Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-12
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by ssalex View Post
    απ οτι καταλαβα σε νοιαζει και η τεχνη.λοιπον για αρχη θα σου συνιστουσα καρατε..τωρα δεν ειμαι τοσο ψαγμενος ωστε να ξερω τα ειδη καρατε αλλα το κολληταρι μου που ξερει σοτοκαν και ο οποιος μου δειχνει μερικα κολπα , διαπιστωνω οτι ειναι καλο..με εχεις ψιλομπερδεψει λιγο ομως γιατι μου λες οτι θες να κανεις μια τεχνη μεσω της οποιας να εχεις γρηγορα αποτελεσματα στο κομματι αυτοαμυνας και μεχρι να μπορεις να υπερασπιστεις τον εαυτο σου να εχεις φτασει και σε ενα καλο σημειο φυσικης καταστασης? αν θες γρηγορα αποτελεσματα ψαξου λιγο για κραβ μαγκα..ειναι οτι πρεπει γι αυτο που θες απλως δεν θα σε κανει τοσο fit..κακα τα ψεμματα τις καλυτερες προπονησεις τις κανουν στο boxing και στο kick-boxing..ειδικα το αεροβιο τους δεν υπαρχει..να σταθω λιγο στο ταεκβοντο οπου διαφωνω στο οτι ειναι παιδικο εκτος οπως ειπες αν δεν διδασκεται καλα..aikido πραγματι ειναι πολυ ωραια τεχνη αλλα θες πολυ καιρο..τωρα οσο για την εκγυμναση πανω κατω σε ολες τις τεχνες γυμναζεσαι , απλως επειδη τα μποξ και κικ ειναι πιο πολυ αθληματα γυμναζεσαι πιο πολυ..προταση μου ξεκινα σοτοκαν σε σχολη που να ξερεις οτι εχει καλο δασκαλο και μολις εξοικιωθει το σωμα σου ξεκινα και ενα κικ μποξ..ομως σου ξαναλεω πως αν θες σχετικα γρηγορα αποτελεσματα πρεπει να ψαχτεις για κραβ μαγκα..εννοειται με καλο δασκαλο ετσι ;)
    Θέλω μια καλή γυμναστική η οποία όμως είναι αποτελεσματική στον δρόμο. Δεν θέλω να τρώω μπουνιές στο κεφάλι και θα ήθελα να γίνεται να φτάσεις σε κάποιο στάδιο πάνω από αρχάριου μέσα σε 1 χρόνο, να μάθεις από την αρχή ουσιαστικά πράγματα και όχι πράγματα άχρηστα για τον δρόμο!


    Quote Originally Posted by mortal combat View Post
    Γιωργο τo shotokan ειναι πολυ αξιολογο στυλ . Εχει το παραδοσιακο μερος με φορμες και τεχνικες και το αγωνιστικο το οποιο ομως δεν ειναι πληρους επαφης αρα νομιζω οτι σε βολευει διοτι δεν θες δυνατα χτυπηματα στο κεφαλι . Απ την αλλη το kyokushin ειναι πολυ hardcore (πολυ περισσοτερο απο κικ) διοτι ειναι πληρους επαφης και δεν φορας καν γαντια . Ομως δεν επιτρεπονται τα χτυπηματα στο κεφαλι με γροθιες . Επιτρεπεται δηλαδη γροθια σε ολο το σωμα ( χωρις γαντι ! ) και κλωτσιες και γονατιες παντου ( και στο κεφαλι)
    Αυτα !
    Κοίταξε, να σου πω την αλήθεια, θέλω αυτά που είπα στο παιδί από πάνω, οπότε δεν με πειράζει να έχει κάποιες τεχνικές το άθλημα, αλλά να μην είναι περιορισμένες κλπ (γι'αυτό μου αρέσει το kickboxing!). Δηλαδή να μην πρέπει να κάνεις κάτι ακριβώς όπως το μαθαίνεις, αρκεί να βγαίνει αποτελεσματικό. Επίσης, όπως είπα με ενδιαφέρει για γυμναστική και για τον δρόμο χωρίς να χρειάζεται να κάνω 2-3 χρόνια για να αρχίσω να μαθαίνω κάτι χρήσιμο... Το Καράτε είναι ακόμα καλή επιλογή για μένα? Αν ναι, στο Shotokan και στο Kyokushin κάνουν το ίδιο σκληρή προπόνηση? (Από άποψης άθλησης). Και ποιο είναι καλύτερο για το δρόμο?

  2. #32
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-01-12
    Posts
    6

    Default

    kostis1981 αυτο ειναι το θεμα οταν δεν ξερεις.. :P ας πουμε εγω δεν ηξερα για κραβ μαγκα και το υπεθεσα αυτο με τν φυσικη κατασταση με βαση αυτα που ακουγα! ειχα ψηθει και εγω να κανω , πως σου φαινεται καλο?? giorgo αυτο που ζητας ειναι δυσκολο, σαν διαρκεια ο 1 χρονος ειναι μεγαλη , ομως για τεχνη ειναι λιγο..συμβουλεψου τον φιλο κωστη για κραβ μαγκα :)

  3. #33
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-09-11
    Posts
    33

    Default

    καλημερα κ απο εμενα.επειδη εχω ασχοληθει πολλα χρονια με πολεμικες τεχνες θα σου πω το εξης.οντως το kick boxing κ το Muay thai εχει αρκετα χτυπηματα στο κεφαλι χωρις να ειναι υποχρεωτικα κανονας.στις προπονησεις εξαρταται απο το ζευγαρι σου κατα πολυ αν θα προπονηστε με χτυπηματα δυνατα η οχι.το θετικο εναι οτι κ στα 2 αυτα αθληματα κυριολεκτικα ειναι τοπ σε αεροβικη ασκηση.λιωνεις ολοκληρος.Ειναι καθαρα θεμα σχολης κ δασκαλου αν θα προπονηστε με χτυπηματα δυνατα.μπορεις να πας σε μια σχολη κ να πεις οτι θελεις απλα να γυμναστεις κ οχι να πλακωθεις στο ξυλο.αν δεν καταλαβουν σηκω κ φυγε κ πηγαινε σε αλλη.Εαν παλι δεν γουσταρεις θα σου προτεινα να κοιταξεις για ελληνορωμαικη παλη.καθολου χτυπηματα κ πολυ γυμναστικη.θα δυναμωσει ολο το σωμα σου πολυ.

  4. #34
    New Member
    Join Date
    15-01-10
    Location
    athens.
    Posts
    19

    Default

    καλημερες! εμενα αυτο που μ αρεσει στο krav ειναι αυτο που μου ειπε ο δασακαλος στην αρχη! και μια μονο φορα να πας και δεν ξαναπατησεις το ποδι σου κατι θα σου μεινει! ειμαι πολυ ευχαριστημενος ! βασικα το βλεπω σαν ενα πρωτο σταδιο να μπω στο κλιμα και ισως κανω αργοτερα κατι αλλο πιο τεχνικο ξερεις! αλλα σαφως και δεν ειναι τεχνη με την μορφη και την φιλοσοφια τον τεχνων που αναφερετε πιο πριν!

  5. #35
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    αν δεν φας ξυλο στο σπαρρινγκ δεν μαθαινεις ποτε βασικα.Αλλιως θα μπορουσαν να μαθουν ολοι απο βιντεακια στο νετ η βιβλια κλπ εξασκωντας τις τεχνικες μονοι τους.Απλη λογικη παιδια

  6. #36
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-12
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    αν δεν φας ξυλο στο σπαρρινγκ δεν μαθαινεις ποτε βασικα.Αλλιως θα μπορουσαν να μαθουν ολοι απο βιντεακια στο νετ η βιβλια κλπ εξασκωντας τις τεχνικες μονοι τους.Απλη λογικη παιδια
    Σωστά, αλλά, άλλο να τρως χτυπήματα στο κεφάλι σε κάθε προπόνηση που αποδεδειγμένα βλάπτουν τον εγκέφαλο, και άλλο να τρως μόνο στο σώμα μέχρι να μάθεις να αμύνεσαι καλά κλπ.

  7. #37
    New Member
    Join Date
    15-01-10
    Location
    athens.
    Posts
    19

    Default

    κοιτα τα χτυπηματα στο στην προπονηση ειναι κυριως να ψηθει το σωμα σου και να μαθεις πως να τα δεχεσαι αναπνοες σφιξιμο και τα λοιπα! μην εχεις στο μυαλο σου οτι θα σε χτυπουν στο κεφαλι συνεχεια! μαθαινεις πως να περιμενεις η να δεχεσαι ενα χτυπημα σε αγωνα η εξω στο δρομο!

  8. #38
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-12
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by kostis1981 View Post
    κοιτα τα χτυπηματα στο στην προπονηση ειναι κυριως να ψηθει το σωμα σου και να μαθεις πως να τα δεχεσαι αναπνοες σφιξιμο και τα λοιπα! μην εχεις στο μυαλο σου οτι θα σε χτυπουν στο κεφαλι συνεχεια! μαθαινεις πως να περιμενεις η να δεχεσαι ενα χτυπημα σε αγωνα η εξω στο δρομο!
    Στη προπόνηση μποξ που τρως αμέτρητα χτυπήματα στο κεφάλι όμως, δεν μπορείς να μην το έχεις στο μυαλό σου... Άλλο να φας μερικά στον δρόμο και άλλο να τρως κάθε βδομάδα πολλά!

  9. #39
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-01-12
    Posts
    6

    Default

    giorgo σου ξαναλεω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λες..το γεγονος οτι βαρανε στο κεφαλι ειναι λογω των περιορισμενων κινησεων του κικ μποξινγκ.αλλα αυτο ισχυει γενικα..σε αγωνες κλπ..δεν σημαινει οτι οποτε πας στην σχολη σου θα τρως το ξυλο της ζωης σου!! καταρχας στην προπονηση με επαφη ολοι στοχευουν στα γαντια. τωρα αμα τυχει να φας καμια μεσα στο προγραμα ειναι.ομως αν δει ο παρτενερ σου οτι γουσαταρεις ""ξυλο"" θα παιξει ισως πιο δυνατα και τοτε μπορει να φας μερικες..μαχητικο αθλημα ειναι δεν παιζεις ποδοσφαιρο..να πονας και να πονεσεις ειναι το θεμα.. εκτος αυτου ομως αν πεις στον δασκαλο σου οτι εχεις αυτη τη φοβια με το κεφαλι θα σε βαλει με πιο αρχαριους κλπ που γενικα απλως θα εξασκεις τισ τεχνικες σου και ο κινδυνος να φας καλες κινησεις ειναι μηδαμινος....

  10. #40
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    ρε ειναι απλα τα πραματα οποιος φοβαται καθεται σπιτι του, εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με πολεμικες τεχνες αλλα ειμαι σιγουρος οτι με οποιον κ να βρεθω αντιμετωπος εξω στον δρομο ειτε λεγεται mike tyson ειτε fedor emelianenko με τον α η τον β τροπο θα τον κανω να μετανιωσει την ωρα κ τη στιγμη που μου πουλησε μαγγια
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  11. #41
    New Member
    Join Date
    15-01-10
    Location
    athens.
    Posts
    19

    Default

    μα Γιωργο δεν πας να γραφτεις στο fight club! επειδη κα ιεγω το κοιτουσα καιρο και καταλαβα πως απλα χανω χρονο ειναι μια αποφαση! καντο και θα δεις διαφορα και στην ποιοτητηα ζωης σου και στο σωμα σου! εξαλλου αν δεν κανεις για τις πολεμικες τεχνες (εννοοωντας οτι μπορει να μην σ αρεσουν ή να μην εχεις το μυαλο να τις μαθεις) απο μονες τους θα σε βγαλουν εξω απο αυτο το τριπακι! στις πιο πολλες σχολες δινουν σημασια στη σωστη προπονηση και στο να μην υπαρχουν τραυματισμοι κατα την διαρκεια αυτης! εχεις καταληξει καπου?? και δες πρωτα τις θες να μαθεις! αν θες να μαθεις μια τεχνη με υποβαθρο και φιλοσοφια η απλα αν θες να μαθεις κατι να σε βοηθησει να αμυνεσαι σε περιπτωση σωματικης επαφης εξω! δεν ειναι το ιδιο ετσι πιστευω! την καλημερα μου!
    Last edited by kostis1981; 05-02-12 at 12:12.

  12. #42
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-12
    Posts
    19

    Default

    Θα απαντήσω μόνο σε σας τους 2 γιατί υπάρχουν κάποιοι ανάξιοι να λάβουν οποιαδήποτε απάντηση... :P

    Quote Originally Posted by ssalex View Post
    giorgo σου ξαναλεω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λες..το γεγονος οτι βαρανε στο κεφαλι ειναι λογω των περιορισμενων κινησεων του κικ μποξινγκ.αλλα αυτο ισχυει γενικα..σε αγωνες κλπ..δεν σημαινει οτι οποτε πας στην σχολη σου θα τρως το ξυλο της ζωης σου!! καταρχας στην προπονηση με επαφη ολοι στοχευουν στα γαντια. τωρα αμα τυχει να φας καμια μεσα στο προγραμα ειναι.ομως αν δει ο παρτενερ σου οτι γουσαταρεις ""ξυλο"" θα παιξει ισως πιο δυνατα και τοτε μπορει να φας μερικες..μαχητικο αθλημα ειναι δεν παιζεις ποδοσφαιρο..να πονας και να πονεσεις ειναι το θεμα.. εκτος αυτου ομως αν πεις στον δασκαλο σου οτι εχεις αυτη τη φοβια με το κεφαλι θα σε βαλει με πιο αρχαριους κλπ που γενικα απλως θα εξασκεις τισ τεχνικες σου και ο κινδυνος να φας καλες κινησεις ειναι μηδαμινος....
    Μπορεί να έχεις δίκιο και μπορεί να είμαι υπερβολικός, απλά δεν θα ήθελα να τρώω γενικά στην προπόνηση χτυπήματα στο κεφάλι, το θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο απ'ότι στο σώμα...

    Quote Originally Posted by kostis1981 View Post
    μα Γιωργο δεν πας να γραφτεις στο fight club! επειδη κα ιεγω το κοιτουσα καιρο και καταλαβα πως απλα χανω χρονο ειναι μια αποφαση! καντο και θα δεις διαφορα και στην ποιοτητηα ζωης σου και στο σωμα σου! εξαλλου αν δεν κανεις για τις πολεμικες τεχνες (εννοοωντας οτι μπορει να μην σ αρεσουν ή να μην εχεις το μυαλο να τις μαθεις) απο μονες τους θα σε βγαλουν εξω απο αυτο το τριπακι! στις πιο πολλες σχολες δινουν σημασια στη σωστη προπονηση και στο να μην υπαρχουν τραυματισμοι κατα την διαρκεια αυτης! εχεις καταληξει καπου?? και δες πρωτα τις θες να μαθεις! αν θες να μαθεις μια τεχνη με υποβαθρο και φιλοσοφια η απλα αν θες να μαθεις κατι να σε βοηθησει να αμυνεσαι σε περιπτωση σωματικης επαφης εξω! δεν ειναι το ιδιο ετσι πιστευω! την καλημερα μου!
    Οκ κατά πάσα πιθανότητα αρχίζω από βδομάδα! Μάλλον προς Karate πάω εκτός αν πάω για Krav Maga αν και δεν νομίζω... :) Τι καράτε δεν ξέρω!

  13. #43
    New Member
    Join Date
    15-01-10
    Location
    athens.
    Posts
    19

    Default

    αντε καλη αρχη λοιπον! να μας πεις και εντυπωσεις μην ξεχασεις!!

  14. #44
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-01-12
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστώ Κωστή, δεν θα ξεχάσω! :)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιλογή Πολεμικής Τέχνης
    By jamess in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 24-12-11, 20:24
  2. Ξεκινημα Πολεμικης τεχνης
    By mahecre in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-09, 06:34
  3. επιλογη πολεμικης τεχνης
    By neos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-06, 07:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •