Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-12
    Location
    πειραιάς
    Posts
    8

    Default Απώλεια 30 κιλών μέχρι τέλη Ιουλίου;

    Καλημέρα σε όλους!
    Μπαίνω αμμέσως στο "ψητό" για να μην "κουράζω" κανένα... είμαι 1,71 ύψος και 98 κιλά.
    Το περίεργο είναι πως όλα τα κιλά έχουν μεταφερθεί στην κοιλιά ( αλλά δεν φαίνεται τεράστια ), στις λιποαποθήκες ( που είναι ίσως το σημαντικότερο πρόβλημα για όλους τους άντρες ) και φυσικά στα μάγουλα ( :-) ).
    Έχω αγοράσει ένα στεπ και ένα ποδήλατο για το σπίτι και έχω και κάτι αλτηράκια - μπάρα.
    Τέλη του μηνός σκέφτομαι να ξεκινήσω και κολυμβητήριο, για να φτάσω όσο μπορώ τα παλιά επίπεδα φυσικής κατάστασης ( λίγο δύσκολο βέβαια, λόγω ηλικίας... αλλά οτι καταφέρω καλό θα είναι ) και το πολύ μέχρι το Πάσχα, θα γραφτώ και σε γυμναστήριο ( απλά τώρα δεν μπορώ λόγω οικονομικών δυσκολιών)
    Στόχος: Απώλεια 30 κιλών ( 25 σίγουρα ) μέχρι τέλη Ιουλίου.
    Ερωτήσεις: 1. Είναι εφικτό;
    2. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο πρόγραμμα αεροβικής με βάση τα παραπάνω που έχω αναφέρει; όσο το δυνατόν πιο σκληρό, τόσο το καλύτερο για εμένα...
    3. Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο πρόγραμμα διατροφής, το οποίο σε συνδιασμό με την αεροβική και το κολυμβητήριο, να με βοηθήσει στην απώλεια των κιλών ;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να χάνεις 4-5 κιλά το μήνα. Εφικτό είναι αλλά πολύ δύσκολο.

    Τα πρώτα 5-10 κιλά ίσως χαθούν εύκολα... μετά όμως είναι πολύ δύσκολο.

    Ειδικά άν σκεφτείς το σόκ που θα περάσει το σώμα. Τα κιλά για να διατηρηθούν πρέπει να χάνονται σχετικά αργά... περίπου 2 κιλά το μήνα.

    Επίσης είχα διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι καν που ήταν) ότι συνήθως θές τόσο χρόνο να χάσεις τα κιλά όσο έκανες να τα πάρεις. Δε γίνεται να είσαι εσύ σε αυτά τα κιλά τα τελευταία 10 χρόνια και απότομα να ΄χασεις 30 κιλά. Μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που διάβασα βέβαια!!!

    Είμαι 1.73 ύψος και 90 κιλά τώρα. Ήμουν 104 αλλά ήθελε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσω σε αυτά που είμαι τώρα... και έχω ψιλοκολλήσει αυτή τη στιγμή.

    Θα πρότεινα να βάλεις πιο βραχυπρόθεσμους στόχους και να τους ξαναθέτεις με το που χτυπήσεις κάποιο milestone!

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Μην κοιτας την ζυγαρια!
    Μην κοιτας μακρια!
    Χαλαρωσε και μπες σε προγραμμα!
    Εχε υπομονη και ολα θα ρθουν καποια στιγμη!



    μπορει 30 κιλα να ειναι εφικτα μεχρι τον ιουλιο...αλλα αμα το χεις στο μυαλο μου την εκατσες την βαρκα...
    Obese To Fit

  4. #4
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Εγω οταν ειχα μπει καποτε σε προγραμμα για αδυνατισμα, αγορασα διαδρομο και εκανα μιση ωρα καθε πρωι μολις ξυπνουσα με αδειο στομαχι για 20-30 λεπτα σε μετρια ενταση! Το ποδηλατο και το στεπ που εχεις μια χαρα μου ακουγονται. Συμφωνω με τα παιδια πριν, οτι τα πρωτα κιλα θα φυγουν γρηγορα, αλλα μετα θα ναι τα ζορια. Οποτε χαλαρωσε και δες πιο ψυχραιμα. Ενας εφικτος στοχος ειναι 2-3 αντε βαρια 4 κιλα το μηνα μολις φυγουν τα πρωτα..Παραπανω απωλεια θα ναι κακο στην υγεια σου.. Μη ξεχνας οτι χωρις την καταλληλη διατροφη-διαιτα δεν εχει νοημα ο,τι και αν κανεις. Γραψου και σε γυμναστηριο αν μπορεις (μυικη ενδυναμωση). Κατα τα αλλα το sait ειναι θυσαυρος για οποιες πληροφοριες χρειαζεσαι σε τετοια θεματα.. Καλη αρχη και καλο διαβασμα..

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Yπαρχη βεβαια και ενα αλλο θεμα που οταν ξεκινας να χασεις κιλα δεν σου περνα απο το μυαλο, οσο ποιο γρηγορα χαθουν τα κιλα και αναλογα τη ποιοτητα του δερματος δημιουργητε χαλαρωση που σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι ποιο αντιαισθητικη απο την ιδια τη κοιλια. Οποτε πρεπει να βρεις τη χρυση τομη στο σωμα σου και αναλογα να πραξεις.

  6. #6
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Τα παντα ειναι εφικτο να γινουν,τις συνεπειες ομως,αυτων που πρεπει να κανεις προκειμένου να πετυχεις τοσο μεγαλη απωλεια βαρους τοσο γρηγορα,τις εχεις σκεφτει?
    Επισης δεν καταλαβαινω αφου πηρες μια τετοια αποφαση,το χρονικο οριο που εβαλες,γιατι υπαρχει?
    Αυτα που ζητας υπαρχουν μεσα στο φορουμ,με λιγο διαβασμα θα καταλαβεις το σκεπτικο της διατροφης και της ασκησης και θα βγαλεις μονος σου ενα προγραμμα,επειτα θα το ποσταρεις στην καταλληλη ενοτητα και τα μελη ευχαριστως να σε βοηθησουμε σε τυχον αλλαγες που χρειαζεται να γινουν.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-12
    Location
    πειραιάς
    Posts
    8

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ως τώρα απαντήσεις σας...
    Μόλις τελειώσα την πρώτη μου σπιτική προπόνηση και την πρώτη μετά από 7 χρόνια τεμπελιάς!
    5 λεπτά στεπ
    5 λεπτά ποδήλατο
    2χ20 δικεφαλα, τρικέφαλα, ώμους, στήθος
    4χ20 κοιλιακοί
    5 λεπτά στεπ
    5 λεπτά ποδήλατο
    ( να μην καούμε και από την πρώτη ημέρα :-) )
    Σκέφτομαι ανά 2 ημέρες προπόνησης να προσθέτω 1 λεπτό στεπ + ποδήλατο και σιγά σιγά να αυξάνω τα σετ στα δικέφαλα, τρικέφαλα, ώμους, στήθος ( μέχρι το πάσχα, που θα ξεκινήσω γυμναστήριο )
    Θέλω μέχρι τέλη του μηνός, που θα προσθέσω και 3-4 ημέρες στο κολυμβητήριο, να έχω φτάσει σε μια σχετικά καλή φυσική κατάσταση!
    Βάζω στόχο 30 κιλά να χάσω μέχρι τέλη Ιουλίου, δηλαδή σε 7 μήνες, με σκοπό να μπω σε ένα τρυπάκι - όπως λέει και η καρδούλα, για να μπω στην "συνέπεια" - μακάρι να φτάσω τα 30 κιλά, αλλά όσο πιο κοντά φτάσω στο στόχο, τόσο το καλύτερο για εμένα!
    Φίλε ΚΟΣΤΑΣΠΡΟ το να βάλω χρονικό περιθώριο συμβαίνει για τους εξής λόγους:
    1. γιατί έτσι έχω μάθει να δουλεύω, βάζοντας μακρινούς στόχους και διαιρώντας τους μακρινούς σε ημερήσιους, εβδομαδιαίους και μηνιαίους! μετά κάνω "απογραφή" και βλέπω αν είμαι κοντά στο να φτάσω το μακρινό μου στόχο και αναλόγως προγραμματίζω τις προτεραιότητες μου! είναι κάτι που μου είχαν μάθει στην δουλειά και το εφάρμοζα για 6 χρόνια περίπου με μεγάλη επιτυχία.
    2. όπως αναφέρω και στο μνμ για τους "νεους" στο φόρουμ, κάποιες καταστάσεις - ερωτικές κ εργασιακές - με έριξαν σε ελαφριάς μορφής κατάθλιθψης - δεν έπαιρνα φάρμακα - τα οποία με οδήγησαν στην βουλιμία και στο να πάρω τα 30 κιλά - αυτά που θέλω να χάσω- αλλά με οδήγησαν και στο να αποκοπω από το κοινωνικό σύνολο, κάτι το οποίο λόγω της εργασίας μου, δεν πρέπει να γίνεται! οι δημόσιες σχέσεις και το πόσο κοινωνικός είμαι, είναι αυτά που μου δίνουν χρήματα για να ζήσω!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    μονο και μονο που αποκαλυπτεις το προβλημα σου σε τοσους αγνωστους για σενα ειναι ενα βημα φιλε μου που δειχνει πως εχεις την θεληση και την δυναμη να το ξεπερασεις...τωρα δεν θελω να σου κανω τον ειδικο ουτε σε θεματα γυμναστικης ουτε σε θεματα ψυχολογιας...εγω απλα θα σου πω να προσπαθησεις να βαλεις στο μυαλο σου το οτι τα 30 κιλα θα χαθουν σε καποια φαση...απλα μην βιαστεις για πολλους λογους και το μονο που πρεπει να κανεις καθε μερα με ενα σωστο προγραμμα διατροφης και γυμναστικης ειναι απλα να απολαμβανεις την καθε στιγμη της ολης διαδικασιας και στην πορεια απλα θα καμαρωνεις για σενα και τις προσπαθειες σου...απολαυσε το ολο ταξιδι και οχι μονο το αποτελεσμα...καλη επιτυχια φιλε μου
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    πρεπει να φτιαξεις πρωτα τη διατροφη σου

    κ μην κοιτας το ποτε θα χασεις τα κιλα που θες
    αλλα να τα χασεις σωστα(αυτο που ειπαν κ τα παιδια πιο πανω)

    λοιπον..

    απο το λινκ αυτο θα μπορεσεις να υπολογισεις τις ημερησιες θερμιδες σου
    καθως κ τις θερμιδες συντηρησης σου
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    εδω ριξε μια ματια κ θα βρεις οτι χρειαζεσαι
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25047

    βγαλε τις ημερησιες θερμιδες σου κ φτιαξε ενα διατροφικο πλανο
    οτι αποριες εχεις περασε τις εδω κ θα εχεις τη βοηθεια, που χρειαζεσαι.

    καλη αρχη κ παλι..
    Last edited by konstantina81; 13-01-12 at 21:27.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-12
    Location
    πειραιάς
    Posts
    8

    Default

    Λεο11 όταν έχεις την πολυτέλεια να μιλάς σε "αγνώστους" αλλά με κοινά ενδιαφέροντα και οταν κάποιοι ίσως να γνωρίζουν κάποια πράγματα περισσότερο από εσένα, τότε έχεις την δυνατότητα να πεις το πρόβλημα σου, όχι για να φανείς κάποιος δήθεν στα μάτια τους, αλλά για να τους δώσεις μια λεπτομέρεια, την οποία πρέπει να την γνωρίζουν για να σε βοηθήσουν κατάλληλα!
    Κωνσταντίνα σε ευχαριστώ πολύ για τα λινκ!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι προσπαθεις να φανεις καποιος φιλε μ...ακριβως το αντιθετο ειπα.

    για να ερθουμε τωρα σε αυτο που σενδιαφερει απλα διαβασε λιγο για διατροφη και κανε μια δικη σου και ποσταρε την ...τοτε ολοι θα σε βοηθησουμε να την τελειοποιησης...απλα η πολυ αποτομη απωλεια των κιλων ισως σε οδηγησει σε χειροτερα αποτελεσματα οπως την απωλεια μιυκης μαζας και χαλαρωση που οπως σου ειπε και ο τσουρεκας ποιο πανω θα ειναι πιο αντιαισθητικο...το να χανεις απλα και σωστα πιο λιγα κιλα θα δεις που θα εχει πολυ πιο ωραιο αποτελεσμα...και μην θετεις τοσο αυστηρους στοχους οπως το πρεπει να χασω 30 κιλα...πρεπει να χασεις τοσα κιλα οσα θα σου λεει το σωμα σου με την διαφορα που θα κανει...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-12
    Location
    πειραιάς
    Posts
    8

    Default

    Λεο όταν παρουσιάστικα φαντάρος, Ειδικές Δυνάμεις Κύπρου ήμουν 99 κιλά ( από τα 16 μέχρι τα 19 σε καθημερινή βάση προπόνηση με βάρη 2,5 ώρες την ημέρα και πολύ φαγητό ) και απολύθηκα 65! τα κιλά τα έχασα σε 5,5 μήνες! Μόλις απολύθηκα και επι 6 χρόνια σερι είχα πάρει μόνο 7 κιλά ( έτσι όπως φαίνονταν σε μυς και όχι σε λίπος), όσο και αν είχα αλλάξει την διατροφή μου - όγκο - και ανάλογη φυσικά γυμναστική με βάρη, αλλά και ποδόσφαιρο - ερασιτεχνικά - αλλά δεν μπορούσα να περάσω τα 72 με τίποτα ( και ίδαλμά μου ήταν ο Ντόριαν )! Μετά έπαθα την μαλάκινση εγκεφάλου με την κατάθλιψη και το έριξα στην μάσα και μέσα σε ένα καλοκαίρι, με ξίδια και υπερβολική μάσα πήρα 30 κιλά! Έχετε απόλυτο δίκιο οτι δεν πρέπει να πέσω με τα μούτρα και οτι πρέπει να τα χάσω χαλάρα και όπως προβλέπει... απλά επειδή οτι κάνουμε είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα, για αυτό θέτω μεγάλους στόχους στον εαυτό μου... για να με κρατάω σε εγρήγορση ( και 15 κιλά να χάσω μέχρι τον Ιούλιο, κωλοτούμπες θα κάνω από την χαρά μου )! Και επειδή έχουν αλλάξει πολλά πράγματα όσον αφορά το διατροφικό τομέα, από τότε που ασχολιόμουν εγώ με τα βάρη, για αυτό και γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ! :-)

  13. #13
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    μην σκας ρε συ...15 κιλα θα τα χασεις και παραπανω θα χασεις.απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην πνιγεσαι μονος σου γιατι μετα αντι να το απολαμβανεις θα κανεις καταναγκαστικα εργα που στο τελος θα σε κανουν να τα παραιτησεις.ολα ειναι θεμα ψυχολογιας! αν η ψυχολογια μας ειναι καλη τοτε οτι κανουμε το κανουμε με ενθουσιασμο!

    αντε αρχησε ενα πλανο διατροφης...διαβασε για macros και κανε μια σωστη καθαρη διατροφη προς το παρων χωρις ομως να αρχησεις αποτομα με πολλη μειωση θερμιδων...δωσε λιγο χρονο στον οργανισμο σου να συνηθησει την μειωση των θερμιδων και μετα να καταληξεις σε μια υποθερμικη διατροφη με 500 θερμιδες πιο κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου που θα σου δωσει μια σταθερη και σωστη απωλεια κιλων
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  14. #14
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Quote Originally Posted by Γιαννης34 View Post
    ...Φίλε ΚΟΣΤΑΣΠΡΟ το να βάλω χρονικό περιθώριο συμβαίνει για τους εξής λόγους:
    1. γιατί έτσι έχω μάθει να δουλεύω, βάζοντας μακρινούς στόχους και διαιρώντας τους μακρινούς σε ημερήσιους, εβδομαδιαίους και μηνιαίους! μετά κάνω "απογραφή" και βλέπω αν είμαι κοντά στο να φτάσω το μακρινό μου στόχο και αναλόγως προγραμματίζω τις προτεραιότητες μου! είναι κάτι που μου είχαν μάθει στην δουλειά και το εφάρμοζα για 6 χρόνια περίπου με μεγάλη επιτυχία.
    2. όπως αναφέρω και στο μνμ για τους "νεους" στο φόρουμ, κάποιες καταστάσεις - ερωτικές κ εργασιακές - με έριξαν σε ελαφριάς μορφής κατάθλιθψης - δεν έπαιρνα φάρμακα - τα οποία με οδήγησαν στην βουλιμία και στο να πάρω τα 30 κιλά - αυτά που θέλω να χάσω- αλλά με οδήγησαν και στο να αποκοπω από το κοινωνικό σύνολο, κάτι το οποίο λόγω της εργασίας μου, δεν πρέπει να γίνεται! οι δημόσιες σχέσεις και το πόσο κοινωνικός είμαι, είναι αυτά που μου δίνουν χρήματα για να ζήσω!


    1.Αφου ειναι ετσι,καλως,απλα πηγε καπου αλλου το μυαλο μου γι'αυτο σε ρωτησα.

    2.Δεν πειραζει,ολοι οι ανθρωποι εχουνε στην ζωη τους τα "πανω" τους και τα "κατω"τους,αρκει καποια στιγμη οταν ειναι "κατω"καποιος να το καταλαβει και να "ξανασηκωθει ορθιος".



    Οσον αφορα τα της προπονησης,κανε για 2-3 εβδομαδες ενα κυκλικο προγραμμα,γυμναζοντας τουλαχιστον τις μεγαλες μυικες ομαδες(πλατη,στηθος,ποδια)κανοντας τις βασικες ασκησεις.Μετα απο αυτη την "προσαρμογη" φτιαξε ενα split για την καθε ομαδα που θα προπονεις οπως σε βολευει,π.χ:
    Δευτερα:στηθος-τρικεφαλα,
    Τριτη:αεροβια ασκηση(στεπ ή διαδρομο ή τρεξιμο εξω ή σε γηπεδο ακομα καλυτερα εαν εχεις προσβαση),+κοιλιακους
    Τεταρτη:ποδια-ωμους,
    Πεμπτη:οτι και την Τριτη,
    Παρασκευη:πλατη-τρικεφαλα
    ή μπορεις να χωρισεις τις ημερες σε προπονηση ανω σωματος την μια μερα και κατω σωματος την επομενη,να βαλεις παραπανω ημερες αεροβια οπου μπορεις,κτλ.υπαρχουν παρα πολλες παραλαγες,σιγουρα θα βρεις πολυ ευκολα αυτη που σε βολευει.Θα σου ελεγα οτι κανονικα χρειαζεσαι και ενα μονοζυγο εκτος των υπολοιπων που εχεις,αλλα μαλλον το βαρος σου ακομα δεν θα σου επιτρεψει να κανεις ελξεις,οποτε ισως το αφησεις αυτο για λιγο αργοτερα,αλλα μην το αμελησεις εαν συνεχισεις να γυμναζεσαι στο σπιτι,ειναι βασικη ασκηση.

    Aυτα για αρχη και προσπαθησε να φτιαξεις την διατροφη σου,εκει ειναι το "κλειδι της επιτυχιας",για να πετυχεις αυτο που θελεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για Γράμμωση και Απώλεια Κιλών
    By simosis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-11, 14:06
  2. Βοήθεια για απώλεια κιλών
    By teo)gewrgiadhs in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 18-07-11, 14:22
  3. αλλαγη διαστάσεων κι απώλεια κιλών
    By egw28 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-09, 06:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •