Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    5

    Default Απορία για το πως να συνεχισω

    Λοιπόν καταρχάς να πω μια καλημέρα (λέμε τώρα - είναι 3.40 τα ξημερώματα)

    Και πριν ξεκινήσω να δώσω ένα μικρό ιστορικό.

    Ιούνιος 2011 - Ηλικία 32,5, ύψος 1.85 και κιλά 140 (ναι καλά ακούσατε). Τέλοσπάντων αποφασίζω να ξεκινήσω λίγο τρεξιματάκι και λίγο γυμναστηριάκι και να κόψω τα πολλά φαγητά απ' έξω. Και ευτυχώς μου έκατσε καλά. Τώρα έχω φτάσει τα 100 χωρίς ευτυχώς να έχω κρεμάσει ιδιαίτερα. Θα έλεγα ότι είμαι πολύ τυχερός σε αυτόν τον τομέα (ίσως με βοήθησε και το γεγονός ότι μέχρι τα 23 μου γυμναζόμουν σχεδόν καθημερινά καθότι ήμουν σε ομάδα μπάσκετ και όσο και να το κάνεις με προπονήσεις 5 φορές τη βδομάδα κάτι γίνεται). Το λίπος βέβαια παραμένει λίπος (όχι τόσο όσο είχα φυσικά).

    Γυμναστήριο πάω 3 φορές την εβδομάδα, γενικότερα προσέχω το τί τρώω - κάνω κάποιες ατασθαλίες που και που αλλά ελάχιστες - και πήρα και ένα διάδρομο σπίτι όπου ανεβαίνω για ένα γρήγορο περπάτημα - τζόγκινγκ - αυτό πέντε φορές την εβδομάδα - (5 χλμ σε 35 λεπτά).

    Μου έχουν κάνει κάτι μετρήσεις λίπους (σε διαιτολόγο η πιο πρόσφατη που με συνέδεσε με ένα μηχάνημα και μου έβαζε καλώδια παντού και έχω και μια ζυγαριά που υποτίθεται υπολογίζει το και το λίπος. Και οι δύο μετρήσεις συμφωνούν στο 25%.

    Η απορία μου λοιπόν είναι αυτή τη στιγμή πώς να συνεχίσω. Δίαιτα σίγουρα χρειάζεται ακόμα. Αλλά χρειάζεται μόνο αυτό; πρέπει μήπως να επικεντρωθώ σε κάψιμο λίπους; ή να προσπαθήσω να βάλω κανένα μυικό κιλό πάνω μου; Προφανώς και το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η κοιλιά αλλά δεν νομίζω πώς μπορεί κάποιος να κάνει κάτι μόνο για την κοιλιά.

    Φαντάζομαι αυτή τη στιγμή, ανάλογα και με το τί θα μου προτείνετε, χρειάζεται και μια αλλαγή διατροφής η οποία θα πρέπει επίσης να γίνει και αυστηρότερη. Αλλά το θέμα είναι τί είδους διατροφή να κάνω πλέον και τί πρέπει να κάνω με το γυμναστήριο και την αερόβια.

    Τυπικά (γιατί μάλλον είναι "διατροφή" διαίτας αυτή) να αναφέρω ότι τρώω

    Πρωί - δύο φέτες μαύρο ψωμί και λίγο κοτόπουλο 50-60γρ (κάνω ένα στήθος πάντα από το βράδυ και το έχω να τσιμπολογάω μέσα στη μέρα)
    Δεκατιανό - μηλαράκι
    Μεσημεριανό - κάποιο κρέας (ψαρονέφρι, μοσχάρι, κοτόπουλο - 250γρ), λίγα λαχανικά (έχω λιώσει στα μπρόκολα και κουνουπίδια) και ρυζι (μισή με μία κούπα)
    Απογευματινό - άλλο ένα μηλαράκι
    Βραδυνό - Πάλι μπρόκολα με κουνουπίδια και μια κονσέρβα τόνο

    Τα λαχανικά είναι περίπου 300-350γρ κάθεφορά.

    Τελευταίο γεύμα πάντα σχεδόν κατά τις 19.00.
    Αν αργήσω να κοιμηθώ χτυπάω και κάτι καροτάκια. Εντάξει αλλάζω και λίγο τις γεύσεις βάζοντας καμιά πιπεριά, κανά μανιτάρι (τέτοια πράγματα)

    Πολλές φορές αλλάζω μεσημεριανό με βραδυνό. Γενικά δεν είμαι της τρελής ποικιλίας. Δεν έχω τρελό χρόνο να μαγειρεύω και προτιμώ αυτά που γίνονται πιο εύκολα. Γυμναστήριο πάω μεσημεράκι κατά τις 17.00, τρεις φορές την εβδομάδα όπως είπα.

    Και συνεχίζω... η διατροφή πρέπει να αλλάξει από τώρα ή να περιμένω να φύγουν μερικά κιλά ακόμα; και πώς θα πρέπει να κινηθώ μετά για να αρχίσω να μαζεύω τα λάθη 10 ετών κρεπάλης;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

    Και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε στο φόρουμ. Αρκετά ενδιαφέροντα θέματα! Μπράβο.

  2. #2
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Eddie καλή σου ημέρα.

    Κατ' αρχήν ένα μεγάλο μπράβο για όσα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα.
    Πολύ καλό το post ευκολοδιάβαστο και επεξηγηματικό.

    Αυτά που θα πω είναι αυτά που θα έκανα εγώ στην θέση σου, τελείως εμπειρικά.
    Λοιπόν...

    Από θέμα γυμναστικής...
    Αυτή τη στιγμή τα κιλά σου δεν είναι τραγικά, οπότε θα μπορούσες να ξεκινήσεις λίγα βάρη, σε χαμηλή ένταση (σαν τόνωση δες το, όχι να πιεστείς) με μεγάλες ομάδες (πρέσσα ποδιών, κωπηλατική καθιστός σε τροχαλία, πιέσεις πάγκου, πιέσει ώμων στη smith) ώστε να δώσεις ένα extra ερέθισμα στον μεταβολισμό σου.
    Δεν χρειάζονται υπερβολές. Όλο το σώμα, από 2-3 σετάκια των 12-15 επαναλήψεων, χαλαρά, ίσα να ανέβει ο ρυθμός της αναπνοής.
    Την αεροβική την κρατάς αλλά θα σου πρότεινα να σταματήσεις το τζόγκινγκ στον διάδρομο (γενικά τους φοβάμαι λόγω κραδασμών) και να το ρίξεις στο γρήγορο περπάτημα για 40'-60'.

    Τώρα η διατροφή...
    Δεν μπορώ να σου πω και πολλά αφού δεν το έχω σπουδάσει
    Σίγουρα θα σου απαντήσουν παιδιά που γνωρίζουν πολύ περισσότερα και θα στα πουν και πιο αναλυτικά.
    Πάντως δεν μου φαίνεται κακή.

    Στο πρωινό θα έβαζα ένα μεγάλο ποτήρι γάλα. Επίσης θα το "έσπαγα" με μια ομελετίτσα 4-5 ασπράδια (1-2 κρόκους) που και που.
    Εγώ στα ενδιάμεσα (μαζί με το φρούτο) θα έβαζα και 10-12 αμύγδαλα, καρύδια, φουντούκια. Μισή χούφτα.
    Επίσης το βράδυ, περίπου μισή ωρίτσα πριν κοιμηθώ, κανένα γιαουρτάκι με λίγους ξηρούς καρπούς πάλι ή μιά μπράρα δημητριακών ή βρώμη.

    Έχεις κάνει σημαντική δουλειά.
    Και πάλι μπράβο σου.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    5

    Default

    Πρωινός ο Shadowmaker! Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Βάρη κάνω λίγα στο γυμναστήριο. Αλλά όπως καταλαβαίνεις όχι πολλά κιλά. Το κακό είναι ότι θα ήθελα να αυξήσω λίγο τις μέρες, να πηγαίνω άλλη μία δηλαδή αλλά μέχρι Απρίλιο μου είναι αδύνατον λόγω χρόνου. Λογικά μετά θα μπορέσω. Αεροβική ναι, δεν θέλω να την σταματήσω ακόμα αλλά έχεις δίκιο για το διάδρομο να σου πω την αλήθεια. Είναι λίγο ζόρι μετόσα κιλά. Περπάτημα για περισσότερη ώρα είναι καλύτερα. Δεν έχεις άδικο.

    Διατροφή δεν έχω ιδέα. Απλά όταν είχα ξεκινήσει είχα κάτσει ένα βράδυ στο ίντερνετ, διάβαζα διάφορα άρθρα και κάπως έτσι κατέληξα να κάνω αυτό που κάνω.
    Πολύ μου άρεσε η ιδέα για την ομελετίτσα. Ευχαριστώ. Γίνεται εύκολα και γρήγορα και είναι μια διαφορετική γεύση. Και τα ξηροκάρπια επίσης. Δεν το είχα σκεφτεί.
    Γιαουρτάκι το βράδυ παίδες δεν μπορώ να φάω με τίποτα. Είναι το χειρότερό μου από φαγητά. Ούτε να το βλέπω!

    Και πάλι ευχαριστώ

  4. #4
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Εγω σε βρίσκω πολύ καλο!!!απο διατροφη δεν ξερω πολλα,όπως ουτε για προπονήσεις στο γυμναστήριο αλλα ή λογική είναι να βελτιώνεσαι όσο περνάει ο καιρός.Οπως λένε go heavy or go home,εγω βρίσκομαι στην αρχή του δευτερου χρονου που γυμναζομαι εντατικά και βρίσκω συνέχεια τρόπους να βελιτώνω τις προπονήσεις μου και τη διατροφή μου.

    Οποιο προγραμμα/διατροφη και να σου προτεινουν τα παιδια του φορουμ,που σιγουρα θα ειναι καλο,μονο εσυ ξερεις αν θα ταιριάζει στο τροπο ζωης και προπονησεις σου και θα το προσαρμοσεις.Εγω γυμναζομαι στο σπιτι,οποτε δεν εχω συμβουλη να σου δωσω...

    Συγχαρητήρια και παλι για τη προσπαθεια σου και τα κιλα που έχασες!!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    5

    Default

    Νίκο καλησπέρα. Λοιπόν έχεις απόλυτο δίκιο. Εξέλιξη. Ίσως είναι αυτό που να μου λείπει και μένα τώρα. Τα κιλά τελικά μας φαίνονται βουνό μόνο όταν δεν κάνουμε κάτι. Υπομονή χρειάζεται και διάθση για βελτίωση.Απλά έχω κολλήσει τελευταία (όχι στα κιλά, σε αυτά συνεχίζω να κατεβαίνω) αλλά στο πώς να κινηθώ από εδώ και μπρος. Δεν ξέρω δλδ πόσο νόημα έχει αυτό που κάνω πλέον. (οκ νόημα έχει αλλά ίσως θα πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή). Θέλω φυσικά να συνεχιστεί η απώλεια βάρους αλλά θέλω παράλληλα να φύγει λίπος, να μπουν κάποια καλά κιλά. Να αλλάξει δλδ ο σχηματισμός του σώματός μου.

    Για γραμμώσεις και τέτοια δεν ξέρω αν έχω τη δυνατότητα πλέον καθώς είμαι ίσως ψιλομεγάλος και προερχόμενος από κάμποσα χρόνια κρεπάλης αλλά ένα καλό σώμα είναι σίγουρα εφικτό. Και ότι παραπάνω έρθει καλοδεχούμενο. Δεν γνωρίζω όμως πώς να τα καταφέρω.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα, συγχαρητήρια για τα κιλά και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Φυσικά και έχει νόημα η όλη προσπάθειά σου.

    Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις αυτό που κάνεις, μιας και ακόμα είσαι πολλά κιλά πάνω από το ύψος σου. Εφόσον ήδη κάνεις βάρη, τότε συντηρείς τον υπάρχον μυικό ιστό και ταυτόχρονα ανεβάζεις το μεταβολισμό σου.

    Απλά φρόντισε να βελτιώνεις σταδιακά τη διατροφή σου, καθαρίζοντάς την και αντικαθιστώντας κάποιες τροφές με άλλες ποιοτικότερες. Μπορείς να δεις άλλα τόπικ στην ενότητα της διατροφής και να πάρεις ιδέες για τροφές και συνδυασμούς τους.

    Στοα δεκατιανό σου και στο απογευματινό σου, φρόντισε να προσθέσεις μια πηγή πρωτεΐνης. Π.χ. κότατζ, ή γιαούρτι χαμηλών λιπαρών.

    Όταν φτάσεις περίπου στα 88-90 κιλά, τότε μπορείς να οργανώσεις μια διατροφή με υπολογισμό θερμίδων, πιο σωστή και καθαρή, ώστε να επιτύχεις το recomp που θέλεις.

    Τίποτα δεν είναι αδύνατο !! Αφού έφτασες ως εδώ, το ξέρεις ότι μπορείς να καταφέρεις ότι θέλεις με υπομονή κα επιμονή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    5

    Default

    Καλησπέρα Cuban. Ευχαριστώ πολύ, αρκετά συγκεκριμένη απάντηση. Μια ερώτηση... το recomp τί είναι; αλλαγή σύστασης σώματος;

    Το ξέρω ότι ακόμα είναι αρκετά κιλά παραπάνω, αλλά έχω φοβηθεί τελευταία με τον μυικό ιστό. Δεν θα ήθελα να χάσω. Πιστεύεις δηλαδή ότι θα συντηρηθεί ο υπάρχων εφόσον συνεχίζω το γυμναστήριο.

    Πάντως ήθελα και κάπως να αλλάξει η διατροφή μου. Και ένας βασικός λόγος είναι ότι τα πολλά φιλέτα... κοστίζουν! Ευχασριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το recomp, σωστά το κατάλαβες !! Είναι η ανασύσταση σώματος.

    Κοίταξε, με τόσα περιττά κιλά πάνω σου, ειλικρινά δεν χρειάζεται να ανησυχείς για καταβολισμό. Άλλωστε και μόνο που τον γυμνάζεις, αρκεί για να τον συγκρατήσει το σώμα σου. Αν προσθέσεις και από 1 γιαούρτι όπως σου είπα στα 2 γεύματα, και βάλεις και 3-4 αυγά στο πρωινό σου, πιστεύω ότι θα είσαι καλυμμένος και από άποψη ποσότητας πρωτεΐνης, ώστε να βοηθήσει κι αυτή στην όποια απώλεια μυικού ιστού.

    Τη διατροφή σου, αφού θέλεις να την αλλάξεις, ξεκίνα το ψάξιμο στις διατροφές, και θα πάρεις αμέτρητες ιδέες !! Όταν καταλήξεις, μπορείς να την γράψεις εδώ και θα γίνουν όποιες διορθώσεις χρειάζονται.

    Να'σαι καλά φίλε μου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    5

    Default

    Αυγά να καταλάβω εννοούμε ασπράδια φυσικά. Αλλιώς πολλά μου φαίνονται! Το γιαούρτι δεν μπορώ ούτε να το βλέπω. Αλλάτο κότατζ που είπες είναι μια χαρά. Είδα γενικότερα μεγάλη διαφορά και στην απώλεια κιλώναλλά και στην αλλαγήτου σώματος από τη στιγμή που κατάφερα να κρατήσω σταθερά τα 5 γεύματα. Καλοκαίρι ήταν λίγο δύσκολο γιατί οι ώρες ήταν περίεργες αλλά με το που μπήκε ο Χειμώνας όλα πολύ ευκολότερα.

    Ναι όταν καταλήξω σε μια διατροφή θα την ποστάρω για να πάρω ιδέες και διορθώσεις.

    Ευχαριστώ. Με βοήθησες ιδιαίτερα.

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κυρίως ασπράδια, αλλά βάλε και κανέναν κρόκο. Έχει καλά λιπαρά που χρειάζονται και βοηθάνε γενικά....

    Τα ξαναλέμε ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια για το πώς να συνεχίσω
    By KingOfSorrow in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 26
    Last Post: 10-01-08, 08:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •