Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default Συμπληρώματα Διατροφής - Ναι ή Όχι Τελικα;

    Μια ερώτηση που ακούω σχεδον καθημερινά στα γυμναστήρια απο πολύ κοσμο,τι είναι η πρωτείνη τα αμινοξέα τι κάνουν? να πάρω νιτρικό? οι πολυβιταμίνες κάνουν δουλειά? δεν θέλω να πάρω πρωτείνη γιατι δεν θέλω να φουσκώσω και διάφορες τέτοιες ερωτήσειςτέτοιου τύπου είναι καθημερινό φαινόμενο σε όποιο γυμναστήριο και αν πάω για προπόνηση.Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή λοιπό,θα φερω ενα παράδειγμα για να το απλοποιήσω λιγο.
    Όπως ένα αυτοκίνητο θέλει καύσιμα για να κινηθεί ετσι και το σώμα μας θέλει τροφή για να μπορεί να λειτουργήσει,ενα αγωνιστικο όμως αυτοκίνητο που έχουμε απαιτήσεις να πάει γρηγορα θα του βάλουμε ενισχυμένη βενζίνη,ετσι και ενα σώμα που γυμνάζεται και εχει απαιτήσεις θα πρεπει να πάρει συμπληρώματα.
    Δεν γινεται κάποιος που γυμνάζεται και θελει να βελτιώσει την εικόνα του και να αυξήσει την μάζα του να το πετύχει μόνο με το φαγητό,εκ των πραγματων ειναι αδύνατον να καταναλωθούν 5 μοσχαρίσιες την ημέρα 25 αυγα 3 κιλα φρούτα και κανα 2 κιλά ρύζι η πατατα,γιαυτο τον λόγο βγήκαν τα συμπληρώματα διατροφής,για να βοηθούν να παίρνει ο οργανισμός αυτά που χρειάζεται γρήγορα και εύκολα,αν υπολογισετε οτι μια μεγαλη μοσχαρισια εχει ιση ποσοτητα με ενα ροφημα πρωτεινης τότε καταλαβαίνετε πόσο ευκολα πίνονται και πόσο ευκολότερα χωνεύονται.
    Μην φοβάστε να παρετε συμπληρώματα,είναι ακίνδυνα για τον οργανισμό,υποχρεωτικά για εμένα κάποιος που γυμνάζεται πρέπει να παίρνει,μια πολυβιταμίνη πρωτείνη αμινοξέα και μέταλλα,ηλεκτρολύτες,τουλάχιστον αυτα είναι βασικά.
    Φανταστείτε το σώμα σαν μία μηχανή,η πολυβιταμίνη είναι τα λάδια,η πρωτείνη είναι η βενζίνη,τα αμινοξέα είναι τα σωληνάκια που μεταφέρουν την βενζίνη στον κινητήρα,οι υδατάνθρακες είναι το ντεπόζιτο καυσίμων,για να δουλέψει καλά ενας κινητήρας πρέπει να είναι όλα σωστά ρυθμισμένα,το ίδιο είναι και το σώμα μας.
    Το απλποποιησα με το παραδειγμα για να καταλάβουν πιο πολύ τα νεα παιδιά,αλλα μην μπερδεύεστε και περιμένετε μόνο απο τα συμπληρώματα να κανετε δουλειά,το λεει και η λέξη,συμπληρώνουν την διατροφή,είναι ενα συν στην διατροφή δηλαδή για εμάς που γυμναζόμαστε ,γιαυτο και δεν χρειάζονται σε απλούς ανθρώπους,ευχαριστώ που με διαβάσατε ,τα σχολια δικά σας.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-04-11
    Posts
    134

    Default

    πολυ ωραιο αρθρο
    προσωπικα πιστευω οτι μετα απο 1,5 δυο χρονια προπονησης ειναι απαραιτητα,εκτος και αν δεν εχεις χρονο να φας κτλ

  3. #3
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Φάνη να σου κάνω και μια ερώτηση άλλου τύπου πάνω στο θέμα. Δεν διαφωνώ οτι είναι ακίνδυνα και οτι ουσιαστικά συμπληρώνουν την διατροφή μας και οτι τα χρειαζόμαστε εάν έχουμε απαιτήσεις απο το σώμα μας. Η ερώτηση είναι η εξης, στις μέρες μας κάποιος ο οποίος αγαπάει την γυμναστική (αλλά δεν βγάζει λεφτά απο αυτό) και έχει απαιτήσεις απο το σώμα του αξίζει για αυτόν η αγορά ολων αυτών (των βασικών) συμπληρωμάτων απο αποψη οικονομικη - οφέλους?
    Δηλαδή αυτά που θα ξοδεύει κάθε μήνα στα συμπληρώματα θα έχουν μια σοβαρή απόδοση στο σώμα του ή παιζουν ρόλο ως λεπτομέρια? Και τέλος το κόστος τους είναι λίγο-πολύ γνωστο, μήπως είναι μια πολυτέλεια για τις μέρες μας? Ελπίζω να κατάλαβες την ουσία της ερώτησης γιατι πραγματικά πιστεύω οτι είναι σημαντική.
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Γιωργο νομιζω πως ο Φανης αυτο που λεει ειναι οτι τα συμπληρωματα θα σου χρειαστουν απλα εκει που για οποιοδηποτε λογο δεν μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου απο το φαγητο και μονο...ειτε λογο χρονου, δουλειας, υποχρεωσεων και οταν απλα δεν μπορεις να εφοδιασεις τον οργανισμο σου με την αναγκαια ποσοτητα πρωτεινης,υδατανθρακα και αμινοξεων μονο με το φαγητο που μπορεις και εχεις την δυνατοτητα να τρως καθε μερα...οπως ειπε ολα αυτα ειναι απλα ενα συν για καποιο που γυμναζεται. καμμια φορα ειναι και καπως πιο οικονομικο και ενα παραδειγμα ειναι πως εγω αντικατεστησα τα 200γρ cottage πριν τον υπνο με ενα scoop καζεινη γιατι μου ερχεται πολυ πιο φθηνα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Προσωπικά διαφωνώ με την πολυβιταμινη αυτά που παίρνω(όταν έχω χρόνο να τα ετοιμασω) απο τις σαλάτες,τα φρούτα αλλα και απο το φαγητο δεν μπορεί να μου τα δώσει ούτε στο πιο τρελό της όνειρο μια πολυβιταμινη

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Το σκεπτικο της Δαναης δεν ειναι λαθος , απλα οι στοχευμενες ποσοτητες που δινουν οι πολυβιταμινες ειναι αδυνατων να καλυφθουν μεσα σε μια ημερισια καταναλωση φρουτων -λαχανικων.

  7. #7
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default

    Lol @ Tsourekas Oρθα κοφτα! :P
    @Leo δεν διαφωνώ σε αυτο που είπε ο Φάνης, απλά πιάνω και μια άλλη πλευρά του θέματος, που είναι αρκετα σημαντική πιστεύω και είναι το οικονομικό!
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by digitalboy View Post
    Lol @ Tsourekas Oρθα κοφτα! :P
    @Leo δεν διαφωνώ σε αυτο που είπε ο Φάνης, απλά πιάνω και μια άλλη πλευρά του θέματος, που είναι αρκετα σημαντική πιστεύω και είναι το οικονομικό!
    το ξερω Γιωργο πως δεν διαφωνησες...απλα καμμια φορα για παιδια σαν εμας που ασχολουμαστε αποκλειστικα με διατροφη ισως βγαινει και λιγο πιο οικονομικο η καποια ληψη συμπληρωματων για να καλυψουμε τις διατροφικες μας αναγκες οπως σου ειπα το παραγειγμα με την καζεινη και το cottage.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Συμφωνώ με ολούς σας παιδιά,μακάρι να μπορούσαμε να τα παίρναμε όλα απο το φαγητό ,αυτο θα ήταν το τέλειο,αλλά δεν γινεται,για αυτό το λόγο βγήκαν και τα συμπληρώματα,πχ10 πορτοκάλια εχουν περίπου την ίδια ποσότητα σε βιταμίνη c με μια κάψουλα αναβράζον,και οκ μπορεί καποιος να τρώει 10 πορτοκάλια την ημέρα κάθε μερα ? και να πω οκ μπορεί,πόσα χρήματα θέλει το μήνα για να τα αγοράσει? βάλτε κάτι αντίστοιχο σε κρέας ρύζια πατατες μακαρόνια και υπολογίστε πόσα χαλάμε το μήνα για να τα αγοράσουμε,δεν διαφωνώ οτι κάποια συμπληρωματα θα μπορούσαν να είναι και φθηνότερα αλλα αυτο το αθλημα είναι για κάποιον που ασχολείται σοβαρά απο τα ποιο ακριβά,για καποιόν αλλο που απλα κάνει για μια φυσική κατασταση απλα να κρτιεται σε μια φόρμα δεν χρειάζεται και να πάρει συμπλήρωμα,μπορεί και μόνο μια καλή και ισοροπημένη διατροφή να καλυψεί τις ανάγκες του

  10. #10
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    Παίδες οσον αφορά το οικονομικό το έχω ψάξει με χαρτί, στυλό και ζυγαρία ακριβείας!Η πιο οικονομική πηγή πρωτείνης είναι με διαφορά τα ροφήματα whey ή whey+blend βασιζόμενος στο γεγονός ότι παίρνω τις πρωτείνες μου (on,myofusion) εως 43ε τα 2,3κ(βασικά και αρκετά παραπάνω να τις έπαιρνα πάλι θα ήταν οικονομικότερη πηγή) και τα κρεατικά-ψαρικά-αυγά-γαλακ/κα από super market.Υπολόγισα πόσο κοστίζουν τα κρέατα νωπά αλλά και πόσο ζυγίζουν όταν έχουν ψηθεί και τα επανακοστολόγισα,πχ για να λάβεις 40γρ πρωτεϊνη χρειάζεσαι 1,5 scoop ή 160γρ κοτοπ και λίγο περισότερο για μοσχάρι και ψάρι με τη διαφορά ότι αυτά τα 160γρ όταν τα αγόραζες ήταν πολύ παραπάνω από 160 άρα το κόστος ανεβαίνει κατακόρηφα!Ένα παράδειγμα που θυμάμαι χαρακτηριστηκά είναι οτι από τα 1683γρ κοτοπ νωπό οταν το αγόρασα, εμεινε καθαρό κρέας ψημένο περίπου 650γρ!!Επίσης να πω ότι συμφέρει να αγοράζουμε στήθος κοτόπουλο (όχι φιλέτο)αντί για ολόκληρο κοτόπουλο γιατί η διαφόρα στην τιμή υπερκαλύπτεται από την κατά πολύ μικρότερη απώλεια μετά το ψήσιμο.Υπολογίζοντας την απόδοση κάθε είδους σε πρωτεϊνη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι κατά σειρά 'οικονομίας΄οι πηγές πρωτεϊνης έχουν ως εξής :ροφήματα,στήθος κοτόπουλο,κοτόπουλο,αυγά(γιατί κρατάμε μόνο το ασπράδι συνήθως),μοσχάρι,ψαρικά.Αυτά όσον αφορά τα συμπληρώματα πρωτεϊνης και τονίζοντας ότι τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις κανονικές τροφές.Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα συμπληρώματα πιστεύω ότι ο καθένας θα πρέπει να κρίνει αν αυτό που του προσφέρουν αξίζει αυτό που πληρώνει γιατί όλες οι τσέπες δεν έχουν το ίδιο βάθος.

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Να κανω και γω το δικηγορο του διαβολου λιγο Επειδη μπενει ως θεμα η οικονομικη συγκρηση σκονης-ζωικης πρωτεινης εχω μια απορια , εχει ποτε φτιαχτει αξιοπρεπης ογκος μονο με σκονες ???

  12. #12
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    Η στερέα τροφή είναι αναντικατάστατη οχι μόνο για να φτιάξεις όγκο αλλά και για πόλλους άλλους λόγους, παρ'ολα αυτά 1εως 3 ροφήματα την ημέρα προσφέρουν ευκολία ,γρήγορη απόροφηση και πιθανώς οικονομία και αν τα υπόλοιπα γευματα είναι στερεά και οι θερμίδες αρκέτες ο όγκος θα φτιαχτεί αποτελεσματικά πιστευω.Κάτι άλλο πριν 2 περίπου εβδομάδες είχα διαβάσει στο flexonline για
    εναν Ινδό pro bb που είναι χορτόφαγος και έιναι πραγματικά τεράστιος εχει και βίντεο να κάνει προπόνηση!Δεν πίστευα οτι κάτι τέτοιο είναι δυνατό,είμαι περίεργος να δω τι τρώει!

  13. #13

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Εγώ διαφωνώ 100%. Ειδικά όσον αφορά στις πολυβιταμίνες κτλ. Πιο λογικό μου φαίνεται αυτό που είχε πει ο megageo, οτι δηλαδή τα περισσότερα συμπληρώματα είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας. Αν πιστεύεις οτι θα σε βοηθήσουν θα σε βοηθήσουν. Αν πιστεύεις οτι τα χρειάζεσαι θα τα χρειάζεσαι. Εντάξει, μια πρωτεΪνη σε σκόνη βοηθάει αλλά απαραίτητη δεν την λες. Το ίδιο και τα αμινοξέα, εκτός αν θελεις να κάνεις αερόβια στο κάπάκι μετά από βάρη. Ηλεκτρολύτες γιατί? Για μια προπόνηση 45 λεπτών με διαλείμματα? Μέταλλα αποκλείεται να σου λείπουν αν κάνεις σωστή διατροφη. Οπότε τσάμπα λεφτά.

    Εντάξει, αν είσαι βεβαίως όπως ο fanis72 προφανώς οι ανάγκες σου είναι διαφορετικές απο του μέσου αθλουμένου αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι. Εγώ πχ τώρα είμαι 76 κιλά. Τι ανάγκη να έχω τα συμπληρώματα? Μόνο με φυσική τροφή καλύπτω άνετα τις ημερήσιες ανάγκες μου. Παίρνω πρωτεΪνη-δεξτρόζη μετά την προπόνηση καθαρά για λόγους ευκολίας και γεύσεως. Είναι μια από τις ελάχιστες γλυκιές γεύσεις που έχω στην διατροφή μου. Τώρα που το σκέφτομαι είναι η μόνη γλυκιά γεύση.

    Για να καταλήξω, άλλο "βοηθούν", και άλλο "είναι απαραίτητα". Συμπληρώματα που βοηθούν υπάρχουν αρκετά (πχ ωμέγα-3, whey, κρεατίνη, αμινοξέα) αλλά απαραίτητο κανένα, τουλάχιστον για τους περισσοτέρους από εμάς.

  14. #14
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Με καλυψες 100% UltraModus με αυτά που είπες,αλλα να ξέρεις όσο ανεβαίνει το σώμα σου σε κιλά και δύναμη τόσο παραπανω ενέργεια χρειάζεται,οπότε θα φτάσεις σε ένα σημείο και μετα θα μείνεις στασιμος γιατί πλέον δεν θα ανταποκρίνεται το κορμί σου από μόνο του,εκεί λοιπόν μπαίνουν τα συμπληρώματα σαν την τουρμπίνα στο αυτοκίνητο για να πας παραπάνω

  15. #15
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Εγω με τι σειρα μου θα διαφωνισω εν μερη με τον Ultramodus στο κομματι που λεει οτι δεν χρειαζεται η πρωτεινη. Ολα τα αλλα συμφωνω δεν χρειαζονται αλλα ΑΝ δουλευεις αρκετες ωρες τι μερα πχ 10 που δουλευουν αρκετοι, δεν μπορεις να κανεις και πολλα χωρις 1-2 σεικ τι μερα. Γνωμη μου ετσι. Και αυτο γιατι υπαρχουν δουλειες που δεν μπορεις να παρεις μαζι γευμα και να τρως καθε 3 ωρες. Εγω πχ που εχω δικη μου δουλεια οκ παιρνω μαζι φαγητο και τρωω αλλα ενας υπαλληλος σε καποια εταιρεια πιστευω δυσκολα μπορει να το κανει. βεβαια ειναι να μην πεσεις σε κομπλεξικο εργοδοτη...
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  16. #16
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Εγω αν και δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα είμαι υπέρ αυτών.Σίγουρα βοηθάνε,αλλά μόνο αυτό το +10% για να πετύχεις μια πιο καλή εμφάνηση.Το μονο αρνητικό είναι οτι πολλά άτομα κάνουν υπέρκατανάλωση αυτών, που στις περισσότερες των περιπτώσεων,δεν τα χρειάζονται.

    Προσωπικά πιστεύω οπως και ο fanis72 ,οτι η χρήση πρέπει να γίνετε σταδιακά και εφόσων δεν νιώθεις το σώμα σου όπως το θές, αφού πριν,το έχεις φτάσει στο όρια του απο θέμα γυμναστικής και γευματων.Άμα βάλεις τουρμπίνα σε αμάξι 20ετίας σε κακή κατάσταση,στη πρώτη ευθεία θα διαλυθεί,και μη ξεχνάμε οτι το αμάξι δεν θα τρέχει δεκαετίες με τουρμπίνα,μόνο όταν ειναι ανάγκη.

  17. #17

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    Εγω με τι σειρα μου θα διαφωνισω εν μερη με τον Ultramodus στο κομματι που λεει οτι δεν χρειαζεται η πρωτεινη. Ολα τα αλλα συμφωνω δεν χρειαζονται αλλα ΑΝ δουλευεις αρκετες ωρες τι μερα πχ 10 που δουλευουν αρκετοι, δεν μπορεις να κανεις και πολλα χωρις 1-2 σεικ τι μερα. Γνωμη μου ετσι. Και αυτο γιατι υπαρχουν δουλειες που δεν μπορεις να παρεις μαζι γευμα και να τρως καθε 3 ωρες. Εγω πχ που εχω δικη μου δουλεια οκ παιρνω μαζι φαγητο και τρωω αλλα ενας υπαλληλος σε καποια εταιρεια πιστευω δυσκολα μπορει να το κανει. βεβαια ειναι να μην πεσεις σε κομπλεξικο εργοδοτη...
    Βασικά, αν πέσεις σε κομπλεξικό εργοδότη που δεν σε αφήνει να φας ή υφίστασαι τέτοια πίεση που πραγματικά δεν προλαβαίνεις, τότε, πολύ απλά, την έκατσες. Θα έχεις πολύ χειρότερα αποτελέσματα πίνοντας shakes στην θέση του κανονικού φαγητού. Θα μου πεις χειρότερα αποτελέσματα είναι καλύτερα από καθόλου αποτελεσματα. Σίγουρα σε αυτές τις περιπτώσεις τα συμπληρώματα είναι απαραίτητα ως λύση ανάγκης. Η διαφορά είναι πως απαραίτητα ως λύση ποιότητος είναι μόνο για προχωρημένους, για άτομα των οποίων η μεγάλη μυική μάζα σε συνδυασμό με το χαμηλό ποσοστό λίπους έχουν δημιουργήσει ανάγκες που ξεπερνούν το κανονικό φαγητό.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Διατροφής - Τελικά Κάνουν Καλό ή Όχι;
    By tolissg4 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 47
    Last Post: 19-02-11, 21:06
  2. Συμπληρώματα διατροφής: βλαβερά ή όχι τελικά;
    By he-man in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 09-04-08, 03:51
  3. Τελικά Χρειαζόμαστε Συμπληρώματα?
    By Musclemar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-08, 08:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •