Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
350. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.71%
  • Shotokan

    8 2.29%
  • Wado Ryu

    3 0.86%
  • Ju Jitsu

    26 7.43%
  • Tae Kwon Do

    28 8.00%
  • aikido

    12 3.43%
  • Box

    66 18.86%
  • Kick-Boxing

    79 22.57%
  • Muay Thai

    88 25.14%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.71%
Multiple Choice Poll.
Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast
Results 151 to 180 of 280
  1. #151
    New Member
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Athens
    Posts
    71

    Default

    M.M.A-KRAV MAGA

  2. #152
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-02-14
    Posts
    2

    Default

    Φιλε μου το box και το kick box δεν ειναι μονο αθληματα αλλα κατατασονται στις πολεμικες τεχνες.Πρωτες πολεμικες τεχνες στον κοσμο ηταν ηταν η πυγμαχια και το παγκρατιο ασχετα απο το γεγονος αν η ασιατες εφιβραν δικες τους.

  3. #153
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Kung fu και αγωνιστικά: semi contact για τα υπέροχα τεχνικά πόδια.
    A head full of fears has no space for dreams.

  4. #154
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-05-14
    Posts
    3

    Default

    Ch'ang Hon Taekwondo και με διάφορες άλλες εμπειρίες

  5. #155

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Εγω διαλεγω to BBING ειδικα τωρα που αρχιζει η περιοδος ογκου οποιος ειναι διπλα μου στο gym να μην με πολιοπλησιαζει ! χαχαχαχαχαχα

  6. #156
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    02-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    kick box! γιατι απλα τα σπαει!
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  7. #157
    New Member
    Join Date
    25-08-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    19

    Default

    Wing Τsun κατά την γνώμη μου πολύ καλή για αυτοάμυνα!

  8. #158
    New Member chouchoulis's Avatar
    Join Date
    04-09-14
    Location
    Karystos euboia
    Posts
    67

    Default

    παιδια ασχολούμουν με το JUDO 10 χρονια...απο το δημοτικο...ειναι ενα αθλημα το οποιο θα το αγαπησεις....καταρχας ειναι ολυμπιακο αθλημα....ο μεγας ΗΛΙΑΔΗΣ μας κανει συνεχως περηφανους...εξισου ειναι ενα αθλημα το οποιο αποτελειται απο το 70% τεχνικης και το υπολοιπο δυναμης...η τεχνικη υπερισχυει της δυναμης της περισσοτερες φορες...απο αυτο το αθλημα θα παρεις πολλα...οπως πει8αρχια....σεβασμο πρωτα στον αευτο σου μετα στο αθλημα και τελευταιο και ποιο σημαντικο ειναι ο σεβασμος στον αντιπαλο σου...ειναι ενα αθλημα στο οποιο εχεις το κινητρο και την δυνατοτητα ακομα και σμρ στη χωρα που ζουμε...να βγεις στο αγωνιστικο κομματι...μπορεις να κατεβεις σε αγωνες...υπαρχουν σεμιναρια...υπαρχουν και οι εξετασεις για τα kyu ...τις ζωνες..και τα dan...στις περισσοτερες πολεμικες τεχνες και σε αλλα τουρνουα πυγμαχιας...mma klp υπαρχοθν πολλα σημεια judo εξαθρωσεις στραγγαλισμοι λαβες τεχνικες....ρηψεις..αποφυγες...τα περισσοτερα αθληματα χρησιμοποιουν το judo με διαφορες παραλαγες....παιδια ειλικρινα σας το λεω αξιζει το α8λημα...θα με θυμηθείτε...για περισσοτερες συμβουλες μπορειτε να μπειτε και στη σελιδα της ελληνικης ομοσπονδιας judo..

  9. #159
    New Member kxatz's Avatar
    Join Date
    03-07-14
    Location
    Σπαρτη
    Posts
    24

    Default

    Πυγμαχια γιατι:
    Last edited by kxatz; 01-11-14 at 00:35.

  10. #160
    New Member kxatz's Avatar
    Join Date
    03-07-14
    Location
    Σπαρτη
    Posts
    24

    Default

    Το οτι τα περισσοτερα πρωτοπαλικαρα της νυχτας ειναι πρωην πυγμαχοι, νομιζω λεει πολλα. Οπως και το οτι οι πρωην ή νυν πυγμαχοι ειναι περιζητητοι σε αυτους τους κυκλους. Φυσικα εχει να κανει και με τον χαρακτηρα, γιατι αυτοι οι ανθρωποι ειναι σκληροι και πολλοι απο αυτους, δεν ειναι και ιδιαιτερα φοβιτσιαρηδες ή πονοψυχοι για τον αντιπαλο και φυσικα θα κληθουν να παιξουν καθαρο ξυλο στο δρομο, ουτε αθλητισμο θα κανουν, ουτε πιρουετες και μαγικα, ουτε γαντια θα φορανε ουτε τπτ. Δεν ειμαι κανενας εξπερ, απλα λεω την γνωμη μου, κουβεντα να γινεται. Εχω κανει taekwondo τα παιδικα-εφηβικα χρονια,kick box τα φοιτητικα και λιγη πυγμαχια τωρα τελευταια και εχω ριξει ας πουμε και 10-15 συνολικα μπουνιες στο δρομο, σε 3-4 καυγαδες δεν εσπασα ποτε το χερι μου... Μια φορα βεβαια, που ο αλλος ηταν στο εδαφος, εγω απο πανω του και τον χτυπαγα στο προσωπο, αλλα το κεφαλι του λογω εδαφους, δεν πηγαινε πισω, τις επομενες μερες, μια ενοχληση στον καρπο την ειχα.Φυσικα στον δρομο ισχυει απολυτα το 'Του φευγατου η μανα, δεν εκλαψε ποτε' και δεν τασσομαι υπερ του ξυλου στον δρομο, παντα αποφευγεται αν το θελουμε.

    Quote Originally Posted by pepito13 View Post
    Εντάξει, φάε μπουνιά απο πυγμάχο εσύ ενώ προσπαθείς να του βγάλεις τα μάτια ή να του σκίσεις τους μύες και τα λέμε!
    +1...
    Και επειδη καποιοι μιλησανε και για ποδια, δεν λεω, υπο προυποθεσεις σκοτωνουν, αλλα στον δρομο, κρυος, με τζινακι και τον αλλο σε τοσο κοντινη αποσταση, δεν βγαινουν ευκολα ποδια, εκτος αν εισαι ο βαν νταμ (Η τελευταια μοδα βεβαια, με τα πολυ φαρδια, ισως βοηθαει καπως την κατασταση, αλλα και παλι...)
    Ολα τα παραπανω αφορουν το ΠΑΝΩ, στο κατω, φυσικα ειναι ευπροσδεκτες οι αντιστοιχες γνωσεις, αν προλαβει να ριξει καποιος κατω εναν καλο πυγμαχο...
    Και για οσους ψαχνουν την ευκολη λυση, χωρις να ειναι ιδιαιτερα παρανομο ή επικινδυνο, paralyzer spray και αντε γεια. Μου εχει ριξει ψιλομεθυσμενος φιλος μου για πλακα, υπεφερα τρελα, καιγοταν δερμα και ματια,ενιωθα οτι δυσκολευομαι να αναπνευσω και φυσικα ο φιλος μου με πηρε και με πηγε στο νοσοκομειο. 5-10 δευτερολεπτα, απο τη στιγμη που με ψεκασε, ημουν ανημπορος για οτιδηποτε και δεκαχρονο κοριτσακι θα μου εριχνε ξυλο .
    Επισης, μιας και το ξεκινησα το θεμα, οποιος ψεκαστει, δεν κανει να προσπαθησουμε με τα χερια να 'σκουπισουμε' το προσωπο, γιατι απλωνεται καλυτερα και χειροτερευει το πραγμα, φευγουμε οσο πιο γρηγορα γινεται και βαζουμε κατω απο τρεχαμενο νερο το προσωπο, σε εμενα μετα απο 40 λεπτα κατω απο μια βρυση εφυγε ο τρελος πονος στα ματια και το καψιμο στο δερμα.
    Last edited by kxatz; 01-11-14 at 00:51.

  11. #161
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Αυτο δεν ειναι παρανομο???
    Οσο για τα ποδια διαφωνω.Μπορεις να κανεις low kicks σε καλαμι,βουβωνικη (και τελειωσες τη μαχη).Δεν χρειαζεται ουτε ζεσταμα,ουτε διατασεις,ουτε τιποτα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  12. #162
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Αυτο δεν ειναι παρανομο???
    Οσο για τα ποδια διαφωνω.Μπορεις να κανεις low kicks σε καλαμι,βουβωνικη (και τελειωσες τη μαχη).Δεν χρειαζεται ουτε ζεσταμα,ουτε διατασεις,ουτε τιποτα.
    Ενά δυνατό low kick στη εξωτερική πλευρά του γονάτου ή αν δε μπορείς να βγάλεις δυνατή περιστροφή, δυνατό 'πάτημα' με ώθηση από το άλλο πόδι ακριβώς στο γόνατο μπορεί να τελειώσει τη μάχη από κάποιον έμπειρο. Πολύ καλό αλλά εξίσου επικίνδυνο κτύπημα είναι στην εσωτερική πλευρά του μηριαίου. Ακόμα και με το χέρι να το πατήσεις αισθάνεσαι ένα τσίμπημα.
    Victory loves preparation...

  13. #163
    New Member kxatz's Avatar
    Join Date
    03-07-14
    Location
    Σπαρτη
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Αυτο δεν ειναι παρανομο???
    Οσο για τα ποδια διαφωνω.Μπορεις να κανεις low kicks σε καλαμι,βουβωνικη (και τελειωσες τη μαχη).Δεν χρειαζεται ουτε ζεσταμα,ουτε διατασεις,ουτε τιποτα.
    Καλα νομιμο δεν ειναι σιγουρα, αλλα αφενος δεν υπαρχει ο κινδυνος να σκοτωσει οπως πχ ενα μαχαιρι η πιστολι και αφετερου θα την πας την βολτουλα σου στο αυτοφορω, αλλα νομιζω δεν ειναι πολυ σοβαρη η ποινη οταν δικαστεις.
    Σωστο αυτο, για τα 'χαμηλα' ποδια.

  14. #164
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    san shou sanda εχει πολυ ενδιαφερον και σε γυμναζει σωματικα-πνευματικα

  15. #165
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-05-15
    Posts
    2

    Default

    systema

  16. #166

    Default

    Combat sambo και ας μου πει κάποιος οτι δεν ινε π.τ

  17. #167
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-06-15
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θέλω να κάνω μια μικρή διευκρίνιση, όταν μιλάμε για ξύλο στο δρόμο δηλαδή συμπλοκή δεν μιλάμε για muay thai για όσους το ανέφεραν αλλά για muay boran, συγνώμη για την διευκρίνιση χωρίς να θέλω να υποβάθμισω κάποιον συνομιλητή, όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τι εννοώ...

  18. #168
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by giononis1985 View Post
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θέλω να κάνω μια μικρή διευκρίνιση, όταν μιλάμε για ξύλο στο δρόμο δηλαδή συμπλοκή δεν μιλάμε για muay thai για όσους το ανέφεραν αλλά για muay boran, συγνώμη για την διευκρίνιση χωρίς να θέλω να υποβάθμισω κάποιον συνομιλητή, όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τι εννοώ...
    φιλε μου επειδη κανω muay thai αλλα οχι το boran αλλα το αγωνιστικο..καταλαβαινω λιγο τι εννοεις απο αυτα που εχω δει για το παραδοσιακο και εχω ακουσει αλλα πιστεψε με με το κανονικο το αγωνιστικο μπορεις ανετα να παιξεις ξυλο στον δρομο να αμυνθεις και μαλιστα να τραυματισεις πολυ ασχημα τον αλλο. Μονο με τα χερια σου μπορεις να χρησιμοποιησεις ολες τις βασικες μπουνιες, αγκωνιες οι οποιες ξερουμε οτι αν περασει μια εστω και ειναι σωστη το εσκισε το προσωπο, επισης γονατιες, low kicks στον μηρο η στην κλειδωση..και λεω μονο τα low γιατι δεν θα πας να βγαλεις high kick σε ξυλο στον δρομο..βγαζεις σιγουρα πραγματα. Οπως και η κλασικη αμυνα που σου μαθαινει να κουνας κεφαλι, κορμο, να χρησιμοποιεις την δυναμη του αλλου και να αντεχεις το ξυλο. Ολα αυτα δειχνουν γιατι δεν χρειαζεται να ξερεις παραδοσιακο muay thai για να αμυνθεις αλλα και γιατι το muay thai ειναι η καλυτερη πολεμικη τεχνη. Λεει καποιος πυγμαχια. Σκεφτειτε οτι το muay thai ειναι πυγμαχια+ αγκωνιες+γονατιες+κλωτσιες. Ο πυγμαχος εχει τα χερια, τι θα κανει αμα του κατσεις ενα δυνατο low πανω στην αρθρωση? θα κοψει γιατι δεν εχει προπονηθει γιαυτο.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  19. #169
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-06-15
    Posts
    3

    Default

    Δεν διαφωνω σε αυτό που λες γιατί κάνω και τα δύο, όμως ΑΛΛΟ το αγωνιστικό που δεν επιτρέπονται χτυπήματα στην βουβωνική στο πίσω μέρος του κεφαλιού, και στον δρόμο δεν θα σου έρθει ο άλλος σε θέση μάχης με δεξιά guard, σίγουρα σε απόσταση και όρθια μάχη έχεις πλεονέκτημα με το αγωνιστικό αλλά όταν έρθει ο άλλος και σε πιάσει από μπροστά με δύναμη ή από πίσω τότε τα glitches πάνε περίπατο και μπαίνει σε αλλά μονοπάτια μετά, τα οποία με λίγη βασική γνώση του boran απ όπου φαντάζομαι γνωρίζεις ότι από εκεί βγήκε το αγωνιστικο-αθλητικο κομμάτι που σήμερα ονομάζουμε muay thai θα αποφύγει εύκολα την οποία μορφή σωματικής επίθεσης υποστεις, το ένα είναι σε αθλητικά πλαίσια που έχεις τις στοιχειώδεις αρχές των χτυπημάτων σου και το άλλο ειναι αυτοάμυνα σε συνθήκες δρόμου όπου σκοπός είναι πριν πονεσεις τον αντίπαλο να προστατεύσει πρώτα τον εαυτό σου δεν είναι αντιπαράθεση αυτό που κάνω μαζί σου απλώς καλό είναι να γνωρίζουμε ότι στον έξω κόσμο δεν υπάρχει ούτε διαιτητής ούτε κανόνες και προσωπικά εμένα το boran με έχει βγάλει 2 φορές από δύσκολη κατάσταση. Με σεβασμό....

  20. #170
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-06-15
    Posts
    3

    Default

    Άποψη μου είναι εάν η σχολή σου διδάσκει boran παρακολούθησε λίγα μαθήματα χωρίς να θέλω να σε προσβαλω και με σεβασμό πάντα απέναντι στο khan σου και θα δεις εντελώς διαφορετικές τεχνικές μάχης σώμα με σώμα και εάν είσαι στην αρχή γιατί δεν γνωρίζω το επίπεδο σου θα σε βοηθήσει παρά πολύ στο σωστό στήσιμο και τεχνική στο αγωνιστικό...

  21. #171
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by giononis1985 View Post
    Άποψη μου είναι εάν η σχολή σου διδάσκει boran παρακολούθησε λίγα μαθήματα χωρίς να θέλω να σε προσβαλω και με σεβασμό πάντα απέναντι στο khan σου και θα δεις εντελώς διαφορετικές τεχνικές μάχης σώμα με σώμα και εάν είσαι στην αρχή γιατί δεν γνωρίζω το επίπεδο σου θα σε βοηθήσει παρά πολύ στο σωστό στήσιμο και τεχνική στο αγωνιστικό...
    Καταλαβαινω απολυτα, και συμφωνω μαζι σου σιγουροτατα το boran ειναι πιο βοηθητικο σε κανονικη μαχη σε σχεση με το αγωνιστικο. Απλα σαν συνολο και το αγωνιστικο ειναι πολυ αποτελεσματικοτερο απο πολλες αλλες πολεμικες τεχνες. Οταν ειχα πρωτοαρχησει καναμε και boran και αγωνιστικο και οπως το λες με ειχε βοηθησει παρα πολυ αλλα τωρα δυστυχως η σχολη εχει αλλαξει σε αγωνιστικο καθαρα:/
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  22. #172

    Default

    Kick-Boxing

  23. #173
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Default

    Krav Maga to live in peace! Έχω δοκιμάσει και ΜΜΑ

  24. #174
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Bbing μαζί με γνώση πολεμικών τεχνών.

    Το bbing από μόνο του είναι αρκετό για να βάλει στη θέση του τους ψευτονταηδες. Επίσης σε νορμάλ κατάστασεις ο όγκος από μόνος του θα αποτρέψει τα χειρότερα.

    Η γνώση πολεμικών τεχνών χρειάζεται για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε φαντασμενους αθλητές πολεμικών τεχνών που σας θέλουν για τροπεο. Αν και καμιά φορά δεν χρειάζεται.

    Έχω φίλο που παλιότερα δούλευε ασφάλεια σε μαγαζιά. Είχαν προσπαθήσει πολλοί να τον βαρεσουν. Αλλά είχε πάντα τον τρόπο του. Γιατί όπως έλεγε άλλο η πάλη σε ιδανικές συνθήκες άλλο στο δρόμο γιατί έχω αρκετή δύναμη να πάρω ένα τραπέζι και να του το πετάξω στο κεφάλι όσο μακριά και αν είναι. Και κάποια στιγμή αναγκαστικά θα σταματήσει.

    Δυστυχώς οι σχολές πολεμικών τεχνών είναι απερίγραπτες, έχω κάνει χρόνια και έχω να πω τα χειρότερα. Κρύβουν την εκπαίδευση βίας πίσω από την λέξη άμυνα. Μετατρέπουν τον θύτη σε θυμα, και δημιουργούν ένα μίσος γύρω από το ογκώδες σώμα του bber γιατί ποτέ τους δεν απέκτησαν.

    Αλλά φταίει η νοοτροπία μας, θέλουμε κυρίως να μπορούμε να χτυπήσουμε τον άλλο αλλά δεν θέλουμε να κάνουμε και γυμναστική. Δλδ είμαστε βίαιοι και τεμπέληδες μαζί.

    Εδώ η παιδική παχυσαρκία δίνει και παίρνει και οι γονείς αντί να ταΐζουν τα παιδιά με σωστό φαγητό και να τα στείλουν σε σωστά γυμναστήρια κοιτάνε να τα κάνουν καλά στο ξύλο. Έλεος....

  25. #175
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Bbing μαζί με γνώση πολεμικών τεχνών.

    Το bbing από μόνο του είναι αρκετό για να βάλει στη θέση του τους ψευτονταηδες. Επίσης σε νορμάλ κατάστασεις ο όγκος από μόνος του θα αποτρέψει τα χειρότερα.

    Η γνώση πολεμικών τεχνών χρειάζεται για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε φαντασμενους αθλητές πολεμικών τεχνών που σας θέλουν για τροπεο. Αν και καμιά φορά δεν χρειάζεται.

    Έχω φίλο που παλιότερα δούλευε ασφάλεια σε μαγαζιά. Είχαν προσπαθήσει πολλοί να τον βαρεσουν. Αλλά είχε πάντα τον τρόπο του. Γιατί όπως έλεγε άλλο η πάλη σε ιδανικές συνθήκες άλλο στο δρόμο γιατί έχω αρκετή δύναμη να πάρω ένα τραπέζι και να του το πετάξω στο κεφάλι όσο μακριά και αν είναι. Και κάποια στιγμή αναγκαστικά θα σταματήσει.

    Δυστυχώς οι σχολές πολεμικών τεχνών είναι απερίγραπτες, έχω κάνει χρόνια και έχω να πω τα χειρότερα. Κρύβουν την εκπαίδευση βίας πίσω από την λέξη άμυνα. Μετατρέπουν τον θύτη σε θυμα, και δημιουργούν ένα μίσος γύρω από το ογκώδες σώμα του bber γιατί ποτέ τους δεν απέκτησαν.

    Αλλά φταίει η νοοτροπία μας, θέλουμε κυρίως να μπορούμε να χτυπήσουμε τον άλλο αλλά δεν θέλουμε να κάνουμε και γυμναστική. Δλδ είμαστε βίαιοι και τεμπέληδες μαζί.

    Εδώ η παιδική παχυσαρκία δίνει και παίρνει και οι γονείς αντί να ταΐζουν τα παιδιά με σωστό φαγητό και να τα στείλουν σε σωστά γυμναστήρια κοιτάνε να τα κάνουν καλά στο ξύλο. Έλεος....
    Χρηστο σε καποια απο αυτα εχεις δικιο αλλα επειδη τυχαινει να ασχολουμαι και εγω με πολεμικες τεχνες σε συνδυασμο με σωματοδομηση εισαι και σε καποια αλλα λαθος. Το οτι εχεις συναντησει διαφορες σχολες που προμοταρουν το ξυλο και τη βια μεσω των πολεμικων τεχνων δεν το αντικρουω γιατι και εγω εχω δει διαφορα και γιατι λογικο ειναι να υπαρχουν στο χωρο και ανθρωποι εκφυσεως ηλιθιοι που σε συνδυασμο με τις πολεμικες τεχνες να φερνουν τετοια αποτελεσματα. Αλλα ειναι λαθος να παιρνει ολους η μπαλα καθως η πολεμικη τεχνη ειναι μαγεια και σου μαθαινει πολλα περισσοτερα απο πολλα αλλα αθληματα. Οπως και στο ββινγκ πολλοι κανουν γυμναστικη για να το παιζουν μαγκες με τον ''ογκο τους'' αυτο δεν κανει τη σωματοδομηση αθλημα που εχει μονο τετοιους. Επισης αυτο που λες περι πολεμικων τεχνων και σωματοδομηση οτι το κανουν για να δειρουν φουσκωτους μαλλον αναποδα θα το ελεγα εγω..Εχουμε γεμισει φουσκωτους που το κανουν για να περπατανε σαν μαγκες και να ποζαρουν ως οι δυνατοι, πραγμα το οποιο ειναι προκλητικο και πολλες φορες οι των πολεμικων τεχνων θελουν να τους δειξουν οτι ενα φουσκωτο σωμα..(μου τη σπαει η εκφραση φουσκωτο και δεν την χρησιμοποιω αλλα τωρα λογω ταχυτητας)..οτι ενα φουσκωτο σωμα χωρις να ξερει αυτοαμυνα μπορει να γελοιποιηθει απο εναν των μισων διαστασεων. Τωρα αυτοι που κανουν πολεμικες τεχνες για να πανε να κανουν αυτο ειναι οι χαζοι..αυτοι ομως που θα σχολιασουν με τετοιο τροπο δεν ειναι χαζοι αλλα ρεαλιστικοι. Επισης, οχι για να τεθω υπερ καποιου εκ των δυο, αλλα για να φανω ρεαλιστικος και επειδη εχω γνωση και των δυο..ενας ανθρωπος που ασχολειται σοβαρα με τις πολεμικες τεχνες και δεν το κανει για ποζαρισμα η για να παει να κολλαει μαγκια..μπορει να κανει οτι θελει σε εναν που απλα κανει γυμναστικη για μυικη υπερτροφια 9/10 φορες. Η 1 αυτη ειναι και ο παραγοντας τυχη. Αλλα οπως ειπα αυτο το ειπα μιας και αρχισε αυτη η συζητηση..οχι επειδη θελω να δειξω την υπεροχη των πρωτων σε αυτο τον τομεα. Αλλωστε οι ββερς προπονουνται για ενα ποιο ομορφο και δυνατο σωμα και οχι για ξυλο οποτε δεν πρεπει να τους κρινουμε με βαση το πως θα αντιδρασουν σε ξυλο αλλα με βαση του τι σωμα εχουν χτισει. Βεβαια παντα παιζει ρολο και ο ογκος, ειναι ενα απο τα πραγματα που παιζουν ρολο επισης. Αλλα μεχρι ενος σημειου..αν εχεις υπερβολικο ογκο ακομη και να πεις πως μπορουσες να κανεις παλη με καποιον, δεν θα προλαβαινες να κανεις τιποτα απο την ταχυτητα του αλλου σε σχεση με εσενα. Εγω παλι ομως οπως λεω ασχολουμενος και με τα 2 εχω να πω με ολο το σεβασμο πως πιο πολυ μαγκια και ποζαρισμα θα δεις απο εναν ββερ νιωθοντας ως δυνατος και ολα..παρα απο εναν που ασχολειται σοβαρα με πολεμικες τεχνες.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  26. #176
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Θα διαφωνήσω, απλά ένας αθλητής, bber, άρσης βαρών κλπ, δεν έχει συνηθίσει να βάζει το σώμα της στη διαδικασία "μπλεξαμε, τώρα θα τις φάμε, αρκεί να μην πάθουν μεγάλη ζημιά μέχρι να καταφέρουμε να αντιμετωπισουμε τον αντίπαλο ". Γιατί είναι μια πραγματική λογική, όταν θα πάρεις την απόφαση να απαντήσεις και να μπλέξεις πρέπει να ξέρεις ότι θα φας και εσύ, όχι μόνο ο άλλος. Ακόμα και να είσαι αυτός που θα τα καταφέρει, θα φύγεις με χτυπήματα αρκετά αν ο άλλος ξέρει.

    Αλλά τέλος πάντων επειδή παλιά είχα πάει σε μια σχολή, μετά πηγα σε άλλη, άρχισα και bbing και οι μαθητές της παλιάς έψαχναν αφορμή να με ρεζιλεψουν, κατάλαβα ότι αν ξέρεις πως θα αμυνθεί ο άλλος, θα τα καταφέρεις. Πχ στην παλιά σχολή έκαναν και κονγκ φου και εγώ δεν είχα κάνει ακόμα τότε, είχα παρακολουθησει όμως. Όταν ήρθε η ώρα ήξερα ότι από απόσταση έχει αβαντάζ, είχε επιλέξει τις συνθήκες να τον ευνοούν. Εγώ φόραγα τζιν, βαριά παπούτσια, αυτός ήταν με αθλητικά και φόρμα, δεν είχα ελπίδα από απόσταση ας είχα τεράστια δύναμη. Και προσπάθησα να τα φέρω στα μέτρα μου, έφαγα μερικές αλλά ήρθα κοντά του και τότε μου έκανε μια πολλή ωραία λαβή που ήμασταν σαν αγκαλιά και στην πράξη οι μπουνιές ήταν άχρηστες λόγω μικρής απόστασης. Αλλά το ρισκάρα και πέρασα τα χέρια μου κάτω από το πιγούνι που το είχε πάνω από το κεφάλι μου. Αν έχεις κάνει ζιου καταλαβαίνεις πιστεύω την λαβή που με είχε. Αφού έπιασα το πιγούνι του του τιναξα το κεφάλι απότομα πίσω. Έκανε πολύ καιρό να συνέλθει, δεν πίστευα ούτε εγώ πόσο μπορεί να πιαστούν τα νεύρα του άλλου από κάτι τέτοιο.

    Μετά χρόνια αργότερα έτυχε να γίνει παρεξήγηση με κανονικό bber, ο άνθρωπος είχε πραγματικά όγκο και παρεξήγησε μια συμπεριφορά μου, εκείνη τη περίοδο ήταν οξύθυμος και τελικά μου την έπεσε. Οκ ήμουν γρήγορος, όμως ζημιά δεν του έκανα, τέτοιο πράγμα πρώτη φορά είδα στη ζωή μου.... Αντεχε να τρώει ξύλο και να μη παθαίνει κάτι. Αυτό πρώτη φορά το είδα.

    Τελικά γνωριστήκαμε σε ένα γυμναστήριο , ήταν σε κυκλο και ήταν οξύθυμος από αυτό το λόγο και παρεξήγηθηκε, όμως αν δε μας είχαν χωρίσει δεν ξέρω πως θα κατέληγε τα ζητήμα....

    Και αν ήξερε πέντε πραγματικά και με έπιανε λαβή....

    Απλά δεν έχουν εμπλακεί καθόλου δεν καβγά και καλά κάνουν, ήταν και η μοναδική περίπτωση που έπεσα σε προκλητικο bber πραγματικό bber όμως όχι παιδουρι που έβαλε λίγα κιλά κρέας βγήκε να βαρέσει...

    Απλά κατά την άποψή μου δεν θέλουν να εμπλακούν, δεν έχουν πάρει την απόφαση ότι θα φάνε και λίγο και τελικά δεν τα καταφέρνουν. Αν ήσαν αποφασισμένοι και ήξεραν 5 πράγματα, δεν θα τους έκανε καλά ούτε δάσκαλος σχολής.

    Προσωπική άποψη.

    Και εξακολουθώ να θεωρώ ότι οι περισσότεροι δάσκαλοι πολεμικών τεχνών δεν είναι άνθρωποι. Με μια εξαίρεση για τον δεύτερο που είχα, ήταν και αυτός αθλητή bbing,όχι τεράστιος βέβαια και πολύ πιο καλός από τον παλιό. Συνδυαζε τεχνική, δύναμη και εξυπνάδα (ήταν και φυσικός)ήταν τέλειος. Το μόνο που χτύπαγε ήταν σανίδες και τις έσπαγε με ευκολία. Αλλά και αυτός έλεγε πρώτα από όλα πρέπει να έχετε φυσική κατάσταση, πρώτα η φυσική κατάσταση μετά η τεχνική. Πρωτα η υγεία, και ο καβγάς μόνο και μόνο όταν δεν θα μπορούμε για κανένα λόγο να αποφύγουμε. Και η απάντηση που μου είχε δώσει σε ερώτηση που έκανα από περιέργεια για να δω τι θα απαντήσει σε σχέση με τον παλιό δασκάλο, αν ένας που ξέρει τεχνική αλλά είναι μικρόσωμος , θα χτυπήσει έναν bber ήταν "μην φοβάστε και να σέβεστε τους ογκώδεις άνθρωπους, το έχουν αποκτήσει με μόχθο, έχουν χαρακτήρα και ξέρουν τις δυνάμεις τους, δεν θα σας πειράξουν αν δεν τους πειράξετε, οπότε η απάντηση σου είναι ανούσια, εκτός και αν θες από αίσθηση κατωτεροτητας να χτυπήσεις έναν πιο γεροδεμένο, και σε αυτή τη περίπτωση είμαι στη διάθεσή σου " αυτός ήταν όντως δάσκαλος :-)

    Αλλά τώρα πια ασχολείται μόνο με ενόργανη και bbing, βλέπεις η σχολή δεν πήγε καλά, αφού δε προέτρεψε ποτέ κανέναν να ασχοληθεί με κάτι που κατά την άποψη του ήταν βίαιο. Και είχε αρκετές διακρίσεις και βραβεία.

    Αλλά το ξαναλέω, στην Ελλάδα θέλουμε απλά να μπορούμε να βαράμε έναν καλύτερο. Είναι το αίσθημα κατωτεροτητας που μου είχε πει. Πιστεύω είχε απόλυτο δίκιο.

    Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις αθλητών.

    Άποψη μου. Γενικά απεχθάνομαι πλέον όλη αυτή τη νοοτροπία, και να θυμίσω σε όλους ότι τον άσο του καράτε Bruce Lee, τον έπνιξε στην μπανιέρα του ένας μπράβος, μια που τον έπιασε και μια που τον βούτηξε στο νερό και τον έπνιξε επειδή πρόσβαλε συνέχεια με τις ταινίες του.

    Αυτός ο άνθρωπος ήταν 60 κιλά και είχε δεχθεί απειλή από τη μαφία γιατί ήταν προσβλητικά όλα αυτά και πίστεψε ότι επειδή ξέρει καράτε είναι μια χαρά.

    Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, έτσι είναι οι πολεμικές τέχνες και οι περισσότεροι προπονητές τους. Ο δεύτερος δάσκαλος που είχα πραγματικά πιστεύω ήταν η εξαίρεση. Δεν αξίζουν τον κόπο αυτόι οι άνθρωποι ούτε καλημέρα να τους πεις

  27. #177
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Θα διαφωνήσω, απλά ένας αθλητής, bber, άρσης βαρών κλπ, δεν έχει συνηθίσει να βάζει το σώμα της στη διαδικασία "μπλεξαμε, τώρα θα τις φάμε, αρκεί να μην πάθουν μεγάλη ζημιά μέχρι να καταφέρουμε να αντιμετωπισουμε τον αντίπαλο ". Γιατί είναι μια πραγματική λογική, όταν θα πάρεις την απόφαση να απαντήσεις και να μπλέξεις πρέπει να ξέρεις ότι θα φας και εσύ, όχι μόνο ο άλλος. Ακόμα και να είσαι αυτός που θα τα καταφέρει, θα φύγεις με χτυπήματα αρκετά αν ο άλλος ξέρει.

    Αλλά τέλος πάντων επειδή παλιά είχα πάει σε μια σχολή, μετά πηγα σε άλλη, άρχισα και bbing και οι μαθητές της παλιάς έψαχναν αφορμή να με ρεζιλεψουν, κατάλαβα ότι αν ξέρεις πως θα αμυνθεί ο άλλος, θα τα καταφέρεις. Πχ στην παλιά σχολή έκαναν και κονγκ φου και εγώ δεν είχα κάνει ακόμα τότε, είχα παρακολουθησει όμως. Όταν ήρθε η ώρα ήξερα ότι από απόσταση έχει αβαντάζ, είχε επιλέξει τις συνθήκες να τον ευνοούν. Εγώ φόραγα τζιν, βαριά παπούτσια, αυτός ήταν με αθλητικά και φόρμα, δεν είχα ελπίδα από απόσταση ας είχα τεράστια δύναμη. Και προσπάθησα να τα φέρω στα μέτρα μου, έφαγα μερικές αλλά ήρθα κοντά του και τότε μου έκανε μια πολλή ωραία λαβή που ήμασταν σαν αγκαλιά και στην πράξη οι μπουνιές ήταν άχρηστες λόγω μικρής απόστασης. Αλλά το ρισκάρα και πέρασα τα χέρια μου κάτω από το πιγούνι που το είχε πάνω από το κεφάλι μου. Αν έχεις κάνει ζιου καταλαβαίνεις πιστεύω την λαβή που με είχε. Αφού έπιασα το πιγούνι του του τιναξα το κεφάλι απότομα πίσω. Έκανε πολύ καιρό να συνέλθει, δεν πίστευα ούτε εγώ πόσο μπορεί να πιαστούν τα νεύρα του άλλου από κάτι τέτοιο.

    Μετά χρόνια αργότερα έτυχε να γίνει παρεξήγηση με κανονικό bber, ο άνθρωπος είχε πραγματικά όγκο και παρεξήγησε μια συμπεριφορά μου, εκείνη τη περίοδο ήταν οξύθυμος και τελικά μου την έπεσε. Οκ ήμουν γρήγορος, όμως ζημιά δεν του έκανα, τέτοιο πράγμα πρώτη φορά είδα στη ζωή μου.... Αντεχε να τρώει ξύλο και να μη παθαίνει κάτι. Αυτό πρώτη φορά το είδα.

    Τελικά γνωριστήκαμε σε ένα γυμναστήριο , ήταν σε κυκλο και ήταν οξύθυμος από αυτό το λόγο και παρεξήγηθηκε, όμως αν δε μας είχαν χωρίσει δεν ξέρω πως θα κατέληγε τα ζητήμα....

    Και αν ήξερε πέντε πραγματικά και με έπιανε λαβή....

    Απλά δεν έχουν εμπλακεί καθόλου δεν καβγά και καλά κάνουν, ήταν και η μοναδική περίπτωση που έπεσα σε προκλητικο bber πραγματικό bber όμως όχι παιδουρι που έβαλε λίγα κιλά κρέας βγήκε να βαρέσει...

    Απλά κατά την άποψή μου δεν θέλουν να εμπλακούν, δεν έχουν πάρει την απόφαση ότι θα φάνε και λίγο και τελικά δεν τα καταφέρνουν. Αν ήσαν αποφασισμένοι και ήξεραν 5 πράγματα, δεν θα τους έκανε καλά ούτε δάσκαλος σχολής.

    Προσωπική άποψη.

    Και εξακολουθώ να θεωρώ ότι οι περισσότεροι δάσκαλοι πολεμικών τεχνών δεν είναι άνθρωποι. Με μια εξαίρεση για τον δεύτερο που είχα, ήταν και αυτός αθλητή bbing,όχι τεράστιος βέβαια και πολύ πιο καλός από τον παλιό. Συνδυαζε τεχνική, δύναμη και εξυπνάδα (ήταν και φυσικός)ήταν τέλειος. Το μόνο που χτύπαγε ήταν σανίδες και τις έσπαγε με ευκολία. Αλλά και αυτός έλεγε πρώτα από όλα πρέπει να έχετε φυσική κατάσταση, πρώτα η φυσική κατάσταση μετά η τεχνική. Πρωτα η υγεία, και ο καβγάς μόνο και μόνο όταν δεν θα μπορούμε για κανένα λόγο να αποφύγουμε. Και η απάντηση που μου είχε δώσει σε ερώτηση που έκανα από περιέργεια για να δω τι θα απαντήσει σε σχέση με τον παλιό δασκάλο, αν ένας που ξέρει τεχνική αλλά είναι μικρόσωμος , θα χτυπήσει έναν bber ήταν "μην φοβάστε και να σέβεστε τους ογκώδεις άνθρωπους, το έχουν αποκτήσει με μόχθο, έχουν χαρακτήρα και ξέρουν τις δυνάμεις τους, δεν θα σας πειράξουν αν δεν τους πειράξετε, οπότε η απάντηση σου είναι ανούσια, εκτός και αν θες από αίσθηση κατωτεροτητας να χτυπήσεις έναν πιο γεροδεμένο, και σε αυτή τη περίπτωση είμαι στη διάθεσή σου " αυτός ήταν όντως δάσκαλος :-)

    Αλλά τώρα πια ασχολείται μόνο με ενόργανη και bbing, βλέπεις η σχολή δεν πήγε καλά, αφού δε προέτρεψε ποτέ κανέναν να ασχοληθεί με κάτι που κατά την άποψη του ήταν βίαιο. Και είχε αρκετές διακρίσεις και βραβεία.

    Αλλά το ξαναλέω, στην Ελλάδα θέλουμε απλά να μπορούμε να βαράμε έναν καλύτερο. Είναι το αίσθημα κατωτεροτητας που μου είχε πει. Πιστεύω είχε απόλυτο δίκιο.

    Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις αθλητών.

    Άποψη μου. Γενικά απεχθάνομαι πλέον όλη αυτή τη νοοτροπία, και να θυμίσω σε όλους ότι τον άσο του καράτε Bruce Lee, τον έπνιξε στην μπανιέρα του ένας μπράβος, μια που τον έπιασε και μια που τον βούτηξε στο νερό και τον έπνιξε επειδή πρόσβαλε συνέχεια με τις ταινίες του.

    Αυτός ο άνθρωπος ήταν 60 κιλά και είχε δεχθεί απειλή από τη μαφία γιατί ήταν προσβλητικά όλα αυτά και πίστεψε ότι επειδή ξέρει καράτε είναι μια χαρά.

    Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, έτσι είναι οι πολεμικές τέχνες και οι περισσότεροι προπονητές τους. Ο δεύτερος δάσκαλος που είχα πραγματικά πιστεύω ήταν η εξαίρεση. Δεν αξίζουν τον κόπο αυτόι οι άνθρωποι ούτε καλημέρα να τους πεις
    Xρηστο διαβαζω και διαβαζω και προσπαθω να κατανοησω τι λες..αλλα δεν με αφηνεις με αυτα που λες. Φαινεται πως δεν εχεις καταλαβει οσο χρειαζεται, τον κοσμο των πολεμικων τεχνων και του τι κανουν. Στον δρομο πολλα παιζουν ρολο και αυτο που λες ειναι ακυρο. Ενας bber μπορει να φαει το ξυλο της ζωης του απο εναν καλο μαχητη mmaer, muay thai, kickboxer..τωρα αν ειναι ο kickboxer 60-70 κιλα και ο ββερ 100 αν ειναι σε κλειστο χωρο ο ββερ μπορει να τον σηκωσει και να τον βαλει κατω..τιποτα αλλο. Αλλα σε ανοιχτο χωρο ακομη και ο 60κιλος που χλευαζεις εσυ επειδη ασχολεισαι με τον χωρο του ββινγκ, εναν που ειναι 110 κιλα θα τον γελοιποιησει..και τα βιντεο στο youtube ειναι απειρα που το αποδεικνυουν. Το οτι επειδη εσυ σχηματισες τετοια γνωμη δεν σημαινει και οτι ισχυει, ειναι λαθος αυτο που λες, αλλα προσωπικη σου αποψη και δεν προσπαθω να την αλλαξω, αλλα δεν ισχυει. Ο ββερ δεν εχει προπονηθει στο να εχει ταχυτητα, αντοχη στο ξυλο, γνωσεις αμυνας, υπεκφυγες, πως να χτυπαει, που να χτυπαει, επαναφορες..το μονο που εχει ειναι σκετη δυναμη και ουτε καν πανω στα χτυπηματα..γιατι η δυναμη ειναι μερος και της ταχυτητας και σορρυ που θα στο πω αλλα ολοι οι ββερς ειναι αργοι παρα πολυ και αυτο λογω της μαζας τους. Ενας λοιπον αθλητικος τυπος πιο μικροσωμος που κανει ββινγκ αλλα δεν ειναι πολλα κιλα εχει περισσοτερες πιθανοτητες. Εννοειται ενας σοβαρος αθλουμενος πολεμικων τεχνων οση διαφορα και αν εχει ο ββερ δεν μπορει να του κανει τιποτα. Βαλε και ενα βιντεακι του τερατος του game of thrones να δεις πως επαιζει μαζι του ο Mcgregor..δεν μπορειτε να το κατανοησετε εσεις που κανετε σκετο ββινγκ αλλα εγω που κανω και τα δυο σου λεω το εξης..οτι αυτο που λες ισχυει το αντιθετο και οι ββερ γυμναζονται πολλες φορες για να κανουν επιδειξη. Το οτι επισης εσυ ετυχε να υπερτερησεις σε εναν που δεν ηξερε striking οπως το λεμε στο χωρο των πολεμικων τεχνων, αλλα ηξερε μονο κουνγκ φου η οτι μου ειπες οτι ηξερε και οτι αλλο εγινε εκει δεν σημαινει τιποτα. Το πρωτο πραγμα που πρεπει αλλωστε να ξερεις ειναι μια καλη πολεμικη τεχνη για στρικινγκ οπως πυγμαχια, κικ μποξινγκ, μουι ται..και σε συνδυασμο με εδαφος εισαι κομπλε. Αλλα δεν μπορω να βλεπω αυτα που γραφεις και να μην απαντησω γιατι δεν ισχυουν καθολου! Σαν να λες οτι οποιος φουσκωτος θελει δερνει οποιον θελει αν το αποφασισει επειδη εχει ογκο και μαζα και δυναμη..η ιδια νοοτροπια που νομιζω οτι εχουν ολοι οι οποιοι εχουν μαζα και εσυ με εκανες να το διαπιστωσω. Εννοειται φυσικα πως δεν ισχυει, γιατι ο φουσκωτος ουτε αντοχη εχει να κρατησει μια μαχη πανω απο 3-5 λεπτα εκτος και αν την κανουν σε ρυθμους χελωνας, ουτε ταχυτητα εχει να προλαβει τον αλλο(την στιγμη που ο ενας θα χωσει ενα χτυπημα και θα το αποφυγει κιολας ο αλλος, ο αλλος θα εχει χωσει 5-6 που θα του εχουν κανει ζημια), την γνωση να αμυνθει και να μην τραυματιστει, την γνωση να βλαψει τον αλλο, τα αντανακλαστικα κλπ. Ολα αυτα δεν τα εχει ο φουσκωτος, και γιαυτο αυτο που λες δεν ισχυει. Παντα θα εχει το προβαδισμα αυτος που εχει γνωσεις πολεμικων τεχνων γιατι προπονειται ειδικα για το πως θα αντιδρασει πανω σε αυτο σε σχεση με εσενα(δεν λεω συγκεκριμενα γενικως μιλαω), που απλα χτιζεις μυικη μαζα. Τωρα εσενα προφανως ενα μεγαλο μερος της γνωμης σου εχει επηρεαστει και απο τις καταστασεις που εχεις βιωσει αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Δεν ειναι ολοι ετσι..ισως παραπανω στην Ελλαδα λογω πιο χαζης νοοτροπιας γιαυτο το βλεπουμε και στο ποδοσφαιρο και μπασκετ κλπ..αλλα γενικως δεν ειναι ετσι..περισσοτερο οι φουσκωτοι θελουν να ειναι οι μαγκες της κοινοτητας εως οτου παρατηρησουν οτι δεν πιανει τιποτα η μαζα τους μπροστα σε εναν τυπο που εχει προπονηθει. Δεν ξερω αν ξερεις τι ειναι το ufc αλλα υπαρχουν τοσο χαμηλα σε βαρος οσο και 65 κιλα αθλητες, πιστεψε με ακομη και αυτοι μπορουν να δειρουν τον σωματοφυλακα του μπαρ. Ξαναλεω δεν προμοταρω τετοιες ενεργειες, ουτε ειμαι τετοιος τυπος και ασχολουμαι για εμενα και για να μπορω να προστατευτω, αλλα παντα ενας καλος fighter θα εχει το προβαδισμα. Και τελος παιζει ρολο και ποιες πολεμικες τεχνες συγκρινουμε.
    Last edited by IronAddict; 29-04-16 at 14:41.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  28. #178
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Και οι δυο εχετε ψηγματα αληθειας σε αυτα.

    Μετα απο πανω απο 15 χρονια στις πολεμικες τεχνες, μπορω με ασφαλεια να πω, οτι οποιοσδηποτε εχει ασχοληθει με πολεμικες τεχνες ενα ελαχιστο χρονικο διαστημα (ας πουμε, ενα χρονο), εχει το μεγαλυτερο μερος των πιθανοτητων να κερδισει μια μαχη εναντιον καποιου που ειναι ασχετος. Το εχω δει να συμβαινει καποιες φορες. Οσοι εχουν δουλεψει σε σοβαρα μπαρ, γνωριζουν οτι εχουν το φουσκωτο για εκφοβισμο στην πορτα αλλα τους καυγαδες τους καθαριζει συνηθως καποιος πολεμικος που δεν τον πιανει το ματι σου. Ειδα την προηγουμενη βδομαδα συμβαν μπροστα μου τετοιο κ φανταζομαι ολοι εχετε δει.

    οσον αφορα τους δασκαλους, και αυτοι ειναι ανθρωποι.Φυσικο καποιοι να εχουν επαρση λογω των ικανοτητων τους ( κ ποιος αθλητης δεν εχει, ο αθλητισμος τρεφεται απο το 'ψωνιο'΄) αλλα εν τελει ειναι θεμα χαρακτηρα.

    Υ.Γ. Το Kung fu δεν ειναι ψευτια. Ειναι ανοητο συμπερασμα αυτο απο μια τεχνη που αν δεν αποτελει τον πατερα ολων των τεχνων τοτε ειναι κατι πολυ κοντα σε αυτο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  29. #179
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Και οι δυο εχετε ψηγματα αληθειας σε αυτα.

    Μετα απο πανω απο 15 χρονια στις πολεμικες τεχνες, μπορω με ασφαλεια να πω, οτι οποιοσδηποτε εχει ασχοληθει με πολεμικες τεχνες ενα ελαχιστο χρονικο διαστημα (ας πουμε, ενα χρονο), εχει το μεγαλυτερο μερος των πιθανοτητων να κερδισει μια μαχη εναντιον καποιου που ειναι ασχετος. Το εχω δει να συμβαινει καποιες φορες. Οσοι εχουν δουλεψει σε σοβαρα μπαρ, γνωριζουν οτι εχουν το φουσκωτο για εκφοβισμο στην πορτα αλλα τους καυγαδες τους καθαριζει συνηθως καποιος πολεμικος που δεν τον πιανει το ματι σου. Ειδα την προηγουμενη βδομαδα συμβαν μπροστα μου τετοιο κ φανταζομαι ολοι εχετε δει.

    οσον αφορα τους δασκαλους, και αυτοι ειναι ανθρωποι.Φυσικο καποιοι να εχουν επαρση λογω των ικανοτητων τους ( κ ποιος αθλητης δεν εχει, ο αθλητισμος τρεφεται απο το 'ψωνιο'΄) αλλα εν τελει ειναι θεμα χαρακτηρα.

    Υ.Γ. Το Kung fu δεν ειναι ψευτια. Ειναι ανοητο συμπερασμα αυτο απο μια τεχνη που αν δεν αποτελει τον πατερα ολων των τεχνων τοτε ειναι κατι πολυ κοντα σε αυτο.
    Kusta συμφωνω απολυτα μαζι σου..συγνωμη αν εφερα παρεξηγησεις οταν ειπα οτι το κουνγκ φου ειναι ψευτια..δεν το εννοουσα ετσι. Σιγουρα αποτελει μια απο τις τοπ ''καθαρες'' πολεμικες τεχνες..Τωρα στα αλλα που λες ειναι ακριβως ετσι:) Ο ανθρωπος που ασκειται σε πολεμικες τεχνες, δουλευει τους μηχανισμους του σωματος του ετσι ωστε να αντιδρουν καταλληλα και συγκεκριμενα πανω σε συγκεκριμενα συμβαντα..ο τυπος που απλα κανει γυμναστικη με βαρη για υπετροφια δεν τα εχει αυτα οποτε πολυ απλα εχουν παραπανω πιθανοτητες οι ''ειδικοι''.
    Last edited by IronAddict; 29-04-16 at 14:42.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  30. #180
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Ρε Μάριε, κοίτα αν είμαι άσχετος αλλά έχω κόκκινη ζώνη στη tae kwon do, έχω κάνει ziu zichu έναν χρόνο και άλλο ενάμιση kung-fu, οκ είμαι άσχετος.

    Αν και γνωστής ίσως δεν είμαι, άσχετος εντελώς πιστεύω πως όχι , δεν είμαι, έστω μια ιδέα την έχω.

    Τώρα από αλλού αρχίσαμε αλλού καταλήξαμε.

    Αν δε πειράζει που τελικά δεν ασχολήθηκα μέχρι τέλους με κατα πολύ βαρύτερο bber και χάρηκα που μας χώρισαν, να σου πω ότι δε μου καίγεται καρφί. Ίσως να του έκανα εγώ ζημιά ίσως αυτός αν σκεφτόταν να πάρει μια κοτρονα και να μου την φέρει στο κεφάλι. Όπως και να έχει έληξε, μόνο μελανιές, γνωριστήκαμε τυχαία αργότερα σε γυμναστήριο και τελικά γίναμε φίλοι, δεν είχαμε εξάλλου κάτι να χωρίσουμε, ήταν η κακιά στιγμή.

    Εγώ αντέδρασα άσχημα από την κωλο νοοτροπία του μέσου Έλληνα που θέλει να βαρέσει έναν πιο γεροδεμένο χωρίς να γυμναστει.

    Έχουμε γεμίσει με παχύσαρκα παιδιά και αντί να κάνουν μια σωστά γυμναστική, που δεν είναι απαραίτητα bbing, και η προπόνηση για ασκήσεις εδάφους (αν θες κοίτα λίγο ευλυγισια, δεν ξέρω για εσένα αλλά αθλητή, βάζω και μένα μέσα, πολεμικών τεχνών, δεν έχω δει κανέναν να έχει τόσο πολλή). Αντι λοιπόν να βάλουν τα πράγματα σε μια σωστή σειρά, τα πάνε να μάθουν πως να βαράνε και τα παιδιά παραμένουν λαπαδες. Γιατί εκτός από την τεχνική πρέπει να βάλεις το σώμα να δουλέψει, να στρώσεις μεταβολισμό.
    Και τελικά η παιδική παχυσαρκία δίνει και παίρνει, ευτυχώς μας έπιασε κρίση και ιστορία να το στρώσει λίγο. Τι φτάσαμε να λέμε, ευτυχώς είμαστε φτωχοί μπας και ελαττωθουν τα έμφραγματα...


    Και ψάξε λίγο αυτό που έγραψα πιο πάνω για τον Bruce Lee, τον έπνιξαν στην μπανιέρα του χωρίς να φανεί ίχνος πάλης και το ξενοδοχείο ήταν γεμάτο κόσμο, δεν πρόλαβε καν να μιλήσει.

    Σε κάθε τι λογικό υπάρχει και ο αντίλογος φυσικά αλλά σκέψου τα και κράτησε τα στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

    Σχετικά με αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, δεν έχω ιδιαίτερη άποψη από μπαρ, έναν φίλο πορτιέρη είχα και όταν δούλευε συνήθως μόνος του τα έβγαζε πέρα όταν τον έβλεπαν για τρόπαιο οι επίδοξοι tae kwon dιστες. Με λίγη βοήθεια από εργαλεία που είχε σαν κάτοχος άδειας security, ήταν απλό. Ένα γκλοπ, ένα τραπέζι αν δεν είχε το γκλοπ του μαζί και όλα καλά. Δεν καθησε ποτέ του να σκεφτεί πως θα τον πιάσω, πως θα τον πλησιάσω, έπαιρνε κάτι του το πέταγε και τέλος. Εξάλλου σαν νεαρός ήταν σφαιροβολος, αυτό ήξερε καλύτερα να κάνει και το συνδυαζε με την δύναμη του.

    Και γενικά ο bber είναι πιθανό στο παρελθόν να έχει ασχοληθεί και με άλλα αθλήματα, όταν έρθει η ώρα του ξύλου και δε μπορεί να κάνει αλλιώς θα τα χρησιμοποιησει σε συνδυασμό με την δύναμη του. Εγώ θα χρησιμοποιησω τεχνική, ο άλλος ήταν σφαιροβολος και σκέφτηκε να πετάει βαριά πράγματα μέχρι να τον πετύχει. Ένας άλλος μπορεί να είναι πρώην αθλητής ποδοσφαίρου και να του τραβήξει μια ταχύτατη κλωτσιά που άλλη δεν θα έχει δει και να τον άφησει στο τόπο. Στον δρόμο αν γίνει κάτι όλα επιτρέπονται και πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι ίσως ο άλλος να έχει πάνω του και τίποτα έξτρα και να σε κάνει φέτες. Οπότε αποφεύγεις όσο μπορείς. Τώρα σε ιδανικές συνθήκες για τεχνική, ασχολήθηκα και δε με γέμισε, καλύτερα ασκήσεις εδάφους για αυτό που ήθελα τελικά.

    Και τώρα τέλος πραγματικά, για πράγματα που κάνουν μόνο για να μάθεις να χτυπάς τον άλλο δε μου αρέσει να μιλάω.

    Και πήρα θέση γιατί μου την σπάει ολο αυτο με τα παιδιά που είναι παχύσαρκα και δεν κοιτάει κανένας την φυσική τους κατάσταση αλλά θέλουν να τα μάθουν να ασκούν βία.

    Πρωτα στρωσε ένα υγιές και ευλιγιστο σώμα, μετά απέκτησε λίγη δύναμη και αν θες μαθε πολεμικές τέχνες, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να σφυριλατισεις χαρακτήρα, με αυτό το μήνυμα που μου πέρναγε ο πρώτος δάσκαλος tae kwon do, ότι εδώ θα μάθω τεχνική, μεγαλύτερα παιδιά και πιο γεροδεμένους ανθρώπους θα τους χτυπάω εύκολα, είναι μια μαλακια. Αυτά ισχύουν ίσως στο ρινγκ, έξω δεν υπάρχουν κανόνες, μόνο σε έσχατη περίπτωση πρέπει να τσακωθείς και πρέπει να ξέρεις άμυνα για το αν έχει ο άλλος μαχαίρι κλπ, σε αυτό βοηθάει πολύ το ziu zichu. Αλλά πάντα υπάρχει ρίσκο, τουλάχιστον να μην προκαλείται για να ελαττώσεις τις πιθανότητες να εμπλακείς σε κάτι που ο άλλος θα σε φάει πραγματικά.

    Αυτοί είμαστε σαν λαός....


 
Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 20:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •