Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 53
  1. #1
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default Αλάτι - Ζάχαρη και Υποκατάστατα

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι 25 χρονων 1.68 ύψος και 59 κιλα.Κάνω γυμναστική απο τα 18 μου(τοτε ηταν που αποφασισα να κανω διαιτα και έχασα 12 περιττα κιλα),και εχω φτασει σε ενα αρκετα καλο επιπεδο.Δεν εκανα ποτε υπερβολεσ με τη γυμναστικη γτ απλα ηθελα ενα αδυνατο σφιχτο σωμα(βαριομουν και λιγο)ομως τον τελευταιο χρονο την ειδα καπως πιο σοβαρα και μπηκα σε προγραμμα με πολυ αεροβια και βαρη.
    Διατροφη εκανα παντα αρκετα καλη χωρις να ξεφευγω ομως αυτο που με ταλαιπωρει ειναι το εξης...Δεν μπορω να κοψω το αλατι απο πουθενα,καθως και τη ζαχαρη απο τον καφε μου.Και πινω και 2 καφεδες τη μερα με 3 κγ ζαχαρη...

    Το ερωτημα μου ειναι το εξης.Η μαυρη ζαχαρη η η μελασα εχει καποια διαφορα απο τη λευκη?(εννοω μεγαλη διαφορα)
    Και επισης πως να νοστιμισει μια πρασινη σαλατα απο τη στιγμη που εχει και μονο μια κουταλιτσα λαδι????

    Εσεις τι κανετε γιαυτο??
    no pain...no gain!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καταρχήν καλώς ήρθες στο forum μας!!!

    Πρώτα πρώτα, να σου πω ότι καλά κάνεις και δε κόβεις το αλάτι από πουθενά. Δεν είναι σωστό να λείπει εντελώς από τη διατροφή μας, καθώς παίζει κι εκείνο το δικό του ρόλο μέσα στον οργανισμό μας. Θα πρέπει ωστόσο να αποφεύγεις να βάζει πολύ αλάτι. Ο περιορισμός της ποσότητας που χρησιμοποιείς στα γεύματά σου, είναι η λύση.

    Δεύτερον η μαύρη ζάχαρη απλά είανι μια λιγότερο επεξεργασμένη ζάχαρη, από τη λευκή κρυσταλική. Έπειτα θερμιδικά έχουν μια μικρή διαφορά η οποία όμως υπερκαλύπτεται απ' το ότι η μαύρη είναι λιγότερο γλυκιά από τη λευκή κι αναγκάζεσαι να βάλεις περισσότερη. Πάντως είναι κάπως πιο υγιεινή αφού περιέχει μέταλλα που δεν έχει η λευκή ζάχαρη. Μια καλή και τέλεια λύση (άκου κάποιον που όταν σπάει τη διατροφή του πίνει φρέντο καπουτσίνο διπλό, γλυκό, με σιρόπι φουντούκι και καραμέλα) είναι το natreen. Εγώ βάζω ένα καλά γεμάτο κουταλάκι στο καφέ μου και είναι πάρα πολύ γλυκός!!!

    Τέλος στη σαλάτα σου, αν το συμπαθείς, μπορείς να βάλεις μια κουταλιά της σούπας μπαλσάμικο, που συνδιάζεται τέλεια με το φρέσκο ελαιόλαδο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Mazda6 σε ευχαριστω για τα tips

    Αυτο που πινεις εσυ ειναι κανονικο γλυκο οχι καφες!!

    Το κακο ειναι πως βαζω τοσο αλατι που καποιοι δεν μπορουν να φανε απ τη σαλατα μου ας πουμε...Αυτο με το μπαλσαμικο καλη ιδεα..
    Για πες μου λιγο για το natreen που το βρισκουμε??
    no pain...no gain!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το νατριν θα το βρεις σε όλα τα σούπερ μάρκετ, στο ράφι με τα υποκατάστατα ζάχαρης.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Εγω εχω παρει Stevia απο εξωτερικο και βαζω οποτε θελω να γλυκανω κατι, και οταν παρω εξω καμια φορα καφε βαζω ζαχαρινη οποιαδηποτε εχουν αυτοι, αμα ημουν γυναικα και ειχα τσαντα θα επαιρνα μαζι μου την Stevia, οπως ξερω οτι κανει η καρδουλα ή φανταζομαι χαχα
    αλατι δεν χρησιμοποιω καθολου, στο κοτοπουλο το Σκορδοπιπερο το αλμυραινει καπως μαζι με λιγη ριγανη και παπρικα τρωγετε ανετα, μερικες φορες βαζω πρασινο αλατι στα μπιφτεκια αν και τελευταια ουτε και σε αυτα βαζω

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Παν μετρον αριστον ...!!! Παιδια ολα χρειαζονται σε λογικα επιπεδα , μην παμε στο αλλο ακρο εξαλλου το ολυμπια αργει ακομα....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    Εγω εχω παρει Stevia απο εξωτερικο και βαζω οποτε θελω να γλυκανω κατι, και οταν παρω εξω καμια φορα καφε βαζω ζαχαρινη οποιαδηποτε εχουν αυτοι, αμα ημουν γυναικα και ειχα τσαντα θα επαιρνα μαζι μου την Stevia, οπως ξερω οτι κανει η καρδουλα ή φανταζομαι χαχα
    Καλά φαντάζεσαι!

  8. #8
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Αν το νατρεν εχει τη γευση της καντερελ μαλλον θα κοψω τον καφε τελειως...!!
    no pain...no gain!!

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εμένα πάντως η γεύση του μου αρέσει πάρα πολύ!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-12
    Location
    amaliada hleias!!!!!!
    Posts
    66

    Default

    που μπορω να βρω stevia??γιατι στο σουπερ μαρκετ δεν εχει....

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σε μαγαζιά με βιολογικά αλλά είναι φωτιά και λάβρα! Μονο online συμφέρει από το iherb, έχω πάρει πολλές φορές.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-12
    Location
    amaliada hleias!!!!!!
    Posts
    66

    Default

    ευχαριστω θα το κοιταξω αλλιως θα συνεχισω να παιρνω natreen η canderel!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μια χαρά κάνεις και μ'αυτά τη δουλειά σου..

  14. #14
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Απο περιεργεια κοιταξα στεβια στο καταστημα βιολογικων που ψωνιζω κι ειχε 35 ευρω ενα μικρο κουτακι δε λεει με τιποτα .Το καλυτερο ειναι να μαθεις να πινεις τον καφε σκετο. Σου το λεει ανθρωπος που τον επινε με 5 κουταλιες ζαχαρη!!! Πινω σκετο εδω και 3 χρονια μου εβαλε την ιδεα ο οδοντιατρος μου παντως δε δυσκολευτηκα καθολου να το κανω.

  15. #15
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Οσο για το αλατι κι εγω πρασινο χρησιμοποιω

  16. #16
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Σκετο απο 5 κουταλιες????Εγω απο 4 το εκανα 1,5 παρακατω δεν παει κοβω τον καφε καλυτερα!
    no pain...no gain!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Και ομως,, το καταφερα και ειμαι πολυ υπερηφανη! Μεχρι και εσπρεσο σκετο και ολους τους καφεδες και τα αφεψηματα εννοειται. Αντε να βαλω σε κανενα αφεψημα λιγο μελι κι αυτο μονο αν ειμαι αρρωστη με βηχα κλπ . Σου λεω δεν ειναι τιποτα δεν το φανταζομουν ποτε οτι θα μου βγει τοσο ευκολα, ενω ΛΑΤΡΕΥΩ τα γλυκα...
    Κι αυτο επειδη μου ηρθε φλας που με μπριζωσε ο οδοντιατρος οταν με ρωτησε ποση ωρα κανω να πιω τον καφε.

  18. #18
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Κοριτσια ολα ειναι στο μυαλο.Σιγα σιγα μπορεις να συνηθισεις εναν σκετο καφε απο τον γλυκο που επινες.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ρε παιδιά δεν τον μπορούν όλοι τον καφέ φαρμάκι

    Υπάρχουν επιλογές για όσους θέλουν να τον πίνουν γλυκό ή να βάζουν στο πρωινό τους ή όταν κάνουν κάποιο γλυκό "διαίτης". Η καλύτερη απ'όλες είναι η στέβια. Αλλιώς τα άλλα υποκατάστατα του εμπορίου αλλά σε λογικές χρήσεις. 1-3 κουταλάκια του γλυκού είναι μια χαρά.

  20. #20
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Παιδια ηρεμηστε ....! Ολες η αισθησεις της γευσης - απολαυσης βρισκονται στη γλωσσα με την καταλληλη εξασκηση μπορει και αυτη να πειθαρχησει
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  21. #21
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Η δικια μου ΔΕΝ μπορει!!!Εκοψα τα αλατια.Εκοψα το λευκο αλευρι.Εκοψα τα λαδια.Εκοψα το τσιγαρο για να κανω πιο πολυ αεροβια.Εκοψα το μελι και τα παστελια που φωναζετε ολοι εδω μεσα!Μου κοψανε το μισθο(ακυρο αλλα παει με το κοψιμο)Ε! το γλυκο καφε δεν μπορω να τον κοψω..τον εκανα μετριο με υποκαταστατο!Αυτη τη θυσια δεν μπορω να την κανω..
    no pain...no gain!!

  22. #22

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Παιδια ηρεμηστε ....! Ολες η αισθησεις της γευσης - απολαυσης βρισκονται στη γλωσσα με την καταλληλη εξασκηση μπορει και αυτη να πειθαρχησει
    Ακριβώς... το κατάλληλο υποκατάστατο για ζαχαρη-αλάτι είναι καθόλου ζάχαρι-αλάτι, εκτός από καποιες μικροποσότητες που χρειάζονται από τον οργανισμο... είναι θέμα πειθαρχίας-συνηθειας !
    functional fitness !

  23. #23
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Quote Originally Posted by rax87 View Post
    Η δικια μου ΔΕΝ μπορει!!!Εκοψα τα αλατια.Εκοψα το λευκο αλευρι.Εκοψα τα λαδια.Εκοψα το τσιγαρο για να κανω πιο πολυ αεροβια.Εκοψα το μελι και τα παστελια που φωναζετε ολοι εδω μεσα!Μου κοψανε το μισθο(ακυρο αλλα παει με το κοψιμο)Ε! το γλυκο καφε δεν μπορω να τον κοψω..τον εκανα μετριο με υποκαταστατο!Αυτη τη θυσια δεν μπορω να την κανω..

    χαχαχαχαχ θεεικο

  24. #24
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by dzimmys View Post
    Ακριβώς... το κατάλληλο υποκατάστατο για ζαχαρη-αλάτι είναι καθόλου ζάχαρι-αλάτι, εκτός από καποιες μικροποσότητες που χρειάζονται από τον οργανισμο... είναι θέμα πειθαρχίας-συνηθειας !
    Το αλατι χρειαζεται και παρα πολυ μαλιστα.Αλλα οχι σε πολυ μεγαλες ποσοτητες.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  25. #25

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Το αλατι χρειαζεται και παρα πολυ μαλιστα.Αλλα οχι σε πολυ μεγαλες ποσοτητες.
    βλέπω σ αρέσουν τα πρηξήματα... σ αυτό βοηθάει πολύ τ αλάτι... από ότι γνωρίζω όμως ο οργανισμός χρειάζεται άλατα (ηλεκτρολύτες) σε αρκετέσ ποσότητες... το αλάτι όμως γιατί να χρειάζεται σε μεγαλες ποσότητες ?
    functional fitness !

  26. #26
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by dzimmys View Post
    βλέπω σ αρέσουν τα πρηξήματα... σ αυτό βοηθάει πολύ τ αλάτι... από ότι γνωρίζω όμως ο οργανισμός χρειάζεται άλατα (ηλεκτρολύτες) σε αρκετέσ ποσότητες... το αλάτι όμως γιατί να χρειάζεται σε μεγαλες ποσότητες ?
    Λοιπον να σου πω σε 2 κουβεντες σε τι βοηθαει το αλατι.Οπως ειπες κ εσυ εχεις πρηξιματα αλλα δεν ειναι μονο αυτο.ΕΠισης το αλατι υποστηριζει το νευρικο μας συστημα με αποτελεσμα το οποιο συμβαλλει στην αναπτυξη των μυων.Επισης με το αλατι αμινοξεα μεταφερονται στα κυτταρα αρα βοηθαει στην αναρρωση των μυων.Βοηθαει στον μεταβολισμο των υδατ,πρωτεινων και το πιο βασικο φευγει οταν ιδρωνουμε.Οι περισσοτεροι ωστοσο τις μεγαλες ποσοτητες δεν τισ προτιμουν γιατι προκαλουν κατακρατηση υγρων και δειχνεις πιο λιπωδης και χαλαρος λογω της εκκρισης μιας ορμονης.Με 2 λογια νομιζω να καταλαβες τι παιζει.Αλλα οπως ειπα ποσοτητες σε λογικα πλαισια.Ελπιζω να σε καλυψα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  27. #27

    Default

    !!! thanx man ...
    functional fitness !

  28. #28
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Θα συμφωνησω με τον Άγγελο, και θα σταθω στο τελος που λεει "ποσοτητες σε λογικα πλαισια", νομιζω οτι εσεις οι αντρες χρειαζεστε περισσοτερο απο μας , εμεις λογω οιστρογονων κλπ εχουμε κατακρατηση αγρια ,ειδικα καποιες μερες του μηνα....
    Χωρια που εσεις ιδρωνετε και περισσοτερο. Επειτα μην ξεχναμε οτι πολλες τροφες εχουν και απο μονες τους αλατακι!

  29. #29
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by dzimmys View Post
    !!! thanx man ...
    Τιποτα φιλε.

    Να το και το παπι!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  30. #30
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Ελληνικος σκετος. Ο καλυτερος καφες! Για μενα και σε ποιοτητα και σε γευση.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασπαρτάμη και υποκαταστατα ζάχαρης
    By UltraB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-11, 23:22
  2. φυστικοβουτυρο χωρις ζαχαρη
    By jimaica in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 13-07-11, 15:40
  3. Απλή Ζάχαρη
    By PHILIPPAS86 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-10-04, 06:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •