Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
350. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.71%
  • Shotokan

    8 2.29%
  • Wado Ryu

    3 0.86%
  • Ju Jitsu

    26 7.43%
  • Tae Kwon Do

    28 8.00%
  • aikido

    12 3.43%
  • Box

    66 18.86%
  • Kick-Boxing

    79 22.57%
  • Muay Thai

    88 25.14%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.71%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 280

Hybrid View

  1. #1
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default Πολεμικές Τέχνες - Ψηφίστε Ποιά Σας Αρέσει Περισσότερο!

    Ψηφίστε ποια πολεμικη τεχνη σας αρεσει περισσοτερο η με ποια ασχολειστε...
    Last edited by XristosBone; 21-12-11 at 23:03.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Krav Maga
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  3. #3
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Muay Thai
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  4. #4
    Bodybuilding Newbie Jim95's Avatar
    Join Date
    16-12-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    41

    Default

    Wing tsun

  5. #5
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Απο το poll λειπουν οι σημαντικοτερες πολεμικες τεχνες (kung fu,jeet kune do,wing chun κλπ) και εχει μεσα το kick box,το box που δεν ειναι πολεμικες τεχνες αλλα αθληματα.Με διαφορα ψηφιζω kung fu,οποιο ειδος απο τα 200 που υπαρχουν,θελετε γιατι πολυ απλα ειναι η μητερα των πολεμικων τεχνων μαζι με κανα 2-3 ακομα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-03-11
    Posts
    15

    Default

    Judo...κορυφαιο!!! Ειναι αθλημα,αλλα νομιζω θα'πρεπε να ειναι στη λιστα.

  7. #7
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Απο το poll λειπουν οι σημαντικοτερες πολεμικες τεχνες (kung fu,jeet kune do,wing chun κλπ) και εχει μεσα το kick box,το box που δεν ειναι πολεμικες τεχνες αλλα αθληματα.Με διαφορα ψηφιζω kung fu,οποιο ειδος απο τα 200 που υπαρχουν,θελετε γιατι πολυ απλα ειναι η μητερα των πολεμικων τεχνων μαζι με κανα 2-3 ακομα.
    οκ δικιο εχεις αλλα ετσι που το θετεις επρεπε να κατσω ωρες κ να βαζω βαζω βαζω...γι αυτο εβαλα τα πιο γνωστα(ασ πουμε) και την επιλογη ΑΛΛΟ!!!

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-02-14
    Posts
    2

    Default

    Φιλε μου το box και το kick box δεν ειναι μονο αθληματα αλλα κατατασονται στις πολεμικες τεχνες.Πρωτες πολεμικες τεχνες στον κοσμο ηταν ηταν η πυγμαχια και το παγκρατιο ασχετα απο το γεγονος αν η ασιατες εφιβραν δικες τους.

  9. #9
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default

    ελα ρε μουι ται....ετσι .......

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-11-11
    Location
    Greece -.-
    Posts
    23

    Default

    tae kwon do ειναι το αγαπημενο μου .
    εκανα 9 χρονια στο παρελθον κατεβαινα αγωνες ......(μαυρη και 1 dan)
    εδω και 2 χρονακια μονο γυμναστηριο

  11. #11
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by nikos1234567 View Post
    tae kwon do ειναι το αγαπημενο μου .
    εκανα 9 χρονια στο παρελθον κατεβαινα αγωνες ......(μαυρη και 1 dan)
    εδω και 2 χρονακια μονο γυμναστηριο
    δν επρεπε να το αφησεις παντως..

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-03-12
    Location
    athens
    Posts
    22

    Default

    ακριβως τα ιδια και εγω μονο που δεν κατεβηκα ποτε σε αγωνες
    λογω σχολειου..και μαλλον θα αφησω το γυμναστηριο και θα συνεχισω
    απο κει που το αφησα..

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-11-11
    Location
    Greece -.-
    Posts
    23

    Default

    εχεις δικιο αλλα η σχολη μου δεν ηταν για πολλα πολλα
    ελπιζω να καταλαβες τι ενοω :)

  14. #14
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    kusta 80 μια παρατηρηση που εχω να σου κανω ειναι οι εξοις ... To muay thai δημιουργηθηκε το 1868 για λογους υπερασπισης πατριδος και και και . Το kick box εβγαλε καποια πραγματα απο το muay thai πηρε και απο πυγμαχια και εγινε οπως ειναι τωρα ....Οποτε καλιστα μπορει να μπει ως πολεμικη τεχνη .... Και μαλιστα ιδιατερα σκληροτερη απο καποιες αλλες....

  15. #15
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ψηφισα αλλο πιο, και αυτο γιατι λειπουν αρκετες πολεμικες τεχνες, εγω παντως αν και εχω ασχοληθει μονο με κικ μποξινγκ και λιγες λαβες ,θα διαλεγα ΜΜΑ ,ειναι πολυ πιο real και μπορεις να ανταπεξελθεις σε δυσκολες συνθηκες,γιατι κακα τα ψεματα παιδια στο δρομο αλλαζουν πολυ τα δεδομενα ...Παντως καθαρα αθλητικα μου αρεσει πολυ το tae kwon do ,το θεωρω απο τις πιο θεαματικες πολεμικες τεχνες και πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να ξεκινησει καποιος σε μικρη ηλικια ,θα φτιαξει τρομερη βαση για καθε πολεμικη τεχνη που θα θελει να ασχοληθει μετεπειτα.

  16. #16

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ψηφισα αλλο πιο, και αυτο γιατι λειπουν αρκετες πολεμικες τεχνες, εγω παντως αν και εχω ασχοληθει μονο με κικ μποξινγκ και λιγες λαβες ,θα διαλεγα ΜΜΑ ,ειναι πολυ πιο real και μπορεις να ανταπεξελθεις σε δυσκολες συνθηκες,γιατι κακα τα ψεματα παιδια στο δρομο αλλαζουν πολυ τα δεδομενα ...Παντως καθαρα αθλητικα μου αρεσει πολυ το tae kwon do ,το θεωρω απο τις πιο θεαματικες πολεμικες τεχνες και πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να ξεκινησει καποιος σε μικρη ηλικια ,θα φτιαξει τρομερη βαση για καθε πολεμικη τεχνη που θα θελει να ασχοληθει μετεπειτα.
    Το MMA δν ειναι πολεμικη τεχνη φιλε μου ειναι συνδιασμος πολεμικων τεχνων μην μπερδευεσε.... συνηθως πηγαινουν ατομα που ξερουν καποιο ηδους παλης και καποιο ηδους kick box , muai thai....

    αγαπημενος αθλητης απο το mma Fedor emilianenko... TOP!
    Last edited by UltraB; 18-03-12 at 20:30.

  17. #17
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Φιλε μου Virbas οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη,αναφερομαστε οχι σε αθληματα που εχουν ορους αλλα σε τεχνες που εχουν για παραδειγμα βγαλσιμο ματιων,σκισιμο μυων κλπ.Αυτες δημιουργηθηκαν για λογους επιβιωσης και οχι για αγωνες.Η ενσταση μου ηταν στο οτι το πολ αναφερεται σε πολεμικες τεχνες.Τι κικ μποξ ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.Αν αναφεροταν σε μαχητικα αθληματα που ειναι ο σωστος ορος τοτε δεν θα ελεγα τιποτα.
    Και οχι.Τι κικ μποξ δεν ειναι σκληρο.Αντιθετως ειναι παρα πολυ light.Το να ξερω 3 κλωτσιες και 3 γροθιες δεν με κανει σκληρο.Σκληρο με κανει το να ξερω να βγαλω ματι,να σκισω δικεφαλο,να σπασω κλειδα γιατι αυτα ΠΙΘΑΝΩΣ να σωσουν τη ζωη μου.
    Για το μουι ται δεν εφερα αντιδραση καμια οπως προσεξες γιατι ειναι πολεμικη τεχνη οπως και το καποειρα οσο γελοιο και αν φαινεται.
    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  18. #18
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Φιλε μου Virbas οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη,αναφερομαστε οχι σε αθληματα που εχουν ορους αλλα σε τεχνες που εχουν για παραδειγμα βγαλσιμο ματιων,σκισιμο μυων κλπ.Αυτες δημιουργηθηκαν για λογους επιβιωσης και οχι για αγωνες.Η ενσταση μου ηταν στο οτι το πολ αναφερεται σε πολεμικες τεχνες.Τι κικ μποξ ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.Αν αναφεροταν σε μαχητικα αθληματα που ειναι ο σωστος ορος τοτε δεν θα ελεγα τιποτα.
    Και οχι.Τι κικ μποξ δεν ειναι σκληρο.Αντιθετως ειναι παρα πολυ light.Το να ξερω 3 κλωτσιες και 3 γροθιες δεν με κανει σκληρο.Σκληρο με κανει το να ξερω να βγαλω ματι,να σκισω δικεφαλο,να σπασω κλειδα γιατι αυτα ΠΙΘΑΝΩΣ να σωσουν τη ζωη μου.
    Για το μουι ται δεν εφερα αντιδραση καμια οπως προσεξες γιατι ειναι πολεμικη τεχνη οπως και το καποειρα οσο γελοιο και αν φαινεται.
    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    Πολυ σωστα ολα αυτα που γραφει ο Kusta80 , αλλο αθλημα ,αλλο πολεμικη τεχνη ,η πολεμικες τεχνες εφευρεθηκαν για πολεμους και οχι για ρινγκ.

  19. #19
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Φιλε μου Virbas οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη,αναφερομαστε οχι σε αθληματα που εχουν ορους αλλα σε τεχνες που εχουν για παραδειγμα βγαλσιμο ματιων,σκισιμο μυων κλπ.Αυτες δημιουργηθηκαν για λογους επιβιωσης και οχι για αγωνες.Η ενσταση μου ηταν στο οτι το πολ αναφερεται σε πολεμικες τεχνες.Τι κικ μποξ ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.Αν αναφεροταν σε μαχητικα αθληματα που ειναι ο σωστος ορος τοτε δεν θα ελεγα τιποτα.
    Και οχι.Τι κικ μποξ δεν ειναι σκληρο.Αντιθετως ειναι παρα πολυ light.Το να ξερω 3 κλωτσιες και 3 γροθιες δεν με κανει σκληρο.Σκληρο με κανει το να ξερω να βγαλω ματι,να σκισω δικεφαλο,να σπασω κλειδα γιατι αυτα ΠΙΘΑΝΩΣ να σωσουν τη ζωη μου.
    Για το μουι ται δεν εφερα αντιδραση καμια οπως προσεξες γιατι ειναι πολεμικη τεχνη οπως και το καποειρα οσο γελοιο και αν φαινεται.
    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    ετσι π το λες βαζω μονο καρατε και τελος....

  20. #20
    New Member pepito13's Avatar
    Join Date
    31-05-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    9

    Default

    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    Εντάξει, φάε μπουνιά απο πυγμάχο εσύ ενώ προσπαθείς να του βγάλεις τα μάτια ή να του σκίσεις τους μύες και τα λέμε!
    Last edited by pepito13; 31-05-13 at 03:16.

  21. #21
    Junior Bodybuilder AvrilGR's Avatar
    Join Date
    28-03-13
    Posts
    102

    Default

    Quote Originally Posted by pepito13 View Post
    Εντάξει, φάε μπουνιά απο πυγμάχο εσύ ενώ προσπαθείς να του βγάλεις τα μάτια ή να του σκίσεις τους μύες και τα λέμε!
    περισσότερες πιθανότητες έχει να σπάσει το χέρι σου , από το να μου κάνεις εμένα ζημιά ... και αν κάνεις ζημιά θα είναι μια μελανιά .

    μάθετε να ξεχωρίζεται την πολεμική τέχνη από το άθλημα η πολεμική τέχνη το λέει και η λέξη είναι για πόλεμο τα άλλα είναι αθλήματα εξάλλου για αυτό φοράς γάντια κάσκες και δεν ξέρω και τι άλλο φόρας στο δρόμο που δεν θα φοράς τίποτα τότε θα δεις τι φτηνό είναι το άθλημα που κάνεις θα σε πουλήσει στην κυριολεξία γιατί πολύ απλά δεν είναι για τον δρόμο ειναι για το ρίνγκ .

  22. #22
    New Member kxatz's Avatar
    Join Date
    03-07-14
    Location
    Σπαρτη
    Posts
    24

    Default

    Το οτι τα περισσοτερα πρωτοπαλικαρα της νυχτας ειναι πρωην πυγμαχοι, νομιζω λεει πολλα. Οπως και το οτι οι πρωην ή νυν πυγμαχοι ειναι περιζητητοι σε αυτους τους κυκλους. Φυσικα εχει να κανει και με τον χαρακτηρα, γιατι αυτοι οι ανθρωποι ειναι σκληροι και πολλοι απο αυτους, δεν ειναι και ιδιαιτερα φοβιτσιαρηδες ή πονοψυχοι για τον αντιπαλο και φυσικα θα κληθουν να παιξουν καθαρο ξυλο στο δρομο, ουτε αθλητισμο θα κανουν, ουτε πιρουετες και μαγικα, ουτε γαντια θα φορανε ουτε τπτ. Δεν ειμαι κανενας εξπερ, απλα λεω την γνωμη μου, κουβεντα να γινεται. Εχω κανει taekwondo τα παιδικα-εφηβικα χρονια,kick box τα φοιτητικα και λιγη πυγμαχια τωρα τελευταια και εχω ριξει ας πουμε και 10-15 συνολικα μπουνιες στο δρομο, σε 3-4 καυγαδες δεν εσπασα ποτε το χερι μου... Μια φορα βεβαια, που ο αλλος ηταν στο εδαφος, εγω απο πανω του και τον χτυπαγα στο προσωπο, αλλα το κεφαλι του λογω εδαφους, δεν πηγαινε πισω, τις επομενες μερες, μια ενοχληση στον καρπο την ειχα.Φυσικα στον δρομο ισχυει απολυτα το 'Του φευγατου η μανα, δεν εκλαψε ποτε' και δεν τασσομαι υπερ του ξυλου στον δρομο, παντα αποφευγεται αν το θελουμε.

    Quote Originally Posted by pepito13 View Post
    Εντάξει, φάε μπουνιά απο πυγμάχο εσύ ενώ προσπαθείς να του βγάλεις τα μάτια ή να του σκίσεις τους μύες και τα λέμε!
    +1...
    Και επειδη καποιοι μιλησανε και για ποδια, δεν λεω, υπο προυποθεσεις σκοτωνουν, αλλα στον δρομο, κρυος, με τζινακι και τον αλλο σε τοσο κοντινη αποσταση, δεν βγαινουν ευκολα ποδια, εκτος αν εισαι ο βαν νταμ (Η τελευταια μοδα βεβαια, με τα πολυ φαρδια, ισως βοηθαει καπως την κατασταση, αλλα και παλι...)
    Ολα τα παραπανω αφορουν το ΠΑΝΩ, στο κατω, φυσικα ειναι ευπροσδεκτες οι αντιστοιχες γνωσεις, αν προλαβει να ριξει καποιος κατω εναν καλο πυγμαχο...
    Και για οσους ψαχνουν την ευκολη λυση, χωρις να ειναι ιδιαιτερα παρανομο ή επικινδυνο, paralyzer spray και αντε γεια. Μου εχει ριξει ψιλομεθυσμενος φιλος μου για πλακα, υπεφερα τρελα, καιγοταν δερμα και ματια,ενιωθα οτι δυσκολευομαι να αναπνευσω και φυσικα ο φιλος μου με πηρε και με πηγε στο νοσοκομειο. 5-10 δευτερολεπτα, απο τη στιγμη που με ψεκασε, ημουν ανημπορος για οτιδηποτε και δεκαχρονο κοριτσακι θα μου εριχνε ξυλο .
    Επισης, μιας και το ξεκινησα το θεμα, οποιος ψεκαστει, δεν κανει να προσπαθησουμε με τα χερια να 'σκουπισουμε' το προσωπο, γιατι απλωνεται καλυτερα και χειροτερευει το πραγμα, φευγουμε οσο πιο γρηγορα γινεται και βαζουμε κατω απο τρεχαμενο νερο το προσωπο, σε εμενα μετα απο 40 λεπτα κατω απο μια βρυση εφυγε ο τρελος πονος στα ματια και το καψιμο στο δερμα.
    Last edited by kxatz; 01-11-14 at 00:51.

  23. #23
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    Οπως το παρει κανεις ..Κοιτα να σου πω κατι αν μαλωσεις με καπιον στο δρομο το πρωτο που 8α κανεις θα ειναι να τον χτυπησεις με γροθια .... Τωρα το να μαλωσω με καποιον εξω και να τον κανω λαβες και και και δν μου φαινεται καλη ιδεα να σου πω την αληθεια ... αν ξερεις να δωσεις μια γροθια καλη τοτε ξεχνα τις λαβες .... Απο την αλλη σκεψου το αλλιως . .. εχεις ενα αμαξι φουλ εξτρα ομως η μηχανη του εχει 200 αλογα ... το να εχω εγω ενα αμξι με 1000 αλογα και μονο το τιμονη και μια θεση μεσα το κανει πιο γρηγορο απο το δικο σου αν και εμφανισιακα θα ειναι ενα παρταλι ... Το θεμα το πολεμικων τεχνων δν ειναι η εμφανιση αλλα η αποτελεσματικοτητα.....

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by virbas View Post
    Οπως το παρει κανεις ..Κοιτα να σου πω κατι αν μαλωσεις με καπιον στο δρομο το πρωτο που 8α κανεις θα ειναι να τον χτυπησεις με γροθια .... Τωρα το να μαλωσω με καποιον εξω και να τον κανω λαβες και και και δν μου φαινεται καλη ιδεα να σου πω την αληθεια ... αν ξερεις να δωσεις μια γροθια καλη τοτε ξεχνα τις λαβες .... Απο την αλλη σκεψου το αλλιως . .. εχεις ενα αμαξι φουλ εξτρα ομως η μηχανη του εχει 200 αλογα ... το να εχω εγω ενα αμξι με 1000 αλογα και μονο το τιμονη και μια θεση μεσα το κανει πιο γρηγορο απο το δικο σου αν και εμφανισιακα θα ειναι ενα παρταλι ... Το θεμα το πολεμικων τεχνων δν ειναι η εμφανιση αλλα η αποτελεσματικοτητα.....
    To πιο ευκολο στο δρομο ειναι να καταληξεις πατωμα και οχι να ριξεις γροθια ,επισης μη νομιζεις οτι αν μπορεις να ριξεις μια δυνατη γροθια στο σακο οτι θα εχει τον ιδιο αντικτυπο και πανω σε καποιον ,ο σακος ειναι ακινητος ,ο αντιπαλος οχι ,αν σε πιασει καποιος που κανει ελληνορωμαικη ας πουμε αντε εσυ βγαλτου κροσε,θα σε εχει κανει κομματια σε δευτερολεπτα,ο καυγας θα εχει καθαρισει μεσα σε δευτερολεπτα ...Ολα ειναι θεμα αντιληψης στο δρομο και οχι καλοστημενων κινησεων...

  25. #25
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    αυτο ακριβως!ειναι θεμα αντιληψης..
    κανω καρατε 9 χρονια τουλαχιστν,αν πλακωθω στν δρομο δεν θα του κανω γυριστες κλοτσιες στν αερα.εκκεινη την στιγμη δεν σκεφτεσαι τιποτα!

  26. #26

    Default

    Άλλο (ποιό?)

    Παγκράτιο το οποίο ως πολεμική τέχνη φαινεται πως αντιπροσωπεύεται σημερα από το ΜΜΑ ... αυτή ήταν κ η ουσία του... επικράτηση με καθε τρόπο-μέσο.. ακόμα κ με δαγκωνιές..!!!
    functional fitness !

  27. #27
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Πιστεψε με φιλε virbas οτι αν εξω πας να ριξεις γροθια το ΠΙΟ πιθανο ειναι να σπασεις τα δακτυλα σου.Απο κει φαινεται το ποσο λαθος ειναι μερικα μαχητικα αθληματα ή ακομα και πολεμικες τεχνες.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  28. #28
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Πιστεψε με φιλε virbas οτι αν εξω πας να ριξεις γροθια το ΠΙΟ πιθανο ειναι να σπασεις τα δακτυλα σου.Απο κει φαινεται το ποσο λαθος ειναι μερικα μαχητικα αθληματα ή ακομα και πολεμικες τεχνες.
    Δεν συμφωνώ με αυτό που λες , ναι μεν θέλει προσοχή όταν χτυπάς στο κεφάλι αλλά ιδιαίτερα το κρανίο που έχει πολύ μικρή απόσβεση το χτύπημα.Μια σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα σε κανένα άλλο σημείο του σώματος (ούτε στο σαγόνι - μύτη) φυσικά υπάρχουν και άλλα χτυπήματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως πχ παλάμες οι οποίες εκτός τους ότι έχεις μεγαλύτερο έλεγχο είναι και ταχύτερες (επειδή δεν σφίγγεις τον πήχη) παρόλα αυτά η γροθιά είναι το νο 1 όπλο . Αν η γροθιά σου έχει κενό μέσα η αν ο αντίχειρας δεν κλείνει σωστά με τον τρόπο που σου δείχνει η πολεμική σου τέχνη τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα (αν δηλαδή δεν είσαι άρτιος τεχνικά) , αν δεν είναι σωστή η γροθιά μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο καρπό γενικά μια τεχνικά σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα , τα προβλήματα αρχίζουν όταν είναι λάθος .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Δεν συμφωνώ με αυτό που λες , ναι μεν θέλει προσοχή όταν χτυπάς στο κεφάλι αλλά ιδιαίτερα το κρανίο που έχει πολύ μικρή απόσβεση το χτύπημα.Μια σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα σε κανένα άλλο σημείο του σώματος (ούτε στο σαγόνι - μύτη) φυσικά υπάρχουν και άλλα χτυπήματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως πχ παλάμες οι οποίες εκτός τους ότι έχεις μεγαλύτερο έλεγχο είναι και ταχύτερες (επειδή δεν σφίγγεις τον πήχη) παρόλα αυτά η γροθιά είναι το νο 1 όπλο . Αν η γροθιά σου έχει κενό μέσα η αν ο αντίχειρας δεν κλείνει σωστά με τον τρόπο που σου δείχνει η πολεμική σου τέχνη τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα (αν δηλαδή δεν είσαι άρτιος τεχνικά) , αν δεν είναι σωστή η γροθιά μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο καρπό γενικά μια τεχνικά σωστή γροθιά δεν έχει πρόβλημα , τα προβλήματα αρχίζουν όταν είναι λάθος .

    με ποια πολεμικη τεχνη ασχολεισαι?

  30. #30
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-12
    Posts
    2

    Default

    Επέλεξα, Άλλο και αυτό είναι το Παγκράτιο.
    Και όσο και να μην αρέσει σε κάποιους τουλάχιστον πρέπει να το σεβόμαστε γιατι είναι κάτι 100% Ελληνικό.
    Άποψή μου.


 
Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 20:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •