Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
350. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.71%
  • Shotokan

    8 2.29%
  • Wado Ryu

    3 0.86%
  • Ju Jitsu

    26 7.43%
  • Tae Kwon Do

    28 8.00%
  • aikido

    12 3.43%
  • Box

    66 18.86%
  • Kick-Boxing

    79 22.57%
  • Muay Thai

    88 25.14%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.71%
Multiple Choice Poll.
Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast
Results 181 to 210 of 280
  1. #181
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Ρε Μάριε, κοίτα αν είμαι άσχετος αλλά έχω κόκκινη ζώνη στη tae kwon do, έχω κάνει ziu zichu έναν χρόνο και άλλο ενάμιση kung-fu, οκ είμαι άσχετος.

    Αν και γνωστής ίσως δεν είμαι, άσχετος εντελώς πιστεύω πως όχι , δεν είμαι, έστω μια ιδέα την έχω.

    Τώρα από αλλού αρχίσαμε αλλού καταλήξαμε.

    Αν δε πειράζει που τελικά δεν ασχολήθηκα μέχρι τέλους με κατα πολύ βαρύτερο bber και χάρηκα που μας χώρισαν, να σου πω ότι δε μου καίγεται καρφί. Ίσως να του έκανα εγώ ζημιά ίσως αυτός αν σκεφτόταν να πάρει μια κοτρονα και να μου την φέρει στο κεφάλι. Όπως και να έχει έληξε, μόνο μελανιές, γνωριστήκαμε τυχαία αργότερα σε γυμναστήριο και τελικά γίναμε φίλοι, δεν είχαμε εξάλλου κάτι να χωρίσουμε, ήταν η κακιά στιγμή.

    Εγώ αντέδρασα άσχημα από την κωλο νοοτροπία του μέσου Έλληνα που θέλει να βαρέσει έναν πιο γεροδεμένο χωρίς να γυμναστει.

    Έχουμε γεμίσει με παχύσαρκα παιδιά και αντί να κάνουν μια σωστά γυμναστική, που δεν είναι απαραίτητα bbing, και η προπόνηση για ασκήσεις εδάφους (αν θες κοίτα λίγο ευλυγισια, δεν ξέρω για εσένα αλλά αθλητή, βάζω και μένα μέσα, πολεμικών τεχνών, δεν έχω δει κανέναν να έχει τόσο πολλή). Αντι λοιπόν να βάλουν τα πράγματα σε μια σωστή σειρά, τα πάνε να μάθουν πως να βαράνε και τα παιδιά παραμένουν λαπαδες. Γιατί εκτός από την τεχνική πρέπει να βάλεις το σώμα να δουλέψει, να στρώσεις μεταβολισμό.
    Και τελικά η παιδική παχυσαρκία δίνει και παίρνει, ευτυχώς μας έπιασε κρίση και ιστορία να το στρώσει λίγο. Τι φτάσαμε να λέμε, ευτυχώς είμαστε φτωχοί μπας και ελαττωθουν τα έμφραγματα...


    Και ψάξε λίγο αυτό που έγραψα πιο πάνω για τον Bruce Lee, τον έπνιξαν στην μπανιέρα του χωρίς να φανεί ίχνος πάλης και το ξενοδοχείο ήταν γεμάτο κόσμο, δεν πρόλαβε καν να μιλήσει.

    Σε κάθε τι λογικό υπάρχει και ο αντίλογος φυσικά αλλά σκέψου τα και κράτησε τα στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

    Σχετικά με αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω, δεν έχω ιδιαίτερη άποψη από μπαρ, έναν φίλο πορτιέρη είχα και όταν δούλευε συνήθως μόνος του τα έβγαζε πέρα όταν τον έβλεπαν για τρόπαιο οι επίδοξοι tae kwon dιστες. Με λίγη βοήθεια από εργαλεία που είχε σαν κάτοχος άδειας security, ήταν απλό. Ένα γκλοπ, ένα τραπέζι αν δεν είχε το γκλοπ του μαζί και όλα καλά. Δεν καθησε ποτέ του να σκεφτεί πως θα τον πιάσω, πως θα τον πλησιάσω, έπαιρνε κάτι του το πέταγε και τέλος. Εξάλλου σαν νεαρός ήταν σφαιροβολος, αυτό ήξερε καλύτερα να κάνει και το συνδυαζε με την δύναμη του.

    Και γενικά ο bber είναι πιθανό στο παρελθόν να έχει ασχοληθεί και με άλλα αθλήματα, όταν έρθει η ώρα του ξύλου και δε μπορεί να κάνει αλλιώς θα τα χρησιμοποιησει σε συνδυασμό με την δύναμη του. Εγώ θα χρησιμοποιησω τεχνική, ο άλλος ήταν σφαιροβολος και σκέφτηκε να πετάει βαριά πράγματα μέχρι να τον πετύχει. Ένας άλλος μπορεί να είναι πρώην αθλητής ποδοσφαίρου και να του τραβήξει μια ταχύτατη κλωτσιά που άλλη δεν θα έχει δει και να τον άφησει στο τόπο. Στον δρόμο αν γίνει κάτι όλα επιτρέπονται και πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι ίσως ο άλλος να έχει πάνω του και τίποτα έξτρα και να σε κάνει φέτες. Οπότε αποφεύγεις όσο μπορείς. Τώρα σε ιδανικές συνθήκες για τεχνική, ασχολήθηκα και δε με γέμισε, καλύτερα ασκήσεις εδάφους για αυτό που ήθελα τελικά.

    Και τώρα τέλος πραγματικά, για πράγματα που κάνουν μόνο για να μάθεις να χτυπάς τον άλλο δε μου αρέσει να μιλάω.

    Και πήρα θέση γιατί μου την σπάει ολο αυτο με τα παιδιά που είναι παχύσαρκα και δεν κοιτάει κανένας την φυσική τους κατάσταση αλλά θέλουν να τα μάθουν να ασκούν βία.

    Πρωτα στρωσε ένα υγιές και ευλιγιστο σώμα, μετά απέκτησε λίγη δύναμη και αν θες μαθε πολεμικές τέχνες, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να σφυριλατισεις χαρακτήρα, με αυτό το μήνυμα που μου πέρναγε ο πρώτος δάσκαλος tae kwon do, ότι εδώ θα μάθω τεχνική, μεγαλύτερα παιδιά και πιο γεροδεμένους ανθρώπους θα τους χτυπάω εύκολα, είναι μια μαλακια. Αυτά ισχύουν ίσως στο ρινγκ, έξω δεν υπάρχουν κανόνες, μόνο σε έσχατη περίπτωση πρέπει να τσακωθείς και πρέπει να ξέρεις άμυνα για το αν έχει ο άλλος μαχαίρι κλπ, σε αυτό βοηθάει πολύ το ziu zichu. Αλλά πάντα υπάρχει ρίσκο, τουλάχιστον να μην προκαλείται για να ελαττώσεις τις πιθανότητες να εμπλακείς σε κάτι που ο άλλος θα σε φάει πραγματικά.

    Αυτοί είμαστε σαν λαός....
    Ρε Χρηστο ξανα δεν καταλαβαινω καποια πραγματα απο αυτα που λες. Μπερδευεις διαφορα θεματα και εκει που αρχιζεις για να μιλησεις για ενα αναμειγνυεις δεκα διαφορετικα και ασχετα μεταξυ τους θεματα..πας απο το ενα στην παχυσαρκια και στο αλλο. Που κολλαει η παχυσαρκια; ειπε κανεις να ειναι τα παιδια αγυμναστα και πλαδαρα; η μηπως μονο οι ββερς ειναι μη πλαδαροι; δηλαδη στα αλλα αθληματα ειναι ολοι πλαδαροι; ειναι σαν να λες οτι οποιος παει το παιδι του σε σχολη πολεμικων τεχνων το σπρωχνει στην αγυμνασια ενω καθε αλλο ειναι ενα ΑΘΛΗΜΑ..απο τι στιγμη που κανεις αθλημα μονο προτερηματα εχεις..τωρα για την παχυσαρκια κλπ δεν το σχολιαζω γιατι αυτο ειναι πως το αντιμετωπιζει ο καθενας..αν θελει κανει διατροφη και μαζι με την εκγυμναση που αναμφιβολα του δινει το οποιοδηποτε αθλημα ποσω μαλλον οι πολεμικες τεχνες θα εχει και καλη υγεια και σωματικα ομορφος θα ειναι. Επισης αυτα που λες οτι στο δρομο δεν υπαρχουν κανονες ειναι αληθεια. Ειδες να τα αμφισβητησω πουθενα; ειπα εγω πουθενα οτι στο δρομο δινουν τα χερια και απαγορευονται τα χτυπηματα στα γεννητικα, απαγορετυονται τα οπλα, τα μαχαιρια, απαγορευτονται να πεταμε τραπεζια; οχι φυσικα οτι θελει κανει καθενας στο δρομο. Φυσικα αμα ο αλλος βγαλει οπλο τι θα κανεις; τιποτα δε μπορεις. Το θεμα ειναι σε ενα και ειναι εκει που χανεις το νοημα..δεν με ενδιαφερει για ποιο λογο πανε οσοι πανε να κανουν πολεμικες τεχνες..(αλλοι απο αυτους για γνωσεις προστασιας, αλλοι για μαγκια κλπ, εχει να κανει με το ατομο)..αλλα με ενδιαφερει να ξεκαθαρισω το θεμα για το οποιο αρχισε η συζητηση απο το οποιο ξεφευγεις με παχυσαρκιες και με ανθρωπους που προμοταρουν τη βια, το οποιο θεμα ξεκαθαριζω ειναι οτι σε κανονικες συνθηκες ενας ανθρωπος που εχει προπονηθει πανω σε πολεμικη τεχνη εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες για επικρατηση επι του αντιπαλου του. Οχι ολες επειδη παιζει ρολο και η τυχη αλλα και αυτα που ειπες για αντικειμενα κλπ..αλλα τις περισσοτερες. Τωρα δικαιωμα σου να διαφωνεις..αλλα δεν μπορεις να ερθεις να λες στον τυπο που λιωνει στα σπαριγνκ και στις σκιαμαχιες η στα ρολς στο εδαφος και στα κλειδωματα οτι θα τον νικησει ο φουσκωτος που ξυριζεται για να ποζαρει. Η διαφθορα καταρχην στο ββινγκ ειναι μακραν μεγαλυτερη οπως και η γελοιοτητα ειδικα στην Ελλαδα. Επισης λεγεται ju jitsu δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος απλα για να το λεμε σωστα..και κρινεις μια πολεμικη τεχνη αναλογα με αυτα στα οποια ειδικευεται..το ju jitsu ειδικευται σε ριψεις και κλειδωματα..και ειδικα το bjj(brazilian ju jitsu) ακομα περισσοτερο σε κλειδωματα ρολς κλπ. Τα μαχητικα αθληματα(κικ, μουι ται, πυγμαχια) στο ορθιο..τζουντο, παλη, παγκρατιο, σαμπο στις ριψεις..Αλλα μην το παιρνεις ολο ως λαθος γιατι φανερα εχεις σχηματισει την κακιστη γνωμη. Να σου ξεκαθαρισω..παντου θα υπαρχουν οι ηλιθιοι με την χαζη νοοτροπια της ποζας και της μαγκιας, οι λογικοι, οι ταπεινοι κλπ..θα τους δεις και στο ββινκ, και στις πολεμικες τεχνες..και παντου. Ενα παραπανω στην Ελλαδα που εχουμε γεμισει ποζερια της θαλασσας και της μαγκιας. Σαν πλειοψηφια ομως μια χαρα ειναι ο χωρος των πολεμικων τεχνων και απο εκει και περα ειναι να βρεις καλη σχολη που να σε ικανοποιει η λειτουργια της οσον αφορα την συμπεριφορα δασκαλου-μαθητη και αλλα. Εχεις λοιπον σχηματισει μια αποψη οτι οποιος στελνει το παιδι του σε πολεμικες τεχνες ειναι καθαρα και μονο για να δερνει και οχι για να παρει θετικα οπως βελτιωση της υγειας του, του σωματος του, της αυτοαμυνας του, του σεβασμου του. Ειναι λαθος να κατηγορεις μια ολοκληρη κοινοτητα ομως γιαυτο. Οπως σου ειπα παντου θα δεις ηλιθιους. Ετσι και εκει θα δεις τυπους που θα πανε εκει μονο για αυτο. Και φυσικα μαντεψε, αυτοι θα ειναι οι τυποι που μετα απο 1-1,5 χρονο θα εξαφανιστουν γιατι μονο οταν ακολουθησεις κατι σοβαρα και με αγαπη και σεβασμο προχωρας. Αυτο μου το ειπε και ο δασκαλος μου..οτι τοσα χρονια στα γυμναστηρια πολεμικων τεχνων εχει δει νταηδες και νταηδες που το κανανε για μαγκια..αλλα αυτοι σταματησανε και χαθηκανε..ενω αυτος και ολοι οσοι το αγαπανε και δειχνουν σεβασμο και ταπεινοτητα μεινανε. Με λιγα λογια..κοιτα το ατομο και τη συμπεριφορα του. Θα σου δωσω τρανο παραδειγμα. Εχεις τον Φεντορ Εμελιανενκο απο την μια και τον Badr Hari απο την αλλη..ο Φεντορ mmaer και ο Badr κικμποξερ. Ο Φεντορ το ποιο ταπεινο και σεβαστηκο ατομο που εχεις δει στην ζωη σου, σεβεται, δεν προκαλουσε ποτε στις διοργανωσεις και εμφανισεις, δεν μιλουσε κακα, μιλουσε λιγο..ειχε ταπεινο υφος. Ο Badr απο την αλλη, να δερνει κοσμο και bodyguards εκτος ρινγκ και εντος ρινγκ να παιζει μπουνιες στους αντιπαλους του πριν παιξουν στις συνεντευξεις και να τους χτυπαει οταν εχουν πεσει κατω σε αγωνα κικ μποξινγκ. Ψαξε τους και θα καταλαβεις τι εννοω. Με λιγα λογια..παντου θα δεις τους παντες. Ακολουθησε ομως μια αντικειμενικη σταση και μην κατηγορεις ενα μαγικο σπορ για τετοια πραγματα. Τωρα για τον δρομο και συνθηκες αυτοαμυνας σου ειπα. Το προτερημα θα το εχει αυτος που δινει τη ζωη του για να μπορει να προστατευσει τον εαυτο του.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  2. #182
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Τι να σου πω ρε Μάριε, όντως έχω 100% κάκιστη άποψη για τον χώρο.

    Οκ δεκτό θα υπάρχουν οι επιδηξιες bbers που θέλουν απλά να βγουν στην παραλία με λάδι, αλλά θα σου πω και το άλλο, ούτε αυτοί θα παραμείνουν για πολύ, μετά από λίγα χρόνια θα τα παρατήσουν.

    Οκ δεκτό το όνομα, γράφω από κινητό, το χιούμορ jiu-jitsu, έχει καλές τεχνικές.

    Αλλά επιμένω, περνα έξω από γυμναστήρια πολεμικών τεχνών, έχουν τρελαθεί στην δουλειά από τα πιτσιρίκια, τα κανονικά κλείνουν το ένα μετά το άλλο, τα πιτσιρίκια από φυσική κατάσταση είναι κάτω του μετρίου. Δε μου φαίνεται λογικό το όλο σκεπτικό των γονιών τους.

    Και θα σου πω και κάτι, οι πολεμικές τέχνες είναι απλά τεχνική, και κάνεις τα απολύτως απαραίτητα από ασκήσεις εδάφους για να καταφέρεις να το έχεις σε κάποιες κινήσεις τους.

    Δεν ξέρω με ποια ασχολησαι, αλλά αν όντως σου αρέσει αφιέρωσε χρόνο και σε ασκήσεις εδάφους.

    Εγώ τώρα έριξα το βάρος μου, έκαψα το λίπος μου και χάρη στις ασκήσεις εδάφους έχω έξτρα ευλυγισια. Που και που προπονούμαι μόνος μου στις ασκήσεις του tae kwon do, καθώς αυτό ήξερα κυρίως καλά, στα άλλα ασχολήθηκα πολύ λίγα χρόνια δεν έχω εμπειρία. Όσες τακτικές, κινήσεις ή μεθόδους, όπως θες πες το, χρειάζονταν ευλυγισια και ταχύτητα, πλέον τις βγάζω πολύ πιο εύκολα. Τότε μου ήταν πολύ δύσκολο να μάθω να κάνουμε με απόλυτη ακρίβεια. Τώρα είναι πολύ πιο απλό.

    Το παράπονο που έχω από όλους όσους γνώρισα ήταν ότι ήταν επιθετικοί. Εδώ στράβωσαν που άλλαξα σχολή και είπα στον δασκάλο ότι θέλω να μας κάνει και γυμναστική για υγεία και ευκινησια όχι μόνο για να δείρουμε έναν άλλο.

    Πάντως σκέψου το, σε αυτό το τομέα σίγουρα οι ασκήσεις εδάφους θα σε βοηθήσουν πολύ, συνήθως οι πολεμικές τέχνες, τουλάχιστον το tae kwon do σίγουρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος για jiu και και kung, από όσα έμαθα, περιλαμβάνουν στην εκπαίδευση τα βασικά των ασκήσεων εδάφους, σαν να κάνεις από bbing μόνο πιέσεις πάγκου και πιέσεις ομων μαζί με μια δυο κοπηλατικες και squat.

    Αν ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με ασκήσεις εδάφους θα είσαι πολύ καλύτερος σε οποιαδήποτε πολεμική τέχνη (αν χρειάζεται βέβαια τόση ευκινησια όση το tae)

    Αυτά, και μην με ξαναπείς φουσκωτό. Η φωτογραφία προφίλ είναι παλιά. Τώρα έριξα λίπος, αύξησα.αντοχή, ευλυγισια, και ξεκινάω καινούργιο πρέπει για να αντέχει σε επιτάχυνση το σώμα καλύτερα.

    Το μίσος μου για τις πολεμικές τέχνες πηγάζει από την πλύση εγκεφάλου ότι θα βαράω δυνατότερο, ότι ο δυνατότερος είναι απλά φουσκα κλπ που είχα δεχτεί και από τις εμπλοκές με άτομα νταήδες όταν άλλαξα σχολή.

    Τώρα τι να σου πω, δεν είπα ότι μόνο το bbing είναι άθλημα, εξάλλου και εγώ τώρα ας πούμε πλέον δεν είμαι bber και πρότεινα ένα σωρό άλλα αθλήματα ...

    Επίσης το ότι κάναμε πολεμικές τέχνες και από ασκήσεις εδάφους είχαμε μόνο τις βασικές μου φαίνεται περίεργο. Αν είχαμε γίνει πρώτα καλού επιπέδου αθλητές σε ασκήσεις εδάφους, θα ήταν πολύ πιο απλό. Δεν κατάλαβα ακόμα γιατί δεν είχαμε ολόκληρο πρόγραμμα. Είναι σα να προσπαθείς να γίνεις ποδοσφαιριστης και να κάνεις μόνο τα βασικά από στίβο. Αν ολοκληρωθεις σαν σπρίντερ και δρομέας αντοχής θα είναι πιο απλό μετά. Θα σου λείπει η τεχνική μόνο που θα την μάθεις πιο εύκολα αν το σώμα υποστηρίζει σωστά. Για αυτό συμπάθησα παραπάνω τον δεύτερο δάσκαλο ήταν πολύ πολύ πιο σωστός.

    Και δεν καταλαβαίνω γιατί ένα άτομο που είναι αχρηστο σε ασκήσεις εδάφους κοιτάει επι τόπου να μάθε πολεμικές τέχνες. Ρε φίλε μάθε απέκτησε πρώτα ευλυγισια, ταχύτητα και δύναμη για το βάρος σου και μετά πήγαινε σε σχολή να μάθεις τεχνική αν θες.

    Αυτά από εμένα και είναι προσωπική άποψη, δεν θέλω να τσακωθω μαζί σου αλλά δικαίωμα στην ανταλλαγή απόψεων έχω.

    Και φυσικά το bbing θα το έχω πάντα στην καρδιά μου, το θεωρώ το πιο ολοκληρωμένο. Έχει ασκήσεις με βάρη, ευκινησιας, αεροβια, όλα δλδ.μόνο τεχνικές δεν έχει για ξύλο, ένας πραγματικός bber αν θέλει εύκολα μαθαίνει εφόσον το σώμα του είναι σωστά δομημένο φυσικά.

    Και σε οποιαδήποτε εμπλοκή, ένας ολοκληρωμένος bber θα τα πάει μια χαρά γιατί έχει την δύναμη του, έχει κάνει αεροβια, έχει κάνει ασκήσεις εδάφους για ευλυγισια και για να έχει μεγαλύτερους σε μήκος μυς, αν ξέρει 5 πράγματα θα τα πάει πολύ καλά γιατί το σώμα του τα υποστηρίζει.

    Στο χώρο που κινούμαι και όσους bbers έχω γνωρίσει είναι μια χαρά άτομα πάντως και καμιά φορά και αυτοί να ξέρεις σχολιάζουν και γελάνε με τους" σφιχτες " που κοιτάνε να περπατάνε με τα χέρια ανοιχτά για να δείχνουν λίγο ογκωδεστεροι μπας και τσιμπήσουν καμιά χαζή γκομενα. Αυτοί είναι γελοίοι δεν είναι αθλητές bbing, κάνουν λίγα βαρακια μόνο

  3. #183
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Τι να σου πω ρε Μάριε, όντως έχω 100% κάκιστη άποψη για τον χώρο.

    Οκ δεκτό θα υπάρχουν οι επιδηξιες bbers που θέλουν απλά να βγουν στην παραλία με λάδι, αλλά θα σου πω και το άλλο, ούτε αυτοί θα παραμείνουν για πολύ, μετά από λίγα χρόνια θα τα παρατήσουν.

    Οκ δεκτό το όνομα, γράφω από κινητό, το χιούμορ jiu-jitsu, έχει καλές τεχνικές.

    Αλλά επιμένω, περνα έξω από γυμναστήρια πολεμικών τεχνών, έχουν τρελαθεί στην δουλειά από τα πιτσιρίκια, τα κανονικά κλείνουν το ένα μετά το άλλο, τα πιτσιρίκια από φυσική κατάσταση είναι κάτω του μετρίου. Δε μου φαίνεται λογικό το όλο σκεπτικό των γονιών τους.

    Και θα σου πω και κάτι, οι πολεμικές τέχνες είναι απλά τεχνική, και κάνεις τα απολύτως απαραίτητα από ασκήσεις εδάφους για να καταφέρεις να το έχεις σε κάποιες κινήσεις τους.

    Δεν ξέρω με ποια ασχολησαι, αλλά αν όντως σου αρέσει αφιέρωσε χρόνο και σε ασκήσεις εδάφους.

    Εγώ τώρα έριξα το βάρος μου, έκαψα το λίπος μου και χάρη στις ασκήσεις εδάφους έχω έξτρα ευλυγισια. Που και που προπονούμαι μόνος μου στις ασκήσεις του tae kwon do, καθώς αυτό ήξερα κυρίως καλά, στα άλλα ασχολήθηκα πολύ λίγα χρόνια δεν έχω εμπειρία. Όσες τακτικές, κινήσεις ή μεθόδους, όπως θες πες το, χρειάζονταν ευλυγισια και ταχύτητα, πλέον τις βγάζω πολύ πιο εύκολα. Τότε μου ήταν πολύ δύσκολο να μάθω να κάνουμε με απόλυτη ακρίβεια. Τώρα είναι πολύ πιο απλό.

    Το παράπονο που έχω από όλους όσους γνώρισα ήταν ότι ήταν επιθετικοί. Εδώ στράβωσαν που άλλαξα σχολή και είπα στον δασκάλο ότι θέλω να μας κάνει και γυμναστική για υγεία και ευκινησια όχι μόνο για να δείρουμε έναν άλλο.

    Πάντως σκέψου το, σε αυτό το τομέα σίγουρα οι ασκήσεις εδάφους θα σε βοηθήσουν πολύ, συνήθως οι πολεμικές τέχνες, τουλάχιστον το tae kwon do σίγουρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος για jiu και και kung, από όσα έμαθα, περιλαμβάνουν στην εκπαίδευση τα βασικά των ασκήσεων εδάφους, σαν να κάνεις από bbing μόνο πιέσεις πάγκου και πιέσεις ομων μαζί με μια δυο κοπηλατικες και squat.

    Αν ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με ασκήσεις εδάφους θα είσαι πολύ καλύτερος σε οποιαδήποτε πολεμική τέχνη (αν χρειάζεται βέβαια τόση ευκινησια όση το tae)

    Αυτά, και μην με ξαναπείς φουσκωτό. Η φωτογραφία προφίλ είναι παλιά. Τώρα έριξα λίπος, αύξησα.αντοχή, ευλυγισια, και ξεκινάω καινούργιο πρέπει για να αντέχει σε επιτάχυνση το σώμα καλύτερα.

    Το μίσος μου για τις πολεμικές τέχνες πηγάζει από την πλύση εγκεφάλου ότι θα βαράω δυνατότερο, ότι ο δυνατότερος είναι απλά φουσκα κλπ που είχα δεχτεί και από τις εμπλοκές με άτομα νταήδες όταν άλλαξα σχολή.

    Τώρα τι να σου πω, δεν είπα ότι μόνο το bbing είναι άθλημα, εξάλλου και εγώ τώρα ας πούμε πλέον δεν είμαι bber και πρότεινα ένα σωρό άλλα αθλήματα ...

    Επίσης το ότι κάναμε πολεμικές τέχνες και από ασκήσεις εδάφους είχαμε μόνο τις βασικές μου φαίνεται περίεργο. Αν είχαμε γίνει πρώτα καλού επιπέδου αθλητές σε ασκήσεις εδάφους, θα ήταν πολύ πιο απλό. Δεν κατάλαβα ακόμα γιατί δεν είχαμε ολόκληρο πρόγραμμα. Είναι σα να προσπαθείς να γίνεις ποδοσφαιριστης και να κάνεις μόνο τα βασικά από στίβο. Αν ολοκληρωθεις σαν σπρίντερ και δρομέας αντοχής θα είναι πιο απλό μετά. Θα σου λείπει η τεχνική μόνο που θα την μάθεις πιο εύκολα αν το σώμα υποστηρίζει σωστά. Για αυτό συμπάθησα παραπάνω τον δεύτερο δάσκαλο ήταν πολύ πολύ πιο σωστός.

    Και δεν καταλαβαίνω γιατί ένα άτομο που είναι αχρηστο σε ασκήσεις εδάφους κοιτάει επι τόπου να μάθε πολεμικές τέχνες. Ρε φίλε μάθε απέκτησε πρώτα ευλυγισια, ταχύτητα και δύναμη για το βάρος σου και μετά πήγαινε σε σχολή να μάθεις τεχνική αν θες.

    Αυτά από εμένα και είναι προσωπική άποψη, δεν θέλω να τσακωθω μαζί σου αλλά δικαίωμα στην ανταλλαγή απόψεων έχω.

    Και φυσικά το bbing θα το έχω πάντα στην καρδιά μου, το θεωρώ το πιο ολοκληρωμένο. Έχει ασκήσεις με βάρη, ευκινησιας, αεροβια, όλα δλδ.μόνο τεχνικές δεν έχει για ξύλο, ένας πραγματικός bber αν θέλει εύκολα μαθαίνει εφόσον το σώμα του είναι σωστά δομημένο φυσικά.

    Και σε οποιαδήποτε εμπλοκή, ένας ολοκληρωμένος bber θα τα πάει μια χαρά γιατί έχει την δύναμη του, έχει κάνει αεροβια, έχει κάνει ασκήσεις εδάφους για ευλυγισια και για να έχει μεγαλύτερους σε μήκος μυς, αν ξέρει 5 πράγματα θα τα πάει πολύ καλά γιατί το σώμα του τα υποστηρίζει.

    Στο χώρο που κινούμαι και όσους bbers έχω γνωρίσει είναι μια χαρά άτομα πάντως και καμιά φορά και αυτοί να ξέρεις σχολιάζουν και γελάνε με τους" σφιχτες " που κοιτάνε να περπατάνε με τα χέρια ανοιχτά για να δείχνουν λίγο ογκωδεστεροι μπας και τσιμπήσουν καμιά χαζή γκομενα. Αυτοί είναι γελοίοι δεν είναι αθλητές bbing, κάνουν λίγα βαρακια μόνο
    Τωρα ξεκαθαρισες πιο καλα τι εννοεις:) Δεν σε αποκαλεσα φουσκωτο(αλλωστε τη μισω αυτη την εκφραση απλα τωρα μιας και εγινε τετοια συζητηση και μιλησα λιγο για τους επιδειξιες..παρολα αυτα οταν ακολουθειται ενα προτυπο σωματος για σοβαρους λογους και οχι για παραλια, αλλα για αγωνες η για προσωπικη χαρα το θεωρω πολυ καλο και ωραιο), αν φανηκε πουθενα κατι τετοιο οτι σε αποκαλεσα ετσι, σαφως και δεν εννοουσα αυτο και απολογουμαι(υ.γ. μια χαρα δειχνεις στη φωτο). Επισης καταλαβα τι εννοεις..θελεις να υπαρχει πρωτα μια τελεια αρμονια του σωματος και φυσικης καταστασης του γιατι θεωρεις οτι η πληρης φυσικη κατασταση του σωματος σε καθε σημειο ειναι το παν για ολα τα αλλα. Συμφωνω απολυτα. Σε πολεμικες τεχνες που εχουν εκφυσεως την πιο hardcore μορφη και οταν θα τις διδασκει καποιος δασκαλος που θελει να προσφερει το 100% στον αθλητη του τοτε ο εκαστοτε μαχητης δεν θα ξερει μονο να δερνει αλλα θα ειναι σωματικα στην βελτιστη κατασταση του. Π.χ. δες τους επαγγελματιες αθλητες, πυγμαχους, ufc fighters..ειναι σαν μηχανες..τελειοι αρμονικα. Αλλα επιασα του τι εννοεις και συμφωνω οτι θεωρεις σοβαρο ασκουμενο οπου θα παει και θα αποκομισει τα μεγιστα και θα ειναι σωματικα ολοκληρωμενος εκτος τις κινησεις που θα ξερει να κανει. Και εγω το απαιτω αυτο απο εκει που κανω προπονηση και εκανα. Αλλα επισης, ο καθενας μπορει ειτε ξεχωριστες ωρες στο σπιτι του η στο γυμναστηριο να δουλεψει πληρως το σωμα του αν δεν του προσφερει το μεγιστο της φυσικης καταστασης η σχολη του πολεμικων τεχνων. Επισης, πιστεψε ουτε εγω μπορω τετοια ατομα με επιθετικες συμπεριφορες ουτε ειμαι τετοιο ατομο και εχω την ιδια αντιπαθεια γιαυτους οσο εχεις και εσυ..και λεγοντας αυτο δειχνεις οτι γυμναζεσαι και κανεις οτι κανεις για εσενα και οχι για μαγκια που ειναι καλο. Απλα να ξερεις οτι σε μια σχολη πολεμικων τεχνων το πρωτο πραγμα που θα επικεντρωνεται καποιος ειναι να μαθει μια πολεμικη τεχνη..δηλαδη εκ λογικης παει..φυσικα και ολα τα αλλα να δουλευεις το μεγιστο του σωματος σου..αλλα η προτεραιοτητα παει εκει..το σωμα σου συνολικα μπορεις να το δουλεψεις στο γυμναστηριο, σπιτι κλπ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  4. #184
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Γμτ είναι δύσκολο να εκφράσω αυτό που θέλω από ένα πληκτρολόγιο και μάλιστα από κινητό με ένα διαόλο τ9. :-)

    Θα σου εξηγήσω στο περίπου τι εννοώ, το σωστό bbing, έχει βάρη, αεροβια, ασκήσεις εδάφους, μονόζυγο, όλα τα καλά. Δεν μπορώ να θεωρήσω έναν bber αχρηστο, είναι ένας αθλητή που κάνει όλα τα παραπάνω. Προσωπικά σε ελάχιστες περιπτώσεις και μόνο σε περιόδους που ήθελα πχ να δυναμώσω λίγο κορμό έκοβα από αεροβια, αλλά ασκήσεις ευλογισιας και ταχύτητας είχα πάντα, ένα ευλιγιστο σώμα τραυματίζεται πιο δύσκολα, ένας μεγάλος σε μήκος μυς θα πάθει πιο δύσκολα ζημιά από έναν οριακό. Και τελικά πάντα έκανα.

    Τώρα να σου πω την αμαρτία μου το bbing το θεωρώ το θεμέλιο, ας μην θεωρούμαι πλέον bber, bbing κάνω, κάνω βάρη, ασκήσεις εδάφους, αεροβια. Ότι ένας bber με άλλη αναλογία όμως και μερικές τροποποίησεις στο τμήμα με τα βάρη.

    Και προσωπικά αυτούς που κάνουν μόνο βάρη για να βγουν έξω δεν τους θεωρώ bbers, νόμιζα από πάντα ότι ο bber θα τα κάνει όλα, θα κοιτάξει βέβαια το τμήμα της εμφάνισης αλλά δεν θα προσπαθήσει να βάλει άχρηστες μάζες. Αναγκαστικά θα έχει καλή απόδοση στο έδαφος γιατί θα πρέπει να μπορεί να βγάλει πολλές ελξεις κλπ.

    Γενικά όσους έχει τύχει να γνωρίσω από σχολές πολεμικών τεχνών έχουν σώματα άχρηστα. Πρόσεχε όχι άχρηστα από όγκο, γενικά.
    Καταρχήν δεν αντέχουν να βγάλουν ελξεις αρκετές. Δεύτερον δεν μπορούν να ισορροπήσουν το σώμα ανάποδα, βασικά δεν έχουν την δύναμη να το κάνουν. Και επειδή έχουν εξασκηθεί σε ένα σακο και έχουν μάθει με τα χίλια ζόρια να σηκώνουν το πόδι μέχρι το κεφάλι του αντιπάλου θέλουν να μας βαρεσουν. Και καταντάει αηδία σε πολλές περιπτώσεις... Ευτυχώς πάει καιρός από την τελευταία φορά που πέτυχα τέτοιο άτομο, όχι τίποτα άλλο αλλά αηδιάζω με το σκεπτικό του. Είναι σε όλα μέτριος, έχει ένα άσχημο σώμα (και δεν θεωρώ άσχημο το αδύνατο, αδύνατο θα έχω και εγώ σιγά σιγά, θεωρώ άσχημο το σώμα που είναι 100% ασύμμετρο) και από κόμπλεξ θέλει να μάθει να βαράει για να νιώσει καλύτερα.

    Και αυτό το έχουν πολλοί, αυτό το σκεπτικό τους με ξεπερνάει...

    Τώρα αν έχεις φτιάξει ένα σώμα σωστό συμμετρικό δλδ, όχι απαραίτητα ογκώδες αλλά έχει μια συμμετρία. Είναι ευλιγιστο, έχεις κάνει τα βασικά στις ασκήσεις εδάφους, έχεις αποκτήσει ισορροπία και ταχύτητα στις κινήσεις, αλλά θες να μάθεις μια τακτική ρε παιδί μου, οκ πήγαινε σε σχολή πολεμικών τεχνών, αλλά αν βρεις σαν τον δεύτερο που πήγα, θα είσαι πραγματικά κομπλέ, αν είναι σαν τον πρώτο..... Απλά θα φύγεις...

    Αλλά αν τελικά βρεις και κάνεις μαθήματα, δεν είσαι αθλητής πολεμικών τεχνών. Αθλητής ασκήσεων εδάφους με γνώση τεχνικών είσαι, δλδ τις επιδόσεις τις οφείλεις στη γυμναστική με βάρη και στις ασκήσεις εδάφους. Η πολεμική τέχνη σου μαθαίνει κυριολεκτικά πως να αντιδράς. Για αυτό και απο μόνη της δεν την θεωρώ κατά σπουδαίο...


    Και για να τα λέμε και αυτά. Αν και δεν το έκανα με σωστή σειρά. Το καλύτερο είναι να έχεις φτιάξει το σώμα σου, να φτιάξεις ευλογισια, να μάθεις ασκήσεις έδαφος και μετά μαθε και κάποια τεχνική. Συνήθως οι γυμναστές πολεμικών τεχνών δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπίσμενοι στο τομέα υψηλής δύναμης ούτε σε extreme καταστάσεις ευκινησιας.

    Άποψη μου, όμως τώρα αυτό θα έκανα. Βέβαια πλέον οι ασκήσεις εδάφους από ευλυγισια με καλύπτουν. Όρεξη και χρόνο να ξαναμπλεξω με πολεμικές τέχνες δεν έχω. Όχι βέβαια ότι τώρα πια θα μου κάνουν καψώνια, είμαι μεγάλος πλέον αλλά γενικά το επίπεδο τους φίλε, δεν το αντέχω...

    Και γενικά ένας ολοκληρωμένος αθλητής οποιουδήποτε όγκου δεν χρειάζεται κατ εμε να τρέξει να μάθει πολεμικές τέχνες για να μην φάει ξύλο. Πχ ένας νταης ακόμα και ογκώδης εκτός από καράτε αθλητή δεν μπορεί να κάνει τίποτε και σε έναν αθλητή ασκήσεων εδάφους, βέβαια ίσως ο αθλητής ασκήσεων εδάφους να μην τον βαρέσει αλλά σίγουρα ποτέ δεν θα τον πιάσει. Επίσης ένας αθλητής στίβου, ένας ποδοσφαιριστης. Και πάει λέγοντας. Από τέτοιους δεν κινδυνεύεις.

    Τώρα με βάση την εμπειρία που έτυχε να έχω μια μόνο φορά με bber ογκώδη και οξύθυμο. Δεν ξέρω, ήταν και σε κυκλο, δεν ένιωθε.
    Ούτε και είχε διάρκεια το γεγονός. Πάντως η αντοχή του σώματος του μου έκανε μια εντύπωση, πραγματικά λίγο περίεργο, ίσως ήταν τα φάρμακα δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς

  5. #185
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Χρηστο, με αγαπη, θεωρω οτι καποια πραγματα τα εχεις μπερδεμενα ή φταιει το γαμω- τ9.

    Καποιος που κανει πολεμικες τεχνες, δεν τον ενδιαφερει να εχει ωραια σωμα (ή συμμετρικο, πες το οπως θες). Απολυτη προτεραιοτητα του ειναι να ειναι αποτελεσματικος σε αυτα που μαθαινει, να εχει αυξημενα αντανακλαστικα και αυτοματοποιημενες κινησεις.

    Καποιος που κανει BB, η μονη προτεραιοτητα που εχει ειναι ο ογκος σε συνδιασμο με συμμετρια.Τα υπολοιπα του ειναι αδιαφορα.Τωρα αν εσυ κοιτας και την ευλυγιασια σου ή δεν ξερω γω τι αλλο, μπραβο σου!θες να εισαι κατι πιο ολοκληρωμενο. θες να εισαι αυτο που λεμε σε καλη φυσικη κατασταση. Θα σε ταιριαζε ο στιβος! Σκεψου το!!

    Και καπου πηρε το ματι μου οτι τον Bruce Lee τον πνιξανε σε μπανιερα.Ομολογω, οτι απόλες τις συνομωσιες που εχω διαβασει, την ακουω πρωτη φορα.Αν καποια ευσταθει περισσοτερο ειναι οτι τον δηλητηριασαν αν κ μαλλον το πολυ χασις που εκανε τον κατεστρεψε γιατι ειχε αλλα δυο λιποθυμικα επεισοδια τις προηγουμενες μερες κ ηταν προφανες οτι κατι δεν πηγαινε καλα. (αλλο θεμα αυτο).
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #186
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Όχι δεν φταίει αυτή τη φορά το τ9 Κώστα Χαχαχαχ.

    Κοίτα, όγκο δοκίμασα να βάλω πολλές φορές,
    Αλλά ασκήσεις ευλογισιας έκανα, και να σε ρωτήσω κάτι, δλδ να είμαι τεράστιος και να μη μπορώ να βγάλω 20 ελξεις ? Χωρίς υπερβολές κάτω από 15 έχω να κάνω από το σχολείο. Να μην μπορείς να σταθείς στα χέρια ανάποδα ? Οκ έστω δεν έχεις ισορροπία, ακούμπησε για αρχή σε ένα τοίχο.

    Όμως από την άλλη γίνεται να μην είναι αρμονικό το σώμα και να είναι αποτελεσματικο πραγματικά σε πολεμική τέχνη ? Καταρχήν πρέπει να ξέρει και να μπορεί να κάνει τα βασικά από ασκήσεις εδάφους.

    Τώρα αν τελικά το μόνο που έμαθε ήταν να χτυπάει και όντως στα υπόλοιπα είναι μέτριος.
    Τι να πω, καταρχήν το σκεπτικό του με ξεπερνάει....

  7. #187

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post

    Και ψάξε λίγο αυτό που έγραψα πιο πάνω για τον Bruce Lee, τον έπνιξαν στην μπανιέρα του χωρίς να φανεί ίχνος πάλης και το ξενοδοχείο ήταν γεμάτο κόσμο, δεν πρόλαβε καν να μιλήσει.
    Αυτο που το διαβασες, δεν το εχω δει πουθενα παλι!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  8. #188
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Όχι δεν φταίει αυτή τη φορά το τ9 Κώστα Χαχαχαχ.

    Κοίτα, όγκο δοκίμασα να βάλω πολλές φορές,
    Αλλά ασκήσεις ευλογισιας έκανα, και να σε ρωτήσω κάτι, δλδ να είμαι τεράστιος και να μη μπορώ να βγάλω 20 ελξεις ? Χωρίς υπερβολές κάτω από 15 έχω να κάνω από το σχολείο. Να μην μπορείς να σταθείς στα χέρια ανάποδα ? Οκ έστω δεν έχεις ισορροπία, ακούμπησε για αρχή σε ένα τοίχο.

    Όμως από την άλλη γίνεται να μην είναι αρμονικό το σώμα και να είναι αποτελεσματικο πραγματικά σε πολεμική τέχνη ? Καταρχήν πρέπει να ξέρει και να μπορεί να κάνει τα βασικά από ασκήσεις εδάφους.

    Τώρα αν τελικά το μόνο που έμαθε ήταν να χτυπάει και όντως στα υπόλοιπα είναι μέτριος.
    Τι να πω, καταρχήν το σκεπτικό του με ξεπερνάει....
    Χρηστο, δεν καταλαβαινεις το πολυ απλο. Η πολεμικη τεχνη πρωτα στοχο εχει να σε μαθει να αμυνεσαι και να αντεπιτιθεσαι με τον πιο αποτελεσματικο τροπο. Το ββινγκ σου φτιαχνει το σωμα. Αυτα που λες για ευλιγισιες και για ασσυμετριες και αχρηστα σωματα δεν ισχυουν ουτε κατα διανοια. Η προπονηση που κανουν οι αθλητες(τουλαχιστον των μαχητικων αθληματων, δεν ξερω για καρατε κλπ)..ειναι ολοκληρωμενη και σε ενδυναμωνει, σου βελτιωνει την ευλιγισια, την αντοχη, την δυναμη, γενικως σε κανει πιο αθλητικο. Και αν το συγκρινεις με αλλους που κανουν σκετα βαρη, αυτο ειναι αχρηστο. Εσυ μιλας για εξαιρεσεις για το τι ειδες σε μια σχολη. Η προπονηση πολεμικων τεχνων ισως ειναι η πιο αρτια στο να σε κανει πληρως αθλητικο, ευλιγιστο, οπως θες πεστο. Ασχετα αν παιρνει στοιχεια απο τα βαρη η οχι. Ειπαμε να λεμε πραγματα που ισχυουν. Επισης ναι ενας που ασχολειται με πολεμικες τεχνες εκτος αν ειναι σε αρχαριο σταδιο και εχει μεγαλη σωματικη διαφορα μπορει να κανει πολλα σε εναν που δεν εχει ιδεα πως να αμυνθει ασχετα με τον ογκο. Μην τα μπερδευεις. Ποιος σου ειπε οτι μαθαινει μονο να χτυπαει εναν σακο?lol..σχοινακι, καμψεις, διατασεις στατικες και δυναμικες, τρεξιμο, burpees, μονοζυγο, σπαρινγκς με γυρους και με αυξανομενη ενταση, κοιλιακους ραχιαιους τα παντα κανει ενας αθλητης πολεμικων τεχνων. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ειναι ακυρο να τον ανακηρυσεις αχρηστο, αχρηστο ειναι το σωμα του ββερ που το μονο που κανει ειναι βαρη και αεροβιο η ακομα μονο βαρη για μυικη υπετροφια. Εσυ ειπες αχρηστους τους αθλητες πολεμικων τεχνων επειδη μιλησες για το παραδειγμα καποιου που μονο χτυπαει ενα σακο πραγμα που δεν ισχυει πουθενα. Ενας αθλητης πολεμικων τεχνων παντα θα εχει καλυτερη κατασταη φυσικη απο εναν ββερ εκτος αν ο ββερ ειναι οχι πολυ βαρης και κανει μονος του αυτα που κανουν οι αλλοι αθλητες. Δεν ξερω σε τι σχολη πηγες εσυ ται τσι τσουαν ξερω γω η κλπ..στα μαχητικα αθληματα(κικ μποξινγκ, μουι ται, μποξινγκ, και μμα που συνδυαζει εδαφος και ορθιο) σε ολοκληρωνει παντου. Αν διαφωνεις σε αυτο κανεις λαθος γιατι ετσι ειναι. Και σου ξαναλεω..οι ασκησεις εδαφους(οπως τις λες γιατι δεν λεγονται ετσι αλλα εννοεις προφανως διατασεις και διαφορεες ενδυναμωτικες ασκησεις)..σου δουλευουν τη φυσικη κατασταση..μην το συγκρινεις απλα σαν να λες κανεις αυτο αλλα δεν ασχολεισαι με πολεμικες τεχνες σαν να λες οτι αμυντικα σε καλυπτει. Αλλο φτιαχνω φυσικη κατασταση, ευλιγισια κλπ και αλλο φτιαχνω αυτα σε συνδυασμο με το βασικο το οποιο χαρακτηριζει μια πολεμικη τεχνη. Δηλαδη, ο bradley martyn οτι θες κανει και ειναι οσο αθλητικος παει στο φουλ, βαλτον να τσακωθει με τον Cormier, τον Jones..θα τις φαει. Γιατι αυτοι εκτος οτι δουλευουν τα παντα, ειναι μαχητες και μαθαινουν να παλευουν. Μην τα μπερδευεις. Το αν κανεις εσυ πολεμικη τεχνη η καποιος αλλος ειναι δικο του θεμα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  9. #189
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Και οντως αυτο με τον Bruce Lee κανεις μας δεν το εχει ακουσει..κανενας που ηθελε να κανει τους αλλους να πιστευουν ετσι στο ειπε;
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  10. #190
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Χρηστο, αμα βγαζεις 20 ελξεις, θελω βιντεο γιατι πιστευω οτι το 90% των αθλουμενων δεν το κανει. Εγω με το ζορι 7-8.

    Το Handstand ειναι καθαρα ικανοτητα ισορροπιας.Αν δεν το εξασκεις δεν θα το κανεις ποτε.Κ πιστεψε με ελαχιστοι βρισκουν λογο να μπορουν να σταθουν στα χερια.

    Το αν το σωμα ειναι αρμονικο με το αν ειναι αποτελεσματικο σε Π.Τ. ειναι ασχετο. Διαφορετικοι στοχοι. Γι αυτο εχεις κακη γνωμη για το χωρο των π.τ. Γιατι δεν καλυπτουν τις αναγκες σου που ξεπερνουν τα ορια της εκγυμνασης σε π.τ. Εσενα θα σε αρεσε ο στιβος, η καλισθενικη, η ενοργανη (κρικοι, πλαγιος ιππος κλπ). Ασε τις π.τ. γι αυτους που θελουν μονο να δερνουν, να αμυνονται ή απλα τους αρεσει αυτη η προπονηση.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  11. #191
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Χρηστο, αμα βγαζεις 20 ελξεις, θελω βιντεο γιατι πιστευω οτι το 90% των αθλουμενων δεν το κανει. Εγω με το ζορι 7-8.

    Το Handstand ειναι καθαρα ικανοτητα ισορροπιας.Αν δεν το εξασκεις δεν θα το κανεις ποτε.Κ πιστεψε με ελαχιστοι βρισκουν λογο να μπορουν να σταθουν στα χερια.

    Το αν το σωμα ειναι αρμονικο με το αν ειναι αποτελεσματικο σε Π.Τ. ειναι ασχετο. Διαφορετικοι στοχοι. Γι αυτο εχεις κακη γνωμη για το χωρο των π.τ. Γιατι δεν καλυπτουν τις αναγκες σου που ξεπερνουν τα ορια της εκγυμνασης σε π.τ. Εσενα θα σε αρεσε ο στιβος, η καλισθενικη, η ενοργανη (κρικοι, πλαγιος ιππος κλπ). Ασε τις π.τ. γι αυτους που θελουν μονο να δερνουν, να αμυνονται ή απλα τους αρεσει αυτη η προπονηση.


    Ακριβως αυτο:)
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  12. #192
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Καλά τους κρίκους τους ήθελα πάντα αλλά εκεί δεν κατάφερα ποτέ να ισορροπήσω... Και αυτό επειδή δεν είχα ποτέ αρκετή δύναμη για το βάρος μου

    Κώστα 20 μέγιστο σε απλές ελξεις όχι οπισθολαιμιες. Προφανώς το 7-8 αναφέρεται πιστεύω σε οπισθολαιμιες

    Δεν κάνω για τέτοια αθλήματα δυστυχώς. Έχω γνωρίσει αθλητή ενόργανης και για να έχει την ίδια δύναμη έπρεπε να έχω 15% βαρύτερο σώμα και τελικά πήγαινα απατος σε σχέση με αυτό στο συνδυασμό δύναμης προς βάρος.

    Κάμψεις ξέρεις, απλές, δλδ ο μέσος αθλητής περίπου πόσες κάνει ? Ένα και μόνο σετ μέγιστο με το ίδιο βάρος του σε επίπεδο έδαφος

  13. #193
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Ετσι για τους τυπους, λεγομαι Σταυρος!

    Οι ελξεις που αναφερω ειναι κανονικες εμπροσθολαιμιες κ τοσες μπορω πραγματικα γιατι ποτε δεν τις δουλεψε πραγματικα.Τωρα τελευταια εχω καταπιαστει με αυτες και θα τις κρατησω κανα τριμηνο να δω πως παει. Πανω απο 10-12 δεν βρισκω λογο να κανω χωρις να προσθεσω εξτρα βαρος.Δουλευω δυναμη γι αυτο.

    οσον αφορα τους κρικους και τα λοιπα που αναφερεσαι, ποτε δεν ειναι αργα.Ξεκινα εσυ και πολυ συντομα θα φτασεις σε αξιοζηλευτο επιπεδο.

    Καμψεις μια φορα που δοκιμασα εβγαλα καμια 40αρια, αλλα επειδη δουλευω δυναμη για τα αθληματα που κανω, δυσκολα ξεπερνω 10-12 επαναληψεις σε οτι κανω. Απλα βρισκω αλλο τροπο να δυσκολεψω την ασκηση ωστε να δουλευω στο επιθυμητο ευρος.Π.χ. uneven push ups.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #194
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Οκ, συγγνώμη και για την αδιακρισια, ήταν κάτι που είχα ακούσει παλιά, από τον πρώτο δασκάλο, και ποτέ δεν έτυχε να διασταυρώσω, μια και το έφερε η κουβέντα ρώτησα.

    Άσχετο, δεν είναι θέμα δύναμης νομίζω, είναι θέμα κάτι σαν συνήθειας οι επαναλήψεις και φυσικά πρέπει να βγουν γρήγορα, αργά αργά είναι πιο δύσκολα για τους μυς.

    Καλή συνέχεια Σταύρο σε ότι ετοιμάζεις, θα φτιάξω λίγο ακόμα το σώμα από γραμμωση, να είναι λίγο πιο ωραίο σε βίντεο. Στη φωτογραφία έχει φίλτρα και φαίνεται κάπως καλό και κατάλληλο φωτισμό. Εκ του φυσικού δεν έχω τόσο καλό. Είναι λίγο μπαταλικο ακόμα

  15. #195
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Μια μικρή παρατήρηση, αυτό μετά τα έντονα που έβαλε ο Μάριος, είναι ότι απεχθάνομαι στους περισσότερους αθλητές που ασχολούνται με αυτά.

    Δεν αναφέρομαι σε εσένα Μάριε, εσύ κάνεις μια χαρά τη γυμναστική σου και μαθαίνεις τεχνική δεν είναι κακό.

    Αλλά να μαθαίνεις τεχνική με την ελάχιστη γυμναστική για να μπορείς οριακά να την εφαρμόσεις. Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν στέκει.

    Θεωρούμε περίεργο όποιον κάνει μόνο υπερτροφια, αυτός τουλάχιστον κοιτάει να φτιάξει την εμφάνιση του, αν και ολοκληρωμένος αθλητής δεν είναι.

    Τώρα να μην σε νοιάζει τι επιδόσεις έχεις, να έχεις μέτριο σώμα, να μην προσπαθείς για αυτό, ούτε για υγεία, αλλά μόνο για να βαράς καλύτερα, αγγίζει τα όρια του παραλόγου.

    Και το ξαναλέω, δεν είναι επίθεση στο μαριο, ούτε σε οποιοδήποτε κανονικό αθλητή που έχει φυσική κατάσταση ανεξάρτητα από τον όγκο και θέλει να μάθει μια τεχνική. Είναι επίθεση στη νοοτροπία του μέσου αθλητή π τ που το κάνει από κόμπλεξ. Δεν έχει φυσική κατάσταση, δεν έχει αρμονικό σώμα και θέλει απλά να μπορεί να βαρέσει έναν καλύτερο του. Γιατί απλά δεν θέλει να κοπιασει λίγο να βελτιωθεί.

    Αυτά, συγγνώμη για το off αλλά κάποια πράγματα πρέπει να τα λέμε όπως είναι.

    Τώρα Μάριε πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με τα κατεβατά πιο πάνω και δεν πήγαιναν σε εσένα.

    Στο κάτω κάτω, με φυσική κατάσταση καλή ακόμα και στις πολεμικές τέχνες καλύτερος θα γίνει κάποιος, δεν έχει να χάσει κάτι μόνο κερδίζει.

  16. #196
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Μια μικρή παρατήρηση, αυτό μετά τα έντονα που έβαλε ο Μάριος, είναι ότι απεχθάνομαι στους περισσότερους αθλητές που ασχολούνται με αυτά.

    Δεν αναφέρομαι σε εσένα Μάριε, εσύ κάνεις μια χαρά τη γυμναστική σου και μαθαίνεις τεχνική δεν είναι κακό.

    Αλλά να μαθαίνεις τεχνική με την ελάχιστη γυμναστική για να μπορείς οριακά να την εφαρμόσεις. Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν στέκει.

    Θεωρούμε περίεργο όποιον κάνει μόνο υπερτροφια, αυτός τουλάχιστον κοιτάει να φτιάξει την εμφάνιση του, αν και ολοκληρωμένος αθλητής δεν είναι.

    Τώρα να μην σε νοιάζει τι επιδόσεις έχεις, να έχεις μέτριο σώμα, να μην προσπαθείς για αυτό, ούτε για υγεία, αλλά μόνο για να βαράς καλύτερα, αγγίζει τα όρια του παραλόγου.

    Και το ξαναλέω, δεν είναι επίθεση στο μαριο, ούτε σε οποιοδήποτε κανονικό αθλητή που έχει φυσική κατάσταση ανεξάρτητα από τον όγκο και θέλει να μάθει μια τεχνική. Είναι επίθεση στη νοοτροπία του μέσου αθλητή π τ που το κάνει από κόμπλεξ. Δεν έχει φυσική κατάσταση, δεν έχει αρμονικό σώμα και θέλει απλά να μπορεί να βαρέσει έναν καλύτερο του. Γιατί απλά δεν θέλει να κοπιασει λίγο να βελτιωθεί.

    Αυτά, συγγνώμη για το off αλλά κάποια πράγματα πρέπει να τα λέμε όπως είναι.

    Τώρα Μάριε πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με τα κατεβατά πιο πάνω και δεν πήγαιναν σε εσένα.

    Στο κάτω κάτω, με φυσική κατάσταση καλή ακόμα και στις πολεμικές τέχνες καλύτερος θα γίνει κάποιος, δεν έχει να χάσει κάτι μόνο κερδίζει.
    Xρηστο, συμφωνω απολυτα οπως ειπα και απο πανω. Εγω προσωπικα κοιταω να εχω και μυικη αναπτυξη και ευλιγισια και γνωσεις αυτοαμυνας και οσο καλυτερη φυσικη κατασταση μπορω συνολικα, δηλαδη κι εγω ειμαι κατα του να ξερει καποιος μονο να δερνει και να μην ειναι πληρης παντου σε υγεια και σωμα. Σε αυτο ολοι νομιζω συμφωνουμε. Επισης, τα μαυρα γραμματα δεν ηθελαν να δειξουν οτι ενας που ασχολειται με αυτα ειναι μονο για να δερνει. Ηθελε να πει ο Σταυρος οτι αν θελεις υπερβολικες λεπτομερειες οπως κρικους που ειπες εσυ κλπ πας για το παραπανω και πιο ειδικο. Περα απο αυτο, για να κλεισω, εσυ μου ειπες οτι εκανες κουνγκ φου ετσι; σαν αυτοαμυνα οπως ολες ειναι καλη..δεν ξερω τωρα απο ασκησεις πως τα πανε γιατι δεν πανε σε αγωνες ουτε πανε να τα δωσουν ολα σε αγωνες. Αλλα να εισαι σιγουρος πως αν ποτε δοκιμασεις πολεμικη τεχνη με μορφη μαχητικου αθληματος οπως κικ, ται, μποξ η συνολικα mma θα εισαι πληρως καλυμενος απο αυτα που ζητας γιατι ενας αθλητης τετοιου ειδους δουλευει το σωμα του σαν μηχανη στα παντα, μεγιστη μυικη αναπτυξη, αντοχη, δυναμη, ταχυτητα, ευλιγισια, υγεια ολα. Δηλαδη να ξερεις πως εχουν και διαφορα τα μαχητικα απο τις αλλες πολεμικες σε αυτο. Ξερω πως καταλαβες τι εννοω, απλα αν εχεις χρονο και θελεις, κοιταξε τον αθλητη georges saint pierre ή gsp στο youtube να δεις ενα παραδειγμα για το πως ειναι η πλειοψηφια των αθλητων στα μαχητικα αθληματα. Καλη συνεχεια, και καλη ανασταση!:)
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  17. #197
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Επίσης καλή ανάσταση να έχεις!

    Αθλητές mma έχω δει, νόμιζα ότι ήταν κυρίως αθλητές ενόργανης με καλή "ειδίκευση " σε λαβές, τεχνικές και ταχύτητα.
    Κοίτα, τώρα με συνδυασμό βάρη, αεροβια, βάρη με ταχύτητα και πολλές επαναλήψεις, και ενόργανη, ένα πακέτο bbing δλ,, όπως αυτό ήταν παλιά όταν ξεκίνησε, με κάποιες μετατροπές που μου έδωσε φίλος και πεπειραμένος σε προπονήσεις, είμαι κομπλέ για αυτό που θέλω.

    Άμυνα στο περίπου έμαθα (το tae kwon d,, kun κυρίως λαβές εκεί όπως jiu, δεν φτάνουν το επίπεδο που έχω δει σε mma) αλλά για οσο χρειάζεται στα πλαίσια ασφαλείας και δυνατότητας άμυνας πιστεύω καλύπτει. Τώρα φυσικά αν έρθει ένας αθλητής mma θα με κάνει χαλβά για πλάκα. Αλλά εντάξει, αν κρίνω από το επίπεδο τους δεν θα είναι επιθετικοί. Σπάνια έμπειροι αθλητές που έχουν φτύσει αίμα για να έχουν κάτι να είναι επιθετικοί. Α και να ξεκαθαρίσω κάτι, εμπειρία είχα σε tae, kung και jiu έμαθα για πιο ολοκληρωμένη άμυνα, μου χρειαζόταν του, αν και μετά που έβαλα βάρος, εξακολουθησα βέβαια να κρατάω όσο μπορώ τη φόρμα μου, αλλά δεν είχα προβλήματα, μόνο ένα σαν φοιτητής και ένα μικρό στην σχολείο. Τα πολλά πολλά έληξαν. Και είναι καλή άμυνα ένα οργανωμένο σώμα , τέτοιους ανθρώπους που έχουν όρεξη τους αποτρέπει. Το jiu μου άρεσε γιατί είχε κάποιες λαβές και για να μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν ο άλλος έχει ένα μαχαίρι κλπ. Αυτά μακάρι να παραμείνουν όλα αχρείαστα.

    Α και αν εννοείς με την λέξη φουσκωτους τύπους σαν τον "αγάπη μόνο " που βλέπουμε τελευταία (έτυχε να δω και σήμερα βίντεο του και θυμήθηκα την κουβέντα μας) εντάξει έχεις δίκιο... Αλλά ας πούμε αυτός γενικά δεν είναι αθλητής bbing, έκανε βάρη έφτιαξε κάτι, ως εκεί...

  18. #198
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Επίσης καλή ανάσταση να έχεις!

    Αθλητές mma έχω δει, νόμιζα ότι ήταν κυρίως αθλητές ενόργανης με καλή "ειδίκευση " σε λαβές, τεχνικές και ταχύτητα.
    Κοίτα, τώρα με συνδυασμό βάρη, αεροβια, βάρη με ταχύτητα και πολλές επαναλήψεις, και ενόργανη, ένα πακέτο bbing δλ,, όπως αυτό ήταν παλιά όταν ξεκίνησε, με κάποιες μετατροπές που μου έδωσε φίλος και πεπειραμένος σε προπονήσεις, είμαι κομπλέ για αυτό που θέλω.

    Άμυνα στο περίπου έμαθα (το tae kwon d,, kun κυρίως λαβές εκεί όπως jiu, δεν φτάνουν το επίπεδο που έχω δει σε mma) αλλά για οσο χρειάζεται στα πλαίσια ασφαλείας και δυνατότητας άμυνας πιστεύω καλύπτει. Τώρα φυσικά αν έρθει ένας αθλητής mma θα με κάνει χαλβά για πλάκα. Αλλά εντάξει, αν κρίνω από το επίπεδο τους δεν θα είναι επιθετικοί. Σπάνια έμπειροι αθλητές που έχουν φτύσει αίμα για να έχουν κάτι να είναι επιθετικοί. Α και να ξεκαθαρίσω κάτι, εμπειρία είχα σε tae, kung και jiu έμαθα για πιο ολοκληρωμένη άμυνα, μου χρειαζόταν του, αν και μετά που έβαλα βάρος, εξακολουθησα βέβαια να κρατάω όσο μπορώ τη φόρμα μου, αλλά δεν είχα προβλήματα, μόνο ένα σαν φοιτητής και ένα μικρό στην σχολείο. Τα πολλά πολλά έληξαν. Και είναι καλή άμυνα ένα οργανωμένο σώμα , τέτοιους ανθρώπους που έχουν όρεξη τους αποτρέπει. Το jiu μου άρεσε γιατί είχε κάποιες λαβές και για να μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν ο άλλος έχει ένα μαχαίρι κλπ. Αυτά μακάρι να παραμείνουν όλα αχρείαστα.

    Α και αν εννοείς με την λέξη φουσκωτους τύπους σαν τον "αγάπη μόνο " που βλέπουμε τελευταία (έτυχε να δω και σήμερα βίντεο του και θυμήθηκα την κουβέντα μας) εντάξει έχεις δίκιο... Αλλά ας πούμε αυτός γενικά δεν είναι αθλητής bbing, έκανε βάρη έφτιαξε κάτι, ως εκεί...
    Ναι ετσι την εννοουσα αν και γενικα δε τη χρησιμοποιω γιατι τη χρησιμοποιουν αυτοι που ποτε τους δεν εχουν κανει ββινγκ και μας βλεπουν σαν τερατα εμας που ασχολουμαστε ειτε ερασιτεχνικα ειτε αγωνιστικα..χαχα κι εγω προχτες τον ειδα τον τυπο και εσκασα στα γελια:P

  19. #199
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Καλά σε αυτό δίκιο έχεις, βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις ότι και να πεις λίγο είναι.
    Φταίει το πληκτρολόγιο, να σε ρωτήσω Μάριε, από Αθήνα είσαι ? Θα αρχίσω καλοκαίρι να έρχομαι τακτικά μέχρι Μέγαρα, κάποια στιγμή να κανονίσουμε καφεδάκι, αν είναι και άλλα μέλη ωραία θα είναι.

    Τσακωνομαστε καιρό τώρα πίσω από το πληκτρολόγιο, καιρός να τσακωθούμε και από κοντά :-P

    Νομίζω είσαι και μικρός σε ηλικία, λίγο πιο κατάλληλη για κάτι που ήθελα αλλά το ξεκίνησα έστω αργά, να μιλήσουμε και γύρω από αυτό, ίσως σε ενδιαφέρει και εκεί έχω κάνει κάποιες γνωριμίες, να μην πάει ψάχνοντας και χάνεις χρόνο ή να μην απογοητευτεις λόγω εξόδων και δεν το κοιτάξεις καθόλου. Κάπως έτσι έχασα και εγώ κάμποσα χρονάκια τελικά

    Χρόνια πολλά, χριστός ανέστη

  20. #200
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Καλά σε αυτό δίκιο έχεις, βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις ότι και να πεις λίγο είναι.
    Φταίει το πληκτρολόγιο, να σε ρωτήσω Μάριε, από Αθήνα είσαι ? Θα αρχίσω καλοκαίρι να έρχομαι τακτικά μέχρι Μέγαρα, κάποια στιγμή να κανονίσουμε καφεδάκι, αν είναι και άλλα μέλη ωραία θα είναι.

    Τσακωνομαστε καιρό τώρα πίσω από το πληκτρολόγιο, καιρός να τσακωθούμε και από κοντά :-P

    Νομίζω είσαι και μικρός σε ηλικία, λίγο πιο κατάλληλη για κάτι που ήθελα αλλά το ξεκίνησα έστω αργά, να μιλήσουμε και γύρω από αυτό, ίσως σε ενδιαφέρει και εκεί έχω κάνει κάποιες γνωριμίες, να μην πάει ψάχνοντας και χάνεις χρόνο ή να μην απογοητευτεις λόγω εξόδων και δεν το κοιτάξεις καθόλου. Κάπως έτσι έχασα και εγώ κάμποσα χρονάκια τελικά

    Χρόνια πολλά, χριστός ανέστη
    Ελα Χρηστο, εμ οχι δεν ειμαι απο Αθηνα, απο Χανια ειμαι..Αληθως ο κυριος
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  21. #201
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Από Κρήτη ? Αναθεωρώ ότι σου είπα ότι ο άλλος υπάρχει περίπτωση να έχει τίποτα μαζί του. Το πολύ πολύ να βγάλεις το τουφέκι ρε παιδί μου και να του πεις "αυτό είναι όπλο " Χαχαχα

    Πλάκα πλάκα είχα κάτι συμφοιτητές από Κρήτη και ήταν φοβεροί τύποι, βέβαια δεν ήταν να βγεις να πιεις μαζί τους, μιλάμε για νοκ άουτ όχι βλακειες, οι τύποι το αλκοόλ το είχαν σα νεράκι :-)

  22. #202
    Junior Bodybuilder Parex's Avatar
    Join Date
    08-02-16
    Posts
    228

    Default

    Έκανα ενα διάστημα kickbox ωραίο ήταν , αλλά τα βάρη μου αρέσουν πολύ περισσότερο

  23. #203
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    wing chun kung fu εννοειται!!!!! ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!!!! Α!!! και μη ξεχασω το ΤΑΕ KOWN DO EINAI AΘΛΗΜΑ ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

  24. #204
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Parex View Post
    Έκανα ενα διάστημα kickbox ωραίο ήταν , αλλά τα βάρη μου αρέσουν πολύ περισσότερο
    Τελειως διαφορετικα πραγματα με αλλες προσεγγισεις..στο ενα χτιζεις το σωμα σου και την εμφανιση σου, στο αλλο γινεσαι ''μηχανη'' με φυσικη κατασταση, αντοχη, και προπονημενη να ξερει να προστατευτει η να βλαψει(αναλογως πως το χειριστει ο καθενας).
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  25. #205
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-07-16
    Posts
    2

    Default

    kick boxing

  26. #206
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default ΜΜΑ

    MMA το οποίο είναι ένας συνδιασμός πολεμικών τεχνών Πάλη, πυγμαχία, kick boxing, μάι τάι,Grappling κλπ.
    Είναι μακράν το ποιο κορυφαία. το οποίο αποτελεί συνδιασμό!
    Στην ουσία δεν σε περιορίζει τίποτα και έχεις μια τεράστια γκάμα κινήσεων, είναι πολύ βίαιο και οι Προπονήσεις αρκετά σκληρές.
    Έχω ασχοληθεί με το MMA.
    Θυμάμε όταν ξεκίνησα είχα εμπειρία ετών από kick boxing και μπήκα αεράτος αλλά από τις πρώτες κιόλας προπονήσεις κατάλαβα ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισεις και ότι ήξερα από το kick boxing όχι απλά δεν έφτανε αλλά ήταν απίστευτα λίγο.
    Στον πρώτο μου αγώνα Προπόνησης βρέθηκα στον αέρα και μετά στο έδαφος χωρίς να καταλάβω καλά καλά τι έγινε και χωρίς να ξέρω πως να βγάλω άμυνα.,,
    Μακράν ότι καλύτερο και πιο δυναμικό έχω κάνει.
    Οποιαδήποτε πολεμική τέχνη έχει κάνει ένας αθλητής επί σειρά ετών, αυτή η τέχνη θα είναι η βάση του για να ξεκινήσει την μετάβαση του στο MMA.
    Τώρα πρώτος μου στόχος είναι να χάσω τα κιλά που πρέπει και όταν φτάσω γιατί όχι να ξαναασχοληθώ σε ερασιτεχνικά πλαίσια.
    Last edited by Zyzz the king; 13-07-16 at 15:17.

  27. #207

    Default

    Quote Originally Posted by makpappad View Post
    wing chun kung fu εννοειται!!!!! ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!!!! Α!!! και μη ξεχασω το ΤΑΕ KOWN DO EINAI AΘΛΗΜΑ ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!
    να πω την αλήθεια για έναν bodybuildera δεν θα του πρότεινα wing chun. παρόλαυτα το wing chun ειναι μαχητικη παραδοσιακη πολεμικη τεχνη. Οπως και το capoeira. οπως και καθε παραδοσιακη πολεμικη τεχνη γενικοτερα. *Και δεν θα πρότεινα wing chun σε καποιον bodybuilder, επειδή οι πολυ μεγαλη μυς δεν βοηθουν στο wing chun. Επίσης πολυ καλη πολεμικη τεχνη ειναι και το jeet kune do, από τον καλύτερο.. τον bruce lee ;)
    Last edited by -manolis-; 19-07-16 at 15:54.

  28. #208
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Brazilian jiu jitsu. Επειδή έχω δοκιμάσει είναι απίστευτη πολεμική τέχνη.
    PAIN AND GAIN

  29. #209
    New Member
    Join Date
    23-07-16
    Posts
    10

    Default

    Kung fu , από hard contact martial arts και jiu jitsu από soft contact. Τα υπόλοιπα είναι "παράγωγα" τους.

    Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να βρω jiu jitsu στη Θεσσαλονίκη.

  30. #210

    Default

    Quote Originally Posted by -manolis- View Post
    να πω την αλήθεια για έναν bodybuildera δεν θα του πρότεινα wing chun. παρόλαυτα το wing chun ειναι μαχητικη παραδοσιακη πολεμικη τεχνη. Οπως και το capoeira. οπως και καθε παραδοσιακη πολεμικη τεχνη γενικοτερα. *Και δεν θα πρότεινα wing chun σε καποιον bodybuilder, επειδή οι πολυ μεγαλη μυς δεν βοηθουν στο wing chun. Επίσης πολυ καλη πολεμικη τεχνη ειναι και το jeet kune do, από τον καλύτερο.. τον bruce lee ;)
    Βασικο οι δικεφαλοι μυες κυριολεκτικα καταστρεφουν την τεχνικη του wing chun οταν ειναι και υπεραναπτυγμενοι και δυνατοι για μια σειρα απο λογους,οι υπολοιποι μυες του σωματος δεν επηρεαζουν τοσο πως ειναι υπεραναπτυγμενοι η οχι,ισως παντα να χρειαζετια καποιος λιγο περισσοτερο χρονο να συνηθησει καποια πραγματα μονο αυτο.

    Βλεπω πολλες αναφορες στο Jeet kune do σε πολλα ποστ διαφορετικων θεματων μαγκες,ερωτω ξερει καποιος την διαφορα μεταξυ jun fa kung fu την πολεμικη τεχνη που εφτιαξε ο Bruce lee και Jeet kune do που ειναι η μετεπειτα πρωσωπικη εξελιξη του Bruce lee πανω στις πολεμικες τεχνες,εαν καποιος θελει να το συζητησουμε να ανοιξουμε καινουργιο θεμα.
    Last edited by tifonas79; 05-09-16 at 08:26.


 
Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 20:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •