Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1

    Default Υγρό Κολλαγόνο Πόσιμο - Αξίζει Ως Συμπλήρωμα;

    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Καθώς χάζευα στο ίντερνετ έπεσα πάνω σε ένα Site που λέει για υγρό κολλαγόνο. Το άρθρο έλεγε ακριβώς αυτά:

    Για να μη θεωρηθεί πως κάνω διαφήμιση το επικόλλησα εδώ γιατί στο site γράφει και από που το παραγγέλνεις.




    Πίνεται το κολλαγόνο; Ναι, και μάλιστα κάνει καλό! Πρόκειται για ένα συμπλήρωμα διατροφής που αναπληρώνει το κολλαγόνο στον οργανισμό και υπόσχεται να κάνει θαύματα: να κάψει το λίπος, να μειώσει την κυτταρίτιδα, να δυναμώσει τα κόκκαλα, να ομορφύνει την επιδερμίδα αλλά και τα μαλλιά και να καθυστερήσει τα σημάδια της γήρανσης.


    Η φαρμακοποιός Ελένη Τσίβρα μας έδωσε όλες τις πληροφορίες...

    Τι είναι το κολλαγόνο
    Το κολλαγόνο είναι το κύριο συστατικό των βασικών δομών του σώματος και του συνδετικού ιστού. Αποτελεί το βασικό συστατικό του δέρματος και της επιδερμίδας. Παίζει τεράστιο ρόλο στην κατασκευή του σώματος γιατί είναι υπεύθυνογια τη συνοχή, την ελαστικότητα και την αναπαραγωγή του δέρματος, των χόνδρων, των αρθρώσεων αλλά και των οστών.

    Από την ηλικία των 25 και μετά τα επίπεδα του κολλαγόνου μειώνονται φυσιολογικά, με τις γυναίκες να χάνουν κολλαγόνο με γρηγορότερο ρυθμό από τους άνδρες, κατά τη διαδικασία της ωρίμανσης και αργότερα της γήρανσης. "Η μείωση της ποσότητας του διαθέσιμου κολλαγόνου έχει έντονα αρνητικό αντίκτυπο στο σώμα και τη φυσική μας κατάσταση. Συνέπεια της έλλειψής του είναι συχνά η εμφάνιση κούρασης, πόνων και μια γενικότερη μείωση της φυσικής απόδοσης του οργανισμού. Πολλές ασθένειες χαρακτηριστικές του γήρατος, όπως η οστεοαρθρίτιδα και οι πόνοι στις αρθρώσεις είναι στενά συνδεδεμένες με τη μη επαρκή ποσότητα κολλαγόνου που υπάρχει στον οργανισμό" εξηγεί η κα. Τσίβρα.

    Τι μπορείς να κάνεις;

    Δυστυχώς το κολλαγόνο δεν μπορούμε να το προσλάβουμε από το φαγητό, συνεπώς η χορήγησή του στον οργανισμό μέσω συμπληρωμάτων διατροφής καθίσταται απαραίτητη. Για πρώτη φορά στην Ελλάδα μπορείς να βρεις στην αγορά υγρό, πόσιμο, υδρολυμένο κολλαγόνο, το Pro-Active Liquid Collagen που θα συμπληρώσει τα επίπεδα κολλαγόνου στον οργανισμό.Επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει πως η συγκεκριμένη φόρμουλα Pro Active Liquid Collagen σε υγρή μορφή απορροφάται από τον ανθρώπινο οργανισμό σε ποσοστό πάνω από 90%, κάτι που αδυνατούν οι ταμπλέτες όσο και οι κάψουλες.

    Τι σου προσφέρει το κολλαγόνο
    Η φαρμακοποιός Ελένη Τσίβρα εξηγεί πως μόλις 10gr υδρολυμένου κολλαγόνου καθημερινά θα βοηθήσει:

    - στη αύξηση των καύσεων του οργανισμού αλλά και την μείωση της κυτταρίτιδας. Το σώμα χρειάζεται πολλή ενέργεια για να μετατραπεί από τον οργανισμό. Όσο μεγαλύτερη ποσότητα κολλαγόνου διαθέτει ο οργανισμός, τόση μεγαλύτερη ενέργεια καταναλώνει στη μετατροπή του και άρα τόσες περισσότερες θερμίδες καίει.

    - στα μαλλιά & νύχια, καθώς τα δυναμώνει και τους δίνει λάμψη. Αυξάνει την πυκνότητα των κυττάρων του δέρματος. Τα πεπτίδια του πόσιμου κολλαγόνου έχουν ιδιότητες που επιδρούν θετικά στην ανάπτυξη των ινοβλαστών, βελτιώνοντας την υγρασία την απαλότητα και την ελαστικότητα του δέρματος και δυναμώνοντας νύχια και μαλλιά.

    - στους συνδέσμους, τους χόνδρους και τις αρθρώσεις. Μειώνει τους πόνους στους συνδέσμους διεγείροντας την παραγωγή κολλαγόνου από τα χονδροκύτταρα. Με καθημερινή λήψη μίας δόσης Pro?Active Liquid Collagen επιτυγχάνουμε να αυξήσουμε την οστική μας πυκνότητα, κάτι που δυναμώνει άμεσα και τις αρθρώσεις και τα οστά μας.

    - στην ξεκούραση και τον χαλαρωτικό ύπνο και αυτό βοηθά στην αντιγήρανση. Ο ύπνος διαιρείται σε φάσεις και επίπεδα και είναι πολύ σημαντικός διότι βάση της ποιότητάς του καθορίζεται η νεότητα και η ηλικία. Η επαναδόμηση των ιστών γίνεται κατά τη διάρκεια του επιπέδου 3 της φάσης REM. Κατά τη διάρκεια της φάσης REM το σώμα μετατρέπει το διαθέσιμο κολλαγόνο και τα άλλα θρεπτικά συστατικά σε νέους ιστούς.

    Η σύνθεση του νέου κολλαγόνου από τους ινοβλάστες του δέρματος συνήθως πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια του βραδινού ύπνου, από τις 1.00 π.μ. περίπου μέχρι τις 4.00 τα χαράματα. Εν συνεχεία, το νέο κολλαγόνο χρησιμοποιείται σε διάφορες λειτουργίες του σώματος.

    Πόσο κοστίζει;
    Ένα μπουκαλάκι 500ml κοστίζει 50 ευρώ



    Οπότε η ερώτηση μου είναι αν γνωρίζει κάποιος η αν το χει πάρει αν αξίζει να το πάρουμε.


  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Ειχα παρει υγρο κολλαγονο μετα απο συνταγη γιατρου απο τραυματισμο σε χονδρο του γονατου απο ποδοσφαιρο.Να πω την αληθεια εγω προσωπικα δεν καταλαβα καποια διαφορα ,αλλα δεν ξερω ο χονδρος μου τι καταλαβε....Τι να πω?Ισως δουλευει και στους αλλους τομεις αλλα για το χονδρο μαλλον δουλευει για να το συνταγογραφει γιατρος.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Δεν δουλευει. Δεν ειναι καν βιοδιαθεσιμο. Στην καλυτερη περιπτωση να χρησιμοποιειται για φαϊ. Εδω και ενεση μες στο χονδρο με υαλουρονικο οξυ δεν κανει τπτ και θα δυλεψει το κολλαγονο;
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #4

    Default

    Οπότε μπούρδες αυτά που γράφουνε. Οτι να ναι για να πουλήσουνε γμτ...

  5. #5
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Nαι, επισης επειδη στις γυναικες εχουνε συγκεκριμενο ρεπερτοριο, καποια στιγμη θα σου προταθουν τα εξης, colostrum, spirulina, μαγια μπυρας, βασιλικος πολτος, κ.ά. Και αυτα ειναι πεταμα χρηματων.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Απλά, μάπα το καρπούζι!!! :)

  7. #7

    Default

    Και ναι πέσατε μέσα είχα αρχίσει τη σπιρουλίνα όπου και τη σταμάτησα γιατί μου πε μια γυναίκα κάτι πολύ άσχημο κλπ και τη σταμάτησα. Επίσης κάποτε έπαιρνα βασιλικό πολτό αλλά πραγματικά πανάκριβα οπότε τα σταμάτησα όλα και τώρα το πολύ πολύ να παίρνω συμπλήρωμα σίδηρο και αυτό όποτε είμαι αδιάθετη γιατί έχω σιδηροπενική αναιμία. Καλά φταίμε και μεις που τα πιστεύουμε χιχι.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-01-12
    Posts
    7

    Default

    Βασικά η ζελατίνη είναι μια μορφή κολλαγόνου και θεωρείται πως είναι κάλο να καταναλώνει κανείς ζελατίνη ειδικά όταν φτάνει κάνεις σε προχωρημένη ηλικία και αρχίζουν να φθείρονται οι αρθρώσεις, ζελατίνη μπορείς να φτιάξεις μόνος σου, βράζοντας ορισμένα ψάρια και κρέας/κόκαλα, και φυσικά καταναλώνοντας χόντρους. Αυτό πάντως δεν σημαίνει πως είναι κάτι που φέρνει θεαματικά αποτελέσματα ή πως αν το καταναλώσεις σε μεγάλη ποσότητα είναι καλύτερα, ο οργανισμός έχει μια πολύ συγκεκριμένη και περιορισμένη δυνατότητα απορρόφησης.

    Αυτό ισχύει για όλα τα συμπληρώματα, βιταμίνες κτλ. Επιπλέον, πολλές φορές όταν προωθούν ένα προϊόν σου παρουσιάζουν διάφορες μελέτες χωρίς να δίνουν σημασία στα ψιλά γράμματα. Πχ: Μπορεί να ακούσεις πως ο χυμός ή τα χάπια από ρόδι περιέχουν διαφορές κατεχίνες και αμινοξέα με φοβερές ιδιότητες. Είναι αλήθεια το ρόδι είναι ένα υπερ-φρούτο, αλλά ο χυμός από ρόδι διατηρεί τις ιδιότητες του μόνο για μια ώρα από την παραγωγή του, μετά γίνεται ένα χρωματιστό νόστιμο νεράκι. Πράγμα λογικό, αλλά δεν θα το ακούσεις σε καμιά διαφήμιση.

    Αυτά....

  9. #9

    Default

    Μια φιλη της κοπελιας μου επερνε κολλαγόνο σχεδον 3 μηνες.... με εμφανης αποτελεσματα...
    κυριος στο δερμα...στα νυχεια και στα μαλλια...
    ενω η κοπελα μ τρ στον 2 μηνα .... δεν εχει δει αποτελεσμα...

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-11-13
    Posts
    4

    Default

    iwannart έχω ψαχτεί πολύ με τα κολλαγόνα (όσο μπορώ απο internet), ουσιαστικά έχουν δύο κατηγορίες, Κολλαγόνο χοίρου και κολλαγόνο ψαριού. χωρίς να είμαι έμπειρη και γνώστης θεώρησα οτι το "ψαριού" φαίνεται πιο "καθαρό" για να μην πολυλογώ δοκίμασα για ένα μήνα το PureGoldCollagen.gr και είδα μεγάλες διαφορές σε νύχια μαλλιά και το βασικότερο επιδερμίδα. Στο site τους λένε λιγότερες μέρες, εγώ πάντος είδα σημαντικές διαφορές στον μήνα. Ελπίζω να βοήθησα...
    Last edited by athanasia; 14-11-13 at 23:57.

  11. #11
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Γυμναστείτε, κοιμηθείτε καλά, φάτε πλούσιες τροφές και μην καπνίζετε. Και είναι και τζάμπα... Όλα τα υπόλοιπα είναι "ματζούνια" για να πασαλείβουν την πραγματικότητα...

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-11-13
    Posts
    4

    Default

    Christine αυτό που λές είναι το πιο σωστό αλλά αν ένα συμπλήρωμα διατροφής είναι καλό... εγώ δεν λέω όχι... Νεά μόδα τα κολλαγόνα και τα κορόιδευα... αλλά μολις δοκίμασα άλλαξα γνώμη...

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Αθανασία και καλώς όρισες!

    Τι ακριβώς αλλαγή είδες πάνω σου με το κολλαγόνο και σε τι μορφή; Γιατί αυτό που γνωρίζω είναι πως μόνο σε ενέσιμη μορφή μπορεί να έχουν κάποιο αποτέλεσμα.

  14. #14
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Η μητέρα μου πήρε αυτό το κολλαγόνο σε μπουκάλι για 2 μήνες. Πρώτον το κολλαγόνο το παράγει ο οργανισμός σου, οπότε αν κάνεις τα παραπάνω, δεν το χρειάζεσαι, ακόμα και μετά από τα 30 που σιγά σιγά αρχίζει και παράγεται πιο δύσκολα. Η μητέρα μου λοιπόν, μετά από αυτό, πήρε κιλά και είχε και εντερικά προβλήματα. Αυτά τα "καίει το λίπος" και "διώχνει τις ρυτίδες" τα βρίσκω λίγο μούφα.
    Βέβαια, μιλάω έτσι για όλα αυτά, γιατί γενικώς είμαι κατά του να παίρνω φάρμακα. Αλλά και αυτά τα γιατροσόφια... Πρώτα τα acai berries, μετά το κολλαγόνο κτλ κτλ... Αυτό μου θυμίζει λίγο κάτι που έλεγαν παλιά σε κάτι χωριά το Πάσχα "Φάε το μυαλό από το αρνί, θα γίνεις πιο έξυπνος"!!!!!!!!
    Επίσης, συμπληρώματα διατροφής θεωρώ αυτά που δεν μπορείς να προσλάβεις αρκετά από τις τροφές, αλλά υπάρχουν σε αυτές... Φάτε λίγο ψαράκι παραπάνω, κανένα αβοκάντο και λίγο ωμό λάδι και θα δείτε την επιδερμίδα σας να αλλάζει χωρίς σιρόπια.
    Όσο για την οστεοπόρωση που προλαμβάνει θαυματουργά, ο ορθοπεδικός μου, όταν τον ρώτησα για το πρόβλημα στο γόνατο που είχα, μου είπε ότι είναι μούφα και ότι τα κόκκαλα τα προστατεύει μόνο η άσκηση με βάρη και η σωστή διατροφή.
    Τώρα, το αν λειτουργεί σαν placebo δεν το ξέρω... Αλλά η μητέρα μου ακόμα κλαίει τα λεφτάκια της.
    Last edited by Christine7; 15-11-13 at 00:27.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    σκετη μούφα είναι...όσο ''καίνε'' λίπος τα διάφορα τσάγια που κυκλοφορούν κατα καιρούς ,αλλο τόσο δουλεύει και το πόσιμο κολλαγόνο..
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  16. #16
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Ειχα παρει υγρο κολλαγονο μετα απο συνταγη γιατρου απο τραυματισμο σε χονδρο του γονατου απο ποδοσφαιρο.Να πω την αληθεια εγω προσωπικα δεν καταλαβα καποια διαφορα ,αλλα δεν ξερω ο χονδρος μου τι καταλαβε....Τι να πω?Ισως δουλευει και στους αλλους τομεις αλλα για το χονδρο μαλλον δουλευει για να το συνταγογραφει γιατρος.
    Οι απόψεις των τελευταίων ετών(Μ.Βρετανία) λένε ότι η γλυκοζαμίνη δεν έχει ουδεμία θεραπευτική δράση στην χονδροπάθεια και την οστεοαρθρίτιδα, προτάθηκε δέ το 2010 η εγκατάλλειψη της χρήσης της.(προφανώς για συμφέροντα φαρμακευτικών ακόμη χορηγείται).H χρήση του υαλουρονικού νατρίου από το έτος 1997 στήν χονδροπάθεια απεδείχθη λίαν επιτυχής. Φαίνεται να αναστέλλει τις βλάβες αλλά και να διευκολύνει την επούλωση στις ήδη προϋπάρχουσες, με αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια να έχουν σχεδόν εξαφανισθεί οι εγχειρήσεις γιά θεραπεία χονδροπάθειας!!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  17. #17
    New Member
    Join Date
    28-11-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Μιας και η ΑΠΑΤΗ με το κολλαγονο εχει παραγίνει ποσταρω κατι που εχω γραψει σε αλλο φορουμ:

    Αλλη μια Απάτη με κεφαλαιο Α .-

    Αυτό συμβαίνει επειδή το κολλαγόνο είναι μια πρωτεΐνη. Είναι το προϊόν μιας περίτεχνης διαδικασία σύνθεσης που συμβαίνει σε όλο το σώμα. Όταν καταναλώνουμε κολλαγόνο, συνήθως με τη μορφή των τροφίμων, οι πρωτεΐνες μακράς αλυσίδας διασπώνται κατά την πέψη στα αρχικά αμινοξέα τους. Μόνο τότε μπορούν να απορροφηθούν. Μόλις απορροφηθούν, αυτά τα αμινοξέα είναι διαθέσιμα ως δομικά στοιχεία για να υποστηρίξει τη σύνθεση κολλαγόνου σε όλο το σώμα.

    Έτσι, από μια διατροφική άποψη, το σώμα σας δεν νοιάζεται (και δεν μπορεί να ξεχωρίσει) αν φάγατε ένα συμπλήρωμα κολλαγόνου, τυρί,βοδινό κρέας, ή ρεβίθια - είναι όλες πηγές πρωτεΐνης, και δυσδιάκριτες από τη στιγμή που φτάσει στην κυκλοφορία του αίματος. Το σώμα δεν αντιμετωπίζει τα αμινοξέα που προέρχονται από το κολλαγόνο καθόλου διαφορετικά από ό,τι οποιαδήποτε άλλη πηγή πρωτεΐνης. Για το λόγο αυτό, η ιδέα ότι τα συμπληρώματα κολλαγόνου μπορεί να είναι μια αποτελεσματική θεραπεία για πόνο στις αρθρώσεις, οστεοαρθρίτιδα, ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση, είναι εξαιρετικά απίθανο, αν όχι αδύνατο, έτσι και αλλιώς.

    Τσαμπα λεφτά οπως και σε χιλιάδες άλλα συμπληρώματα.... δυστυχώς

    Καλύτερο αποτέλεσμα θα δοσει στο μετρο του δυνατού η χρηση (οχι μονο απο συμπληρωματα) π.χ Vitamin C+χαλκου+B3+Πρωτεινης που αποτελούν δομική ύλη του κολλαγόνου ώστε να "βοηθηθεί" η παραγωγή του παρα κατι αλλο..... και πιο φθηνό στην τελικη
    Και για αυτους που ακομα δεν εχουν πειστει να ξερουν οτι π.χ ενα φακελακi ζελε με φρουτα εχει 10 φορες περισσοτερο κολλαγόνο με 10 φορες μικροτερο κοστος απο ενα μπουκαλι Υγρό Κολλαγόνο !!!!!
    Last edited by Keysersoze27; 05-03-14 at 20:47.

  18. #18
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Ούτε και γω πιστεύω σε τέτοια συμπληρώματα (σπιρουλίνα, κολλαγόνο κτλ), αλλά το παρήγγειλα-και μάλιστα προμήθεια 2 μηνών- μιας και εμφάνισα αλωπεκία στο πρόσωπο και μου το συνέστησε η δερματολόγος μου. Όταν μου το πρότεινε ήθελα να της πω τη γνώμη μου, αλλά μιας και βρίσκομαι σε κατάσταση ψιλοπανικού, θα έπαιρνα ό,τι μου έλεγε.. Ξέρω ότι ο πανικός είναι κακός σύμβουλος, αλλά έστω και σαν placebo να δουλέψει, χαλάλι του..
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Ακριβώς για τον ίδιο λόγο που η πόσιμη ινσουλίνη δεν έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα, το πόσιμο κολλαγόνο είναι άχρηστο. Τουλάχιστον για τα σημερινά δεδομένα.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπράουνις Με Καρύδια - Υγρό Κέικ
    By nikosster in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 28-11-09, 06:03
  2. Ελαιόλαδο-Το υγρό χρυσάφι της Μεσογείου
    By Kardoula in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 6
    Last Post: 11-04-08, 02:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •