Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-09-11
    Posts
    33

    Default Μπερδεμένος Με Τη Διατροφή Μου

    Καλημερα σε ολους.Ειμαι 30 χρονων ,1.79 ,85 κιλα κ γυμναζομαι αρκετα χρονια.Πριν λιγο καιρο ενας γυμναστης - διατροφολογος μου εδωσε την παρακατω διατροφη για μειωση σωματικου λιπους.

    1 Γευμα 4 κουταλιες της σουπας κουακερ με λιγο μελι κ 1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι
    2 Γευμα 1 ξυνομηλο
    3 Γευμα 1 τοστ με γαλοπουλα κ μαρουλι
    4 Γευμα 100γρ υδατανθρακα (ρυζι η μακαρονια η οσπρια )
    5 Γευμα 150γρ πρωτεινης (κοτοπουλο η κρεας απαχο) κ 150γρ σαλατα)
    6 Γευμα 100γρ υδατανθρακα (ρυζι η μακαρονια η οσπρια )
    7 Γευμα 150γρ πρωτεινης (κοτοπουλο η κρεας απαχο) κ 150γρ σαλατα)
    8 Γευμα 10 αμυγδαλα αναλατα (ακριβως πριν τον υπνο)(λειτουργουν σαν λιποδιαλυτες)

    Απο οτι καταλαβατε στα γευματα διαχωριζει την πρωτεινη με τον υδατανθρακα.Καπου στο forum διαβασα οτι παντα καθε γευμα πρεπει να παιρνουμε πρωτεινη κ υδατανθρακα π.χ ρυζι με κοτοπουλο που ερχεται αντιμετωπος με το παραπανω.
    Γνωριζει κανεις τπτ περι του θεματος?οι ποσοτητες πως σας φαινονται?
    Γνωμες για την διατροφη μου γενικα θα με βοηθησουν πολυ.

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Ναι,σε καθε γευμα χρειαζομαστε και πρωτεινη και υδατανθρακα.Επισης στο γευμα 1 δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου εβαλε μελη,αφου θες να χασεις κιλα.Γιατι καλυτερα δεν βγαζεις μια διατροφουλα εσυ?ξεκινωντας υπολογιζοντας τις θερμιδες που σου αντιστοιχουν -> http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236 και παιρνοντας μερικες ιδεες απο το φορουμ για να φκιαξεις την διατροφη σου -> http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=16 .Τελος υπολογισε τα macros σου,δηλαδη ποση πρωτεινη,υδατανθρακα,λιπαρα χρειαζεσαι ημερησιως.
    Last edited by kick_boxer; 04-02-12 at 11:33.

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα.

    Καλό είναι μαζί με τον υδατάνθρακα, να έχεις πάντα μια πηγή πρωτεΐνης υψηλής βιολογικής αξίας (ζωική). Το αντίστροφο δεν ισχύει. Δηλαδή μπορείς να φάς πρωτεΐνη, χωρίς να τη συνοδεύσεις με υδατάνθρακα.

    Όσον αφορά τη διατροφή, το μέλι και οι χυμοί δεν είναι καλές επιλογές για χάσιμο λίπους, λόγω σακχάρων. Βέβαια, δεν ξέρω πόσο λίπος έχεις, οπότε αυτά τα γράφω λίγο αόριστα....

    Εσύ, καλό είναι να υπολογίσεις θερμίδες και μάκρος που σου αναλογούν για να χάσεις κιλά, και να ρυθμίσεις με βάση αυτά, τις ποσότητες των τροφών της διατροφής σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλημέρα.

    Καλό είναι μαζί με τον υδατάνθρακα, να έχεις πάντα μια πηγή πρωτεΐνης υψηλής βιολογικής αξίας (ζωική). Το αντίστροφο δεν ισχύει. Δηλαδή μπορείς να φάς πρωτεΐνη, χωρίς να τη συνοδεύσεις με υδατάνθρακα.

    Όσον αφορά τη διατροφή, το μέλι και οι χυμοί δεν είναι καλές επιλογές για χάσιμο λίπους, λόγω σακχάρων. Βέβαια, δεν ξέρω πόσο λίπος έχεις, οπότε αυτά τα γράφω λίγο αόριστα....

    Εσύ, καλό είναι να υπολογίσεις θερμίδες και μάκρος που σου αναλογούν για να χάσεις κιλά, και να ρυθμίσεις με βάση αυτά, τις ποσότητες των τροφών της διατροφής σου.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-09-11
    Posts
    33

    Default

    εχετε δικιο.θα βγαλω μια διατροφη μονος μου κ θα δειξει πως θα παει το πραγμα.thanks.

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Ωραιος,βαλτην και εδω μετα για τυχον λαθη να τα φκιαξουμε.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-09-11
    Posts
    33

    Default

    Για να δουμε λοιπον τι προτεινεται για το παρακατω

    1 Γευμα 100γρ κουακερ + 1 scoop protein
    2 Γευμα 1 τοστ με 2-3 φετες γαλοπουλα
    3 Γευμα 100 γρ ρυζι + 150 γρ κοτοπουλο + 100 γρ σαλατα
    4 Γευμα αμεσως μετα την προπονηση 1 scoop protein + 1 ξυνομηλο +2-3 χουρμαδες
    5 Γευμα 100 γρ ρυζι + 150 γρ κοτοπουλο
    6 Γευμα 150 γρ σαλατα + 150 γρ κοτοπουλο

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στο πρωινό σου, αντί για whey, μπορείς να βάλεις αυγά.

    Στο μεταπροπονητικό σου, κράτα 1 πηγή υδατανθράκων μαζί με τη whey. Μπορείς να εναλλάσσεις τα φρούτα, αλλά καλύτερα τρώγε 1 είδος κάθε φορά.

    Η διατροφή σου είναι κάπως μονότονη. Μόνο κοτόπουλο θα τρως ?? Καλύτερα να προσθέσεις και κάποιο κρεατικό αλλά και ψάρι.

    Το ρύζι μπορείς να το εναλλάσεις με μακαρόνια και πατάτα.

    Τέλος, στις σαλάτες σου να βάζεις ελαιόλαδο για να λαμβάνεις τα απαραίτητα λιπαρά.

    Θερμίδες και μάκρος υπολόγισες ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-09-11
    Posts
    33

    Default

    τα υπολογισα συμφωνα με τα αρθρα.αναλογια 50/30/20.οι σαλατες ειναι υπολογισμενες με ελαιολαδο απλα δ το εγραψα..εννοειται οτι θα κανω αλλαγες απλα ηταν ενδεικτικα οι ποσοτητες.ευχαριστω πολυ...ελπιζω να δω αποτελεσματα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ειμαι καινουργιος και μπερδεμενος!!
    By geo_gio in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-09, 01:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •