Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-11
    Posts
    11

    Default Σόγια Κεμπάπ Ερώτηση

    Καλησπέρα φίλοι μου!

    Θα ήθελα να ρωτήσω για τη σογια. ( συμπαθατεμε αν υπάρχει αυτό το θέμα ξανά , αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση) . Σήμερα κάνοντας αγορές Απο το σούπερ μάρκετ , έπεσε στο μάτι μου η σογια κεμπαπ Απο την εταιρεία φυση. Λέει ότι ειναι φυσικό προϊόν που καταναλώνουν στην απω ανατολή έχοντας φοβερά συστατικά ανά 100 γρ,! Και ερωτώ....ειναι ασφαλής η χρήση της;; γιατί είχα ακούσει πιο παλιά ότι η σογια ειναι μεταλλαγμενη. Αυτή εδώ, που ??λεεί?? ότι ειναι φυσικό προϊόν, κατα ποσο λέει αλήθεια; Γιατί πραγματικά, Απο πρωτεινη σκι ζει..

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :-)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλό είναι εσείς οι άντρες να αποφεύγετε τη σόγια, επειδή αυξάνει τα επίπεδα οιστρογόνων.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-11
    Posts
    11

    Default

    ... Αυτό δεν το είχα ακούσει..κρίμα γιατί ήταν μια καλή λύση :-/

    Ευχαριστώ καρδούλα για την άμεση απάντηση :-)

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by alexakos90 View Post
    Καλησπέρα φίλοι μου!

    Θα ήθελα να ρωτήσω για τη σογια. ( συμπαθατεμε αν υπάρχει αυτό το θέμα ξανά , αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση) . Σήμερα κάνοντας αγορές Απο το σούπερ μάρκετ , έπεσε στο μάτι μου η σογια κεμπαπ Απο την εταιρεία φυση. Λέει ότι ειναι φυσικό προϊόν που καταναλώνουν στην απω ανατολή έχοντας φοβερά συστατικά ανά 100 γρ,! Και ερωτώ....ειναι ασφαλής η χρήση της;; γιατί είχα ακούσει πιο παλιά ότι η σογια ειναι μεταλλαγμενη. Αυτή εδώ, που ??λεεί?? ότι ειναι φυσικό προϊόν, κατα ποσο λέει αλήθεια; Γιατί πραγματικά, Απο πρωτεινη σκι ζει..

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :-)
    ...εκεί όπου η αλλαξοκωλιά μεταξυτονε πάει και έρχεται...θα ήθελα να "στολίσω" και άλλο το θέμα ώστε να γίνει ποιο κατανοητό... αλλά θα με κυνηγήσει σύσσωμο το Moderation team με το δικιο τους βεβαια...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  5. #5
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Η σόγια δεν είναι μεταλλαγμένη, απλά είναι πιο εύκολο να μεταλλαχτεί σε σύγκριση με άλλα προίοντα, αλλά αυτό ειναι λεπτομέρια,δεν είναι κιμάς απο δέντρο,αν πχ το μαγειρέψεις χωρίς ντοματοπολτό να δεις οτι είναι πιο κοντά στα όσπρια απο οτι στο κρέας.

    Άμα σου αρέσει δε χάνεις τίποτα να το βάλεις στη κύκλο διατροφής σου,προσωπικά μιλόντας το σογια κεμπάμπ(που δεν ειναι τιποτα παραπανω απο σογια κομμένη σε μεγαλήτερα κομμάτια απο ότι ο κιμάς σόγια) μου αρέσει πολύ.

    Άλλα τώρα άμα θέλεις να έχεις ένα +10% καλύτερο σώμα καλό είναι να το αποφεύγεις και να επιλέγεις πιο ποιοτικές μορφές πρωτείνης και άλλων θρεπτικών συστατικών.Έγω είμαι ερασιτεχνης στο bb και δεν χρησιμοποιώ καν συμπληρώματα οπότε έχω μεγαλύτερα περιθώρια σφαλμάτων στη διατροφή μου

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    196

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλό είναι εσείς οι άντρες να αποφεύγετε τη σόγια, επειδή αυξάνει τα επίπεδα οιστρογόνων.
    Σόγια και γονιμότητα

    Αυτό που χρειάζεται να τονισθεί είναι πως παρά το ότι οι ισοφλαβόνες που περιέχονται στην σόγια ανήκουν στην κατηγορία των φυτικών οιστρογόνων, η συστηματική τους λήψη δεν επηρεάζει τα επίπεδα της τεστοστερόνης των ανδρών που την λαμβάνουν συστηματικά (4).

    Δεν αποτελεί απειλή για την ανδρική γονιμότητα και μπορεί να ληφθεί χωρίς καμία μακροπρόθεσμη επιπλοκή στις ανδρικές ορμόνες.

    ΠΗΓΗ:
    Δρ. Εμμανουήλ Γεωργιάδης

    Σύμβουλος Άσκησης, Αθλητισμού και Αθλητικής Ψυχολογίας

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δε μου λέει κάτι η παράθεση που έβαλες.. Στηρίζεται κάπου;

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Mε ένα google έπεσα σε αυτό το άρθρο που ισχυρίζεται το αντίθετο με αυτό που παρέθεσες, έχει και βιβλιογραφία.

    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1676

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    196

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Mε ένα google έπεσα σε αυτό το άρθρο που ισχυρίζεται το αντίθετο με αυτό που παρέθεσες, έχει και βιβλιογραφία.
    Kardoula το άρθρο που ανέβασες γράφει ότι:
    "Η σόγια περιέχει ισοφλαβόνες που ανήκουν στην οικογένεια των φυτοοιστρογόνων. Επίσης τα δημητριακά ολικής αλέσεως, το αλεύρι, το γάλα, τα πράσινα φασόλια, ο λυκίσκος, η μπύρα, περιέχουν φυτοοιστρογόνα."
    Οπότε αν λάβουμε υπόψιν ότι η σόγια όντως δεν είναι ότι καλύτερο , τότε πέρα από την σόγια πρέπει να σταματήσουμε να καταναλώνουμε και όλα αυτα τα προϊόντα και τα παράγωγά τους........

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Λογική χρήση σε όλα, πιστεύω είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν θα πάθετε τίποτα αν φάτε μια στο τόσο σόγια, αλίμονο, αλλά μην πέσετε και με τα μούτρα. Αν το φιλοσοφίσεις, δεν θα ξέρεις από που να πρωτο φυλαχτείς...

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    196

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Λογική χρήση σε όλα, πιστεύω είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν θα πάθετε τίποτα αν φάτε μια στο τόσο σόγια, αλίμονο, αλλά μην πέσετε και με τα μούτρα. Αν το φιλοσοφίσεις, δεν θα ξέρεις από που να πρωτο φυλαχτείς...
    +1000

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-01-12
    Posts
    2

    Default

    εγω απλα εχω να πω το εξης...που ζουμε ??? :O


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωτεϊνη Optimum Και Σόγια!
    By fil in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 12-02-14, 15:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •