Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    22-01-12
    Posts
    8

    Default Ασκήσεις Για Γλουτούς

    Γεια σας! Θελω να μαθω ποιες ασκησεις επικεντρωνονται περισσοτερο στους γλουτους και δεν επιβαρυνουν τοσο τους τετρακεφαλους και γενικα τις γαμπες και τα ποδια.κανω σκουοτ αλλα νιωθω πολυ πρησμενα τα ποδια μου και δεν θελω καθολου να να φουσκωσουν παραπανω.αντιθετα θα ηθελα καποιες ασκησεις που βοηθουν περισσοτερο τους γλουτους.εχω σκοπο να επικεντρωθω σ αυτο μονο .στο γυμναστηριο που πηγαινω ομως επειδη δεν εμπιστευομαι πολυ τις γνωσεις του γυμναστη για διαφορους λογους, δεν μπορω να καταληξω σε ενβα εντατικο προγραμμα που να βοηθαει να πετυχω τπ στοχο μου.επισης θα ηθελα να μαθω αν παιζει σημαντικο ρολο η σειρα των ασκησεων οι επαναληψεις κτλ.αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε με τις αππρριες μου δινοντας μου ενα καλο προγραμμα θα χαιρομουν πολυ.εχω τη διαθεση κ τη θεληση αλλα δεν εχω καποιπν να με βοηθησει σε αυτο που ζηταω.αυτα...περιμενω απαντησεις παιδια

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Νeslia!

    Δεν ξέρω τι ακριβώς ασκησιολόγιο κάνεις στο γυμναστήριο, αλλά αν θες να δώσεις περισσότερη έμφαση στους γλουτούς θα σε βοηθήσουν οι παρακάτω ασκήσεις:

    (αυτή πιάνει και προσαγωγούς)










    Ξεκίνα την προπόνησή σου με την περισσότερο απαιτητική άσκηση ώστε να έχεις την ενέργεια να την διάθεση να την εκτελέσεις σωστά. Πχ για τα πόδια η πρώτη που θα μπορούσες να κάνεις είναι σκουώτ.
    Επαναλήψεις, μπορείς να έχεις ένα εύρος από 8-15, ανάλογα το βάρος που χρησιμοποιείς και τα σετ 3-4 περίπου.

    Ρώτα και το γυμναστή που σου έβγαλε το πρόγραμμα ώστε να σου ενσωματώσει και αυτές τις ασκήσεις την επόμενη φορά που θα το αλλάξεις.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    22-01-12
    Posts
    8

    Default

    σ ευχαριστω πολυ με βοηθησες αρκετα με τα βιντεο.Διαβασα και το αρθρο σου οδηγος προπονησης και με βοηθησε και αυτο πολυ.Αν αφηνω το σαββατοκυριακο χωρις καθολου προπονηση ειναι κακο?η χρειαζεται να πηγαινω τ σαββατο ωστε να μην μενω 2 μερεσ απροπονητη?κανω εναλλαξ μια μερα αεροβια προπονηση και μια μερα βαρη.Αλλα θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα.Χρειαζεται να χωριζουμε την προπονηση σε ανω και κατω σωμα?δηλαδη αν εγω θελω να γυμναζω πολυ περισσοτερο το κατω σωμα γινεται να μετατραπει καπως αυτη η αναλογια?δλδ να κανω μονο μια φορα την εβδομαδα το ανω σωμα.Τελος θελω να μου πεις την γνωμη σου για το ελλειπτικο .μπορω να χρησιμοποιω μονο ελλειπτικο τις μερες που κανω αεροβια η πρεπει και διαδρομο?στο διαδρομο μου ποναν τα γονατα αρκετα απο τους κραδασμους.Το ελλειπτικο θεωρειται αεροβιο καθαρα?Βοηθαει καθολου για γλουτους?Ευχαριστω. εισαι πολυ καλη :)

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Xαίρομαι που σε βοήθησε το άρθρο και τα βίντεο (επίτηδες σου βαλα βιντεάκια, ώστε να καταλάβεις τις ασκήσεις).

    Θα σου απαντήσω όσο πιο απλά στις απορίες σου για να μη μπερδευτείς με πολλές λεπτομέρειες:


    Αν αφηνω το σαββατοκυριακο χωρις καθολου προπονηση ειναι κακο?η χρειαζεται να πηγαινω τ σαββατο ωστε να μην μενω 2 μερεσ απροπονητη?κανω εναλλαξ μια μερα αεροβια προπονηση και μια μερα βαρη.
    Όχι κάθε άλλο, δεν κάνει κακό. Η ξεκούραση είναι απαραίτητη για το μυικό σου σύστημα και την ανάπτυξη. Το πολύ δεν είναι πάντα και καλύτερο! ;)
    3 φορές γυμναστική με βάρη και ενδιάμεσα αερόβια είναι μια πολύ καλή συχνότητα.




    Αλλα θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα.Χρειαζεται να χωριζουμε την προπονηση σε ανω και κατω σωμα?δηλαδη αν εγω θελω να γυμναζω πολυ περισσοτερο το κατω σωμα γινεται να μετατραπει καπως αυτη η αναλογια?δλδ να κανω μονο μια φορα την εβδομαδα το ανω σωμα.
    Όλα γίνονται και οι συνδιασμοί είναι πολλοί!
    Μπορείς ή να χωρίσεις τις προπονήσεις σου σε άνω/κάτω κορμό και να κάνεις 2 φορές πόδια (αλλά διαφορετικές ασκήσεις) και μία κορμό αν δε θες να δώσεις μεγάλη έμφαση.
    Μπορείς να κάνεις κανονικό διαχωρισμό επίσης, αλλά να κάνεις λιγότερες ασκήσεις για τον κορμό και να δώσεις έμφαση στα πόδια.
    Όλα μπορούν να κοπούν και να ραφτούν στα μέτρα του καθενός ανάλογα με το στόχο του και το τι τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα και φυσικά να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα.


    Τελος θελω να μου πεις την γνωμη σου για το ελλειπτικο .μπορω να χρησιμοποιω μονο ελλειπτικο τις μερες που κανω αεροβια η πρεπει και διαδρομο?στο διαδρομο μου ποναν τα γονατα αρκετα απο τους κραδασμους.Το ελλειπτικο θεωρειται αεροβιο καθαρα?Βοηθαει καθολου για γλουτους?
    Αν έχεις θέμα με τα γόνατα τότε απέφυγε το τρέξιμο(αν τρέχεις) και γενικά το διάδρομο αφού σε ενοχλεί.
    Το ελλειπτικό είναι πολύ καλή επιλογή γιατί δεν έχει κραδασμούς και θα κάνεις την ίδια δουλειά, είναι δηλαδή πολύ αποτελεσματικό.

    Για τους γλουτούς αν θες να τους επιβαρύνεις εξτρά στην αερόβια, μπορείς αν έχει το γυμναστήριο να κάνεις στέπερ.



    Ευχαριστω. εισαι πολυ καλη :)
    Να σαι καλά, χαίρομαι που βοήθησα :)

  5. #5
    New Member
    Join Date
    22-01-12
    Posts
    8

    Default

    Με υπερκαλυψες !!!αν εχω καποια αλλη απορρια θα σε ξαναρωτησω .σ ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου.κ επιπλεον απαντας κ πολυ γρηγορα!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ότι απορία έχεις ρώτα ελεύθερα.
    Να σαι καλά! :)

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-03-12
    Location
    athens
    Posts
    22

    Default

    πολυ καλα αυτα τα βιντεακια ...

  8. #8
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Εγώ ένα έχω να πω από προσωπική εμπειρία... Σαν τα squat και τις προβολές τίποτα!!!!
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  9. #9
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    εΤσι ετσι !!!!!! εγω ψηφιζω σκουοτ και αρσεις !!!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η αλήθεια για τους γλουτούς
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-11, 23:15
  2. Eρώτηση για γλουτούς
    By zaraki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 29-07-11, 20:31
  3. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Γλουτούς
    By anna-ma in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 10:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •