Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 48
  1. #1
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default Στήθος Κοτόπουλο & Τρόπος Ψησίματος

    Παιδια εφαγα προχτες σε ενα εστιατοριο στηθος κοτοπουλο που ηταν η σπεσιαλιτε τους και παρατηρησα το εξης: ηταν παρα πολυ μαλακο.λιπος δεν ειχε.πως το χαν κανει τοσο μαλακο? και ολα τα κρεατα γενικα ηταν παρα πολυ μαλακα.υπαρχει καποιο μυστικο στο τροπο μαγειρεματος η προσθεσαν κατι στο κρεας πριν το ψησουν? γιατι εχω βαρεθει το στηθος που τροω μεχρι τωρα.σκληρο στεγνο και δυσκολα κατεβαινουν οι μπουκιες.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  2. #2
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default

    ελαφρυ ψησιμο φιλαρακι........

    εγω λιγο το ψηνω και ειναι λουκουμι.....το κοτοπουλο γενικα δεν θελει πολυ........

  3. #3
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    ουτε εγω το ψηνω πολυ αλλα και παλι δε σικγρινετε μαυτο που εφαγα..:P
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  4. #4
    New Member dee's Avatar
    Join Date
    06-04-09
    Location
    KΑΒΑΛΑ
    Posts
    98

    Default

    λογικα το αλειφουν με λιγο λαδι και μαλακωνει. Και εγω οταν το ψηνω σκετο γινετε σκληρο.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Η μουστάρδα το μαλακώνει πολύ. Αν θες μαλακό χωρίς πρόσθετα, μόνο βραστό.

  6. #6
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    κατι διαβασα για κατι μαριναδες αλλα δε ξερω κατα ποσο υγιινο ειναι αυτο..το αφηνουν απο τη προηγουμενη μερα το κρεας μεσα σε λαδι και λεμονι στο ψυγειο..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Την προηγούμενη νύχτα Αστο μέσα σε γάλα,μαγειρεψε το και πες μας αν ήταν ακριβώς όπως αυτό που εφαγες ;)

  8. #8
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    θα το κανω και θα γραψω τα αποτελεσματα.ευχαριστω πολυ :)
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by venom1987 View Post
    ελαφρυ ψησιμο φιλαρακι........

    εγω λιγο το ψηνω και ειναι λουκουμι.....το κοτοπουλο γενικα δεν θελει πολυ........
    Ίσα ίσα φίλε! Το κοτόπουλο θέλει καλό ψήσιμο, για να αποφύγουμε τον κίνδυνο σαλμoνελας.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Το μαρινάρισμα στα πουλερικά εξυπηρετεί δύο κυρίως σκοπούς. Αν η μαρινάδα έχει ένα όξινο συστατικό (όπως κόκκινο κρασί ή ξύδι) θα διασπάσει τις ανθεκτικές πρωτεΐνες στο κρέας και θα το κάνει πιο τρυφερό. Η διαδικασία αυτή θα πρέπει να χρησιμοποιείτε με προσοχή γιατί το λευκό κρέας του κοτόπουλου είναι ευαίσθητο και αν το παρακάνετε κινδυνεύετε να χάσετε εντελώς τη γεύση του κοτόπουλου μια που θα υπερισχύει η γεύση της μαρινάδας. Για αυτό το μαρινάρισμα με όξινα συστατικά δε θα πρέπει να ξεπερνάει τη μια ώρα.

    Ο δεύτερο σκοπός που εξυπηρετεί το μαρινάρισμα είναι να αποφύγουμε το στέγνωμα του κρέατος καθώς επίσης και να προσθέσουμε ένα γευστικό τόνο μπαχαρικών στο τελικό πιάτο. Για να πετύχετε κάτι τέτοιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε μια μαρινάδα με βάση το λάδι. Ο γευστικός τόνος του πιάτου προκύπτει προσθέτοντας στη μαρινάδα αρωματικά συστατικά π.χ. ξύσμα πορτοκαλιού, σκόρδο, τσίλι κλπ. Τα πουλερικά μπορούν να μείνουν σε μια μαρινάδα με βάση το λάδι για πολύ περισσότερη ώρα.

    Παρακάτω προτείνουμε τρεις διαφορετικές μαρινάδες για να πειραματιστείτε. Απλώστε τις με πινέλο πάνω στα κομμάτια του κοτόπουλου και αφήστε τις για μια ώρα και στη συνέχεια ψήστε το κοτόπουλο στη σχάρα, αλείφοντας κατά καιρούς με την υπόλοιπη μαρινάδα. Κάθε μαρινάδα είναι αρκετή για να μαρινάρετε ένα μικρό κοτόπουλο τεμαχισμένο ή 4 φιλέτα από στήθος.

    Μαρινάδες

    Μαρινάδα με πορτοκάλι και ελαιόλαδο
    Ανακατέψτε 100ml ελαιόλαδο, το ξύσμα 1 πορτοκαλιού, 3 μεγάλες σκελίδες σκόρδο λιωμένες, 1 κουταλιά της σούπας ρίγανη και φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι.

    Μαρινάδα με κύμινο και κανέλα
    Ανακατέψτε 100ml ελαιόλαδο, 1 κουταλιά της σούπας τριμμένο κύμινο, 1 κουταλάκι του γλυκού πάπρικα, 1 κουταλάκι του γλυκού κανέλα, το ξύσμα από ένα lime, 1 σκελίδα σκόρδο λιωμένη, 1/2 μικρή πιπεριά τσίλι (χωρίς τους σπόρους και ψιλοκομμένη) και πολύ φρεσκοτριμμένο πιπέρι.

    Μαρινάδα με γιαούρτι και κόλιανδρο
    Ανακατέψτε 100g γιαούρτι στραγγιστό, 1 κοφτό κουταλάκι του γλυκού αλάτι, το χυμό ενός λεμονιού, μια κουταλιά της σούπας ψιλοκομμένα φύλλα κόλιανδρου, 1 κουταλάκι του γλυκού φρεσκοτριμμένο πιπέρι, 1 κουταλάκι του γλυκού κοπανισμένους σπόρους κόλιανδρου και λίγο λάδι. Σε αυτή τη μαρινάδα θα πρέπει να αφήσετε το κοτόπουλο τουλάχιστον 4 ώρες αλλά το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει.

    Καλή σας επιτυχία!

    www.mimikos.gr/default.php?la=1&pname=Marinade

    To πολυ μαριναρισμα δεν ειναι ωφελιμο.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  11. #11
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    πραγματικα μου εχει κανει και εμενα εντυπωση περι το κοτοπουλο που αλλου ειναι πολυ νοστιμο και αλλου ειναι το κλασικο στεγνο ως συνηθως κοτοπουλο!επισης μου εχουν κανει εντυπωση τα καλαμακια κοτοπουλο στο mall athens στο μαγαζι λαδι και ρυγανι!!παιδια δεν εχω ξαναφαει τοοοοσο νοστιμο καλαμακι κοτοπουλο!οποιος ειναι αθηνα αξιζει να δοκιμασει!!!!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    02-06-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    πραγματικα μου εχει κανει και εμενα εντυπωση περι το κοτοπουλο που αλλου ειναι πολυ νοστιμο και αλλου ειναι το κλασικο στεγνο ως συνηθως κοτοπουλο!επισης μου εχουν κανει εντυπωση τα καλαμακια κοτοπουλο στο mall athens στο μαγαζι λαδι και ρυγανι!!παιδια δεν εχω ξαναφαει τοοοοσο νοστιμο καλαμακι κοτοπουλο!οποιος ειναι αθηνα αξιζει να δοκιμασει!!!!
    έχω δοκιμάσει και είναι απίστευτα.Άσε και πεινάω τώρα ...

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-09-11
    Location
    Greece
    Posts
    211

    Default

    εγω το βαζω στο αντικολλητικο μονο με μπαχαρικα για 15-20 λεπτα και ισα ισα περνει μια κρουστα πανο και κατο και μεσα μενει μαλακο

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    πραγματικα μου εχει κανει και εμενα εντυπωση περι το κοτοπουλο που αλλου ειναι πολυ νοστιμο και αλλου ειναι το κλασικο στεγνο ως συνηθως κοτοπουλο!επισης μου εχουν κανει εντυπωση τα καλαμακια κοτοπουλο στο mall athens στο μαγαζι λαδι και ρυγανι!!παιδια δεν εχω ξαναφαει τοοοοσο νοστιμο καλαμακι κοτοπουλο!οποιος ειναι αθηνα αξιζει να δοκιμασει!!!!
    Aχ βρε Lary μας κολάζεις βραδιάτικα Όντως στο λάδι και ρίγανη είναι πεντανόστιμα (δεν έχω αξιωθεί να φάω, αλλά μου χουν πει αυτοί που τους αγόρασα και τα έφαγαν )
    Άντε να ξημερώσει να φάμε, πείνασα

  15. #15
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ίσα ίσα φίλε! Το κοτόπουλο θέλει καλό ψήσιμο, για να αποφύγουμε τον κίνδυνο σαλμoνελας.
    +1000......το μοσχαρι τρωγεται ψιλοωμο
    Know your limits, never accept them.

  16. #16
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Οτι και να δοκιμασω το κοτοπουλο μου βγαινει σκληρο, βεβαια βοηθαει και το γεγονος οτι ειναι μαγειρεμενο απο την προηγουμενη μερα για να το παρω στην δουλεια, αλλα παντα βγαινει στεγνο και ξερο.

    Απιστευτο κοτοπουλο εχει η Πιτα του Παππου δεν ξερω τι κανουν αλλα απο γευση τα σπαει και ειναι μαλακο ακομη και την επομενη μερα, αν ηταν φθηνοτερο θα αγοραζα μονο απο εκει μαγειρεμενο.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  17. #17
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default

    Εγώ παιδιά εδώ και 4 μήνες (που ξεκίνησα σοβαρά διατροφή) τρώω το κοτόπουλο βραστό.
    Ρίχνω 4 φιλέτα κοτόπουλο σε νερό που βράζει αφού πρώτα τα έχω περιποιηθεί καταλλήλως (κάρυ, πιπέρι, αλάτι, πάπρικα καυτερή, λίγο ταμπάσκο) για περίπου 30 με 40 λεπτά.
    Εκείνη την ώρα είναι πολύ μαλακά. Βέβαια την επομένη (μετά της διατήρησης τους στο ψυγείο) σκληραίνουν λίγο αλλά εν συγκρίσει με το ψητό είναι πολύ πιο μαλακά.

    Και κάτι ακόμα. Στο νερό (ζωμός πλέον) που έχει βράσει το κοτόπουλο, ρίχνω μέσα μακαρόνια ολικής και βράζουν για 8 με 9 λεπτά. Σουρώνω και έτοιμα.

    Καλή μας όρεξη

  18. #18

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    Να ρωτησω υπαρχει καποια σως υγειινη που μπορω να φτιαχνω για να βουταω το κρεας μεσα καθως τρωω και ετσι να μην ειναι πολλυ στεγνο;

  19. #19
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by bb6 View Post
    Να ρωτησω υπαρχει καποια σως υγειινη που μπορω να φτιαχνω για να βουταω το κρεας μεσα καθως τρωω και ετσι να μην ειναι πολλυ στεγνο;
    Εγω όταν τρωω κοτόπουλο στη σχάρα αφού το ψήσω στη σχάρα , βάζω απο πάνω σάλτσα ντομάτας και μια φέτα τυρί arla delight 5%.
    Έπειτα το βάζω στο φούρνο για λίγο και λιώνει απο πάνω το τυρί με τη σάλτσα και γίνεται σαν πίτσα με το κοτόπουλο σαν τη βάση και το τυρί/σάλτσα απο πάνω τα υλικά.
    Γίνεται πολύ ωραίο και δεν είναι στεγνό. Δοκίμασε το, θα σου αρέσει !! ;)

    edit : Για σως, μια που κάνω εγω είναι γιαούρτι με μισο κουταλάκι ταχίνι, λεμόνι, πιπέρι όλα μαζί και τα ανακατεύεις !
    Last edited by zal; 17-05-14 at 17:48.
    Always remember – it is determination that gets you to the goal, not motivation! You can find
    a way to motivate yourself – by visualizing the goal, trying new things, learning a new move,
    or seeing the progress you have made already. Always remember – even if you can’t think
    of anything, keep going just to do it! That is called determination!
    -Pavel The Fortress

  20. #20
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Εγω απλα ανακατευω ελαιολαδο,μουσταρδα και προσθετω αλατι,λεμονι,καρρυ,ριγανη και πολυ λιγο βασιλικο,χτυπημα με πιρουνι για κανα δυο λεπτα κ ετοιμο.
    Ή φτιαχνω σαλτσα απο φρεσκια ντοματα(εχοντας βγαλει τη φλουδα),βασιλικο,κρεμμυδι και ριχνω πανω στο ρυζι,γιατι οτι κ να γινει στηθος κ ρυζι ειναι αρκετα στεγνα μονα τους(εκτος κ αν ειναι μεταπροπονητικο,που επιβαλεται σκετο :Ρ)

  21. #21
    Banned New Member
    Join Date
    14-05-14
    Location
    Κορωπί
    Posts
    52

    Default

    Εγώ έβραζα παλιότερα το στήθος,το έβαζα στο μπλέντερ με λίγο ξύδι και έπινα τον πολτό.Αηδία μεν αλλά είναι ένας γρήγορος τρόπος για να πάρεις την πρωτεΐνη σου.

  22. #22
    New Member joannaki's Avatar
    Join Date
    10-04-14
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    56

    Default

    σακουλιτσα ψησιματος παιδια,με διαφορα μυρωδικα λιγο λαδακι και λαχανικα.Τέλειο<br>

  23. #23
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    DSC_0538.jpgDSC_0536 (2).jpg

    Σε αντικολλητικο τηγανι με ελαχιστο ελαιολαδο, και τα σβηνω με μειγμα απο κρασι μουσταρδα λεμονι αλατοπιπερο.
    τα φιλετακια γινονται πεντανοστιμα, μυρωδατα και μαλακα :)

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by NewChris View Post
    DSC_0538.jpgDSC_0536 (2).jpg

    Σε αντικολλητικο τηγανι με ελαχιστο ελαιολαδο, και τα σβηνω με μειγμα απο κρασι μουσταρδα λεμονι αλατοπιπερο.
    τα φιλετακια γινονται πεντανοστιμα, μυρωδατα και μαλακα :)
    Βλέπεις πού είναι το λάθος σου και τι προσπαθούσα να σου πω προχθές σε άλλο topic;! Διατροφή με τέτοιο ψήσιμο και μετά να συζητάμε (έστω φιλοσοφικά, για μηδενικό υδατάνθρακα) δεν γίνεται, δεν πάνε μαζί... ή μοσχαράκι κοκκινιστό που έβαλες στο topic με τις φωτογραφίες.

    Το ψήσιμο που ενδείκνυτε είναι χωρίς ελαιόλαδο και σάλτσες, στον ατμό, στο αντικολλητικό, στη σχάρα ή σε σακούλα στο φούρνο. Α και φυσικά, χωρίς ψωμί...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Αρχικα το παιδι δεν νομιζω να κατεβαινει για αγωνες για να εχει προβλημα στην συνταγη μου!! το συνολικο λαδι που βαζω μιση κουταλια στο αντικολλητικο και μερικες στο ζομο(δεν τις εχω μετρησει για καθε γευμα ποσο αντιστοιχουν), για γευμα πριν την προπονηση ειναι μια χαρα.! οσο για το κρασι εξαρταται απο την ποσοτητα που θα βαλεις..μπορεις να αντικαταστησεις το κρασι με ποιο αλλο υλικο.
    το μοσχαρι ειναι κοκκινιστο με σαλτσα απο ντοματα του μαναβη, οποτε που το κακο εκει? και στο κατω κατω το παιδι Ρωτησε πως κανανε το κοτοπουλο τοσο Μαλακο!!!!
    Και στο thread που μου λες για το κοκκινιστο, ειδα ο muscleman να ανεβαζει ασπρο ρυζι, αν δεν κανω λαθος.
    ειπαμε να κανουμε μια διατροφη αλλα δεν παμε ολοι σε αγωνες, το αν θα νοστιμεψουμε το φαγητο για λιγες οχι καλες θερμιδες παραπανω ειναι απολυτα λογικο.

  26. #26
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by NewChris View Post
    Αρχικα το παιδι δεν νομιζω να κατεβαινει για αγωνες για να εχει προβλημα στην συνταγη μου!! το συνολικο λαδι που βαζω μιση κουταλια στο αντικολλητικο και μερικες στο ζομο(δεν τις εχω μετρησει για καθε γευμα ποσο αντιστοιχουν), για γευμα πριν την προπονηση ειναι μια χαρα.! οσο για το κρασι εξαρταται απο την ποσοτητα που θα βαλεις..μπορεις να αντικαταστησεις το κρασι με ποιο αλλο υλικο.
    το μοσχαρι ειναι κοκκινιστο με σαλτσα απο ντοματα του μαναβη, οποτε που το κακο εκει? και στο κατω κατω το παιδι Ρωτησε πως κανανε το κοτοπουλο τοσο Μαλακο!!!!
    Και στο thread που μου λες για το κοκκινιστο, ειδα ο muscleman να ανεβαζει ασπρο ρυζι, αν δεν κανω λαθος.
    ειπαμε να κανουμε μια διατροφη αλλα δεν παμε ολοι σε αγωνες, το αν θα νοστιμεψουμε το φαγητο για λιγες οχι καλες θερμιδες παραπανω ειναι απολυτα λογικο.
    Το ασπρο ρυζι ειναι μια χαρα τροφη ειδικα στον ογκο.. και αν ειναι να λεμε δεν θα παμε αγωνες δεν πειραζει το ενα δεν πειραζει το αλλο δεν πειραζει τπτ στο τελος..
    BODYBUILDING IS AN ART, YOUR BODY IS THE CANVAS, WEIGHTS ARE YOU BRUSH AND NUTRITION IS YOUR PAINT. WE ALL HAVE ABILITY TO TURN A SELF PORTRAIT INTO A MASTERPIECE.

  27. #27
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    αφου δεν περιεχει τις βιταμινες που εχει το καστανο γιατι να το προτιμησουμε? και κατσε φιλε.οταν κανουμε διατροφη κ προσεχουμε σε χιλια 2 πραματα εβδομαδιαιως για μηνες, θα πειραξει που το κοτοπουλο θα ρουφηξει ενα μερος απο την μουσταρδα και το κρασι?? γιατι το υπολοιπο εξατμιζεται. Το οτι δηλαδη ολα τα σαιτ κλπ προωθουν ατομα που ειναι μεσα στα φαρμακα και στα συμπληρωματα που ουτε καν τα χρειαζονται το θεωρεις φυσιολογικο,Χιλιες φορες να βαζω μουσταρδα να το πω λαικα παρα να παρω κρεατινες κ φαρμακα..
    Last edited by NewKuriakos; 17-05-14 at 20:43.

  28. #28
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by NewChris View Post
    αφου δεν περιεχει βιταμινες γιατι να το προτιμησουμε? και κατσε φιλε.οταν κανουμε διατροφη κ προσεχουμε σε χιλια 2 πραματα εβδομαδιαιως για μηνες, θα πειραξει που το κοτοπουλο θα ρουφηξει ενα μερος απο την μουσταρδα και το κρασι?? γιατι το υπολοιπο εξατμιζεται. Το οτι δηλαδη ολα τα σαιτ κλπ προωθουν ατομα που ειναι μεσα στα φαρμακα και στα συμπληρωματα που ουτε καν τα χρειαζονται το θεωρεις φυσιολογικο,Χιλιες φορες να βαζω μουσταρδα να το πω λαικα παρα να παρω κρεατινες κ φαρμακα..
    για να μιλας ετσι φανταζομε ουτε καν ξερεις πως δουλευει η κρεατινη ή το οποιοδηποτε αλλο συμπληρωμα και για αυτο τα παρομιαζεις με φαρμακα.. το ελαιολαδο περιεχει καλα λιπαρα.. κατα το τηγανισμα μετατρεπονται σε trans fats και η μουσταρδα δεν ειναι οτι καλητερο εννοειτε.
    BODYBUILDING IS AN ART, YOUR BODY IS THE CANVAS, WEIGHTS ARE YOU BRUSH AND NUTRITION IS YOUR PAINT. WE ALL HAVE ABILITY TO TURN A SELF PORTRAIT INTO A MASTERPIECE.

  29. #29
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    δεν τα βαζω στο ιδιο καλαθι γι αυτο και να ανεφερα ξεχωριστα! για την κρεατινη ακουγονται κ καλα κ κακα πραματα και για λογους προσωπικους δεν προκειται να καταφυγω σε αυτα. η ποσοτητα μουσταρδας που απομενει απο την εξατμιση και παει στο κοτοπουλο ειναι ελαχιστη. οσο γι αυτο που λες για την μετατροπη του καλου λιπους σε trans λιπος ομολογω δεν το ηξερα αλλα κ παλι μιλαμε για μηδαμινες ποσοτητες. για το συγκεκριμενο ειδος εχω ακουσει ισως λανθασμενα οτι επειδη ειναι ελαχιστη η ποσοτητα λαδιου(μιση κουταλια max) δεν θεωρειται ως τηγανισμα.. αλλα βλεπετε τις λεπτομερειες και οχι το ολο θεμα..

  30. #30
    New Member eleni pk's Avatar
    Join Date
    10-03-14
    Location
    Γιάννενα
    Posts
    18

    Default

    Καταρχας ο Κυριακος απαντησε στην ερωτηση του Κωστα πως γινεται το κοτοπουλο τοσο μαλακο..και απο οτι ειδα..η συνταγη περιεχει μονο μιση κουταλια λαδι..και κανετε θεμα για 2gr??? χαχαχα ημαρτον!! :D


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρόπος ψησίματος στο αντικολιτικό.
    By k0stas90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-10, 00:31
  2. Αυγό, Κοτόπουλο Και Τρόποι Ψησίματος.
    By FloutsiTitoAli in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 14-07-10, 21:36
  3. Τρόπος ψησίματος για κρέας
    By Karaflas in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-09, 05:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •