Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-01-12
    Posts
    2

    Default Καινούρια στην παρέα

    Καλησπέρα
    Είμαι καινούριο μέλος και είπα να κάνω και γω ένα θέμα
    με τους στόχους που έχω βάλει
    μιας και γράφτηκα γυμναστήριο(επιτέλους).
    Διάβασα αρκετά θέματα που έχουν να κάνουν με την διατροφή αλλά έχω μπερδευτεί και θα θελα τα φώτα σας.
    Λοιπόν
    είμαι 17 χρονών 55 κιλά και 1,60 δεν αθλούμαι παλαιότερα πήγαινα ένα μήνα γυμναστήριο και μετά το παράτησα,μόνο αυτό.
    Στόχος μου είναι να σφίξω διότι είμαι αρκετά χαλαρή και έχω κυτταρίτιδα.Απλά έχω μια τάση να βάζω λίπος γύρω από την κοιλιά(σωσίβιο)
    και τα πόδια μου είναι σχετικά αδύνατα.Θα θελα να έβαζα λίγο παραπάνω όγκο στους γλουτούς και στους μηρούς αλλά να αδυνάτιζα και γύρω από την κοιλιά.Γίνεται να τα καταφέρω και τα δύο? πρέπει να ακολουθήσω κάποια διατροφή συγκεκριμένη?5 φορές τη βδομάδα σίγουρα θα μπορώ να πηγαίνω γυμναστήριο.προσπάθησα να φιάξω μια διατροφή για όγκο σύμφωνα με αυτά που διάβασα αλλά μπερδεύτηκα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!

    Για να σε βοηθήσω να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου θα σου πω το εξής:

    Ναι, μπορείς να καταφέρεις "ταυτόχρονα" να χάσεις λίπος και να αυξήσεις το μυικό ιστό σου. Αυτό είναι κάτι που το πετυχαίνουν σχετικά εύκολα τα άτομα που ξεκινούν την προπόνηση με βάρη.

    Θα σου πω να μη μπερδευτείς από τώρα σε διατροφές όγκου και να πάρεις τα πράγματα από την αρχή και να πας σκαλί σκαλί.
    Πρώτο βήμα είναι να "καθαρίσεις" τη διατροφή σου. Μέχρι τώρα πως ήταν μια τυπική σου μέρα;
    Δεύτερον να κινηθείς στις θερμίδες συντήρησής σου, ώστε να δώσεις το περιθώριο να συνηθίσει το σώμα σου τις αλλαγές που συμβαίνουν και τα ερεθίσματα που του δίνεις.
    Τρίτον να δώσεις έμφαση στην προπόνησή σου, με σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και την επιλογή σωστού προγράμματος για το στόχο που θες.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-01-12
    Posts
    2

    Default

    η διατροφή μου μέχρι τώρα ήταν χάλια
    πολλά γλυκά,πίτσες,σουβλάκια αρκετά συχνά
    αλλά πριν μια βδομάδα τα έκοψα μαχαίρι
    πάλι καλά είμαι αποφασιστική και μπορώ να αντισταθώ.
    έκοψα και το βραδινό και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα.
    το πρωί δε τρώω(πρέπει το αλλάξω αυτό) το μεσημέρι ό,τι έχουμε στο σπίτι,το απόγευμα τρώω κανένα τοστ και κανα φρούτο και το βράδυ γιαούρτι.εδώ και μια βδομάδα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φρόντισε να κρατάς σταθερά τα γεύματά σου, να μη τα παραλείπεις να ναι ποιοτικά και οπωσδήποτε να τρως πρωινό.
    Επέλεγε όσο γίνεται μη επεξεργασμένες τροφές, να έχεις ποικιλία τροφών ώστε να μη βαρεθείς γρήγορα και μια φορά στο τόσο να επιβραβεύεις τον εαυτό σου με ένα ελεύθερο γεύμα.
    Σαν δεύτερο βήμα θα οργανώσεις ακόμα καλύτερα αυτά που τρως, μετρώντας θερμίδες και κάνοντας ακόμα καλύτερες επιλογές.
    Θα δεις πως θα ανέβεις σε ενέργεια και γενικότερα θα ανέβει η διάθεσή σου (σε συνδιασμό και με τη γυμναστική).

    Κράτα σε ένα σημειωματάριο το βάρος που ξεκίνησες και μέτρα με μια μεζούρα τις διαστάσεις σου ώστε να ξέρεις ακριβώς την πρόοδο που κάνεις.
    Όταν νιώσεις έτοιμη, γράψε αναλυτικά κάποιο διατροφικό πλάνο που έχεις σκεφτεί κι εδώ είμαστε πάλι να σε βοηθήσουμε να το τελειοποιήσεις.

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο στόχο σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα Στην Παρέα!
    By christine in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 08-02-12, 02:18
  2. Νέος στην παρέα!!
    By zeo195 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 25-03-11, 23:29
  3. Hi Στην Παρέα!!
    By Nickos-Nickolas S in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-11, 00:20
  4. +1 στην παρεα ΜΕ.......
    By zografos89 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 22
    Last Post: 20-12-07, 07:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •