Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 46 of 46
  1. #31
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Eιναι σχεδον απαγορευτικο hit μετα τα βαρη και οχι πανω απο 40-45 λεπτα ,
    μονο τις off days.
    πολυ βαρετο ρε γμτ ...αλλα τι να κανουμε ...μπρος στα καλλη...

  2. #32
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Ρε ξεμαλλιασμενε Πανω απο 60 ειναι αντιπαραγωγικη ακομα και στις off days, ποσο μαλιστα μετα απο προπο. Εκτος αν κανεις απλο περπατημα γιατι εγω οχι δεν μπορω να μιλησω ουτε να ακουσω.....
    ΥΓ. Εγω ακομα και τα 60 λεπτα θα τα καταργισω (τρωνε πολυτιμο χρονο) σε 40λεπτα με hit τα 15 τελευταια.
    Γρηγορο περπατημα κανω. Γιατι ειναι αντιπαραγωγική, για θεματα καταβολισμου? Μιλαμε για φυσικους αθλητες αντιπαραγωγική ή για όλους? Δε γνωριζω τι παιζει για μετα τα βαρη αν κανεις μπολικη αερόβια αλλα εμενα βλεπω σωματικα πως με βοηθαει και δεν καταβολιζω γενικα. Συνηθως εκανα βραδυ αεροβια αφου ειχαν περασει 6-7 ωρες απ την προπονηση αλλα φετος δεν προλαβαινω και κανω μετα τα βαρη.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  3. #33
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ναι ρε συ οκ αν ειναι εντονο περπατημα.
    To ζητουμενο ομως ειναι να πιανεις τους 120-130 σφυγμους(δε ξερω την ηλικια σου)για να γινεται λιπολυση.
    Τωρα οσο αναφορα το αν ειναι αντιπαραγωγικη, υποθετω ισχυει οτι και στην προπο πανω απο την 1ωρα οπου και εκει το πολυ δεν ειναι και καλυτερο.
    Τεσπα κουβεντα κανουμε και διορθωνουμε και τυχον δικα μας λαθη....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #34
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Eγω μαλλον θα αρχισω ΗΙΙΤ και μετα τα βαρη 2 φορες ομως.Οχι και τις 4.Το δοκιμασα μετα απο προπ. ωμων και πηγε μια χαρα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  5. #35
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω παντως τα καλυτερα πραγματα πανω μου ακομα και απο θεμα ογκου τα ειδα οταν εκανα αεροβια..
    Δε νομιζω πως σε καμια περιπτωση υπαρχει θεμα καταβολισμου αν μετα τα βαρη κανουμε οποιασηποτε μορφης αεροβια,ειτε χιτ ειτε μετριας εντασης για περισσοτερη ωρα..Αν εχουμε τετοιο φοβο παιρνουμε και λιγα αμινοξεα αμεσως μετα τα βαρη και λυνουμε το προβλημα μας..!
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  6. #36
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Εγω παντως τα καλυτερα πραγματα πανω μου ακομα και απο θεμα ογκου τα ειδα οταν εκανα αεροβια..
    Δε νομιζω πως σε καμια περιπτωση υπαρχει θεμα καταβολισμου αν μετα τα βαρη κανουμε οποιασηποτε μορφης αεροβια,ειτε χιτ ειτε μετριας εντασης για περισσοτερη ωρα..Αν εχουμε τετοιο φοβο παιρνουμε και λιγα αμινοξεα αμεσως μετα τα βαρη και λυνουμε το προβλημα μας..!
    +1000 σε ολα!
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  7. #37
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Ναι ρε συ οκ αν ειναι εντονο περπατημα.
    To ζητουμενο ομως ειναι να πιανεις τους 120-130 σφυγμους(δε ξερω την ηλικια σου)για να γινεται λιπολυση.
    Τωρα οσο αναφορα το αν ειναι αντιπαραγωγικη, υποθετω ισχυει οτι και στην προπο πανω απο την 1ωρα οπου και εκει το πολυ δεν ειναι και καλυτερο.
    Τεσπα κουβεντα κανουμε και διορθωνουμε και τυχον δικα μας λαθη....
    26 χρονων ειμαι :-) Οι παλμοι μου ειναι στους 130 μεσο ορο, γι αυτο κανω γρηγορο περπατημα σε ελαφρια κλιση. Η υπερβολικη αεροβια σε υποθερμιδικη διαιτα πιθανον να σε καταβολισει αλλα 55-60 λεπτα μετα τα βαρη 4-5 φορες τη βδομαδα θεωρω οτι ειναι μια χαρα για να φυγει το λιπος. Βεβαια ρωτησα γιατι ειναι αντιπαραγωγικη γιατι αν παιζει κατι τετοιο με ενδιαφερει να μαθω τι και πως, σε καμια περιπτωση να σε διορθωσω :-) Δυστυχως τα hit με κουραζουν μιας και ειμαι καπνιστης και προτιμω να εχω σταθερο tempo για αρκετη ωρα. Σε καμια περιπτωση δεν κανω αεροβια παντως πριν τα βαρη γιατι bye bye γλυκογονα κλπ και μετα υποπροπονουμαι.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Εγω παντως τα καλυτερα πραγματα πανω μου ακομα και απο θεμα ογκου τα ειδα οταν εκανα αεροβια..
    Δε νομιζω πως σε καμια περιπτωση υπαρχει θεμα καταβολισμου αν μετα τα βαρη κανουμε οποιασηποτε μορφης αεροβια,ειτε χιτ ειτε μετριας εντασης για περισσοτερη ωρα..Αν εχουμε τετοιο φοβο παιρνουμε και λιγα αμινοξεα αμεσως μετα τα βαρη και λυνουμε το προβλημα μας..!
    Πες τα ρε Νίκο, ν'αγιάσει το στόμα σου!

    Έχουμε φτάσει στο σημείο να φοβόμαστε να κουνήσουμε τα πόδια μας μη τυχόν και καταβολίσουμε μάζα.. Η αερόβια είναι must και σε περιόδους υπερτροφίας και χάσιμο λίπους, αρκεί να βρούμε τη χρυσή τομή.

  9. #39
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σήμερα ήρθα εκτάκτως στη δουλειά το πρωί και είδα κόσμο που σπάνια βλέπω τα απογεύματα. Ήταν λοιπόν δυο σαραντάριδες και κορόιδευε ο ένας τον άλλον επειδή έκανε αερόβια... του είπε χαρακτηριστικά ότι ο ίδιος προκειμένου να μη "καεί" δε κολυμπάει ούτε στη θάλασσα!!!

    Προφανώς λοιπόν, καταλαβαίνετε το γελοίο του πράγματος...

    Φυσικά θα συμφωνήσω με το Νίκο, αλλά κυρίως με την Ειρήνη που λέει για τη χρυσή τομή και για τον φόβο του καταβολισμού. Όλα είναι στο μυαλό μας και το μόνο που χρειάζεται είναι να βρούμε αυτό που μας αρέσει και που μας δουλεύει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #40
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Με αυτο το ...σαρανταριδες !!!
    πληγωθηκα ανεπανορθωτα.....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  11. #41
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Με αυτο το ...σαρανταριδες !!!
    πληγωθηκα ανεπανορθωτα.....
    Πιες μια πρωτεΐνη να σου περάσει!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #42
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Γεια σας παιδιά. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτή η μελέτη και θέλω να παραθέσω μερικές σκέψεις, γιατί πιθανόν δεν πρέπει να ανησυχούμε για τα αποτελέσματα αυτής της μελέτης και αυτό φαίνεται στο ότι η μεσαίας έντασης (δηλαδή όπως προπονούνται οι περισσότεροι) προπόνηση δεν συνδέεται με αρτηριοσκλήρυνση. Αν όμως συνδέεται η μεγάλης έντασης, τότε για να ελέγξουμε την εγκυρότητα της μετανάλυσης πρέπει να απαντηθούν τα παρακάτω:
    Πότε μετρήθηκαν οι τιμές της PWV σε κάθε ανάλυση (ενδέχεται αμέσως μετά την προπόνηση η PWV να είναι αυξημένη λόγω του έργου της καρδιάς). Ήταν το ίδιο χρονικό σημείο σε όλες τις μελέτες Σε τι επίπεδο ήταν οι αθλητές? Πραγματοποιήθηκε πολυπαραγοντική ανάλυση κινδύνου ανάλογα με τα έτη προπόνησης? Όλες οι μελέτες μέτρησαν την PWV αορτής? Με το ίδιο μηχάνημα? Είναι αθροιστική η αυξημένη PWV στην αρτηριοσκλήρυνση? Με αυτήν την λογική γιατί οι μαραθωνοδρόμοι δεν εμφανίζουν stiffness? Επανέρχονται σε φυσιολογικό επίπεδο οι αρτηρίες μετά αποχής από κάποιο χρονικό διάστημα και πόσο. Μπορεί ο δείκτης της αρτηριοσκλήρυνσης να θεωρηθεί ανεξάρτητος παράγοντας σοβαρών καρδιαγγειακών επιπλοκών, SCD ή θανάτου σε κατά τ' άλλα υγιείς αθλητές?
    Μπορεί (δεν το έχω διαβάσει) αλλά και πρέπει να δίνονται απαντήσεις για όλα αυτά στο κυρίως άρθρο, αλλιώς μην βγάζετε ασφαλή συμπεράσματα.
    Last edited by Hyperion; 18-06-12 at 19:24.

  13. #43
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-10
    Posts
    143

    Default

    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Γεια σας παιδιά. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτή η μελέτη και θέλω να παραθέσω μερικές σκέψεις, γιατί πιθανόν δεν πρέπει να ανησυχούμε για τα αποτελέσματα αυτής της μελέτης και αυτό φαίνεται στο ότι η μεσαίας έντασης (δηλαδή όπως προπονούνται οι περισσότεροι) προπόνηση δεν συνδέεται με αρτηριοσκλήρυνση. Αν όμως συνδέεται η μεγάλης έντασης, τότε για να ελέγξουμε την εγκυρότητα της μετανάλυσης πρέπει να απαντηθούν τα παρακάτω:
    Πότε μετρήθηκαν οι τιμές της PWV σε κάθε ανάλυση (ενδέχεται αμέσως μετά την προπόνηση η PWV να είναι αυξημένη λόγω του έργου της καρδιάς). Ήταν το ίδιο χρονικό σημείο σε όλες τις μελέτες Σε τι επίπεδο ήταν οι αθλητές? Πραγματοποιήθηκε πολυπαραγοντική ανάλυση κινδύνου ανάλογα με τα έτη προπόνησης? Όλες οι μελέτες μέτρησαν την PWV αορτής? Με το ίδιο μηχάνημα? Είναι αθροιστική η αυξημένη PWV στην αρτηριοσκλήρυνση? Με αυτήν την λογική γιατί οι μαραθωνοδρόμοι δεν εμφανίζουν stiffness? Επανέρχονται σε φυσιολογικό επίπεδο οι αρτηρίες μετά αποχής από κάποιο χρονικό διάστημα και πόσο. Μπορεί ο δείκτης της αρτηριοσκλήρυνσης να θεωρηθεί ανεξάρτητος παράγοντας σοβαρών καρδιαγγειακών επιπλοκών, SCD ή θανάτου σε κατά τ' άλλα υγιείς αθλητές?
    Μπορεί (δεν το έχω διαβάσει) αλλά και πρέπει να δίνονται απαντήσεις για όλα αυτά στο κυρίως άρθρο, αλλιώς μην βγάζετε ασφαλή συμπεράσματα.
    Νομιζω οτι αυτα τα δυο abstracts απαντουν σχεδον σε ολες τις ερωτησεις σου:
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10373221
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15492301

    Για τους μαραθωνοδρομους που λες....και αυτοι εμφανιζουν stiffness και πρόωρη αθηρωμάτωση αλλα για αλλους λογους.Πιθανοτατα λογω της τεραστιας εκκρισης κορτιζολης.Ακομα και στην αεροβικη ισχυει το παν μετρον αριστον.

  14. #44
    Junior Bodybuilder john 1988's Avatar
    Join Date
    13-09-12
    Posts
    130

    Default

    εγω παιδια για να μην βαριεμαι κανω την μια μερα ποδηλατο την αλλη ελλειπτικο και την αλλη τρεχιμο .αλλα με το που τελειωσω την αεροβια νιωθω λες και ξεκουραστικα ξεπριζομαι..

  15. #45
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default

    Κάτι ξέρανε οι αρχαίοι Έλληνες που πριν απο 2.500 χρόνια κάνανε πλήρη αποθέρμανση στα γυμναστήρια μετά την προπόνηση, η οποία περιλάμβανε και αεροβική. Κύριως όμως δίνανε βάση στο να ιδρώνουνε οι ασκούμενοι ώστε να αποβάλλονται οι τοξίνες με τον ιδρώτα γι'αυτό και για αυτούς που κάνανε πιό χαλαρή άσκηση ή αποθέρμανση είχαν σάουνες ώστε να ιδρώνουν εκεί. Και στο τέλος μασάζ και λουτρό. Οι άνθρωποι το έιχαν κάνει επιστήμη και ξέρανε πολύ καλά τι κάνανε. Ένα 10λεπτο ή και λίγο παραπάνω περπάτημα μετά τα βάρη είναι οτι πρέπει για αποθέρμανση.

  16. #46
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-10
    Posts
    143

    Default

    Να κάνω ένα update...
    Μια νέα έρευνα βρήκε ότι ένα ελαφρύ σετ μετά την προπόνηση αποτρέπει τη σκλήρυνση των αρτηριών. Κατά κάποιο τρόπο οι χαμηλού επιπέδου συσπάσεις των μυών μιμούνται τη θετική επίδραση της αεροβικής άσκησης στις αρτηρίες.
    "performing low-intensity resistance training thereafter can prevent the increase of arterial stiffness."
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23041961

    Την ίδια θετική επίδραση των ελαφρών σετ στις αρτηρίες είχε βρει και μια παλιότερη έρευνα.
    "These results suggest that LSR reduced arterial stiffness and improved vascular en***helial function."
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20972878


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αεροβική για κάψιμο λίπους μόνο με βάρη [?]
    By shadowmaker in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 31-01-12, 11:38
  2. αεροβική άσκηση μεταξύ προγράματος με βάρη
    By cygymguy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-04, 18:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •