Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default Ένταση Προπόνησης

    Γεια σας και καλή χρονια με υγεία,

    Έχω μια πολύ βασική απορροία σχετικά με την ένταση της προπόνησης. Σε κάθε σετ θα πρέπει να προσπαθούμε μέχρι αποτυχία ή αυτο ισχύει μόνο για το τελευταίο. Εγω μέχρι τωρα για παράδειγμα στον οριζόντιο πάγκο (πιέσεις για στήθος) έκανα 4 λειτουργικά σετ με ένταση περίπου 60% 70% 85-90% 100% με πυραμίδα. Θα ήταν προτιμότερο για αύξηση μυικής μάζας να κάνω 4 λειτουργικά σετ με μέγιστα-σταθερά κιλά μέχρι αποτυχίας ( με την προϋπόθεση οτι έχει προηγηθεί το κατάλληλο ζέσταμα) ή να συνεχίσω αυτό που κάνω ?

  2. #2

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Αναμεσα σε αυτα τα δυο που ρωτας αναλογα με το επιπεδο που βρισκεσαι ,εγω θα επελεγα το δευτερο.Το πιο σωστο ειναι να πειραματιζεσαι και να αλλαζεις και την σειρα των ασκησεων και τον τροπο εκτελεσης των σετ για να μην προσαρμοζεται ο οργανισμος σου.Υπαρχουν πολλα ειδη προγραμματων στο φορουμ,ορεξη να 'χεις να διαβαζεις και να κανεις το καλυτερο για σενα.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default

    Έχω διαβάσει αρκετα πράγματα εδω μέσα αλλα κανένα δεν αναφέρεται σε αυτο που ρωτάω ακριβώς ετσι. Πληροφοριακά γυμνάζομαι 2.5 χρονια ( τον 1,5 σοβαρα ) θα ήταν καλό να το δοκιμάσω? Με ποια μέθοδο θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.
    Ολα αυτά με την προϋπόθεση οτι οι ασκήσεις θα εκτελούνται σωστα χωρίς υπερβολικά πολλά κιλά..το 100% που μπορώ να ελέγξω.

  4. #4
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Φιλε μου καλο θα ηταν να δοκιμαζεις γενικα πραγματα πανω στην προπονηση σου...Και να εναλλασεις...Δηλαδη απο αυτα τα δυο θεωρητικα παραδειγματα που προτεινεις δεν χρειαζεται να διαλεξεις ενα συγκεκριμενο τροπο προπονησης και να το κανεις μεχρι να το βαρεθεις..Καλο ειναι να εχεις ποικιλια σε ενταση και τροπους προπονησης..Ακομα κι αν βλεπεις ενα προγραμμα να μην αποδιδει οσο καποιο αλλο ποτε μην νομιζεις οτι δεν δουλεψε καθολου για σενα..Μπορει να προετοιμαζε το εδαφος για καποιο αλλο επομενο η να ειναι αλληλενδετο με το επομενο κτλ...Γενικα το σωμα εχει αναγκη απο ολα και καθε τυπος προπονησης εχει αλλους σκοπους και ολοι μαζι δημιουργουν μια συνεχεια..!Οποτε δοκιμαζε!αυτη ειναι η δικη μου γνωμη!
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default

    οκ αυτο θα κάνω και θα συνδυάσω..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ένταση Προπόνησης - Πόσο Τοις Εκατό;;
    By fil in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 20
    Last Post: 09-06-08, 07:10
  2. Ένταση προπόνησης
    By anastop1 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-08, 17:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •