Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default Κάθε Πότε Πρέπει Να Αυξάνουμε Κιλά Στην Προπόνηση Με Βάρη;

    Παιδια μια απορια που εχω απο τοτε που ξεκινησα. Καθε ποτε αυξανουμε τα κιλα που σηκωνουμε? Εγω εχω κανει ενα πλανο με ολες τις ασκησεις και τους μηνες του χρονου και ποσα κιλα σηκωνω καθε μηνα σε καθε ασκηση για να βλεπω την προοδο, θα ηθελα να ξερω αν ειναι λογικη η αυξηση δυναμης/κιλων. Αν κανεις τα ιδια κιλα 3 μηνες πιεσεις στηθους μαλλον κοροιδευεις τον κοσμο! Κατ αρχας ειμαι παντα μεσα σε 6-10 επαναληψεις μεχρι κοπωσης. Πχ στηθος αυξανω περιπου καθε μηνα 2,5 κιλα περιπου αλλα ωμους ειδα οτι ειμαι στασιμος πχ εκτασεις μπροστα για 3 μηνες ιδια κιλα , ενω στρατιωτικες αυξανω 2 κιλα ανα 1 με 1,5 μηνα. kick backs 3 μηνες τα ιδια ενω γαλλικες αυξανω καθε μηνα. Μονοζυγο ας πουμε χρειαστηκα 6 μηνες για να παω απο 1 σε 8 επαναληψεις μπροστα λαβη ανοιχτη. Για διευκρινηση γυμναζω καθε ομαδα μια φορα την βδομαδα απλα στο πλανο μου εχω βαρος ανα μηνα...
    Απλα θελω να μου πειτε αν ειναι λογικο να αυξανεις ποιο πολυ και πιο συχνα για να ξερω τι κανω. Η διατροφη μου ειναι μετρια προς καλη λογο οικονομικης κρισης, 74 κιλα και μεχρι 80-100γρ πρωτεινη την μερα μπορω οχι παραπανω... χωρις συμπληρωματα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Δεν υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ανα το οποιο "πρεπει"να αυξανεις βαρος.

    Χοντρα χοντρα θα σου πω το εξης.Ανεβαζε κιλα οταν δεις πως με συγκεκριμενο βαρος (διατηροντας οσο γινεται τις υπολοιπες παραμετρους ιδιες) ξεφευγεις απο το ευρος επαναληψεων που θελεις να δουλεψεις.Δηληδη οταν δεις πως βγαζεις πχ 12+ επαν (αφου θες να δουλεψεις 6-10επαν),ανεβαζε κιλα.Προσεξε μονο μην θυσιαζεις τεχνικη για χαρη των κιλων.

    Επισης εχε στο μυαλο σου πως τα κιλα που ανεβαζεις ειναι αναλογα με τις δυνατοτητες (κυριως μεγεθος) τις εκαστοτε μυικης ομαδας.Πχ δεν μπορεις να συγκρινεις τα κιλα που ανεβαζεις στο στηθος με αυτα στους ωμους (και μαλιστα στην εμπροστια μοιρα) που ειναι μικροτερος μυς.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  3. #3
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Παιδια μια απορια που εχω απο τοτε που ξεκινησα. Καθε ποτε αυξανουμε τα κιλα που σηκωνουμε? Εγω εχω κανει ενα πλανο με ολες τις ασκησεις και τους μηνες του χρονου και ποσα κιλα σηκωνω καθε μηνα σε καθε ασκηση για να βλεπω την προοδο, θα ηθελα να ξερω αν ειναι λογικη η αυξηση δυναμης/κιλων. Αν κανεις τα ιδια κιλα 3 μηνες πιεσεις στηθους μαλλον κοροιδευεις τον κοσμο! Κατ αρχας ειμαι παντα μεσα σε 6-10 επαναληψεις μεχρι κοπωσης. Πχ στηθος αυξανω περιπου καθε μηνα 2,5 κιλα περιπου αλλα ωμους ειδα οτι ειμαι στασιμος πχ εκτασεις μπροστα για 3 μηνες ιδια κιλα , ενω στρατιωτικες αυξανω 2 κιλα ανα 1 με 1,5 μηνα. kick backs 3 μηνες τα ιδια ενω γαλλικες αυξανω καθε μηνα. Μονοζυγο ας πουμε χρειαστηκα 6 μηνες για να παω απο 1 σε 8 επαναληψεις μπροστα λαβη ανοιχτη. Για διευκρινηση γυμναζω καθε ομαδα μια φορα την βδομαδα απλα στο πλανο μου εχω βαρος ανα μηνα...
    Απλα θελω να μου πειτε αν ειναι λογικο να αυξανεις ποιο πολυ και πιο συχνα για να ξερω τι κανω. Η διατροφη μου ειναι μετρια προς καλη λογο οικονομικης κρισης, 74 κιλα και μεχρι 80-100γρ πρωτεινη την μερα μπορω οχι παραπανω... χωρις συμπληρωματα.
    Θεωριτικά κάθε φορά που πηγαίνεις στο γυμαστήριο πρέπει να προσπαθείς να ανεβάζεις επαναλήψεις ή κιλά(΄΄θεωριτικά΄΄) εκτός οταν κάνεις πρόγραμμα αποφόρτησης (μετά απο 6-8 εβδομάδες έντονης προπόνησης)ή είσαι άρωστος κτλ.Πιστεύω ότι αν μετά, πχ από 1 χρόνο κάποιος κάνει τα ίδια κιλά με τις ίδιες επαναλήψεις τότε το μόνο σίγουρο είναι οτι το σώμα του δεν άλλαξε καθόλου απο θέμα μυϊκης μάζας.Η πρωτεϊνη σου είναι λίγη μία πολύ φθηνη πηγή πρωτεϊνης είναι πχ οι φακές 28γρ πρωτ 57 υδατ ανα 100γρ αβραστες.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-13
    Posts
    1

    Default

    Να ρωτήσω και 'γω κάποιες ερωτήσεις που συνάδουν με τις απορίες του Νίκου? Εφόσον θεωρήσεις οτι πρέπει να ανεβάσεις τα κιλά στα βάρη, πόσο πρέπει να ανέβεις? Δηλαδή πχ 1 κιλό ή παραπάνω? Και κάτι άλλο εγώ γυμνάζω το στήθος μόνο με push ups με τα πόδια ψηλά ( όχι κατακόρυφο ) και κάνω πολλά sets. Είμαι ok ή πρέπει να κάνω και κάποια άλλη άσκηση? Btw παίρνω συμπληρώματα πρωτεινών.

  5. #5
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Η λογική κάθε φορά που πας γυμναστήριο πρέπει να ανεβάσεις κιλά ή επαναλήψεις δεν μου φαίνεται σωστή.
    Πολύ σωστά ο yzf έβαλε την λέξη "θεωρητικά" εντός εισαγωγικών.
    Η τεχνική είναι πάνω απ' όλα κατά την γνώμη μου.
    Επίσης ένας αρχάριος, με την προϋπόθεση ότι προπονείται σωστά, θα έχει μεγάλη άνοδο (ποσοστιαία εννοώ) σε κιλά και επαναλήψεις. Ένας πολύ προχωρημένος αθλούμενος δύσκολα ανεβαίνει. Θέλω να πω, κάποιος αν πάει από τα 30 kgr στα 60 kgr στο squat θα έχει άνοδο 100%. Πως μπορεί να έχει κάποιος που κάνει 110 kgr squat μια τέτοια άνοδο? Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γυμνάζεται αποδοτικά. (εντάξει το παράδειγμα είναι λίγο τραβηγμένο, είναι απλώς παράδειγμα).

    Και σε τελική ανάλυση αν μιλάμε για bb το βασικό κριτήριο νομίζω είναι ο καθρέφτης. Ακόμα και στους αγώνες δεν ρωτάει η επιτροπή: "πόσα σηκώνεις πάγκο".
    Πόζαρε να σε δούμε λέει.

    Η άποψη μου.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  6. #6
    Unworthy New Member
    Join Date
    16-04-13
    Posts
    7

    Default

    Ανεβαζουμε κιλα αμεσως μολις μπορεσουμε Παραδειγμα προπονηση 1 παγκος 120 κιλα χ 7 επαν ...προπονηση 2 120.50κιλα χ 7 προπονηση 3 121 κιλα 6 ,οσες προπονησεις χρειαζονται με 121 κιλα χ 6 αλλα με βελτιωση της ποιοτητας εκτελεσης και κοντρολ , προπονηση ν : 121.50 χ 6 προπον ν+1 122 χ 6 ...προπονηση ν+2 122 120 χ 7(η 122.5 6-7) κοκ
    Αυτη η μιζερη διαδικασια ειναι η πεμπτουσια της προοδευτικης υπερφορτωσης


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ωμέγα-3 και CLA - Κάθε Πότε;
    By Hanos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-04-11, 20:09
  2. Off Προπονήσεων...Κάθε Πότε?
    By Giant in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-11-10, 16:18
  3. Cheat Day/Meal Κάθε Πότε;
    By apathya in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 30
    Last Post: 09-06-09, 03:21
  4. Πόση ώρα πρέπει να αφιερώνουμε στην προπόνηση;
    By kooup in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 35
    Last Post: 26-05-08, 01:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •