Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πολεμικές Τέχνες

Voters
350. You may not vote on this poll
  • Shito Ryu

    6 1.71%
  • Shotokan

    8 2.29%
  • Wado Ryu

    3 0.86%
  • Ju Jitsu

    26 7.43%
  • Tae Kwon Do

    28 8.00%
  • aikido

    12 3.43%
  • Box

    66 18.86%
  • Kick-Boxing

    79 22.57%
  • Muay Thai

    88 25.14%
  • Άλλο (ποιό?)

    97 27.71%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 280
  1. #1
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default Πολεμικές Τέχνες - Ψηφίστε Ποιά Σας Αρέσει Περισσότερο!

    Ψηφίστε ποια πολεμικη τεχνη σας αρεσει περισσοτερο η με ποια ασχολειστε...
    Last edited by XristosBone; 21-12-11 at 23:03.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Krav Maga
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  3. #3
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Muay Thai
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  4. #4
    Bodybuilding Newbie Jim95's Avatar
    Join Date
    16-12-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    41

    Default

    Wing tsun

  5. #5
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Απο το poll λειπουν οι σημαντικοτερες πολεμικες τεχνες (kung fu,jeet kune do,wing chun κλπ) και εχει μεσα το kick box,το box που δεν ειναι πολεμικες τεχνες αλλα αθληματα.Με διαφορα ψηφιζω kung fu,οποιο ειδος απο τα 200 που υπαρχουν,θελετε γιατι πολυ απλα ειναι η μητερα των πολεμικων τεχνων μαζι με κανα 2-3 ακομα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-03-11
    Posts
    15

    Default

    Judo...κορυφαιο!!! Ειναι αθλημα,αλλα νομιζω θα'πρεπε να ειναι στη λιστα.

  7. #7
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default

    ελα ρε μουι ται....ετσι .......

  8. #8
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Απο το poll λειπουν οι σημαντικοτερες πολεμικες τεχνες (kung fu,jeet kune do,wing chun κλπ) και εχει μεσα το kick box,το box που δεν ειναι πολεμικες τεχνες αλλα αθληματα.Με διαφορα ψηφιζω kung fu,οποιο ειδος απο τα 200 που υπαρχουν,θελετε γιατι πολυ απλα ειναι η μητερα των πολεμικων τεχνων μαζι με κανα 2-3 ακομα.
    οκ δικιο εχεις αλλα ετσι που το θετεις επρεπε να κατσω ωρες κ να βαζω βαζω βαζω...γι αυτο εβαλα τα πιο γνωστα(ασ πουμε) και την επιλογη ΑΛΛΟ!!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-11-11
    Location
    Greece -.-
    Posts
    23

    Default

    tae kwon do ειναι το αγαπημενο μου .
    εκανα 9 χρονια στο παρελθον κατεβαινα αγωνες ......(μαυρη και 1 dan)
    εδω και 2 χρονακια μονο γυμναστηριο

  10. #10
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by nikos1234567 View Post
    tae kwon do ειναι το αγαπημενο μου .
    εκανα 9 χρονια στο παρελθον κατεβαινα αγωνες ......(μαυρη και 1 dan)
    εδω και 2 χρονακια μονο γυμναστηριο
    δν επρεπε να το αφησεις παντως..

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-11-11
    Location
    Greece -.-
    Posts
    23

    Default

    εχεις δικιο αλλα η σχολη μου δεν ηταν για πολλα πολλα
    ελπιζω να καταλαβες τι ενοω :)

  12. #12
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    kusta 80 μια παρατηρηση που εχω να σου κανω ειναι οι εξοις ... To muay thai δημιουργηθηκε το 1868 για λογους υπερασπισης πατριδος και και και . Το kick box εβγαλε καποια πραγματα απο το muay thai πηρε και απο πυγμαχια και εγινε οπως ειναι τωρα ....Οποτε καλιστα μπορει να μπει ως πολεμικη τεχνη .... Και μαλιστα ιδιατερα σκληροτερη απο καποιες αλλες....

  13. #13
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ψηφισα αλλο πιο, και αυτο γιατι λειπουν αρκετες πολεμικες τεχνες, εγω παντως αν και εχω ασχοληθει μονο με κικ μποξινγκ και λιγες λαβες ,θα διαλεγα ΜΜΑ ,ειναι πολυ πιο real και μπορεις να ανταπεξελθεις σε δυσκολες συνθηκες,γιατι κακα τα ψεματα παιδια στο δρομο αλλαζουν πολυ τα δεδομενα ...Παντως καθαρα αθλητικα μου αρεσει πολυ το tae kwon do ,το θεωρω απο τις πιο θεαματικες πολεμικες τεχνες και πιστευω οτι ειναι πολυ καλο να ξεκινησει καποιος σε μικρη ηλικια ,θα φτιαξει τρομερη βαση για καθε πολεμικη τεχνη που θα θελει να ασχοληθει μετεπειτα.

  14. #14
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Φιλε μου Virbas οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη,αναφερομαστε οχι σε αθληματα που εχουν ορους αλλα σε τεχνες που εχουν για παραδειγμα βγαλσιμο ματιων,σκισιμο μυων κλπ.Αυτες δημιουργηθηκαν για λογους επιβιωσης και οχι για αγωνες.Η ενσταση μου ηταν στο οτι το πολ αναφερεται σε πολεμικες τεχνες.Τι κικ μποξ ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.Αν αναφεροταν σε μαχητικα αθληματα που ειναι ο σωστος ορος τοτε δεν θα ελεγα τιποτα.
    Και οχι.Τι κικ μποξ δεν ειναι σκληρο.Αντιθετως ειναι παρα πολυ light.Το να ξερω 3 κλωτσιες και 3 γροθιες δεν με κανει σκληρο.Σκληρο με κανει το να ξερω να βγαλω ματι,να σκισω δικεφαλο,να σπασω κλειδα γιατι αυτα ΠΙΘΑΝΩΣ να σωσουν τη ζωη μου.
    Για το μουι ται δεν εφερα αντιδραση καμια οπως προσεξες γιατι ειναι πολεμικη τεχνη οπως και το καποειρα οσο γελοιο και αν φαινεται.
    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  15. #15
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Φιλε μου Virbas οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη,αναφερομαστε οχι σε αθληματα που εχουν ορους αλλα σε τεχνες που εχουν για παραδειγμα βγαλσιμο ματιων,σκισιμο μυων κλπ.Αυτες δημιουργηθηκαν για λογους επιβιωσης και οχι για αγωνες.Η ενσταση μου ηταν στο οτι το πολ αναφερεται σε πολεμικες τεχνες.Τι κικ μποξ ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.Αν αναφεροταν σε μαχητικα αθληματα που ειναι ο σωστος ορος τοτε δεν θα ελεγα τιποτα.
    Και οχι.Τι κικ μποξ δεν ειναι σκληρο.Αντιθετως ειναι παρα πολυ light.Το να ξερω 3 κλωτσιες και 3 γροθιες δεν με κανει σκληρο.Σκληρο με κανει το να ξερω να βγαλω ματι,να σκισω δικεφαλο,να σπασω κλειδα γιατι αυτα ΠΙΘΑΝΩΣ να σωσουν τη ζωη μου.
    Για το μουι ται δεν εφερα αντιδραση καμια οπως προσεξες γιατι ειναι πολεμικη τεχνη οπως και το καποειρα οσο γελοιο και αν φαινεται.
    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    Πολυ σωστα ολα αυτα που γραφει ο Kusta80 , αλλο αθλημα ,αλλο πολεμικη τεχνη ,η πολεμικες τεχνες εφευρεθηκαν για πολεμους και οχι για ρινγκ.

  16. #16
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Φιλε μου Virbas οταν αναφερομαστε σε πολεμικη τεχνη,αναφερομαστε οχι σε αθληματα που εχουν ορους αλλα σε τεχνες που εχουν για παραδειγμα βγαλσιμο ματιων,σκισιμο μυων κλπ.Αυτες δημιουργηθηκαν για λογους επιβιωσης και οχι για αγωνες.Η ενσταση μου ηταν στο οτι το πολ αναφερεται σε πολεμικες τεχνες.Τι κικ μποξ ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.Αν αναφεροταν σε μαχητικα αθληματα που ειναι ο σωστος ορος τοτε δεν θα ελεγα τιποτα.
    Και οχι.Τι κικ μποξ δεν ειναι σκληρο.Αντιθετως ειναι παρα πολυ light.Το να ξερω 3 κλωτσιες και 3 γροθιες δεν με κανει σκληρο.Σκληρο με κανει το να ξερω να βγαλω ματι,να σκισω δικεφαλο,να σπασω κλειδα γιατι αυτα ΠΙΘΑΝΩΣ να σωσουν τη ζωη μου.
    Για το μουι ται δεν εφερα αντιδραση καμια οπως προσεξες γιατι ειναι πολεμικη τεχνη οπως και το καποειρα οσο γελοιο και αν φαινεται.
    Καλα για το μποξ δεν το σχολιαζω καν.Ειναι πολεμικη τεχνη οσο ειναι το ταβλι αθλημα.
    ετσι π το λες βαζω μονο καρατε και τελος....

  17. #17
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    Οπως το παρει κανεις ..Κοιτα να σου πω κατι αν μαλωσεις με καπιον στο δρομο το πρωτο που 8α κανεις θα ειναι να τον χτυπησεις με γροθια .... Τωρα το να μαλωσω με καποιον εξω και να τον κανω λαβες και και και δν μου φαινεται καλη ιδεα να σου πω την αληθεια ... αν ξερεις να δωσεις μια γροθια καλη τοτε ξεχνα τις λαβες .... Απο την αλλη σκεψου το αλλιως . .. εχεις ενα αμαξι φουλ εξτρα ομως η μηχανη του εχει 200 αλογα ... το να εχω εγω ενα αμξι με 1000 αλογα και μονο το τιμονη και μια θεση μεσα το κανει πιο γρηγορο απο το δικο σου αν και εμφανισιακα θα ειναι ενα παρταλι ... Το θεμα το πολεμικων τεχνων δν ειναι η εμφανιση αλλα η αποτελεσματικοτητα.....

  18. #18

    Default

    Άλλο (ποιό?)

    Παγκράτιο το οποίο ως πολεμική τέχνη φαινεται πως αντιπροσωπεύεται σημερα από το ΜΜΑ ... αυτή ήταν κ η ουσία του... επικράτηση με καθε τρόπο-μέσο.. ακόμα κ με δαγκωνιές..!!!
    functional fitness !

  19. #19
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Πιστεψε με φιλε virbas οτι αν εξω πας να ριξεις γροθια το ΠΙΟ πιθανο ειναι να σπασεις τα δακτυλα σου.Απο κει φαινεται το ποσο λαθος ειναι μερικα μαχητικα αθληματα ή ακομα και πολεμικες τεχνες.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  20. #20
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by virbas View Post
    Οπως το παρει κανεις ..Κοιτα να σου πω κατι αν μαλωσεις με καπιον στο δρομο το πρωτο που 8α κανεις θα ειναι να τον χτυπησεις με γροθια .... Τωρα το να μαλωσω με καποιον εξω και να τον κανω λαβες και και και δν μου φαινεται καλη ιδεα να σου πω την αληθεια ... αν ξερεις να δωσεις μια γροθια καλη τοτε ξεχνα τις λαβες .... Απο την αλλη σκεψου το αλλιως . .. εχεις ενα αμαξι φουλ εξτρα ομως η μηχανη του εχει 200 αλογα ... το να εχω εγω ενα αμξι με 1000 αλογα και μονο το τιμονη και μια θεση μεσα το κανει πιο γρηγορο απο το δικο σου αν και εμφανισιακα θα ειναι ενα παρταλι ... Το θεμα το πολεμικων τεχνων δν ειναι η εμφανιση αλλα η αποτελεσματικοτητα.....
    To πιο ευκολο στο δρομο ειναι να καταληξεις πατωμα και οχι να ριξεις γροθια ,επισης μη νομιζεις οτι αν μπορεις να ριξεις μια δυνατη γροθια στο σακο οτι θα εχει τον ιδιο αντικτυπο και πανω σε καποιον ,ο σακος ειναι ακινητος ,ο αντιπαλος οχι ,αν σε πιασει καποιος που κανει ελληνορωμαικη ας πουμε αντε εσυ βγαλτου κροσε,θα σε εχει κανει κομματια σε δευτερολεπτα,ο καυγας θα εχει καθαρισει μεσα σε δευτερολεπτα ...Ολα ειναι θεμα αντιληψης στο δρομο και οχι καλοστημενων κινησεων...

  21. #21
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    αυτο ακριβως!ειναι θεμα αντιληψης..
    κανω καρατε 9 χρονια τουλαχιστν,αν πλακωθω στν δρομο δεν θα του κανω γυριστες κλοτσιες στν αερα.εκκεινη την στιγμη δεν σκεφτεσαι τιποτα!

  22. #22
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    Πιστεψε με πανω στο θεμα τις φασαριας μπορει να εχω μεγαλυτερη πηρα απο παρα πολους .... οταν παει να αρχισει ο καυγας δν ποιανεις τον αλλο τον χτυπας και να ξερεις οτι οποιος ριξει την πρωτη μπουνια συμφωνα με στατιστικες θα νικησει κιολας ...Ασ ερθει ο οποισδηποτε να με πιασει με ελληνορομαικη εγω τι 8α κανω θα τον κοιταω??? οταν σε πιανουν δν σημαινει οτι μενεις ακινητος δν παθαινεις ηλεκτροσοκ ακομα μπορεις να κουνησεις χερια και ποδια....Και οσο για τα δακτυλα δεν σπανε τοσο ευκολα . .

  23. #23
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by virbas View Post
    Πιστεψε με πανω στο θεμα τις φασαριας μπορει να εχω μεγαλυτερη πηρα απο παρα πολους .... οταν παει να αρχισει ο καυγας δν ποιανεις τον αλλο τον χτυπας και να ξερεις οτι οποιος ριξει την πρωτη μπουνια συμφωνα με στατιστικες θα νικησει κιολας ...Ασ ερθει ο οποισδηποτε να με πιασει με ελληνορομαικη εγω τι 8α κανω θα τον κοιταω??? οταν σε πιανουν δν σημαινει οτι μενεις ακινητος δν παθαινεις ηλεκτροσοκ ακομα μπορεις να κουνησεις χερια και ποδια....Και οσο για τα δακτυλα δεν σπανε τοσο ευκολα . .
    Επειδη και εμεις εχουμε πειρα απο φασαριες ,σου λεω λοιπον οτι αν ο αλλος εχει δυναμη και σε πιασει στο δρομο κατα 90% εχεις φαει ξυλο και αυτο με τη πρωτη μη το ξαναπεις γιατι δεν στεκει πρεπει να πετυχεις κοιμισμένο για να τη φαει γεματη και αν ειναι ψημενος δε θα καταλαβει και τιποτα,πιο πολυ θα το δεχομουν αν μου ελεγες οτι θα του ριξεις μια στα @@ και αν τη φαει εχεις κερδισει...

  24. #24
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Virbas με ολο το σεβασμο θα εκφερω την αποψη μου και αυτη ειναι οτι δεν εχεις πολλη πειρα απο δρομο.Τα δακτυλα σπανε για την πλακα φιλε αν χτυπησεις σαγονι ή κροταφο ή ακομα χειροτερα κρανιο.Χτυπα για δοκιμη μια πορτα ξυλινη μασιφ που εχει λιγοτερη αντοχη απο το σαγονι ή το κρανιο και ελα να μου πεις(ΑΝ μπορεις βεβαια να γραψεις).Απο γροθια στο δρομο ειχα στο γυψο το χερι ενα μηνα..
    Για στατιστικες που μιλας,μπορω αν σου πω οτι αυτες λενε οτι αν η μαχη διαρκεσεις πανω απο 10 δευτερολπετα τοτε καταληγει στο εδαφος.ΕΚΕΙ χρειαζονται οι λαβες που ελεγα πιο πριν για τις παραδοσιακες πολεμικες τεχνες και απλως το κικ μποξ εκει αποτυγχανει παταγωδως.
    Εχω ασχοληθει με 3 πολεμικες τεχνες.Wu shu kung fu,Jeet kune do και ying jow pai(green belt).Καθε μια εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της.ΣΕ ολες ομως μαθαινεις να χτυπας σε ζωτικα σημεια γιατι στο δρομο πιθανως να μην εχεις 2η ευκαιρια.Οι γροθιες και τα λοιπα ειναι για κανα ροκι ή δεν ξερω γω τι.Μακαρι να πιασουν,αλλα αν δεν πιασουν και ο αλλος εχει μια ιδεα απο ξυλο,απλα τη γ@μησες..
    Εχει πλακα το θεμα που ανοιξαμε παντως και περιμενω αντιδρασεις και απο αλλους που ασχολουνται σοβαρα με π/τ.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  25. #25
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    kusta δλδ πανω κατω jiu jitsu εννοεις απλα με καποιες ριψεις?δλδ σαν ελευθερα παλη με bjj?

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Ο "δρομος" δεν υπακουει σε κανονες, ορια, τυπικοτητες. Δυστυχως παρα πολλοι πρωταθλητες με διεθνης διακρισεις σε διαφορες Π/Τ κοιτανε την ριζα ραδικιων, επειδη τους εφαγε ο "δρομος" και η γνωστη τους (αρρωστη) νοοτροπια.

    Η ενασχοληση με την οποιαδηποτε Π/Τ, μαχητικο αθλημα, η οπως αλλιως θα επρεπε (κατα την αποψη του καθε ενος) να ονομαστει, θα πρεπει να γινετε ΠΑΝΤΑ με συνεση, σοβαροτητα και ταπεινοτητα.

    Ο γνωστης μιας Π/Τ, δεν υπερτερει εναντι ενος οποιουδηποτε, αλλα εχει μια μεγαλη ευθηνη (ηθικη και ουσιαστικη) να αποτρεπει το δυνατον τοσο τον εαυτο του οσο και τον περιγυρο του, την οποιαδηποτε εμπλοκη σε φασαρια.

    Η διαπιστωση μου απο την επαφη μου στο χωρο αυτο και ειδικοτερα στο Κrav Maga (G2), ειναι οτι σε εναν "πολεμο" σπανια υπαρχουν μηδαμινες απωλειες απο τις εμπλεκομενες πλευρες.
    Για να προλαβω μερικες σκεψεις, θα ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομε σε τακτικες αιφνιδιασμου, η σε ανισες εκ των πραγματων καταστασεις, αλλα σε επι ισης οροις μαχες.

    Τα εξαρθρωμενα/σπασμενα δαχτυλα, ειναι λεπτομερειες που θα επρεπε να μας απασχολουν ελαχιστα μπροστα σε αλλα πολυ ποιο δυσσαρεστα πραγματα, που μπορει να οδηγησουν ενα καλογυμνασμενο σωμα υπο την λανθασμενη κριση & θολωμενη κατασταση του νου, να κανει.

    Την "κακια ωρα" ωρα, κλεινοντας την παρενθεση που ανοιξα, την δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι, ειναι στο χερι μας να κανουμε σωστες επιλογες και να αποφυγουμε μια εμπλοκη (στο μετρο του δυνατου).

    Οι νεοτεροι που ξεκινανε την ενασχοληση τους με τον κοσμο αυτο, δυστυχως βλεποντας διαφορες ταινιες η καποιες UFC/MMA αρενες, ενθουσιαζοντε και παρασσυροντε.

    Εγω το μονο που θα ηθελα να πω ειναι απλα οτι πρεπει να προσεχουμε ολοι, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.


    "Δύναμη χωρίς σοφία είναι καταδικασμένη να αποτύχει"


    (δεν θυμαμε ποιος το ειπε...)

    Καλες γιορτες, καλα Χριστουγεννα.
    Last edited by Slack `N Track; 25-12-11 at 04:04.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  27. #27
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    ναι ρε δικιο εχεις σιγα μην ξερω απο φασαριες σοβαρα μιλας??? για πλακα το ειπα ετσι να φανω οτι ειμαι παλικαρη ... τεσπα μεσω διαδικτυου οτι και να λεμε ειναι περιτο. οσο για το χερι το εχω χτυπησει και σε τοιχο και σε πορτα και σε οτι θες ..Μεχρι και σε μουσχαρια που φορτονουμαι τα χτυπησα με το χερι στρο κουτελο (οποιος εχει χτυπησει ξερει) ..Για εμενα το μαι ται ειναι η πιο αποτελεσματικη τεχνη για ξυλο στον δρομο ...... Φρου Φρου και αρωαματα δν με αρεσουν>>

  28. #28
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Finalgates αν προσεξεις οι πιο αποτελεσματικοι μαχητες στο ufc που ειναι οτι πιο κοντα στο δρομο υπαρχει αυτη τη στιγμη,εχουν στην προπονηση της ΟΛΟΙ brazilian ju jitsu,και κατι ακομα που να εχει κλωτσιες και γροθιες(karate,kung fu,kick box κ.α.).Ετσι πλησιαζουν την ολοκληρωση σε ολες τις καταστασεις,ειτε ορθια,ειτε κατω.
    Το πιο σωστο ειναι εννοειται αυτο που ανεφερθει:να αποφευγεις τη μαχη γιατι εχεις συναισθηση του ΤΙ μπορεις να προκαλεσεις στον αλλο(εως θανατο) αλλα και τι μπορει να σου κανει ο αλλος αν ειναι καλυτερος απο σενα ή απλα πιο τυχερος.
    Για παρενθεση να αναφερω οτι οι αποτελεσματικοτερες τεχνες σου μαθαινουν να χτυπας με παλαμη ή με την κοψη του χεριου στο προσωπο γιατι μειωνεις τις πιθανοτητες να 'ξεμεινεις' απο σπασμενο χερι εχοντας το ιδιο σχεδον αποτελεσμα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  29. #29
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default

    ο virbas εχει δικιο..........
    συγκρινεται τωρα το muay thai που ειναι τεχνη 2000+ χρονων με το κικ μποξινγκ και το box που ειναι 50????
    οχι πως δεν κανουν δουλεια...γιατι αμα σε στριμωξει ενας πιγμαχος σε γωνια την εβαψες.....
    αλλα δεν αξιζουν............

    muay thai και παγκρατιο πιστευω ειναι τα best σε ιστορια και βαρβαροτητα.......

  30. #30
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    kustas80 συμφωνω απλα πιστευω πρεπει να δοθει και βαση στις ριψεις για εξω γιατι ριψη εξω μπορει να τελειωσει την μαχη ενω στο μμα δν εχει τσιμεντο κατω οποτε δν κανει σχεδον τπτ


 
Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  3. Βάρη και πολεμικές τέχνες
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-06, 20:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •