Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default Απορίες Διατροφής

    Καλησπερα σε ολο το φορουμ.Εχω μερικες αποριες για παραδειγμα

    1) Το γευμα πριν τιν γυμναστικη πριν απο ποσιν ωρα πρεπει να ειναι?

    2) Επισης το γευμα πριν τιν γυμναστικη επειδη δεν μπορω να εχω καθε μερα ρυζι μπορει να ειναι καπιο φρουτο?αν ναι πιο και ποσα?

    3) Εχω ακουσι οτι ο οργανισμος μπορει να διαχιριστει 30g πρωτεινης καθε 3 ωρες και αν παρουμε παραπανω θα γινι λιπος αυτο αληθευι?

    4) Τις τιγανιτες πατατες και το σνιτσελ μοσχαρι ειναι καλες τροφες?

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    1). Αν αναφέρεσαι σε κανονικό-πλήρες γεύμα, τότε καλό είναι να κάνεις γυμναστική 2,5+ ώρες μετά την κατανάλωσή του.

    2). Στην περίπτωση που έχεις 1 φρούτο, φρόντισε να το φας περίπου μισή ώρα πριν την προπόνηση. αν έχεις παραπάνω, τότε 1 ώρα αρκεί. Καλές επιλογές είναι το μήλο και το αχλάδι. Βέβαια μπορείς να φάς ότι φρούτο έχεις διαθέσιμο. Το πόσα θα φας, εξαρτάται από το περιθώριο που έχεις σε θερμίδες και μάκρος.

    3). Δεν ισχύει. Το σώμα χρησιμοποιεί όση πρωτεΐνη του χρειάζεται κάθε δεδομένη στιγμή. Δύσκολα θα μετατραπεί σε λίπος, γιατί μεσολαβούν πολλά βιοχημικά στάδια. Πιο πιθανό είναι να αποβληθεί η παραπάνω πρωτεΐνη στην τουαλέτα.

    4). Οι τηγανιτές πατάτες δεν είναι πολύ καλή επιλογή, γιατί τα τηγανισμένα λάδια είναι ανθυγιεινά. Το μοσχάρι, είναι καλή επιλογή σαν τροφή, αλλά φρόντιζε να επιλέγεις όσο πιο άπαχα κομμάτια μπορείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν και οι απορίες σου υπάρχουν στα sticky θέματα, θα σου απαντήσω περιληπτικά:



    1) Το γευμα πριν τιν γυμναστικη πριν απο ποσιν ωρα πρεπει να ειναι?
    1-2 ώρες, ανάλογα το γεύμα. Αν δεις ότι δεν το χεις χωνέψει και νιώθεις βαρύ το στομάχι, τότε το διάστημα να ναι κανα 2ωρο.

    2) Επισης το γευμα πριν τιν γυμναστικη επειδη δεν μπορω να εχω καθε μερα ρυζι μπορει να ειναι καπιο φρουτο?αν ναι πιο και ποσα?
    Πατάτα, πληγούρι, κινόα, βρώμη, μακαρόνια ολικής, γλυκοπατάτα (σου φτάνουν ως εναλλακτικές επιλογές;)
    Από φρούτο, μήλο, μπανάνα πάντα σε συνδιασμό με μια πηγή πρωτείνης (πχ γιαούρτι).
    Το πόσα εξαρτάται από τις θερμίδες που χρειάζεσαι ημερησίως. Δεν υπάρχει στάνταρ.

    3) Εχω ακουσι οτι ο οργανισμος μπορει να διαχιριστει 30g πρωτεινης καθε 3 ωρες και αν παρουμε παραπανω θα γινι λιπος αυτο αληθευι?
    Αν ξεπεράσεις το ημερήσιο όριο θερμίδων ναι έχεις πιθανότητες, αλλιώς όχι.


    4) Τις τιγανιτες πατατες και το σνιτσελ μοσχαρι ειναι καλες τροφες?
    Ε τώρα μη μου πεις ότι περιμένεις απάντηση αν οι τηγανιτές πατάτες είναι καλή τροφή...!!!!! Το παίρνω ως χιούμορ :)


    Edit: Mε πρόλαβε ο Αντώνης, τύφλα να χει ο Λούκυ Λουκ, πιο γρήγορος κι απ'τη σκιά του
    Last edited by Kardoula; 19-01-12 at 15:34.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μια φορά τα κατάφερα κι εγώ να σε προλάβω
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Καλησπερα, να σας ρωτισω, τις μερες που καπιος κανει μονο αεροβια το γευμα ακριβως μετα θα πρεπει να ειναι παλι πρωτεινη και υδρογονανθρακες οπως στην προπονηση με βαρη?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σε αυτή την περίπτωση, αλύτερα φάε μόνο πρωτεΐνη στο πρώτο γεύμα σου (1 ώρα μετά το τέλος της αερόβιας), και από το επόμενο γεύμα τρως κανονικά και υδατάνθρακες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες διατροφής για bodybuilding
    By nothingface in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-10, 21:10
  2. Απορίες...διατροφής bodybuilding!!!
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 13-08-10, 18:08
  3. Κάποιες Απορίες Διατροφής
    By Kallitexnis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-09, 14:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •