Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    3

    Default Προγραμμα προπονησης (Δύναμη: πυραμίδες ή 5χ5? + GVT)

    Έχω ολοκληρώσει ένα pull-push πρόγραμμα 8 εβδομάδων. (συνοπτικα: 1η μέρα:πλάτη-δικέφαλο 2η:στήθος-όμοι τρικέφαλος 3η:ποδια-κοιλιακοι 4η:ξεκουραση 5η-6η-7η ιδιες με τις τρεις πρωτες επαναληωεις 3χ10-12). Το επιπεδο μου ειναι αρχαριος προς intermediate (στις βασικες ασκησεις παιζω το βαρος μου για περιπου 10-12 επαναληψεις) .Σκεφτομαι να ακολουθησω ενα προγραμμα 5χ5 για αυξηση δυναμης για 6 εβδομαδες + 2 εβδομαδες peaking phase 3x3. Εναλακτικα πυραμιδες. Στη συνεχεια 4-6 εβδομαδες German volume για αντοχη στο γαλακτικο και να μπω σε υπερτροφια-γραμμωση .Παρακαλω αποψεις.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Γενικά, οι σκέψεις σου είναι ωραίες, αλλά το 5χ5 θέλει τουλάχιστον 10-12 βδομάδες για να δείξει τα αποτελέσματά του....

    Αν είναι η πρώτη φορά που θα κάνεις πρόγραμμα δύναμης, δεν είναι απαραίτητο το peaking.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    3

    Default

    Δηλαδη προτινεις να συνεχισω αντι 6 γυρω στις 10-12 εβδομαδες 5χ5 χωρις peaking μετα μια βδομαδα deload kai να μπω σε GMT. Απο συμπληρωματα αυτη τη στιγμη παιρνω πρωτεινη whey casein πριν κοιμηθω ,πολυβιταμινη ελαφρια και l-glutamini μια πριν την προπονηση και μι πριν τον υπνο. Σκεφτομαι να αρχισω κρεατινη στη δυναμη και beta alanine για πριν την προπονηση και μετα αλλα 5g κρεατινη , λευκινη και hmb για να επιταχυνω το μεταβολισμο της λευκινης. Γενικα εχω την ταση να επιλεγω συμπληρωματα ενα ενα οχι all in one και φορμουλες.Αν μπορεις και ενα σχολιο για το συμληρωμα οπως επισης και για το αν υπαρχει περιπτωση να χτυπησω plateau με 10-12 weekw 5x5? ευχαριστω

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by nosin View Post
    Δηλαδη προτινεις να συνεχισω αντι 6 γυρω στις 10-12 εβδομαδες 5χ5 χωρις peaking μετα μια βδομαδα deload kai να μπω σε GVT.
    Ακριβώς έτσι !!!

    Για τα συμπληρώματα, συμφωνώ με το πλάνο σου. Βέβαια, καζεΐνη μπορείς να λαμβάνεις σε πιο φτηνή και ποιοτική μορφή, από τα γαλακτοκομικά (γιαούρτι, κότατζ, τυρί χαμηλών λιπαρών). Την γλουταμίνη, την θεωρώ περιττή, αλλά αν υπάρχει ήδη αγορασμένη, ΟΚ. Κανένα πρόβλημα.

    Δεν μπορώ να ξέρω αν θα φτάσεις σε plateau, αλλά αν και όταν γίνει αυτό, μπορείς να κάνεις είτε reset, είτε deload και να ξεκολλήσεις. Το θεωρώ όμως απίθανο, για να είμαι ειλικρινής, να έχεις στασιμότητα την πρώτη φορά που δοκιμάζεις πρόγραμμα δύναμης.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε μου. Οσον αφορα τα συμπληρωματα επειδη μενω εξωτερικο οι τιμες ειναι αρκετα καλες. Χρησιμοποιω natural whey REFLEX ( αηδια γευση διοτι δεν εχει γλυκαντικα κλπα αλλα ποιοτητα θεωρω top) ,glutamini k βιταμινες reflex, casein tis ON. Creatine kai HMB σκεφτομαι για reflex η ON μονουδρικη και HMB της maximuscle .Καποια αλλη προταση σε μαρκες? Σημειωση μενω Λονδινο οποτε αγγλικες μαρκες οπως reflex, maximuscle, sci -mx,cnp και η PHD ειναι πολυ οικονομικες σε σχεση με αλλες.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Όλες οι φίρμες που γράφεις, είναι γνωστές. Απλά κοίτα ποια σε συμφέρει περισσότερο οικονομικά φίλε μου. Αφού είσαι ανθεκτικός σε γεύσεις , δες και τη nutrisport.

    Να'σαι καλά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Για Σωματική Διάπλαση, Δύναμη & Όγκο!
    By EKRIG in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-10, 15:50
  2. Πρόγραμμα Για Δύναμη Και Αντοχή!
    By atrotoi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-10, 22:58
  3. Πρόγραμμα Βάσης Για Δύναμη Λαβής - Grip Strength!
    By Barbarian in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-09, 04:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •