιδι που κανει οτι του λενε και δεν εξερευνα παραπερα.Η προσωπικη του εξερευνηση τον εκανε να απορριψει πραγματα που ξοδευαν το χρονο του τη στιγμη που θα μπορουσε να τρεξει 10 μιλια.Οπως ελεγε ηταν αντιθετος με ολους τους grandmasters με τις ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΙΛΙΕΣ (ετσι ακριβως!!) που μιλανε για εσωτερικη ενεργεια αλλα δεν εχουν αντοχη για τιποτα.Τελος παντων,δεν θα αναλυσω τον Bruce δω.μιας και οποιος θελει μπορει να τον διαβασει.
    Tai chi εκανα παραλληλα με ying jow pai επειδη το κατειχε ο δασκαλος.Δεν ειδα καμια βελτιωση πουθενα και δεν θα ξαναεκανα ποτε.
    Αν ισχυαν ολα αυτα περι εσωτερικης ενεργειας,ολοι αυτοι που την εχουν θα γ@μουσαν και θα δερν@νε παντου:MMA.Θα μπαινανε μεσα και με ενα αγγιγμα θα τους ριχνανε ολους κατω.Μεταξυ μας αυτα ειναι ιστοριες για μικρα κινεζακια.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  11. #101
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    ok συνάδελφε
    Άλλα λέω εγώ και άλλα εσύ ας το αφήσουμε εδώ .
    Πάντως αν κάποιος παρακολουθήσει την συζήτηση από την αρχή κάτι θα καταλάβει δεν πάει χαμένη .
    Last edited by QiWizard; 15-09-12 at 18:13.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  12. #102

    Default

    Λοιπον καλησπερα καταρχειν να πω και γω την αποψη μου με δυο λογια.

    Το βασικοτερο σε εναν τσαμπουκα δρομου ειναι να μην κανεις τσαμπουκα και να την κανεις με ελαφρα γιατι το μελλον ειναι αβεβαιο.Εν συνεχεια αν τελικα δεν μπορεις να κανεις αλλιως τοτε φροντισε να μην σε πετυχει η πρωτη γροθια του η ριξτου εσυ πρωτος και φροντισε να τον πετυχεις.αν ο αλλος κραταει καπιο ειδος οπλου η εχει και την παρεα του προσευχησου να ειναι λιγο αθρωποι μεσα τους!
    Τωρα οσο αναφορα τις πολεμικες τεχνες η τα μαχητικα αθληματα θα πω το εξης.οτιδηποτε γνωριζει καποιος πολυ καλα τοτε θα του χρειαστει σε εναν αγωνα δρομου.θα του χρειαστει ακομα και η φυσικη κατασταση που θα εχει αποκτησει απο την προπονηση και πολλα αλλα.
    πιστευω πως δεν υπαρχει καλυτερη πολεμικη τεχνη κτλπ,απλα οτι αποφασισεις να το μαθεις μαθε το καλα και επισης μαθε κατι ολοκληρωμενο δλδη μαθε να παλευεις ορθιος μαθε πως θα ριξεις καποιον κατω και πως θα νικησεις και στο εδαφος γιατι ποτε δε ξερεις τι θα σου τυχει.τα λεω ολα αυτα γιατι οι πολεμικες τεχνες εχουν φτιαχτει για πολεμο το λεει και η λεξη οποτε δε μπορεις να μην κανεις την συγκριση σε εναν αγωνα δρομου ποσο θα μου χρειαστει κτλπ.οι καιροι ειναι πλεον αρκετα δυσκολοι.
    οταν κανεις μια πολεμικη τεχνη δεν σκεφτεσαι τον δρομο απλα νιωθεις οτι αυτο που κανεις ειναι κατι πολυ ωραιο και ολα τα αλλα ερχονται με τον καιρο.πρεπει το σωμα και το μυαλο να "συνηθισουν" στην τεχνικη να την αφομοιωσουν ωστε αυτη να βγει οταν την χρειαστεις εντελως μηχανικα χωρις σκεψη!Αυτο γινεται με πολυ αφοσιωση με πολυ προπονηση με πολυ προσπαθεια και με πολλα χρονια εκπαιδευσης! γυμναστικη αντοχη καθαρο μυαλο και εκει που μυριζει τσαμπουκας πηγαιντε αλλου που θα ειναι πιο καθαρα.αυτα

  13. #103
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by lolicious View Post
    Λοιπον καλησπερα καταρχειν να πω και γω την αποψη μου με δυο λογια.

    Το βασικοτερο σε εναν τσαμπουκα δρομου ειναι να μην κανεις τσαμπουκα και να την κανεις με ελαφρα γιατι το μελλον ειναι αβεβαιο.Εν συνεχεια αν τελικα δεν μπορεις να κανεις αλλιως τοτε φροντισε να μην σε πετυχει η πρωτη γροθια του η ριξτου εσυ πρωτος και φροντισε να τον πετυχεις.αν ο αλλος κραταει καπιο ειδος οπλου η εχει και την παρεα του προσευχησου να ειναι λιγο αθρωποι μεσα τους!
    Τωρα οσο αναφορα τις πολεμικες τεχνες η τα μαχητικα αθληματα θα πω το εξης.οτιδηποτε γνωριζει καποιος πολυ καλα τοτε θα του χρειαστει σε εναν αγωνα δρομου.θα του χρειαστει ακομα και η φυσικη κατασταση που θα εχει αποκτησει απο την προπονηση και πολλα αλλα.
    πιστευω πως δεν υπαρχει καλυτερη πολεμικη τεχνη κτλπ,απλα οτι αποφασισεις να το μαθεις μαθε το καλα και επισης μαθε κατι ολοκληρωμενο δλδη μαθε να παλευεις ορθιος μαθε πως θα ριξεις καποιον κατω και πως θα νικησεις και στο εδαφος γιατι ποτε δε ξερεις τι θα σου τυχει.τα λεω ολα αυτα γιατι οι πολεμικες τεχνες εχουν φτιαχτει για πολεμο το λεει και η λεξη οποτε δε μπορεις να μην κανεις την συγκριση σε εναν αγωνα δρομου ποσο θα μου χρειαστει κτλπ.οι καιροι ειναι πλεον αρκετα δυσκολοι.
    οταν κανεις μια πολεμικη τεχνη δεν σκεφτεσαι τον δρομο απλα νιωθεις οτι αυτο που κανεις ειναι κατι πολυ ωραιο και ολα τα αλλα ερχονται με τον καιρο.πρεπει το σωμα και το μυαλο να "συνηθισουν" στην τεχνικη να την αφομοιωσουν ωστε αυτη να βγει οταν την χρειαστεις εντελως μηχανικα χωρις σκεψη!Αυτο γινεται με πολυ αφοσιωση με πολυ προπονηση με πολυ προσπαθεια και με πολλα χρονια εκπαιδευσης! γυμναστικη αντοχη καθαρο μυαλο και εκει που μυριζει τσαμπουκας πηγαιντε αλλου που θα ειναι πιο καθαρα.αυτα
    Συμφωνώ και απλά προσθέτω ότι όταν χρειαστεί να υπερασπιστείς τον εαυτό σου θα πρέπει το σώμα σου να αντιδρά αυτόνομα αλλά και το μυαλό σου να λειτουργεί (είναι αυτό που λες ίσως είναι καλύτερα να την πουλέψεις ίσως είναι καλύτερα να επιτεθείς άμεσα γρήγορα , μπορεί να είναι καλύτερα να ξαφνιάσεις πχ να κρατήσεις αμυντική στάση δείχνοντας αδυναμία και όταν πλησιάσει ο αντίπαλος και είναι ακάλυπτος να εξαπολύσεις την επίθεση σου όλα αυτά όμως για να τα κάνεις χρειάζεται καθαρό μυαλό και μεγάλη εμπιστοσύνη στο ότι το σώμα σου είναι σε κατάσταση να ανταποκριθεί ) εξ άλλου το μυαλό αποφασίζει και πρέπει να κρίνει της καταστάσεις και το σώμα πράττει όπως έχει μάθει λόγο των άπειρων επαναλήψεων και της αφής (chi sao) αν μιλάμε για wing chun. Δηλαδή αν έχεις την σιγουριά ότι το σώμα σου θα λειτουργήσει σε κάθε περίπτωση τότε έχεις και την ηρεμία να σκεφτείς να μην πανικοβληθείς να μην χάσεις τον έλεγχο κτλ Άρα το πρώτο πράμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι να δουλεύει μόνο του το σώμα αυτό γίνεται μόνο με άπειρες ώρες επαναλήψεων των κινήσεων δεν ξέρω άλλο τρόπο στην περίπτωση του wing chun αυτό σημαίνει άοπλες φόρμες chi sao κούκλα σπαθιά συνέχεια .
    Last edited by QiWizard; 17-09-12 at 09:35.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  14. #104
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-10-12
    Posts
    1

    Default

    krav maga :D

  15. #105
    New Member
    Join Date
    15-01-10
    Location
    athens.
    Posts
    19

    Default

    Καλημέρα! Αν και δεν θεωρώ το Krav maga πολεμική τέχνη αλλά καθαρή αυτοάμυνα πιστεύω ότι σε συνθήκες δρόμου χωρίς κανόνες είανι εφαρμόσιμο. Κάνω αρκετό καιρό , δεν το έχω χρησιμοποιήσει , αλλά στην προπόνηση που γίνεται , οσο ρεαλιστικά μπορεί να γίνει στην προπόνηση , οι τεχνικές βγαίνουν. Και ανάλογα τον δάσκαλο έχει και καλή αερόβια!

  16. #106
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-10-12
    Posts
    4

    Default

    Eskrima kai wing chun :)

  17. #107
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by bobos1994 View Post
    Eskrima kai wing chun :)
    http://services.innoetics.com/greeklish/
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  18. #108
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by kostis1981 View Post
    Καλημέρα! Αν και δεν θεωρώ το Krav maga πολεμική τέχνη αλλά καθαρή αυτοάμυνα πιστεύω ότι σε συνθήκες δρόμου χωρίς κανόνες είανι εφαρμόσιμο. Κάνω αρκετό καιρό , δεν το έχω χρησιμοποιήσει , αλλά στην προπόνηση που γίνεται , οσο ρεαλιστικά μπορεί να γίνει στην προπόνηση , οι τεχνικές βγαίνουν. Και ανάλογα τον δάσκαλο έχει και καλή αερόβια!
    Ακριβως ετσι...και καπου αναμεσα στις "τεχνικες" τρωμε και κανα γαλακτομπουρεκο...light
    Last edited by Slack `N Track; 10-11-12 at 21:44.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  19. #109
    New Member
    Join Date
    30-08-11
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    Αειμαχον.Εδω και 8 χρονια.

  20. #110
    New Member
    Join Date
    30-08-11
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    Παντως ρε παιδια να σας πω κατι οσον αφορα την εσωτερικη ενεγεια?Μεσα στα τοσα εκατομυρια που κανουν tai chi και τα σχετικα, ποσοι καταφεραν να την αποκτυσουν?Ελαχιστοι.Στο youtube εχω δει μονο 1-2 οπως ο john chang.(Βαλτε youtube να δειτε).Ξερω και 1-2 Ελληνες που εχουν αποκτυσει οπως ισχυριζονται,αλλα για πιο λογω να το προσπαθησω καν?Θελει τεραστεια υπομονη.Ασε που αμα δεν εχεις καλο δασκαλο μπορει να παθεις ζημια.Η αμα δεν εισαι σωματικα και ψυχικα οριμος να γινεις μεχρι και δαιμονας.

  21. #111
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by atia81 View Post
    Η αμα δεν εισαι σωματικα και ψυχικα οριμος να γινεις μεχρι και δαιμονας.
    Κατι τετοιο εκανε και ο Βενιζελος...

    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  22. #112
    Junior Bodybuilder costas73's Avatar
    Join Date
    06-10-12
    Location
    αθηνα
    Posts
    164

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Κατι τετοιο εκανε και ο Βενιζελος...


    χα χα χαχα αυτος κανει προπονηση sumo
    Η δυναμη της ψυχης ειναι τεραστια

  23. #113
    New Member
    Join Date
    15-12-12
    Posts
    5

    Default

    kRAV MAGA best of the best

  24. #114
    New Member giannitsiotis's Avatar
    Join Date
    03-01-13
    Location
    Giannitsa
    Posts
    46

    Default

    kick box ρεεεε
    Sorry i cant I HAVE TO GO TO THE GYM!

  25. #115
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    wing chun ftw!
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  26. #116
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    muay thai ισως να υστερει στην αυτοαμυνα σε σχεση με wing chun αλλα μ αρεσει πολυ!

  27. #117

    Default

    ασχολουμαι με το kick box ομως θεωρω το muay thai πιο δυναμικο και απαιτητικο αθλημα αλλα με πολλους τραυματισμους ακομα και στην προπονηση, οχι οτι το kick box δεν εχει αλλα οκ. Aikido για αυτοαμυνα. Αν καταφερεις να το χρησιμοποιεις ασυνειδητα ειδικα. Αν εβρισκα τον καταλληλο δασκαλο και φυσικα χρονο θα ηθελα να ασχοληθω

  28. #118

    Default

    Ταεκβοντο! 2 Dan παρακαλώ! Σταμάτησα γτ είχα σπάσει το πόδι μου και έκανα ανάρρωση ένα χρόνο...και τελικά το παρετισα.

  29. #119
    New Member
    Join Date
    26-03-13
    Location
    Αγρίνιο
    Posts
    65

    Default

    Jeet kune doo

  30. #120
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    taekwondo 12 χρονια μαυρή 2 DAN ( κανονικα 4 αλλα βαριομουν να δωσω) επιλεκτος εθνικής ελλαδος εφηβών . απο τα ποιο αγαπημενα μου και ισως και να το ξαναξεκινισω για αεροβια :D


 
Page 4 of 10 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 20:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •