Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-08
    Location
    .
    Posts
    2

    Default Μια βοηθεια για τη διατροφη μου

    Καλημερα σε ολο το φορουμ χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.

    Ειμαι καιρο γραμμένος αλλά δεν παρακολουθουσα καθολου το φορουμ .
    Μετα απο πολυ καιρο και δουλειας επιτρέποντος αποφάσισα να χασω κιλά και είπα να συμβουλευτώ και κάποιους απο εσας.
    Καποιοι είστε επαγγελματίες καποιοι το εχετε ψαξει ,σιγουρα αρκετοι γνωριζετε πολλα παραπανω απο μενα..
    Ας τα παρουμε ομως απο την αρχη .

    Νικος 27 ετων 1.92 υψος 118κιλα ,καθιστικη δουλεια ,πληροφορικαριος .
    λογω διασκελισμου τα κιλα ειναι καλα μοιρασμενα αλλα θελω να παω στα 100 και αν γινεται και πιο κατω .το ιδανικο θα ηταν στα 95 .
    δεν θελω να γινω απλα αδυνατος αλλα μυωδης .

    κανω χρονια βαρη ,
    Το προγραμμα μου τωρα εχει ως εξης .
    3-4 φορες τη βδομαδα βαρη και στο τελος αν υπαρχει διαθεσιμος διαδρομος ,γρηγορο περπατημα (20-30 λεπτα) η τρεξιμο .
    οι μερες μου ειναι 1η μερα : στηθος πλατη 2η μερα ομους ποδια 3η μερα χερια (δικεφαλα τρικεφαλ)
    εχω παρατηρησει οτι με λιγο προσοχη στη διατροφη χανω το μηνα 2-3 κιλα

    κανονικα δεν θα επρεπε να χανω παραπανω;τωρα θα μου πειτε ,αυτο σχετικο ειναι ..
    τι μπορω και πρεπει να κανω ωστε να φτασω κοντα στο στοχο μου μεχρι τον ιουνιο χωρις συμπληρωματα
    ..Βαρεθηκα τοσα χρονια να μαι παραπανω κιλα απ οσο χρειαζεται .

    οσον αφορα τη διατροφη μου αυτη βασιζεται σε ενα προγραμμα διατροφης το οποιο μου εδωσε διατροφολογος .
    εχω χαμηλο αιματοκριτη(κληρονομικοτητα) και στις προσφατες εξετασεις αιματος που εκανα εχω και ουρικο οξυ λιγο ανεβασμενο (επισης κληρονομικοτητα)

    τι πιστευετε οτι θα πρεπει να προσεξω οσον αφορα τροφες αλλα και γευματα στη διατροφη μου ;
    μεχρι το τελος του μηνα μιας και εχω αδεια απο τη δουλεια (ανευ αποδοχων ) εχω παει ηδη 2 φορες για πρωινη αεροβια ,το θεμα ειναι οτι δεν εχω αποθεματα ενεργειας και στο μισαωρο αισθανομαι κουρασμενος . μετα τα βαρη ποσο ειναι το ιδανικο σε χρονο μιας και τωρα κανω μεχρι 20 λεπτα .

    ακομη οταν π.χ. σαββατοκυριακο ξυπνησω στις 2 ειναι προτιμοτερο να φαω πρωινο ωστε να μην χαλασει το προγραμμα η δεν υπαρχει προβλημα να φαω κατευθειαν μεσημεριανο ;

    τελος ,τι προτεινετε για πριν την προπονηση (τωρα τροω μια μπανανα μιση ωρα πριν για να εχω ενεργεια ) και ποση ωρα πριν ;

    τους χαιρετισμους μου σε ολους και ευχαριστω προκαταβολικα για τις προτασεις σας .

  2. #2
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    Για να χάσεις λίπος πρέπει να είσαι σε υποθερμιδική διατροφή κρατώντας τη λήψη πρωτεϊνης σταθερή γύρω στα 250γρ για το βάρος σου,αναλογώς βέβαια και το ποσοστό λίπους,και να μειώσεις τις θερμίδες κυρίως από τη λήψη υδατανθράκων.Αν ψάξεις στο forum θα βρεις ολές τις απαντήσεις που θες μιας και έχουν απαντηθεί πολλές φορές λεπτομεράστατα το μόνο που θα βρεις μόνος σου είναι η θέληση και η συνέπεια!!Καλή επιτυχία!

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Νίκο.

    Τα 20+ κιλά που θέλεις να χάσεις, προφανώς απαιτούν κόπο και χρόνο. Μην απογοητευτείς. Μέχρι τον Ιούνιο, να χάσεις τόσα κιλά, είναι οριακά εφικτό.

    Απώλεια μέχρι και 4 κιλών το μήνα, είναι λογική και φυσιολογική. Βέβαια αυτός ο αριθμός ποικίλει από άτομο σε άτομο.

    Νομίζω ότι αν καθαρίσεις τη διατροφή σου, και χρονίσεις έξυπνα τα macros μέσα στη μέρα σου, θα έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα. Βέβαια, θα λάβεις υπ'όψιν σου, τις οδηγίες του γιατρού σου σχετικά με τον αιματοκρίτη και το ουρικό οξύ.

    Το λίπος καίγεται σε ορισμένο εύρος παλμών. Δεν έχει νόημα να ξεφεύγεις από αυτά τα όρια και να εξαντλείσαι. Μετά τα βάρη, μπορείς να κάνεις μέχρι 45 λεπτά αερόβια.

    Πριν την προπόνηση με βάρη, μπορείς να φας είτε τη μπανάνα που γράφεις, είτε μήλο, είτε αχλάδι 30-40 λεπτά νωρίτερα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια στη διατροφή μου...!
    By Giwrgosgr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 06-02-12, 02:30
  2. Βοήθεια Με Διατροφή
    By born2own in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-11, 16:29
  3. Βοήθεια με την διατροφή μου
    By stauros12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-11, 01:35
  4. Βοήθεια με τη διατροφή μου.
    By PAnoss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 11-08-08, 01:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •