Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Question Ξανά Απορίες Για Αρσιβαρίστες

    Βλεπω ολους αυτους τους αρσιβαριστες και τους θαυμαζω αφανταστα! Μαλιστα συμπληρωνω μερικες φορες στη προπονηση μου, την ασκηση ζετε-επολε για ενδυναμωση ολου του σωματος και με 70κιλακια τα φτυνω.. και απορω πως γινεται να σηκωνεις 200 κιλα! με πιανει δεος! Η ερωτηση που θελω να κανω κι εχω ως απορια, ειναι λιιιιγο χαζη μα συγχωρεστε με, αν δε μαθω δε θα καταλαβω ποτε! Λοιπον.. γνωριζω απο το bodybuilding οτι μεγαλυτεροι μυς ισουται με μεγαλυτερη δυναμη σωστα? ε τοτε πως γινεται (εκτος απο ποδια-μεση) να βλεπω 75-80 κιλα αθλητες, χωρις να ειναι αυτο που λεμε στην αργκο μας "τουμπανα" να σηκωνουν τοσα κιλα?! ουτε ωμους, ουτε πυχεις, ουτε πλατη αεροδρομιο!

  2. #2

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Στην άρση βαρών οι αρθρώσεις σηκώνουν όλο το φορτίο,οι μυς χρησιμεύουν απλά για να τις κάνουν lockout.Βέβαια από το τρελό workload υπάρχουν αποτελέσματα σε υπερτροφία,δεν τους νοιάζεια αυτό όμως+το ότι μεγαλύτερο μέγεθος δεν σημαίνει περισσότερη δύναμη.Υπάρχουν αθλητές που πέφτουν σε κιλά παρ'όλα αυτά η δύναμή τους αυξάνει.Έχει να κάνει με CNS Coordination και άλλα πολλά.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση. Αρα συμπερασματικα αν συνδιασουμε και τα 2 με μετρο βεβαια χωρις τα μυικα κιλα να παρεμποδισουν τη κινηση μας, ειναι κατι θετικο!

  4. #4

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος πως πολύ κατάλαβα την διατύπωση^^^

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Στην άρση βαρών οι αρθρώσεις σηκώνουν όλο το φορτίο,οι μυς χρησιμεύουν απλά για να τις κάνουν lockout.Βέβαια από το τρελό workload υπάρχουν αποτελέσματα σε υπερτροφία,δεν τους νοιάζεια αυτό όμως+το ότι μεγαλύτερο μέγεθος δεν σημαίνει περισσότερη δύναμη.Υπάρχουν αθλητές που πέφτουν σε κιλά παρ'όλα αυτά η δύναμή τους αυξάνει.Έχει να κάνει με CNS Coordination και άλλα πολλά.

    με την ιδια λογικη κ οι ισομετρικες ασκησεις δεν ειναι καλυτερες για ενδυναμωση απο τις κλασσικες ασκησεις με βαρη?Πχ εφαρμογη οσο το δυνατον μεγιστης δυναμης σε σταθερο φορτιο κ αν θελει καποιος κ υπερτροφια να συμπληρωνει με high reps ασκησεις σε βαρη κ πολυ φαγητο...whats your opinion?

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    όχι ακριβώς ρε συ.Maximum-relative-speed-explosive-starting-endurance Strength πρέπει να αναπτυχθούν όσο το δυνατόν ισόποσα.Διαφορετική προσέγγιση για κάθε τύπο δύναμης.Δεν έχω καμία σχέση με τη Φυσικά αλλά νομίζω η δύναμη μπορεί να θεωρηθεί διανυσματικό μέγεθος,εάν είναι αυτός ο σωστός ορισμός.
    π.χ. γιατί νομίζεις πως οι αρσιβαρίστες κάνουν roll μπροστά-πίσω την μπάρα πριν ξεκινήσουν εκρηκτικά κάποιο lift τους?Επειδή έχουν άγχος ή κάτι αντίστοιχο?Προφανώς και όχι αλλά λαμβάνουν υπόψιν τους το νόμο της Φυσικής an object in motion stays in motion.Δοκίμασέ το και στις άρσεις σου,θα είσαι πιο εκρηκτικός...και όχι δεν θα είναι το pre-workout συπλήρωμά σου lol


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή body building για αρσιβαρίστες;
    By MORTIS in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 10
    Last Post: 28-02-13, 22:49
  2. Ξανά απ' την αρχή..
    By John E in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 07-12-11, 18:21
  3. Ξανά χαιρετώ!!
    By kinetha in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 21-03-09, 03:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •