Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 53 of 53
  1. #31
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    ανοίγω πάλι το topic ή μάλλον ξεθάβω το topic για να κάνω μια ερώτηση επειδή μένω Βουλγαρία και εδώ δεν έχει natreen και επειδή θέλω τον καφέ με 3-4 κουταλιές ζάχαρη και όσο πιο light και να είναι η μαύρη από την λευκή πάλι είναι μπόμπες :P ψάχνω μια παρόμοια λύση με το natreen ... το θέμα είναι ότι διάβασα εδώ
    http://natofao.blogspot.com/2012/07/natreen.html κατά τύχη (δεν ξέρω κατά πόσο σωστό είναι αυτό που λέει) και έχω ψιλό αγχωθεί λίγο με αυτά που διάβασα ... ισχύει κάτι
    τέτοιο ?
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Tριχες κατσαρες και καλαματιανες.. Για ολα, τα βγαζουν αχρηστα και καρκινογονα. Κινδυνολογία μέχρι εκεί που δεν παίρνει!
    Το καλύτερο για μένα ειναι στέβια. Μπορεις να παραγγειλεις και σε υγρη μορφη, με γευσεις, από το iherb.com

  3. #33
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    Δεν θέλω γεύσεις θέλω απλή σκέτη ... Μόνο στον καφέ θέλω ζάχαρη σε όλα τα δεν με καίει ... Αλλά τον καφέ τον θέλω γλυκό
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  4. #34
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ε παρε σκετη στεβια τοτε. Εχει μεγαλη ποικιλια στο iherb.

  5. #35
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    ρε συ Καρδούλα αν μπορείς στείλε κανένα λινκ με κάποια σκέτη που σου αρέσει και εσένα ... :))))
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  6. #36
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eλα αγορίνα, δες αυτές. Σου εχω και σε υγρη μορφη (αγευστη) και σε σκονη (φακελακια) και σε βάζο.

    http://www.iherb.com/Now-Foods-BetterStevia-Zero-Calorie-Sweetener-Original-100-Packets-3-5-oz-100-g/322
    http://www.iherb.com/Now-Foods-BetterStevia-Liquid-Sweetener-Original-2-fl-oz-60-ml/863
    http://www.iherb.com/Now-Foods-Certified-Organic-BetterStevia-Extract-Powder-1-oz-28-g/329

  7. #37
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Παιδια μιας κ θα βαλω βρωμη στο πρωινο.Επειδη στεβια δν πηρε το ματι μου στο σουπερ μαρκετ.
    Ειδα γλυκαντικο ΖΩΓΡΑΦΟΣ (http://www.zografosdiet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=49:slim-line&catid=29:products&Itemid=53) .Αν θυμαμαι καλα εχει μαλτοδεξτρινη,ασπαρταμη και κατι αλλο(δεν ειχε ζαχαρη)
    Ειναι καλη επιλογη?Ή να κοιταξω για natreen?
    Last edited by iLikeBB; 20-04-15 at 18:33.

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχως απο τα γλυκαντικα που κυκλοφορουν, σχεδον ολα εχουν μαλτοδεξτρινη. Παρε καποιο που να μην εχει τουλαχιστον ασπαρταμη.
    Στον βασιλοπουλο εχω δει που εχουν και "ατοφια" στεβια, αλλα μονο ατοφια δεν ειναι..
    Κανε μια παραγγελια απο iherb και θα σαι κομπλε! Εχει και σε υγρη μορφη, με γευσεις που ειναι σουπερ!!

  9. #39
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Μάλιστα,θα το κοιτάξω.
    Θα δοκιμασω να την αλεσω πρωτα τη βρωμη και να βαλω κανελα απο πανω,μηπως τρωγεται καλυτερα.
    Αλλιως iherb κατευθειαν

    Ευχαριστώ

  10. #40
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βαλε μισο κουταλακι του γλυκου στιγμιαιο καφε με αρωμα φουντουκι (σε χυλωμενη βρωμη) και θα με θυμηθεις!!!

  11. #41
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Παιδιά εγώ κανέλλα του Σκλαβενίτη βάζω στη βρώμη το πρωί, ΜΟΝΟ και έχει τόσο έντονο άρωμα και γεύση, που δεν της έχω βάλει ΠΟΤΕ κάποιο γλυκαντικό.

    Επίσης, μιας και μιλήσαμε για στέβια, στο γυμναστήριό μου πουλάνε υγρή στέβια σε μπουκαλάκι με 7 ευρώ αλλά δεν έχω σταματήσει να την τσεκάρω ποτέ για να δω μάρκα, συστατικά κτλ.
    Και ξανά επίσης, στο Βασιλόπουλο στο διάδρομο με τα είδη ζαχαροπλαστικής έχω δει που έχει κάτι μικρά μπουκαλάκια με εσάνς αμύγδαλο, πορτοκάλι, νομίζω καφέ, βανίλια και διάφορα τέτοια, αλλά ούτε εκεί έχω τσεκάρει συστατικά. Τα έχει δει κανείς;

  12. #42
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Τελικά την αλεσα στο μουλτι,εγινε σα σκονη και εβαλα κανελα.
    Σε καθε κουταλια βρωμη κ λιγη κανελα...
    Επιτελους βρηκα τροπο να τρωω βρωμη

    Θα δοκιμασω βεβαια και με τον καφε που ειπες Ειρήνη αν δω οτι το βαρεθω ετσι
    Αν βεβαια δω διαφορα στο καθαρισμα απο την αλλαγη των δημητριακων με τη βρωμη(τα οποια δημητριακα ηταν μεσα στα σακχαρα),σιγουρα δε θα το βαρεθω μονο με κανελα

  13. #43
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Ειρήνη(ή οποιος γνωρίζει) για καφέ να βαλω στη βρωμη με αρωμα βανίλια ή φουντούκι, μιλάμε παντα για jacobs flavors?
    Ή υπαρχει και καποιος αλλος που δν εχει παρει το ματι μου? Γιατι ειδα που μου προτεινες για στιγμιαιο καφε,και ο jacobs ειναι φιλτρου(δεν ξερω αν ειναι τα ιδια :D)
    Δεν ξερω κ πολλα απο καφεδες,δεν πινω σχεδον ποτέ,οπότε ανεχτείτε με

    Εχω παντως προχειρο Jacobs βανιλια,αν ειναι ο σωστος
    Last edited by iLikeBB; 29-04-15 at 21:54.

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θάνο, εγώ βάζω Douve Egberts με άρωμα φουντούκι. Είναι απλά τέλειο!!

  15. #45
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ασπρη ζαχαρη(1 φορα επεξεργασμενη)- καθολου θρεπτικα συστατικα

    Καστανη (1-2 φορες επεξεργασμενη)- λιγα θρεπτικα συστατικα

    Μαυρη(2 φορες επεξεργασμενη)- πιο πολλα θρεπτικα συστατικα

    Αλλα επειδη ειναι σε ελαχιστες ποσοτητες και ζαχαρη βαζουμε ελαχιστη.. Ισως ειναι ανουσιο να διαλεγουμε την μαυρη. Ασε που ειναι και λιγοτερο γλυκια..
    Τουλαχιστον αυτα ανακαλυψα απο το google.!

    Οσο για τον καφε και εγω επινα γλυκο παλια(φραπε). 2κουταλιες οχι υπερβολες. Μεσα σε 2-3 βδομαδες καταφερα να πινω σκετο.. Και να σου πω.. τι μιση κουταλια, τι καθολου, το ιδιο μου κανει..δεν καταλαβαινω διαφορα
    Ελληνικο και Γαλλικο που δοκιμασα σκετο δεν μπορουσα..Εχουν πιο πικρη γευση. Ισως να θελει και εκει να συνηθησεις απο την αρχη..

  16. #46
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Ασπρη ζαχαρη(1 φορα επεξεργασμενη)- καθολου θρεπτικα συστατικα

    Καστανη (1-2 φορες επεξεργασμενη)- λιγα θρεπτικα συστατικα

    Μαυρη(2 φορες επεξεργασμενη)- πιο πολλα θρεπτικα συστατικα

    Μαύρη, άσπρη, καστανή, με ανταύγειες... η ζάχαρη δεν έχει καμία θρεπτική αξία.
    Δεν ξέρω από που το βρήκες στο google αλλά η ζαχαρίτσα είναι αυτό που λέμε "άδειες θερμίδες'.

  17. #47
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ανοιξα 5 σάιτ και έβλεπα, ανάλογα την ποσότητα της μελασας στην ζάχαρη ειναι και τα θρεπτ συστατικά,απλα είναι σε μηδαμινές ποσότητες. Αρα ουσιαστικά είναι κενές θερμίδες, δεν είπα κάτι διαφορετικό :-)
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  18. #48
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι καταλαβα πως το ειπες.. αλλα αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι ποιες οι θρεπτικες ουσίες που υπαρχουν στη ζάχαρη, εστω και σε αμελητέες ποσότητες;

  19. #49
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Ειρήνη(ή οποιος γνωρίζει) για καφέ να βαλω στη βρωμη με αρωμα βανίλια ή φουντούκι, μιλάμε παντα για jacobs flavors?
    Ή υπαρχει και καποιος αλλος που δν εχει παρει το ματι μου? Γιατι ειδα που μου προτεινες για στιγμιαιο καφε,και ο jacobs ειναι φιλτρου(δεν ξερω αν ειναι τα ιδια :D)
    Δεν ξερω κ πολλα απο καφεδες,δεν πινω σχεδον ποτέ,οπότε ανεχτείτε με

    Εχω παντως προχειρο Jacobs βανιλια,αν ειναι ο σωστος
    Θάνο ο καφές φίλτρου είναι μόνο για φίλτρο, δεν είναι σαν τον καφέ τον στιγμιαίο που διαλύεται στο νερό. Ο φίλτρου και ο εσπρέσο δεν διαλύονται, οπότε don't do it. :P

  20. #50
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ναι καταλαβα πως το ειπες.. αλλα αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι ποιες οι θρεπτικες ουσίες που υπαρχουν στη ζάχαρη, εστω και σε αμελητέες ποσότητες;
    συμπλεγματος Β ελεγε και κατι αλλες. δεν τα συγκρατησα.. κανε ενα googlarισμα "ασπρη και μαυρη ζαχαρη". Ειναι καλο να διασταβρωνουμε η να διορθωνουμε πληροφοριες που μαθαινουμε. Μπορει να ειναι κατι που δεν ξερουμε μπορει να εχουν και λαθος οι σελιδες.. Ευκαιρια να μαθουμε!

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχώς η ζαχαρίτσα (οποιασδήποτε μορφής) δεν περιέχει μικροθρεπτικά συστατικά. Μπορεις να τσεκαρεις και στο πινακακι (οπου αναφερεται σε 100γρ ζαχαρης!)
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%...B1%CF%81%CE%B7

  22. #52
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    "δεν έχει μικροθρεπτικά συστατικά, εκτός από ορισμένα σε απειροελάχιστες ποσότητες."
    Το ιδιο πραμα λεμε τοσες ωρες :D

    Συμπερασμα:να αποφευγεται! οποια και να καταναλωσουμε κενες θερμιδες παιρνουμε!

  23. #53
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Αμα σας πω οτι εβαλα Jacobs βανιλια και μου αρεσε?
    Και κανελα απο πάνω
    Μπόμπαααα


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασπαρτάμη και υποκαταστατα ζάχαρης
    By UltraB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-11, 23:22
  2. φυστικοβουτυρο χωρις ζαχαρη
    By jimaica in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 13-07-11, 15:40
  3. Απλή Ζάχαρη
    By PHILIPPAS86 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-10-04, 06:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •