Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
353. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.70%
  • Shotokan

    9 2.55%
  • Wado Ryu

    3 0.85%
  • Ju Jitsu

    27 7.65%
  • Tae Kwon Do

    29 8.22%
  • aikido

    12 3.40%
  • Box

    68 19.26%
  • Kick-Boxing

    80 22.66%
  • Muay Thai

    89 25.21%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.48%
Multiple Choice Poll.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 45678910 LastLast
Results 211 to 240 of 285
  1. #211

    Default

    άλλο...
    δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά μάλλον είμαι η μόνη που κάνω hapkido ...
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  2. #212
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    άλλο...
    δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά μάλλον είμαι η μόνη που κάνω hapkido ...
    Οτι και να κανεις ειναι καλο αν το αγαπας!
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #213

    Default

    couldnt agree more :)

    το αστείο είναι οτι όλοι με διορθώνουν και μου λένε αϊκίντο εννοείς :)

    μεταξύ μας όμως τώρα, σχεδόν όλες οι τέχνες, ειδικά αυτές που αφορούν αυτοάμυνα, είναι μίξη πολλών τεχνών μαζί
    στο hapkido δηλαδή μια ζώνη "λέγεται judo" και γενικά έχει taekwondo, siu jitsu etc
    έχω φίλο που κάνει krav maga και πάει να μου δείξει τεχνική και του λέω την ξέρω :Ρ
    οπότε καταλαβαίνεις γιατί συμφωνώ απόλυτα,
    αν το αγαπάς δεν έχει σημασία ούτε πως ονομάζεται και γιατί το κάνεις, αρκεί να το κάνεις.!!!!!! :)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  4. #214
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    couldnt agree more :)

    το αστείο είναι οτι όλοι με διορθώνουν και μου λένε αϊκίντο εννοείς :)

    μεταξύ μας όμως τώρα, σχεδόν όλες οι τέχνες, ειδικά αυτές που αφορούν αυτοάμυνα, είναι μίξη πολλών τεχνών μαζί
    στο hapkido δηλαδή μια ζώνη "λέγεται judo" και γενικά έχει taekwondo, siu jitsu etc
    έχω φίλο που κάνει krav maga και πάει να μου δείξει τεχνική και του λέω την ξέρω :Ρ
    οπότε καταλαβαίνεις γιατί συμφωνώ απόλυτα,
    αν το αγαπάς δεν έχει σημασία ούτε πως ονομάζεται και γιατί το κάνεις, αρκεί να το κάνεις.!!!!!! :)
    Πωπω, ειναι πολυ σπαστικο να μην γνωριζουν ουτε καν πως λεγεται μια πολεμικη τεχνη η να την μπερδευουν. Εδω ξερω ατομα που κανουν jiu jitsu και τα ιδια το λενε καρατε! Τι να πεις. Σε αυτο εχεις μεγαλο δικιο, πολλα μοιαζουν..και υπαρχουν πολλες ιδιες τεχνικες στις πολεμικες τεχνες. Ποσα χρονια κανεις;
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  5. #215

    Default

    χαχαχαχα ναι αλλά έχει πλάκα να βλέπω τις φάτσες τους :Ρ

    για krav maga ξεκίνησα, είχα δει βίντεο από Ισραήλ με τον τυπά να μιλάει για το γυναικείο τμήμα...
    ντάξει με έπεισε στο λεπτό..... ψάχνοντας στο Ελλάντα δεν με έπεισε κανείς..

    το hapkido μαρεσε διότι τα dan δεν δίνονται έτσι απλά, μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι έχουν πάνω από 6 dan σε όλο το κόσμο αν δεν κάνω λάθος
    αλλά κυρίως μάρεσε η φιλοσοφία του.. επειδή σιχαίνομαι την βία έχει, ας πούμε, 3 φάσεις... προειδοποίηση, αποφυγή/κλείδωμα ε και μετά σπάσιμο.. :Ρ
    ξεκίνησα το 2013 έχω φτάσει μισή μπλέ (βασικά έχω κάνει όλη την μπλε απλά δεν κατάφερα να δώσω εξετάσεις επειδή έκανα χειρουργείο κ μετά θεραπεία κ έτσι έμεινα εκτός).. με το που βρω δουλειά συνεχίζω ακάθεκτη.. για dan δεν νομίζω αλλά την μαύρη ζώνη την θέλω ;)

    εσύ ασχολείσαι με κάτι;
    Last edited by Destinity22; 21-09-16 at 22:30.
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  6. #216
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    χαχαχαχα ναι αλλά έχει πλάκα να βλέπω τις φάτσες τους :Ρ

    για kran maga ξεκίνησα, είχα δει βίντεο από Ισραήλ με τον τυπά να μιλάει για το γυναικείο τμήμα...
    ντάξει με έπεισε στο λεπτό..... ψάχνοντας στο Ελλάντα δεν με έπεισε κανείς..

    το hapkido μαρεσε διότι τα dan δεν δίνονται έτσι απλά, μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι έχουν πάνω από 6 dan σε όλο το κόσμο αν δεν κάνω λάθος
    αλλά κυρίως μάρεσε η φιλοσοφία του.. επειδή σιχαίνομαι την βία έχει, ας πούμε, 3 φάσεις... προειδοποίηση, αποφυγή/κλείδωμα ε και μετά σπάσιμο.. :Ρ
    ξεκίνησα το 2013 έχω φτάσει μισή μπλέ (βασικά έχω κάνει όλη την μπλε απλά δεν κατάφερα να δώσω εξετάσεις επειδή έκανα χειρουργείο κ μετά θεραπεία κ έτσι έμεινα εκτός).. με το που βρω δουλειά συνεχίζω ακάθεκτη.. για dan δεν νομίζω αλλά την μαύρη ζώνη την θέλω ;)

    εσύ ασχολείσαι με κάτι;
    Μπραβο σου:) ειναι καλο να γνωριζουν ολοι καποια μεθοδο αυτοαμυνας/πολεμικη τενη οχι μονο για την αυτοπροστασια για εχουν να σου προσφερουν πολλα και στην ψυχικη υγεια αλλα και στην σωματικη. Εγω ασχολουμαι με μουι ται:) Αλλα μου αρεσει παρα πολυ το mma συνολικα, δηλαδη εχω στοχο να αρχισω και bjj για να εχω πιο ολοκληρωμενες γνωσεις
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  7. #217

    Default

    ισχύει αυτό που λες! είναι ίσως η καλύτερη εκτόνωση, φεύγεις και αφήνεις ρε παιδί μου πίσω ένα βάρος... μαζί με τον ιδρώτα :Ρ

    καλά άμα είσαι και κάπως.... ο στόχος αποκτά άλλο νόημα για να μην πω και υπόσταση! :Ρ

    και γυμνάζεσαι και μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου.. ανεβαίνει και η αυτοπεποίθηση... όλα σε ένα ;)

    το brazilian jiu jitsu (και όχι siu jitsu που γραψα πριν :Ρ ) το έκανε ένας φίλος μου κ ήταν πορωμένος :)
    το mma βρίσκω πιο ενδιαφέρον, γιατί είναι ωραίο να έχεις ποικιλία αλλά νομίζω με καλύπτει το hapkido..
    επειδή έκανα στο γυμναστήριο kick boxing ακόμα και αυτό έχει...

    εύχομαι να τα κάνεις όλα όσα θες και να φτάσουν οι γνώσεις και το επίπεδο σου εκεί που επιθυμείς :) :) :)
    Last edited by Destinity22; 21-09-16 at 22:41.
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  8. #218
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    ισχύει αυτό που λες! είναι ίσως η καλύτερη εκτόνωση, φεύγεις και αφήνεις ρε παιδί μου πίσω ένα βάρος... μαζί με τον ιδρώτα :Ρ

    καλά άμα είσαι και κάπως.... ο στόχος αποκτά άλλο νόημα για να μην πω και υπόσταση! :Ρ

    και γυμνάζεσαι και μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου.. ανεβαίνει και η αυτοπεποίθηση... όλα σε ένα ;)

    το brazilian jiu jitsu (και όχι siu jitsu που γραψα πριν :Ρ ) το έκανε ένας φίλος μου κ ήταν πορωμένος :)
    το mma βρίσκω πιο ενδιαφέρον, γιατί είναι ωραίο να έχεις ποικιλία αλλά νομίζω με καλύπτει το hapkido..
    επειδή έκανα στο γυμναστήριο kick boxing ακόμα και αυτό έχει...

    εύχομαι να τα κάνεις όλα όσα θες και να φτάσουν οι γνώσεις και το επίπεδο σου εκεί που επιθυμείς :) :) :)
    Oντως οπως τα λες ειναι. Οτι αρεσει στον καθε ενα, γιατι ετσι το κανει με αγαπη και το καταφερνει καλα. Και σε εσενα ευχομαι το ιδιο:) Παρεπτιπτοντως το ονομα σου; Εγω ειμαι ο Μαριος.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  9. #219

    Default

    σευχαριστωωωώ :)
    μακάρι δηλαδή γιατί είναι κάτι που θέλω να τελειώσω
    απλά με διατροφή, γυμναστική κτλ όλα τόσα ακριβά, αναγκαστικά μπαίνουν προτεραιότητες
    βασικά ευχήσου να βρω καμιά δουλειά! αν βρω δε με σταματάει κάτι για να φτάσω μέχρι τέλους

    εμένα Κατερίνα :)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  10. #220
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    σευχαριστωωωώ :)
    μακάρι δηλαδή γιατί είναι κάτι που θέλω να τελειώσω
    απλά με διατροφή, γυμναστική κτλ όλα τόσα ακριβά, αναγκαστικά μπαίνουν προτεραιότητες
    βασικά ευχήσου να βρω καμιά δουλειά! αν βρω δε με σταματάει κάτι για να φτάσω μέχρι τέλους

    εμένα Κατερίνα :)
    Στο ευχομαι, να βρεις το συντομοτερο! Οντως..ειναι ακριβα, ειδικα οι πολεμικες τεχνες..αστα..εγω τωρα προπονουμαι σπιτι, εχω σακο και μαζι με τις γνωσεις που εχω αποκτησει το δουλευω ετσι.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  11. #221

    Default

    έχεις σάκο????!!!! pppfff ζηλεύωωωω :Ρ
    κοίταζα δαπέδου αλλά είναι πανακριβοι γαμωτο
    εκτος αν παρω του jumbo το παιδικο.. μια κλωστια κ χαλκομανια στο τοιχο :Ρ

    εγω πηρα ιμάντες trx (μούφα) οπότε σε λίγο που θα τελειωσουν οι συνεδρίες που ειχα πληρωσει θα πρεπει συνεχίσω μόνη μέχρι να βρω δουλεια
    το καλο είναι πως είναι πολυ ενταξει το παιδι που μου κάνει και μου ειπε οτι δεν θα με αφησει και θα βρουμε μια λυση
    γιατί μου βγάζει και προγραμμα διατροφης κτλ αλλά ζορικα τα πραγματα...
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  12. #222
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    έχεις σάκο????!!!! pppfff ζηλεύωωωω :Ρ
    κοίταζα δαπέδου αλλά είναι πανακριβοι γαμωτο
    εκτος αν παρω του jumbo το παιδικο.. μια κλωστια κ χαλκομανια στο τοιχο :Ρ

    εγω πηρα ιμάντες trx (μούφα) οπότε σε λίγο που θα τελειωσουν οι συνεδρίες που ειχα πληρωσει θα πρεπει συνεχίσω μόνη μέχρι να βρω δουλεια
    το καλο είναι πως είναι πολυ ενταξει το παιδι που μου κάνει και μου ειπε οτι δεν θα με αφησει και θα βρουμε μια λυση
    γιατί μου βγάζει και προγραμμα διατροφης κτλ αλλά ζορικα τα πραγματα...
    Ναι εδω και δυο χρονια ηθελα να παρω..εψαχνα να φτιαξω και ειχα φτιαξει εναν προχειρο αλλα δεν εκανα δουλεια σωστη και προσφατα πριν 2 βδομαδες πηρα εναν που κρεμιεται στο ταβανι. Μονο τετοιοι γιατι οι αλλοι οντως ειναι πανακριβοι! λες και ειναι απο χρυσο! και δεν ειναι και καλυτεροι γιατι δεν εχουν καλη αντισταση και φευγουν αποτομα. Απλα το μονο αρνητικο με τον αλλο ειναι οτι πρεπει να κανεις διαδικασιες να τον κρεμασεις. Αλλα αξιζει! Σε περιπτωσεις δηλαδει που υπαρχει το ζητημα με τα χρηματα αξιζει ο σακος..δεν ειναι πολυ ακριβοι αυτοι και δουλευεις μια χαρα τις τεχνικες που θελεις!
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  13. #223

    Default

    το trx το ερωτευτηκα από το γυμναστηριο που μου ειχε βάλει μια ασκηση στο προγραμμα (με ιμαντες που χε κρεμασμενους στα οργανα)
    ενιωθες τα παντα παντου!!

    εγω βρηκα με 60ευρω (από 150 αρχικη) που λεει Trx πανω
    αλλα δεν ειναι αυθεντικο φαινεται απτο βιβλιο ειναι χαλια η ανάλυση των φωτογραφιων...
    και ημουν τυχερη ηρθε κομπλε ειχε τη βαση για το ταβανι, cd, βιβλιο, προειδοποιητικο πορτας, τσαντακι κτλ
    αλλα κυριοτερα ειχε το στοπ της πορτας οποτε δεν χρειαστηκε να κανω καμια τρυπα :) :)

    πάντως σχεδον 4 μηνες που κανω συστηματικα έχω δει μεγάλη αλλαγή (σαφώς είναι κ η διατροφη κ ο διαδρομος και γενικά περπατάω κάθε βράδυ γιατι βαριεμαι τον διαδρομο :Ρ )
    αλλα αν ειχα λεφτα και κυριως χωρο θα ηθελα ενα στοχο (βασικά γυμναστηριο κοντευει να καταντησει το σπιτι) έστω δαπέδου :)
    Last edited by Destinity22; 22-09-16 at 00:04.
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  14. #224
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    το trx το ερωτευτηκα από το γυμναστηριο που μου ειχε βάλει μια ασκηση στο προγραμμα (με ιμαντες που χε κρεμασμενους στα οργανα)
    ενιωθες τα παντα παντου!!

    εγω βρηκα με 60ευρω (από 150 αρχικη) που λεει Trx πανω
    αλλα δεν ειναι αυθεντικο φαινεται απτο βιβλιο ειναι χαλια η ανάλυση των φωτογραφιων...
    και ημουν τυχερη ηρθε κομπλε ειχε τη βαση για το ταβανι, cd, βιβλιο, προειδοποιητικο πορτας, τσαντακι κτλ
    αλλα κυριοτερα ειχε το στοπ της πορτας οποτε δεν χρειαστηκε να κανω καμια τρυπα :) :)

    πάντως σχεδον 4 μηνες που κανω συστηματικα έχω δει μεγάλη αλλαγή (σαφώς είναι κ η διατροφη κ ο διαδρομος και γενικά περπατάω κάθε βράδυ γιατι βαριεμαι τον διαδρομο :Ρ )
    αλλα αν ειχα λεφτα και κυριως χωρο θα ηθελα ενα στοχο (βασικά γυμναστηριο κοντευει να καταντησει το σπιτι) έστω δαπέδου :)
    Ναι trx καναμε και εμεις οταν πηγαινα μουι ται και κανω καιρο βαρη αλλα σαν το πιασιμο που ενιωθα με το trx τιποτα! Γενικως ειναι πολυ καλος τροπος εκγυμνασης και φυσικης καταστασης! Μια χαρα. Και ποσες φορες τη βδομαδα κανεις στους ιμαντες;
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  15. #225

    Default

    καλά τις πρώτες μέρες και γω ήμουν πολύυυυ πιασμένη...
    αφού οταν σταμάτησα να πιάνομαι
    με δουλευε και μου έλεγε μην ανησυχεις ολο και καποιον μυ θα βρω να πιαστει :Ρ

    κάνω 2φ τη βδομαδα trx με βάρη και λαστιχα
    και 2φ μόνη μου βάρη λάστιχα και στην μεγάλη μπάλα κοιλιακους, κ ατελειωτες σανιδες...
    και κάθε μέρα διαδρομο 20λεπτα γρήγορα μετά από κάθε προπόνηση
    και το βράδυ περπαταω για καμια ωρα (τι την έχω την θάλασσα άλλωστε δίπλα μου)

    και οντως βλεπω την φυσική μου κατασταση μακραν καλύτερη
    μουχει πει να κάνω 3χλμ στο διαδρομο
    και από 45λεπτα τοχω παει στα 27
    αλλα μου κολλάει (θέλει συντήρηση ή αλλαγη ο ιμαντας)
    και επειδη εχω παει να πεσω 2-3 φορες δεν το παω οσο γρηγορα θαθελα...
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  16. #226
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    καλά τις πρώτες μέρες και γω ήμουν πολύυυυ πιασμένη...
    αφού οταν σταμάτησα να πιάνομαι
    με δουλευε και μου έλεγε μην ανησυχεις ολο και καποιον μυ θα βρω να πιαστει :Ρ

    κάνω 2φ τη βδομαδα trx με βάρη και λαστιχα
    και 2φ μόνη μου βάρη λάστιχα και στην μεγάλη μπάλα κοιλιακους, κ ατελειωτες σανιδες...
    και κάθε μέρα διαδρομο 20λεπτα γρήγορα μετά από κάθε προπόνηση
    και το βράδυ περπαταω για καμια ωρα (τι την έχω την θάλασσα άλλωστε δίπλα μου)

    και οντως βλεπω την φυσική μου κατασταση μακραν καλύτερη
    μουχει πει να κάνω 3χλμ στο διαδρομο
    και από 45λεπτα τοχω παει στα 27
    αλλα μου κολλάει (θέλει συντήρηση ή αλλαγη ο ιμαντας)
    και επειδη εχω παει να πεσω 2-3 φορες δεν το παω οσο γρηγορα θαθελα...
    Μια χαρα! αυτα ειναι! μαρεσει οταν βλεπω ανθρωπους που νοιαζονται για την φυσικη τους κατασταση. Και το λεω γιατι οσοι κανουν βαρη πολλες φορες παραμελουν αεροβιες(με την αιτιολογια οτι χανουν και απο την διατροφη), και κανουν ξερα βαρη χωρις τιποτα αλλο με αποτελεσμα να μην ειναι λειτουργικοι. Αεροβιες, λαστιχα, ιμαντες, διατασεις κλπ, και γενικως και καποιο αλλο αθλημα οπως πολεμικες τεχνες που τα περιεχουν αυτα σε δουλευουν ολοκληρωμενα! Εχεις διαδρομο στο σπιτι;
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  17. #227

    Default

    έχω καλό προπονητη η αλήθεια είναι! εχω εντυπωσιαστεί με τις γνωσεις του!
    βασικα με ειχε εντυπωσιασει απτην αρχη με τις ερωτησεις του ιστορικου...

    βέβαια κ αυτος πετυχε χρυσάφι! κινητη διαφήμιση θα είμαι (το πριν και το μετα)

    μακάρι να μαζευει το δερμα με γυμναστική και ας πάρει και πάνω απο χρόνο
    ειμαι διατεθιμένη για ολα!!!

    ναι έχω ενα της amilla αλλά τον έχω περίπου 5ετια...
    μονο αυτο το λαδι του βάζω και σπρει σιλικόνης
    κατα ταλλα καμια συντηρηση...
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  18. #228
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    έχω καλό προπονητη η αλήθεια είναι! εχω εντυπωσιαστεί με τις γνωσεις του!
    βασικα με ειχε εντυπωσιασει απτην αρχη με τις ερωτησεις του ιστορικου...

    βέβαια κ αυτος πετυχε χρυσάφι! κινητη διαφήμιση θα είμαι (το πριν και το μετα)

    μακάρι να μαζευει το δερμα με γυμναστική και ας πάρει και πάνω απο χρόνο
    ειμαι διατεθιμένη για ολα!!!

    ναι έχω ενα της amilla αλλά τον έχω περίπου 5ετια...
    μονο αυτο το λαδι του βάζω και σπρει σιλικόνης
    κατα ταλλα καμια συντηρηση...
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  19. #229

    Default

    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  20. #230
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    Πολυ θα 'θελα παντως εναν διαδρομο για την αεροβια μου. Γενικα βρισκω τροπους για αεροβια σπιτι, οπως μεσω της προπονησης μουι ται, αλλες φορες σχοινακι..αλλα δεν μου αρεσει π.χ. να τρεξω στον δρομο, προτιμω τον διαδρομο και ειναι πολυ βολικος
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  21. #231

    Default

    κοίτα, (όπως όλα άλλωστε στη ζωή) έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...

    αυτό που βολευει σίγουρα είναι οτι αν θες κανεις και με τις πυτζαμες σου :Ρ δεν εχει που να ντυθω τωρα, που να βγαίνω, αντε να γυρνάω κτλ
    επίσης όταν κάνεις βάρη και έχεις λίγα χλμ απλά για το αερόβιο ή κανα 20λ δεν χρειάζεται να βγαινεις έξω όντας ήδη ιδρωμένος
    και σίγουρα δεν πα να βρεχει κ να χιονιζει καμια δικαιολογία...

    όσο θετικά και να έχει το μεγαλύτερο αρνητικό είναι οτι... δεν περνάει με τίποτα η ώρα
    τι είχα βάλει σειρες τιποτα... τελικα βάζω μουσική και απλά χάνομαι τόσο στις σκέψεις μου που πλεον δεν το πολυκαταλαβαίνω
    αλλα δεν το ευχαριστιεμαι όπως οταν βαζω τακουστικα μου και είμαι βλέποντας κόσμο και θαλασσα

    όσο για το τρέξιμο και γω μονο στην διακρικοτητα του δωματιου μου ακόμα :Ρ δεν μπορώ έξω, αλλα είναι στους στοχους μου
    Last edited by Destinity22; 22-09-16 at 22:45.
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  22. #232
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    κοίτα, (όπως όλα άλλωστε στη ζωή) έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...

    αυτό που βολευει σίγουρα είναι οτι αν θες κανεις και με τις πυτζαμες σου :Ρ δεν εχει που να ντυθω τωρα, που να βγαίνω, αντε να γυρνάω κτλ
    επίσης όταν κάνεις βάρη και έχεις λίγα χλμ απλά για το αερόβιο ή κανα 20λ δεν χρειάζεται να βγαινεις έξω όντας ήδη ιδρωμένος
    και σίγουρα δεν πα να βρεχει κ να χιονιζει καμια δικαιολογία...

    όσο θετικά και να έχει το μεγαλύτερο αρνητικό είναι οτι... δεν περνάει με τίποτα η ώρα
    τι είχα βάλει σειρες τιποτα... τελικα βάζω μουσική και απλά χάνομαι τόσο στις σκέψεις μου που πλεον δεν το πολυκαταλαβαίνω
    αλλα δεν το ευχαριστιεμαι όπως οταν βαζω τακουστικα μου και είμαι βλέποντας κόσμο και θαλασσα

    όσο για το τρέξιμο και γω μονο στην διακρικοτητα του δωματιου μου ακόμα :Ρ δεν μπορώ έξω, αλλα είναι στους στοχους μου
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  23. #233

    Default

    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  24. #234
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Για μένα Brazilian jiu jitsu και μετά muay thai ένας πολύ καλός συνδυασμός από grappling και striking.

  25. #235
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Για μένα Brazilian jiu jitsu και μετά muay thai ένας πολύ καλός συνδυασμός από grappling και striking.
    Οντως αλλα θελεις και κατι για ρηψεις. Το bjj ειναι το καλυτερο στο εδαφος αλλα στις ρηψεις οπως και στην αμυνα αυτων δεν ειναι καλο. Εκει ερχεται η Παλη. Γιαυτο το grappling αποτελειται απο δυο μερη.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  26. #236
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Να σε ρωτησω επειδη μπερδευτηκα,για ριψεις και παλη στο εδαφος παει καποιος grappling το οποιο ομως υστερει στο εδαφος απτο bjj?Ή υπαρχει πολεμικη τεχνη που λεγεται παλη?
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  27. #237
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Να σε ρωτησω επειδη μπερδευτηκα,για ριψεις και παλη στο εδαφος παει καποιος grappling το οποιο ομως υστερει στο εδαφος απτο bjj?Ή υπαρχει πολεμικη τεχνη που λεγεται παλη?
    Kοιταξε οταν λεμε grappling αναφερομαστε σε εναν ορο. Grappling= ρηψεις, κλειδωματα, εδαφος κλπ. Αλλα το grappling ετσι οπως ειναι οι πολεμικες τεχνες που υπαρχουν χωριζεται σε 2 σημεια. Σε ρηψεις και σε εδαφος(κλειδωματα, ρολαρισμα κλπ). Υπαρχει πολεμικη τεχνη που λεγεται παλη, η δικη μας των προγονων μας ελληνορωμαικη παλη, αυτη που βλεπεις και στους ολυμπιακους. Αυτη ειναι η παλη, ετσ ειναι η ονομασια της. Στην ουσια στις ρηψεις(και θα το συνειδητοποιησεις και μονος σου βλεπωντας ολυμπιακους αλλα και mma οπου αθλητες ειναι καλοι στην παλη) οτι ειναι η καλυτερη στις ρηψεις. Η ολη τεχνικη της ειναι η καλυτερη και καμια αλλη δεν ερχεται κοντα. Μετα ειναι τζουντο και σαμπο αλλα παλη ειναι πρωτη στις ρηψεις. Απο την αλλη η παλη δεν δουλευει εδαφος. Αρα ο παλαιστης ειναι καλος στις ρηψεις και στο να ελεγχει με το βαρος του και τεχνικη κλπ τον αλλο αλλα δεν ειναι εξειδικευμενος πιο περα για κλειδωματα στο εδαφος και τα λοιπα. Εκει ερχεται το bjj που ειναι το αντιθετο. Ειναι το καλυτερο μακραν στο εδαφος γιαυτο θα τους δεις να ξεκινανε απο εδαφος και να ρολαρουν, με guard, κλειδωματα κλπ αλλα δεν ειναι καλο στις ρηψεις και στο να αμυνθεις απο το να σε ''πεταξει'' στο εδαφος παλαιστης. Οποτε οπως καταλαβαινεις η παλη ειναι ακομη πιο σημαντικη γιατι ακομη και αν ο αλλος ειναι καλυτερος στο bjj αν δεν μπορει να σε παει στο εδαφος δεν θα μπορει να κανει το παιχνιδι του.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  28. #238
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Ωραια,καταλαβα σε ευχαριστω. Πολυ της μοδας ειναι οι πολεμικες τεχνες με striking ενω αυτες ειναι και πιο δυσκολο να βρεις σχολη και δεν ξερει πολυς κοσμος λεπτομερειες.Τις θεωρω πολυ σημαντικες ομως γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο των 'τσακωμων' στο δρομο καταληγει στο εδαφος.Και απο μια μικρη εμπειρια που εχω στις ριψεις απο το sanda ειναι πως το μεγεθος και τα κιλα του αλλου δεν παιζουν κανενα ρολο στο ποσο ευκολα θα πεσει!
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  29. #239
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Ωραια,καταλαβα σε ευχαριστω. Πολυ της μοδας ειναι οι πολεμικες τεχνες με striking ενω αυτες ειναι και πιο δυσκολο να βρεις σχολη και δεν ξερει πολυς κοσμος λεπτομερειες.Τις θεωρω πολυ σημαντικες ομως γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο των 'τσακωμων' στο δρομο καταληγει στο εδαφος.Και απο μια μικρη εμπειρια που εχω στις ριψεις απο το sanda ειναι πως το μεγεθος και τα κιλα του αλλου δεν παιζουν κανενα ρολο στο ποσο ευκολα θα πεσει!
    Είναι μύθος ότι οι περισσότερες μάχες καταλήγουν στο έδαφος. Και μάλιστα έχει αναπαραχθεί και απο μέρη που δεν θα το περίμενε κάποιος. Δεν μειώνει αυτό τη σημασία του grappling φυσικά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #240
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Ωραια,καταλαβα σε ευχαριστω. Πολυ της μοδας ειναι οι πολεμικες τεχνες με striking ενω αυτες ειναι και πιο δυσκολο να βρεις σχολη και δεν ξερει πολυς κοσμος λεπτομερειες.Τις θεωρω πολυ σημαντικες ομως γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο των 'τσακωμων' στο δρομο καταληγει στο εδαφος.Και απο μια μικρη εμπειρια που εχω στις ριψεις απο το sanda ειναι πως το μεγεθος και τα κιλα του αλλου δεν παιζουν κανενα ρολο στο ποσο ευκολα θα πεσει!
    Οπως ειπε και ο Achillezzz αυτο ειναι ψιλομυθος..αλλα ολα ειναι σημαντικα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 
Page 8 of 10 FirstFirst ... 45678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 01:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 16-05-09, 00:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 21:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •